Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Slovenské dělostřelectvo získá houfnice Zuzana 2

Datum přidání 27.02.2018    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 117 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ozbrojené síly Slovenské republiky (OS SR) nakoupí osm nových samohybných kolových houfnic (ShKH) Zuzana 2 ráže 155 mm. Akviziční proces začne již v letošním roce.

Foto: ShKH Zuzana 2 / Konštrukta-Defence 

 

„Na základě operačních potřeb OS SR je potřené rozšířit dělostřelecký oddíl o osm kusů 155mm ShKH Zuzana 2 na standardní dělostřelecký oddíl složený ze tří baterií,“ uvedla Dana Cápková, tisková mluvčí slovenského ministerstva obrany. Celkově OS SR, pokud s dalším nákupem udělí souhlas vláda, do roku 2022 nakoupí 25 ShKH Zuzana 2. Cena projektu (P1-3) je 175 milionů euro (4,45 miliardy Kč)


OS SR v současné době mají ve výzbroji 16 kusů ShKH vz. 2000 Zuzana a 25 modernizovaných raketometů RM vz. 70/80 Modular. Všechny houfnice Zuzana jsou umístěny v samohybném dělostřeleckém oddílu, který spadá pod 2. mechanizovanou brigádu. Oddíl má dvě palebné baterie, každou s osmi houfnicemi Zuzana. Nákup dalších osmi houfnic Zuzana 2 umožní vybudovat třetí palebnou baterii.


Od svého předchůdce se ShKH Zuzana 2 liší především jednomístnou kabinou a hlavní prodlouženou na 52 ráží (8200 mm). Zuzana 2 s dálkovým dělostřeleckým granátem ERFB-BB má dostřel 41 000 m.


Podle Cápkové OS SR plánuje nakoupit osvětlovací, zadýmovací nebo zápalnou munici. Uvažuje se dokonce o přesně naváděné munici. Výhodou přesné munice je rychlé ničení bodových cílů (často hned prvním zásahem), nevýhodou pak velká cena. Přesně naváděný granát M982 Excalibur stojí několik desítek tisíc dolarů. Existuje také jednoduší řešení v podobě naváděcí hlavice M1156 Precision Guidance Kit, která se šroubuje místo klasické rozbušky. Přesnost je menší než u M982, ale cena za sadu pro jeden granát je “pouze” 10 000 dolarů.


„Parametry přesně naváděné munice budou určeny na základě strategických požadavků a analýz získány na základě prací PESCO ‚EuroArtillery‘,“ dodala Capáková. Dodejme, že Slovensko je vedoucí zemí iniciativy EuroArtillery Evropské unie, která si klade za cíl vyvinout společnou “evropskou” samohybnou dělostřeleckou platformu a systém řízení palby.


Maximální rychlost palby ShKH Zuzana 2 v automatickém režimu je šest výstřelů v první minutě nebo 16 výstřelů v prvních třech minutách. Při ručním nabíjení je rychlost palby 2 výstřely za minutu.


Vladimír Bednár na svém blogu na SME.sk však upozorňuje, že problémem ShKH Zuzana 2 může být její zastaralost v kontextu rychlosti zahájení palby, rychlosti palby a schopnosti neprodleně opustit palebnou pozici. Tato zastaralost podle Bednára zabraňuje, aby se ShKH Zuzana 2 stala jednotnou evropskou dělostřeleckou platformou v rámci iniciativy EuroArtillery.


Bednár připomíná, že současné moderní dělostřelecké systémy uplatňují taktiku „vystřel a uteč“ (shoot and scoot). Cílem je vypálit v krátkém čase na cíl co největší počet granátů a okamžitě změnit pozici kvůli odvetné dělostřelecké palbě protivníka.


„Problém je, že tento čas je extrémně krátký. Po odpálení první střely v průběhu 3 až 6 sekund nepřátelské radiolokátory (např. AN/TPQ-36 nebo ARTHUR) zachytí vystřelenou střelu a ze zjištěných parametrů vypočítají přesnou polohu střílející houfnice,” vysvětluje Bednár na svém blogu. „Trvá dalších 10 sekund, než je tato informace předána automatizovaným systémům řízení palby dělostřeleckých sil, které jsou určeny k potlačování nepřátelské dělostřelecké palby. Po dalších 30 sekundách se nepřátelské dělostřelecké systémy připravují na zahájení protipalby, vystřelí první střely a po dalších 50 sekundách (doba letu 155mm střely na vzdálenost 24 km, na vzdálenost 40 km to je 90 sekund) dopadají první střely na místo, odkud byly zahájena palba.”


V těchto 90 až 100 sekundách musí tedy houfnice Zuzana 2 ukončit palbu, připravit se na přesun a vzdálit se od místa minimálně 300 m. Tato vzdálenost počítá se střední kruhovou odchylkou (CEP) klasické dělostřelecké munice a s balistickou ochranou ShKH Zuzana 2. V případě Zuzany 2 ukončení palby trvá 20 sekund a přesun o 300 m zhruba 40 sekund.


Pokud tedy jakýkoliv dělostřelecký systém neopustí po prvním výstřelu do 30 až 40 sekund svou pozici, tak bude nepřátelským dělostřelectvem (pokud se tedy střetne s rovnocenným protivníkem) prakticky jistě zničen.


Bednár však upozorňuje, že během této doby Zuzana 2 dokáže vypálit pouze 4 granáty. Německá pásová houfnice PzH 2000 (3 výstřely za devět sekund a 20 výstřelů za dvě minuty) a švédská kolová Archer FH77BW (20 výstřelů za 2 minuty) vypálí osm granátů. Bednár z toho vyvozuje, že bojovou hodnotu, jako mají čtyři ShKH Zuzana 2 mají dva moderní dělostřelecké systémy.


Díky tomu lze relativizovat nižší cenu slovenské houfnice Zuzana 2 oproti zahraničním konkurentům – například Norsko nakoupilo 24 kusů jihokorejských pásových samohybných houfnic K9 Tunder a šest kusů muničních vozidel K10 za 226,6 milionu euro.


Zdroj: SME.sk, Teraz

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mikojan29 Datum: 28.10.2018 Čas: 21:12

Keď sme pri tých húfniciach, pár informácií z OS SR:

https://www.mod.gov.sk/42964-sk/modernizacia-ozbrojenych-sil-prinasa-realne-vysledky-po-viac-ako-20-tich-rokoch-strielali-vojaci-z-hufnic-navadzanymi-z-vrtulnika/

avatar
Flader Datum: 28.10.2018 Čas: 18:06

tak to som úprimne rád :)

avatar
skelet Datum: 28.10.2018 Čas: 14:59

Tak to mam pro tebe dobrou zpravu. Tento typ Tater byl zrusen a budku uz bude mit ze sedmickove verze 815

avatar
Flader Datum: 28.10.2018 Čas: 14:47

Ach jaj, ak sa niekomu nepáči kabína na Zuzane 2, tak nech si pozrie tú pancierovú kabínu na T810. Pri nej je kabína Z2 vrchol dizajnu.

avatar
mikojan29 Datum: 25.06.2018 Čas: 10:39

Konštrukta Defence a Leonardo budú spolupracovať na vývoji a integrácii presne navádzanej munície Vulcano do húfnice Zuzana 2 a spoločne ponúkať aj iným užívateľom.

http://www.janes.com/article/81008/european-teamwork-es18d4
http://www.leonardocompany.com/en/-/vulcano-155mm

avatar
3RMO Datum: 16.05.2018 Čas: 21:56

video eva 8x8 na IDEB 2018
https://www.youtube.com/watch?v=1IoC-uQVI58

avatar
Flader Datum: 11.05.2018 Čas: 14:32

V posledno čísle časopisu Obrana je článok vysvetľujúci celý "delostrelecký" projekt Pesco. V projekte primárne nejde o vytvorenie nejakej "eurohúfnice" ale o možnosť zjednotenia rôznych delostreleckých platforiem používaných v Európe.

https://www.mod.gov.sk/data/disk/casopis/Obrana_05_2018.pdf

avatar
Jan Grohmann Datum: 03.05.2018 Čas: 17:17

Lukas, Nesher - samozřejmě problém je i na straně ČR. Polsko si myslí, že díky své velikosti, politické a ekonomické síle by mělo přirozeně mít v jakémkoliv společném projektu vetší slovo než ČR. Ale ČR nemá Polsko za tak silné (ekonomicky, politicky, vojensky, průmyslově), aby Polsko mělo hlavní slovo. Polsko ale má zase ČR za natolik slabé, že prostě nemůže být rovný partner.
V případě Německa to je jasné - Německo je natolik silné, že ČR akceptuje jeho vedoucí roli. Problém tedy je, že Polsko na jednu stranu chce být rovnocenný partner s Německem (to ale není), ale zároveň nemůže být rovnocenný partner s ČR nebo SR.

avatar
Nesher Datum: 03.05.2018 Čas: 15:16

Lukas
My si asi nerozumíme, já neříkám, že za všechno může Polsko, ale že konkrétně v případě BVP byl neúspěch jednání způsoben hlavně polskou stranou.

Ohledně kolových OT nemohu říci co za tím bylo, nebyl jsem u toho. Ale pokud si dobře vybavuji, tak obě země řešily nákup v jiném čase a každá chtěla i něco jiného. Navíc, my jsme si Pandury montovali doma, dnes na ně má CSG licenci, pokud bychom do toho šli s Polskem, tak bychom si museli koupit Patrie vyrobené v Polsku a maximálně doma osadit vlastní věží (od počátku jsme chtěli bezosádkovou věž s integrovanými PTŘS), komunikačním systémem a optikou. Tedy plus pro Polsko a spíše mínus pro nás. Bylo by Polsko ochotno to kompenzovat nějak jinak? Např. Místo Jelcze koupit Tatry? To si nemyslím.
Na to proč slovenský průmysl nenabízí své výrobky v Polsku už vůbec nedovedu odpovědět. Možná mají pocit, že nemají šanci, že všechno musí být "made in PGZ"
Ohledně spolupráce obou armád, nevím jaké máte informace, ale ta reálně běží, 43. výsadkový prapor cvičí pravidelně s polskými kolegy, v roce 2016 byla společná V4 EU battle group a chystá se další. Zástupce velitele Mnohonárodní divize severovýchod v polském Elblagu je český generál Řehka.
Nicméně je přirozené, že pro AČR (a obecně ČR) je jako partner důležitější Bundeswehr nebo US Army. Prostě ve spolupráci se západními armádami se toho naučíme víc než ve spolupráci s WP, které řeší to samé jako my, tj. transformaci na západní systém armády.

avatar
Lukas Datum: 03.05.2018 Čas: 13:04

Pro Nesher - współpraca nie kończy się na BWP.
Ale faktem jest w Warszawie od wielu lat trwa "wojna" na koncepcje BWPa
W samym Sztabie Generalnym są trzy wizje programu pancernego....

No ale jak mówię - to tylko jeden z wielu tematów w którym można było podjąć współprace. (Gdyby była chęć)

Przykład Krabów nie jest trafiony - ten program miał większy problem z "polityczną etykietą" niż techniczne.
Bo haubica była gotowa do produkcji już w 2002 roku...
Oczywiście inna haubica niż obecny Krab bo de facto to inne konstrukcje. Jedyne wspólne elementy to skorupa wieży oraz zamek z komorą nabojową działa - wszystko inne jest nowe.

Ale powiedz mi Nesher - dlaczego my kupiliśmy AMV a wy Pandura?

Dlaczego czeski i słowacki przemysł nie ma proponuje swoich rozwiązań w PL.
Nigdy widziałem aby Słowacy proponowali swoją wieże jako propozycje modernizacji BMP-1 (A widziałem nawet wieże CV90 na BWP-1)
Aligatora Master - też nie pokazali (choć przecież mogą prezentować się jako propozycja na LOSP albo na w programie Kleszcz )

Dopiero od niedawna wspomina się o ofercie na RPG-75 (przeniesienia produkcji do PL jeśli MON kupi) - wszystko fajne tyle ze taki norweski Nammo to od kilku lat kupuje opinie publiczną "jaki to M72 jest cudowny"

Z programem przeciwlotniczym też się "nie dogadamy" mimo, iż wymagania/ oczekiwania na systemy SHORAD będziemy mieli podobne...

Nawet współpraca czysto wojskowa w ramach NATO nie wychodzi - były pomysły jednostek Polsko-Czesko-Słowackich i co? I nic...

Oczywiście możemy zrzucać wine na "drugą stronę". Ale moim zdanie sprawa jest prostsza...

Do tanga trzeba dwojga....

avatar
Clanek Datum: 03.05.2018 Čas: 12:23

Ja bych z toho skrtnul to "obavam se", ja v to naopak doufam. Precijen delostrelectvo musi byt v kvalite i poctech, jinak cele to nakladne cviceni s pandury a pumama bude postradat smysl kdyz si je necha ACR rozmlatit dely / raketami nepritele (ktere se nebudou muset bat reciprocni palby). Dela musi byt pro kazde pozemni sily priorita (a raketove delostrelectvo jakbysmet) a pokud tohle vedeni ACR prehodnoti a vycleni tomu odpovidajici prostredky, ja tomu jen zatleskam.

avatar
Nesher Datum: 03.05.2018 Čas: 11:43

Clanek
Obávám se, že pokud chce AČR houfnici s automatickým nabíjením (a vzhledem k počtu vojáků v Jincích jí ani nic jiného nezbývá), tak to dopadne stejně jako s těmi dodatečnými Pandury co teď vyrábí CSG, prostě MO bude muset přitlačit. Silně pochybují, že by se nová houfnice s požadovanými parametry dala sehnat levněji než za co to asi nabídnou Slováci.

avatar
Clanek Datum: 03.05.2018 Čas: 11:25

Pokud ACR chce 50 kusu a pokud slovensko prijdou zuzany 2 na cca 6mil Euro za kus, pak to vychazi na 7,5mld jen za masiny, bez munice. Jen tezko to ACR vyjde levneji nez to bude stat Slovensko. Pokud se odrazime od castek co za dela pro ACR do ted mame (a opravte me, pokud mezicasem nekdo z MO oficialni cestou vypustil castku jinou), tedy 4mld za vse (tehda jeste modernizace dana + 17 novych 155mm), tak:
Cokoliv zapadniho na pasech => naprosta utopie
Zuzana 2 na pasech aka Diana => naprosta utopie
Zuzana 2 na kolech => utopie
Kombinace Zuzana 2 (25ks) + EVA (25ks) => furt to nevychazi, ale uz se aspon blizime
EVA => snad, mozna, doufejme (ale furt to bude bez munice).

Bez toho aby MO vypustilo nejaky novy odhad co chce a kolik za to je ochotno zaplatit nema tahle debata dal smysl, protoze se hybeme od extremu (neni ani na evu) k extremu (snime o 50ks modernich zapadnich houfnic, samozrejme lepsich nez zuzana 2, ktera je minimalne napul srot).

Takze k tomu dulezitemu: vypustilo uz MO nejakou novou cifru a pokud ano tak jakou?

avatar
mikojan29 Datum: 03.05.2018 Čas: 11:24

Ak by niekto chcel info o EVE 8x8, neviem, či sa otvorí odkaz...tam sú aj fotky.

https://www.epredplatne.sk/kniznica/publikacia/971/files/assets/basic-html/page-16.html

EVA 8x8 kalibru 155/52 mm
Zatiaľ posledným samohybným veľkokalibrovým kanónovým systémom z dielní slovenskej akciovej
spoločnosti KONŠTRUKTA – Defence
Samohybný delostrelecký systém EVA, známy aj pod anglojazyčným označením 155/52 mm TMG (Truck Mounted Gun) EVA, sme spoznali už pred pár rokmi. V prípade prvotnej verzie projektu kanónovej húfnice EVA na automobilovom podvozku sa kládol dôraz na leteckú prepraviteľnosť strojom C-130 alebo väčším typom. Vzhľadom na objem nákladného priestoru lietadla C-130 (letecký transportný etalón NATO) a jeho únosnosť bola EVA nainštalovaná na trojnápravovú podvozkovú skupinu Tatra 815-6x6.1R s pohonom všetkých kolies. Pohotovostná hmotnosť tejto konštrukcie bola len 20,2 t a jej bojová hmotnosť dosiahla 22 t. Ako každé ľudské riešenie aj toto bolo kompromisom: konštruktérom sa podarilo zmenšiť vonkajšie rozmery aj udržať celkovú hmotnosť v rozsahu nosnosti transportného lietadla.Ale predná náprava podvozkovej skupiny zbraňového systému bola na hranici únosnosti, čo znižovalo celkovú mobilitu systému. Inovovaný samohybný delostrelecký systém EVA je nainštalovaný na nový, štvornápravový automobilový podvozok T815-7 8x8 s novou opancierovanou kabínou so žľabom pre hlaveň, pričom delostrelecká časť ostala identická ako pri predošlej onštrukcii. Ide o delostreleckú časť systému ZUZANA-2 lafetovanú v otvorenej zbraňovej nadstavbe. Po bokoch lafety sú umiestnené zásobníky striel a náplní – kapacita každého je 12 kusov. Súčasťou nabíjacieho mechanizmu je zásobník pre 31 kusov iniciačných nábojok. Celá plošina s kanónom, zásobníkmi pre muníciu a nabíjacím mechanizmom je otočne nainštalovaná spolu s veľkorozmerovým ložiskom na kompaktnom ráme. V jeho zadnej časti sú uchytené hydraulicky ovládané opory. Rám je autonómny a možno ho fakticky nainštalovať na akýkoľvek automobilový podvozok so zodpovedajúcimi ozmermi a únosnosťou. V strednej časti vozidla sú ďalšie schránky pre muníciu. Na jednej strane sa prepravuje 12 striel a na druhej strane 12 náplní. EVA 8x8 má dĺžku 11,5 m, výšku v pochodovej polohe 3,28 m a maximálnu šírku 2,7 m. Pohotovostná hmotnosť je 26,8 t a bojová hmotnosť je 28 t. Posádka je troj- členná. Hmotnosť systému EVA 8x8 vzrástla, ale radikálne sa zlepšila jeho mobilita v teréne. Letecká prepraviteľnosť väčšími typmi transportných lietadiel zostala zachovaná. Kanónová húfnica EVA na automobilovom podvozku je vyzbrojená zbraňou kalibru 155 mm s hlavňou dlhou 52 kalibrov a nábo- jovou komorou s objemom 23 l. Úsťová rýchlosť kanónovej húfnice je 935 m/s, maximálny dostrel pri použití munície s dnovým generátorom je 41,4 km. Mechanický rozsah pohybu zbraňovej nadstavby je ±60°. Celkový rozsah námeru (elevačných uhlov) streľby je od –3,5° do +75°. Minimálna vzdialenosť streľby je 5 km. Vďaka automatizácii bojovej činnosti dokáže posádka vozidla vystreliť 12 výstrelov bez opustenia kabíny. Tempo streľby v automatickom pracovnom móde je päť výstrelov v prvej minúte, 13 výstrelov za tri minúty. Pri ručnom pracovnom móde je tempo streľby dva výstrely za minútu. Pre priamu streľbu slúži optronický modul Sagem CM3, nainštalovaný na ľavej strane zbrane. Na ľavej strane nadstavby je záložné pracovisko pre ručné navedenie zbrane a ovládanie streľby. V jeho vybavení je periskopický zameriavač PP-81.

avatar
Tecka Datum: 03.05.2018 Čas: 11:16

Nesher
To nie jest już model...ale tez nie końcowy prototyp. Przedprototyp pewnie będzie na MSPO18 . Jest jeszcze coś takiego jak pełny dostęp do dokumentacji produktu... wy jej nie będziecie mieć jak już coś kupicie a my musimy mieć w tym wypadku. Patrz: Rosomak
Co do współpracy regionalnej to prawda leży po środku . Jedni nie wiedzieli co chcieli a drudzy chcieli za dużo... dużo by o tym pisać.

arr