Americko-čínská světová válka o čipy

-
21. 10. 2022
-
2 komentářů
-
Jan Buchar
Americko-čínské soupeření vstoupilo do fáze plnohodnotné hospodářské války o technologie. Počátkem tohoto měsíce zavedlo ministerstvo obchodu USA nové přísné sankce na vývoz pokročilé mikroelektroniky a dalšího amerického high-tech zboží do Číny. Hlavní cíl politiky Washingtonu představuje omezení schopností čínských bezpečnostních, vojenských a zpravodajských služeb.
„Jak jsem řekl v červenci Kongresu, pro ochranu naší národní bezpečnosti musíme dělat vše, co je v našich silách,“ uvedl začátkem měsíce Alan Estevez, náměstek pro průmysl a bezpečnost z amerického ministerstva obchodu. „Zabráníme armádě i bezpečnostním a zpravodajským službám Čínské lidové republiky, aby získaly pokročilé technologie s možností vojenského využití.“
„ČLR investuje do vývoje superpočítačů a do roku 2030 se chce stát světovým lídrem v oblasti umělé inteligence,“ doplnila Esteveze náměstkyně pro správu vývozu Thea Kendlerová ze stejného ministerstva. „Tyto schopnosti využívá k monitorování, sledování a dohledu nad vlastními občany a k modernizaci své armády. Naše kroky chrání národní bezpečnost a zahraničněpolitické zájmy USA a zároveň vysílají jasný signál, že technologické prvenství Spojených států staví na inovacích a univerzálních hodnotách.“
První sankcí zavedenou 12. října se stalo omezení možnosti amerických občanů, včetně držitelů zelených karet, podporovat vývoj nebo výrobu pokročilých čipů v čínských továrnách. Nově si Američané musí zažádat u Úřadu pro průmysl a bezpečnost (BIS - Bureau of Industry and Security) o povolení, pokud chtějí v takových podnicích pracovat. Tato sankce spustila vlnu hromadných odchodů amerických pracovníků, vysoce postavené manažery a odborníky nevyjímaje, z čínských mikroelektronických společností.
Jednotliví zaměstnanci si proto musí vybrat mezi svou státní příslušností a kariérou. Internetové stránky IDTechEx, které od roku 1999 sledují vývoj perspektivních technologií, považují brzkou reakci čínské vlády za velmi pravděpodobnou. Peking se pokusí využít svého vlivu k přesvědčení vysoce postavených Američanů zaměstnaných ve výrobnách čipů, aby v zemi zůstali. Krátkodobý odliv talentů a narušení trhu je však nevyhnutelné.
Druhé omezení spočívá v kontrole dodávek zařízení a nástrojů pro všechny továrny v Číně, které vyrábějí či vyvíjejí integrované obvody s tranzistorovou architekturou o délce 16 nm nebo menší, počítačové paměti DRAM (Dynamic Random Access Memory) o velikosti 18nm nebo menší a flash paměti NAND se 128 nebo více vrstvami. Všechny americké společnosti, které mají o prodej takových zařízení a nástrojů čínským společnostem zájem, budou muset získat vývozní licenci od BIS. Americký úřad bude každou žádost posuzovat individuálně, ale exportéři musí spíše počítat s neudělením povolení, což BIS předpokládá u většiny případů (presumption of denial).
Související články
Rusko a Ukrajina v kyberprostoru: okrajová role nebo skutečná válka?
Dne 16. srpna 2022 došlo k nejsilnějšímu hackerskému útoku na internetové stránky ukrajinské státní ...
-
19.08.2022
-
2 komentářů
-
Jan Buchar
PREMIUM Hrozba: Čínský kvantový počítač prolomí všechna naše hesla
Kvantová výpočetní technika funguje na zcela odlišném základě než dnešní počítače založené na ...
-
05.09.2022
-
0 komentářů
-
Jan Buchar
PREMIUM Čínští „Wagnerovci“ jako vlivový nástroj Pekingu
Nájemní vojáci hrají svou roli ve válkách již dlouho, ale přítomnost soukromých společností v ...
-
09.09.2022
-
0 komentářů
-
Jan Buchar
PREMIUM Íránská opozice potřebuje americký Starlink
Teheránská vláda po smrti dvaadvacetileté Mahsy Aminiové omezila v reakci na protesty přístup ...
-
07.10.2022
-
7 komentářů
-
Jan Buchar
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.