Americko-čínská světová válka o čipy

Americko-čínská světová válka o čipy
Mezi Čínou a USA zuří válka o technologie / depositphotos (Zvětšit)

Americko-čínské soupeření vstoupilo do fáze plnohodnotné hospodářské války o technologie. Počátkem tohoto měsíce zavedlo ministerstvo obchodu USA nové přísné sankce na vývoz pokročilé mikroelektroniky a dalšího amerického high-tech zboží do Číny. Hlavní cíl politiky Washingtonu představuje omezení schopností čínských bezpečnostních, vojenských a zpravodajských služeb.

„Jak jsem řekl v červenci Kongresu, pro ochranu naší národní bezpečnosti musíme dělat vše, co je v našich silách,“ uvedl začátkem měsíce Alan Estevez, náměstek pro průmysl a bezpečnost z amerického ministerstva obchodu. „Zabráníme armádě i bezpečnostním a zpravodajským službám Čínské lidové republiky, aby získaly pokročilé technologie s možností vojenského využití.“

„ČLR investuje do vývoje superpočítačů a do roku 2030 se chce stát světovým lídrem v oblasti umělé inteligence,“ doplnila Esteveze náměstkyně pro správu vývozu Thea Kendlerová ze stejného ministerstva. „Tyto schopnosti využívá k monitorování, sledování a dohledu nad vlastními občany a k modernizaci své armády. Naše kroky chrání národní bezpečnost a zahraničněpolitické zájmy USA a zároveň vysílají jasný signál, že technologické prvenství Spojených států staví na inovacích a univerzálních hodnotách.“

První sankcí zavedenou 12. října se stalo omezení možnosti amerických občanů, včetně držitelů zelených karet, podporovat vývoj nebo výrobu pokročilých čipů v čínských továrnách. Nově si Američané musí zažádat u Úřadu pro průmysl a bezpečnost (BIS - Bureau of Industry and Security) o povolení, pokud chtějí v takových podnicích pracovat. Tato sankce spustila vlnu hromadných odchodů amerických pracovníků, vysoce postavené manažery a odborníky nevyjímaje, z čínských mikroelektronických společností.

Jednotliví zaměstnanci si proto musí vybrat mezi svou státní příslušností a kariérou. Internetové stránky IDTechEx, které od roku 1999 sledují vývoj perspektivních technologií, považují brzkou reakci čínské vlády za velmi pravděpodobnou. Peking se pokusí využít svého vlivu k přesvědčení vysoce postavených Američanů zaměstnaných ve výrobnách čipů, aby v zemi zůstali. Krátkodobý odliv talentů a narušení trhu je však nevyhnutelné.

Druhé omezení spočívá v kontrole dodávek zařízení a nástrojů pro všechny továrny v Číně, které vyrábějí či vyvíjejí integrované obvody s tranzistorovou architekturou o délce 16 nm nebo menší, počítačové paměti DRAM (Dynamic Random Access Memory) o velikosti 18nm nebo menší a flash paměti NAND se 128 nebo více vrstvami. Všechny americké společnosti, které mají o prodej takových zařízení a nástrojů čínským společnostem zájem, budou muset získat vývozní licenci od BIS. Americký úřad bude každou žádost posuzovat individuálně, ale exportéři musí spíše počítat s neudělením povolení, což BIS předpokládá u většiny případů (presumption of denial).   

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Rusko a Ukrajina v kyberprostoru: okrajová role nebo skutečná válka?

Dne 16. srpna 2022 došlo k nejsilnějšímu hackerskému útoku na internetové stránky ukrajinské státní ...

PREMIUM Hrozba: Čínský kvantový počítač prolomí všechna naše hesla

Kvantová výpočetní technika funguje na zcela odlišném základě než dnešní počítače založené na ...

PREMIUM Čínští „Wagnerovci“ jako vlivový nástroj Pekingu

Nájemní vojáci hrají svou roli ve válkách již dlouho, ale přítomnost soukromých společností v ...

PREMIUM Íránská opozice potřebuje americký Starlink

Teheránská vláda po smrti dvaadvacetileté Mahsy Aminiové omezila v reakci na protesty přístup ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.