Bojiště budoucnosti 2050 podle americké armády

Jak bude vypadat bojiště v roce 2050? / Royal Free; iStock

Velitelství pro výcvik a tvorbu doktrín TRADOC (Training and Doctrine Command) americké armády (US Army) v nedávno vydaném dokumentu The Operational Environment and the Changing Character of Future Warfare načrtlo možnou podobu válečných konfliktů a technologických změn až do roku 2050. Američtí vojáci budou čelit hrozbám ve všech doménách války (multi-domain), operacím v komplexních prostředích, hybridním strategiím a možná také zbraním hromadného ničení.

Jak uvedl jeden diskutující k dokumentu, podobné studie jsou důkazem, že po konci studené války myšlenky jako “ohromující přitažlivost západního způsobu života”, “univerzální hodnoty Západu” a západní verze “konce dějin” nebyly ve světě široce přijaty - to platí dnes i v budoucnu. Naopak Západ bude i nadále žít v mimořádně nebezpečném konkurenčním světě, ve kterém žil během staré studené války.

Procitnutí Západu přišlo především po ruské anexi Krymu, která otřásla západní představou konce dějin. V reakci na to si Západ uvědomil, že nemůže dále “odpočívat na vavřínech” a je nutné se vrátit opět do boje.

Nyní k samotnému dokumentu - ten na začátku mimo jiné popisuje jaké technologie ovlivní, jak budeme v letech 2017 až 2050 žít, tvořit, myslet a prosperovat. Jde zejména o biologii, bioinženýrství, optimalizaci lidského výkonu, neurologické vylepšení, nanotechnologie, pokročilá materiálová věda, kvantové výpočty, umělá inteligence, robotika a aditivní výroba.

Rychlý rozvoj technologií v budoucností znemožní udržet si Spojeným státům absolutní nadvládu ve všech doménách války - země, moře, vzduch, vesmír, kyberprostor a elektromagnetický prostor. S tím souvisí i nová doktrína americké armády Multi-Domain Battle - provázané vedení bojové činnosti v mnoha doménách.

Jedním z cílů Multi-Domain Battle je, aby například zbraňové systémy a nástroje jedné domény dokázaly efektivně ovlivňovat jinou doménu - např. kyberútoky, které se zmocní nepřátelské techniky, prostředky rádioelektronického boje vyřazující z provozu nepřátelskou pozemní techniku, útok pomocí přesných zbraní ničící servery hackerů protivníka, atd.

Navíc se čím dál více začnou stírat aktivity mezi diplomatickými, informačními, vojenskými a ekonomickými DIME (Diplomatic, Information, Military, and Economic) sférami - jak na americké straně, tak u konkurujících států.

Mezi hlavní globální trendy v letech 2017 až 2050 dokument označuje:
+ Oživující nacionalismus;
+ Proměňující se demografie;
+ Znepokojení s globalizací;
+ Soutěž o zdroje;
+ Zpochybnění  struktur, řádu a institucí;
+ Rychlý vývoj technologií;
+ Nepoměr v hospodářských zdrojích a sociální manipulace;
+ Vnímaní ztráty ctnosti a morálních principů.


Multi-Domain operace vyžadují zapojení všech domén. Co když ale nad některými ztratíme kontrolu?

TRADOC do roku 2035 očekává, že půjde o éru zrychlujícího se lidského vývoje. Bude to období, kdy “protivníci mohou získat znalosti nových technologií, nové doktríny a nové strategické koncepty pro efektivní napadání amerických vojenských sil skrz všechny domény.” Podle dokumentu si již Spojené státy v tomto období neudrží absolutní nadvládu ve všech doménách války.

Mezi roky 2030 až 2050 TRADOC očekává výrazné průlomy v nových technologiích, která povedou k naprosté změně charakteru války. “Během této doby, tradiční aspekty války podstoupí dramatické, téměř revoluční změny, které na konci tohoto časového období mohou dokonce vést ke změně základního pojetí samotné války,” dočteme se v dokumnetu. 

TRADOC určil 12 klíčových trendů a technologií formující budoucí pojetí války:
+ velká data (big data);
+ kyberprostor a vesmír;
+ umělá inteligence;
+ vzájemné propojení člověka s počítačem;
+ klimatické změny a konkurence v získávání surovin;
+ demografie a urbanizace;
+ změna rovnováhy v ekonomice;
+ robotika;
+ výroba a skladování energie;
+ technologie, inženýrství a výroba;
+ kolektivní inteligence;
+ umělé zlepšování lidského výkonu.

Do roku 2035 se očekává, že Rusko "udrží tempo" se Spojenými státy a bude pravděpodobně do té doby nejdůležitějším protivníkem. Podle TRADOC Rusko již deset let investuje do nových schopností s cílem “překonat” americkou leteckou sílu, do přesných zbraní a do omezení schopností USA nasadit sílu do rozhodujících operačních oblastí (tzv. strategie A2/D2).


Nová doktrína vedení války "Multi-Domain Battle" americké armády, která nahrazuje studenoválečnou doktrínu AirLand Battle.

"Vedle celé řady nových zbrojních systémů, Moskva studuje a investuje do technologií jako je robotika, pokročilé výpočetní systémy, hypersonika, vesmírné systémy a biologické vylepšení lidského výkonu," stojí ve zprávě.

Mimo to dokument jako největší hrozby pro Spojené státy označuje Čínu, Severní Koreu, Írán a radikální ideologie a mezinárodní kriminální organizace. V případě Íránu se předpokládá vývoj jaderné zbraně do roku 2035.

Podle TRADOC se však nakonec stane největším americkým soupeřem Čína, protože “pokračuje v modernizaci svých ozbrojených sil a rozvíjí nové způsoby, jak přistupovat k válce.” Podle zprávy do roku 2035, tedy do předpokládané doby průlomových technologických objevů, Spojené státy mohou čelit obdobně vyspělému protivníkovi, který bude schopen působit ve více doménách, účinně čelit americkým silám a mít určité technologické výhody nad americkou armádou.

Mezi bouřlivě rozvíjející se zbrojní systémy a oblasti do roku 2035 budou patřit člověkem přenositelné střely země-vzduch (MANPADS), protitankové řízené střely (PTŘS), robotikavesmírchemické zbraněmaskování, krytí, utajení, odepření přístupu a klamání (C3D2), dělostřelectvoraketové technologie a počítače/kybernástroje.


Publikace The Operational Environment and the Changing Character of Future Warfare 

Hlavní krizové oblasti ro roku 2050:
+ Pobaltí, východní Evropa;
+ Země nacházející se u hranic Ruska;
+ Balkán;
+ Sýrie / Irák / Turecko / Írán / Kurdové;

+ Střední Východ / Severní Afrika;
+ Izrael-Palestinci;
+ Izrael-Írán-Hizballáh;
+ Soužití Sunnitů a Šiítů (Sýrie, Irák, Bahrajn, Jemen, Libanon);
+ Jihočínské moře;
+ Jihovýchodní Asie (Čína, Vietnam, Indonésie, Barma);
+ Indie-Pákistán
;
+ Čína-Indie;

+ Čína-Tchaj-wan;
+ Korejský poloostrov subsaharská Afrika (Nigérie, západní Afrika);
+ Africký roh;
+ Mexiko;
+ Venezuela - Kolumbie.

Po roce 2035 se bezpečnostní prostředí radikálně změní. Největší světové mocnosti přenesou ekonomickou sílu, mimořádné technologické znalosti a nepřátelské, v kyberprostoru ukotvené ideologie, do efektivní strategické síly. Nepřátelské země využijí tyto dovednosti především k narušení ekonomického, sociálního a kulturního liberálního řadu západního světa a k zavedení nových globálních norem.

Po roce 2035 dosáhnou na americké straně plné technologické zralosti v současně době vyvíjené zbraňové systémy - laserové a radiofrekvenční zbraně, kooperující roje dronů, elektromagnetické zbraně, syntetická biologie, internet věcí a zdroje elektrické energie.

Jaké jsou tedy závěry studie? “První a nejvíce důležitou lekcí je pochopit a vnitřně se ztotožnit s myšlenkou, že stojíme v proudu změn, kde naše časem ověřené úspěchy a myšlenky, koncepty, doktríny, vybavení, výcvik a personál pravděpodobně nejsou dostatečné k dosažení úspěchů v krátkodobém a určitě ne, pokud nebudou přehodnoceny a přenastaveny, ve střednědobém a dlouhodobém horizontu,” stojí v dokumentu.

Podle TRADOC se již Spojené státy a Západ nemohou spolehnout na absolutní technologickou nadvládu ve všech oblastech, ba právě naopak - technologické rozdíly se zmenší až do poloviny století, kdy se technologie a schopnosti stanou mezi hráči poměrně rovnocenné.

Zdroj: The Operational Environment and the Changing Character of Future Warfare

Nahlásit chybu v článku


Související články

Robotičtí asistenti velitelů: Revoluce ve velení a řízení boje

Současný raketový rozvoj vojenských technologií naráží na zásadní překážku - omezení lidského mozku. ...

Americké Vesmírné sbory již v roce 2019?

V březnu jsme psali o možnosti vzniku amerických Vesmírných sborů (US Space Corps). Nyní to vypadá, ...

“Elektromagnetický” start stíhačky F/A-18 z letadlové lodě USS Gerald R. Ford

Před několika dny stíhačka F/A-18F Super Hornet premiérově odstartovala z nové letadlové lodě USS ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Honnza2
  18:43 25.08.2017

  Argonaut.cz: velmi Vam dekuju, za to, co jste napsal. Ja rusy nemuzu ani citit (pracoval jsem v Moskve nejaky cas), ale nemuzu nez souhlasit, ze srovnavat je s muslimy je blbost. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut.cz: velmi Vam dekuju, za to, co jste napsal. Ja rusy nemuzu ani citit (pracoval jsem v Moskve nejaky cas), ale nemuzu nez souhlasit, ze srovnavat je s muslimy je blbost. Rad vysvetlim, Vy byste se mnou asi nesouhlasil, ja bych se mozna neco dozvedel, resp.bych mel o cem premyslet Ale furt lepsi, nez si nadavat, dik.
  Skrýt celý příspěvek

 • Aloha
  16:00 16.08.2017

  Danny: jasně to chápu, že to tam je špatný, ale zároveň se mluví o tom jak taje permafrost, takže těžko říct jak to tam bude v budoucnu vypadat, ale každopádně lepší žít v oblasti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Danny: jasně to chápu, že to tam je špatný, ale zároveň se mluví o tom jak taje permafrost, takže těžko říct jak to tam bude v budoucnu vypadat, ale každopádně lepší žít v oblasti s extrémními výkyvy počasí než v místech, kde se žít nedá, každopádně to jen uvádím jako možnost, jak bude počasí vypadat za pár desítek let težko předvídat.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  14:16 16.08.2017

  Aloha: víš, proč na Sibiři žije tak málo lidí? Protože se tam prostě žije blbě. A shodou okolností globální změny klimatu se na obyvatelnosti těch řídce osídlených oblastí budou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aloha: víš, proč na Sibiři žije tak málo lidí? Protože se tam prostě žije blbě. A shodou okolností globální změny klimatu se na obyvatelnosti těch řídce osídlených oblastí budou promítat spíše negativně. Kontinentální podnebí sebou nese extrémní výkyvy teplot atd... Takže to na nějaký hromadný přesun Číňanů nevidím...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:05 16.08.2017

  Nezapomeňme že muslimové (v prvních generacích) si pobyt ve Francii vybojovali ve WW1 a WW2, kde je brali jako kanonfutr, oplátkou dostali občanství. Natahali si je akorát tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nezapomeňme že muslimové (v prvních generacích) si pobyt ve Francii vybojovali ve WW1 a WW2, kde je brali jako kanonfutr, oplátkou dostali občanství. Natahali si je akorát tak Němci atd. kvůli levné pracovní síle.
  Pokud budeme brát kulturní podobnost s Rusy, tak záleží jaké berete. Rusové z Petrohradu atd. asi ano, ale nějaký Tatar, Kalmyk nebo něco podobného spíš ne - to už nám můžou být kulturně blíž i Libanonci atd. (i křesťané)
  Skrýt celý příspěvek

 • Aloha
  12:36 16.08.2017

  Já bych úplně nezavrhoval možnost konflitku mezi Ruskem a Čínou a to zejméno v důsledku globalních změn počasí viz. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já bych úplně nezavrhoval možnost konflitku mezi Ruskem a Čínou a to zejméno v důsledku globalních změn počasí viz. http://oenergetice.cz/uncatego... lidé z těch oblastí zasažených vedry(právě se to hodně týká Asie) se budou muset někam přestěhovat a jako místo kde je hodně prostoru vychází právě Rusko. Otázka jestli to bude nějak vojenská intervence nebo zvolí nějakou salámovou metodu postupného osídlení ( už teď je tam hodně číňanů) jako to dělají Arabové s Evropou. Osobně si myslím, že právě migrační vlny budou do budoucna i největší problém Evropy a USA, desítky milionů lidí navíc se sem prostě nevejdou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  10:08 16.08.2017

  No dávat skoro rovnítko (dvě strany stejné mince) mezi muslimy a Rusy je docela silná káva. v čem jedete? Nebo je to jen zaslepenost?

  Stačí se totiž podívat např. na vědecké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No dávat skoro rovnítko (dvě strany stejné mince) mezi muslimy a Rusy je docela silná káva. v čem jedete? Nebo je to jen zaslepenost?

  Stačí se totiž podívat např. na vědecké objevy, technik, literaturu,.... Udělejte si porovnání muslimské a té Ruské. jestli je to jedna mince, pro mě ne.

  Ale ona ta zaslepenost je široce rozšířená. Nikdo neříká, že je člověk musí milovat. Ale jsou mi bližší než muslimové. Chápu, že to někdo může mít jinak...
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  10:02 16.08.2017

  PavolIR, Arrasuil: nemyslím, že je ten příklad úplně hloupý. Sověti tady měli v rukou dost silné páky na ovlivnění nejen kulturního života. A kromě rotujících záklaďáků zde byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR, Arrasuil: nemyslím, že je ten příklad úplně hloupý. Sověti tady měli v rukou dost silné páky na ovlivnění nejen kulturního života. A kromě rotujících záklaďáků zde byl důstojnický sbor, který měl volnost pohybu a jejich rodinní příslušníci. Jestli si dobře pamatuju, tak jen v rámci odsunu v roce 1991 se jednalo o cca 60 tisíc civilistů a ti fakt nežili v kasárnách.
  Co ale celkem pokulhává, jsou ty Karlovy Vary. Zaprvé se vždy jednalo jen o nejužší centrum v oblasti konání filmového festivalu a demonstrovat, co to udělá, když se Rusům dá volná ruka na pár ulicích, které skoupila parta kolem Lužkova a Baturinové, no, nevím...
  Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  09:59 16.08.2017

  Na západě postupně začínají vládnout muslimové. Německá velkoměsta už nejsou co bývali před pár lety. Jsou špinavá, na každém rohu muslim a ženy se bojí vyjít ven.

  Na západě postupně začínají vládnout muslimové. Německá velkoměsta už nejsou co bývali před pár lety. Jsou špinavá, na každém rohu muslim a ženy se bojí vyjít ven.

 • PavolR
  09:34 16.08.2017

  Argonaut.CZ:
  Komunisti stavajúci pravoslávne kostoly - to pobavilo. ;-)
  Tí vojaci rotovali tak ako Američania v Afganistane a väčšinu času strávili v kasárniach, teda ide ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut.CZ:
  Komunisti stavajúci pravoslávne kostoly - to pobavilo. ;-)
  Tí vojaci rotovali tak ako Američania v Afganistane a väčšinu času strávili v kasárniach, teda ide celkovo o dosť hlúpy príklad.

  Iba tak mimochodom, iba celkom nedávno postavili Rusi veľký pravoslávny chrám v Paríži a už aj predtým tam mali jeden.

  Nám sa môžu zdať Rusi o málinko bližší, než moslimovia, ale z pohľadu západnej civilizácie ako takej medzi nimi zásadnejší kultúrny a mentálny rozdiel nie je - dve strany jednej a tej istej mince. Akurát, že Rusi majú na rozdiel od moslimov plný zadok atomoviek a právo veta BR-OSN. :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  09:16 16.08.2017

  Argonaut.CZ: Srovnáváte nesrovnatelné, tisíce "Rusů" u nás byly zavřeny v kasárnách, kde se k nim chovali jak ke zvířatům, a jediný, kdo se dostal na vzduch, byla relativně malá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut.CZ: Srovnáváte nesrovnatelné, tisíce "Rusů" u nás byly zavřeny v kasárnách, kde se k nim chovali jak ke zvířatům, a jediný, kdo se dostal na vzduch, byla relativně malá skupina důstojníků. Stačí se podívat, jak dopadly Karlovy Vary, když se dá Rusům volná ruka... A ani jich tu nemuseli být statisíce.

  Kdyby v západní Evropě nahnali muslimy do kasáren a dali jim stejná práva, jako měli ruští vojáci v Československu (totiž žádná), tak taky nemají problém... A jediné kulturní obohacení by občas byla nějaká ta bouračka zaviněná vodkou (totiž kávou), kterou by se policajti snažili tutlat...
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  08:00 16.08.2017

  Pardin, míchám Rusy a Svaz. Správně by mělo být, že tu byly statisíce sovětů:) protože tu byl kde kdo celého sojuzu:)

  Pardin, míchám Rusy a Svaz. Správně by mělo být, že tu byly statisíce sovětů:) protože tu byl kde kdo celého sojuzu:)

 • Argonaut.CZ
  07:59 16.08.2017

  Rase: co tvrdím je, že Rusko přes všechno strašení je nám kulturně blíže. Blíže, než muslimská kultura, kterou se nestraší, ale která reálně v Evropě nabývá na rozsahu a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: co tvrdím je, že Rusko přes všechno strašení je nám kulturně blíže. Blíže, než muslimská kultura, kterou se nestraší, ale která reálně v Evropě nabývá na rozsahu a útočnosti.

  Celá EU je postavená na myšlence, že v EU nemá být národní stát, protože národní státy mezi sebou válčily. Proto EU národnístáty cíleně ničí a eroduje. Ale ti trotlové zapomněli, ve své hlouposti, že války jsou i náboženské, kmenové,...atd... Takže jako reálný nevidím střet s Ruskem, ale střet postavený na náboženství / kultuře.

  Byly tady od 68 statisíce Rusů, nějak jsem si nevšiml, že by tu byly stovky pravoslavných kostelů a nějak se to významně dotknulo zvyků a kultury v Čechách. Porovnejte to se západní Evropou a muslimy.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:48 16.08.2017

  Tesil:
  Pevné civilizačné hranice za normálnych okolností neexistujú. Vyspelejšia civilizácia, poskytujúca viac výhod, nevyhnutne vtlačí svoju pečať do sfér svojho vplyvu, kde síce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil:
  Pevné civilizačné hranice za normálnych okolností neexistujú. Vyspelejšia civilizácia, poskytujúca viac výhod, nevyhnutne vtlačí svoju pečať do sfér svojho vplyvu, kde síce so zachovaním si istých regionálnych špecifík, ale preberajú jej súčasti (zoberme si také Japonsko v čase reformy Meidži, alebo Ataturkovské Turecko). Záleží iba na miere, akým sa dokážu navzájom prenášať informácie a trendy - to je skutočná "frontová línia" a podľa nej možno určiť, kto má kde navrch a kto je skôr v defenzíve. Línia, ktorú popisujete je vystavená ničím nehatenému civilizačnému a mocensko-politickému vplyvu Západu, v dôsledku čoho sa postupne nevyhnutne transformuje. Neexistuje tam žiadna sila, ktorá by tomu dokázala brániť.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  23:17 15.08.2017

  Bavíme se o budoucnosti to je pravda,ale konec války a následně studená válka ovlivnily životy několika generací.Minulost prostě ovlivňuje budoucnost.

  Bavíme se o budoucnosti to je pravda,ale konec války a následně studená válka ovlivnily životy několika generací.Minulost prostě ovlivňuje budoucnost.

 • Tesil
  23:07 15.08.2017

  Rase
  Je to přesně podle Huntingtna,východní civilizace-
  část Ukrajiny,Rumunsko,Bul.Srbsko,Černá Hora.Zhruba od Finska po Chorvatsko.
  V těchto státech lidé nerezignují na svou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  Je to přesně podle Huntingtna,východní civilizace-
  část Ukrajiny,Rumunsko,Bul.Srbsko,Černá Hora.Zhruba od Finska po Chorvatsko.
  V těchto státech lidé nerezignují na svou kulturní ani náboženskou identitu jen proto, že
  budou pít perlivou limonádu,jíst mleté maso v housce nebo nosit seprané modré kalhoty a dívat se v televizi na B .Willise.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:59 15.08.2017

  Narážím na to, že už jen samotné jeho jméno je synonymem "imperiálních tendencí USA" ať už tomu tak opravdu bylo nebo ne. Mě osobně přijde hloupé tahat bubáky ze skříně, zvlášť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Narážím na to, že už jen samotné jeho jméno je synonymem "imperiálních tendencí USA" ať už tomu tak opravdu bylo nebo ne. Mě osobně přijde hloupé tahat bubáky ze skříně, zvlášť když se bavíme o době cca 2050, kdy ani on nebo ty a já, tady nebudeme, abysme jakkoliv ovlivňovali dění
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  22:51 15.08.2017

  No spojovat H.Kissingera a kremlobotskou rétoriku nejde dost dobře k sobě.
  Vždy tvrdě hájil americké zájmy při jednání se Sověty.Což neznamená že se nesnažil o
  rozumná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No spojovat H.Kissingera a kremlobotskou rétoriku nejde dost dobře k sobě.
  Vždy tvrdě hájil americké zájmy při jednání se Sověty.Což neznamená že se nesnažil o
  rozumná řešení.
  Vyjednával s čínskými představiteli v dobách kdy měli obavu ze sovětského expanzionismu atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:29 15.08.2017

  Tesil:
  záleží na tom, kde vidíte onu civilizační hranici. Ještě před druhou balkánskou válkou, bylo Bulharsko jasně pod vlivem Moskvy, pak je ale odkopli a dali přednost Srbsku a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil:
  záleží na tom, kde vidíte onu civilizační hranici. Ještě před druhou balkánskou válkou, bylo Bulharsko jasně pod vlivem Moskvy, pak je ale odkopli a dali přednost Srbsku a Bulharsko si tedy našlo spojence v Německu a R-U. Dnes vidím civilizační hranici přes polovinu Ukrajiny (jako Samuel Huntington), s tím, že Řecko, Srbsko, Bělorusko atd. jsou poněkud sporné oblasti, ale asi bych je začlenil do Západního okruhu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:23 15.08.2017

  Cpt. Morgan:
  patrně si děláte legraci, když vytahujete Kissingera atd. jen ukazujete že jste nepřekročil "kremlobotskou" rétoriku z 90.let. tady jde o něco mnohem vyššího - posun ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cpt. Morgan:
  patrně si děláte legraci, když vytahujete Kissingera atd. jen ukazujete že jste nepřekročil "kremlobotskou" rétoriku z 90.let. tady jde o něco mnohem vyššího - posun o desítky let (do 2050). Výhledově se z Číny stane velmoc kterou svět ještě nepoznal a pokud dojde k vnitřnímu přerodu (ne revoluci - jen si uvědomí svou sílu), může dojít k čemukoliv. samozřejmě dnes je jednodušší zabrat oblasti Afriky (nestabilní a bohaté na zdroje), časem ale možná budou potřebovat víc. kdysi jsem četl článek, který popisoval, že pokud se střetne Západ a Rusko, Čína bude dodávat oboum stranám, což celkem sedí. Podívejte se, co Čína dokázala za posledních 30 let a pokuste se představit co dokáží za dalších 30 let. Mě to dost dobře nejde, ale trochu z toho mrazí.

  Argonaut.CZ:
  Politici v Austrálii se taky jednu dobu snažili přimknout k asijské kultuře (když zažívala Čína boom), a odsunout evropskou, moc jim to nešlo. To je případ i Ruska. Jednou možná dojdeme do stavu, že opět najdeme společnou řeč, zatím to ale nehrozí. I v roce 1914 německý císař a ruský car si bohatě psali o nebezpečí z Asie, které hrozí zničit evropskou kulturu a za pár měsíců se chtěli vzájemně vyhladit. osobně tedy beru všechna spojenectví s rezervou. Pokud někdo v Číně dojde k přesvědčení, že je Rusko hrozba a vhodný zdroj surovin, tak pochybuj, že by je zbrzdily smlouvy o prodeji surovin.

  Grull:
  mě kniha Hvězdná pěchota neskutečně baví, když si děj domyslím do současných / blízko-budoucích reálií (řekněme bez miniatomovek) :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  22:08 15.08.2017

  USA a následně NATO si zadělává na problémy tím ,že překračuje civilizační hranici.
  Budou muset vynakládat velké úsilí na udržení spřátelených režimů.V minulosti to bylo Řecko a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  USA a následně NATO si zadělává na problémy tím ,že překračuje civilizační hranici.
  Budou muset vynakládat velké úsilí na udržení spřátelených režimů.V minulosti to bylo Řecko a Turecko následovat může Balkán.
  Vztahy s Británií,Kanadou atd. budou vždy na jiné úrovni než vztahy s Rumunskem, Bulharskem či Albánií případně Černou Horou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  21:26 15.08.2017

  Pořád nechápu, proč Ruskem tak straší a pořád omýlají Krym. Rusko je evropsko-americké civilizaci na míle blíže, než arabský svět, který je pro západní společnost mnohem větší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pořád nechápu, proč Ruskem tak straší a pořád omýlají Krym. Rusko je evropsko-americké civilizaci na míle blíže, než arabský svět, který je pro západní společnost mnohem větší riziko. Více než globální konflikt v nejbližší době hrozí náboženské a občanské války reagující např. na multikulturalismus dovedený do absurních poloh.

  Nicméně chápu, že masivní investice do zbrojení více ospravedlní strašení Ruskem než bandou trhanů s ručníkem na hlavě nebo imigrantů, která je mnohem pravděpodobnější.
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  20:58 15.08.2017

  Hlavní krizové oblasti ro roku 2050:
  Asi by bylo jednodušší říct Celý svět kromě tohohle a tohohle :-P

  Rase: Správně. Kdysi jsem četl nějakou knihu, kde měl pěšák palebnou sílu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hlavní krizové oblasti ro roku 2050:
  Asi by bylo jednodušší říct Celý svět kromě tohohle a tohohle :-P

  Rase: Správně. Kdysi jsem četl nějakou knihu, kde měl pěšák palebnou sílu na likvidaci tanku. Obrněné jednotky v podstatě neexistovali a když už nějaký tank byl, tak jej pěchota chránila jak oko v hlavě.
  Podobalo se to Hv.Pěchotě, ale bylo to v blízké budoucnosti ve střední Evropě :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:54 15.08.2017

  Cpt. Morgan: dovoľte 2 postrehy:
  1.- Historická skúsenosť hovorí, že autoritatívne režimy sa môžu dostať do konfrontácie rovnako rýchlo a nepredvídateľne, ako sa môžu stať ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cpt. Morgan: dovoľte 2 postrehy:
  1.- Historická skúsenosť hovorí, že autoritatívne režimy sa môžu dostať do konfrontácie rovnako rýchlo a nepredvídateľne, ako sa môžu stať spojencami (pakt Ribbentrop-Molotov). Pritom nemusí ísť nevyhnutne o zámernú priamu konfrontáciu ako sú pohraničné potýčky, akých sme boli svedkami už za čias ZSSR, konflikt môže eskalovať skrze ich spojencov a satelity.
  2.- To, že sa ZSSR rozpadla bez toho, aby tiekli potoky krvi, bolo okrem iného aj dôsledkom toho, že ruská spoločnosť nemala chuť udržať to cele pokope násilím.
  Aj proti vojne v Čečensku sa dvíhal nemalý odpor.
  Netvrdím, že by rozpad RF prebiehal rovnako nenásilne ako ZSSR, len vyjadrujem skrze príklady z relatívne nedávnej minulosti pochybnosť nad tým, akú vysokú cenu by boli ochotní Rusi zaplatiť.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cpt. Morgan
  15:51 15.08.2017

  Cina nikdy Rusko nenapadne, lebo by tym nic naziskala. Rusko dokaze znicit Cinu a nielen ju totalne. To by bola cena, ktoru by mali chciet v Pekingu zaplatit kvoli zisku nejakych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cina nikdy Rusko nenapadne, lebo by tym nic naziskala. Rusko dokaze znicit Cinu a nielen ju totalne. To by bola cena, ktoru by mali chciet v Pekingu zaplatit kvoli zisku nejakych zdrojov na Sibiri? Neznie to velmi rozumne.

  Rusko sice mozno zmeni prezidenta, ale rozhodujuce je, ze ludia v Rusku si zelaju pokracovanie nastavenej politiky a preferencie pre nu este aj po vyse 15 rokoch stupaju. Ak by prisiel v nejakej farebnej revolucii prozapadny prezident, ktory zacne podporovat liberalizmus ako v 90. rokoch, bude celit odporu hadam aj 90% obzvatelstva. To nie je udrzatelne ani kratkodobo. Za ten extremne kratky cas by museli stihnut rozlozit federaciu do takej miery, aby sa rozpadli dovtedajsie vazby. Putin a politika ktoru predstavuje je v Rusku vzdy prijatelnejsia ako chaos a upadok neriadeneho liberalizmu 90. rokov. To je memento pre rusov. Okrem toho, rusi su hrdi na svoju vlast a historicky presvedcili, ze su ochotni za nu platit naozaj vysoku cenu a bolo to kvoli vojne, ktora prisla zo zapadu. To je dalsie memento. Zapadne narody take motivacie nemaju.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:23 15.08.2017

  Čína má potenciál válčit s každým ze svých sousedů. Přeci jen je to rozpínající se, lidnatá velmoc s omezenými zdroji a kdo ví co bude v roce 2050. Kdo ví, co by mohlo přijít, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čína má potenciál válčit s každým ze svých sousedů. Přeci jen je to rozpínající se, lidnatá velmoc s omezenými zdroji a kdo ví co bude v roce 2050. Kdo ví, co by mohlo přijít, pokud by konzervativní komunistický režim nahradilo něco divočejšího (byť to v povaze spíš nemají). Obdobný problém je s Ruskem. Tam režim stojí a padá na jednom člověku, co se stane až tady nebude, je velkou otázkou. Přijde nějaký charismatický nástupce a pojede se dál, nebo se stát rozpadne kolem oligarchů (hůř než po rozpadu SSSR), kdo ví - pak by to byl globální průšvih (spousta jaderných zbraní). Problém je cokoliv dlouhodobě předpokládat. Osobně by mě zajímalo, co si u TRADOC myslí o Evropě a jejím směřování. zda bude všechno při starém, nebo dojde k nějakým změnám (doufám že ne).
  Skrýt celý příspěvek

 • Cpt. Morgan
  14:57 15.08.2017

  Preto plan zapadu je postupne makkymi metodami podporovat politicky rozpad sucasnej moci v Rusku a po pripadnom rozpade federacie a zabezpeceni jadrovych skladov OSN sa pustit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Preto plan zapadu je postupne makkymi metodami podporovat politicky rozpad sucasnej moci v Rusku a po pripadnom rozpade federacie a zabezpeceni jadrovych skladov OSN sa pustit diktovat podmienky Cine. Druha a exotickejsia moznost je skusit to s farebnou revoluciou v Cine a potom by grilovanie Ruska bolo uz len show na obrazovkach. Toto si vsak zjavne obaja uvedomuju, pretoze obaja sustreduju sila s ICBM na vzajomnych rusko-Cinskych hraniciach. Nie je to kvoli tomu, aby ICBM doletela do Moskvy, alebo Pekingu, lebo to dokaze z hocijakeho ineho miesta na planete. Dovod je iny - ak by vznikol rozvrat a revolucia v jednej z velmoci, ta druha bude moct vo velmi kratkej dobe prekrocit spolocne hranice a zabezpecit strategicke zbrane pred mocou tretej mocnosti, ktora by chcela ovladnut situaciu. Ak sa nebudu dat ovladnut strategicke zbrane poslednej odvety, nikto sa do utoku na podporu "demokratickej opozicie" hrnut nebude a a aj samotna revolucia nebude schopna ziskat vplyv nad celym uzemim. Konflikt sa zacne natahovat a bude napredvidatelny a straty zacnu rast..

  Tadialto cesta nevedie, ale ani ine cesty sa velmi nezdaju schodne..
  Skrýt celý příspěvek

 • Cpt. Morgan
  14:39 15.08.2017

  Nikdy som nerozumel, preco si vela diskuterov mysli, ze Cina bude v konfrontacii s Ruskom. Nic tomu z dlhodobehohladiska nenapoveda. Aj tento dokument to hodnoti tak, ze Cina je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nikdy som nerozumel, preco si vela diskuterov mysli, ze Cina bude v konfrontacii s Ruskom. Nic tomu z dlhodobehohladiska nenapoveda. Aj tento dokument to hodnoti tak, ze Cina je coraz vacsia hrozba pre zapadny liberalny poriadok. Mimochodom, presne tento nazor dlhodobo popisuju vsetci zapadni analytici, geostrategovia ako Brzezinsky, Kagan, Kissinger, Kristol, Strauss, ci dokonca otec celej modernej geopolitickej teorie Mackinder. Vsetci vidia obrovske ludske zdroje Ciny ako neodvratnu hrozbu pre schopnost zapadu konkurovat Cine a udrzat si tak veducu rolu vo svete.

  Tuto poziciu zapad ziskaval pocas storoci globalizacneho kolonializmu, kedy bezkonkurencnou silou urcoval chod dejin a zabezpecoval si tak vlastny prospech a blahobyt. Zapadne liberalne ideologie su vystavane na tom zaklade a podporuju otvorenost a politicke zmeny u statov vo sfere projektovaneho vplyvu a naopak upevnuju hospodarske a politicke vazby u zapadnych mocnosti.

  Nove nekolonialne mocnosti sa vsak takemu vplyvu samozrejme brania. Preto ma Zapad v prvom rade ideologickych protivnikov a z nich hlavne mocnosti su prave Cina a Rusko. Odporuju jednopolarnemu poriadku zo strany zapadu. Ak by sa ale pustili do seba navzajom, minimalne jeden z nich by musel prehrat v prvom kole, lebo pokial neverime vo vyhru, nebudeme sa predsa pustat do boja.

  Dalsie kolo by bolo, ze "vitaz" by sa ocitol v izolacii zapadu bez moznosti na strategicke spojenectvo s akymkolvek inym oponentom zapadu, pretoze jedneho prave eliminoval. To by asi nebolo velmi mudre.

  Akykolvek zisk uzemi na Sibiri by znamenal okrem samotnej vojenskej devastacie uplnu izolaciu od ostatnych zapadnych struktur. Kto by chcel v osobnom zivote vsadit zivotne uspory aby mozno vyhral v loterii?

  Zapad by si nic lepsie zelat nemohol. Cina a Rusko nie su ideologicki spojenci ako zapadne krajiny. Su to spojenci z rozumu a vedia, ze ak maju ustat historicky zapas o prezitie voci zapadnej snahe ovladnut globalny system, musia spolupracovat a brzdit v tom zapad.

  Zapad zase vie, ze Cina ma perspektivne prilis vyznamne ludske zdroje a v spojenectve s Ruskom je aj strategicky v bezpeci. Rusko je prilis silne vojensky, aby sa dalo napadnut kymkolvek a Cina ma prilis velky ludsky a ekonomicky potencial, aby si zapadny system liberalneho poriadku udrzal dominantny vplyv v obchode a politike. Preto Rusko je kratkodoby ciel a Cina dlhodoby. Vie to hocikto, kto sleduje hlavnych zapadnych autorov geopolitiky.

  "Ve své nejdůležitější práci Demokratické ideály a skutečnost: studie politiky rekonstrukce Halford Mackinder tvrdí, že:

  " Kdo ovládá Východní Evropu, ovládá Heartland."
  " Kdo ovládá Heartland, ovládá Světový ostrov."
  " Kdo ovládá Světový ostrov, ovládá svět."
  Proto po první světové válce dokládal nutnost udržet východní Evropu rozdělenou a oddělenou od Heartlandu, tj. od Ruska. Na Pařížské mírové konferenci oponoval wilsonovskému demokratickému idealismu na základě zeměpisného determinismu, budoucí geopolitiky."

  Ak sa nepodari rozlozit Rusko a nasledne izolovat Cinu, Zapad si veduce pozicie podla vsetkeho neudrzi. To znamena fundamentalne zmeny vo fungovani, ktore tu bolo od konca stredoveku. A do toho sa nikomu nechce, ale co ine zostava, ze?
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:41 15.08.2017

  Člověk si až ráká, jak je pozoruhodné, že vize Roberta A. Heinleina v knize Hvězdná pěchota (1959), byla možná trefnější, než si člověk myslel. Přeci jen supertrénovaná mobilní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Člověk si až ráká, jak je pozoruhodné, že vize Roberta A. Heinleina v knize Hvězdná pěchota (1959), byla možná trefnější, než si člověk myslel. Přeci jen supertrénovaná mobilní pěchota v superoblecích docela zapadá do vize bojů v megaměstech atd. než současný koncept lehké pěchoty.
  Skrýt celý příspěvek