Bojiště budoucnosti 2050 podle americké armády

Jak bude vypadat bojiště v roce 2050? / Royal Free; iStock

Velitelství pro výcvik a tvorbu doktrín TRADOC (Training and Doctrine Command) americké armády (US Army) v nedávno vydaném dokumentu The Operational Environment and the Changing Character of Future Warfare načrtlo možnou podobu válečných konfliktů a technologických změn až do roku 2050. Američtí vojáci budou čelit hrozbám ve všech doménách války (multi-domain), operacím v komplexních prostředích, hybridním strategiím a možná také zbraním hromadného ničení.

Jak uvedl jeden diskutující k dokumentu, podobné studie jsou důkazem, že po konci studené války myšlenky jako “ohromující přitažlivost západního způsobu života”, “univerzální hodnoty Západu” a západní verze “konce dějin” nebyly ve světě široce přijaty - to platí dnes i v budoucnu. Naopak Západ bude i nadále žít v mimořádně nebezpečném konkurenčním světě, ve kterém žil během staré studené války.

Procitnutí Západu přišlo především po ruské anexi Krymu, která otřásla západní představou konce dějin. V reakci na to si Západ uvědomil, že nemůže dále “odpočívat na vavřínech” a je nutné se vrátit opět do boje.

Nyní k samotnému dokumentu - ten na začátku mimo jiné popisuje jaké technologie ovlivní, jak budeme v letech 2017 až 2050 žít, tvořit, myslet a prosperovat. Jde zejména o biologii, bioinženýrství, optimalizaci lidského výkonu, neurologické vylepšení, nanotechnologie, pokročilá materiálová věda, kvantové výpočty, umělá inteligence, robotika a aditivní výroba.

Rychlý rozvoj technologií v budoucností znemožní udržet si Spojeným státům absolutní nadvládu ve všech doménách války - země, moře, vzduch, vesmír, kyberprostor a elektromagnetický prostor. S tím souvisí i nová doktrína americké armády Multi-Domain Battle - provázané vedení bojové činnosti v mnoha doménách.

Jedním z cílů Multi-Domain Battle je, aby například zbraňové systémy a nástroje jedné domény dokázaly efektivně ovlivňovat jinou doménu - např. kyberútoky, které se zmocní nepřátelské techniky, prostředky rádioelektronického boje vyřazující z provozu nepřátelskou pozemní techniku, útok pomocí přesných zbraní ničící servery hackerů protivníka, atd.

Navíc se čím dál více začnou stírat aktivity mezi diplomatickými, informačními, vojenskými a ekonomickými DIME (Diplomatic, Information, Military, and Economic) sférami - jak na americké straně, tak u konkurujících států.

Mezi hlavní globální trendy v letech 2017 až 2050 dokument označuje:
+ Oživující nacionalismus;
+ Proměňující se demografie;
+ Znepokojení s globalizací;
+ Soutěž o zdroje;
+ Zpochybnění  struktur, řádu a institucí;
+ Rychlý vývoj technologií;
+ Nepoměr v hospodářských zdrojích a sociální manipulace;
+ Vnímaní ztráty ctnosti a morálních principů.


Multi-Domain operace vyžadují zapojení všech domén. Co když ale nad některými ztratíme kontrolu?

TRADOC do roku 2035 očekává, že půjde o éru zrychlujícího se lidského vývoje. Bude to období, kdy “protivníci mohou získat znalosti nových technologií, nové doktríny a nové strategické koncepty pro efektivní napadání amerických vojenských sil skrz všechny domény.” Podle dokumentu si již Spojené státy v tomto období neudrží absolutní nadvládu ve všech doménách války.

Mezi roky 2030 až 2050 TRADOC očekává výrazné průlomy v nových technologiích, která povedou k naprosté změně charakteru války. “Během této doby, tradiční aspekty války podstoupí dramatické, téměř revoluční změny, které na konci tohoto časového období mohou dokonce vést ke změně základního pojetí samotné války,” dočteme se v dokumnetu. 

TRADOC určil 12 klíčových trendů a technologií formující budoucí pojetí války:
+ velká data (big data);
+ kyberprostor a vesmír;
+ umělá inteligence;
+ vzájemné propojení člověka s počítačem;
+ klimatické změny a konkurence v získávání surovin;
+ demografie a urbanizace;
+ změna rovnováhy v ekonomice;
+ robotika;
+ výroba a skladování energie;
+ technologie, inženýrství a výroba;
+ kolektivní inteligence;
+ umělé zlepšování lidského výkonu.

Do roku 2035 se očekává, že Rusko "udrží tempo" se Spojenými státy a bude pravděpodobně do té doby nejdůležitějším protivníkem. Podle TRADOC Rusko již deset let investuje do nových schopností s cílem “překonat” americkou leteckou sílu, do přesných zbraní a do omezení schopností USA nasadit sílu do rozhodujících operačních oblastí (tzv. strategie A2/D2).


Nová doktrína vedení války "Multi-Domain Battle" americké armády, která nahrazuje studenoválečnou doktrínu AirLand Battle.

"Vedle celé řady nových zbrojních systémů, Moskva studuje a investuje do technologií jako je robotika, pokročilé výpočetní systémy, hypersonika, vesmírné systémy a biologické vylepšení lidského výkonu," stojí ve zprávě.

Mimo to dokument jako největší hrozby pro Spojené státy označuje Čínu, Severní Koreu, Írán a radikální ideologie a mezinárodní kriminální organizace. V případě Íránu se předpokládá vývoj jaderné zbraně do roku 2035.

Podle TRADOC se však nakonec stane největším americkým soupeřem Čína, protože “pokračuje v modernizaci svých ozbrojených sil a rozvíjí nové způsoby, jak přistupovat k válce.” Podle zprávy do roku 2035, tedy do předpokládané doby průlomových technologických objevů, Spojené státy mohou čelit obdobně vyspělému protivníkovi, který bude schopen působit ve více doménách, účinně čelit americkým silám a mít určité technologické výhody nad americkou armádou.

Mezi bouřlivě rozvíjející se zbrojní systémy a oblasti do roku 2035 budou patřit člověkem přenositelné střely země-vzduch (MANPADS), protitankové řízené střely (PTŘS), robotikavesmírchemické zbraněmaskování, krytí, utajení, odepření přístupu a klamání (C3D2), dělostřelectvoraketové technologie a počítače/kybernástroje.


Publikace The Operational Environment and the Changing Character of Future Warfare 

Hlavní krizové oblasti ro roku 2050:
+ Pobaltí, východní Evropa;
+ Země nacházející se u hranic Ruska;
+ Balkán;
+ Sýrie / Irák / Turecko / Írán / Kurdové;

+ Střední Východ / Severní Afrika;
+ Izrael-Palestinci;
+ Izrael-Írán-Hizballáh;
+ Soužití Sunnitů a Šiítů (Sýrie, Irák, Bahrajn, Jemen, Libanon);
+ Jihočínské moře;
+ Jihovýchodní Asie (Čína, Vietnam, Indonésie, Barma);
+ Indie-Pákistán
;
+ Čína-Indie;

+ Čína-Tchaj-wan;
+ Korejský poloostrov subsaharská Afrika (Nigérie, západní Afrika);
+ Africký roh;
+ Mexiko;
+ Venezuela - Kolumbie.

Po roce 2035 se bezpečnostní prostředí radikálně změní. Největší světové mocnosti přenesou ekonomickou sílu, mimořádné technologické znalosti a nepřátelské, v kyberprostoru ukotvené ideologie, do efektivní strategické síly. Nepřátelské země využijí tyto dovednosti především k narušení ekonomického, sociálního a kulturního liberálního řadu západního světa a k zavedení nových globálních norem.

Po roce 2035 dosáhnou na americké straně plné technologické zralosti v současně době vyvíjené zbraňové systémy - laserové a radiofrekvenční zbraně, kooperující roje dronů, elektromagnetické zbraně, syntetická biologie, internet věcí a zdroje elektrické energie.

Jaké jsou tedy závěry studie? “První a nejvíce důležitou lekcí je pochopit a vnitřně se ztotožnit s myšlenkou, že stojíme v proudu změn, kde naše časem ověřené úspěchy a myšlenky, koncepty, doktríny, vybavení, výcvik a personál pravděpodobně nejsou dostatečné k dosažení úspěchů v krátkodobém a určitě ne, pokud nebudou přehodnoceny a přenastaveny, ve střednědobém a dlouhodobém horizontu,” stojí v dokumentu.

Podle TRADOC se již Spojené státy a Západ nemohou spolehnout na absolutní technologickou nadvládu ve všech oblastech, ba právě naopak - technologické rozdíly se zmenší až do poloviny století, kdy se technologie a schopnosti stanou mezi hráči poměrně rovnocenné.

Zdroj: The Operational Environment and the Changing Character of Future Warfare

Nahlásit chybu v článku


Související články

Robotičtí asistenti velitelů: Revoluce ve velení a řízení boje

Současný raketový rozvoj vojenských technologií naráží na zásadní překážku - omezení lidského mozku. ...

Americké Vesmírné sbory již v roce 2019?

V březnu jsme psali o možnosti vzniku amerických Vesmírných sborů (US Space Corps). Nyní to vypadá, ...

“Elektromagnetický” start stíhačky F/A-18 z letadlové lodě USS Gerald R. Ford

Před několika dny stíhačka F/A-18F Super Hornet premiérově odstartovala z nové letadlové lodě USS ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Honnza2
    18:43 25.08.2017

    Argonaut.cz: velmi Vam dekuju, za to, co jste napsal. Ja rusy nemuzu ani citit (pracoval jsem v Moskve nejaky cas), ale nemuzu nez souhlasit, ze srovnavat je s muslimy je blbost. ...Zobrazit celý příspěvek

    Argonaut.cz: velmi Vam dekuju, za to, co jste napsal. Ja rusy nemuzu ani citit (pracoval jsem v Moskve nejaky cas), ale nemuzu nez souhlasit, ze srovnavat je s muslimy je blbost. Rad vysvetlim, Vy byste se mnou asi nesouhlasil, ja bych se mozna neco dozvedel, resp.bych mel o cem premyslet Ale furt lepsi, nez si nadavat, dik.Skrýt celý příspěvek

  • Aloha
    16:00 16.08.2017

    Danny: jasně to chápu, že to tam je špatný, ale zároveň se mluví o tom jak taje permafrost, takže těžko říct jak to tam bude v budoucnu vypadat, ale každopádně lepší žít v oblasti ...Zobrazit celý příspěvek

    Danny: jasně to chápu, že to tam je špatný, ale zároveň se mluví o tom jak taje permafrost, takže těžko říct jak to tam bude v budoucnu vypadat, ale každopádně lepší žít v oblasti s extrémními výkyvy počasí než v místech, kde se žít nedá, každopádně to jen uvádím jako možnost, jak bude počasí vypadat za pár desítek let težko předvídat.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    14:16 16.08.2017

    Aloha: víš, proč na Sibiři žije tak málo lidí? Protože se tam prostě žije blbě. A shodou okolností globální změny klimatu se na obyvatelnosti těch řídce osídlených oblastí budou ...Zobrazit celý příspěvek

    Aloha: víš, proč na Sibiři žije tak málo lidí? Protože se tam prostě žije blbě. A shodou okolností globální změny klimatu se na obyvatelnosti těch řídce osídlených oblastí budou promítat spíše negativně. Kontinentální podnebí sebou nese extrémní výkyvy teplot atd... Takže to na nějaký hromadný přesun Číňanů nevidím...Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    14:05 16.08.2017

    Nezapomeňme že muslimové (v prvních generacích) si pobyt ve Francii vybojovali ve WW1 a WW2, kde je brali jako kanonfutr, oplátkou dostali občanství. Natahali si je akorát tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Nezapomeňme že muslimové (v prvních generacích) si pobyt ve Francii vybojovali ve WW1 a WW2, kde je brali jako kanonfutr, oplátkou dostali občanství. Natahali si je akorát tak Němci atd. kvůli levné pracovní síle.
    Pokud budeme brát kulturní podobnost s Rusy, tak záleží jaké berete. Rusové z Petrohradu atd. asi ano, ale nějaký Tatar, Kalmyk nebo něco podobného spíš ne - to už nám můžou být kulturně blíž i Libanonci atd. (i křesťané)Skrýt celý příspěvek

  • Aloha
    12:36 16.08.2017

    Já bych úplně nezavrhoval možnost konflitku mezi Ruskem a Čínou a to zejméno v důsledku globalních změn počasí viz. ...Zobrazit celý příspěvek

    Já bych úplně nezavrhoval možnost konflitku mezi Ruskem a Čínou a to zejméno v důsledku globalních změn počasí viz. http://oenergetice.cz/uncatego... lidé z těch oblastí zasažených vedry(právě se to hodně týká Asie) se budou muset někam přestěhovat a jako místo kde je hodně prostoru vychází právě Rusko. Otázka jestli to bude nějak vojenská intervence nebo zvolí nějakou salámovou metodu postupného osídlení ( už teď je tam hodně číňanů) jako to dělají Arabové s Evropou. Osobně si myslím, že právě migrační vlny budou do budoucna i největší problém Evropy a USA, desítky milionů lidí navíc se sem prostě nevejdou.Skrýt celý příspěvek

  • Argonaut.CZ
    10:08 16.08.2017

    No dávat skoro rovnítko (dvě strany stejné mince) mezi muslimy a Rusy je docela silná káva. v čem jedete? Nebo je to jen zaslepenost? Stačí se totiž podívat např. na vědecké ...Zobrazit celý příspěvek

    No dávat skoro rovnítko (dvě strany stejné mince) mezi muslimy a Rusy je docela silná káva. v čem jedete? Nebo je to jen zaslepenost?

    Stačí se totiž podívat např. na vědecké objevy, technik, literaturu,.... Udělejte si porovnání muslimské a té Ruské. jestli je to jedna mince, pro mě ne.

    Ale ona ta zaslepenost je široce rozšířená. Nikdo neříká, že je člověk musí milovat. Ale jsou mi bližší než muslimové. Chápu, že to někdo může mít jinak...Skrýt celý příspěvek

  • danny
    10:02 16.08.2017

    PavolIR, Arrasuil: nemyslím, že je ten příklad úplně hloupý. Sověti tady měli v rukou dost silné páky na ovlivnění nejen kulturního života. A kromě rotujících záklaďáků zde byl ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolIR, Arrasuil: nemyslím, že je ten příklad úplně hloupý. Sověti tady měli v rukou dost silné páky na ovlivnění nejen kulturního života. A kromě rotujících záklaďáků zde byl důstojnický sbor, který měl volnost pohybu a jejich rodinní příslušníci. Jestli si dobře pamatuju, tak jen v rámci odsunu v roce 1991 se jednalo o cca 60 tisíc civilistů a ti fakt nežili v kasárnách.
    Co ale celkem pokulhává, jsou ty Karlovy Vary. Zaprvé se vždy jednalo jen o nejužší centrum v oblasti konání filmového festivalu a demonstrovat, co to udělá, když se Rusům dá volná ruka na pár ulicích, které skoupila parta kolem Lužkova a Baturinové, no, nevím...Skrýt celý příspěvek

  • jarpe
    09:59 16.08.2017

    Na západě postupně začínají vládnout muslimové. Německá velkoměsta už nejsou co bývali před pár lety. Jsou špinavá, na každém rohu muslim a ženy se bojí vyjít ven.

    Na západě postupně začínají vládnout muslimové. Německá velkoměsta už nejsou co bývali před pár lety. Jsou špinavá, na každém rohu muslim a ženy se bojí vyjít ven.

  • PavolR
    09:34 16.08.2017

    Argonaut.CZ: Komunisti stavajúci pravoslávne kostoly - to pobavilo. ;-) Tí vojaci rotovali tak ako Američania v Afganistane a väčšinu času strávili v kasárniach, teda ide ...Zobrazit celý příspěvek

    Argonaut.CZ:
    Komunisti stavajúci pravoslávne kostoly - to pobavilo. ;-)
    Tí vojaci rotovali tak ako Američania v Afganistane a väčšinu času strávili v kasárniach, teda ide celkovo o dosť hlúpy príklad.

    Iba tak mimochodom, iba celkom nedávno postavili Rusi veľký pravoslávny chrám v Paríži a už aj predtým tam mali jeden.

    Nám sa môžu zdať Rusi o málinko bližší, než moslimovia, ale z pohľadu západnej civilizácie ako takej medzi nimi zásadnejší kultúrny a mentálny rozdiel nie je - dve strany jednej a tej istej mince. Akurát, že Rusi majú na rozdiel od moslimov plný zadok atomoviek a právo veta BR-OSN. :-DSkrýt celý příspěvek

  • Arassuil
    09:16 16.08.2017

    Argonaut.CZ: Srovnáváte nesrovnatelné, tisíce "Rusů" u nás byly zavřeny v kasárnách, kde se k nim chovali jak ke zvířatům, a jediný, kdo se dostal na vzduch, byla relativně malá ...Zobrazit celý příspěvek

    Argonaut.CZ: Srovnáváte nesrovnatelné, tisíce "Rusů" u nás byly zavřeny v kasárnách, kde se k nim chovali jak ke zvířatům, a jediný, kdo se dostal na vzduch, byla relativně malá skupina důstojníků. Stačí se podívat, jak dopadly Karlovy Vary, když se dá Rusům volná ruka... A ani jich tu nemuseli být statisíce.

    Kdyby v západní Evropě nahnali muslimy do kasáren a dali jim stejná práva, jako měli ruští vojáci v Československu (totiž žádná), tak taky nemají problém... A jediné kulturní obohacení by občas byla nějaká ta bouračka zaviněná vodkou (totiž kávou), kterou by se policajti snažili tutlat...Skrýt celý příspěvek

  • Argonaut.CZ
    08:00 16.08.2017

    Pardin, míchám Rusy a Svaz. Správně by mělo být, že tu byly statisíce sovětů:) protože tu byl kde kdo celého sojuzu:)

    Pardin, míchám Rusy a Svaz. Správně by mělo být, že tu byly statisíce sovětů:) protože tu byl kde kdo celého sojuzu:)

  • Argonaut.CZ
    07:59 16.08.2017

    Rase: co tvrdím je, že Rusko přes všechno strašení je nám kulturně blíže. Blíže, než muslimská kultura, kterou se nestraší, ale která reálně v Evropě nabývá na rozsahu a ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase: co tvrdím je, že Rusko přes všechno strašení je nám kulturně blíže. Blíže, než muslimská kultura, kterou se nestraší, ale která reálně v Evropě nabývá na rozsahu a útočnosti.

    Celá EU je postavená na myšlence, že v EU nemá být národní stát, protože národní státy mezi sebou válčily. Proto EU národnístáty cíleně ničí a eroduje. Ale ti trotlové zapomněli, ve své hlouposti, že války jsou i náboženské, kmenové,...atd... Takže jako reálný nevidím střet s Ruskem, ale střet postavený na náboženství / kultuře.

    Byly tady od 68 statisíce Rusů, nějak jsem si nevšiml, že by tu byly stovky pravoslavných kostelů a nějak se to významně dotknulo zvyků a kultury v Čechách. Porovnejte to se západní Evropou a muslimy.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    07:48 16.08.2017

    Tesil: Pevné civilizačné hranice za normálnych okolností neexistujú. Vyspelejšia civilizácia, poskytujúca viac výhod, nevyhnutne vtlačí svoju pečať do sfér svojho vplyvu, kde síce ...Zobrazit celý příspěvek

    Tesil:
    Pevné civilizačné hranice za normálnych okolností neexistujú. Vyspelejšia civilizácia, poskytujúca viac výhod, nevyhnutne vtlačí svoju pečať do sfér svojho vplyvu, kde síce so zachovaním si istých regionálnych špecifík, ale preberajú jej súčasti (zoberme si také Japonsko v čase reformy Meidži, alebo Ataturkovské Turecko). Záleží iba na miere, akým sa dokážu navzájom prenášať informácie a trendy - to je skutočná "frontová línia" a podľa nej možno určiť, kto má kde navrch a kto je skôr v defenzíve. Línia, ktorú popisujete je vystavená ničím nehatenému civilizačnému a mocensko-politickému vplyvu Západu, v dôsledku čoho sa postupne nevyhnutne transformuje. Neexistuje tam žiadna sila, ktorá by tomu dokázala brániť.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    23:17 15.08.2017

    Bavíme se o budoucnosti to je pravda,ale konec války a následně studená válka ovlivnily životy několika generací.Minulost prostě ovlivňuje budoucnost.

    Bavíme se o budoucnosti to je pravda,ale konec války a následně studená válka ovlivnily životy několika generací.Minulost prostě ovlivňuje budoucnost.

  • Tesil
    23:07 15.08.2017

    Rase Je to přesně podle Huntingtna,východní civilizace- část Ukrajiny,Rumunsko,Bul.Srbsko,Černá Hora.Zhruba od Finska po Chorvatsko. V těchto státech lidé nerezignují na svou ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase
    Je to přesně podle Huntingtna,východní civilizace-
    část Ukrajiny,Rumunsko,Bul.Srbsko,Černá Hora.Zhruba od Finska po Chorvatsko.
    V těchto státech lidé nerezignují na svou kulturní ani náboženskou identitu jen proto, že
    budou pít perlivou limonádu,jíst mleté maso v housce nebo nosit seprané modré kalhoty a dívat se v televizi na B .Willise.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    22:59 15.08.2017

    Narážím na to, že už jen samotné jeho jméno je synonymem "imperiálních tendencí USA" ať už tomu tak opravdu bylo nebo ne. Mě osobně přijde hloupé tahat bubáky ze skříně, zvlášť ...Zobrazit celý příspěvek

    Narážím na to, že už jen samotné jeho jméno je synonymem "imperiálních tendencí USA" ať už tomu tak opravdu bylo nebo ne. Mě osobně přijde hloupé tahat bubáky ze skříně, zvlášť když se bavíme o době cca 2050, kdy ani on nebo ty a já, tady nebudeme, abysme jakkoliv ovlivňovali děníSkrýt celý příspěvek

  • Tesil
    22:51 15.08.2017

    No spojovat H.Kissingera a kremlobotskou rétoriku nejde dost dobře k sobě. Vždy tvrdě hájil americké zájmy při jednání se Sověty.Což neznamená že se nesnažil o rozumná ...Zobrazit celý příspěvek

    No spojovat H.Kissingera a kremlobotskou rétoriku nejde dost dobře k sobě.
    Vždy tvrdě hájil americké zájmy při jednání se Sověty.Což neznamená že se nesnažil o
    rozumná řešení.
    Vyjednával s čínskými představiteli v dobách kdy měli obavu ze sovětského expanzionismu atd.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    22:29 15.08.2017

    Tesil: záleží na tom, kde vidíte onu civilizační hranici. Ještě před druhou balkánskou válkou, bylo Bulharsko jasně pod vlivem Moskvy, pak je ale odkopli a dali přednost Srbsku a ...Zobrazit celý příspěvek

    Tesil:
    záleží na tom, kde vidíte onu civilizační hranici. Ještě před druhou balkánskou válkou, bylo Bulharsko jasně pod vlivem Moskvy, pak je ale odkopli a dali přednost Srbsku a Bulharsko si tedy našlo spojence v Německu a R-U. Dnes vidím civilizační hranici přes polovinu Ukrajiny (jako Samuel Huntington), s tím, že Řecko, Srbsko, Bělorusko atd. jsou poněkud sporné oblasti, ale asi bych je začlenil do Západního okruhu.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    22:23 15.08.2017

    Cpt. Morgan: patrně si děláte legraci, když vytahujete Kissingera atd. jen ukazujete že jste nepřekročil "kremlobotskou" rétoriku z 90.let. tady jde o něco mnohem vyššího - posun ...Zobrazit celý příspěvek

    Cpt. Morgan:
    patrně si děláte legraci, když vytahujete Kissingera atd. jen ukazujete že jste nepřekročil "kremlobotskou" rétoriku z 90.let. tady jde o něco mnohem vyššího - posun o desítky let (do 2050). Výhledově se z Číny stane velmoc kterou svět ještě nepoznal a pokud dojde k vnitřnímu přerodu (ne revoluci - jen si uvědomí svou sílu), může dojít k čemukoliv. samozřejmě dnes je jednodušší zabrat oblasti Afriky (nestabilní a bohaté na zdroje), časem ale možná budou potřebovat víc. kdysi jsem četl článek, který popisoval, že pokud se střetne Západ a Rusko, Čína bude dodávat oboum stranám, což celkem sedí. Podívejte se, co Čína dokázala za posledních 30 let a pokuste se představit co dokáží za dalších 30 let. Mě to dost dobře nejde, ale trochu z toho mrazí.

    Argonaut.CZ:
    Politici v Austrálii se taky jednu dobu snažili přimknout k asijské kultuře (když zažívala Čína boom), a odsunout evropskou, moc jim to nešlo. To je případ i Ruska. Jednou možná dojdeme do stavu, že opět najdeme společnou řeč, zatím to ale nehrozí. I v roce 1914 německý císař a ruský car si bohatě psali o nebezpečí z Asie, které hrozí zničit evropskou kulturu a za pár měsíců se chtěli vzájemně vyhladit. osobně tedy beru všechna spojenectví s rezervou. Pokud někdo v Číně dojde k přesvědčení, že je Rusko hrozba a vhodný zdroj surovin, tak pochybuj, že by je zbrzdily smlouvy o prodeji surovin.

    Grull:
    mě kniha Hvězdná pěchota neskutečně baví, když si děj domyslím do současných / blízko-budoucích reálií (řekněme bez miniatomovek) :DSkrýt celý příspěvek

  • Tesil
    22:08 15.08.2017

    USA a následně NATO si zadělává na problémy tím ,že překračuje civilizační hranici. Budou muset vynakládat velké úsilí na udržení spřátelených režimů.V minulosti to bylo Řecko a ...Zobrazit celý příspěvek

    USA a následně NATO si zadělává na problémy tím ,že překračuje civilizační hranici.
    Budou muset vynakládat velké úsilí na udržení spřátelených režimů.V minulosti to bylo Řecko a Turecko následovat může Balkán.
    Vztahy s Británií,Kanadou atd. budou vždy na jiné úrovni než vztahy s Rumunskem, Bulharskem či Albánií případně Černou Horou.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2