Bojový kontejner LOOK

LOOK
Foto: Bojový kontejner LOOK / ZMT

Kontejner nemusí sloužit jen k přepravování materiálu, nebo jako ubytovací buňka pro vojáky, ale také k průzkumu a boji. S nápadem využít unifikované NATO kontejnery jako základ pro mobilní bojové a průzkumné stanice přišla polská zbrojařská firma Strojírenské závody Tarnow (TMW). Projekt nese název LOOK (Lekki Obserwacyjno-Obronny Kontener) a jde o lehce přepravitelný, mobilní a pancéřovaný kontejner vybavený průzkumnými a zbraňovými systémy.

Kontejner LOOK je samozřejmě pancéřován proti střelám z ručních zbraní a má několik pozorovacích oken s neprůstřelnými skly. Posádku tvoří tři osoby, které provádějí obranné a pozorovací úkoly. K tomu jim mimo jiné slouží dálkově ovládaná zbraňová stanice a sada senzorů v otočném kulovém pouzdře na střeše.

Velkou výhodou je, že bojový kontejner LOOK může pracovat samostatně. K tomu slouží (dle potřeby) integrovaný benzínový generátor, topení a klimatizace. Celé zařízení může být dovozeno na místo nákladními automobily a okamžitě začít plnit svou funkci. Není třeba žádná elektrická přípojka ani inženýrské sítě.

Přepravní skříň může být v závislosti na druhu mise vybavena kompozitním pancéřováním, které se jednoduše přišroubuje na vnější stěny. Není problém také použít výkonnější izolaci pro operace v zimních podmínkách, nebo použít ochranou klec „SLAT“ proti RPG granátům.

Co se týče zbraňových a průzkumných senzorů, zde záleží výlučně na zákazníkovi. Můžou to být kulomety až do ráže 12,7 mm nebo 40 mm granátomety. Poklop ve střeše kontejneru LOOK umožňuje použít také ručně ovládané zbraně.

Poláci počítají s rozsáhlým elektronickým vybavením. Na kontejneru LOOK mají být umístěny denní/infračervené kamery nebo přehledový radar. Vnitřní uspořádání pak bude vybaveno digitálním a přehledovým pultem pro velitele stanice a pultem pro obsluhu zbraňových systémů.

LOOK může sloužit k rychlému vybudování kontrolních „checkpointů“, jako kontrolní stanoviště při vjezdu na základnu nebo jako obranné věže na perimetru základny.  Místo dlouhého a nebezpečného „pytlování“ kontrolních stanovišť lze za použití kontejneru LOOK celou práci zvládnout doslova za pár desítek minut.

 

Zdroj: Altair

Nahlásit chybu v článku


Související články

Odsun z Afghánistánu – logistické peklo

Spojenecká vojska v Afghánistánu se chystají na jeden z nejtěžších a nejobtížnějších úkolů za celou ...

Napájení bezpilotních letadel pomocí pozemního laseru

Všichni známe laserové protiletadlové systémy, schopné ničit dělostřelecké granáty, rakety nebo malé ...

Válka s IED pokračuje – senzory hlídají rozsah zranění vojáků

Problematice boje proti improvizovaným nástražným systémům IED se na naších stránkách věnujeme ...

Polská modernizace ruských kulometů PKM

Podobně jako Armáda České republiky, i polská armáda řeší jak a čím nahradit své univerzální ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • sroub
  08:54 07.08.2012

  Do kontejneru se plánujou schovávat i tatický balistický rakety, stejně jako sem viděl v kontejneru umístěný třeba protilodní střely. Dost blbý překvapení pro piráty, když se ...Zobrazit celý příspěvek

  Do kontejneru se plánujou schovávat i tatický balistický rakety, stejně jako sem viděl v kontejneru umístěný třeba protilodní střely. Dost blbý překvapení pro piráty, když se najednou kontejner otevře, a vyletí z něj raketa :D To pak můžou bejt třeba na křižníku, a stejně mj smůlu....Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  18:40 06.08.2012

  Standardní kontejner je geniální vynález, protože není vidět dovnitř. Může být použit jako kryt pro lidi, skladiště zásob, středisko C4I nebo i platforma zbraňových systémů. V těch ...Zobrazit celý příspěvek

  Standardní kontejner je geniální vynález, protože není vidět dovnitř. Může být použit jako kryt pro lidi, skladiště zásob, středisko C4I nebo i platforma zbraňových systémů. V těch kvantech ostatních kontejnerů ho nikdo nenajde.Skrýt celý příspěvek

 • Ondřej Lacina
  15:44 06.08.2012

  Dobrej nápad :) Od poláků dobrá práce..

  Dobrej nápad :) Od poláků dobrá práce..

 • HU
  08:00 06.08.2012

  ..myšlenka dobrá, ale být uvnitř, trochu bych se cítil jako holátko, stejně bych to opytloval :-)

  ..myšlenka dobrá, ale být uvnitř, trochu bych se cítil jako holátko, stejně bych to opytloval :-)

Načítám diskuzi...