Bombardéry B-2 Spirit hlídkují nad Korejským poloostrovem

B-2 Spirit
Foto: Strategický bombardér B-2 Spirit / U.S. Air Force

Severní Korea má důvod k obavám. Americká armáda se rozhodla demonstrovat své odhodlání bránit Jižní Koreu tím nejlepším, co má ve své výzbroji. V rámci společného jihokorejsko-amerického vojenského cvičení Foal Eagle vyslala nad Korejský poloostrov dva strategické bombardéry B-2 Spirit.

Nezdá se, že by korejská krize končila. Před měsícem a půl uskutečnila KLDR svůj třetí podzemní jaderný test. OSN na ni za to na oplátku uvalila sankce. Tím se naplno rozhořela válka slov, během níž Severní Korea vyhrožuje jaderným útokem na Jižní Koreu a USA.

Jako by si vůdci KLDR neuvědomovali vážnost situace, neboť třeba včera přerušila Severní Korea  poslední telefonické spojení mezi sebou a jižním sousedem s tím, že "…Ve chvíli, kdy válka může vypuknout každým okamžikem, není nutné vojenské spojení mezi Jižní a Severní Koreou."

Americké strategické velitelství (US Strategic Command) vyslalo do oblasti v reakci na stupňující se napětí dva bombardéry B-2 Spirit. Ty vystartovaly 28. března z vojenské letecké základny Whiteman, Missouri a po více než 11 000 kilometrech přistály v Jižní Koreji. Zde budou v rámci cvičení Foal Eagle provádět dlouhotrvající výcvikové lety.Video: Strategický bombardér B-2 Spirit, ilustrační video / Youtube

"Spojené státy jsou pevné ve svém aliančním závazku bránit Jižní Koreu před agresí a zajistit mír a stabilitu v regionu. Bombardér B-2 je důležitým prvkem trvalé a robustní americké odstrašující schopnosti v asijsko-pacifické oblasti," stojí v oficiálním komuniké Pentagonu.

Připomeňme jen, že je bombardér B-2 Spirit je zbraní strategického významu, schopnou zasazovat jaderné údery až na vzdálenost 12 000 kilometrů. Ve dvou vnitřních pumovnicích dokáže přepravovat nejrůznější rakety a pumy až do hmotnosti 23 000 kg.

Výzbroj může tvořit až 16 jaderných pum B61 (0,3-340 kt) nebo B83 (1,2 Mt), umístěných na rotačních vypouštěcích závěsnících (RLA). Při "konvenčnějších" operacích dokáže B-2 Spirit zaútočit na cíl až osmdesáti pumami MK82 (500 liber) či třiceti šesti pumami CBU (750 liber).

Zdroj: CNN , Wikipedia

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bombardér B-2 Spirit letěl na severní pól

Bombardér B-2 Spirit před několika dny podnikl premiérovou cestu na nejsevernější místo planety. K ...

Kdo bude nástupcem bombardéru B-2 Spirit?

Nejmodernějším bombardérem v americkém letectvu je letoun B-2 Spirit. Jak je známo, jedná se o ...

Severokorejský raketový program se odhaluje

12. prosince 2012 úspěšně vypustila Severní Korea svou první družici. Vstoupila tak do elitního ...

Severní Korea chystá další jaderný test a vyhrožuje útokem na USA

Severní Korea chystá provést již třetí jaderný test a vedle toho hodlá dále vypouštět (rozuměj ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • hovorka11
  12:17 01.04.2013

  Připadá mě to jako velká komedie nejenom ze strany KLDR, ale i ze strany ...Zobrazit celý příspěvek

  Připadá mě to jako velká komedie nejenom ze strany KLDR, ale i ze strany USA.

  http://www.novinky.cz/zahranic...

  Letouny F22 nebyly nikdy v žádné bojové akci, protože jsou to letouny na vybojování vzdušné nadvlády v podmínkách protivníka s vyspělým letectvem. To Severní Korea není.
  Myslím, že to je především demonstrace síly proti Číně a ostatním "neposlušné" státům v této oblasti.
  Pokud to správně zhodnotí, tak i ostatní státy jako např. Saudská arábie se budou snažit získat jadernou pumu, protože jsou napadány nejaderné a slabé státy.
  Proč SA když je to zdánlivě náš největší islamistický spojenec ? Má to logiku- kvůli nezranitelnosti při zavádění islamistického kálifátu, který po dobytí Sýrie a podpoře maliským islamistům nám začne být velmi nebezpečným. USA to nepálí, ty je budou jako předvoj pěstovat do poslední chvíle (Kosovo, Líbye, Afgánistán), ale Evropě moc času nezbývá a bude muset místo směřování islamistů (GB a Francie) v koridoru na vybrané státy s krocením islamistů, kteří se vylijí z této řeky přímo zastavit řeku islamistů na hranicích Turecka a to by se islamistovi Erdoganovi nelíbilo. Egypt už po "revoluci" taky směřuje k islamistické závislosti prostřednictvím Muslimského bratrstva.


  Pokud by lidi přemýšleli, tak by poznali, že bojujeme za islamisty a ne proti nim !

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  07:59 01.04.2013

  I kdyz prudi svymi prohlasenimi, nevypada, ze by VE SKUTECNOSTI chtel prekrocit lajnu, za kterou by usa nemeli zadnou jinou moznost, nez tam vlitnout a Kima obesit, nehlede na ...Zobrazit celý příspěvek

  I kdyz prudi svymi prohlasenimi, nevypada, ze by VE SKUTECNOSTI chtel prekrocit lajnu, za kterou by usa nemeli zadnou jinou moznost, nez tam vlitnout a Kima obesit, nehlede na ztraty na obou stranach.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  09:51 30.03.2013

  Zdá se, že díky Kimově šílenství se dlouhá korejská válka konečně chýlí ke konci ...

  Zdá se, že díky Kimově šílenství se dlouhá korejská válka konečně chýlí ke konci ...

 • milch
  19:55 29.03.2013

  Parádní video!!!

  Parádní video!!!

 • rejpal
  19:36 29.03.2013

  "v asijsko-pacifistické oblasti" mysleli jste zajisté asijsko-pacifické

  "v asijsko-pacifistické oblasti" mysleli jste zajisté asijsko-pacifické

Načítám diskuzi...