České a slovenské firmy si rozdělily práci na projektu ReUNION

3D radar ReUNION
Foto: 3D radar ReUNION. / RETIA

Projektový tým tří českých (ELDIS, RETIA, TATRA) a dvou slovenských (EVPÚ, VOP Slovakia) firem pokračuje v realizaci projektu společného vývoje a výroby 3D radaru protivzdušné obrany pro Českou a Slovenskou republiku nazvaného ReUNION.

 

+ Česko-Slovenský projektový tým posiluje garance na dodání 3D radaru pro ozbrojené síly v ČR a SR

+ Projektový integrátor RETIA a.s. nabízí Ministerstvu obrany ČR záruku 100 mil. Kč na dodávku včas a dle požadavků.

 

V návaznosti na podpis memoranda o spolupráci 13. března t.r. byly vydefinovány úkoly jednotlivých podniků při vývoji a výrobě tohoto high-tech produktu. Projektový integrátor RETIA, a.s. navíc potvrdila garanci 100 mil. Kč, která propadne Ministerstvu obrany ČR, pokud by radar nebyl Armádě ČR dodán včas a s požadovanými parametry. Obdobná garance je možná i na Slovensku.

 

„Tímto krokem, který nikdy v historii žádný český ani zahraniční dodavatel Ministerstvu obrany ČR nenabídl, chceme jasně utnout spekulace, že český a slovenský průmysl nemá schopnosti 3D radar dodat, zatímco skvělí zahraniční dodavatelé ho mají připravený na dvoře k expedici,“ uvádí generální ředitel RETIA, a.s. Petr Novák.

 

Ministerstvo obrany ČR v druhé polovině roku 2013 vážně uvažovalo, že zakázku na 3D radary zadá bez soutěže polskému dodavateli Bumar, přestože jeho radar neodpovídal zveřejněným požadavkům Armády ČR. V současné době MO ČR hovoří o tom, že na dodání radarů vypíše soutěž dle zákona o veřejných zakázkách.

 

„Je s podivem, že Ministerstvo obrany uvažovalo o přímém zadání zahraničnímu dodavateli, zatímco skupině domácích českých a slovenských firem tuto výhodu dát nechce,“ uvádí Petr Novák a uzavírá: „V souvislosti se soutěží považujeme za nezbytné upozornit, že na špičkovou vojenskou technologii se běžná šablona veřejné soutěže těžko uplatňuje. Přináší zadavateli vzhledem k současné nepříliš šťastné právní úpravě riziko, že tento strategický materiál nedokáže pořídit včas nebo dokonce vůbec. Dalším problémem je, že aktuální pravidla pro soutěž prakticky nezohledňují následné ekonomické, technologické a exportní výhody pro ČR, ani vznik a udržení pracovních míst v případě výroby takového sofistikovaného produktu v ČR.“

 

Projektový tým se soustředí nejen na přípravu projektu ReUNION, ale i na komunikaci se státní správou a představiteli ozbrojených sil v obou zemích. Přináší argumenty o schopnosti českého a slovenského průmyslu radar dodat a přesvědčuje, že strategické zakázky pro domácí průmysl tak, jak je realizují například právě Poláci, je legitimní a v Evropské unii obvyklá cesta, která znamená největší návratnost pro domácí ekonomiku i státní rozpočet.

 

K rozdělení úkolů mezi české a slovenské firmy podrobně:Mezinárodní projektový tým společně zajišťuje:

+ systémový návrh řešení – adaptace existujících řešení pro přesné naplnění specifických požadavků zadání pro AČR a OSSR

+ systémové funkce a parametry – naplnění všech požadavků TTP zadavatele

Úkoly českých firem zahrnují výrobu následujících komponent:

+ anténa primárního radaru

+ anténa sekundárního radaru (IFF)

+ DTR moduly

+ monitorovací přijímač

+ bloky generátorů radarové hlavy

+ signálové zpracování radarových signálů

+ dotazovač IFF

+ přijímač ADS-B

+ datové připojení do systémů velení a řízení

+ programové vybavení

+ vozidlo TATRA 8×8 řady T 815

+ nakladač Multilift s rámem

Úkoly slovenských firem zahrnují výrobu následujících komponent:

+ elektrocentrála

+ UPS (Uninterruptible Power Supply (Source) – „nepřerušitelný zdroj energie“)

+ řízení technologií, rozvaděče

+ datové a napájecí rozvody

+ konstrukce a výroba kontejnerové nástavby

+ konstrukce a výroba ramene radaru

+ hydraulický systém

+ klimatizace

+ filtroventilace

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

Radar ReVISOR u 25.protiletadlového raketového pluku

Pluk protiletadlové obrany ve Strakonicích převzal do svého užívání radar ReVISOR pro protivzdušnou ...

Cvičení ve vojenském újezdu HRADIŠTĚ

Příslušníci 42. mechanizovaného praporu „Svatováclavského“ (42.mpr) se účastnili ve dnech ...

Čeští vojáci získali jedinečnou techniku pro elektronický boj

Po čase jsme znovu zavítali k 53. pluku průzkumu a elektronického boje (53. pPzEB) v Opavě. Vojáci ...

Činnost v palebném postavení i přesuny konvojů cvičili strakoničtí vojáci na Boleticích

Příslušníci 2. baterie 252. protiletadlového raketového oddílu ze Strakonic absolvovali tento týden ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Zbrojir
  12:50 05.05.2014

  k Mattea: Ten závazek v podstatě nic neznamená. Kdyby došlo k problémům, tuzemský zbrojní průmysl, tak jako v minulosti již několikrát, prostě politikům pohrozí ekonomickými ...Zobrazit celý příspěvek

  k Mattea:

  Ten závazek v podstatě nic neznamená. Kdyby došlo k problémům, tuzemský zbrojní průmysl, tak jako v minulosti již několikrát, prostě politikům pohrozí ekonomickými problémy a následným propouštěním, a hned se nějaké "schůdné řešení" najde.

  Tak např. CZUB dodala policii v letech 2001-2004 prokazatelně 30 000 vadných pistolí CZ mod. 75 D Compact (kontrakt na 46 000), tato podala na MV návrh na žalobu za dodávku vadného zboží v ceně přes 300 mil. Kč. A jak myslíte, že to dopadlo. Žalobu nikdo nikdy nepodal, protože to by musel schválit ministr, tedy politická figura.

  Když se po "slavném" výběru nabídky CZUB v "tendru" (2009/2010) na výběr dodavatele útočných pušek pro MO ČR ukázalo, že CZ 805 vykazuje fatální vady a v zadání stanovený termín dodávek byl v nedohlednu, místo aby MO ČR nabídku odmítlo, či alespoň uplatnilo odpovídající smluvní pokuty v řádu mnoha milionů Kč za značné prodlení dodávek, byl podepsán dodatek (a ne jeden) s tím, že si prý vlastně armáda dodatečně vyžádala nějaké úpravy, tedy z prodlení oficiálně není zaviněno CZUB a vše je vlastně OK.

  Plně souhlasím s pohledem liberal shark.Skrýt celý příspěvek

 • mattea
  23:04 04.05.2014

  liberal shark: moje obdobné obavy utišila ta věta, kdy se zavazují 100 miliony při nedodržení termínů a dohodnutých kvalit..

  liberal shark: moje obdobné obavy utišila ta věta, kdy se zavazují 100 miliony při nedodržení termínů a dohodnutých kvalit..

 • liberal shark
  21:57 04.05.2014

  Ta agresivní kampaň ve mně vyvolává stále větší podezření, že se opět může jednat o nějaký propadák typu T-72M4CZ nebo L-159A. Neustále se se zdůrazňují daně a domácí průmysl a o ...Zobrazit celý příspěvek

  Ta agresivní kampaň ve mně vyvolává stále větší podezření, že se opět může jednat o nějaký propadák typu T-72M4CZ nebo L-159A. Neustále se se zdůrazňují daně a domácí průmysl a o zákazníkovi, tj. AČR, se nemluví skoro vůbec.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...