Český ochránce před IED-LMV STAR V

LMV STAR V
Foto: LMV STAR V v Afghánistánu.  / Archiv autora

Přibližně v polovině roku 2010 zavedla Armáda ČR zcela v tichosti do výzbroje dvě vozidla IVECO LMV, vybavená rušičkami STAR V prostějovské firmy URC Systems. Vozidla LMV STAR V jsou určena k ochraně jednotlivých VIP-vozidel, konvojů nebo důležitých míst a objektů před dálkově odpalovanými náložemi IED (Improvised Explosive Device).LMV STAR V
slouží u 532. praporu elektronického boje, který je dislokován v Opavě. Úkolem jednotky je poskytovat elektronickou a zpravodajskou podporu velitelům jednotlivých druhů vojsk v rámci vedení bojové operace. Mezi hlavní činnosti patří nepřetržitý skrytý radiový průzkum nebo zaměřování a rušení radiových signálů. 

Členové 532. PEB s jedním vozidlem LMV STAR V aktivně působí v Afghánistánu, kde poskytují českým vojákům elektronické krytí před dálkově odpalovanými náložemi IED, označované jako RCIED (Remotely Controlled Improvised Explosive Device).

Základem LMV STAR V je automobil IVECO M65E19WM LMV, v němž se nachází rušič STAR V od české firmy URC Systems. Na palubě vozidla pak nalezneme i přenosný rušič STAR Manpack, určený sesednuvším vojákům.

STAR V dokáže svým rušením zabránit aktivaci RCIED nebo výrazně omezit vzdálenost, z níž lze nálož odpálit. Slouží taktéž k zarušení radiových komunikačních systémů při nasazení speciálních jednotek. Rušič působí v kmitočtovém rozsahu VKV, UKV, DCS, GSM, UMTS či "internetovém" WiFi.

STAR V používá k rušení technologii DDS (Digital Multisweep) na principu rozmítání v několika kmitočtových pásmech. Výhodou je, že STAR V dokáže vytvořit "kmitočtové okno", přes které mohou komunikovat spřátelné jednotky. Hmotnost rušiče je 90 kilogramů.

Příkon STAR V je 2,7 kW (výstupní výkon 750 W), z čehož plyne, že "baterky" nebudou k napájení stačit. Součástí systému je proto i malý naftový generátor elektrické energie, s elektrickým výstupním výkonem 3 kW. Objem palivové nádrže generátoru je 5 litrů, což zaručuje dostatečnou zásobu pro pět hodin provozu. Celé nabíjecí soustrojí má hmotnost  125 kilogramů.

Posádku automobilu tvoří čtyři osoby. Řidič je odpovědný za zapnutí/vypnutí rušiče. Za nastavení parametrů samotného systému (podpásem rušení, komunikačních oken atd.) odpovídá operátor. "Supervizor" má na starosti kompletní nastavení a zpracování informací z notebooku. Čtvrtým členem posádky je velitel vozidla.

Nakonec si snad můžeme dovolit projevit malou radost z toho, že Armáda ČR nakupuje také české vojenské vybavení. Je potěšitelné, že ačkoli se nakupuje zahraniční technika za miliardy, tak se alespoň část sofistikovaných přístrojů pořizuje od českých výrobců.

Zdroj: 532. PEB, valka.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

IDEB 2012 – Iveco LMV s dálkově ovládanou zbraňovou stanici ZSRD 07

Na letošním slovenském IDEBu 2012 si mohli návštěvnici prohlédnout pancéřové vozidlo Iveco LMV se ...

Česká armáda staví národní C-IED polygon v Bechyni

Jak jsme se již na stránkách Armádních novin opakovali nesčetněkrát, improvizované nástražné ...

České "bojové" letadlo - Evektor EV-55M Outback

Český letecký průmysl zažil v roce 2010 významnou událost. Kunovická firma Evektor představila ...

Dokument: Česká útočná puška CZ 805 BREN

S potěšením vám dnes představujeme náš vlastní mini dokument o české útočné pušce CZ 805 BREN. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jan Grohmann
  19:48 24.03.2013

  Původní fotky najdete zde: http://www.militaryphotos.net/... Jedná se opravdu o české Iveco, ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Původní fotky najdete zde: http://www.militaryphotos.net/...
  Jedná se opravdu o české Iveco, ale STAR V to není.Skrýt celý příspěvek

 • Ondřej Lacina
  18:31 24.03.2013

  ..a já si říkal, že takovou variantu Iveca LMV jsem v AČR ještě neviděl, ani tón barevného nátěru.

  ..a já si říkal, že takovou variantu Iveca LMV jsem v AČR ještě neviděl, ani tón barevného nátěru.

 • Jan Grohmann
  15:02 24.03.2013

  Smíšek. Upraveno.

  Smíšek. Upraveno.

 • Martin Smíšek
  14:23 24.03.2013

  Na uvedených fotkách není LMV se zástavbou rušiče STAR V, ale prostředek MPRS.

  Na uvedených fotkách není LMV se zástavbou rušiče STAR V, ale prostředek MPRS.

Načítám diskuzi...