Estonská bojová vozidla pěchoty CV9035NL

oto: CV9035NL / CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication
CV9035NL / CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication

Nizozemská armáda prodala ze svých přebytků Estonsku 44 bojových vozidel pěchoty IFV (Infantry Fighting Vehicle) BAE Systems CV9035NL. Smlouvu o prodeji podepsal 1. října nizozemský ministr obrany Jeanine Hennis-Plasschaert při návštěvě Baltských států. První vozidla dorazí do Estonska během následujících pár měsíců.

Cena kontraktu nebyla zveřejněná. Stejně tak nebylo zveřejněno, zda vozidla projdou modernizací, či jinými úpravami. Každopádně i bez modernizace patří vozidla CV9035NL mezi nejlepší bojová vozidla pěchoty současnosti a významně posílí schopnosti estonských obranných sil.

„Posílí manévrovací kapacitu estonský obrněných jednotek průzkumného pluku 1. pěchotní brigády a rozšíří naše národní obranné kapacity,“ řekl Sven Mikser, estonský ministr obrany magazínu IHS Janes. „Vozidla také poskytnou možnost tréninku s jiným aliančními silami, jako například s tento měsíc příchozím těžkým americkým 8. plukem kavalérie.“

Podle přijatého dokumentu Národní rozvojový plán obrany mají estonské obranné síly disponovat do roku 2022 dvěma plně obsazenými, vyzbrojenými a vybavenými pěchotními brigádami rychlé reakce. V současné době Estonsko vede rozsáhlou diskuzi o tom, jakou technikou obě brigády vybavit.

V úvahu připadá nákup samohybných houfnic PzH 2000 z přebytků německé armády nebo nákup hlavních bojových tanků MBT (Main Battle Tank), pravděpodobně také z přebytků některého ze států NATO.

Nizozemsko nakoupilo 184 obrněných vozidel CV9035NL v roce 2004. Vzhledem k rozpočtovým škrtům nabídlo 44 vozidel k prodeji – o všechny posléze projevilo zájem právě Estonsko.

Nejde však o první transfer obrněné techniky z Nizozemska do Estonska, V roce 20010 Estonsko nakoupila od nizozemské armády 80 obrněných kolových vozidel Patria Pasi XA-188 6x6, včetně ambulantní a velitelské verze.

Dlužno potknout, že prodej obrněných vozidel vyvolává v Nizozemsku velké kontroverze. Kromě bojových vozidel pěchoty a kolových transportérů se v roce 2012 Nizozemsko zbavilo všech moderních tanků Leopard 2A5 a 2A6. Nizozemsko tak nyní nemá ve výzbroji žádné tanky.

Kritici zejména upozorňují na snížení schopnosti Nizozemska vést mechanizované operace. Kritika se vyostřila zejména s bojovým bezpečnostním evropským paradigmatem vzniklých po ruské anexi Krymu.

Estonsko není jediným státem Pobaltí, který výrazně modernizuje svou armádu. Rovněž Lotyšsko plánuje nakoupit 120 použitých britských vozidel CVR(T) (Combat Vehicle Reconnaissance (Tracked)). Půjde především o bojová vozidla pěchoty FV107 Scimitar CVR(T) vyzbrojené 30mm kanónem.

Zdroj: IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čínský exportní tank MBT-3000

Čínská firma Norinco (China NORth INdustries COrporation) představila nejnovější verzi svého tanku ...

Obrněné vozidlo Panhard CRAB

Francouzská armáda začne od roku 2018 nahrazovat lehká obrněná vozidla Panhard VBL. Jedním z možných ...

MUTT – tažné robotické vozidlo pro námořní pěchotu

Americká námořní pěchota (U.S. Marine Corps) testuje nové zásobovací robotické vozidlo MUTT ...

Nová pancéřovka Carl-Gustaf M4

Švédská firma Saab představila nejnovější generaci víceúčelové bezzákluzové protitankové zbraně ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Lukas
  00:01 14.10.2014

  Nie kupią leopardów - po analizie kosztów zrezygnowali z zakupu czołgów... Trochę szkoda... W sumie do 44 CV90 przydałoby się im kolejne 25- 30 na wersje specjalne: 6 ...Zobrazit celý příspěvek

  Nie kupią leopardów - po analizie kosztów zrezygnowali z zakupu czołgów...

  Trochę szkoda...

  W sumie do 44 CV90 przydałoby się im kolejne 25- 30 na wersje specjalne:

  6 moźdizerzy (AMOS ?) + 2 wozy dowodzenia
  2 wozy inżynieryjne (jak norweski CV90 STING)
  4-6 SPAAG (CV9040 AAV)
  11-14 CV 90-120T - taki substytut czołgu - tańszy (bo ten sam kadłub)

  Może Szwedzi im kilka CV jeszcze przekażą?

  Mieliby świetny zmechanizowany battlegroup...Skrýt celý příspěvek

 • Laci
  23:02 13.10.2014

  Tato bojová vozidla pěchoty jsou momentálně více platná v Estonsku, než v Nizozemsku. Co si budeme povídat. Estoncům gratuluju k dobrému nákupu těchto vynikajících strojů a nezbývá ...Zobrazit celý příspěvek

  Tato bojová vozidla pěchoty jsou momentálně více platná v Estonsku, než v Nizozemsku. Co si budeme povídat. Estoncům gratuluju k dobrému nákupu těchto vynikajících strojů a nezbývá než jen závidět, jestli si k tomu pořídí i PzH 2000 a možná i do budoucna Leopardy 2 A5/6.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...