Indická armáda hledá nový hlavní bojový tank

Foto: Indický tank
Indický tank T-72 Ajeya MK2. / CC BY 2.0

Indická armáda v rámci programu FRCV (Future Ready Combat Vehicle) hledá náhradu za více než 2500 sovětských tanků T-72. Zdá se však, že domácí konstrukce Arjun nemá v programu FRCV příliš šancí.

Indická armáda vystavila žádost o informaci RFI (Request For Information). V rámci RFI armáda hledá přední světové firmy, které ji pomohou vyvinout v rámci programu FRCV nový hlavní bojový tank. Požadována hmotnost nového vozidla je 40 tun, oproti 60 tunám u tanku Arjun.

„Navrhovaná FRCV patří do střední kategorie a je pravděpodobné, že vznikne spíše kolem platformy T-90, než kolem platformy Arjun Mark-II, která patří do středně těžké až těžké kategorie," říká Anil Chait, penzionovaný generálporučík indické armády. „Nový navrh a vývoj produktu kolem nových kvalitativních požadavků naznačuje, že se blížíme ke konci Arjun ságy."

Tank Arjun indický vojenský průmysl vyvíjí od roku 1974. Indická armáda zavedla tank do výzbroje teprve v roce 2004. Do dnešních dni, tedy 11 let od zahájení sériové výroby, bylo vyrobeno pouze 248 kusů (119 Arjun Ml-I a 118 Arjun Mk-II).

Nicméně podle Rahula Bhonsleho, penzionovaného brigádního generála indické armády, existuje dostatek času pro vývoj nejnovější verze tanku Arjun, aby splňoval podmínky programu FRCV.

„Začátek výroby FRCV, pokud půjde vše dobře, začne pravděpodobně až za 15 let. To poskytuje dostatečný prostor pro sérii Arjun, aby se vyvinul alespoň na verzi Mark-III. Kromě toho indická armáda potřebuje tanky třídy Arjun," vysvětluje Bhonsle.

V Indii přitom paralelně běží další program, na jehož konci má vzniknout nová generace hlavních bojových tanků. V rámci programu FMBT (Futuristic Main Battle Tank) indická Organizace pro obranný výzkum a vývoj DRDO (Defence Research and Development Organisation) od roku 2008 vyvíjí nový indický hlavní bojový tank.

DRDO v rámci programu FMBT navrhuje postavit tank s hmotností větší než 50 tun. Na projektu spolupracují indické a ruské firmy. „FRCV je zcela nový projekt, který může torpédovat FMBT od DRDO. Případně vývojová agentura může upravit dosavadní práce dle požadavků programu FRCV," řekl Bhonsle.

„Vidím americké, ruské, francouzské, německé, korejské a britské firmy spolupracující s indickými firmami v samostatném režimu, nebo jako joint venture. Mohli bychom vidět přední firmy, které se zapojí do návrhu tanku," komentuje možnosti programu FRCV Chait.

Indická armáda plánuje hlavní bojový tank FRCV zavést do výzbroje mezi roky 2025 až 2027. Na pásové platformě FRCV vznikne celá rodina pásových vozidel – v současné době se mluví o lehkém tanku, mostním tanku, samohybném dělu, protiletadlovému systému nebo obrněné sanitce.

Otázkou je, zda v mnoha miliardové a prestižní soutěži uspějí ruské nebo západní firmy. Podle Shankara Roye Chowdhurijo, penzionovaného armádního generála a bývalého šéfa indické armády, je nejdůležitější vlastnost tanku schopnost přežití.

„Ruští konstruktéři se snažili dosáhnout schopnosti přežití pomocí menší velikosti, nižšímu profilu a větší rychlosti. Západ dával přednost větší věži, silnějšímu pancíři a těžším tankům. Testem obou konstrukčních škol byly arabsko-izralské války a válka v Zálivu. Ruské konstrukce si příliš dobře nevedly. Jestli chcete, můžete vinit posádky," řekl Roy Chowdhury.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Potvrzeno: Indie získá francouzské stíhačky Rafale

Indie v rámci programu MMRCA (Medium Multi-Role Combat Aircraft) nakoupí 36 francouzských ...

Indie přehodnocuje způsob nákupu stíhaček Rafale

Před několika dny Indie oznámila nákup 36 stíhaček Rafale. Nákup proběhne formou přímé dohody mezi ...

Indie nemá zájem o další stíhačky Rafale

Indie před časem oznámila nákup 36 francouzských stíhaček Dassault Rafale. Oproti původním plánům ...

Indie se zajímá o švédské stíhačky Gripen NG

Švédský ministr obrany Peter Hultqvist plánuje během probíhající návštěvy Nového Dillí nabídnout ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • CerVus
  16:40 30.06.2015

  petr99: Myslíš jako izraelské centuriony proti arabským t-62?

  petr99: Myslíš jako izraelské centuriony proti arabským t-62?

 • petr99
  16:30 30.06.2015

  "Testem obou konstrukčních škol byly arabsko-izralské války a válka v Zálivu." No, to je argument jak něco. Neřekl bych, že se v těchto konfliktech střetli stejně vyspělé ...Zobrazit celý příspěvek

  "Testem obou konstrukčních škol byly arabsko-izralské války a válka v Zálivu."

  No, to je argument jak něco. Neřekl bych, že se v těchto konfliktech střetli stejně vyspělé stroje. Ono jaksi když proti Abramsům jezděj T-62 apod. ...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3