Konec legendárních pušek M14 v americké armádě?

M110 SMSS
Foto: M110 SMSS od firmy Knight's Armament Company nahrazuje v americké armádě celou řadu odstřelovacích pušek a pušek pro přesnou střelbu. Zavedená do US Army a Marine Corps v roce 2008 / Knight's Armament Company

V současné době slouží pušky M14, resp. jejich modernizované verze M14 EBR, v pěchotním družstvu jako přesná puška pro vybrané ostrostřelce. Bohužel 50 let stará konstrukce se ukázala na současném bojišti již překonána. Američtí armádní představitelé proto plánují vyzbrojit své vojáky novou lehkou a kompaktní odstřelovací puškou, vycházející ze zavedené zbraně M110 SMSS (Semi Automatic Sniper System).

Pušky M14 (M14 EBR) slouží v současném pěchotním družstvu k pokrytí prostoru mimo mířenou střelbu útočných pušek, tedy zhruba od 400 do 800 metrů. V tomto úkolu svou roli plní bezchybně. Bohužel se svou hmotností (6,8 kg) představují pro vojáky zbytečnou zátěž. 

Mnohem horší však je, že M14 jsou rozměrově i tvarově velmi odlišené od standardní karabiny M4. Střelec s puškou M14 je tak od ostatních vojáků lehce rozeznatelný i na velkou vzdálenost, což pro něj může mít na bojišti fatální důsledky.

M14 EBR

Foto: M14 EBR je zásadní modernizace legendární pušky M14. Svým tvarem i velkými rozměry však svého majitele vystavuje zbytečnému nebezpečí / US Army

Ukázalo se totiž, že povstalci v Afghánistánu nejenže dobře ví, kde na spojenecké vojáky mířit (do podbřišku pod balistický štít), ale také na koho mají mířit. Elitní střelec s puškou M14 je tak pro ně často jedním z prvních a hlavních terčů, podobně jako např. voják obsluhující kulomet.

V současné době je v americké armádě zavedena moderní automatická odstřelovací puška M110 SMSS. Ta v americké pozemní armádě US Army postupně nahrazuje všechny opakovací ostřelovačky M24. Dalším uživatelem M110 je americká námořní pěchota, která novou zbraní nahrazuje některé pušky M39, všechny Mk11 a doplňuje M40A5.

Problém je, že i M110 SMSS vykazuje podobné úskalí jako M14, i když v menší míře. M110 sice není tak rozměrná jako M14 a je také více podobná standardní karabině amerického družstva M4. Přesto vše se od M4 odlišuje o 300 mm větší délkou a charakteristickým tlumičem zvuku.

karabina M4

Foto: Standardní zbraň americké pěchoty - karabina M4. Cílem je, co nejvíce sblížit tvar a velikost odstřelovacích pušek právě s karabinou M4 / Marine Corps

Velká délka a tlumič výstřelu rovněž prozrazují střelce s M110 na příliš velkou vzdálenost. Americká armáda proto začala pošilhávat po menší, kompaktní a lehčí odstřelovačce - takové, co nebude svou hmotností a rozměry zatěžovat vojáky, a nebude vystavovat svého majitele zbytečnému nebezpečí.

S hledáním nové zbraně se začíná právě v těchto dnech. Američtí vojáci vytipovali celkově 22 nedostatků na stávajících zbraních pro ostrostřelce. Nyní se posuzuje, zda bude stačit úprava stávajících pušek M110 nebo bude nutné vyrobit nové zbraně – avšak stále odvozené od M110.

Zbrojaři mají čas do 14. srpna, kdy mají předložit své návrhy. Zde je patnáct podmínek, s kterými se musí vypořádat:

 1. Střelba: poloautomatická

 2. Ráže: 7,62 × 51mm NATO

 3. Přesnost: zasáhnout na vzdálenost 100 metrů kruh o průměru 30 mm

 4. Nová zbraň musí mít kratší hlaveň než M110 SMSS a délkově nastavitelnou pažbu. Celková délka nesmí být delší než 914 mm (pažba v nejkratší poloze), bez tlumiče zvuku.

 5. Hmotnost: max 4,08 kg bez zásobníku a optiky (M4 2,88kg)

 6. Pistolová rukojeť: modulární, nastavitelná

 7. Spoušť: bez možnosti nastavení pro preciznější chod

 8. Předpažbí: montážní lišty na 12, 3, 6 a 9 hodině

 9. Tlumič hluku: možnost připevnění tlumiče hluku

 10. Kompenzátor zdvihu: kompatibilní s tlumičem hluku

 11. Dvojnožka: montáž, demontáž bez použití nářadí

 12. Denní optika: možnost připevnit optiku dle požadavků armády

 13. Záložní mířidla: ocelové mířidla vykloněná o 45 stupňů od osy denní optiky

 14. Popruhy: možnost rychlého odpojené popruhů od zbraně

 15. Hlaveň a závěr: Výrazně lepší parametry od M110 a schopnost snášet větší rychlost střelby

Zdroj: Military.com

Nahlásit chybu v článku


Související články

M14 EBR - klasická konstrukce v moderním kabátě

Puška M14 byla původně vyvinuta jako náhrada za zbraň M1 Garand.  Avšak již záhy po zavedení do ...

Odstřelovací pušky pro 21. století - laserové měření deformací hlavně při střelbě

Odstřelovači se při střelbě na dlouhé vzdálenosti musí potýkat s řadou proměnných, ať už to jsou ...

Nové odstřelovací pušky pro americké speciální jednotky

V roce 2009 vyhlásilo americké velitelství speciálních operací (SOCOM) program na novou odstřelovací ...

Těžká odstřelovací puška XM109

Na bitevním poli se často stane, že síla klasických ručních palných zbraní je nedostatečná. Důvod je ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • ADM
  12:06 13.01.2013

  Co místo M110 (SR25) jednoduše obyčejné SR25? Dělá se i verze bez tlumiče a s krátkou hlavní. Vlastně jde o stejné zbraně a jediným rozdílem jsou tlumič (který lze připevnit i na ...Zobrazit celý příspěvek

  Co místo M110 (SR25) jednoduše obyčejné SR25? Dělá se i verze bez tlumiče a s krátkou hlavní. Vlastně jde o stejné zbraně a jediným rozdílem jsou tlumič (který lze připevnit i na krátkou) a posuvná pažba.Skrýt celý příspěvek

 • Max
  20:56 09.12.2012

  Možná by šlo nějak adaptovat MK12 SPR na ráži .308, to je velmi kompaktní puška, dokonce kratší než M16...

  Možná by šlo nějak adaptovat MK12 SPR na ráži .308, to je velmi kompaktní puška, dokonce kratší než M16...

 • Ondřej Lacina
  15:08 07.08.2012

  rustfizzle:
  Řekl bych že to je možnost nastavení síly, která se musí prstem vyvinout na spoušť, aby zbraň vystřelila.

  rustfizzle:
  Řekl bych že to je možnost nastavení síly, která se musí prstem vyvinout na spoušť, aby zbraň vystřelila.

 • rustfizzle
  18:49 06.08.2012

  Vysvětlí mi prosím někdo bod 7: Spoušť: bez možnosti nastavení pro preciznější chod? Vůbec nerozumím co se tím myslí... děkuji!

  Vysvětlí mi prosím někdo bod 7: Spoušť: bez možnosti nastavení pro preciznější chod? Vůbec nerozumím co se tím myslí... děkuji!

 • Ondřej Lacina
  10:23 04.08.2012

  Moc povedená a krásná zbraň ;) Modifikace M14 typu (EBR a EMR) jsou sice pohodlný, ale už jen při pohledu na ně si člověk říká, že na sobě mají až příliš částí o který se dá ...Zobrazit celý příspěvek

  Moc povedená a krásná zbraň ;) Modifikace M14 typu (EBR a EMR) jsou sice pohodlný, ale už jen při pohledu na ně si člověk říká, že na sobě mají až příliš částí o který se dá zachytit část výstroje. Už jen v tomhle se mi zdá M110 mnohem lepší.
  Nicméně synonymem pro odstřelovací pušky jsou pro mě pušky typu AWM a L115A3 obzvlášť :)Skrýt celý příspěvek

 • Marty
  13:05 03.08.2012

  Měl jsem možnost střílet z několika uvedených zbraní v článku a zde popisované vlastnosti o velikosti a rozpoznatelnosti opravdu souhlasí. Jenom malá připomínka , tlumiče proti ...Zobrazit celý příspěvek

  Měl jsem možnost střílet z několika uvedených zbraní v článku a zde popisované vlastnosti o velikosti a rozpoznatelnosti opravdu souhlasí. Jenom malá připomínka , tlumiče proti výšlehu dnes používají více méně všichni a tak se stávájí podpůrní odstřelovači mnohem méně nápadnější a druhá věc je že s kvalitní optikou figuruje jen pár povstalců. Další věcí je špatné používání takto vybaveného prvku, j tím se setkáváme prakticky pořád...Skrýt celý příspěvek

 • Tomáš
  12:55 03.08.2012

  Pokud se nemýlím tak základní zbraní pro USMC je M16A4. M4 je od seržanta výše

  Pokud se nemýlím tak základní zbraní pro USMC je M16A4. M4 je od seržanta výše

Načítám diskuzi...