Má čínské námořnictvo elektromagnetické dělo?

Tajemná kanónová věž na lodi Chaj-jang Šan; větší foto / čínský internet

Na konci ledna se objevily obrázky čínské výsadkové lodě Chaj-jang Šan (Type 072III) s mohutnou kanónovou věží a netypicky velkým průměrem hlavně kanónu. Podle vojenských komentátorů se jedná o experimentální elektromagnetickou (EM) zbraň.

Obecně se předpokládalo, že nejdále s vývojem EM zbraní (railgunů) je americké námořnictvo (US Navy). Američané v současnosti railgun testují na pobřeží Virginie a v letošním nebo příštím roce chystají experimentálně EM zbraň otestovat na dopravním katamaránu třídy Spearhead nebo dokonce přímo na torpédoborcích Zumwalt. Admiralita US Navy očekává nasazení EM zbraní na válečných lodích do roku 2025.

 

 

Snímky z konce minulého měsíce však naznačují, že Spojené státy předběhla Čína. Loď Chaj-jang Šan byla v loděnicích Wu-čchang spatřena s masivní kanónovou věží a nezvykle mohutnou (v poměru k délce) hlavni kanónu.

 

Celkem bylo v letech 1992 až 2002 postavenou deset výsadkových lodí třídy Type 072III (označení NATO Yuting-II). Délka lodí třídy Type 072III je 119,5 metru a výtlak 4800 tun. Obvykle jsou tyto lodě vybaveny třemi dvojkanóny H/PJ76F ráže 37 mm – jeden dvojkanón je umístěn právě na přídi.
 

Tyler Rogoway z webu The Drive upozorňuje, že ani dělová věž s 130mm kanónem na čínských torpédoborcích Type 055 nebo věž samohybné houfnice PLZ05 se zdaleka neblíží rozměrům věže na lodi Chaj-jang Šan.

 

Na palubě bylo také spatřena řada lodních kontejnerů, které mohou obsahovat energetickou a řdídící soustavu nutnou k napájení EM zbraně. Jeden kontejner měl dokonce klimatizaci, která může sloužit k chlazení generátorů elektrické energie nebo pracovního prostoru obsluhy EM zbraně.
 

Například Jospeh Trevithick ze stejného web spekuluje o tom, že tvar i rozměr hlavně odpovídá EM kanónu amerického námořnictva. V každém případě jde jistě o experimentální instalaci, protože Chaj-jang Šan není bojová loď. Na druhou stranu její nosnost 500 t je pro podobné experimenty ideální.

 

Samozřejmě oficiální čínská tisková zpráva o tajemné instalaci na lodi Chaj-jang Šan není žádná. 

 

V zadní části jsou snad kontejnery s energetickou soustavou EM zbraně; větší foto / čínský internet

 

Teoreticky průměr hlavně mohl odpovídat nějakému typu masivního minometu. Ale použití minometu v námořních bitvách nedává žádnou zřejmou výhodu a ani další instalace na lodi (kontejnery) tomu neodpovídá.

 

V každém případě se v minulých měsících objevily zmínky o čínském pokroku v oblasti EM zbraní a dalších EM aplikací (elektromagnetický katapult). Čína provádí výzkum na poli EM zbraní od 80. let minulého století a v roce 2015, jak připomíná web National Interest, čínské firmy oznámily průlom v klíčových technologií EM zbraní.

 

V říjnu 2017 navíc čínská státní média informovala o pokroku ve vývoji technologií EM katapultů a nakonec v prosinci minulého roku kontraadmirál Ma Wej-ming na přednášce na univerzitě čínského námořnictva Wu-chan oznámil další pokrok ve vývoj EM zbraní a katapultů.

 

Hlavní výhodou EM zbraní je úsťová rychlost projektilu. Railgun je schopen urychlit projektil na rychlosti palnými zbraněmi nedosažitelné. To umožňuje použít EM zbraň nejen proti lodím nebo rychlým člunům, ale také proti vzdušným cílům a dokonce i v rámci protiraketové obrany. Teoretický dostřel EM zbraně je až 200 km proti pozemním nebo hladinovým cílům.

 

Další výhodou je jednoduší muniční logistika a větší bezpečnost. EM munice neobsahuje žádnou výbušninu, což usnadňuje logistiku a zvyšuje bezpečnost na lodi, a to i při bojové činnosti. Zásah skladu munice je noční můra každé lodě či tanku, ale railgunová munice je naprosto inertní.

 

Anglický překlad jednolivých elementů EM děla. / čínský internet
 

Hlavním problémem EM zbraní je ale nízká životnost hlavně a všech částí, které přicházejí do styku s urychlovaným projektilem, resp. se vzniklou velmi horkou plazmou. EM projektil má tak velké zrychlení, že dokáže vytrhnout elektrony z atomových obalů molekul vzduchu a vytvoří žhavou plazmu. Podobný efekt vidíme při návratu kosmických lodí atmosférou. Vnitřní součástí hlavně EM zbraní jsou sice vyráběny z odolných “exotických” (a tedy drahých materiálu), ale i tak se životnost hlavně počítá (resp. počítala) na jednotky výstřelů.

 

Podle nedávných zpráv z amerických médií navíc US Navy změnilo své priority a drahý vývoj EM zbraní odsunulo do pozadí. Zejména s ohledem na obrovské technologické překážky. Americké námořnictvo se ale ke spekulacím z médií (o nižším zájmu o EM zbraně) nijak nevyjádřilo.

 

Pokud se Číně podaří zavést EM zbraně do výzbroje (a překoná technologické překážky), získá značnou technologickou výhodu v námořním válčení a také nad okolními státy, s kterými soupeří o vliv v oblasti Jihočínského moře. Možná ještě zásadnější bude propagandistické vítězství, kdy se Čína může prohlásit za vojensky nejvyspělejší zemí světa.

Zdroj: The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čína získala první ruské komplety protivzdušné obrany S-400

Podle ruské agentury TASS byla první část kompletů protivzdušné obrany (PVO) S-400 "Triumf" zaslána ...

Swarming: Čína se stává vedoucí zemí nové vojenské schopnosti

Podle mnoha odborníků i oficiálních dokumentů se taktika rojení (swarming) stane v příštím ...

Robotický boj o Jihočínské moře: Čínské podvodní drony

Čína v posledních letech investuje mimo jiné do vývoje autonomních podvodních dronů AUV (Autonomous ...

Čína posiluje své velmocenské postavení v Indickém oceánu

Čínská víceúčelová raketová fregata Weifang v lednu letošního roku úspěšně odvrátila pokus pirátů ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Civil
    13:03 08.02.2018

    Narazil jsem na web, kde tvrdili, ze to mozna neni Railgun (https://en.wikipedia.org/wiki/... ale Coilgun (https://en.wikipedia.org/wiki/...

    Narazil jsem na web, kde tvrdili, ze to mozna neni Railgun (https://en.wikipedia.org/wiki/... ale Coilgun (https://en.wikipedia.org/wiki/...

  • diwalt
    18:21 07.02.2018

    S tou kopírovací velmocí to je v posledních letech už dost jiné. Pochopitelně masivně kopírují i nadále, ale v mnoha oblastech už prakticky nemají od koho kopírovat. V Číně ...Zobrazit celý příspěvek

    S tou kopírovací velmocí to je v posledních letech už dost jiné. Pochopitelně masivně kopírují i nadále, ale v mnoha oblastech už prakticky nemají od koho kopírovat. V Číně posledních deset, patnáct let masivně roste aplikovaný, ale primární výzkum. Lejou do toho neskutečné peníze, budují výzkumné ústavy, stahují mozky z celého světa, podporují vznik mnoha vlastních škol.

    Zejména v oblastech, kde se v Evropě a USA výzkum kvůli byrokracii a přehnaným pravidlům téměř zastavil, se ukazuje, že Čína rozhodně nespí. Viz třeba biotechnologie a genetika - tam mají Číňané velké úspěchy a pouští se do mnoha věcí, které se jinde nedělají.

    Opravdu se je vůbec nevyplatí podceňovat. Sice nejsou tak cílevědomí a schopní jako Japonci, kteří ještě v 60. letech kopírovali auta včetně škrábanců a za 15 let byli na špičce. Ale furt tam ta asijská zarputilost a schopnost je. Navíc mají jednu velmi zajímavou vlastnost - kladou obrovský důraz na vzdělání svých dětí. A dobrého vzdělání, často technického nebo přírodovědného směru. V Evropě, ale i USA tohle v posledních generacích moc neletí. Tlak na vzdělání potomků klesá, zájem o technické školy taky.

    Čínské císařství se už znovu zařadilo mezi velmoci. Zatím preferují obchod.Skrýt celý příspěvek

  • jadernazima
    18:16 07.02.2018

    Už jsme to tady rozebírali, EM děla nejsou schopná zaplnit jakoukoliv existující mezeru v současných zbraňových sytémech a to ani při dosažení projektovaných parametrů. Aby to dělo ...Zobrazit celý příspěvek

    Už jsme to tady rozebírali, EM děla nejsou schopná zaplnit jakoukoliv existující mezeru v současných zbraňových sytémech a to ani při dosažení projektovaných parametrů. Aby to dělo mělo smysl, tak by muselo střílet o polovinu rychleji než zrušené americké dělo a to s 3-4× těžšími střelami, při stejné stopě na lodi.

    Poslat na 200 km 10 - 20 kg projektil s naváděním v ceně 100 000 $ a životností děla 50 výstřelů fakt nemá smysl.

    Je to akorát znak korupce ve zbr. průmyslu a vládě. Jak v USA tak v Číně.

    Třepačky o protiraketové obraně se na nesmysl ani nekvalifikují. Tam jsou potřeba velké seekery na IČ, popř. kvalitní radary+ antény s vysoká kadence palby. Ne 8 střel na minutu na 25s roj 15 supersonických střel.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    13:27 07.02.2018

    O tom že zkouší čína hypersonické střely se ví taky jen až od doby, kdy ji zkušebně odpálili. S tímhle je to asi podobné. Když elektromagnetické dělo zkoušeli američané, bylo to ...Zobrazit celý příspěvek

    O tom že zkouší čína hypersonické střely se ví taky jen až od doby, kdy ji zkušebně odpálili. S tímhle je to asi podobné. Když elektromagnetické dělo zkoušeli američané, bylo to podobné monstrum, tak nevím co řešíte. Nákladní loď asi použili kvůli schopnosti nést i všechny ty kontejnery s potřebným vybavením a zdrojem šťávy. Spíš je otázkou jaké mají výsledky atd. ono se klidně může stát, že teď to vyzkoušeli ale došli k závěru že to nemá smysl, nebo že je nutný ještě další vývoj. Elektromagnetická děla se zkouší všude možně, i v Evropě, tak by bylo divné, pokud by čína neměla vlastní vývoj.
    Rozhodně to nebudou hled roztrubovat do světa. oni se sice chlubí spoustou nové techniky, ale takymají spoustu projektů, které známe jen z pár rozmlžených fotek - viz drony, bombardéry atd. Zkrátka vidíme jen to co chtějí abysme viděli, nebo když utečou fotky (jako teď)Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    12:58 07.02.2018

    Oni sami možná ještě neví, jestli jim to funguje ;-)

    Oni sami možná ještě neví, jestli jim to funguje ;-)

  • Superme
    12:36 07.02.2018

    Copak tady někdo Čínu podceňuje? Nepodceňuje, ale pokud by to fungovalo, tak nevěřím tomu, že by si zrovna komunistický režim nechal ujít tu obrovskou propagandistickou možnost, ...Zobrazit celý příspěvek

    Copak tady někdo Čínu podceňuje? Nepodceňuje, ale pokud by to fungovalo, tak nevěřím tomu, že by si zrovna komunistický režim nechal ujít tu obrovskou propagandistickou možnost, kde by ukázal, že oni jsou vlastně před Američany.Skrýt celý příspěvek

  • hondar
    11:28 07.02.2018

    Čínu bych rozhodně nepodceňoval. ale mám za tzo, že se rádi chlubí a tohle by si nenechali ujít. Těžko říct. A jen mě tak napadá, že mohutný minomet na výsadkové lodi není tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Čínu bych rozhodně nepodceňoval. ale mám za tzo, že se rádi chlubí a tohle by si nenechali ujít. Těžko říct. A jen mě tak napadá, že mohutný minomet na výsadkové lodi není tak úplně od věci, nebo se pletu?Skrýt celý příspěvek

  • Aloha
    10:13 07.02.2018

    Ani bych se nedivil, kdyby v tom hrála roli kybernetická špionáž, podle mě to klidně bude funkční, ale bude asi tak jako s jejich leteckými motory, oproti západu to vydrží mnohem ...Zobrazit celý příspěvek

    Ani bych se nedivil, kdyby v tom hrála roli kybernetická špionáž, podle mě to klidně bude funkční, ale bude asi tak jako s jejich leteckými motory, oproti západu to vydrží mnohem míň. Každopádně Čínu neradno podceňovat v ničem.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    22:49 06.02.2018

    Také nevěřím tomu, že “kopírovací” velmoc v tomhle vývoji přeskočí USA a tedy západní svět ......

    Také nevěřím tomu, že “kopírovací” velmoc v tomhle vývoji přeskočí USA a tedy západní svět ......

  • KOLT
    21:16 06.02.2018

    Zas tolik bych je nepodceňoval...

    Zas tolik bych je nepodceňoval...

  • Superme
    20:37 06.02.2018

    Až se Číňané pochlubí, že to opravdu funguje jak má, pak tomu uvěřim. Ani bych se totiž nedivil, kdyby to byla jen nějaká maketa.

    Až se Číňané pochlubí, že to opravdu funguje jak má, pak tomu uvěřim. Ani bych se totiž nedivil, kdyby to byla jen nějaká maketa.

Načítám diskuzi...