Miniaturní karabina FN SCAR-P pro speciální jednotky

Foto: Miniaturní karabina FN SCAR-P / FN
Foto: Miniaturní karabina FN SCAR-P / FN 

Belgická firma FN Herstal představila nejnovější variaci své útočné pušky FN-SCAR - subkarabinu FN SCAR-P. Zbraň je primárně určená pro potřeby speciálních jednotek.

FN začal s vývojem velmi malé karabiny v roce 2009 na popud britských speciálních jednotek. Britští operátoři hledali výkonnější náhradu za své samopaly H&K MP5. Byla požadováná zbraň malých rozměrů střílející puškovým střelivem 5,56×45 mm NATO.

 

Z dodávky 300 kusů zbraní pro britské speciální jednotky nakonec sešlo. Avšak nápad se uchytil a FN za své náklady koncept zbraně dál e rozvíjel a . Vývoj trval nakonec čtyři roky a finální podobu zbraně můžeme vidět právě v těchto dnech.

 

Karabina FN SCAR-P  patří do kategorie zbraní PDW (Personal Defense Weapon), tedy zbraní mířící do výkonnostní mezery mezi samopaly a útočn é pušk y . Základem zbraně je upravená standardní puška FN SCA R -L.

 

SCAR Foto: Standardní útočná puška SCAR-L (5,56×45 mm) / FN 

 

SCAR-P m á maximálně zkrácenou hlaveň. Puška s velmi krátkou hlavn í je ale hlučná a vytváří demaskující záblesk při střelbě, což je samozřejmě pro speciální jednotky nepřijatelné. K hlavni je proto napevno připojen tlumič zášleh ů .

 

Na první pohled zaujme minimalistická pažba, která je nesklopná a má tři délkové pozice. Malé rozměry pažby umožňují zbraň používat ve stísněných prostor á ch nebo ji dokonce nosit pod bundou.

 

Zbraň je možno vybavit hned trojicí pažeb. Kromě výše zmíňované pažby je to standardní sklopná SCAR pažba s nastavitelnou lícnicí a podobná, ale nesklopná pažba se zafixovanou lícnicí.

 

SCAR Foto: Záměrný bod mechanických mířidel a kolimátoru je v jedné rovině. / FN

 

Oproti standardní pušce SCAR-L disponuje karabina odlišn ým horní m pouzdr em závěru a kryt em hlavně. Horní montážní lišta je jen na konci zbraně a chybí také odvětrávací otvory u hlavně. Zbraň se také dodává standardně se zásobníky na 20 nábojů.

 

Vnitřní konstrukce vychází z pušky SCAR-L. Zbraň umožňuje střílet pouze jednotlivými náboji. Ostatní prvky zbraně (táhlo závěru, přep í n a č palby, pojistka zásobníku) jsou stejné jako v případě klasické SCAR-L.

 

SCAR-P disponuje také dvojic í sklopných mechanických mířidel. Výška mířidel byla nastavená takovým způsobem, aby záměrný bod byl v jedné ose se záměrnou tečko u kolimatorového zaměřovače.

 

Zdroj: Altair, FN

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

SHOT Show 2013 – útočná puška HK416A5

Jako každý rok v lednu, i letos proběhla v Las Vegas výstava SHOT Show 2013. Jde o největší světové ...

Polská armáda vybírá novou odstřelovací pušku

V letošním roce má polský Inspektorát pro vyzbrojování podepsat smlouvu na dodávku první série ...

Ruská armáda nakupuje nové pušky Kalašnikov AK-12

Ruská armáda v rámci programu vojáka budoucnosti Ratnik plánuje od příštího roku začít nakupovat ...

ADS: Nová útočná puška pro ruské potápěče

Prototyp obojživelné útočné puška ADS (Avtomat Dvuchsrednyj Specialnyj) veřejnost poprvé spatřila ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...