Polská armáda vybírá novou odstřelovací pušku

Alex-338
Foto: Název pušky Alex-338 je odvozen od jména hlavního konstruktéra Alexandera Leżuchy a palcové hodnoty ráže 8,6 mm (0,338 palce). / ZMT

V letošním roce má polský Inspektorát pro vyzbrojování podepsat smlouvu na dodávku první série odstřelovacích pušek ráže 8,6 mm (.338 Lapua Magnum) pro polskou armádu. Ačkoli patří Polsko k zemím NATO a v podobných případech je nutné vyhlásit mezinárodní výběrové řízení, Poláci otevřeně říkají, že přednost dostane zbraň domácí konstrukce. Pokud ano, půjde zcela jistě o 8,6mm odstřelovací pušku Alex-338 polského výrobce zbraní ZMT (Zakłady Mechaniczne Tarnów).

8,6 × 70 mm (.338 Lapua Magnum)

Mezinárodní právo a dohody jsou jedna věc, národní zájmy druhá. Jako je absurdní si myslet, že česká armáda dostane jiné pušky než české, americká armáda jiné než americké, tak si jistě i polská armáda najde "cestičku", kterak upřednostnit domácího výrobce. Ostatně Poláci se to ani nesnaží zakrývat.

Náš severní soused při obměně svých odstřelovaček učinil "poměrně zásadní" krok. Rozhodl se nakoupit místo dosud používaných odstřelovaček SAKO TRG ráže 7,62 × 51 mm pušky komorované na mnohem výkonnější náboj 8,6 × 70 mm, neboli .338 Lapua Magnum. Náboj "lapua" však v polské armádě není žádným nováčkem, používá jej například speciální jednotka GROM nebo speciálové z Jednotky vojenských komandosů (Jednostka Wojskowa Komandosów).

Náboj 8,6 × 70 mm umožňuje zasáhnout při optimálních klimatických podmínkách cíl velikosti člověka až na vzdálenost 1500 m (keramický SAPI plát neprůstřelné vesty probíjí na 1000 m). Ostatně, právě s pomocí náboje .338 Lapua Magnum zasáhl britský odstřelovač Craig Harrison protivníka na vzdálenost 2450 m, což je v současnosti druhá největší vzdálenost, na niž zasáhl odstřelovač protivníka. 

Video: Odstřelovací puška Alex-338 / YouTube

Náboj 8,6 × 70 mm je zatím nejlepším kompromisem mezi výkonným nábojem a rozumnou hmotností zbraně. Nezanedbatelnou výhodou je, že střelba nábojem 8,6 × 70 mm je mnohem šetrnější k hlavni pušky, tudíž nedochází tak často k jejímu opotřebení. To je pro profesionálního odstřelovače, jenž ročně při výcviku vystřílí až 2000 nábojů, poměrně důležitá věc.

Alex-338 pro polskou armádu

A nyní zpět k polskému tendru na novou odstřelovací pušku, resp. k nákupu pušek Alex-338 polskou armádou. Polská firma ZMT započala práce na nové odstřelovací pušce ráže 8,6 mm již v roce 2008. Mohla se opřít o zkušenosti z vývoje odstřelovacích pušek Bor (Alex-762) ráže 7,62 mm a Tor ráže 12,7 mm.

Video: Odstřelovací puška Alex-338 / YouTube

 

Podobně jako její předchůdci je také Alex-338 konstruován v konfiguraci bull-pup s volně plovoucí, vně drážkovanou hlavní. Přestože Alex-338 střílí mnohem výkonnějším nábojem, je pouze o 0,4 kg těžší (Alex-338 má hmotnost jen 6,4 kg) než Bor.

Alex-338 je opakovací puška se zásobníkem na pět nebo deset nábojů. Jako každá moderní odstřelovací puška má výškově nastavitelnou lícnici a délkově nastavitelnou pažbu, s možností výměny plastové botky pažby. Součástí zbraně je rovněž "třetí noha", která výškově stabilizuje pažbu.

Zdroj: Altair , Altair

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Polská modernizace ruských kulometů PKM

Podobně jako Armáda České republiky, i polská armáda řeší jak a čím nahradit své univerzální kulomety pěchoty. V případě AČR je cesta daná, díky naprosté morální zastaralosti a konstrukční ...

MSBS-5,56 - Polská útočná puška odhalena

Polský vojenský průmysl jede na plné obrátky. Díky chuti (a vojenskému rozpočtu) polské armády modernizovat svou výzbroj i výstroj, se můžou polské firmy s klidem pouštět do vývoje nových zbraní – ...

Česká TATRA se snaží prosadit v polské armádě

Český výrobce nákladních automobilů TATRA se ve spolupráci s polskou finanční skupinou MAW Telecom intenzivně propaguje své vozy na polském vojenském trhu. Před několika dny představitelům polské ...

Polská armáda nakupuje vrtulníky a letadla

Polsko dále mohutně modernizuje svou armádu. Vyzbrojovací úřad polského ministerstva obrany plánuje nakoupit 8 cvičných proudových letounů a 70 víceúčelových středních vrtulníků. O vítězích obou ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 2
 • zap
  22:38 29.03.2013

  Dekuji pritomnym za odpedi k mym otazkam. Sam rovnez povazuji .338 za mimoradne zdarily naboj. Je zrejme idealni prechod mezi .308 Win a .50BM Accuracy International je trida sama o sobe i kdyz ma konkurenci tez a kdo ji nema, ze.

 • Fulcrum
  12:54 29.03.2013

  OBR Tarnów pracuje i na samonabíjecí odstřelovačské pušce v ráži .338 Lapua Magnum - SKW-338 Bort.

  http://www.altair.com.pl/mspo-report/view?article_id=275
  http://www.thefirearmblog.com/blog/2012/09/05/skw-338-bort-semi-automatic-sniper-rifle/

 • KOLT
  11:05 29.03.2013

  Právě to jsem myslel tím postupným nastavováním optiky :-) Pro vzdálenost 2.5 km už nejsou tabulky (snad jedině pro CheyTac Intervention) a asi ani moc zkušeností, proto musel dělat nástřely. Měl výhodu – obsluha kulometu ty jeho nástřely neměla moc šanci postřehnout, protože sama dělala dost velký kravál. Využil možnosti a zhostil se toho až neskutečně dobře, všechna čest.

 • Jan Grohmann
  10:54 29.03.2013

  Ve skutečnosti Harisson udělal devět nástřelů než se mu podařilo správně upravit optiku. Pak vyřídil dvojčlenou obsluhu kulometu.

 • KOLT
  10:41 29.03.2013

  zap:
  ad 2) Harrison střílel z pušky Accuracy International v ráži 0.338, to Australané stříleli z M82. Mmchd, u nich to byla tak trochu "náhoda", aniž bych chtěl jakkoliv snižovat jejich bezesporu výborné střelecké umění – byla to jedna rána (tedy vlastně dvě, byli dva), čili na takovou vzdálenost ruská ruleta. Harrison naproti tomu skutečně postupně upravoval optiku (na tuhle vzdálenost už žádné tabulky nejsou), až našel správné nastavení a pak jedním výstřelem zasáhl.
  ad 3) 601. skss používá AI AW ve všech třech rážích, čili i 0.338 LM. V AČR nevím, že by ji momentálně někdo měl.

  Kropič102:
  Cena Belgické SCAR je skutečně jinde než u CZ805 BREN – je o několik tisíc Kč nižší! U BRENu nejde ani tak o dětské nemoce, jako o způsob pořízení a o cenu. Dětské nemoci by nevadily, kdyby CZ ochotně spolupracovala s armádou na odstraňování závad. Jenže co mám informace, ona k tomu musí být dosti nucena! Přístup CZ je prý značně arogantní. Ale mám to z druhé a vícté ruky, takže je potřeba tuto informaci brát s reservou.
  Systém odvodu plynů přímo na čelo závorníku u koncepce AR15 není dětská nemoc, je to záměr, který má své výhody a nevýhody. Hlavní nevýhodou je, že byl zaveden do branecké armády, ačkoliv je principielně určen spíše pro velmi dobře vycvičené vojáky.

 • Jan Grohmann
  10:26 29.03.2013

  Pro zap. Harrison střílel z Accuracy International L115A3 LLR . Pokud myslíte náš článek o nejdelším zásahu odstřelovače, tak o M82 jsme se bavili v souvislosti s australskými odstřelovači.

 • Kropič102
  20:30 28.03.2013

  Paráda,po dlouhé době neco co má hlavu a patu. A to je hodně velká pochvala pro MadeinPoland.
  A jinak trošku přidám olejíčku do ohýnku k naší nové pušce. Jako každá nová konstrukce i BREN má svoje dětský nemoce.Právě proto bylo uskutečněno testování v nejhorším podnebí-Afghanistan,aby se na tyto nedostatky přišlo co nejdříve. Pro srovnání uvedu notoricky známý system Eugena Stonera. Jeho konstrukce pušky AR-10 potažmo Ar-15(M16,M4) zejména pohon automatiky si sebou nese dětskou nemoc doposud-nedořešený system odběru a toku plynů.A nikdo se k tomu po tu dobu fungování ve výzbroji nikterak zvlášť nepozastavil aby se tento system dovedl do konce. Takže moc vy všeználkové do nových pušek neryjte,která zahraniční puška v přijatelné ceně dokáže bez čištění a výměny jakéhokoliv dílu vystřílet 80 000 ran bez poruchy? Snad jen HK416 nebo Belgická SCAR,ale tam je pořizovací a provozní náklad trochu jinde než u našich zbraní.

 • zap
  03:07 28.03.2013

  1. Polaci meli v razi .50 BM pusku s jmenem Wilk. Co se s ni stalo?
  2. Ten Harrison strilel z M82; vas predchozi clanek to take uvadi.
  3. Uvazuje Armada Ceske Republiky take o razi .338 Lapua?

 • Nicolaj
  22:18 27.03.2013

  Zaprvé mě nepiš jako autora pokut reaguješ na můj komentář.
  Zadruhé žádní mrtví nejsou, a není znám jediný případ závady z důvodu technické nedokonalosti zbraně.
  Zatřetí pak není článek o brenech tak je tady neřešme, je o polské odstřelovací pušce tak řešme tu.

 • nicolaj
  07:08 27.03.2013

  Odstranovat nedostatky se mohou jak chtějí, ale jak to pomůže mrtvým v poli? Asi nijak a přitom stačí blbá závada a že BREN očividině není bezproblémový...

  Osobně nevidím jedinou výhodu upřednostnit domací trh pokud nedokáže vytvořit konkurence schopnou věc...

Stránka 1 z 2