Nová rumunská útočná puška

Rumunská puška
Foto: Nová rumunská útočná puška ráže 5,56×45 mm NATO / Romania Military

Rumunsko je po České republice a Polsku dalším středoevropským státem, který dokončuje vývoj vlastní útočné pušky. Nová zbraň ráže 5,56×45 mm NATO vzniká v rumunské firmě Fabrica de Arme Cugir. Jde o výrazně modifikovanou ruskou útočnou pušku AKM, resp. o její v Rumunsku vyráběný klon md. 86. Pokud půjde vše podle plánu, rumunská armáda objedná první pušky již do konce letošního roku.V minulém století Rumuni (stejné jako např. Poláci) na svém území licenčně vyráběli ruské útočné pušky AKM ráže 7,62 mm, což je modernizována verze legendárního „Kalašnikova“ AK-47. Rumuni svou zbraň nazývali jako Pistol Mitralieră model 1963/1965 (md. 63/65). Šlo prakticky o identické klony AKM, rumunské zbraně se však vyznačovaly charakteristickou přední dřevěnou rukojetí.

V 80. letech se Rumunsko rozhodlo přejít na menší ráži používanou v zemích Varšavské smlouvy, tedy 5,45×39 mm. Místo nákupu licencí pro výrobu ruských pušek AK-74 (upravená AKM na ráži 5,45×39 mm) se však Rumuni (rovněž jako Poláci) rozhodli pro vývoj vlastní zbraně, odvozené od ruských AKM. V roce 1988 tak na svět přišla rumunská pušku Pușcă Automată model 1986 (md. 86) v ráži 5,45×39 mm, jenž slouží v rumunské armádě do dnešních dnů.

Rumunská puška

Foto: Pistol Mitralieră model 1963 s typickou přední rukojetí. Model 1965 se vyznačoval ocelovou sklopnou pažbou / WikipediaJak bylo řečeno v úvodu, na rozdíl od Polska (puška MSBS) nebo České republiky (puška CZ 805 BREN), Rumuni nevyvinuli novou zbraň, ale rozhodli se pro výraznou úpravu stávajících pušek md. 86 na standardní náboj NATO 5,56×45 mm.

Nová zbraň konstrukčně vychází z md. 86, ale vyznačuje se několika technickými novinkami. V prvé řadě to je změna pozice táhla závěru, úprava přepínače palby, nové horní pouzdro závěru a zcela nová pažba. Způsob nasazovaní a uchycení zásobníku zůstal stejný, podobně jako mechanismus střelby, spouště a vyhazování prázdných nábojnic.

Nové napínací táhlo je posunuto směrem dopředu, při střelbě se nepohybuje a lze je volitelně umístit na pravou nebo levou stranu. Táhlo se pohybuje v novém dvoudílném předpažbí, které je ve spodní části vybaveno krátkou montážní lištou. Na ní lze umísit taktickou přední rukojeť, nebo jiné příslušenství.

Rumunská puÅ¡ka Foto: Nová rumunská útočná puška ráže 5,56×45 mm NATO / Romania MilitaryVelký přepínač palby, charakteristicky pro zbraně řady AK, byl nahrazen dvěma malými páčkami, umístěnými po obou stranách zbraně. Voják tak může režim střelby volit pohodlně palcem ruky, tak jak je to běžné u všech moderních konstrukcí.

Výklopné pouzdro závěru je nahoře opatřeno montážní lištou a k tělu zbraně je připevněno pomocí čepu. Pouzdro se při čištění zbraně vyklápí i s optikou směrem dopředu, což je oproti zbraním řady AK výrazná konstrukční změna. Zajímavá je pažba nové zbraně, která je očividně převzata od polské pušky wz. 96C Beryl.

Podle ředitele Vasile Crisana skupiny ROMRAM, pod kterou Fabrica de Arme Cugir patří, by mělo Ministerstvo obrany Rumunska do letošního roku rozhodnout, zda novou pušku pořídí nebo nikoliv. Pokud ano, očekává se, že bude podepsána dohoda na koupi až 60 000 nových pušek. Je však otázka, zda půjde o zcela nové zbraně nebo o rozsáhlou přestavbu stávajících pušek md. 86 zavedených v rumunské armádě.

Zdroj: Altair

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nová italská útočná puška ARX 160

Jako většina vyspělých národů světa i Italové se začali před několika lety poohlížet po nové útočné ...

Útočná puška AŠ-12,7 pro ruské speciální jednotky

Boj ve městě nebo osvobozování rukojmí má svá specifika. Boje jsou vedeny často na bezprostřední ...

Útočná puška CZ 805 BREN pro indickou armádu?

Indická armáda chce v rámci svého projektu vojáka budoucnosti F-INSAS (Future Infantry Soldier as a ...

MSBS-5,56 - Polská útočná puška odhalena

Polský vojenský průmysl jede na plné obrátky. Díky chuti (a vojenskému rozpočtu) polské armády ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Lukas.Karlik
  11:26 18.10.2012

  Po různých konzultacích s odborníky a přečtení odborných textů, nebo diskusí týkajících se problematiky ráže 5,56 mm jsem došel k vlastnímu úsudku, že smysl této ráže v naší armádě ...Zobrazit celý příspěvek

  Po různých konzultacích s odborníky a přečtení odborných textů, nebo diskusí týkajících se problematiky ráže 5,56 mm jsem došel k vlastnímu úsudku, že smysl této ráže v naší armádě je pouze z hlediska logistiky v rámci zahraničních misí, ale pro tuzemské potřeby se domnívám, že současná ráže 7,62 mm bohatě stačí. A náš postoj, resp. postoj našich politiků k této problematice, kdy se západu snažíme vlést co nejhlouběji do oněch míst i za cenu snížení kvality a bojeschopnosti našich vojáků, jen aby jsme měli pocit, že jsme víc na západě, přezbrojíme na zbraně v ráži 5,56 mm v době, kdy si spousta armád uvědomuje nedostatky této ráže.

  Je pravda, že společnost Gunexpert nabízí Sa vz 58 v ráži 5,56 mm, ale k tomuto kroku přikročili z hlediska zájmu civilního trhu, nikoliv z hlediska degradace zbraně, primárně proto zachovávají ráži 7,62 mm právě proto, že jsou jim známy kvality této ráže. Jenže v dnešní době je to přesně jako s krabičkami od sirek: Mám dvě naprosto stejné krabičky a o jedné z nich prohlásím, že je z Ameriky a o druhé, že je z Ruska, kterou si vyberete, když jsou obě naprosto stejné?!

  Dal bych pár facek každému, kdo prohlašuje, že náboj 7,62 x 39 je zastaralý, proto je třeba nahradit ho nábojem 5,56 x 45, takový člověk je naprostý diletant, protože nejen, že degraduje dostřel zbraně, ale tvrdí naprostý nesmysl o zastaralosti náboje, jen proto, že ho nevymysleli Američané. Jako argument uvádím těžký kulomet Browning M2 ráže 12,7 mm, jehož konstrukce je bezmála 90 let stará a to už mnohým nepřipadá jako zastaralý náboj... Narozdíl od nás Američané oceňují a doceňují kvality Sa vz 58, takže bychom měli to samé udělat také my...Skrýt celý příspěvek

 • Jirka
  12:56 11.10.2012

  Pro srovnání toho co dělá profesionální fabrika v Rumunsku, zkuste se podívat co dokážou české ručičky s SA 58, najdete tam věci jak v 7,62x39 tak i v 5,56x45. www.gunexpert.cz...

  Pro srovnání toho co dělá profesionální fabrika v Rumunsku, zkuste se podívat co dokážou české ručičky s SA 58, najdete tam věci jak v 7,62x39 tak i v 5,56x45. www.gunexpert.cz...

 • Lukáš Karlík
  20:09 10.10.2012

  Přesně, jak píše Jakub, neudělali nic převratnějšího než Rusové s jejich novým AK 12, kdybych neviděl ty odlišnosti, snad bych i řekl, že se jedná o tutéž zbraň, co si budeme ...Zobrazit celý příspěvek

  Přesně, jak píše Jakub, neudělali nic převratnějšího než Rusové s jejich novým AK 12, kdybych neviděl ty odlišnosti, snad bych i řekl, že se jedná o tutéž zbraň, co si budeme povídat, na klasické konstrukci se toho moc změnit nedá, pokud mají být zachovány důležité součásti, jejich modernizace, nebo vývoj nových se teď ekonomicky nevyplatí. Jediné, s čím mě štvou, je ta nabíjecí páka v předu, protože to je přesně jedna z modernizací, která je dobudoucna plánována jako možná varianta u Sa 58 a už vidím ty titulky: Kopie rumunského nápadu... a tak podobně, zkrátka ať k tomuto řešení Rumuni došli vlastní cestou, nebo okopírovali svůj ruský protějšek, bezesporu půjde o zajímavou inovaci, která ale narozdíl od té naší (cz 805) je postavena na spolehlivém a léty odzkoušeném základu, proto si troufám říct, že ji nebudou provázet takové problémy, které provázejí naše nové pušky.

  Na závěr jedno takové zamyšlení:
  Neměli bychom se od Rumunů a Rusů spíše poučit, že lepší investice, než je zavádění nových zbraní by byla inovace těch současných?! Můj osobní názor je, že nákup cz 805 byl učebnicovým příkladem, jak se to dělat rozhodně nemá...Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  18:56 10.10.2012

  Co je přesně Střední Evropa, není nijak oficiálně určeno. Je to spíše podle pocitů lidí a podle ekonomických rozdílů mezi zeměmi než něco, co je dáno ...Zobrazit celý příspěvek

  Co je přesně Střední Evropa, není nijak oficiálně určeno. Je to spíše podle pocitů lidí a podle ekonomických rozdílů mezi zeměmi než něco, co je dáno exaktně.
  http://cs.wikipedia.org/wiki/S... Skrýt celý příspěvek

 • Left
  18:45 10.10.2012

  Taky jsem se udivil, když jsem si přečetl nové položení Rumunska na evropském kontinentu :D

  Taky jsem se udivil, když jsem si přečetl nové položení Rumunska na evropském kontinentu :D

 • Jakub Mareš
  16:42 10.10.2012

  omluvte mě jestli se mejlim, ale od kdy je Rumunsko středoevropská země?

  omluvte mě jestli se mejlim, ale od kdy je Rumunsko středoevropská země?

 • Deadog
  15:38 10.10.2012

  zlaty Bren :)

  zlaty Bren :)

 • Jakub
  11:46 10.10.2012

  Skvely napad. Zobrat co sa im paci a vymenit co zavadzia.

  Skvely napad. Zobrat co sa im paci a vymenit co zavadzia.

Načítám diskuzi...