Ego stranou: Americká střela s plochou dráhou letu ze součástek z Alibaby

Ego stranou: Americká střela s plochou dráhou letu ze součástek z Alibaby
Řešení levné střely s plochou dráhou letu od Integrated Solutions for Systems / DIU (Zvětšit)

Jednotka pro obranné inovace DIU (Defense Innovation Unit) a Centrum pro správu životního cyklu leteckých sil AFLCMC (Air Force Life Cycle Management Center) zadaly čtyřem společnostem smlouvy na vývoj nové levné letecké střely s plochou dráhou letu ETV (Enterprise Test Vehicle). Cílem je poskytnout americkému letectvu (USAF) nástroje pro masové a cenově přijatelné ničení cílů na dlouhou vzdálenost.

Ještě před ruskou invazí v únoru 2022 se na Ukrajině všeobecně soudilo, že pokud ukrajinská armáda ruským invazním silám způsobí značné ztráty – alespoň několik tisíc mrtvých (sic!) – Moskvu (nebo ruskou společnost) to vyleká a odradí od útoku. Proto Ukrajina před rokem 2022 značně investovala do raketových technologií.

V prosinci 2023 Valerij Zalužnyj, tehdejší Velitel ukrajinských ozbrojených sil, tento předpoklad označil za svou největší chybu. Podcenil otrlost Rusů snášet ztráty. „Byla to jedna z mých hlavních chyb,“ řekl doslova. „Takový počet obětí by zastavil jakoukoliv zemi, ale ne Ruskou federaci.“

Podle Ukrajinského generálního štábu ruské ztráty nyní dosahují 500 000 vojáků, z toho zřejmě přes 150 000 mrtvých. Stejný počet mrtvých uvedl na začátku května francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné. Britské ministerstvo obrany na konci května mluvilo o 465 000 mrtvých a zraněných ruských vojácích.

Jinak řečeno: Západní země se nemohou spolehnout na to, že potenciální obrovské ztráty na lidských životech ovlivní ruské nebo čínské plány použít vojenské nástroje k dosažení svých politických nebo „historických“ cílů. Ostatně i komunistická Čína během studené války mluvila o přijatelnosti ztratit ve válce stovky milionů obyvatel.

Největší chyba je Rusko a Čínu hodnotit západním pohledem a vztahovat na ně normy západní civilizace, včetně hodnoty lidského života. Strach z vlastních masových ztrát na Rusko nebo Čínu nefunguje. Je tedy nutné počítat s fyzickým „odstraněním“ ruských nebo čínských vojenských nástrojů, pokud to bude potřeba.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Střely JASSM-XR s doletem 1900 kilometrů pro Polsko

Polský premiér Mateusz Morawiecki při nedávné návštěvě Spojených států projevil zájem o letecké ...

Této řeči Rusko rozumí: Polsko koupí 821 střel s plochou dráhou letu AGM-158B-2 JASSM-ER

Americká Agentura pro obrannou bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) ...

PREMIUM Polsko od USA koupí střely dlouhého dosahu JASSM-ER za 735 milionů dolarů

Polsko koupí americké střely dlouhého dosahu vzduch-země JASSM-ER. Hodnota této smlouvy o nákupu ...

Stovky střel JASSM-ER pro polské letectvo

Dne 28. května 2024 byla podepsána smlouva na nákup několika stovek střel dlouhého doletu AGM-158B-2 ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.