Povstání proti Tálibánu znepokojuje afghánské zákonodárce

protitalibánská hlídka
Foto: Protitálibánská hlídka afghánských vesničanů / Pajhwok Afghan News

Afghánistánem se šíří povstání proti Tálibánu. Vzhledem k v poslední době stále častějším útokům sebevražedných atentátníků na vládní a mezinárodní jednotky však zůstává v pozadí mediálního zájmu. Jeho rozsah a charakter přitom znepokojuje afghánské zákonodárce.

Afghánci se bouří proti Tálibánu

Povstání Afghánců začalo koncem června v okrese Andar provincie Ghazni, ležící na jih od afghánského hlavního města Kábul. Vyvolali ho studenti, kteří se postavili proti rozhodnutí vůdců Tálibánu uzavřít chlapecké školy v této oblasti. Brzy se k nim přidaly stovky místních obyvatel a povstání se během krátké doby rozšířilo i do provincií Farjáb, Badgis, Loghmán, Nangarhán, Kunar, Nuristán, Paktija.



Nejnověji afghánský internetový server Khaama Press minulý týden informoval, že se proti Tálibánu postavili také obyvatelé některých vesnic v provincii Lógar. Důvodem vzpoury je vedle rušení škol také skutečnost, že vůdci Tálibánu nechali v jimi kontrolovaných oblastech pozavírat tržiště.

Mohammad Nazir (42) afghánské televizní stanici Tolo řekl, že obyvatelé jeho vesnice původně příslušníky Tálibánu vítali. „Naše frustrace z jejich vlády však postupně narůstala, protože náš život byl stále víc a víc řízen podle zákonů, které uplatňují v Pákistánu,“ dodal Nazir.

Gulbudin Hekmatya

Foto: Gulbudin Hekmatya, možný muž v pozadí protitálibánského povstání / Reuters



Povstání Afghánců – riziko pro centrální vládu?

Povstání však představuje problém nejen pro Tálibán. Vzhledem k tomu, že nemá jasného vůdce a není jasné jeho pozadí, znepokojuje také i ústřední vládu v Kábulu. List The Frontier Post uvedl, že se afghánští vládní představitele nejvíce obávají toho, že by mohlo být z pozadí řízeno militantní islamistickou organizací Hezb-e-Islami někdejšího afghánského premiéra Gulbadina Hekmatyara, jejíž členové v roce 2002 připravovali v zemi státní převrat.

Podle Mohammada Jahana, bývalého náčelníka afghánské tajné služby v provincii Ghazni, je riziko takovéhoto propojení velké. A to i proto, že v čele povstalců v této provincii stojí  Faizanullah Faizan, jeden z nejvýznamnějších někdejších Hekmatyarových polních velitelů.

Toto povstání neřídí žádná politická strana nebo skupina. Jde stoprocentně o civilní revoltu,“ prohlásil naopak pro média Faizan.

Výrazem znepokojení Kábulu z probíhajícího povstání je skutečnost, že se jím zabývali členové afghánského Senátu (horní komory parlamentu). „Povstání dokumentuje neschopnost vlády zajistit lidem bezpečnost. Přesto ale není v zájmu našeho státu. Historie ukazuje, že podobné vzpoury naší zemi v minulosti jen poškodily,“ prohlásil pro televizi Tolo například jeden ze senátorů za provincii Pandžiár.

Podle jiných senátorů hrozí nebezpečí, že pokud povstalci porazí Tálibán, mohou obrátit své zbraně proti ústřední vládě. Hned několik z nich vyslovilo podezření, že nejde o spontánní vzpouru, ale povstání, které vyvolaly tajné služby okolních zemí s cílem oslabit centrální kábulskou vládu.

Bojovníci Tálibánu

Foto: Bojovníci Tálibánu v ulicích jednoho z afghánských měst / AFP

 

Tálibán hrozí, NATO si neví rady

Negativní pohled afghánských senátorů na povstání se tak velmi blíží pohledu vůdců Tálibánu. Mluvčí tohoto hnutí Zabihullah Mujahida ve vyjádření pro islámská média prohlásil, že vzpoura je organizovaná ze zahraničí a financovaná z USA. O skutečnosti, že však pro Tálibán představuje velký problém, svědčí fakt, že jeho vůdci nechali nedávno v provincii Ghazni rozšířit letáky, hrozící smrtí každému, kdo se ke vzbouřencům přidá.

Také představitelé NATO a západní pozorovatelé se k povstání staví většinou zdrženlivě. List International Business Times citoval nejmenovaného představitele Severoatlantické aliance, podle kterého jsou povstalci jak proti Tálibánu, tak proti přítomnosti zahraničních jednotek v zemi. Objevují se i obavy, že ve skutečnosti nejde o lidovou vzpouru, ale o soupeření jednotlivých ozbrojených kmenových frakcí.   

 

Naopak výkonný ředitel Kábulského centra pro strategická studia Waliullah Rahmani soudí, že si povstalci zaslouží podporu vlády a Západu. „Doufán, že je to šance jak definitivně porazit Tálibán,“ řekl listu US Today.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Afghánští vojáci mají novou budovu velitelství, jídelnu i ošetřovnu.

Český provinční rekonstrukční tým (PRT) vybudoval na základně Altimur na jihu Lógaru novou budovu ...

Armáda má novou posilu! V Afghánistánu doprovází české vojáky Lvíček Míra.

Plyšový lvíček se poprvé objevil na veřejnosti počátkem roku na benefičním plese ve Vlkoši, kde ...

VIDEO: Přijímací řízení afghánských speciálních sil

Jedním z hlavních úkolů spojeneckých vojsk v Afghánistánu je vybudování silné a sebevědomé afghánské ...

Nejistá budoucnost Afghánistánu a afghánské armády

"Až odejdou Spojenci, tak se afghánská armáda rozpadne jako domeček z karet" řekl mi můj kolega při ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Pepa
    12:28 04.09.2012

    Super, vynikající, bezvadné, cool, velmi aktuální, čtivé a dobře zapadají do tohoto webu. Autor článku patří mezi mé oblíbence a jeho díla ve mně vyvolávaní pocity euforie. To je ...Zobrazit celý příspěvek

    Super, vynikající, bezvadné, cool, velmi aktuální, čtivé a dobře zapadají do tohoto webu. Autor článku patří mezi mé oblíbence a jeho díla ve mně vyvolávaní pocity euforie. To je na Pulitzerovu cenu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...