Protiofenzíva syrských povstalců v okolí Aleppa

bojovníci ze skupiny ahram aš-šam v okolí aleppa
Bojovníci ze skupiny Ahram Aš-Šam v okolí Aleppa. / YouTube

Povstalecké skupiny spojené v koalici Jaysh al-Fateh zahájily v druhé půlce listopadu protiofenzívu v jižních oblastech syrské provincie Aleppo. Koalici tvoří vesměs islámistické skupiny jimž dominují skupiny Ahrar aš-Šam a Fronta an-Nusra, oficiální pobočka Al-Qaidy (AQ) v Sýrii.

Ofenzíva přišla jako reakce na postup vládních vojsk prezidenta Bašára Asada a jeho spojenců. Syrská arabská armáda (SyAA) podporovaná bojovníky libanonského Hizballáhu a iráckými šiítskými milicemi zaútočila na pozice povstalců na počátku října. Díky ruské letecké podpoře se asadovým vojskům podařilo uštědřit rebelům několik porážek a vytlačit je z části provincie Aleppo.

Spolu s koalicí Jaysh al-Fateh se k protiofenzivě přidala další islamistická koalice Fajlaq Aš-Šam, známá také jako Homs Legion nebo Sham Legion. Tato koalice sdružuje 19 skupin zejména z oblasti Homsu, Aleppa a Idlibu. Do bojů se zapojily také některé skupiny navázané na Svobodnou syrskou armádu (FSA).

V bojích se podařilo rebelům vytlačit vládní síly z Tall Mamu, Barny, Barqumu a několika dalších vesnic a ovládnout zpět část území, o které od října přišli. Těžké boje se vedly zejména o strategicky důležité kopce, které umožňují poměrně dobrou kontrolu přilehlého území. Povstalci 23. listopadu po těžkých bojích obsadili dalších sedm vesnic a dva strategické kopce.

Dne 29. listopadu se povstalečtí bojovníci pokusili získat vesnici Al-Azizijah, ale silné údery ruského a syrského letectva útok zastavily a donutily povstalce k ústupu. Koalice také zaútočila na města al-Ais a al-Hader, o které svádí těžké boje s vládními vojsky.


Znak irácké šiítské milice Asaib al-Haq.

Povstalci nasadili do bojů také tanky T-55, bojová vozidla pěchoty BVP-1 a dělostřelectvo, včetně improvizovaných raketometů. Rusové pro útoky na cíle v oblasti Aleppa použili mimo jiné i střely s plochou dráhou letu.

Povstalci také v rámci propagandy zveřejnili množství fotografií a videí zachycující boje s vládními vojsky a také fotografie osobních věcí poražených vládních sil. Mezi nimi bylo velké množství dokumentů svědčících o přítomnosti íránských Republikánských gard a iráckých šiítských milic na syrském bojišti.

V bojích se rebelům podařilo zajmout několik členů libanonského Hizballáhu a bojovníky z irácké šiítské milice Harakat an-Nujaba. Frontě an-Nusra se podařilo od iráckých milic ukořistit několik vozidel Humvee, které irácké milice obdržely od bagdádské vlády.

Na straně Bašára Asada do bojů také zasáhly irácké milice Asaib al-Haq. Tato šiítská skupina je Spojenými státy považována za jednu z nejnebezpečnějších íránem podporovaných milic v Iráku. Skupinu vede Qais Qazali, který byl zapleten do mnoha útoků na americké vojáky v Iráku.

Průkazy padlých iráckých milicionářů.

Od roku 2007 byl vězněn Američany a na svobodu se dostal v rámci výměny rukojmí roku 2009. Bývalý vůdce Asaib al-Haq, Akram al-Kaabi, je také na seznamu teroristů vlády Spojených států a v současné době vede iráckou milici Harakat al-Nujaba, které se bojů v Aleppu účastní také.

Kolice Jaysh al-Fateh byla také v minulých týdnech značně nejednotná, neboť se různily názory jednotlivých skupin v otázce boje s Islámským státem (IS). Koalici nakonec pro názorové neshody opustila skupina Jund al-Aqsa, které je také napojená na AQ. Tato skupina nesouhlasila s tvrdým postojem vedení koalice proti IS a odmítala se připojit k bojovým akcím namířeným proti pozicím IS.

Jund al-Aqsa se odmítla připojit k IS a uznat pozici chalífy, kterou si nárokuje Abu Bakr al-Baghdadi a stále zůstává loajální AQ a jejímu vůdci Ajmánu Zawahirimu. Bojovníci této skupiny však podle svých prohlášení odmítli bojovat proti jiným džihádistům a jako jediného relevantního protivníka v Sýrii vidí Bašára Asada a jeho spojence. O zapojení Jund al-Aqsa do současné ofenzívy zatím neexistují důkazy.

ukoÅ™istÄ›né humvee frontou an-nusra Ukořistěné humvee frontou An-Nusra.

Za vyřešení rozporů a znovusjednocení koalice je odpovědný Šejk Abdullah Muhammad al-Muhajsini, který je jedním z nejvlivnějších saúdských kleriků napojených na AQ. Al-Muhajsini se přesunul do Sýrie a v současnosti je jednou z nevlivnějších osobností na džihádistické scéně, jeho twitterový účet sleduje na 280 000 osob.

Al-Muhajsini se také osobně pokoušel přimět IS a syrské islamisty napojené na AQ ke smíru a společnému boji, což bylo ze strany IS odmítnuto. IS požadoval bezpodmínečné podřízení všech džihádistických skupin al-Baghdadimu, což bylo pro skupiny napojená na AQ neakceptovatelné. Po těchto sporech se al-Muhajsini začal striktně vymezovat proti IS a vyzývat k jeho zničení.

Probíhající protiofenzíva je jasným důkazem, že povstalecké skupiny mají dostatek sil a ruskými vzdušnými údery neutrpěly příliš velké ztráty. Právě skupiny napojené na koalici Jaysh al-Fateh byly primárním cílem většiny ruských náletů, neboť mají nejsilnější postavení v západní části Sýrie a nejvíce zde ohrožují damašský režim.

Velmi znepokojující je stále větší zapojení irácký milic do syrského konfliktu. Tyto milice měly primárně chránit bagdádskou vládu po kolapsu irácké armády minulý rok, ale jak se zdá, začínají se měnit v nový mocenský nástroj íránských Revolučních gard.

Zdroj: Long War Journal

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko v Sýrii dokazuje nárůst svých vojenských schopností

Ruská letecká kampaň v Sýrii je poměrně malého rozsahu, avšak ukazuje na významný pokrok ve ...

NÁZOR: Perspektivy pařížských útoků

Teroristické útoky, které zasáhly Paříž 13. listopadu, vyvolaly v Evropě šok. Ten byl o to větší, že ...

Ruské systémy S-400 v Sýrii mění pravidla hry

Rusko před několika dny letecky dopravilo do Sýrie protiletecký a protiraketový systém S-400 Triumf. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Shania
  18:53 12.12.2015

  Vůbec nejlepší shrnutí situace v Sýrii od Toma Coopera na které jsem doposud narazil, radost z toho nebude mít ani jedna strana.... Jaké je řešení v Syrii (jeho třetí post na ...Zobrazit celý příspěvek

  Vůbec nejlepší shrnutí situace v Sýrii od Toma Coopera na které jsem doposud narazil, radost z toho nebude mít ani jedna strana....

  Jaké je řešení v Syrii (jeho třetí post na této stránce, repost tady o příspěvek níž):

  http://www.f-16.net/forum/view...


  Příspěvku je hodně, do diskuze se připojil zde, doporučuji všechny pročíst:

  http://www.f-16.net/forum/view...

  Jeho profil pro snadnější vyhledávání příspěvku:

  http://www.f-16.net/forum/sear... Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  18:52 12.12.2015

  Vůbec nejlepší shrnutí situace v Sýrii od Toma Coopera na které jsem doposud narazil, radost z toho nebude mít ani jedna strana.... lepší číst u zdroje, dám je v dalším ...Zobrazit celý příspěvek

  Vůbec nejlepší shrnutí situace v Sýrii od Toma Coopera na které jsem doposud narazil, radost z toho nebude mít ani jedna strana.... lepší číst u zdroje, dám je v dalším postu.

  rkap wrote:
  OK Tom you have lots of details about aircraft and missions etc.
  The big question is how can peace be brought to Syria. A solution without putting troops on the ground.
  You bring plenty of issues, so hope you'll not mind me citing and answering them on point-by-point basis...
  First of all: peace in Syria.

  tomcooper: Under present conditions?

  No way. There is simply no peaceful solution in sight.

  Namely, as long as it was 'Iranians only' that were supporting Assadists, one could've taken steps to drain out Tehran (which was de-facto bankrupt back in early 2014, and still is), cause it losses on the battlefield (like those that forced the IRGC to withdraw all of its units from northern Syria, in spring 2015, leading to the regime's collapse in Idlib) etc. But, since 'Russians are there now too' - this is all impossible to do any more. Now one can only hope that Putin might bankrupt Russia before Syria is irrecoverably lost to a coalition of terrorist organizations and oppressive regimes reknown as launching aggressive wars and supporting terrorist organizations.

  Furthermore, there is a big number of powerful counter-arguments for this.

  The first of these would be some sort of UNSC resolution banning all foreign involvement in Syria, i.e. demanding Russians, Iranians, and IRGC-run Hezbollah/Iraq and Hezbollah/Lebanon, to withdraw from that country.

  That's never going to happen as long as Russia is one of five permament members of the UNSC with veto powers.

  Basically, that's the essence of the situation and we need not discussing this topic any more. What repercussions is this going to have is yet to be seen, then there is a mass-wave of recruitment between Sunni-Arabs around the world to go fighting Jihad in Syria against Russian infidels and Iranian Shi'a Jihadists there. Nothing of this is reported in the media right now, and - tragically - much of it is run by Islamic extremists. Which means: we'll see the effects of this only in between the following few weeks and six months.... and then in worst possible fashion.

  That said, even if, say, Iran and Russia withdraw 'tomorrow in the morning', it's not only 'already too late' because of this Sunni-recruitment, but there is also no way Alawites and/or Sunni Arabs loyal to the Ba'ath and Syrian Nazi Party (i.e. Syrian Socialist National Party), plus Syrian Kurds, would ever accept the rule of majority of Syrian population - which are Sunni Arabs (between 60 and 75% of Syrian population). Assadists, Ba'athists and Nazis are not only 'armed to teeth' but also have so much blood on their hands, that they know that - even under most of ideal conditions - half of them would subsequently end in front of variours courts of war criminals.

  ...which means that even if Iran and Russia would withdraw, and Assad steps down, 'tomorrow in the morning', Alawis, Sunni Nazis, most of Christians and all of Kurds would continue to fight.

  At least the Russian Coalition can put troops on the ground.
  Yup, but not much. I can list you Russian Army units already deployed to Syria, but I doubt they could sent even more of them there. What is there is barely enough to help the regime stabilize it's lines - and a far, far, very far cry from enabling Russians to launch a separate, big-style operation against the Daesh.
  Does it matter if you like them or not?
  To make one thing clear (hope so): I never said I 'don't like Russians', nor is it so that I 'don't like Russians'.
  I consider myself an independent military analyst and historian, and that's what I'm doing for living (mind: as one of only a handful of completely independent military analysts left on this entire planet; i.e. as somebody NOT paid by whatever interests to publish what is de-facto PRBS).

  For me, commenting somebody's military capabilities and intentions, researching and publishing about somebody's combat operations, discussing and criticising these, means not 'disliking them' (or the nation and people in question). It means taking an objective and critical look at the military in question, nothing more and nothing less.

  I do not even understand this concept (i.e. way of thinking) nor why I've often been called (and I'm still often called) 'anti-USA', 'anti-Israel', 'anti-Iran', 'anti-Serbia', and this and that over the years, for doing exaclty the same in so many other cases...

  (...which doesn't stop making me wonder: when I write such books like Great Lakes Conflagration, about military ops during the II Congo War, 1998-2003, involving about 15 different African countries; or Wings over Ogaden, about air warfare between Ethiopia and Somalia, in 1977-1978... whom do I 'hate' or at last 'don't like' then...?)

  Thus, and to make it clear, once and for all: I don't mind Russia or Russians. Privately, I not only have Russian friends, or like Russians and find their country fascinating too. But, professionally, I am doing my job without any kind of compromises, and irrespectivelly of anybody's (including my own) predilections. Please, everybody be so kind and accept this and stop considering/describing me as some sort of 'Russia-hater'.

  Air strikes will never stabilize Syria enough to hold the elections Assad says he will support. Even if air strikes could bring down Assad odds on we would end up with another Afghanistan of the 1980's.
  I agree with part of such thinkings, and - strongly - disagree with other of its parts.
  NOW, in 2015 (or, soon to be: 2016), it's much too late for 'air strikes'. Have absolutely no doubts about this. It's too late for 'air strikes' to remove Assad, and it's much too late for 'air strikes' to 'destroy Daesh'. I'm ready to confirm and support this any time of the day.

  But, back in 2012, even in 2013, all of this could've been prevented, as I said in some of interviews at the time.

  Moreover, it's wrong to say, 'if we go bombing Syria it's gonna be another Afghanistan'. IT IS ALREADY 'another Afghanistan' right now, and it became one precisely because there were no 'air strikes' (or whatever else).

  Another Libya.
  As mentioned earlier: Libya is a very bad example. Air strikes there were highly effective (even if there was a lot to criticise about them, which I did back in 2011), and resulted in a definitively positive outcome. It's what happened afterwards - and that was pure 'laziness of the West, politics and bribery of the Orient' - that spoiled the outcome.
  It is no longer a military question so it does not matter how accurate the bombing is or how strong the air force is?
  As seen on example of Libya, 'bombing' matters a lot - IF it hits the right ones. Right now, fact is that neither the CENTCOM-run campaign, and even less so the Russian-run campaign are hitting the right ones. Thanks to Oblabla's micro-management, CENTCOM is pin-pricking, while every single of Russian bombs is creating 10 additional Jihadists. We - as 'the West' - will be paying bills for this for decades longer.
  Sure the US Air Force is far superior but an air operation alone can't bring about the stability needed for the Political solution.
  Of course it can't - and there's no better example for this but Iraq.
  The way I see it is If the Russian intervention at least forces everybody to compromise it is a good move.
  Sorry, this is simply not the case. Don't know if you're following the ongoing conference of 25 Syrian insurgent representatives in Saudi Arabia, but there's no trace of 'compromise' there. Not any more. Already on the first day, they've issued very clear demands:
  - Democratic
  - Civilian
  - Secular
  - Pluralist
  - Without Assad
  - Preserving human rights
  - Fighting terrorism
  - Rejection of Foreign Powers and Foreign military presence.

  Hand at heart: it's more likely that hell is going to freeze within the next five minutes but Russia and Iran to ever accept this.

  To date nobody has been prepared to compromise.
  Sorry, that's wrong. All of Syrian opposition was wholeheartedly open for negotiations and compromises - back in 2011. Many were still open for the same even through most of 2012. The regime spat at all of this, detained dozens of thousands, shot, murdered, tortured to death and gased in response. And the world was watching and doing nothing...
  The big problem is will ISIS or Al Nusra ever compromise unless defeated...
  This issue must be seen from several different points of view, most of which have absolutely nothing to do with 'military'.
  Firstly: nobody can 'defeat' an 'idea' - like the Daesh (aka 'ISIS') is one. Turn and twist it as you like, defeat it in military terms, but: one can't really defeat and destroy it.

  One can only offer an 'acceptable alternative' to that idea.

  Now, al-Qaida and Daesh are results of two actually entirely different things. Sure, they have some things in common, at least in so far that the Daesh was created by the merge of ex-Ba'athists with al-Qaida in Iraq, and that both are a result of the collossal failure of Western Meddling in the Middle East ever since Sykes-Picot Treaty of 1916. But, on the top of this, Daesh is also a synergy of that, plus results of failures in integration of Arab immigrants in the West, plus failures in development of so many parts of the world (whether it's about Kurds that are joining it in Iraq and Iran, or various Africans in Africa etc.), Western upholding of such opressive regimes like that in Saudi Arabia etc.

  Thus, the core question is actually: what kind of alternative can be offered to all the underpriviledged 'fall outs' from our own systems in the West, to all of the underpriviledged people in the Middle East, Africa and Asia... and how can we remove such regimes like those in Saudi Arabia now, when it's almost too late...?

  Another issue is that of, 'what to do with them'? Namely, sure: one can bomb the Daesh into oblivion, i.e. 'destroy it'. But, even the most effective bombardment has never resulted in more than 10% of enemy casualties. Which means: even in the case that there is a perfect, clear-cut military victory resulting in destruction of the Daesh, there would still be 90% of its idiots left to run around, most of them drug-addicts too.

  What shall we do with them? Massacre all of them to the last wife and kid? Imprison them and throw away the keys? Convert them...?

  Do you have a solution apart from the one proposed by Russia that is feasible.
  Nope. I have none.

  I only know that what the Russians are doing (especially 'on top of what the CENTCOM is already NOT doing'), is resulting in a true nightmare.Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  21:19 04.12.2015

  Vo štvrtok Sýrska arabská armáda začala so svojimi spojencami rozsiahlu vojenskú operáciu proti teroristom v provinciách Damask, Quneitra, Aleppo, Homs a Latakia. Nedávne správy ...Zobrazit celý příspěvek

  Vo štvrtok Sýrska arabská armáda začala so svojimi spojencami rozsiahlu vojenskú operáciu proti teroristom v provinciách Damask, Quneitra, Aleppo, Homs a Latakia.
  Nedávne správy potvrdzujú, že Sýrska arabská armáda oslobodila rozsiahle oblasti severne od dediny Marj al-Sultan v Damasku spod kontroly islamistickej únie nad al-Sham a al-Nusrat. Zrážky v tejto oblasti pokračujú. SAA okrem toho postupuje k Harašta al-Qantara a Noulah v južnej a vo východnej Ghoutě.
  Sýrska vláda vyslala do južného Aleppa posily 4. mechanizovanej divízie SAA spolu s Hizballáhom. Tieto sily s podporou predtým už dorazivších tankov T-90 zohrajú hlavnú úlohu v provládnej ofenzíve v tejto oblasti so zámerom zmocniť sa strategického poľnohospodárskeho podniku iCard, ktorý leží pozdĺž diaľnice Aleppo-Damask. Keď to dosiahnu odrežú tým militantom ich primárnu zásobovaciu trasu.

  V piatok ráno odrazili sýrske sily islamských militantov v Haraka Ahrar Al-Sham a Haraka Nouriddeen Al-zinku, pričom sa zmocnili aj malých dedín Tal Al-Baraqa, Tal Dadeen, Tal Ja'eera a Tal Arba'een.

  Veliteľ irackých ľudových síl si sťažoval, že USA im bránia začať konečnú fázu operácie na oslobodenie Ramadi spod kontroly ISIS. "USA tlačia na vládu v Bagdade, aby zabránila dokončenie operácie na oslobodenie Ramadi," povedal vo štvrtok FNA veliteľ Batalion Seydou al-Shohada menom Abu Yousef al-Khazali.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:35 02.12.2015

  Já už na to vážně se*u. Pochválím Rusy, držím Putinovi palce. Jen si dovolím připomenout, že i snaha Koalice má za sebou úspěchy. Dokonce dodám, že si také myslím, že by mohly být ...Zobrazit celý příspěvek

  Já už na to vážně se*u. Pochválím Rusy, držím Putinovi palce. Jen si dovolím připomenout, že i snaha Koalice má za sebou úspěchy. Dokonce dodám, že si také myslím, že by mohly být větší. A stejně dostanu kapky od rusofilů, zřejmě jen proto, že prostě nevidím v USA velkého satana, v Západu pokrytce a v Putinovi spasitele. Takže se vracím ke svému původnímu rozhodnutí se do těchto politických hádek nepouštět, protože to je skutečně jak na Paralympiádě....Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:28 02.12.2015

  ...ve chvíli, kdy tam vstoupí nevěřící psi jako pozemní jednotky, tak se všechny dosud o kost se přetahující alahkbarující špinavá psiska spojí do smečky proti těmto "okupantům ...Zobrazit celý příspěvek

  ...ve chvíli, kdy tam vstoupí nevěřící psi jako pozemní jednotky, tak se všechny dosud o kost se přetahující alahkbarující špinavá psiska spojí do smečky proti těmto "okupantům svaté muslimské země".
  Tedy, je třeba podporovat jedinou umírněnou sílu (ne hodnou, ale zkrátka tu nejlepší ze špatných) - syrskou armádu.

  Bohužel blábolení hledačů ideálního (rozumněj nerealizovatelného) řešení ve stylu "odstranime Assada a pak uděláme volby a bude tam mír a multináboženská tolerantní společnost (asi jako v Lybii...?)" je asi tak ve stylu "zabij bobra - zachráníš strom".

  Nepochybuju o tom že je Assad sígr. Ale nikdo lepší tam není. Odstraníme Assada a bude z toho druhá Lybie.Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  10:19 02.12.2015

  Kolt: Velmi přesně...porušují mezinárodní právo o kterém jinak nezapomínají jiným kázat a jejich výsledky jsou navíc k diskusi. Logice, že jejich dvouleté výsledky nejsou ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: Velmi přesně...porušují mezinárodní právo o kterém jinak nezapomínají jiným kázat a jejich výsledky jsou navíc k diskusi.
  Logice, že jejich dvouleté výsledky nejsou kritizovatelné, jenom proto, že tam nemají co dělat a i jedna bomba je vlastně víc, než kdyby tam nebyli vůbec, příliš nerozumím. Pakliže už kašlou na mezinárodní právo, mají být aspoň efektivní...Já samozřejmě stejně jako vy v boji proti IS přeji Rusům i USA, či v podstatě komukoliv dobrou mušku. Ale zkrátka se nemohu zbavit dojmu, že USA jsou v horší bombardovací pozici ne proto, že by jim chyběla pozemní armáda, ale proto, že jim chybí vůleSkrýt celý příspěvek

 • crusader
  08:06 02.12.2015

  Kolt: A vy věříte tomu, že Erdogan odstoupí? Ony nestačí ty záběry cisteren pendlujících mezi Tureckem a oblastmi obsazenými IS? No a kdyby ty důkazy od Putina, byly tak pádný, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: A vy věříte tomu, že Erdogan odstoupí? Ony nestačí ty záběry cisteren pendlujících mezi Tureckem a oblastmi obsazenými IS? No a kdyby ty důkazy od Putina, byly tak pádný, že by Erdogan odstoupil, neměl by s ním odstoupit minimálně i šéf CIA?
  A strašně mám rád kdyby.
  Kdybychom nechali na pokoji Saddáma Hussajna, Muammara Kaddáfího a Bašára Assada, žádný problém s IS by nebyl (a ani se statisíci ekonomickými uprchlíky v Evropě).
  A k útokům koalice - úplně nejvíc ně dostane zdůvodnění, že na něco nebylo možné útočit kvůli možným civilním ztrátám. Je zajímavý že s útoky SA v Jemenu tyhle problémy nemáme. No a když si vzpomenu co všechno jsme bombardovali v Srbsku (v evropský zemi která je nám ve všech ohledech mnohem blíž než ručníkáři na poušti).
  No a nakonec něco pro odlehčení https://www.youtube.com/watch?...
  umíte si něco takového představit alespoň na ČT2, nebo na jedné z komerčních stanic u nás (ZDF je druhá veřejnoprávní televize v Německu).Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  07:51 02.12.2015

  Když byl ISIS na hranici města Bagdádu musely situaci zachranovat Iranci včele s generálem Soleimanim a iráckými šítskými milicemi. Irácká armáda se rozutekla a o američanech ...Zobrazit celý příspěvek

  Když byl ISIS na hranici města Bagdádu musely situaci zachranovat Iranci včele s generálem Soleimanim a iráckými šítskými milicemi. Irácká armáda se rozutekla a o američanech nebylo ani vidu ani slechu.
  Na včerejší prohlášení Pentagonu na poslání vojáků do Iraku reagovala Irácka vláda odpoveďí, že nedala povolení na vstup bojových jednotek na území Iráku. Šitské milice otevřene řekly že budou proti američanům bojovat, že tam nemají co dělat. Asi tam mají dost americké demokracie..
  Od začátku "koaličního" bombradovaní se ISIS rozrostl v Syrii o 50%, bombardovani probihá tak, pokud to neni primo volani navodciho z kursko-isis bojove zony, ze letadla krouzi nekolik hodin nad uzemim ( jednou to snad bylo i 7h) a cekaji na cíl. V 70% případu se vrací na zákadnu i s municí. Ze zpráv co lze vyhledat na internetu, objekty nebo stanoviste jsou v době útoků prázdné, panuje podezreni ze jsou islamisti predem varovani, kde bude schoz. A to nemluvim o pojizdne technice ...
  A to chci jenom dodat ze letecké utoky bez jakehokoliv mandatu jsou intervence ( jestli to je spravne nebo moralni je vedlejsi) . Jsou jenom dva zpusoby jak to zlegalizovat, a ty jsou porad omylany dokola a stejne je nikdo neplni. ( pozvani vlady nebo mandat osn).
  V posledni dobe me pripada ze tam bude vice letadel s "koalice" nez islamistu, netusim co tam budou delat, ale bez relevantnich informaci ze země to bude pořád hra na schovávanou ...Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  00:09 02.12.2015

  Furt se tu opakuje, jak Koalice s IS nic neudělala, hlavně v Sýrii. Možná by to chtělo připomenout, že kolikrát titíž lidé ječeli jak Viktorky na splavu, když se Koalice poprvé ...Zobrazit celý příspěvek

  Furt se tu opakuje, jak Koalice s IS nic neudělala, hlavně v Sýrii. Možná by to chtělo připomenout, že kolikrát titíž lidé ječeli jak Viktorky na splavu, když se Koalice poprvé rozhodla v Sýrii operovat (ačkoliv své kroky zjevně, byť neoficiálně konzultovala s Assadem, který proti tomu nic moc nenamítal). A to už vůbec nemluvím o tom, že jen díky Koalici udrželi Kurdové Kobani a v Iráku (a dnes i v Sýrii) přešli do ofenzivy.

  Netvrdím, že se proti IS nedalo udělat více (vlastně celou dobu tvrdím, že dalo :-) ). Nicméně Koalice alespoň něco dělala i v době, kdy se Rusko zabývalo především dodávkami zbraní rebelům na Ukrajinu. Když už Assadovi skutečně začalo téct do bot a Rusům hrozilo, že přijdou o jedinou středomořskou základnu, pustili se také do boje (a je mi putna, jestli bombardují IS nebo An-Nusru). V pořádku, fandím jim. Mají také pochopitelně lepší pozici, co se týče přístupu do regionu. Ale vážně mě nebaví, jak je jejich přístup najednou zveličován, zatímco Koalice "ze dva roky neudělala s IS nic". Kdyby Koalice nebombardovala IS a nepomáhala Kurdům, mohl být IS dneska v Bagdádu. A možná i v Damašku.

  Tak, a teď už nic nepíšu, neb držím Putinovi palce, aby předložil skutečně pádné důkazy pro své tvrzení, že Turecko obchodovalo s IS. Jestli se mu to podaří, Erdogan slíbil odstoupit ;-)Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  00:07 02.12.2015

  Kozlus: nase politika se vuci Asadovi nezmenila, takze ne, nestojime na spatne strane.

  Kozlus: nase politika se vuci Asadovi nezmenila, takze ne, nestojime na spatne strane.

 • Vestly
  23:35 01.12.2015

  Nebojte sa, na umiernenych rebelov sa pouzivaju umiernene bomby :)

  Nebojte sa, na umiernenych rebelov sa pouzivaju umiernene bomby :)

 • Kozlus
  23:26 01.12.2015

  Vsak USA dalo 0,5G dolaru na hledani a vycvik tech "umirnenych". Nakonec jich zvladli vycvicit cca 75 a po prvnich bojich jich zbylo 5!! Zbytek prebehl (vetsinou) nebo je ...Zobrazit celý příspěvek

  Vsak USA dalo 0,5G dolaru na hledani a vycvik tech "umirnenych". Nakonec jich zvladli vycvicit cca 75 a po prvnich bojich jich zbylo 5!! Zbytek prebehl (vetsinou) nebo je mrtvej/ranenej. Kdyz se RF pta, kdo jsou ti umirneni povstalci, at se jim vyhne pri bombardovani, jaka je odpoved z USA? Mlceni. Proste tam nikdo umirnenej neni. Posledni priklad jsou ty panacci, co zastrelili pilota na padaku. Umirnena opozice a chudak vojak to tezce schytal. Druhy nejsilnejsi (dle armady) clen NATO podporuje Daes vojensky i financne, ale celej svet dela jako, ze se nic nedeje. Jen Rusove se ted nasrali po tom sestrelu letadla, tak zacinaji vytahovat dukazy. Furt se ale celkem nic nedeje. Panove, obavam se, ze diky clenstvi v NATO stojime na te spatne strane.Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  23:07 01.12.2015

  kto je to umiernený povstalec? Neumiernený usekáva hlavy a umiernený len podrezáva? V nemeckej štátnej televízii dávajú politickú satiru, ktorú by v našej ani vašej televízii ...Zobrazit celý příspěvek

  kto je to umiernený povstalec? Neumiernený usekáva hlavy a umiernený len podrezáva?
  V nemeckej štátnej televízii dávajú politickú satiru, ktorú by v našej ani vašej televízii nepustili. Mali aj reláciu s názvom - USA si hledá umírněného povstalce - ktorá výstižne hovorí o tzv. umiernených.


  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  23:06 01.12.2015

  Já jsem to postřehl, IS ale jaksi příliš ne a za poslední dva roky v Sýrii posílil - pokud Vám nyní přijde potlačený nebude to koalicí co na to měla dva roky. Označení Al-kajdy a ...Zobrazit celý příspěvek

  Já jsem to postřehl, IS ale jaksi příliš ne a za poslední dva roky v Sýrii posílil - pokud Vám nyní přijde potlačený nebude to koalicí co na to měla dva roky.
  Označení Al-kajdy a dalších islamistů z poloviny blízkého východu za Syrskou opozici to chce jinak panečku žaludekSkrýt celý příspěvek

 • Safi
  22:48 01.12.2015

  Wenet01 - možná jste to nepostřehl, ale koalice útočí na IS ne na syrskou opozici. A IS mi připadá dostatečně potlačený....

  Wenet01 - možná jste to nepostřehl, ale koalice útočí na IS ne na syrskou opozici. A IS mi připadá dostatečně potlačený....

 • ardz
  22:39 01.12.2015

  v článku sa píše, že iracká milícia Asaib al-Haq útočila na amerických vojákov v Iraku. Z ich pohľadu útočili na okupantov

  v článku sa píše, že iracká milícia Asaib al-Haq útočila na amerických vojákov v Iraku. Z ich pohľadu útočili na okupantov

 • Wenet01
  19:55 01.12.2015

  Protiofenziva jaksi neznamená, že vzdušnými údery neutrpěli příliš velké ztráty - dělají protiofenzivu...což samo o sobě znamená,že druhá strana nad kterou se tu mimochodem dělal ...Zobrazit celý příspěvek

  Protiofenziva jaksi neznamená, že vzdušnými údery neutrpěli příliš velké ztráty - dělají protiofenzivu...což samo o sobě znamená,že druhá strana nad kterou se tu mimochodem dělal donedávna křížek (navzdory tomu, že koalice 60ti států byť nikým nezvána bombarduje dva roky jak o život), provádí ofenzivu. Jak se ostatně paradoxně lze dočíst na počátku článku za níž mimo jiné vděčí ruskému letectvu.
  Krom toho, mne narozdíl od autora nepřidá velmi znepokující fakt ,že šítské milice mající za úkol chránící Bagdádskou vládu bojují v Sýrii po boku Iránských revolučních gard. Primárním rozdíl mezi teroristou z Hizballáhu, členem Iránské revoluční gardy, nebo Šiitské milice z Iráku oproti chlapcům z Alkajdy a IS, že šiitští radikálové se nerealizují v Evropských městech...více znepokujující je pro mne fakt, že Alkajda někde drží frontu, namísto toho, aby byla zalezlá v dírách a páchala atentáty a celý západní svět jen žvaní a žvaníSkrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  19:15 01.12.2015

  Tak si říkám, naše armáda neužitečně sedí v kasárnách, nebylo by lepší poslat je na pomoc Assadovi? Získali by zkušenosti, pozabíjeli by nějaké ISISáky a mohli by zničit nějaké ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak si říkám, naše armáda neužitečně sedí v kasárnách, nebylo by lepší poslat je na pomoc Assadovi? Získali by zkušenosti, pozabíjeli by nějaké ISISáky a mohli by zničit nějaké cisterny s ropu ISIS směřující do Turecka.Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  18:32 01.12.2015

  Ono je to těžké, pokud za islamisty bojují "lidé" z celé Afriky a Blízkého Východu a navíc je podporují Saúdové, Turkové a jiní nejen finančně ale i materiálně. Jen doufám, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Ono je to těžké, pokud za islamisty bojují "lidé" z celé Afriky a Blízkého Východu a navíc je podporují Saúdové, Turkové a jiní nejen finančně ale i materiálně. Jen doufám, že Rusové sundaj každé turecké letadlo, kterě by chtělo bombardovat Kurdy byť na centimentru Syrského území.

  Každopádně jsem rád, že Syrská armáda hlavně postupuje a tento odpor je ojedinělý.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2