RECENZE: Vodní filtry Sawyer

Vodní filtry Sawyer
Foto: Kompletní přehled testovaných výrobků Sawyer. / SOLDATO Team

Nikdy bych nevěřil, že se to stane… Po napadení naší kolony nás protivník rozprášil. Myslím, že většina kluků zůstala pohromadě. Já jsem to štěstí neměl… Teď už jsem druhý den sám v nepřátelském prostředí a snažím se přežít. Vím, že mě hledají a doufám, že najdou. Kurz SERE mám naštěstí za sebou, takže vím jak se o sebe postarat. Dnes večer si musím obstarat vodu. Hlavou mi běží obrázky různých improvizovaných filtračních zařízení a přemýšlím, který bude nejvhodnější. Pak si na něco vzpomenu a zašátrám v GrabBagu. Ano, je tam. Malý vodní filtr Sawyer. Problém je vyřešen. Teď už jen najít nějakou tu vodu…

 

Survival, Evasion, Resistance, ExtractionSERE je soubor taktik, činností a postupů, které učí izolované osoby přežít v jakémkoliv prostředí a vyhnout se zajetí. Každý voják AČR, který vyjíždí do zahraniční operace, musí kurzem SERE projít a tyto postupy znát. V případě, že se dostane z jakéhokoliv důvodu do izolace, mu můžou tyto vědomosti zachránit život. A jak všichni víme, „Připravení mají větší šanci“.

 

Jednou z věcí, kterou se naučí hned ze začátku je to, že bez vody to prostě nejde. To je všeobecně známá věc. Proto se v kurzu učí různé způsoby získání vody z okolního prostředí či její filtrace z vodních toků a ploch. Získání vody například z rosy nebo odpařováním je velmi zdlouhavé a výsledek je často pochybný. Ideální je najít nějaký větší zdroj vody. I zde je však riziko – neprověřená voda může být plná bakterií. Ty vám velmi pravděpodobně způsobí urputné střevní potíže, které vám nedovolí jakoukoliv další činnost. Ke slovu tak přichází filtrace vody.

 

Filtrace vody

Základem je znát improvizované možnosti filtrace vody. Druhou možností je použít komerční filtr vody. Ať už ale máte improvizovaný nebo komerční filtr, tak nezapomeňte, že potřebujete to nejdůležitější – vodu! Jsou však i jiná negativa. U improvizovaných filtrů je to především čas ke stavbě filtračního zařízení (pokud už jste tedy měli to štěstí, že jste našli potřebný materiál) a také samotný čas filtrace. U komerčních filtrů jde pak především o velikost filtru a většinou také o nutnost pumpování.

 

Zajímavou variantou jsou UV filtry, které vám sice odstraní bakterie, ale ne mechanické nečistoty. Nám se však do ruky dostaly filtry, které jsou malé a přesto účinné, a které odstraní jak bakterie, tak i různé znečištění. Jedná se o filtry americké firmy Sawyer, které k nám dováží Bushcraftshop.cz.

 

Celou recenzi najdete na stránkách Recenze Armádní noviny.

Nahlásit chybu v článku


Související články

RECENZE: Batohy Tactical Pro Tactical gen. II

Taktický batoh je vybavení, u kterého častým používáním přicházíte na stále nové nápady a ...

RECENZE: Svítilny NexTorch

Světlo člověk potřebuje od nepaměti. V noci, kdy se vše mění, je světlo neocenitelné. Každý, kdo je ...

RECENZE: Pistolové pouzdro RHHolsters

Pokud voják nosí záložní zbraň, volí pro ní většinou stehenní nebo opaskové pouzdro. Pokud selže ...

RECENZE: Podkošilové balistické vesty GARED GS-150

„Neprůstřelná vesta" do každého šatníku! Tak by časem mohl znít slogan mnoha prodejců army vybavení ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...