REGI Base pomáhá veteránům

REGI Base
Foto: REGI Base a Jiří "REGI" Schams / Michal Voska

REGI Base nemusíme dlouze představovat, hovoříme totiž o projektu, jenž si klade za cíl pomáhat novodobým válečným veteránům (a nejen jim) – a to bez jakýchkoli státních dotací, členských příspěvku či dotací evropských fondů. V pátek 31. 5. t. r.  jsem se zúčastnil tiskové konference, z níž vám chci nyní předložit pár příjemných zpráv  a postřehů z činnosti REGI Base. Zpravím vás zejména o stavu Jirky "REGIHO" Schamse a neopomenu ani akci "Kámen pro Lukáše".

Jirka už vystoupí z auta sám!

První potěšující zpráva: Zdravotní stav REGIHO, iniciátora vzniku nadačního fondu REGI Base I, se neustále lepší! Dělá totiž neuvěřitelné pokroky: Už vystoupí z auta bez pomoci, posadí se do vozíku a stejně tak se z něj dokáže přesunout do auta. Ba co více, přede dvěma měsíci se s instruktorem potápěl asi do pětimetrové hloubky. A zlepšení řeči si všimli všichni, kteří si pamatují, v jakém stavu se nacházel přede dvěma lety.

Pravidelná logopedická cvičení začínají přinášet výsledky. Velké díky si zaslouží i Martin alias Martinez, Jirkův nový profesionální asistent na plný úvazek, jehož zajistila prostřednictvím výběrového řízení nadace REGI BASE. S jejich přispěním a díky své neskutečné vůli dosáhl Jirka s tak obrovským rozsahem zranění těchto obdivuhodných výsledků. Jen tak dál!

Jiří "REGI" Schams

Vynikajícím prostředkem k rozhýbání je hipoterapie, již má Jirka rovněž zařazenu do svého léčebného programu. Tato metoda je populární u nás i ve světě a obvykle je spjata s tzv. Vojtovou metodou, založenou na principu geneticky zakódovaných vrozených pohybových vzorů. Pomocí speciálních cviků se odborný terapeut pokouší tyto vzory "vyvolat" a usnadnit tak celkovou léčbu.Kámen pro Lukáše "HIRA" Hirku

U příležitosti Vlkošských dnů vojenských tradic "ZA SVOBODU", které se uskuteční v obci Vlkoš u Kyjova ve dnech 8–9. 6. 2013, bude uctěna památka armádního generála a ministra obrany exilové vlády v Londýně Sergeje Ingra a také padlých vojáků ze Slovácka. V souvislosti s touto akcí se naskýtá příležitost pomoci i hrdinům současným. Nyní je takovým hrdinou Lukáš "HIRO" Hirka, jenž byl v září loňského roku těžce zraněn při útoku na základnu Shank v Afghánistánu.

Tento mladý muž (ročník 86) riskoval zdraví i život při nasazení u PRT. Během útoku byl zasažen střepinami z rakety a úlomky betonu po celém těle, avšak nejvíce to odnesla hlava, kde řada střepin uvízla. Boj o svůj holý život Lukáš vyhrává, ale snadné to rozhodně není. Upoutaný v nehybném stavu na lůžko je vyživován přímo do žaludku. Byla mu rovněž provedena tracheostomie k otevření přístupu do průdušnice a zajištění dýchání.

Kámen pro Lukáše Foto: Pomoci Lukášovi může každý. / Michal Voska

S okolím komunikuje Lukáš pouze pohybem očí. Být nehybně upoután na lůžko, to není věru nic příjemného, a tak na návrh REGI Base armáda souhlasila s jeho přemístěním do Sanatorií Klimkovice. Zde bude Lukášovi k dispozici speciální rehabilitační tým, jenž vyvine maximální úsilí o zlepšení jeho zdravotního stavu.

Ve Vlkoši se uskuteční akce nazvaná příznačně "KÁMEN PRO LUKÁŠE". Každý, kdo položí označený kámen na předem určené místo, přispěje na pomoc dvěma sty korunami Lukášovi, podobně postiženým hrdinům, rodinám padlých vojáků a dalším. Nyní bude z vybraných peněz zakoupen speciální rehabilitační stůl nejen pro Lukáše, nýbrž i pro ostatní zraněné s traumatickým úrazem hlavy. Duchovním otcem akce "KÁMEN PRO LUKÁŠE" je válečný veterán Radek Koreň – vymyslel ji a realizoval na chatě Ostrá na severní Moravě. Prozatím se vybralo více než 80 tisíc korun. 

Kámen pro Lukáše Foto: Kámen pro Lukáše / Michal Voska

REGI Base pomáhá, podporuje a šetří peníze. BEZ ČLENSKÝCH POPLATKŮ

Na tiskové konferenci, která se uskutečnila v Hotelu DAP v Dejvicích, zazněla celá řada pozitivních zpráv pro válečné veterány (a nejen pro ně). První vlaštovka se týkala REGI LIFE, investičního životního pojištění pro veterány s veteránským příspěvkem po dobu pěti let. Zde ovšem musím vyzdvihnout, že se nezapomíná ani na hasiče, celníky, policisty a pracovníky vězeňské služby. Jedinou podmínkou jsou alespoň tři odsloužené roky. Nikdo nebude nikoho lustrovat, postačí místopřísežné prohlášení.

Jinou výhodou je i REGI Mobil, s nímž lze v době prudkého poklesu cen za mobilní služby ušetřit ještě více. Služba je poskytována ve spolupráci s O2 a měsíční tarif neomezeného volání neomezené volání stojí 495 korun, tedy o dvě stě méně než "běžný" tarif.

Další novinky se chystají, patří k nim kupříkladu i výhodné podmínky pro pořízení nového vozu. Avšak jednání teprve probíhají.

REGI Base pomáhá veteránům, k nimž patří i zmiňovaný Lukáš "HIRO", Jirka "REGI" Schams, Mirek "FESTER" Lidinský a další, se sociálním začleněním, s hledáním pracovního zařazení, poskytuje právní poradenství, ale i finanční podporu.

Kámen pro Lukáše Foto: ... / Michal Voska

 

Navzdory mnoha příjemným dojmům jsem si z tiskové konference odnášel i velmi smíšené pocity. Zklamalo mne chování "konkurence" nadace REGI Base, resp. pana ing. Ladislava Sornase, místopředsedy Sdružení válečných veteránů, které působí v naší zemi mnoho let. Ačkoli si vážím práce každého, kdo dělá něco pro druhé, nelíbilo se mi vystoupení pana Sornase proti Hynku Čechovi, jenž vedl tiskovou konferenci a seznamoval přítomné se všemi akcemi a novinkami.

Přesto musím v rámci objektivity také zmínit, že ing. Sornas ocenil, jak nadace REGI Base  podporuje kromě válečných veteránů i bývalé vojáky, policisty, hasiče, celníky a pracovníky vězeňské služby.

 

Veteránský příspěvek pro veterány a další výhody od nadace REGI Base – poprvé v ČR.

 

V nadpisu jsem záměrně uvedl BEZ ČLENSKÝCH POPLATKŮ. REGI Base nevybírá žádné měsíční či roční příspěvky, a přesto se za dva roky své existence postarala o celou řadu veteránů, pomohla zajistit profesionální asistenci a poradenství, natočila unikátní videoklip věnovaný našim padlým vojákům a dalším. (Pozn. autora: Nedokážu si představit osud "hrdinů" bez její pomoci.)

Video: Píseň padlých / YouTube

V každém případě nesmím zapomenout na poslední novinku. Možná vám vyvolá úsměv ve tváři. Jde o službu "Hodinový manžel s vojenskou disciplínou". Co to obnáší v praxi? Běžně známé služby tzv. hodinových manželů, kteří se tentokrát rekrutují z bývalých vojáků. Autorem tohoto projektu je major v záloze, kaplan Mgr. Petr Svoboda, který tak s pomocí REGI Base pomáhá se začleňováním bývalých vojáků a hledáním vhodné práce pro ně. Ti pak věnují REGI Base 10 % ze svého výdělku .

Ing. Sornasovi to možná připadá směšné a nedůstojné, já jen nechápu proč. Všichni moc dobře víme, jak je v současné době obtížné najít práci. O to těžší častokrát právě pro specialisty s vojenskou minulostí. Kromě těžkého zranění není nic horšího než deprese. A bez práce je k ní pouze krůček – zejména u chlapů zvyklých na náročnou práci. Rozhodně je lepší poskytovat takovouto službu než sedět doma nebo někde bezcílně bloumat. Navíc jsou pro mnohé "vysloužilce" domácí práce a drobné opravy spíše zábavou i příjemným výdělkem.

Další aktuality z REGI Base budeme pravidelně publikovat na našich stránkách i na facebooku.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Jiří REGI Schams – i Česko má své hrdiny

Sedím v  kanceláři sdružení REGI Base, soukromé nadace, která si klade za cíl starat se o novodobé ...

Za Člověkem v tísni do Afghánistánu

Rozhodl jsem se, že vám zvláštním příspěvkem přiblížím práci humanitární organizace Člověk v tísni ...

Válečný hrdina Jiří Regi Schams a nové breny

"Ahoj, Regi, jak se máš? Rád Tě vidím!" Srdečná slova přivítání doprovázely neméně srdečné stisky ...

Veteránský příspěvek pro veterány - poprvé v ČR

Nadační fond REGI Base I. připravil ambiciózní projekt, Investiční životní pojištění REGI LIFE, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • maja
  19:29 11.06.2013

  Přeji jen další a další uspěchy,ne jen Jiříkovi ,ale všem! Patří vám ucta,péče, a poděkování!

  Přeji jen další a další uspěchy,ne jen Jiříkovi ,ale všem! Patří vám ucta,péče, a poděkování!

 • Marek
  11:01 05.06.2013

  Neomezeně za pětikilo ? Wow, pak že to nejde...

  Neomezeně za pětikilo ? Wow, pak že to nejde...

 • j. fišer. třebíč
  22:44 04.06.2013

  Klobouk dolu, za mých let se na nás každý jen vysr-- (82+) přeji všem uzdravení, rodinám hodně síly

  Klobouk dolu, za mých let se na nás každý jen vysr-- (82+) přeji všem uzdravení, rodinám hodně síly

Načítám diskuzi...