USA chybí 3,5 miliardy respirátorů a roušek. Dodá je Čína

USA chybí 3,5 miliardy respirátorů a roušek. Dodá je Čína
Příslušník amerického letectva s respirátorem N95 / USAF (Zvětšit)

V současné době americké federální strategické sklady (Strategic National Stockpile) mají pouze 1 % všech potřebných respirátorů a roušek. Roční potřeba v případě pandemie je 3,5 miliardy roušek a respirátorů. Jedinou záchranou pro Spojené státy je Čína.

Podle vyjádření některých médií a komentářů se zdá, že Česká republika je jediná na světě, která trestuhodně podcenila naskladnění zdravotnického materiálu, zejména roušek a respirátorů. České vládě trvalo zhruba týden k zajištění dostatečného počtu ochranných pomůcek.

Mnohem hůř jsou na tom ale Spojené státy, které vydávají na zbrojní 750 miliard ročně, ale ve federálních skladech chybí zhruba 3,5 miliardy (ano, miliardy) roušek a respirátorů.

S tímto zjištěním přišel deník The New York Times. Donald Trump sice tento deník předminulý týden označil „ostudou pro žurnalistiku“ a opakovaně jej obviňuje z vydávání „fake news“, ale přesto zjištění deníku stojí za pozornost.

Ve strategických skladech federální vlády se podle deníku nalézá 12 milionů medicínských respirátorů N95 a 30 milionů roušek. Tyto počty postačí České republice zhruba na měsíc, dva. Problém je, že Česká republika má deset milionů obyvatel a Spojené státy 330 milionů obyvatel.

Podle amerického ministerstva zdravotnictví a sociální péče (Department of Health & Human Services) ale roční potřeba Spojených států na zvládnutí pandemie Covid-19 dosahuje 3,5 miliardy roušek a respirátorů. V reakci na to ministerstvo zahraničí objednalo 500 milionů respirátorů N95. Dodávky potrvají 18 měsíců a většinu roušek i respirátorů dodá Čína.  Ve Spojených státech ani nikde jinde v Evropě jednoduše nejsou dostatečné výrobní kapacity.

Pentagon přislíbil poslat 5 milionů respirátorů N95 z vlastních zásob. Pořád jde ale jen o zlomek potřeb ke zvládnutí celonárodní pandemie.

Tento stav nenechal klidným Tylera Rogoway z webu The Drive. Podle Rogowaye jedna maska N95 stojí na komerčním trhu průměrně 0,75 až 1,50 dolaru (19,50 až 39 Kč). Při masovém odběru je možné cenu snížit možná až k 50 centům.

Investice pro získání potřebného počtu respirátorů N95 (tedy bez roušek) dosahuje tedy „pouze“ 1,75 miliardy dolarů. Jelikož životnost masek je pět let, jde o investici 350 milionů dolarů ročně. Podle Rogowaye to odpovídá zhruba ceně dvou nových leteckých tankerů KC-46 Pegasus, jedne pobřežní lodi LCS (Littoral Combat Ship) nebo třem F-35 Lightning II.


Mike Pence vyzývá stavební firmy k darování respirátorů nemocnicím

„Umíme se připravit na třetí světovou válku všemi možnými způsoby, ale neumíme naskladnit masky na jedno použití, abychom zajistili, že náš celý zdravotnický systém neimploduje během pandemie, která byla dlouho považována jen za otázku času,“ píše Rogoway. „V tom, co dělám, vidím tolik vládního plýtvání a finančního zneužívání, že to může být velmi odpuzující, ale tohle může být ten nejhorší příklad absolutně porušených fiskálních priorit, jaké jsem kdy viděl, a mohlo by to stát váš život.“

Rogoway upozorňuje, že situace je ve Spojených státech vážná, protože nedostatek respirátorů může vážně ohrozit zdravotní pracovníky a tedy i zdravotní systém. Viceprezident Spojených států a vedoucí pracovní skupiny pro pandemii koronaviru (Coronavirus Task Force) Mike Pence již požádal podniky, které používají masky N95 k ochraně svých vlastních pracovníků, aby je darovaly nemocnicím. Veškerá nová výroba byla přitom přesměrována do zdravotnictví a federální vládě.

„Lékaři, s nimiž jsem hovořil, říkají, že příděly zdravotnických potřeb, zejména respirátorů N95, již začaly, ale kolem stavu zásobování je vážná nejistota, protože pandemie nabírá na síle. Některé nemocnice již požádaly o další zásoby ze strategických národních skladů. Některé dostaly, dokonce i v této rané fázi krize, méně masek, než bylo požadováno, navíc u mnohých s prošlou dobou expirace,“ píše Rogoway. „To se děje v nejbohatší zemi na Zemi, v zemi s údajně nejlepším lékařským systémem na světě a před prudkým nárůstem rozsáhlé pandemie.“

Problém je v tom, že v roce 2009 americké národní sklady pro boj s chřipkovým virem H1N1 uvolnily 85 milionů respirátorů N95, plus další vybavení, jako jsou rukavice nebo ochranné oděvy. Poté ale nedošlo k obnovení zásob. Podle Rogowaye v národních skladech se nalézá zboží pouze za sedm miliard dolarů a roční rozpočet skladů je 600 milionů dolarů, což autor považuje za absurdně nízkou částku.

Vážná, nikoliv ale tak kritická, je situace u plicních ventilátorů. V Spojených státech je údajně 200 000 těchto přístrojů včetně již vyřazených, v rezervě nebo zakonzervovaných. Reálné číslo použitelných přístrojů tedy bude podle autora mnohem nižší, přitom v případě plného propuknutí pandemie USA potřebují jeden milion těchto přístrojů.

Autor upozorňuje, že americká vláda zatím nezačala s masivním a rychlým nákupem těchto přístrojů. „Bez těchto přístrojů by doktoři a sestry mohli čelit podobným strašlivým okolnostem, jaké zažívají v Itálii, kde pacienti s nejlepší šancí na přežití dostávají omezené zdroje a ostatní se nechají umřít,“ píše Rogoway s tím, že jeden tento přístroj stojí asi tolik, kolik jedna přesně naváděná letecká puma JDAM (Joint Direct Attack Munition).

Autor uvádí, že americká vláda v posledních letech dostávala neustále varování o tom, že může kdykoliv nastat celosvětové pandemie. Varování v podobě epidemií H1N1, MERS, prasečí chřipky a Eboly, to vše během posledních deseti let.

„Pokud nic jiného, ​​je to nejzářivější připomínka toho, jak jsou zmateny priority americké vlády, pokud jde o ‚ochranu lidí‘. Jak jsme se mohli dostat do bodu, kdy Pentagon utratí mnohem více peněz, než by stálo mít tyto lékařské potřeby po ruce? Doslova to křičí to na vládu a společnost, která ztratila smysl pro realitu. Poukazuje také na vojensko-průmyslový komplex, který vymýval mozky lidí nebo kupoval ty u moci do té míry, že ochrana, která je americkému lidu poskytována za jejich daně, jde téměř výhradně proti explozivním hrozbám, bez ohledu na obrovskou míru destrukce, kterou umí způsobit méně okouzlující nepřátelé mikroskopické povahy,“ uzavírá svůj rozhořčený článek Rogoway.

Za Armádní noviny uveďme, že americký autor se nerozčiluje zbytečně. Covid-19 není chřipka a není pravda, že chřipka je nebezpečnější. Zatímco smrtnost chřipky dosahuje několika desetin procent, smrtnost Covidu-19 několik procent (a to při nasazení všech dostupných zdrojů) a dalších několik procent lidí může mít vážné zdravotní následky.

Stačí se podívat do Itálie, kde s odvážením mrtvých musí pomáhat armáda. Každý rok v Itálii umře (přirozená smrt, nemoci, nehody) zhruba 640 000 lidí. Včera v Itálii na Covid-19 zemřelo 420 lidí, předevčírem 470 lidí, pouze tři týdny po smrti prvního člověka v Itálii. A to Itálie již zavedla tvrdé opatření proti šíření viru a nasazuje všechny dostupné zdroje k záchraně maximálního počtu lidí.

Zdroj: The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Radiační, biologické a chemické vozidlo LOV-CBRN

Na letošním Mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET nám padlo do oka radiační, ...

Přepravní box „Biobox“ k izolaci od smrtelných virů

Houkající sanitky zdravotnické záchranné služby zastavují před specializovanou infekční nemocnicí ...

Koronavirus Covid-19 a konec impéria Evropské unie

Pandemie koronaviru Covid-19 není pouze zdravotnický problém, ale může zcela změnit politické ...

Covid-19 a strategická letecká přeprava České republiky

Současná pandemie Covidu-19 ukazuje na význam strategických leteckých dopravních kapacit. Česká ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • faraonamumu
  22:37 02.04.2020

  Důkaz slabosti USA. Když už i Rusko musí USA pomáhat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Důkaz slabosti USA. Když už i Rusko musí USA pomáhat :D
  https://www.novinky.cz/zahrani...
  Skrýt celý příspěvek

  • Janko Paliga
   04:32 03.04.2020

   ... a ak by si vedel čítať s porozumením, pochopil by si to, že šlo o "biznis" a nie o bezplatné humanitárne darovanie... :-D Rusko muselo dostať zelené papieriky, ktoré zúfalo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   ... a ak by si vedel čítať s porozumením, pochopil by si to, že šlo o "biznis" a nie o bezplatné humanitárne darovanie... :-D Rusko muselo dostať zelené papieriky, ktoré zúfalo potrebuje doma. A o vlne nevôle v Rusku za dodávky ani nespomínam....
   Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   21:43 03.04.2020

   Pripomína mi to, ako Stalin po vojne posielal z prestížnych dôvodov obilie svojím stredoeurópskym satelitom, hoci jeho vlastné obyvateľstvo hladovalo. Ale je v tom možno aj dávka ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pripomína mi to, ako Stalin po vojne posielal z prestížnych dôvodov obilie svojím stredoeurópskym satelitom, hoci jeho vlastné obyvateľstvo hladovalo. Ale je v tom možno aj dávka trolovania, keďže dýchacie prístroje vyrobila ruská firma zo sankčného zoznamu.
   Skrýt celý příspěvek

 • premek
  11:53 02.04.2020

  Kromě Číny posílá USA v této situaci pomoc i RF. Trump vysoce oceňuje tuto pomoc jak z RF tak z Číny, protože skladové a výrobní domácí kapacity USA naprosto nestačí šířící se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kromě Číny posílá USA v této situaci pomoc i RF. Trump vysoce oceňuje tuto pomoc jak z RF tak z Číny, protože skladové a výrobní domácí kapacity USA naprosto nestačí šířící se epidemii koronaviru. Mimochodem, infekce koronavirem se projevila ještě před prvním případem ve Wu-Chanu. Čínským úřadům to potvrdily americké vojenské autority, které zařizovaly účast US vojáků na vojenských hrách ve Wu-Chanu v létě 2019. Z těchto 300 vojáků jich mnoho onemocnělo ještě za pobytu v Číně, další pak po návratu a někteří zemřeli. V době vojenských her byla uzavřena biolaboratoř v USA pověstná svými úniky zkoumaných organismů do okolí. Koincidence?
  Skrýt celý příspěvek

  • Janko Paliga
   13:30 02.04.2020

   ..... ale no..... dezinformácie si strč za klobúk. Časová os bola šírenia bola dávno zverejnená a je úplne iná ako sa to tu snažíš tvrdiť. Pakuj sa, dezinformátor!

   ..... ale no..... dezinformácie si strč za klobúk. Časová os bola šírenia bola dávno zverejnená a je úplne iná ako sa to tu snažíš tvrdiť. Pakuj sa, dezinformátor!

  • PavolR
   14:45 02.04.2020

   Pche, ako keby vo Wu-Chane žiadny labák na výskum vírusov nemali. V 2015 tam taliani natáčali dokument. Každopádne si berme z celej pandémie poučenie, že divé zvieratá sa beuzdne ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pche, ako keby vo Wu-Chane žiadny labák na výskum vírusov nemali. V 2015 tam taliani natáčali dokument. Každopádne si berme z celej pandémie poučenie, že divé zvieratá sa beuzdne jesť nemajú a že možnosti autokratických režimov blokovať informácie sú globálnym zdravotným rizikom. Kto vie, ako dlho sa im to v skutočnosti darilo tajiť, lebo je vzhľadom na výkyv v úmrtnosti na zápaly pľúc podozrenie, že v Taliansku sa to mohlo objaviť už niekedy v októbri ...
   Skrýt celý příspěvek

 • SYN_
  13:18 25.03.2020

  "To se děje v nejbohatší zemi na Zemi, v zemi s údajně nejlepším lékařským systémem na světě a před prudkým nárůstem rozsáhlé pandemie"
  Takže se tu mluví o třech různých zemích? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "To se děje v nejbohatší zemi na Zemi, v zemi s údajně nejlepším lékařským systémem na světě a před prudkým nárůstem rozsáhlé pandemie"
  Takže se tu mluví o třech různých zemích? :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  23:04 22.03.2020

  Sorry, nechce se mi to vkládat do vlákna níže. Pátrat po tom, jestli je RNA virus polo-umělého původu je nesmysl. Těžko to kdo zjistí. Víme, s prominutím, hovno o syntéze bílkovin, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sorry, nechce se mi to vkládat do vlákna níže. Pátrat po tom, jestli je RNA virus polo-umělého původu je nesmysl. Těžko to kdo zjistí. Víme, s prominutím, hovno o syntéze bílkovin, natož o RNA, která ji řídí nebo mutací, jakých je schopna.
  Zároveň pátrání po potenciálním místě, odkud může pocházet potenciální předchůdce má smysl maximálně pro hledání vakcíny, ale rozhodně ne z pohledu hledání viníka. Ta pravděpodobnost, že to pochází z netopejra, je relativně vysoká, protože speciálně asijští netopýři a kaloni jsou neuvěřitelným zásobníkem dost mimozemsky působících virových struktur. Stejně jako střední Afrika oplývá dost překvapivými parazity a Aljaška a Sibiř má v permafrostu schované hromady prehistorických bakterií. Tak to prostě je a snahy jakkoli jakoukoli nemoc personifikovat, nebo z ní někoho obvinit, jsou trošku ujetý.
  Ano, kdyby se jednalo o DNA, tam to beru. Tam jsou celkem zavedené postupy a tam se dá relativně dobře poznat, kdo se v šroubovici vrtal, co použil za nářadí a jakou "školu".
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   09:48 23.03.2020

   Ono vždy záleží kde člověk hledá, a hlavně co chce najít.
   http://www.osel.cz/11082-puvod...

   Ono vždy záleží kde člověk hledá, a hlavně co chce najít.
   http://www.osel.cz/11082-puvod...

   • danny
    17:13 23.03.2020

    Jirosi: Osla mám celkem pročteného. Ale i tebou uvedený odkaz prezentuje přesvědčení jednoho výzkumného týmu, a nabízí několik možných variant. I když nechci podceňovat autorovu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi: Osla mám celkem pročteného. Ale i tebou uvedený odkaz prezentuje přesvědčení jednoho výzkumného týmu, a nabízí několik možných variant. I když nechci podceňovat autorovu vědeckou erudici, jsem přesvědčen, že koronaviry a RNA před námi skrývá ještě spoustu tajemství. Přečtením a zmapováním otázky teprve začínají.
    Proto nemohu apriori vyloučit, že někde na světě je vojenská lab, která k problému přistoupila zcela novátorsky, a tudíž její činnost nezanechává typické stopy. Možné to teoreticky je, ale nemá smysl o tom přemýšlet, protože to k ničemu nevede a navíc se to nedá dokázat.
    Co se týče v závěru článku uvedeným tvrzením, jak je zcela zřejmé, jisté atd..., a že určitě vojenské laboratoři zakázali zkoumat dál objevený virus, to řadím někde mezi novinářskou latinu, knospirační teorie, propagandu a pravdu. Opět, těžko vyvrátit, těžko dokázat. Pokud ovšem nebudu skálopevně věřit svědectví jednoho anonymního lékaře, který pod příslibem utajení skajpoval s reportérem reuters a všechny ty tajnosti mu vyjevil. O Čínském režimu a jeho přístupu k informování široké veřejnosti si nedělám iluze, ale spíš bych řekl, že na tom makalo dost lidí, když zhruba za měsíc a půl po prvním úmrtí věděli, a byli schopni dodat info, s čím že má lidstvo tu čest. To ty utajovací a zakazovací teorie moc nepodporuje.
    Skrýt celý příspěvek

 • theo
  12:23 22.03.2020

  Virus sa pripisuje Made in china , ale pravda môže byť iná . Na zasadan´í kongresového výboru pripustili , že USA malo už minulý
  rok niekoľko obet´í na koronu . Nechápem prečo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Virus sa pripisuje Made in china , ale pravda môže byť iná . Na zasadan´í kongresového výboru pripustili , že USA malo už minulý
  rok niekoľko obet´í na koronu . Nechápem prečo je pr´íroda taká
  zlá najmä ku konkurentom USA . Preˇčo horší účinok na pľuca
  azijcov atd. Len otázky bez konšpirácii .
  Skrýt celý příspěvek

  • shal
   13:09 22.03.2020

   Všechno co tu plácáš jsou konspirace a nesmysly. Korona virus není nic nového a jenom označuje tvar toho viru (je kulatý) . Ty jsou tady s námi dlouho. SARS, MERS atd to jsou ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Všechno co tu plácáš jsou konspirace a nesmysly. Korona virus není nic nového a jenom označuje tvar toho viru (je kulatý) . Ty jsou tady s námi dlouho. SARS, MERS atd to jsou všechno coronaviry. Například i běžné nachlazení způsobuje koronavirus. Liší se jak ve smrtností tak nakažlivostí. Ten aktuální, co způsobil pandemii je SARS Cov 2, jak ho pojmenovali vědci, tak pochází z Číny, stejně jako ten minulý SARS
   Skrýt celý příspěvek

   • theo
    19:58 22.03.2020

    To že sa je okolo toho veľa podozriveho a nie jeden pacient v USA bo diagnostikovany
    na chripku a v skutočnosti to bola corona v 2019 a začiatkom roka 2020 . Účasť americkej ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To že sa je okolo toho veľa podozriveho a nie jeden pacient v USA bo diagnostikovany
    na chripku a v skutočnosti to bola corona v 2019 a začiatkom roka 2020 . Účasť americkej
    armády na hrach vo WUHAN . Konanie v kongrese kde priznávajú že všetky úmrtia z konca minulého roka diagnostikujú ako chripka , aj keď nerobili testy atd. Pacienti
    po celom svete bez spojitosti s Čínou , zato s cestovateľskou anamnézou USA a Havai atd.

    https://www.globalresearch.ca/...

    Pr´íliš veľa otázok na genetický kód -- jedny vedci umelý , druhí pr´írodný produkt a jednoduchá odpoveď - netopieria polievka . No kde je pravda .
    Pre niekoho stačí čo povie Pompeo na tlačovke , pre mňa nie.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     20:50 22.03.2020

     Neměli by pak USA tu epidemi mít dávno za sebou?
     Nebo jakým kouzlem se podařilo vládě USA ututlat ty desítky lidí v nemocnicích a kolabující zdravotnictví. Jo, zapomněl jsme ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Neměli by pak USA tu epidemi mít dávno za sebou?
     Nebo jakým kouzlem se podařilo vládě USA ututlat ty desítky lidí v nemocnicích a kolabující zdravotnictví. Jo, zapomněl jsme "exportem" do Číny...
     Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      20:35 24.03.2020

      Představa, že globalizátorům z deep state záleží na řadových Američanech je naprosto směšná a svědčí o nepochopení podstaty.

      Představa, že globalizátorům z deep state záleží na řadových Američanech je naprosto směšná a svědčí o nepochopení podstaty.

    • shal
     21:58 22.03.2020

     No já zase četl, že virologická laboratoř ve Wuhanu zkoumala coronavirus přenášející se mezi netopýry už minimálně od roku 2016.

     Můžeme tady spekulovat, že to uniklo z čínských ...
     Zobrazit celý příspěvek

     No já zase četl, že virologická laboratoř ve Wuhanu zkoumala coronavirus přenášející se mezi netopýry už minimálně od roku 2016.

     Můžeme tady spekulovat, že to uniklo z čínských laboratoří, ale největší pravděpodobnost je, že prostě zmutoval virus který se vyskytoval u zvířat stejně jako 100x předtím (například HIV). A vzhledem k mizerným hygienickým podmínkám v Číně, jejich tendenci sníst všechno co neuteče a obecně rychlé přípravě pokrmů činské kuchyně, kdy se maso nestačí pořádně zahřát, tak se není vůbec čemu divit.
     Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  07:43 22.03.2020

  Hm pri tomhle článku sem si vzpoměl na nějaky dokument o hnutí takzvaných Preperů kterí se v americe cíleně připravují na nějaké zhroucení systému..vybudovanou základnu. zásoby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hm pri tomhle článku sem si vzpoměl na nějaky dokument o hnutí takzvaných Preperů kterí se v americe cíleně připravují na nějaké zhroucení systému..vybudovanou základnu. zásoby jidla a materiálu, zbraní a munice na měsíce, agregáty atd..přislo mi to trochu blaznivý, ale ted jim budou ostatní američani možná ještě závidet :)
  Skrýt celý příspěvek

  • lorgarius
   08:14 23.03.2020

   Preperov mas uz aj u nas, aj ked s pripravami zasob zbrani to maju tazsie :). V kazdom pripade tu sme si zvykli, ze obchod je otvorene 7dni v tyzdni, takze si nemusim kupit 40kg ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Preperov mas uz aj u nas, aj ked s pripravami zasob zbrani to maju tazsie :). V kazdom pripade tu sme si zvykli, ze obchod je otvorene 7dni v tyzdni, takze si nemusim kupit 40kg ryze a muky do zasoby keby nahodou nieco.
   V 2018 hurikan udrel v Karoline a mali tam silne zaplavy. Moj nadejny svagor bol clenom ako to nazvat susedskej hliadky - byvaly army guys v maskacoch s M4/AK/Tavor/brokovnicami a tak podobne, v nepriestrelnych vestach a s vysielackami. Strazili stvrt pred rabovanim a distribucne centrum, kde vozili zasoby pitnej vody a jedla pred "najazdnikmi". Ukazoval mi par videi ako isli po zasoby - 2 Toyoty Tundra plne ozbrojenych chlapov v predu, za nimi 5pickupov len s vodicom, do ktrorych nalozili jedlo, vodu, lieky, pohonne hmoty a kolonu uzatvarali dalsie 2pickupy plne ozbrojenych chlapov. Na jednej strane hovoril, ze komunitu taketo katastrofy spajaju na druhej strane sa zvycajne objavuju aj ludia, ktory rabuju, znasilnuju a vrazdia proste zakon dzungle.
   Ako nerobme si iluzie, keby ze dnes u nas zatvoria na mesiac komplet obchody a ludia by ostali bez potravin, ze by sa neobjavili "rabovaci a najazdnici".
   Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  10:50 21.03.2020

  Je zbytočne sa hadat čo mohol Obama a za čo môže Čina, fakt je taky, že USA maju "zadelano" na velky problem. Ich opatrenia prichadzaju neskoro a vôbec to nie je problem, že USA ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je zbytočne sa hadat čo mohol Obama a za čo môže Čina, fakt je taky, že USA maju "zadelano" na velky problem. Ich opatrenia prichadzaju neskoro a vôbec to nie je problem, že USA su demokraticka krajina a Čina komunisticka diktatura. Vedecky časopis Science uverejnil včera kratky članok kde stručne opisal problemy. Taky maly citat: "Spojené štáty americké, ktoré sužujú príliš byrokratické systémy a problémy so svojimi testovacími súpravami, však začali pomaly. Do 16. marca vykonala iba 74 testov na milión obyvateľov v porovnaní s 5200 testami na milión obyvateľov v Južnej Kórei. Až tento týždeň začali Spojené štáty zavádzať testy vo veľkom meradle." Pre porovnanie k včerajšku bolo testovanych 2707, negativ 2570, pozitiv 137. ked to podelite počtom obyvatelov tak na počet obyvatelov bolo vykonanych 5x viac testov než v USA a to Corona k nam došla o tyždne neskôr.
  A testovanie je len jeden s problemov, dalším je izolacia, liečba, ekonomicke obmedzenia a limity zdravotnictva.
  Z dnešneho pohladu vyzeraju opatrenia našich vraj neschopnych vlad vyrazne racionalnejšie ako to čo sa deje v UK a USA. Dalši citat z članku: "V modelovej štúdii vedcov z Imperial College London, zverejnenej 16. marca, sa dospelo k záveru, že dokonca aj zmiernená epidémia by mohla premôcť systémy zdravotnej starostlivosti a spôsobiť najmenej 250 000 úmrtí v Spojenom kráľovstve a viac ako 1,1 milióna v Spojených štátoch. Potlačenie vírusu kombináciou všetkých dostupných opatrení, vrátane zatvárania škôl a sociálneho rozširovania celej populácie, je „jedinou životaschopnou stratégiou v súčasnosti“, napísal tím." https://science.sciencemag.org...
  Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
   11:55 21.03.2020

   Diky za odkaz s chutí si to přečtu.

   Před rozjezdem infekce v EU o největším riziku a to zahlcením zdravotního systému v jednom článku varovali epidemiologové z Portugalska a to i ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Diky za odkaz s chutí si to přečtu.

   Před rozjezdem infekce v EU o největším riziku a to zahlcením zdravotního systému v jednom článku varovali epidemiologové z Portugalska a to i na základě zkušeností s Ebolou. Docela smutná bude statistika kolik lidí v době Coronavirové nákazy umřela na jinou zdravotní komplikaci, kterou by jinak přežili. Opět dle předpovědi v tom článku.

   Odkaz: https://www.sciencedirect.com/...
   Skrýt celý příspěvek

   • palo satko
    12:28 21.03.2020

    Ak vas zaujima ako sa us system spraval na začiatku epidemie pozrite si aj tento članok z Nature https://www.nature.com/article...

    Ak vas zaujima ako sa us system spraval na začiatku epidemie pozrite si aj tento članok z Nature https://www.nature.com/article...

    • Olivav
     10:34 22.03.2020

     Děkuji za odkaz. Opět se rád podívám. Nicméně se obávám, že nic moc a je jen otázkou, jestli se kromě Itálie do černých příkladu nedostane ještě někdo další. Např New York je ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Děkuji za odkaz. Opět se rád podívám. Nicméně se obávám, že nic moc a je jen otázkou, jestli se kromě Itálie do černých příkladu nedostane ještě někdo další. Např New York je docela alarmující a vzhledem k zdravotnímu systému USA a jejich mentalitě to může být záhul.
     Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  07:02 21.03.2020

  Pak vyjde na Irozhlase pamflet že USA sou nejlíp připravený na epidemii ze všech a i Italové na tom jsou líp než my... to jim to fakt není ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pak vyjde na Irozhlase pamflet že USA sou nejlíp připravený na epidemii ze všech a i Italové na tom jsou líp než my... to jim to fakt není blbý?

  https://www.irozhlas.cz/zpravy...
  Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   20:57 21.03.2020

   Kdyby sis ten článek alespoň první přečetl, tak by jsi možná i pochopil rozdíl mezi nedostatkem roušek, o kterém píše tento článek a onoho hodnotícího žebříčku. Tam se totiž ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Kdyby sis ten článek alespoň první přečetl, tak by jsi možná i pochopil rozdíl mezi nedostatkem roušek, o kterém píše tento článek a onoho hodnotícího žebříčku. Tam se totiž prevence, detekce a odpověď na opatření, zdravotnické vybavení atd a ne to, zda mají dost roušek.
   Skrýt celý příspěvek

   • Cpt. Morgan
    15:55 25.03.2020

    V clanku sa pise, ze Cesko ma nedostatok rusok a ze podla americkeho rebricka su cesi v celkovej ochrane proti epidemii az 42., ze najlepsi na svete su v ochrane americania, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    V clanku sa pise, ze Cesko ma nedostatok rusok a ze podla americkeho rebricka su cesi v celkovej ochrane proti epidemii az 42., ze najlepsi na svete su v ochrane americania, britania a holandania. Taky americky rebricek je ale pri okamzitom porovnani s realitou hromada sraciek. Britania je totalny pruser, Taliansko, Nemecko, Spanielsko to iste. EU hresila za zatvaranie hranic. Clanok ma za ciel chvalit zapadne krajiny, ktore su realne najhorsie sa spravajuce krajiny sveta a budu trvaly zdroj reinfekcie aj po prvotnom poklese epidemie a Cesko chce za kazdu cenu ociernit, aj ked zaviedlo bleskove opatrenia a zareagovalo uplne opacne ako zapad, dokonca si nenechalo nic diktovat ani napriek natlaku z EU. Clanok je najnizsi manipulativny odpad s snazi sa uplne na drzovku prehlasit cierne za biele a naopak.
    Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  22:38 20.03.2020

  Další Obamovo dědictví, kolik peněz pomatení progresivisté vynaložili např. na federální genderové programy, jen za to by bylo masek na 2-3 epidemie. Inu když pomatená ideologie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Další Obamovo dědictví, kolik peněz pomatení progresivisté vynaložili např. na federální genderové programy, jen za to by bylo masek na 2-3 epidemie. Inu když pomatená ideologie zavelí, rozum musí stranou.
  Skrýt celý příspěvek

  • faraonamumu
   22:58 20.03.2020

   Tady je krásně vidět arogance a krátkozrakost USA. Místo aby nakoupili zdravotnické potřeby, pro stav nouze, tak se všechny peníze na obranu nasypou do nesmyslných programů, jako ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tady je krásně vidět arogance a krátkozrakost USA. Místo aby nakoupili zdravotnické potřeby, pro stav nouze, tak se všechny peníze na obranu nasypou do nesmyslných programů, jako např. kontroverzní námořní projekty. USA prostě začíná docházet dech a světovou jedničkou brzy bude Čína, ať se to lidem líbí, nebo ne, protože bez ní by svět žádnou pandemii neustál...
   Skrýt celý příspěvek

   • Janko Paliga
    23:50 20.03.2020

    .... akoby sme my v ČR a SR neboli v tomto rovnakí .... :-D

    .... akoby sme my v ČR a SR neboli v tomto rovnakí .... :-D

   • Danieeel
    02:45 21.03.2020

    Ved hej, hej. Vlastne nebyt Ciny, tak sa to hadam ani nezacalo...
    A vy si nepamatate, ze mnohe krajiny este v januari rozne pomahali pri epidemii v Cine?

    Ci bude raz jednickou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ved hej, hej. Vlastne nebyt Ciny, tak sa to hadam ani nezacalo...
    A vy si nepamatate, ze mnohe krajiny este v januari rozne pomahali pri epidemii v Cine?

    Ci bude raz jednickou neviem, ale najblizsich par dekad to teda tak nevyzera. Uz vobec nie, ak budeme brat ako celok EU. Ak by sa EU a USA niekedy boli schopne dohodnut na hocicom, nedajboze nejakej forme koalicie, tak potom to ma Cina este na par generacii...

    Mas pocit, ze sa EU alebo USA nedokazu mobilizovat ku ozajstnym vykonom ked je treba? Za par tyzdnou budes dostavat ruska a jednorazove masky ku kazdemu nakupu namiesto zakazanych igelitiek. Problem s tymto je vzdy a vsade na zaciatku epidemie. (Vid Tchaj Wan ci Juzna Korea ktore uz mali branne cvicenie v podobe silnejsieho SARS 1 ). To je proste psychologia.

    PS.: A zdravotnictvo v USA je principialne ine ako sme zvykli v EU. Federalna vlada nie je zodpovedna za zdravotnictvo v takom rozmere ako je tu v EU bezne. Totalnu vacsinu veci maju pod palcom sukromne spolocnosti, potom spolky, charity, mesta, potom jednotlive staty. Federalna vlada a jej rezervy su kdesi naozaj velmi vysoko. Ale pruser je to i tak poriadny.

    Na rozdiel od Ciny si to v USA odskacu zodpovedni, zrejma aj sucasna vlada. V Cine kritika konci "umrtiami na virus" ci zmiznutiami.
    Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
     05:35 21.03.2020

     To si naozaj myslis, ze v Amerke budu na nakazu umierat zodpovedni? No to sa tam nestalo od cias Montezumu. Bohati a mocni budu v pohode a este sa napakuju.

     To si naozaj myslis, ze v Amerke budu na nakazu umierat zodpovedni? No to sa tam nestalo od cias Montezumu. Bohati a mocni budu v pohode a este sa napakuju.

     • Danieeel
      00:41 22.03.2020

      No, ako je na tom SARS v ramci triedneho boja to neviem... Ale predpokladam, ze umierat budu ludia s tvrdym medianom niekde medzi 70 - 80 rokmi s komplikaciami, tak ako vsade inde. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No, ako je na tom SARS v ramci triedneho boja to neviem... Ale predpokladam, ze umierat budu ludia s tvrdym medianom niekde medzi 70 - 80 rokmi s komplikaciami, tak ako vsade inde.

      Ale ked bude - a smutne je, ze doslova "po funusoch" - tak si to mnohe demokraticke vlady a politici skaredo odseru. (Osobne ocakavam napr. pana Borisa (Jonson a jeho kabinet), najvacsieho imunologa a ockovatela Velkej Britanie - by mohol skoncit v Temzi, ako tam byvavalo peknym zvykom.)

      Ak je pravda, co pise Satai nizsie, tak Donald to ma tiez asi zratane. O Taliaoch nehovorim - jednak mali smolu a chytilo ich to prvych a jednak su to proste Taliani a vlady menia furt preventivne asi.

      Zatial co v Cine mozeme ocakavat dalsie miznutia kritikov, ked ze na SARS sa uz oficialne umierat prestalo.

      PS.: Ja chapem, co chces povedat, ale nemyslim si, ze socializmus (o komunizme nehovorim vobec) su na toto tie spravne kvapky. Prave toto sa uvidi a bude sa silno riesit ked bude smitec: ako skonci "socialna" Europa, oproti Amerike, a aj voci Cine.
      Skrýt celý příspěvek

     • Danieeel
      05:12 22.03.2020

      S tym "socializmom" to je nadlho. Samozrejma spravat sa "ludsky" - socialne by sa stat mal. Ovsem ked sa to zavadza ludom prikazom s roznymi "ludovo demokratickymi" spojeniami tak ...
      Zobrazit celý příspěvek

      S tym "socializmom" to je nadlho. Samozrejma spravat sa "ludsky" - socialne by sa stat mal. Ovsem ked sa to zavadza ludom prikazom s roznymi "ludovo demokratickymi" spojeniami tak to dobre nie je - nebolo a nebude.
      Najsocialnejsie staty su bohate liberalne demokracie. A USA zdaleka tiez nie je nejaka sociopaticka spolocnost. Iba to tam spolupatricnost funguje odspodu - od ludi. A Kapitol je niekde v dialke.

      Pre mna je velmi pozitivnym momentom v tychto zlych dnoch sledovat, ako sa spolocnost naozaj mobilizuje: mladi pomahaju starym ludom, rozne dobrovolnicke akcie, ludia posluchaju autority nezalezi ci napravo, nalavo / ludak, social... Toto je pre mna naozaj vzpruha.

      A este ku mobilizacii zdrojov v strednej EU (podotykam, ze na Slovensku sme na tom rovnako):

      https://www.reflex.cz/clanek/k...
      Skrýt celý příspěvek

   • Poly
    20:59 21.03.2020

    Tak nějak jsi zapomněl, že to Čína způsobila pandemii a POUZE KVŮLI ČÍNĚ UMÍRAJÍ LIDÉ. Měli by veškeré potřebné vybavení dávat zdarma, aby se z toho průseru alespoň trochu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak nějak jsi zapomněl, že to Čína způsobila pandemii a POUZE KVŮLI ČÍNĚ UMÍRAJÍ LIDÉ. Měli by veškeré potřebné vybavení dávat zdarma, aby se z toho průseru alespoň trochu vykoupili.
    Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     13:35 25.03.2020

     Vidíte, a já myslel že to způsobili netopýři...
     Házet za to odpovědnost čínskému státu je hodně přes normalitu. Zhruba jako bych řekl že za import do Evropy můžou Italové.

     Vidíte, a já myslel že to způsobili netopýři...
     Házet za to odpovědnost čínskému státu je hodně přes normalitu. Zhruba jako bych řekl že za import do Evropy můžou Italové.

     • Janko Paliga
      14:39 25.03.2020

      ... skôr Číňania - pracovníci a turisti....


      "Házet za to odpovědnost čínskému státu je hodně přes normalitu. "

      Vysvetli potom toto:

      "Kritici však poukazujú na to, že Čína ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ... skôr Číňania - pracovníci a turisti....


      "Házet za to odpovědnost čínskému státu je hodně přes normalitu. "

      Vysvetli potom toto:

      "Kritici však poukazujú na to, že Čína najprv umlčiavala lekárov a novinárov, ktorí na šíriaci sa vírus upozornili.

      Režim mohol proti šíreniu nákazy zakročiť oveľa skôr, namiesto toho radšej zatvoril špičkové laboratórium v Šanghaji, ktoré ako prvé opísalo genóm vírusu, píše South China Morning Post.

      Vedci pracujúci v laboratóriu netušili, prečo sa zariadenie zatvára. Čínska novinárka poukázala na to, že laboratórium zverejnilo informácie o víruse skôr ako čínske úrady. Peking v priebehu niekoľkých týždňov umožnil nekontrolovateľné šírenie nákazy za hranice krajiny.

      A teraz zarába na tom, že vírusom skúšanej Európe predáva nedostatkové zdravotnícke pomôcky vrátane rúšok a rýchlotestov na Covid-19.

      ....
      Toto nám nespôsobili Číňania, ale čínska komunistická strana. Najprv tamojší režim šikanoval vlastných občanov a teraz šikanuje zvyšok sveta. Číňania boli prvé obete. Teraz pre nekompetentnosť a zákernosť čínskeho režimu trpí celý svet." - https://svet.sme.sk/c/22363898...

      Časová os:
      10. december 2019: Wej Kuej-sien, prvý známy pacient s ochorením Covid-19, začína pociťovať príznaky.

      16. december 2019: pacienta prijímajú do nemocnice v meste Wu-chan s obojstrannou infekciou pľúc. Pracovníci nemocnice zisťujú, že pracoval na miestnom trhu so zvieratami, ktorý sa spája s vypuknutím nákazy.

      27. december 2019: zdravotnícke úrady vo Wu-chane už vedia, že chorobu spôsobuje nový koronavírus.

      30. december 2019: riaditeľka Wu-chanskej centrálnej nemocnice Aj Fen uverejňuje informácie o novom koronavíruse na sociálnej sieti WeChat. Dostáva za to pokarhanie a úrady jej nariaďujú, aby informácie o nákaze nerozširovala.

      30. december 2019: lekár z Wu-chanu Li Wen-liang tiež informuje Číňanov na sieti WeChat. Upozorňuje, že nový koronavírus je podobný SARS. Následne úrady lekára predvolajú na výsluch. (Li Wen-liang o päť týždňov neskôr na Covid-19 zomrel.)

      31. december 2019: Čína informuje Svetovú zdravotnícku organizáciu o prípadoch neznámeho ochorenia.

      1. január 2020: výsluch ďalších ôsmich lekárov, ktorí informovali o novom koronavíruse.

      1. január 2020: Úradník v provincii Chu-pej (ktorej metropolou je Wu-chan, pozn.) nariaďuje laboratóriám, ktorým sa už podarilo identifikovať základné parametre vírusu, aby netestovali ďalšie vzorky a tie existujúce zničili.

      9. január 2020: Čína oznamuje, že zmapovala genóm nového vírusu. V skutočnosti sa to čínskym vedcom podarilo už o týždeň skôr, informáciu však nemohli zverejniť.

      13. január 2020: prvý potvrdený prípad nákazy za hranicami Číny v Thajsku.

      18. január 2020: oslavy čínskeho nového roka. Vo Wu-chane sa na slávnostnej hostine zídu desaťtisíce ľudí.

      19. január 2020: Peking do Wu-chanu posiela epidemiológov.

      23. január 2020: karanténa. Wu-chan a tri ďalšie mestá sú úplne izolované. Wu-chan v tomto čase opúšťa asi päť miliónov ľudí, ktorých na ochorenie Covid-19 nikto neotestuje.
      Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      14:47 28.03.2020

      Jen stručně - nepřipadá mi nijak divné že čínské vedení celkem dlouho váhalo jaké různí kroky podniknout proti šíření epidemie, ostatně skoro všechny velmoci váhaly o dva měsíce ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jen stručně - nepřipadá mi nijak divné že čínské vedení celkem dlouho váhalo jaké různí kroky podniknout proti šíření epidemie, ostatně skoro všechny velmoci váhaly o dva měsíce (plus mínus) stejně, a to měly mnohem víc času...

      Jakákoliv diskuze o analýze genomu viru - a co? Od té doby tuto činnost zopakovalo několik jiných laboratoří na světě a co z toho? Žádné převratné informace jsme se nedozvěděli, ani jistotu o původu, ani zaručený návod na léčbu... Takže to spadá do kategorie "zajímavé informace" nikoliv "mediální senzace". Pak ovšem mizí důvod proč by mělo být převratné za jakých okolností k tomu došlo poprvé... Ověřování validity uvedených informací navíc (řekněme s něčím jako 95% pravděpodobností) je téměř neřešitelné v krátkém horizontu.
      Skrýt celý příspěvek

  • satai
   19:31 21.03.2020

   A všimnul sis toho, že kordinaci celého "pandemic response" zrušil Donald a že už je 3 roky u vesla on?

   A všimnul sis toho, že kordinaci celého "pandemic response" zrušil Donald a že už je 3 roky u vesla on?

   • satai
    19:32 21.03.2020

    Když přišla o dost méně nebezpečná chřipka, tak měli za Obamy v USA provedený milion testů rychleji, než teď zvládli první tisíce...

    Když přišla o dost méně nebezpečná chřipka, tak měli za Obamy v USA provedený milion testů rychleji, než teď zvládli první tisíce...

  • SYN_
   13:29 25.03.2020

   Hahaha, a po 4 letech Trumpa tu máme co? Prohlášení o tom že přece nezavře celé státy, a přesvědčení že nově vyvíjené léky jsou "slibné" a že z toho má dobrý pocit???
   Jeden švihlý ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Hahaha, a po 4 letech Trumpa tu máme co? Prohlášení o tom že přece nezavře celé státy, a přesvědčení že nově vyvíjené léky jsou "slibné" a že z toho má dobrý pocit???
   Jeden švihlý a druhý ještě víc, akorát každý jiným způsobem...
   Skrýt celý příspěvek

 • faraonamumu
  20:30 20.03.2020

  Divím se, že jim Čína něco prodala, měli by vyvíjet na USA tlak a pěkně ho podusit. Ať si Trump užije svoji medicíny. Make America Great again. Ale čínských roušek by se vám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Divím se, že jim Čína něco prodala, měli by vyvíjet na USA tlak a pěkně ho podusit. Ať si Trump užije svoji medicíny. Make America Great again. Ale čínských roušek by se vám zachtělo...
  Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   07:19 21.03.2020

   Je fakt "šokujúce", že Čína predáva do USA 20 % svojho exportu ... mali by to zastaviť : )

   Je fakt "šokujúce", že Čína predáva do USA 20 % svojho exportu ... mali by to zastaviť : )

  • Poly
   21:01 21.03.2020

   Proč by to dělali? Potřebují kšeft. Když už jim ekonomiku narušila epidemie, kterou způsobili oni, tak na tom chtějí alespoň pořádně vysekat a uzdravit se.

   Proč by to dělali? Potřebují kšeft. Když už jim ekonomiku narušila epidemie, kterou způsobili oni, tak na tom chtějí alespoň pořádně vysekat a uzdravit se.

 • palo satko
  14:28 20.03.2020

  Syn slovenskeho spisovatela Pavla Dvoraka zije mnoho rokov v Cine. Vcera opisal ako prebieha obchod so zdravotnickym materialom. Bezne respiratory a ruska sa predavaju komercne za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Syn slovenskeho spisovatela Pavla Dvoraka zije mnoho rokov v Cine. Vcera opisal ako prebieha obchod so zdravotnickym materialom. Bezne respiratory a ruska sa predavaju komercne za hotove a panuje v tom vela podvodneho sprostredkovania a hlavne preplacanie. Naozaj ucinne masky, odevy a zariadenia sa rozdeluju cez statne organy a je jasne ze su zvazovane aj politicke otazky. Prehlasenie Amercanov ze sa jedna o cinsky virus a ze ho zavliekli do USA schvalne Cinania iste nepovedu k tomu aby niekto uprednostnil nakladku C5 Galaxy pred Il 76.
  Existuje casovy diagram genetickej premeny Covidu podla krajin a do USA bol virus z Ciny preneseny velmi skoro, hlavne do statu Washington, ale pre problemy s autorizaciou testovacich pracovisk USA premrhali vela casu.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  13:26 20.03.2020

  Je to "prúser" ...

  Ale zas nemusíme robiť z ˇČíny "záchrancov sveta" ... ide hlavne o biznis. Niekde je požiadavka, nikde je ponuka ... no tak sa obchoduje.

  Čína môže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to "prúser" ...

  Ale zas nemusíme robiť z ˇČíny "záchrancov sveta" ... ide hlavne o biznis. Niekde je požiadavka, nikde je ponuka ... no tak sa obchoduje.

  Čína môže znížiť svoje straty z prepadu celosvetovej ekonomiky a robí to. Pomáha USA i sebe. Je to win-win.

  Nejako sme si na západe zvykli, že "nás sa to netýka" ....

  Ešte pred týždňom som musel diskutovať s niektorými Slovákmi o "dôležitosti" slovenskej hokejovej ligy (tá sa vtedy stopla). Dnes to nikoho nezaujíma ....

  Je to všade ako cez "kopirák" .... ide sa normálne pokým sa nezistí, že je to fakt prúser. Ešte, že naše dve krajiny zareagovali síce neskoro, ale predsa len skorej ako západnejšie ..
  Skrýt celý příspěvek

  • otecko
   13:39 20.03.2020

   Já tedy nevím ,ale kdyby šlo "jen o byznys", tak se toho zajisté chytnou korporace po celém USA, ale jaksi nejsou na to fabriky, stroje ani lidi. Takže, pokud se tzv. nejmocnější ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Já tedy nevím ,ale kdyby šlo "jen o byznys", tak se toho zajisté chytnou korporace po celém USA, ale jaksi nejsou na to fabriky, stroje ani lidi. Takže, pokud se tzv. nejmocnější země světa dovolává pomoci po svém úhlavním konkurentovi( takto ho definovala americká administrativa), je něco dost špatně, nemyslíte? Potažmo, co by se stalo, kdyby nešlo o byznys a Čína ukázala USA v dodávkách respirátorů a roušek záda? Dovedete na toto odpovědět?
   Skrýt celý příspěvek

   • Janko Paliga
    14:07 20.03.2020

    "Potažmo, co by se stalo, kdyby nešlo o byznys a Čína ukázala USA v dodávkách respirátorů a roušek záda? Dovedete na toto odpovědět?"

    Hlavne Čína nezvládla rozvoj epidémie, ktorú ...
    Zobrazit celý příspěvek

    "Potažmo, co by se stalo, kdyby nešlo o byznys a Čína ukázala USA v dodávkách respirátorů a roušek záda? Dovedete na toto odpovědět?"

    Hlavne Čína nezvládla rozvoj epidémie, ktorú ututlávala pred obyvateľmi, až kým nebolo neskoro. A dnes si robí propagandu z dodávok, aby sa zabudlo, odkiaľ tá pandémia vyšla .....
    "Keď sa na prelome roka objavil v Číne koronavírus, vláda sa snažila prípady zatajiť. Aj lekárovi, ktorý o tom napísal kolegom, prišli bezpečnostné zložky rázne dohovoriť, že podobné slová sú neprípustné. Lekár neskôr chorobe podľahol.
    Diktatúra zákaz informovať uvoľnila až po tom, keď sa už nákaza utajiť nedala, lebo nakazených bolo priveľa ľudí. Až potom prišli prísne opatrenia – uzavretie miliónov ľudí vo Wu-chane a v ďalších mestách, pravidelné merania teploty či obmedzenie dopravy počas osláv nového roka.

    V tých prvých týždňoch sa pritom choroba mohla voľne šíriť svetom, lebo o nej čínske úrady neinformovali a nikto s ňou nepočítal.

    Medzitým sa v Číne s nákazou viac-menej vyrovnali. A vládna propaganda sa pustila do novej úlohy – zmeniť imidž krajiny, z ktorej choroba vyrazila do sveta, na krajinu, ktorá v čase pandémie svetu pomáha." - https://svet.sme.sk/c/22362099...

    A čo nedávno povedal čínsky lekár...
    "Počet pacientov s novým koronavírusom v meste Wu-chan, ohnisku nákazy v Číne, zmanipulovali počas minulotýždňovej návštevy prezidenta Si Ťin-pchinga, povedal vo štvrtok miestny lekár pre japonskú tlačovú agentúru Kjódó.

    Množstvo pacientov s príznakmi ochorenia COVID-19 spôsobeného novým koronavírusom náhle predčasne prepustili z karantény a časť testov prerušili, uviedol lekár."

    "Avšak lekár, ktorý pracuje v karanténnom zariadení vo Wu-chane, uviedol, že údajom vlády "sa nedá dôverovať".

    Počet pacientov, v súčasnosti podstupujúcich liečbu, sa zámerne znižuje v snahe ukázať úspech vlády prezidenta Si Ťin-pchinga v boji s epidémiou, vyhlásil lekár." - https://svet.sme.sk/c/22363441...

    Ináč kde bol ten pán Rogoway, že nekričal už od roku 2009, že Spokojné štáty nedopĺňajú zásoby po výdajoch? Kričať teraz, to je už také alibistické....
    Skrýt celý příspěvek

    • otecko
     14:23 20.03.2020

     Prosím, nepište pohádky na Dobrou noc, ano!
     Co se stalo to už se nedá odestát, já se ptal, zda si dovede někdo představit, že by v tuto chvíli Čína ukázala USA záda, pokud ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Prosím, nepište pohádky na Dobrou noc, ano!
     Co se stalo to už se nedá odestát, já se ptal, zda si dovede někdo představit, že by v tuto chvíli Čína ukázala USA záda, pokud nechápete myšlenku.
     A k těm dalším blábolům, co tady píšete, jak reagovala Itálie, jak reaguje Španělsko, V. Británie, nově i Nizozemí, co tvrdila před 10 Von Leyenová-navážela se do těch států co uzavíraly hranice! Každá země jinak! USA před týdnem prostřednictvím svého prezidenta tvrdily, že jsou nejlepší a nejodolnější a mají nejlepší zdravotnictví, ovšem že mají prázdné sklady s ochrannými pomůckami nedodal nikdo!
     Neexisutje ani v Evropě šablona, jak na to, takže operovat v tuto chvíli podílem Číny je srandovní.
     Proč pan Rogoway nekřičel už v roce 2009, No asi proto, že jako novinář tuto informaci neměl, nebo snad vy jste měl info, kolik máte na Slovensku ve skladech roušek a respirátorů, Tak to jste dobrej!
     Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      14:50 20.03.2020

      Berme to pozitívne ...

      Buďme radi, že si to môžeme "nacvičiť" pri relatívne slabom koronavíre. V budúcnosti môže prísť omnoho horšia nákaza (prvé epidémie moru mali cca 70 % ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Berme to pozitívne ...

      Buďme radi, že si to môžeme "nacvičiť" pri relatívne slabom koronavíre. V budúcnosti môže prísť omnoho horšia nákaza (prvé epidémie moru mali cca 70 % úmrtnosť) a my už konečne budeme vedieť ako na to ....
      Skrýt celý příspěvek

     • Janko Paliga
      23:47 20.03.2020

      "Pohádky?"

      To že Čína tutlala epidémiu sú "pohádky"? To, že štáty podcenili nákazu, je nepodstatné. Podstatné je, že ZDROJ NÁKAZY UTAJOVAL.... a určite aj utajuje, radšej budem v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Pohádky?"

      To že Čína tutlala epidémiu sú "pohádky"? To, že štáty podcenili nákazu, je nepodstatné. Podstatné je, že ZDROJ NÁKAZY UTAJOVAL.... a určite aj utajuje, radšej budem v tomto skeptický, ako by som mal veriť Číne....

      To, že obyvateľstvo v mnohých krajinách podceňovalo nákazu, je tiež problém dotknutých štátov.

      Informácie o stave skladov mal krízový štáb, ktorý zasadal už 27. januára 2020. Pán priemer ale Slovákov chlácholil, že je všetkého dostatok. To, že ho nachytali so spustenými nohavicami, sa stalo začiatkom marca, kedy priznal problém .... vše jedného mesiaca teda NEUROBILI NIČ, aby zabezpečili potrebný materiál z vlastných zdrojov na Slovensku.... (nie je mi to známe, aby som bol presnejší, vychádzam z https://www.branik.info/post/p...
      Skrýt celý příspěvek

   • Danieeel
    02:16 21.03.2020

    "...kdyby Čína ukázala USA v záda?"
    No tak si zarobi na dalsi pekny maler. To, ze sa v EU a USA neustale kritizuje a kazdy ma moznost povedat nahlas co sa posralo (dokonca z toho ...
    Zobrazit celý příspěvek

    "...kdyby Čína ukázala USA v záda?"
    No tak si zarobi na dalsi pekny maler. To, ze sa v EU a USA neustale kritizuje a kazdy ma moznost povedat nahlas co sa posralo (dokonca z toho vyvodit dosledky) este neznamena, ze v Cine a Rusku je to lepsie.
    (Vid podivne vysoka umrtnost ci miznutie kritikov postupu vlady pri zvladani SARS(2) v Cine.)

    Mas pocit, ze sa EU alebo USA nevedia zmobilizovat ku poriadnym vykonom, ked je treba?
    (Vid historia)
    Akoze si myslis, ze vyrobit jednorazove masky a ruska tu bude nafurt problem?

    Myslis, ze by tu niekto pre mesiacom dvoma preferoval "preventivne nakupy hygienickych potrieb" pred armadnou technikou?

    Je to fakt kriza. Aj tato vec v USA je fakt velky a smutny pruser. Ale stale radsej ho budem prezivat v EU a dokonca i USA, ako v Cine ci inej diktature.
    Dusan nappisal velmi dobru myslienku - nadnesene moze byt tato kriza len smutne dobabrane "branne cvicenie" pre lepsie zvladnutie ovela silnejsich nakaz.
    Skrýt celý příspěvek