Koronavirus Covid-19 a konec impéria Evropské unie

Koronavirus Covid-19 a konec impéria Evropské unie
Jacek Bartosiak / Strategy and Future (Zvětšit)

Pandemie koronaviru Covid-19 není pouze zdravotnický problém, ale může zcela změnit politické uspořádání světa. Pandemie podle polského odborníka na geopolitiku Jacka Bartosiaka nejen obnažuje základy geopolitiky, ale jde o dějinotvorný fenomén. Pandemie může způsobit konec Evropské unie (EU), která zcela selhává v základní povinnosti každého impéria ‒ nedokáže zajistit bezpečí svých obyvatel.

Obnažení zásad geopolitiky

Bartosiak v polském rádiu Wnet.pl v pátek 13. března uvedl, že Covid-19 obnažuje zákonitosti geopolitiky: „Podstatou geopolitiky jsou strategické toky. Tedy podíl práce ve společnosti a mezi zeměmi, vyplývající z přesunu lidí, zboží, technologií, kapitálu, investic a projekce vojenské síly. Uvědomte si, že to co se děje, v každém z těchto aspektů ukazuje, kde jsou hlavní strategické toky, kde jsou přerušovány a jaký to má vliv a dopady [na lidi].“

Covid-19 mimo jiné vážně ohrožuje alianční cvičení Defender 2020, tedy obří cvičení NATO testující obranu východního křídla Aliance. Spojené státy, jakožto největší účastník cvičení, zvažují mnohem menší účast.      

Zda epidemie v Číně skončila nedokázal Bartosiak říct. Upozornil ale, že Čína přijala drastická až brutální opatření proti šíření viru. V karanténě mělo skončit 400 milionů lidi, celé oblasti, bytové bloky nebo jednotlivé domy byly nemilosrdně uzavřeny (nikdo nemohl dovnitř ani ven).

V Číně jde o největší světovou operaci na zastavení šíření viru. Jen ve Wu-Chanu 15 milionů lidí zůstalo doma po dobu jednoho měsíce. Čína také zaktivovala 40 000 „dobrovolníků“, kteří pomáhali zdravotnickému systému. Taková brutální opatření podle Bartosiaka nelze v Evropě uplatnit. Číňané navíc masivně vyrábějí hygienické a zdravotnické výrobky, takže měli prostředky na řešení krize. Ale i tak na měsíc zastavili ekonomický život v celé provincii Wu-Chan.


Bartosiak o vlivu Covidu-19 na geopolitiku

Covid-19 a čínsko-americký střet

Nyní na chvilku odbočíme a podíváme se na pravidelný report polského think-tanku Strategy and Future, který založil a vlastní právě Bartosiak.

Strategy and Future si v případě Číny všímá twitteru čínského ministra zahraniční Zhao Lijiana, který obvinil Spojené státy ze zanesení koronaviru do Číny. Zhao je znám svým kontroverzními výroky ale jeho prohlášení bylo jistě konzultováno s vedením komunistické strany. 

„Logickou extrapolací tohoto prohlášení je, že podle čínských úřadů USA použily [proti Číně] biologickou zbraň, což vedlo ke ztrátám stovek miliard dolarů a k úmrtí více než 3100 občanů. V souvislosti s tímto prohlášením byl ve čtvrtek velvyslanec Číny v USA pozván ‚na kobereček‘,“ píše Strategy and Future.

Již dříve čínská tisková agentura Xinhua varovala, že Spojené státy jsou závislé na čínské farmaceutické výrobě ‒ ​​a pokud Peking bude chtít, Ameriku „zaplaví vlna koronavirů“.

Zároveň ale Čína pracuje na svém PR, když poskytla Itálii milion chirurgických masek a tisíce respirátorů, což se „rychle dostalo do kontrastu s rozhodnutím USA uzavřít hranice a s nečinností orgánů EU během celé krize.“

Státy (tedy některé) si tedy uvědomují, že Covid-19 je dějinotvorný fenomén (jako bylo a je například Arabské jaro) a může pro některé vládnoucí elity znamenat konec.

Vedení komunistické strany v Pekingu se přitom oprávněně obává, že jeho vlastní lidé (a svět) ho začnou čím dál silněji obviňovat ze zamlčování a podcenění rizika pandemie Covidu-19.

Ostatně popírání reality a umlčování lidí (např. čínského lékaře Li Wen-liang, kterého čínská policie obvinila z šíření poplašné zprávy, když se už v prosinci snažil varovat ostatní kvůli koronaviru) se železnou pravidelností opakují všechny diktátorské režimy. Sovětský svaz to udělal u Černobylu, Čína to udělala u Covidu-19.


Kde se vzal Covid-19? Podle Číny v tajných amerických superlaboratořích... nebo možná na podobném asijském tržišti (pozor, kdo má rád psy, kočky a zvířata, nedívat).

Dvě cesty

Zpět k rozhovoru a k Evropě. Podle Bartosiaka se zdá, že v Evropě se zvažují dvě cesty, jak se s virem vypořádat. První je čínská cesta, po které se zdá jde Polsko (a zřejmě i Česká republika), a to je snaha k zastavení šíření koronaviru, aby se získal čas k přípravě zdravotnického systému a k dokončení vývoje léku a vakcíny. K podobnému kroku přistoupila také Jižní Korea, Singapur nebo Hong-Kong, tedy státy, které mají bohaté zkušenosti s bojem s virem SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome).

Druhou cestu se ubírá Velká Británie ‒ Londýn chce, aby Covid-19 postupně prošel celou společností a tímto způsobem jí imunizoval. Znamená to ale nechat doslova umřít tisíce lidí. Podle Londýna ale tento postup zachrání z delšího hlediska více lidí.

Podle Bartosiaka je největším rizikem Covidu-19 vyjmutí lidí z hospodářského soukolí a kolaps základních životních funkcí státu a ekonomiky. Stačí si představit, když masově onemocní prodavačky, řidiči kamionů, zdravotní sestřičky...

Velký problém je těžba ropy. Pokud přestanou létat letadla nebo se utlumí hospodářství, cena ropy spadne. Těžba ropy se přitom nedá jednoduše zastavit. Ale když nikdo nebude kupovat ropu, kde se bude skladovat? Navíc nyní zuří ropná válka mezi Spojenými státy, Saúdskou Arábii a Ruskem.

Bartosiak se v rozhovoru odvolával na analytickou skupinu MacroVoices, což je skupina lidí, kteří radí investorům. Bartosiak uvedl, že se poprvé cítil zneklidněný, protože MacroVoices doporučila investorům, aby se nyní hlavně soustředili na zajištění vlastní rodiny, majetku a bezpečí.

Ve Spojených státech žije 300 milionů lidí, pokud se nakazí 10 %, půjde o 30 milionů lidí a z těchto nemocných bude 10 % potřebovat hospitalizaci, tedy tři miliony lidí. Ve Spojených státech je ale méně než jeden milion zdravotnických lůžek. Již brzy se přitom chystají ve Spojených státech prezidentské volby, Covid-19 a zdravotnická péče bude nepochybně jedním ze zásadních témat.

Pro ČR uveďme, že dle údajů z roku 2017 bylo v ČR 77 500 zdravotnických lůžek (pro dlouhodobou až akutní péči) a podle posledních údajů je k dispozici 3500 plicních ventilací a postupně ČR chce nakoupit další stovky ventilací. Mimochodem Česká republika má k poměru na obyvatele nejvíce plicních ventilátorů v Evropě. V hrubých číslech více než Itálie.

Berme tedy, že ČR bude mít k dispozicii 5000 plicních ventilátorů a 50 000 lůžek. Český zdravotnický systém (z technického hlediska) tedy zvládne zhruba 500 000 lidí nakažených Covidem-19 (spousta z nich ale ani nepozná, že je nakažená ‒ průběh nemoci bude velmi mírný). Zvládne v tom smyslu, že lidé nebudou umírat doma nebo na ulicích.

Samozřejmě 500 000 nemocných způsobí brutální zásah do běhu státu, ekonomiky a společnosti. Další věcí jsou lidské zdroje schopné starat se o takovou masu nemocných. Chybět nebudou ani tak lékaři, ale především zdravotní sestry.

Můžeme se podívat na pandemii španělské chřipky, která v letech 1918 až 1919 zabila 50-100 milionů lidí. Wilmer Krusen, zdravotnický šéf města Filadelfie, během pandemie španělské chřipky uvedl: „Pokud byste se mě zeptali na tři věci, které Filadelfie nejvíce potřebuje v boji s epidemií, řekl bych vám: ‚Zdravotní sestry, více sester a ještě více sester.‘“


Diktatura pomáha demokracii

Diktatura nebo demokracie

Podle Bartosiaka nyní jde také o to, kdo lépe zvládne současnou krizi. Západ nebo východ? Protože současná koronavirová krize může některé státy katapultovat v potravinovém řetězci vzhůru, některé naopak dolů.

Lidé budou podle polského odborníka porovnávat, zda krizi lépe zvládne diktátorsky řízená Čína nebo demokratická Evropa. Bezpečnost (fyzická, ekonomická, zdravotní atd.) je totiž nejzákladnější lidská potřeba a lidé jsou ochotni velmi mnoho obětovat, aby se cítili v bezpečí. Dohnáno do extrému, jakýkoliv teroristický systém je pro lidi přijatelnější než strach a nejistota ‒ ostatně díky tomu fungoval i Islámský stát.

„Všichni nyní tápeme a vidíme, že bezpečnost je nejdůležitější věcí. Pokud neexistuje bezpečnost, lidé jsou schopni obětovat hodně, aby ji měli. Doufám, že v Polsku se situace nebude vyvíjet, jako tomu bylo v Itálii,“ uvedl Bartosiak.


Na jižní hranici EU probíhá invaze, podporovaná tureckou armádou.

Konec evropského impéria

Host polského rádia také upozornil, že každý evropský stát postupuje podle sebe a tedy že EU není žádnou sjednocenou entitou: „Nemyslím si, že v EU v současné době existuje koordinovaná politika řešení problému s koronaviry. Je zapotřebí jednotná politická vůle, přemístění výroby a budování vlastního dodavatelského řetězce [zdravotnického a farmaceutického materiálu]. Problém v Evropě je ale v tom, že to nikdo nemůže udělat. Evropa je skvělé místo k životu. Avšak kvůli historii a množství evropských národů neexistuje jediné rozhodovací centrum.“

Slabost Evropy není jen v tom, že je zcela závislá na dovozu zdravotnického a farmaceutického materiálu z Číny, ale také v tom, že není schopná centrálně kontrolovat toky lidí, tedy ani možné rozšiřování pandemie nebo jiných destabilizujících prvků (drogy, zbraně, extrémistické ideologie a kultury atd.).

EU jednoduše nedokáže lidem zajistit tu nejzákladnější existenční lidskou potřebu, bezpečnost. První ztrátu důvěry lidí v tomto směru EU zažila při migrační krizi v roce 2015.

„Američané již mnoho let říkají, že Evropská unie není žádnou skutečnou sjednocenou entitou, ale jde jen o konfederaci lidí, kteří si užívají pohodu a dostatek jídla,“ říká Bartosiak.

Ke změně postoje a směřování EU je nutná silná politická vůle, aby bylo možné vytvořit skutečné evropské impérium s charismatickým vůdcem, silným vlastním kapitálem, silnou vědecko-technologickou základnou a silnou armádou (nutnou ke kontrole strategických toků a nárazníkových zón).

Něco takového ale v Evropě nejde. Podle Bartosiaka problém Evropy spočívá ve zcela rozdílných zájmech evropských národů (dané rozdílnou historií a geografií). Bartosiak si myslí, že představitelé EU uvěřili myšlence o konci dějin a tomu, že se vše vyřeší diplomacií, tedy nikoliv vojenskou silou a projekcí vojenské síly (např. na hranicích s Tureckem).

Nyní ale představitelé EU zistili, že „necivilizované lidi“ (Turky, Rusy, Američany, Číňany) diplomacií nepřesvědčí a že EU potřebuje vojenskou sílu a schopnost projekce vojenské síly k uplatňování své vůle. Proto snaha o vznik evropské armády.

EU se kvůli rozdílným zájmům národů (Portugalsko má prostě jiné potřeby než Finsko) tedy nemůže stát skutečným impériem a nedokáže tedy poskytnout skutečné bezpečnostní záruky svým obyvatelům. Obnaženou ukázkou této slabosti je probíhající invaze na řecké hranici

Kdysi evropské mocnosti kontrolovaly světové oceány, Afriku a Střední východ, nyní nekontrolují nic. Je to Turecko, které ovládá most z Asie do Evropy a otevírá a zavírá ho zcela podle své potřeby. Zavírá ho, pokud Evropa platí, otevírá, pokud Evropa neplatí, neposlouchá nebo je namyšlená.

To vše, včetně existenčních obav lidí, zesiluje a obnažuje pandemie koronaviru. Covid-19 tedy nezpůsobí jen smrt lidí, ale možná také EU. Až skončí epidemie, uvidíme, jak lidé budou reagovat na další „zelené“ nápady EU, jako je například omezení automobilů se spalovacím motorem.

Přitom právě automobily se spalovacím motorem, které zajišťují dopravu osob, zboží, policejní / zdravotnické / vojenské síly a dalších klíčových schopností státu, nyní drží nad vodou základy celé společnosti.

Zdroj: wnet.pl

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Geopolitická tragédie Evropy

Ve Varšavě 18. července letošního roku proběhla velmi zajímavá diskuse o geopolitických problémech ...

Geopolitická realita: Krásný svět vytvořený USA končí

V dnešním článku opět přinášíme pohled na polské pojetí geopolitiky. Jacziek Bartosiak v nedávném ...

Ropa a plyn: Ruské kroky ze širší perspektivy

Za vlády Vladimira Putina udělalo Rusko celou řadu ofenzivně laděných kroků. Oč Rusku ve skutečnosti ...

Geopolitické úsilí jde do plynu

Jakkoliv jsou Spojené státy označovány jako viník mnoha vojenských konfliktů ve světě kvůli ropě, je ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Tecka
  12:33 21.03.2020

  Jeśli ktoś tego jeszcze nie czytał , to warto : https://www.foreignaffairs.com...

 • Tonotime
  23:42 19.03.2020

  Viac krát som tuna písal myšlienky, že Poliaci prehnane silno zbroja. Že využívajú na premrštené zbrojenie silno, Ruskú hrozbu a protiruskú propagandu. V skutočnosti s ruskou hrozbou veľmi nerátajú. Ak by rusi zaútočili na Poľsko museli, by rátať s treťou svetovou vojnou. Pre Rusko by bolo nezmyselná invázia do Poľska, komu by už potom predávali plyn a ropu? Poliaci sa nemôžu riadne vojenskí rovnať Rusku ani keď dostanú od USA rakety tomahawk. S konvenčnými náložami môžu Poľské tomahawky, akurát tak poštípať Rusko ako komár ľudí. Možno im čosi pomôže protiraketový štít v štýle Izraelskeho štítu. Ale dá sa rozumne predpokladať, že dlho by im v konflikte z Ruskom nefungoval.
  Tak prečo tak silne zbroja? Už dlhšie upozorňujem, že Poliaci vážne rátajú s rozpadom EU!
  Aj výklad Bartosiaka v tomto článku to jasne naznačuje.
  Za druhé Poliaci prevzali úlohu hlavného pudlíka a úlohu lobistov USA v EU! Po odchode Britov! USA im za lobovanie ich záujmov a tokov, naoplatku schvaľujú predaj supermoderných vojenských zbraní a techník! Ja si veľmi neviem dobre predstaviť, že by SR alebo ČR schválili predaj rakiet tomahawk.
  Ja neviem či poľské elity svojimi geopolitickými hrami a zbrojením robia dobre. Ako stanovisko majú k veci zaujať ich susedia ako ČR, SR. Historickí s SR a ČR nikdy veľmi poľské elity nerátali. Aspoň pominuli poľské pohraničné nároky voči ČR a SR do zabudnutia a tým trecie plochy. Ja len pripomínam, že poľské elity rátajú s rozpadom EU vážnejšie ako s ruskou hrozbou! Aké majú potom svoje geopolitické a strategické plány neviem. Mali by aj v našich štátoch vypracovať stratégie, čo robiť, ak bude hroziť rozpad EU, alebo či sa nezaangažovať silno do vytvorenia silnejšej armády EU. Časy keď USA podporovali Európske štáty už skončili, nejaký novy Maršalov plán nám z ich strany nehrozí. Tie rúška nám kľudne radšej dodá Čína. Ale už ťažko svetová ekonomika číslo 1 USA! Už nám nejaké embarga aj hodili, nielen Číne. Čosi si už schytali Nemci, Francúzi a podobne. Zo slov amerických geostratégov cítiť slová a plány na rozbitie EU. Nielen od Britov a Rusov. Napríklad poučný a mrazivý link na geostratéga Friedmana Místem války Evropa: https://www.youtube.com/watch?...

  • Danik
   08:33 20.03.2020

   Sdílejte než to smažou!!!!

   Teď vážně, Polsko z vašeho pohledu silně zbrojí, z mého pohledu třeba málo zbrojíme my a tak se nám proporčně zdá polský zbrojní program přehnaný. Řeší se to tu stále dokola, Evropa nemůže (nebo by neměla) očekávat pomoc od USA ve chvíli kdy se pramálo zajímá o svojí obranu. Nikdo moc nepočítá, že se Poláci nebo ČR dlouhodobě ubrání RF, proto NATO stále existuje. V EU si vesele lobují Číňané, Američané, Rusové, Němci, Francouzi a dříve i Britové (plus každý jiný stát uvnitř i vně EU, např. Turecko). Zkrátka EU jak mimochodem i Friedman správně popisuje není homogenní těleso. Je to smutné, ale je to tak. Evropa v současné chvíli je místem, které se pramálo zajímá o svojí bezpečnost (máme přece USA), nemá žádnou společnou vizi nebo tah na branku, má minimum společných zájmů, státy si navzájem hází klacky pod nohy a jedou primárně sami na sebe. Tohoto stavu pak využívají všichni ostatní světoví hráči, společná armáda EU je a bude ve stavu přání ze strany Fr a Něm. Spojená Evropská armáda by se mi v ideálním světě líbila více než se spoléhat na spojence za velkou louží, ale v ideálním světě nežijeme. Poláci počítají hlavně s tím, že v případě krize je lepší mít než nemít. Američané budou prodávat a Poláci kupovat, protože je to oboustranně výhodné. Američtí geostratégové nemusí vymýšlet plány na rozbití EU, protože reálná síla EU je mizivá a tedy není potřeba se jí zbavovat. Nevím co na tom linku bylo mrazivé, Friedman jen cynicky (realisticky) popsal některé jevy a dodal svůj pohled jak by USA mělo vést zahraniční politiku ve 21. století. Rozděl a panuj je koncept starý jako lidstvo samo a používali/jí ho všechny mocnější země. Když se do jeho projevu zaposloucháte tak můžete slyšet, že i sám Friedman, který tvrdě jede America first, že počítá s Evropou jako spojencem. Nehledě na to, tohle je jen jeden z konceptů americké geopolitiky, např. jiným přístupem je větší integrace Ruska do světové hry.

  • Janko Paliga
   14:39 20.03.2020

   .... a teraz tú o Červenej čiapočke ..... :-D


   "Že využívajú na premrštené zbrojenie silno, Ruskú hrozbu a protiruskú propagandu. V skutočnosti s ruskou hrozbou veľmi nerátajú. Ak by rusi zaútočili na Poľsko museli, by rátať s treťou svetovou vojnou."

   Taká Ukrajina si to vravela tiež .... :-D
   A vidíme, kto je agresor.... Reči sú reči, ale skutky sú podstatné.

   " Poliaci sa nemôžu riadne vojenskí rovnať Rusku ani keď dostanú od USA rakety tomahawk."
   Niečo mi ušlo? Poľsko sa chce stať celosvetovou mocnosťou? Alebo sa chce aspoň tak tváriť, ako jeho sused? :-D
   Mimochodom, Tomahawky nie sú rakety. Pre Poľsko by bolo zbytočné ich vlastniť, keď majú dolet 1300-1700 km...

   "Tak prečo tak silne zbroja? " Spýtaj sa Ukrajiny, prečo zbroja....

   "Ja si veľmi neviem dobre predstaviť, že by SR alebo ČR schválili predaj rakiet tomahawk. "
   Ja si to predstaviť viem, len netuším, načo by nám boli.... Sovietskej a ruskej muzeálnej techniky máme dosť, hlavne tá potrebuje súrnu náhradu. Nieto ešte, aby sme vyhadzovali peniaze na Tomahawky.

   "Ja neviem či poľské elity svojimi geopolitickými hrami a zbrojením robia dobre." Azda Poľsko chce ovládať svet? :-D

   " Historickí s SR a ČR nikdy veľmi poľské elity nerátali."
   No to nerátali ani obyvatelia SR a ČR, že im dvaja mocibažní hamižní panáci rozvrátia vlasť. Tak ako to mohli vedieť v takom Poľsku ...

   "... alebo či sa nezaangažovať silno do vytvorenia silnejšej armády EU"... a načo by nám to bolo, keď nevedia vybudovať jednotky pre NATO.... Stačí vybudovať tie, a budú aj pre ochranu Európy....

  • Jan Padesátýpátý
   15:06 20.03.2020

   "Pre Rusko by bolo nezmyselná invázia do Poľska, komu by už potom predávali plyn a ropu?"

   Pro Hitlera by byla nesmyslná invaze do Polska, co by tím Německo získalo? Hitler v té době už dosáhl maximum, rozšířil Říši tak jako nikdo před ním, proč by začínal válku? A s kým by pak obchodoval?

   Pro Putina bylo nesmyslné zaútočit na Ukrajinu, se kterou měl těsné ekonomické vazby a ruský vojenský průmysl byl na Ukrajině závislý. Navíc Rusko v té době potřebovalo západní technologie, bylo by nesmyslné jakkoli vytvářet napětí mezi Ruskem a Západem a ohrožovat vzájemné vztahy, a nejenom ty obchodní.

 • Danik
  16:54 19.03.2020

  Vskutku zajímavý článek s titulkem na úrovni Blesku. EU není impériem (potencionálně by mohla být) a jsem lehce zmaten jestli odpůrci EU chtějí, aby měla tato unie více nebo méně pravomocí na úkor členských států (pokud chcete rychle a účinně řešit problémy tak potřebujete buď velmi schopnou vládu nebo diktátora, když se Řím ocitl v ohrožení, Římané si diktátora zvolili. Je to jakási vrozená vada svobodnějších systémů, která je však vyvážena mnohem příjemnějším životem a jak nám ukazuje Izrael nebo Tchajwan, s rozumnými politiky se tato vada dá do značné míry eliminovat). Jistá názorová skupina tuto situaci už galantně využila pro útok na EU, NATO a celkově západ zatímco vyzdvihují schopnosti východu. Zde jsem také zmaten, protože nevím v čem by nás Rusko nyní zachraňovalo internetem kolují obrázky které narážejí na jakousi Ruskou pomoc) a to, že kupujeme od Číny (které můžeme připsat část viny za vznik tohoto onemocnění) potřebný materiál mi také nepřijde jako nic průlomového. To co dle mého názoru současná situace ukázala (nebo spíše zvýraznila) je nutnost v první řadě být schopen se alespoň do jisté míry spolehnout sám na sebe (teprve poté se může účinně pomáhat druhým), zásadní systémové vady a nedostatky opatření, poněkud laxní přístup k problému (alespoň v počátku), nepřipravenost státu a hlavně obyvatel na problém a kritické nedostatky v zásobách a rezervách zdravotnického materiálu.

  Pozitivně vnímám poněkud vřelejší vnímání AČR a PČR ze strany veřejnosti (AČR jede těžkou informační kampaň aby ukázala svůj přínos v této krizi), celkově názornou ukázku pro širší veřejnost, že věčný blahobyt a ekonomický růst je sen a stát (když správně funguje), armáda, policie, atd. jsou potřebné složky pro chod společnosti, většinově rozumné spoluobčany (moc lidí bez roušek nevidím) a také míru solidarity (šití a rozdávání roušek mezi lidmi, vietnamská komunita se vskutku předvedla, podniky, které nosily chlebíčky a občerstvení pro příslušníky armády a IZS) a částečného stmelení společnosti, která se zdá být rozdělenější od přímé volby prezidenta a nástupu Babiše. Dále také pozitivně hodnotím většinu kroků vlády i když některé mohli přijít dříve (nedostatky tam jsou a obecně rozumná kritika je na místě, ovšem házet všechno na Babiše nebo EU je zbytečná a primitivní simplifikace).

  To co to lehce kazí jsou naopak někteří bezohlední spoluobčané, kteří zřejmě potřebují zákazy i na to aby nestrkaly děti do mikrovlnky a politizace problému na úrovni Babiš, západ/východ, svoboda/diktatura. Poté vznikají některé zajímavé argumenty, třeba jako to, že někteří se stále nesmířili s nákupy vrtulníku (tedy "předražený šrot z Vietnamu").

  Co se roušek týče, pokud to nejsou přímo respirátory, obleky, masky nebo roušky z nanovláken tak neposkytují maximální ochranu. Značně však snižují riziko nákazy a hlavně brání nakažení dalších lidí v okolí. Reálně tedy nechráníte primárně sebe, ale osoby okolo vás. Dnes v 11 hodin odletěl do číny Ruslan, který nám přiveze první dávku zdravotnického materiálu tak doufejme, že se situace začne zlepšovat.

  Zajímavé bude sledovat jak dopadne Británie oproti nám a jaké budou ekonomické a politické (geopolitické) dopady. Můžeme se modlit aby nebyl osekán rozpočet MO. Spor také bude na úrovni USA - Čína (vzájemné obviňování a možná jakýsi wake up call pro západní státy aby zvážili, jestli je přesunutí kritických výrobních prostředků za své hranice a absolutní závislost na dodávkách ze zahraničí dlouhodobě rozumným řešením.

  Co se různých názorových táborů týče, shrnul bych to asi tak, že jsme Češi a kdyby nám teď vládl W. Churchill nebo Ježíš Kristus tak ho stejně v hospodách a v internetových komentářích z**beme do bezvědomí.


  Každopádně přeji zdraví vám a vašim rodinám ať to společně v pořádku přečkáme.

  • Jirosi
   15:00 20.03.2020

   Z rouškou je to složité.
   -Nechrání zdravotníky(proti šíření této nákazy), kteří jsou proškoleni, a zvyklí na její správné používání.
   -Pro řadovou populaci přináší trvalí kontakt z kontaminovanými předměty. Bez školení, z rizikem vytvoření nových bodů šířeni.

   • Jura99
    15:30 20.03.2020

    Vy tu gramtiku střílíte od boku, že ? Dnes už asi úplně každý ví, že obyčejná ústenka brání tomu, aby nakažený rozprašoval během mluvení a odkašlávání aerosol s viry po okolí. Pokud si ústenku ocucáte, kontaminujete si ji především svým "materiálem". A samozřejmě je dobré si ji průběžně měnit.

    • Jirosi
     16:01 20.03.2020

     Už je použití slova "brání" místo slova omezuje naznačuje co každý ví.

     Kapesník máte používat jednorázový, aby si nevracel infekci. Roušku potenciálně plnou materiálu máte před obličejem celý den.
     https://cdn.alza.cz/Foto/or/ar...

    • PribylV
     02:12 21.03.2020

     Ono když se podíváte na testy roušek proti průniku ven tak ta současná snaha vybavit každého provizorní rouškou není zrovna účinná a to se tehdy testoval průnik řádově větších bakterií a nikoli virů.

     https://www.dtest.cz/clanek-67...

   • petres
    09:01 21.03.2020

    S rouškou, jak píšete je to sice složité, ale respirátor s ventilkem (který je v naprosté většině výdechový) má také pro laické použití úskalí. Uživatel je sice chráněný, ale pokud je sám nakažený, šiřitelem zůstává. Tudíž takovým to respirátorem nemůžete vybavit nakaženého, abyste zabránili dalšímu šíření infekce. V tom má sice nedokonalá, ale "oboustranná" rouška (ústenka) výhodu.

    • Jirosi
     20:06 22.03.2020

     Pokud by měli respirátor všichni, byli by i chráněni.
     Ale opět největší úskalím jsou zásady použití, stejně jako zásady manipulace z použitými. Ty jsou považovány za zdroj infekce.

     "Oboustranná" to fakticky neřeší, filtru je jen naprosté minimum to se bavím o chirurgické. Ty doma udělané mají tolik vad, stejně jako chyby při používání.

 • Tecka
  16:23 18.03.2020

  Dzisiaj , nasz panujący obecnie rząd ogłosił pakiet, który ma ratować gospodarkę w wysokości 212 miliardów złotych. Przypuszcza się, że będziemy mieli pierwszy raz recesję ,szacunkowo minus 3 procent . Chyba trzeba zapiąć pasy..

  • ARES
   17:53 18.03.2020

   Překlad:
   Naše vláda dnes oznámila balíček na záchranu ekonomiky ve výši 212 miliard PLN. Očekává se, že poprvé budeme mít recesi, odhadovanou minus 3 procenta. Musíte si připnout bezpečnostní pásy ...
   Převedeno na Kč: 212 miliard PLN = 1,3 bilionu Kč, neboli 1 300 milionů Kč. Recese 3 % by znamenala pro ČR pokles HDP o 170 miliard Kč.

 • ARES
  10:50 18.03.2020
  Oblíbený příspěvek

  Vážení antibabišovci a babišovci,

  přestaňte se tlouct po hlavě snůškou planých argumentů, co kdo zavinil a nezavinil, kdo je schopnější či neschopnější. Kdybych chtěl být ironický, svoji vinu nese i BIS jako hlavní vládní informační sbor, že ji na mysl vůbec nikdy nevytanulo, že nepřítelem rozvracejícím ČR se může stát i zcela neviditelný conavirus. O tom ve svých zprávách nemá ani písmenko. Ale v tom ji musím omluvit. Protože myslí stejným způsobem, jako my všichni ostatní. Že není nad naši euro-atlantskou společnost a její celosvětovou nadřazenost. Zapomínáme na to, že celá historie je lemována pomníky těch, kteří si mysleli, že budou věčně vládnout.

  Protože AN jsou portálem vojenské problematiky, proto prosím všechny, aby zanechali planých politických půtek. Diskusi je třeba zaměřit na to, jak dál pokračovat ve výstavbě a úloze AČR v současné nejen zdravotnické krizi, ale i z ní plynoucích ekonomických a vojensko-politických dopadů nejen v ČR a EU, ale i celého globalizovaného světa. To rozhodně ovlivní koncepci výstavby AČR. Stěží bude možno dále pokračovat podle závěrů nedávno přijaté „KV AČR“.

  • Larry
   11:23 18.03.2020

   Protože nás coronavirus stojí denně 2mld Kč, kdy to skončí nikdo není schopen říci, kurz koruny vůči se propadá, avizovala paní Schillerová nutné změny ve státním rozpočtu.
   Předpokládám, že složky IZS, řízené MV a MZ na tom asi budou dobře, MO očekávám, že "ostrouhá"
   A celkově bych se nedivil zavedení nějaké solidární koronavirové daně. Inspirace "povodńovou daní"

  • Jura99
   17:43 18.03.2020

   určitě souhlasím, pouze poznámku v tom, že se nepočítám ani do jednoho tábora. Babiš není můj politik, ale současně mě neberou obsese jeho odpůrců. Oni ráno otevřou skříň a tam Babiš. Hrozný život. Korona nás určitě nachytala na švestkách. Nás myšleno úplně všechny, napříč politickými stranami, napříč Evropou. Něco jako Hitler v roce 38. Poučení je nejspíš takové, že lidé poučitelní nejsou. Ani dobře placení politici či odborníci neumí predikovat co bude zítra s přesností větší než je přesnost loterie. S tím pochybením BIS bych souhlasil i bez ironie. Nezbývá než rány i do budoucna očekávat a jediné východisko je se ztrátami ustát první úder a později vyhrát, jako svět ustál Hitlera nebo Ukrajinci ustáli první úder Putina.
   Velmi by mě mrzelo, kdyby úsporná opatření zase odskákala AČR. Investice by naopak dostat měla, příští nečekaný úder může být vojenský a situace s ústenkami se může opakovat tentokrát v chybějících BVP.

  • Tesil
   18:45 18.03.2020
   Oblíbený příspěvek

   ARES
   Nemáš pravdu.V článku se píše o ekonomice,politice,zdravotnictví.Takže celkem logicky se v tomto duchu nesou komentáře.
   Naopak armády se příspěvek téměř nedotýká.

   • Danik
    15:30 19.03.2020

    Článek řeší geopolitický rozměr epidemie Covid-19 a výzvy EU. Politika, ekonomie i zdravotnictví jsou spjaté s armádou a zde jsme na armádních novinách, takže se tu primárně řeší armádní problematika. AČR v současné chvíli provádí činnosti ve prospěch IZS.

    Článek se také zaobírá vojenskou silou a schopnosti projekce síly. Ekonomie a politika jsou obecně úzce spjaty s armádou.

  • Danik
   14:56 19.03.2020

   Tak ona BISka varovala před kritickým nedostatkem zdravotnického materiálu. Každopádně souhlasím, že tento problém je bohužel některými degradován na proBabiš nebo antiBabiš rétoriku

 • fotr
  09:31 18.03.2020

  Jura99
  07:48 18.03.2020


  fotr: raději už nemíchejte to hovno, které jste zadělal. Domnívám se, že technik nemusí dělat své "chvalitebné" aktivity díky (daním) soukromého sektoru. Dělá je zdarma ve svém volném čase. A ze mzdy státního zaměstnance odvádí daně jako každý.
  xxx
  Pro někoho hovna, pro někoho zásadní věc. Vážně nehodlám koukat jen tak na to jak si někdo z mých poctivě odvedených daní odsává do vlastní kapsy a pak ani nezbyde na běžný chod státu. Že to tu jde od desíti k pěti je snad jasné každému.

  • Jura99
   17:45 18.03.2020

   nestačím se divit, že za vším vidíte vládu (Babiše). Mám za to, že příspěvek, na který reagujete, byl o tom, že technik provádí obecně prospěšné aktivity bez nároku na odměnu a také, že z platu odvádí daně. Babiše tam hledám marně.

 • technik
  05:32 18.03.2020

  https://www.novinky.cz/zahrani...

  Co s takovým zmetkem udělat? Řádný soud a tepláky natvrdo?

  • Jura99
   07:42 18.03.2020

   však dole jistý fotr psal, že ví o nešťastných firmách, které sedí na skladu respirátorů, nesmí je prodávat a strašně rády by je nabídly státu. Takže problém je vyřešen, už se s nimi stát konečně spojil ;-).....P.S. Nemám žádnou radost obecně z jakékoliv konfiskace, je ovšem vyhlášen nouzový stav, takže zde není co řešit. Vyspekulovat slušné miliony muselo být lákavé. Jestliže cena za kus vyskočila o pár stokorun, tak při 750tis. ks se bavíme o vyšších desítkách až stovkách milionů.

   • fotr
    09:19 18.03.2020

    Jura99
    Uvádíte to nepřesně, skutečnost je taková že stát zakázal výrobcům a distributorům expedovat ochranné prostředky komukoliv jinému než státu. Zda je chtěl zaplatit nebo vyvlastnit nevím, tuto informaci nemám. Faktem ale je že zatím ležely marně ve skladech a když jsem četl dnes informaci že prostředky nemáme protože je MZ nedokázalo objednat a zaplatit (skuteční odborníci) tak už mě nic nepřekvapí, jen to dosvědčuje že vláda a odpovědní úředníci zcela selhali.
    Podotýkám že tu informaci že leží ve skladech a nesmí se expedovat mám pouze z telefonů když jsem obvolával výrobce a distributory a marně se snažil ochranné prostředky sehnat pro naše zaměstnance. Nemá ji tedy osobně a na místě ověřenou, to jsem tu už ale psal.
    K dnešnímu datu a hodině příspěvku ještě obě nemocnice kde pracuje moje žena a dcera nedostali nic!

    • stronger.p
     12:18 18.03.2020

     fotr: protože je MZ nedokázalo objednat a zaplatit

     Je potřeba dodat proč. Ministr vnitra řekl , že prý to nešlo před stavem nouze kvůli nutnosti vypsat výběrové řízení dle zákona a po vyhlášení nouzového stavu už nebylo kde koupit....

     zdroj:

     https://www.idnes.cz/zpravy/do...

     Ti, co zákon o veřejných zakázkách vymýšleli, to zcela jistě mysleli dobře, ale je známo že cesta do pekel....

     Jako nevoliče Babiše a všech, co jsou dnes ve vládě mě sere, že ti mí v opozici jen vyzývají a deklarují. Kdyby to šlo, dal bych jim takovou facku....

     • major
      17:13 20.03.2020

      Mno... 20 000 respirátorov na sklade tam je od roku 2006 a odvtedy to žiadna vláda (resp. MZ) nezvýšila. Na tento rok bolo v rozpočte na nové nákupy Štátnych hmotných rezerv vyčlenených celých 0 Kč a tento stav trvá!

      Až niekedy vo februári zadalo MZ požiadavku na navýšenie respirátorov o ďalších 200 000. ŠHR vypísali tender, ten po pár dňoch ale zrušili, pretože vláda nákupy centralizovala.

      Takže áno - v čase krízy skutočne nie je dobrý nápad čakať na zrealizovanie tendra. Na druhú stranu v časoch keď kríza nie je (opakujem - keď nie je kríza a je čas!), je to jediné správne riešenie - pretože nie je nič jednoduchšie než nakúpiť 100 milión rúšok po 50 h a predať ich ŠHR potichu bez súťaže hoc aj za 2 Kč.).

      Že ale prišli až vo februári na to, že 20 000 respirátorov pre celú republiku asi stačiť nebude je... no nechám na každom nech si to rozoberie sám (27.1. minister deklaroval, že všetkého je dosť - teda 20 000 respirátorov pre celú republiku sa mu 27.1. dalo dosť).

      A niekto spomínal, že zásoby mali mať aj nemocnice - ale oni ich mali! Spravili presne podľa odporúčaní zásoby na 4 mesiace - ale tie sú v čase takejto pandémie preč okamžite.

      Nuž a pokiaľ chceme, aby každý občan / praktický lekár / nemocnica mala byť pripravená na katastrofu, tak OK. Neviem, či to je správne riešenie, ale dobre. Očakávam ale, že MZ aspoň upozorní: ŠHR vám nič nedajú - zásoba respirátorov je určená pre úrad vlády a prezidentský palác, starajte sa sami. Oni ale celý čas tvrdili, že všetkého je dosť, hlavne pohodka a majte nás radi.

      Ja viem presne komu by som tie facky rozdal - vládne totiž vláda, nie opozícia. Opozícia môže 4 roky akurát deklarovať, tak to v demokracii chodí.

  • Larry
   10:33 18.03.2020

   Vůbec se nepohoršujte, stačí se podívat, kolik šmelinářů na aukru prodává (prodávalo) roušky a respirátory a za jaké ceny.
   Vnitro nakupovalo předražené roušky kdesi v Ostravě za 295 kč od firmy, která nemá ani pořádnou adresu.
   Přítelkyně je diplomovaná zdravotní sestra na plicní klinice jedné velké nemocnice (z kliniky vytvořili korona centrum) upozornila mne na dodavatele roušek, od kterého vždy nakupovali Rouška za 5Kč/kus nyní za 25Kč/kus. (přítelkyně a její kolegyně mají nyní neomezeně k dispozici služební auta naší firmy, s CCS kartami, aby mohli dojíždět na pracoviště, bez závislosti na veřejné dopravě)
   Všichni spekulanti (i za právnickými osobami jsou fyzické osoby, viz výpis OR) co šíří chaos a zmatek, skupují bezdůvodně jídlo, by měli být hnáni k odpovědnosti. Jejich štěstí a k mé smůle je, že zde neúřaduje Wehrmacht nebo Rudá armáda. Rozstříleli by je na místě. A vše zabavili.
   Kecy o neštastných firmách jsou jen lži, stačilo poslat email nebo zavolat armáda by materiál rozvezla.I to potvrzení by dostali a ¨¨stát peníze uvolnil.Do Číny zaplatil promptně. Ještě více mě dojímají kecy některých restauratérů, že už dnes prý krachují, co to je za šupáky co nemají žádný kapitál ??? I obyčejný řadový občan by měl mít "bokem" rezervu 2-3 měsíčních platů.

  • Jirosi
   11:02 18.03.2020

   Kdy jindy...

   Ale několikrát jste se tu zastávali vlády, že se nemohla připravit. Dobrá, ale karanténa je tu 7 den. Ochranné prostředky 7 dní chybí. Přesto to 7 dní, nedochází ke kontrolám firem a skladů výrobců, distribuce. Opět, až v podstatě šly do jediné firmy na "udání" vlastní aktivita 0.

  • major
   16:53 20.03.2020

   Nuž a po pár dňoch vysvitne, že 20 % z toho bola humanitárna zásielka čínskeho Červeného kríža pre Taliansko. Čo na to povedať, zvlášť keď sa tu pred pár dňami riešilo zadržanie českej zásielky v Nemecku...

   Neviem, či zmetek, ale zmatek to je určite určite.

 • fotr
  16:45 17.03.2020

  Ještě něco pro místní obdivovatele Babiše

  Právě sem si zašel nakoupit nějaké potraviny, kousek od potravin je i květinářství a ejhle, to mělo otevřeno. Dost jsem se divil protože v seznamu povolených květiny nejsou ale když sem se vrátil a podíval se na Novinky, pochopil jsem. Je tam článek o tom jak Babiš nedávno koupil síť květinářství Flamenco (nebo tak nějak) a nějakého dovozce a tak si pro sebe prostě udělal výjimku, karanténa nekaranténa, opatření neopatření, to je vykuk, že?
  Osobně tedy kytky za základní a nezbytnou komoditu nepovažuji ale holt když je to Burešovo, musíme držet hubu.
  Možná to myslel tak že si místo ochranných pomůcek koupíme kytku.

  • technik
   17:58 17.03.2020

   Asi vás nenapadlo že to je zejména kvůli důstojnému pohřbu lidí. Babiš vlastní přes 250 různých firem zkrze všechny obory, to by bylo abyste si něco nenašel že? Doporučuji si nastudovat seznam živnostenských oborů které mají výjimku, naleznete tam desítky živnosti které nejsou potřeba k životu a výjimku mají.
   A v neposlední řadě to že někdo dokáže ocenit nasazení a práci Babiše neznamená že je jeho volič či obdivovatel na rozdíl od vás , zapšklýho a neustále nespokojeného vulgárního stěžovatele.

   • fotr
    18:13 17.03.2020

    Technik
    Jdi už do háje, kašpare a máš pravdu, na hlupáky jsem poslední dobou vážně vulgární. Mám jich totiž už plné zuby.
    A ne, není to kvůli důstojnému pohřbu, je to jen ochrana vlastního kšeftu jinak by byla otevřena jen květinářství na hřbitovech.

    • Jura99
     19:10 17.03.2020

     Antibabisove delate si medvedi sluzbu, docela diskuse ctu a fakt vam z Babise hrabe. S kytlama ma technik samozrejme pravdu. Muze nas cekat tisice pohrbu nad plan, prectete si neco o Italii, tam je kolaps dustojneho odchodu ze zivota.

     • Huml
      21:48 17.03.2020

      Já si myslím opak Juro99. Čím víc se udavač a chorobný lhář bureš ukazuje v televizi, tím víc by se mělo ukazovat na jeho pofiderní minulost a bohužel i současnost. Politika byla vždycky špína, co se děje ale dnes, to je oberšpína. Nějaký sprosťák, který sám jednou psal něco o jisté špetce slušného vychování, někde dole v diskuzi něco počal psát o zadku a sám by si ji měl vytáhnout a ti co se bureše zastávají. Na jeho rozhazovačné osmileté vládnutí dojedeme všichni, to už hlásali nezávislí ekonomové dávno před Koronou. Apropo už jsem četl, že nákup BVP zřejmě čeká redukce a to tady někteří básnili o Lightningu.

     • Jura99
      22:41 17.03.2020

      Huml: me ty politicke putky ani trochu nezajimaji. Politiku sice stale sleduju uz 30let, ale za tu dobu tam nebyl nikdo dokonaly, presto jsem rad kde jsme. U kazdych voleb mam dilema komu to hodit. Nyni, kdyz jde o zivot jsem doslova znechuceny z antibabisu, jak pleveli vsechny diskuse. Z rousek se stalo tema, misto tech kecu jich mohlo byt tisice usitych. Podivejte se na diletanta Johnsona, tam bude stat jeho vahani tisice zivotu.

     • major
      00:54 18.03.2020

      Jura99: Mohlo, ale nie je. Nakoniec si ľudia vystoja front pred galantérkou, aby si ich mohli ušiť svojpomocne, pretože vláda len kecá. Nič sa nerieši koncepčne - vždy sa len hasia jednotlivé medializované prípady, ktoré chce Babiš riešiť osobne.

      A nakoniec vypláva na povrch, že MZ nevie objednať rúška z Číny a pohne sa to až keď sa toho chytí Hamáček a to až v sobotu 14.3. - tomu hovorím bleskurýchla reakcia!

      Áno, republiku zavreli rýchlo - ale za to ich nik z opozície nekritizoval. Ja som zas znechutený z toho ako tu zúfalo brániš pochybenia vedenia štátu a to len preto, že vydali jeden papier o pár týždňov skôr než Taliani. Áno, dobrý krok - ale to predsa neznamená, že všetko ostatné robia dobre. Získali nám nejaký čas, ktorý ale teraz trestuhodne prežierajú.

     • Jura99
      07:44 18.03.2020

      major: tento národ není tak tupý, aby kvůli čtverci látky musel stát frontu před galantérkou.

     • major
      08:29 18.03.2020

      Jura99: Videl som aj rektora ČVUT s maskou z PET fľaše. Ale však pohoda - takto je to asi normálne a hlavne nekritizovať vládu. Radšej si kopnúť do EÚ, ktorá v oblasti verejného zdravia nemá žiadne právomoci.

     • Jirosi
      11:11 18.03.2020

      Major: Mnohem lepší byl pokus o odvolání šéfa Bulovky za to, že si dovolil napsat pravdu o rouškách. Ale naštěstí asi pochopil a už bude držet stranickou linii.

     • Scotty
      15:50 18.03.2020

      Jirosi
      Nejlepší je že to ředitel Bulovky ani nenapsal. Napsala to jedna z lékařek, ředitel jen odmítl na ní zakleknout.

    • technik
     19:49 17.03.2020
     Oblíbený příspěvek

     Kdyby to byla ochrana vlastního kšeftu výjimek na jeho podnikání by bylo víc a rozhodně ne květinářství který momentálně v této době žádný extra kšeft nebude. Hlupak jste maximálně vy protože kdyby jste měl rozum tak by vám docvaklo že těch pár květinářství na hřbitovech nestihnou pokrýt spotřebu. Jestli máte už dost hlupáků jako já, máte možnost se prosadit ve veřejné sféře a svými názory zaujmout voliče a místo keců něco proto udělat, leč člověk jako vy umí jen kritizovat a špinit ostatní.

     • fotr
      20:22 17.03.2020

      technik
      další výplod chorého mozku a kecy o něčem o čem nic nevíš. Trh s kytkama je ročně za cca 4 miliardy, to rozhodně není zanedbatelné a pokud tu chceš tvrdit že květinářství u hřbitovů nezvládnou poptávku tak si asi dlouho nikde nebyl.
      Co se toho prosazování týče, myslím že sem toho udělal na rozdíl od jiných docela dost a moje rodina také. Nejen za komančů ale i po revoluci kdy jsem dával práci cca 130 lidem a dodnes jich zaměstnávám ještě 50 a dodnes přes můj věk makám cca 300 hodin měsíčně. Angažoval jsem se dlouhá léta na obci a na rozdíl od tebe mě není jedno co dnešní vláda (ANO a ostatní) dělají s mou zemí. Na rozdíl od tebe (s největší pravděpodobností) tedy nejsem ten kdo ze státu jen bere ale rozhodně jsem mu i hodně dal a ledasco obětoval. Možná že právě tebe jsem dlouhá léta živil ze svých dost velikých daní a odvodů a třeba právě moje firma ti vydělala na tvůj důchod.
      Mimo jiné jsem také cca 40 let dával bezplatně krev a 15 let chodil na separátor, mám 3 děti ze kterých jsme vychovali slušné, pracující lidi.
      Myslím že to není až tak špatné CV, ne? Čím se pochlubíš ty? Co jsi ty přinesl naší zemi a jak se staráš aby bylo lépe a nevládli nám tu grázlové?

     • technik
      22:13 17.03.2020

      ano a celý 4 miliardy jsou babišovi do kapsy, hlavně teď v tomhle čase :-))). Co ostatní babišovy firmy co mají vyjímku???
      No co se týká Vaši podnikatelské činnosti, ta rozhodně nemá co dělat se službou pro stát. Vaše podnikatelská činnost je pro váš osobní zisk stejně jako vašich 300 odpracovaných hodin. I my ostatní pracujeme a odvádíme daně, víte? Pokud vaši angažovanost na obci berete jako obětování, pak ok tohle vám vyvracet nebudu. Ve vašem příspěvku nevidím nic čím by jste se mohl chvástat, snad kromě Vašeho dárcovství, za což Vám ale i tisícům jiným dárcům můžeme všichni poděkovat.
      Co se týká ANO a politiky vůbec, politiku aktivně vnímám od roku 1998 a neznám stranu se kterou bych ze 100 či 70 % souhlasil, a tak je to i v případě ANO a byť nejsem jejich volič, ale dokážu uznat že se jim hodně věcí povedlo a že Babiš tak či onak prostě pro republiku dělá víc, než například vy osobně, taktéž dokážu přiznat že pro některé tento estébák zná víc světových jazyků než 99,9% zdejších diskutujících, zaměstnává cca 35 tisíc občanů, pracuje 12 až 16 hodin denně a svůj premierský plat věnuje samoživitelkám, myslím že tento člověk si zaslouží trochu respektu i přes jeho stinné stránky. V poslanecké sněmovně lze najít daleko viditelnější politické mrtvoly, které se někdy i přes 20 let vezou a vlastně nikdy nic kloudnýho nevyprodukovali. Jmenujete mi prosím vaši politickou stranu která hájí Vaše zájmy a názory, moc mě to zajímá.
      A v neposlední řadě bohužel já se nemám čím pochlubit, jsem jen hloupý státní zaměstnanec, vlastně taková vyžírka pro Vás podnikatele, kteří nás všechny z vašich obrovských daní živíte :-)))
      Mám jen na rozdíl od Vás skromné aktivity které dělám bezplatně
      - člen SDH v POII
      - plavec záchranář člen vodní záchranné služby
      - instruktor branných dovedností pro dětské tábory a dětské dny
      - příležitostný figurant pro výcvik služebních psů
      ke své služební činnosti se rozhodně vyjadřovat nebudu, beru za ni plat.

     • fotr
      07:18 18.03.2020

      technik
      že jsi státní zaměstnanec mě bylo vcelku jasné, měl by sis ale uvědomit že peníze na platy pro vás vytváří hlavně soukromý sektor a díky tomu můžeš dělat i další svoje (chvalitebné) aktivity (ať je státní sektor sebepotřebnější a já si práce spousty lidí cením a vážím, někdo na něj musí vygenerovat prostředky)
      Nechápu ovšem jak pro tebe může být omluva toho že nám vládne bývalý komunista a spolupracovník STB, to že plat ,,dává,, samoživitelkám nebo že umí více jazyků. To je směšné, Babiš může svůj plat klidně rozdávat protože si díky postavení zařídil příjmy vedle kterých je jeho plat zcela marginální. To že zaměstnává 35 K lidí je také slabý argument protože se jedná hlavně o cizince a na své podnikání dostává takové dotace že jejich částka převyšuje jeho daně a tak z toho ČR, respektivě naše ekonomika vlastně nic nemá. Na druhou stranu úspěšně likviduje ostatní malé a střední podnikatele a vytváří pro ně zcela nepřátelské prostředí. Pokud si sám nikdy nepodnikal, naprosto netušíš jak se za jeho vlády navršila administrace, buzerace a veškeré poplatky, zatím co on si zařídil veškeré možné úlevy a výhody. To by se mě to podnikalo kdybych všechny povinné odvody dostal zpět formou dotací.Uvedu jen pár příkladů, Babiš skoupil reprodukční centra a najednou se u nich skokově navýšily úhrady a ze dvou placených pokusů jsou najednou tři. Jen tohle mu vyneslo podle odborníků 1,3 - 1,6 miliardy ročně. Kolik mu nese praktický monopol (když zničil konkurenci) na přísady do PHM I. generace si dohledej sám, důležité je ale to že si zařídil pokračování něčeho co se jinde už prokázalo jako nesmyslné, škodlivé a neudržitelné. Dále, o tom že účelově manipuloval s firmou Čapák aby dosáhl na dotace už snad dnes nikdo ani nepochybuje a ani o tom že mařil vyšetřování. Zabránil také aby se vyšetřoval podnět z Německa na daňové úniky z údajné reklamní činnosti na Čapáku. Normálnímu podnikateli by z toho neprošlo ani 1% a byl by stíhán, pokutován a trestán.
      Zmiňuješ předchozí vlády, jejich nepravosti jsem kritizoval úplně stejně, rozhodně nejsem zaměřen jen na Babiše, ČSSD a komunisty. Teď jsou ale u vlády oni a tak se zaměřuji logicky na ně a je pravda že tolik svinstva nedokázali spáchat snad žádné z těch předcházejících.Jistě si pamatuješ aféru Vodnaňské kuře kde na Babiše prasklo že za český produkt vydává kuřata dovezená z Polska, navíc plná zakázaných antibiotik a hormonů, jakékoliv jiné firmě by tohle zlomilo vaz ale tady to vyšumělo do ztracena, byla sice udělena (směšná) pokuta cca 200 tisíc ale proti té bylo podáno odvolání a dodnes to spí jak Šípková Růženka, stejně jako jeho dovoz separátu z Německa, který je sice u nás zcela zakázán jako součást uzenin ale on ho dováží ve velkém a nic se neděje,
      A tohle je právě to co mě vadí, to že si někdo může porušovat zákony jak chce a lidem se jen směje. Proto ho nepřestanu kritizovat a nepřestanu poukazovat na jeho všivárny ani na ostatní.

     • fotr
      07:27 18.03.2020

      technik
      tady máš odkaz na další podivné čachry na který jsem teď náhodou narazil
      https://www.seznamzpravy.cz/an...

     • Jura99
      07:48 18.03.2020

      fotr: raději už nemíchejte to hovno, které jste zadělal. Domnívám se, že technik nemusí dělat své "chvalitebné" aktivity díky (daním) soukromého sektoru. Dělá je zdarma ve svém volném čase. A ze mzdy státního zaměstnance odvádí daně jako každý.

     • Torong
      12:50 18.03.2020

      Jura99 státní zaměstnanci daně neplatí, protože z daní jsou placení. Fakticky pouze vracejí část peněz tam odkud se vzal.

     • Jura99
      07:10 20.03.2020

      Torong: to jste příliš vyšrouboval logiku toku peněz. Státní zaměstnanci samozřejmě daně platí z peněz, které jsou jejich mzdou. Tak jako všichni ostatní zaměstnanci. Vaší logikou byste musel také říct, že firmy, které dodávají do státního sektoru zboží a služby, rovněž neplatí daně, protože za zboží a služby dostávají zaplaceno státními penězi.

     • Jan Padesátýpátý
      02:27 21.03.2020

      "Vaší logikou byste musel také říct, že firmy, které dodávají do státního sektoru zboží a služby, rovněž neplatí daně, protože za zboží a služby dostávají zaplaceno státními penězi."

      To je v zásadě pravda, firmy, které pracují pro stát, neplatí daně, ale úplatky

  • Tesil
   22:43 17.03.2020

   Když vidím jak Babiš trpělivě novinářům odpovídá na stále se opakující otázky, někdy stupidní,tak si myslím, že získá sympatie i těch co ho doposud nemuseli.
   Když se stavěl proti odeslání ochranných prostředků do Číny dostal od některých za uši.Co by ti chytráci říkali asi teď.

   • Jan Padesátýpátý
    22:12 21.03.2020

    V té době bylo v pořádku poslat nějaké ochranné pomůcky do Číny, chránil tím i Česko.
    Jenomže současně bylo třeba zkontrolovat počty a ihned objednat nové pomůcky.

    Bohužel, vláda nekonala a přikázala koupit nové až na konci února, a ještě v polovině března se Babiš veřejně divil že ve hmotných rezervách je málo respirátorů.

  • Larry
   10:50 18.03.2020

   Náš nasmlouvaný autoservis má také otevřeno. Pokud by zavírali autoservisy, tak máme za chvíli v republice vrakoviště na ulicích.
   Mimochodem zjistěte si, kolik květin se dováží z Holandska - země tulipánů.
   S´ˇíť Flamenco je nic v celkovém objemu prodeje květin na trhu. V květinářstvích budou fronty akorát před vysvědčením (pokud vůbec v červnu budou dětem vydány)
   Mě iritují jiné vyjímky. npř. montovna PC z Tchaiwanu která je ve východních Čechách už 20let a zaměstnává jen několik domorodců. Zbytek agenturní zaměstnanci za pár korun na hodinu.
   tahle "firma"má 20let takové úlevy na daních, že by jste se nestačil divit. Proč?? V době prosperity?? Přitom 20let prosperuje. Kousek od této "firmy" další výrobci autoelektroniky, tlumičů a spol. Montovny s nulovou přidanou hodnotou, které "stále jedou" a zaměstnávají smeteninu z celé Evropy a okolí.
   Mimochodem ta společnost z Tchaiwanu zajistila dovoz soudružky pracovnice z Mongolska s otevřenou TBC. Jako bonus, co mám zprávy od klientů a zákazníků, tihle agenturní borečci dodnes běhají v krajském městě po hlavních třídách přes jakákoliv omezení a zákazy volně bez roušek.

 • Tecka
  13:20 17.03.2020

  Granica Polsko -Slowacka.. zaczęło się! ;)
  https://www.facebook.com/TheMi...

  • Scotty
   13:33 17.03.2020

   Ovšem tak by jste to zase přehánět nemuseli.
   https://www.novinky.cz/zahrani...
   Vím že buzerování na hranicích je v Polsku národní tradice, ale co je moc je moc.

   • Tecka
    13:39 17.03.2020

    ..niestety, to chyba dopiero początek poważnych kłopotów. Obyśmy to jakoś wszyscy przetrwali. Pozdrawiam!

    • Larry
     10:56 18.03.2020

     Včera večer byla fronta z Náchoda Běloves až do Hradce Králové. Potřeboval jsem pracovně do Krkonoš, musel jsem přes Hořice, Dvůr Králové.

 • dusan
  12:43 17.03.2020

  Na Slovensku sa rozpútala veľká diskusia o "zlých" Nemcoch a EÚ .... lebo bol problém s nejakou dodávkov ochranných prostriedkov z Nemecka .... "fuj, fuj" .... strašné pohoršenie ...

  A zaujímavé, pľúcne ventilátory i rúšky sa vyrábajú i u nás ... a nikomu ich nedodáme, len pre seba : )

  • Janko Paliga
   14:23 17.03.2020

   Hej, a začiatkom februára sme odoslali do Číny s požehnaním úradov 3 milióny rúšok:

   "Hrozby plynúce z náhleho vzniku epidémie v lokalite Wuhan boli verejne známe už 10. januára 2020 zo správy Úradu verejného zdravotníctva SR, pričom premiér a vláda priebežne o vývoji situácie a rizikách s ňou spojených získavali aj utajené informácie spravodajského charakteru od príslušných zložiek a tiež správy získané diplomatickou cestou.

   Neskôr bola verejnosť o postupujúcej nákaze informovaná aj v správe z 23. januára 2020 - a v tom čase už boli oveľa dôkladnejšie informovaní aj ústavní činitelia zodpovední za krízový manažment a tiež predstavitelia bezpečnostných zložiek štátu.

   Dňa 27. januára 2020 sa teda na základe týchto viac ako dva týždne zhromažďovaných informácií uskutočnilo zasadnutie krízového štábu, ktoré zvolal premiér a zastupujúci minister zdravotníctva Peter PELLEGRINI pre hrozby súvisiace so šírením koronavírusu do Európy a na Slovensko.

   Jedným z poznatkov získaných členmi krízového štábu bol aj fakt, že Slovenská republika v tom čase nemala dostatok ochranných prostriedkov triedy FFP3 a Správa štátnych hmotných rezerv nedisponovala aj viacerými inými komoditami, ktoré sú na zvládnutie hroziacej vírusovej pandémie nevyhnutné. Boli prijaté viaceré závery, ktoré zaväzovali konkrétne orgány k rýchlemu a efektívnemu riešeniu tejto situácie.

   Zároveň bolo spravodajskými službami zistené, že na trhoch okolitých štátov a aj vo Francúzsku a aj na Slovensku dochádzalo v tom čase k masívnemu skupovaniu zásob zdravotníckeho materiálu použiteľného pri prevencii, resp. likvidácii nákazy koronavírusom úzkou skupinou podnikateľov a jeho uskladňovaniu v konkrétnych priestoroch. O týchto skutočnostiach boli informovaní oprávnení ústavní činitelia, pričom osobou s najväčším oprávnením bol práve slovenský premiér. Ako s touto informáciou naložil, neviem. V žiadnom z viditeľných krokov sa však jej závažnosť neprejavila. Naopak.

   29. januára 2020 vydal Úrad verejného zdravotníctva SR správu o zabezpečení informačného manažmentu medzi Slovenskom a Čínou v spolupráci s Ministerstvom zahraničia SR, takže pribudol ďalší oficiálny kanál, ktorým boli získavané nové a nové informácie o skutočnej povahe a závažnosti infekcie.

   5. februára 2020 sa objavila v médiách informácia o snahe získať povolenie na pristátie čínskeho lietadla, pričom Peter PELLEGRINI uviedol: “Ide o lietadlo, ktoré by malo na letisku vyzdvihnúť humanitárnu pomoc, ktorú poskladali aj niektoré slovenské firmy.” Že ide o humanitárnu pomoc uviedol opakovane s tým, že by údajne nebolo spravodlivé, aby sme bránili jej odvozu do Číny, ak už je pripravená. Ako sa neskôr ukázalo, premiér niekoľkokrát nehovoril pravdu. O žiadnu humanitárnu pomoc nešlo."

   Podrobnjšie - https://www.branik.info/post/p...

  • palo satko
   16:45 17.03.2020

   Janko, naco tu kopirujete tamtie Branikove vyfabulovane zlomyselnosti. Ziadne "sme odoslali". Skupina slovenskych podnikatelov nakupila a predala do Ciny zdravotnicky material. Nic na bozom svete im v tom nebranilo a nezakazovalo okrem dodrzania hygienickych predpisov na letisku. Vlada nemala ziadne pravo im vyvoz zakazat, lebo nemala na zaklade coho vyhlasit iny pravny stav. Nebol tu jediny nakazany.

   • Janko Paliga
    22:21 17.03.2020

    "Janko, naco tu kopirujete tamtie Branikove vyfabulovane zlomyselnosti. " Vyfabulované? Už niekto na neho podal trestné oznámenie za ohováranie? Bol už usvedčený z lži za svoj článok o tých rúškach? To, že začal kričať len dotknutý šmelinár, poukazuje skôr na verziu Bránika.... Ja si počkám, či ho niekto usvedčí z klamstva ..... Dovtedy mu budem veriť, že sa to tak udiať mohlo....

    "Nic na bozom svete im v tom nebranilo a nezakazovalo...." Ve´d práve, pomaly 2 týždne od zasadania krízového štábu, kde MUSELI VEDIEŤ, ŽE CHÝBAJÚ prostriedky pre občanov a HLAVNE zdravotníkov, a tí poskoci si budú radšej riešiť kšeft.... :-D

 • Pilot
  12:37 17.03.2020

  Bigotním Polákům bych věřil málo co míň, než geopolitické teze ať už ohledně viru, či jiné události :) Na druhou stranu ohledně zbrojení to dělají nesrovnatelně lépe než my. Nicméně EU není a nikdy nebyla nic víc a nic míň, než ekonomicko-sociální-průmyslová, dejme tomu, skupina zemí, která nemá svoji armádu, ani sklady materiálu či doktorů, či vojáků. Prostě názory těch dvou ušmudlánků jsou úplně mimo mísu.
  Jen podotýkám, a věřím tomu, že spoustu pisatelů zde, kteří kritizují EU pro nečinnost, ji jindy kritizuje za činnost a vůbec její existenci.

 • Kikirík
  12:09 17.03.2020

  Kritika na EÚ je teraz veľká, to je pravda. Ja som napríklad v robote počul kolegov nadávať na EÚ ako nič nerobí atď. Počítam, že viacerí teraz nadávajú na EÚ, aj keď sú to skôr “krčmové” kecy.

  Avšak kritika EÚ nie je oprávnená, keď že je to výhradne ekonomická a politická únia. Takže nevidím dôvod, aby EÚ mala niečo riešiť, keď že každý štát má vlastných politikov, “vodcov”, ktorí krajinu riadia a riešia problémy individuálne. EÚ tak isto neriadi armády členských krajín a tak isto nie je problém s uzatváraním hraníc, čo štáty robia tiež individuálne.

  Jediné, čo mohla podľa mňa EÚ zabezpečiť a kde zlyhala, je nedostatok zdravotníckeho materiálu a ochrana hraníc. EÚ mala hneď, keď sa vírus objavil v Európe, obmedziť alebo zakázať cestovanie. Alebo zatvoriť hranice. EÚ nevydala žiadne zákazy, ani nič neobmedzila ešte na úplnom začiatku. Všetko to riešili štáty individuálne. Vyššie som písal, že by EÚ za to nemala byť kritizovaná a teraz hu sám kritizujem, ale na druhú stranu, na takéto niečo sa dá ťažko pripraviť. Aj Čína, Taliani a ostatní, všetci boli prekvapení a situáciu podcenili. A po bitke je každý generál, takže som to myslel v tomto slova zmysle.

  Tak isto dúfam, že EÚ pomôže krajinám aj finančne, keď že to má veľké ekonomické dopady a vydá nejaké stimuly, čo by pomohlo vynahradiť alebo zmenšiť straty firmám. Horšie to bude potom, keď vírus aj trochu poľaví.

 • liberal shark
  10:38 17.03.2020

  Myslím, že nejhorší na tom je poznání, že můžete mít smlouvy se zahraničím na co chcete (respirátory), ale když teče do bot, tak se prostě plnit nebudou. Takže pro příště platí staré známé - jen to, co je doma, se počítá. A opravdu počítat mlžete jen s tím, na co si můžete ve skladu opravdu šáhnout. České jaderky mají fyzické zásoby jaderného paliva, ale co ostatní části kritické infrastruktury ?

 • Dzin
  09:04 17.03.2020
  Oblíbený příspěvek

  Jen bych si dovolil upozornit co se týká kritiky EU, že její hlavní problém je, že jejím orgánům členské státy neudělily dostatečná oprávnění a pravomoci, aby mohla fungovat tak, jak se po ní nyní většinou požaduje. Takže dělá to co může a má, tedy maximálně přednášet návrhy a doporučení a zajišťovat výměnu informací.

  Koordinovaná akce států EU by byla jistě přínosnější, ale potom proto musíme něco dělat a ne jen po ní volat. Na jednu stranu si hájit "vlastní dvorek" a na druhou se dožadovat někoho o větší angažovanost, když ho do dvorku nepustím.

  Pro politiky je samozřejmě takoví stav nejlepší, protože při svých selháních se mohou dovolávat na někoho třetího, který jim vše "diktuje" a oni nic, oni muzikanti.

  Bylo by ovšem dobré se na věci podívat tak jak jsou a uvědomit si reálné přínosy i negativa a podle toho jednat.

  Pokud tedy požadujeme větší koordinovanost mezi státy, musíme v rámci EU udělat instituce a poskytnout jim nástroje pro ní. Pokud to nechceme a chceme být malými ostrovy v moři řešící si vše sami, tak to taky máme udělat, ale nesmíme si potom něco nalhávat a nevidět situaci jaká je.

  V každém případě ale je dobré oprostit se od uvažování o někom třetím, kdo to buď řeší nebo neřeší. Vše vychází primárně od našeho státu, naší politické reprezentace a nás jako voličů, kteří si ji volí.

  Pokud se nám něco nelíbí, tak potom musíme začít u tohoto a ptát se, co děláme pro zlepšení s ne se stále vymlouvat na někoho dalšího.

  • Argonaut.CZ
   09:27 17.03.2020

   Orgány EU si pravomoce vždy braly, i když jim je nikdo nedal. Stačí se podívat na historii kolem "odzbrojovací směrnice", to si EU kreativně vykládala naprosto vše.

   Pointou je, že žádný úředník v nějaké tramtarii nemá žádný zájem řešit jakýkoli REALNY problém, když může měsíce a roky vytvářet a řešit virtuální problémy.

   • Scotty
    09:39 17.03.2020

    Jak má ten úředník řešit například tento reálný problém?

    • cejkis
     11:25 17.03.2020

     Třeba tím, že místo pití kafe a shánění povolení na lednici ve své kanceláři jej v lednu napadne, že přijde virus a zkontrolovat stav zásob proti této hrozbě.
     Zatímco spoustu lidí to napadlo a začali kupovat respiratory v lednu, státní úředníci pili kafe.

     • Scotty
      12:33 17.03.2020

      Myslím pochopitelně úředník sedící v Bruselu. Jak vyplývá s příspěvku Argonauta.

   • Jirosi
    09:59 17.03.2020

    Ekonomická organizace = směrnice ohledně obchodu = zboží zbraně = směrnice o prodeji/držení.
    Když do školy vrazí kamion plný "chloru", pak logicky vydají směrnici co bude zpřísňovat přepravu nebezpečných látek.

   • Dzin
    11:31 17.03.2020

    Rozhodně ne, všechny pravomoci jsou orgánům EU dány členskými státy. Stačí se podívat na historii kolem "odzbrojovací směrnice", kde orgány EU nemohou vůbec nic a vše si domluvili právě jednotlivé státy. Navíc implementace toho na čem se dohodly je poměrně volná se spoustou vyjímek.

    Neber to ve zlém, ale tvůj příklad právě ukazuje, jak je obecné povědomí o tom co je a jak funguje EU v Česku velmi nízké. Jediné výlučné pravomoci EU se týkají celní unie, hospodářská soutěž, měnová politika pro euro, zachování společných zdrojů v moři, společná obchodní politika a uzavření mezinárodní smlouvy když u ní existuje zmocnění právním předpisem EU a je to nezbytné pro výkon pravomoci EU.

    Nadávání na úředníky je potom spíše národní sport, protože úplně stejně můžeme říci, proč by nějaký úředník třeba v Praze měl zájem řešit něco v Dolní Lhotě.

    • Argonaut.CZ
     14:24 17.03.2020

     No asi žijeme každý v jiném světě. Pro zajímavost se seznamte např. s https://gunlex.cz/clanky/hlavn...

     Myslím si, že o fungování orgánů EU vím relativně dost. Ono jedna věc je žít na obláčku a druhá věc je sledovat konkrétní záležitost, jak proplouvá orgány EU, jak se dodržují či nedodržují pravidla a podobně. A právě na konkrétních případech je vidět, jak to funguje.

     • Dzin
      20:58 17.03.2020

      Nějak nevidím ve zmiňovaném odkazu nic, co by vyvracelo to co jsem psal?

      Pokud jde o samotnou směrnici, ta byla přijata na základě hlasování v Evropském parlamentu a Radě EU (pouze tyto dvě instituce mohou přijímat legislativní změny). V Evropském parlamentu jsou volení zástupci jednotlivých členských států a v radě EU jsou zase zástupci vlád (ministři) států EU. Vše je tedy primárně v kompetenci jednotlivých států resp. jejich zástupců volených občany tohoto státu a ne nějaká nezávislá instituce EU.

      Ty mají většinou roli poradní, např. ve zmíněném návrhu všechny instituce EU (včetně Evropské komise) podali návrhy na znění a o nich se hlasovalo v parlamentu EU a radě EU. Dále mají roli kontrolní, tedy až potom, co se jednotlivé členské státy na něčem dohodnou tyto orgány EU kontrolují dodržování těchto dohod.

      Stále tedy platí, že orgány EU (ve smyslu jakým se používají, tedy nadnárodní a/nebo byrokratické instituce nevolených přímo v členských státech) nemohou nic a vše záleží na jednotlivých státech, jak se mezi sebou domluví. To, že ČR resp. její zástupci nedokáže prosadit u ostatních států svůj pohled na věc je bohužel smutný fakt, který je dlouhodobý a není zrovna jejich dobrou vizitkou.

  • Jura99
   10:32 17.03.2020

   Na jednu stranu ta oprávnění nejsou dostatečná, což je možná chyba, ale jen v případě, kdybych neměl pocit, že tam všichni sněží ! Řídit EU centrálně a správně by bylo ku prospěchu, ale ďábel je skrytý ve slůvku správně. Představte si na čele někoho jako Macrona, Johnsona, ale i Merkelovou, byť Merkelovou uznávám za pracovitost a nepovažuju ji za hloupou. Být na čele někdo jako Johnson, ještě stále nejsou pozavírané hranice a virus nám tu kosí lidi po ulicích.
   Dnes najednou Ursula von Leyenová zavřít hranice schengenu může, ale proč o měsíc později než bylo nutné ? Na to aby někdo dělal věci ještě hůř než my, fakt nikoho nepotřebujeme.

   • Dzin
    12:00 17.03.2020

    Myslíš že je to rozdíl oproti Babišovi či Kalouskovi? Tady nejde o to, kdo jaký je, ale aby byl nastavený funkční systém spolupráce. Jenže dokud si budeme hrát na kooperaci a reálně se budeme snažit co nejvíce omezovat rozhodování EU, potom nikdy žádný funkční systém mít nemůžeme.

    • Jura99
     13:22 17.03.2020

     Ano, bohuzel zapadni ststy delaji hur nez Babis, protoze pozde. Pokud bychom delali jako Nemci, tak dnes zatim jedeme v normalnim provozu. Zakazy by prisly kolem 500 evidovanych nakaz. Asi uznate ze by to smrdelo katastrofou.

     • Jirosi
      11:14 18.03.2020

      Na počet nakažených i šíření v populaci má vliv velikosti té populace.
      Itálie má 6x více obyvatel, Německo 8x...

  • palo satko
   11:16 17.03.2020

   Priznacne je, ze nikde nevidiet nasich draho platenych europoslancov. Bonzovat na vladu, nutit nam kraviny na to si ich uzijeme. Europarlament je totalny mrtvy chrobak a je rovnako uzitocny ako pliesen medzi prstami na nohach.

 • Argonaut.CZ
  08:05 17.03.2020

  Evropská unie a pobyt v ní je jako jízda na mrtvém koni, všichni jedou, tváří se, že kůň je zdravý, silný, ale je to už dýchavičná herka, co sežere spoustu kvalitního sena, ale nikdo se nepovozí. V tomhle módu se to dá provozovat ještě dlouho, a nebo začnou první jezdci sesedat, jako sesedla VB.

  Pro nás má sesednutí jeden velký problém a to je otevřenost naší ekonomiky a chybějící přístup k moři. Okolní státy jsou schopny blokovat import a export zboží. Což jsou věci, které se začínají dít - ať je to zadržení roušek v Německu, nebo Rumuni, když blokovali dodávky ruského materiálu do Srbska.

  Jak se bránit? samozřejmě, že to lze, zejména pokud jsme tranzitní zemí i pro elektřinu, kterou Němci přes nás dopravují na Jih.

  • Jura99
   08:48 17.03.2020

   Bohužel až to skončí, budou mít prostor populisté, kteří budou tvrdit, že jim by se to nestalo, oni by na nebezpečí reagovali včas. Historie se bude opakovat, přijdou noví Hitlerové, kteří řeknou, že prohnilé minulé vedení nahradí oni. A masy jim na to zřejmě opět skočí. Lidé totiž přijdou o práci, majetek a o své blízké. Naštvání bude velké.

  • Jirosi
   09:27 17.03.2020

   Zkuste třeba dohle:
   https://manipulatori.cz/hoax-n...

   • PavolR
    12:05 17.03.2020

    V tomto prípade nejde tak úplne o výmysel konšpiračných webov, skutočne tam boli nejaké problémy, ktoré bolo treba riešiť na úrovní ministrov a vývozných výnimiek: http://www.atv.hu/belfold/2020...

    • Jirosi
     14:09 17.03.2020

     I CR zakázala a zabavila neodeslané dodávky, ale CR dodávky zabaveny nebyli.
     Základem konspirace je pravda.

  • Janko Paliga
   14:40 17.03.2020

   "nebo Rumuni, když blokovali dodávky ruského materiálu do Srbska."....

   Zabudol si napísať - VOJENSKÉHO materiálu, podliehajúceho sankciám? :-D

   • Larry
    11:02 18.03.2020

    Na Srbsko už žádné sankce nejsou. Stejně jako Chorvatsko a jiné balkánské státy můžou kupovat co chtějí a kde chtějí (pokud na to mají)

 • fotr
  08:04 17.03.2020

  Nejsmutnější na celé věci je to jak si vláda hraje na odborníky a hřeje si vlastní polívčičku a snaží se nahonit body jak vše zvládá. Opak je bohužel pravdou, vláda selhala všude kde se dalo. Velkohubá prohlášení Babiše o tom jak je připraven veškerý materiál se ukázala zase jako naprosto vylhaná a také soudruh ministěr zdravotnictví prokázal naprostou neschopnost. Jím řízený resort podělal co mohl a ty excesy jak nemocnice odmítaly řešit rizikové i nakažené osoby a posílaly je domů jsou až neuvěřitelné.
  Snad největší chyba byla ta že v okamžiku kdy už bylo jasné že Itálie čelí masívní nákaze nikdo nereagoval a České občany kteří se z Itálie vraceli neměli státem nařízenou karanténu a dohled. Ten týden zpoždění jde právě na vrub vlády která nic neudělala i když jí to odborníci radili a měli pravdu, právě ti co se z Itálie vrátili mohou za masívní rozmach nákazy.
  Každý den nám Babiš a jeho poskokové opakovaně lžou jak probíhají dodávky ochranných prostředků do zdravotnických zařízení, není tomu tak, naprostá většina zdravotnického personálu nedostala stále nic. Pokud nám tímto pochybením vypadne ,,pouhých,, 20% zdravotnického personálu, celý systém se totálně zhroutí a lidé zůstanou bez pomoci.

  • Jura99
   08:44 17.03.2020
   Oblíbený příspěvek

   Selhat, selhala. Podobně jako selhala nemalá část Čechů, kteří do té Itálie jeli. Podobně jako selhaly všechny vlády napříč Evropou. Ta naše, přestože pět minut po dvanácté, provedla kroky jako první. Totéž slovenská, taky pozdě, ale přeci (chválím Pellegriniho, bude ho škoda v opozici). Co byste řekl mít za premiéra Johnsona nebo Macrona nebo Giuseppe Conteho? Ti všichni tragicky zaspali, ještě před týdny hlásili různé nesmysly, třeba Conte že neudělá z Itálie velkou nemocnici a nyní z ní udělal velkou márnici ! Paradoxní je, že ti podivíni mají podporu svého obyvatelstva, u nás to Babiš schytává, kde může. Ok, nejsou roušky, může za to hned vláda. Vláda je snad nemocnicím vždy kupovala ? Ne, nemocnice mají své vedení, své nákupčí, své tendry a své dodavatele. Co nemocnice dělaly ? Od ledna si chrápaly a nyní to hází pouze na vládu. Místo žvanění stačí rozstříhat prostěradla a roušky ušít. To má sednout k šicím strojům vláda ? Ještě před 20lety nebyly roušky jiné, než bavlněné.

   • fotr
    09:37 17.03.2020

    Nevíte o čem hovoříte, speciálně co se roušek týče, několik výrobců a distributorů je má skladem ale nesmí je dodat nikomu jinému než státu a ten je zatím neodebral. Posledních několik dní jsem strávil obvoláváním zdrojů a marně se je snažil sehnat a proto vím jak ta situace vypadá.
    Zkuste říci zdravotnímu personálu ať nastříhá prostěradla a vyrobí si roušky, které navíc stejně nebudou proti Covid 19 fungovat, asi vás pošlou do pr.....

    • Jura99
     10:37 17.03.2020

     Pane fotr, melete z cesty. Prodej roušek zakázaný není !!!!! Roušky samozřejmě proti covid 19 fungují, ale musí je mít na puse všichni, nakažení, zdraví i ti co se neví jak na tom jsou. Pokud ošetřuju pacienta který může mít roušku (neošetřuju mu pusu) stačí mi rouška, když ji má i on. Pokud pacient roušku mít nemůže potřebuji FFP3.

     • Jirosi
      11:32 17.03.2020

      Podle vás tedy všichni co byli v médiích a tvrdily, že roušky proti nákaze nefungují vědomě lhali?

     • major
      11:43 17.03.2020

      On písal, že je zakázaný predaj rúšiek? A mimochodom, koľko ste ich zohnali v najbližšej lekárni?

      No výborne - jak prosté a geniálne! Len mi tak napadá prečo vláda už mesiac melie niečo o respirátoroch (ktoré reálne nie sú!) a lekári si ich zháňajú na vlastnú päsť kde môžu.

      A prečo už mesiac nemáme povinne nariadené nosenie rúšiek, ktoré budú vo veľkom šité z kusov látok? Žeby to bolo tým, že ktosi tvrdil, že všetkého je dosť a dnes sa ukazuje, že luhal?

      Inak ako vyšetríte pacienta s kašľom bez toho aby ste mu pozreli do krku?

      Poznámka - lekárske rúška sú jednorázová záležitosť.

     • Jura99
      11:45 17.03.2020

      Jirosi: ti všichni řekli polovinu pravdy a bohužel vy a vám podobní tu zbylou polovinu pravdy nevěděli a ani si ji neuměli logicky odvodit. Tak znovu, rouška neposkytuje 100% ochranu při vdechování kontaminovaného vzduchu, protože prostě "podfukuje", případně má větší materiálové póry než je rozměr viru (není z nanovlákna, nevím jak covid, ale viry mají obecně rozměr v řádech setin mikronu). Ale i tak se můžeme bavit o ochraně lepší než nic, tipuju 50%, když na vás nakažený prskne, je šance že to pochytí rouška. Co ale důležité je, že rouška zachytí s vysokou účinností mrak kapének, který vydechuje nebo vykašlává ten, kdo ji nosí. Takže pokud roušku nosí všichni, budeme se bavit o účinnosti v horních třech čtvrtinách či více. Účinnost při pobytu v uzavřeném nevětraném prostoru, kde se vzduch postupně nasytí, může klesat. Ale kapénky samozřejmě padají gravitací k zemi.

     • Jura99
      11:48 17.03.2020

      major: ano písal, asi jen neumíte číst. Zkuste to pomalu a dvakrát. ".......speciálně co se roušek týče, několik výrobců a distributorů je má skladem ale nesmí je dodat nikomu jinému než státu..." Toto je samozřejmě lež. Roušky a respirátory horší než FFP3 volně prodejné jsou.

     • Jirosi
      12:14 17.03.2020

      Jura99: "ti všichni řekli polovinu pravdy a bohužel vy a vám podobní tu zbylou polovinu pravdy nevěděli a ani si ji neuměli logicky odvodit."
      "(není z nanovlákna, nevím jak covid, ale viry mají obecně rozměr v řádech setin mikronu)"

      Není lepší si to najít, než začnete něco odvozovat?
      Rouška bez nanovlákna je k ničemu, pro vir průchozí. Pokud zachytí kapénky, pak se stává kontaminovanou. Pokud nedojde k výměně, opět dochází k šíření.
      Kapénky sice padají k zemi, ale vy je máte nachytané v té roušce vaše, nebo cizí.
      Vaše šíříte, cizí vdechujete po celou dobu než roušku vyměníte. Proto se vyrábí jednorázové.

     • fotr
      13:09 17.03.2020

      Nemelu z cesty, ověřte si to u dodavatelů nebo v nemocnicích, roušky (respirátory) účinné proti Covid 19 na skladech mají ale nesmějí je distribuovat bez příkazu státu.,nemůže si je tedy objednat ani nemocnice nebo jiná zdravotnická zařízení. Moje žena pracuje v nemocnici na PLICNÍM oddělení a nedostali nic! Běžné zásoby ústenek které mají normálně na 4-5 měsíců vyčerpala nemocnice během 5 dní a další nemohou objednat. Dcera pracuje v jiné nemocnici a jsou na tom úplně stejně. Situace je stejná na všech pracovištích. Kde jsou ty zásoby co o nich mluvil Babiš a Vojtěch? Jen samé lži! Pražská záchranka dostala od státu 90 kusů, skutečně jen 90 kusů , to mají max na 2 dny! Dostáváme se tak do situace kdy vystavujeme zdravotníky neúměrnému riziku a pokud půjdou marodit, tak jsme v háji, naprosto. Už je spočítáno že výpadek 20% lidí ochromí naše zdravotnictví natolik že zkolabuje. Proč vláda neposlechla odborníky a nedala všechny co se vrátili z Itálie rovnou do karantény? Proč je nechala naprosto nekontrolovatelně a nepodchycené šířit nákazu po celé ČR?
      Mimochodem, prostředky ochrany které stát nezakázal volně prodávat ochrání tak maximálně proti rýmě ale stejně ani ty nejsou na trhu. Prostředky větší ochrany má pak pod kontrolou stát. Ptám se tedy kde jsou? Jen samé lži a manipulace.
      Juro99, pokud budete ošetřovat pacienta nakaženého Covid 19, tak rozhodně nestačí aby měl jednoduchou roušku nebo ústenku, na tak blízký kontakt to nestačí a pomůže pouze když bude mít ošetřující kompletní ochrannou výbavu potřebné kategorie včetně brýlí. Obyčejné roušky nebo ústenky pouze snižují riziko nákazy tak že omezují rozptyl virů na větší vzdálenost.

     • Jura99
      14:28 17.03.2020

      fotr: těch údajně existujících firem, které sedí na skladu plném respirátorů FFP3 a čekají pouze na to, až jim "stát" zavolá, je mi velmi líto. Jejich obchodní oddělení asi vedou diletanti, pokud skutečně čekají pouze na to, aby mohli FFP3 státu prodat, nejspíš by stačilo pouze zvednout sluchátko. P.S. Nepleťte si roušku (správněji ústenku) s respirátorem.

     • Jura99
      14:30 17.03.2020

      Jirosi: nemám čas vám opakovaně vysvětlovat, že plošné nošení roušek je samozřejmě proti šíření covidu ústy velice účinné.

     • Jirosi
      18:07 17.03.2020

      Jura99: Tady máte medicínskou studii.
      https://www.researchgate.net/p...

   • Jirosi
    09:44 17.03.2020

    Češi do Itálie odjeli, protože vláda vydala jen doporučení. Kdyby vydala zákaz nejeli by nikam.
    Nemocnice mají svoje zásoby, ale jen v rámci svého rozpočtu, a nařízení vlády (Ministerstva zdravotnictví). Za úpravy rozpočtu, a další věci zodpovídá právě ta vláda.
    Nařízení na používání zbytečných roušek z bavlny opět vláda, aby uchlácholila lidi. Pokud by fungovali, mohli to doporučovat od prvního dne.

    • Jura99
     10:58 17.03.2020

     Jasně, občani když nemají valstní mozek, může za to vláda. A nejvíc vládu budou kritizovat ti bez vlastního mozku, kteří do Itálie jeli a málo toho, že tam jeli, ještě si pospíšili dorazit nejpozději 23.59hod, aby nemusli do karantény. Ale souhlasím v tom, že jací tupci, taková vláda. Lepši si nezasloužíme.

     • Jirosi
      11:26 17.03.2020

      Nařízení mohlo platit v čase vydání 12h, opět to byla vláda kdo ho odložil na půlnoc.

     • Jura99
      11:51 17.03.2020

      Jirosi: jděte s podobnou "logikou" někam. Ještě pochopím, že je někdo tak tupej, že bez sdělení vlády nepochopí, že se v Itálii mohl nakazit a musí do karantény. Ovšem účelově spěchat po nařízení vlády a stihnout přijet do 23.59 je obcházení nařízení vlády a krajně bezohledný krok. Tam laskavě vůbec nekomentujte, co vláda měla nebo neměla jinak formulovat.

     • Jirosi
      12:18 17.03.2020

      Vláda nevydává opatření pro uvědomělé občany, ti na dovolenou ani neodjeli.
      Vláda vydává opatření pro ty co nedokáží sami vyhodnotit riziko. Proto je podstatné zda si vybere platnost zpětně, hned, od.

     • Scotty
      15:57 17.03.2020

      Jura99
      Vaše snaha bagatelizovat chyby které se jistě staly je podivná.

   • major
    11:20 17.03.2020

    Trošku súdnosti.

    Tieskať Babišovi a pľuť pritom na nemocice a lekárov je skutočne úbohé. Ak sa nakazia lekári a budú musieť zostať doma v karanténe, tak kto bude obsluhovať tie tisíce respirátorov? A ten kus handry cez ksicht zníži prenos od teba von, ale lekár s desiatkami ľudí v čakárni to môže použiť tak miesto svätenej vody - už dávno mali mať k dispozícii respirátory (o ktorých sa týždne len hovorí).

    A áno - nik iný ale práve vláda sa má starať o to, aby najmä v čase krízy fungovalo všetko ako namazaný stroj. Sme predsa v núdzovom stave! (Čo funguje "vždy" je úplne mimo misu.) Zvolať 5x za deň tlačovku a každé 2 dni podpísať ďalší papier s reštrikciami naozaj nestačí, zvlášť keď sa tan pán trúfa nazývať vrcholným manažérom.

   • Vojna a mír
    11:53 17.03.2020

    Zcela přesné!
    Tady se pořád mele o tom jak stát, potažmo vláda zaspali, protože v nemocnicích nejsou ochranné prostředky.
    Zřizovatel nemocnic je kraj nebo jsou v soukromém vlastnictví. Mají všechny své vedení a řídící management.
    Pořád bylo křiku, jak by stát neměl zasahovat do vedení toho nebo onoho. Ano souhlas, ale pak odpovědnost za malou zásobu nesou odpovědné osoby z řídícího mechanizmu dané instituce.
    O možné epidemii víme od ledna.
    Vláda centralizovala nákup OOP od března. Zde můžeme tvrdit, že pozdě. Teď vidíme že ano.
    Do té doby si ale sklady a zásoby plnili nemocnice a zařízení na základě svých uvážení plynoucích z jejich řídících mechanismů. To oni v prvé řadě selhali.
    Házet teď vše na stát a vládu je čistý populismus.
    Můžeme se bavit o tom, že stát přes MZ měl významně doporučit někdy v únoru institucím se na možnou pandemii nadzásobit a sám navýšit zásoby OOP do strategických rezerv, později převzít distribuci OOP dříve než v březnu. To je ale patrné až teď.
    Na druhou stranu, jak tu bylo v diskusi zmíněno, ani stát nezmůže vše a koupě OOP, které se vyrábí na území jiného státu smlouvy / nesmlouvy vůbec nemusí dopadnout.
    Doufám, že ze situace vyjde do budoucna poučení pro stát i jednotlivé instituce.

    • major
     14:22 17.03.2020

     Je núdzový stav - v takomto prípade sa otvárajú štátne (!) hmotné rezervy a tam je prd. Tie sú centralizované odjakživa. Minimálne mesiac pred prvým prípadom bolo jasné, že tie rezervy je dobré prekontrolovať a naplniť. Vysr.i sa na to - áno, je to len a len zodpovednosť tejto vlády.

     Ak to teraz nezvládajú - prosím, môžu tomu šéfovať skutoční odborníci. Opakujem - je núdzový stav. Akú nezávislosť majú či nemajú mať nemocnice pri bežnej prevádzke je úplne irelevantné.

     Na čo tam potom tá vláda je keď za všetko môže niekto iný?

     • Jura99
      14:34 17.03.2020

      ano, naše vláda je jednooká, s tím budu souhlasit. Ale jsme v situaci, že naše jednooká je diametrálně lepší, než slepé vlády od sousedů. Nikdy bych nečekal, že vlády DE, IT, FR, VB tragicky selžou. U nás to funguje celkem dobře, když pominu přiblblíky, kteří si antibabiše honí právě v krizi. Ad téma roušky. Roušky účinné jsou, když je nosí všichni. Rouška je snadno vyrobitelná doma, případně nahraditelná kusem hadru. Myslím, že je tím téma vyřízené.

     • major
      19:24 17.03.2020

      Jura99: Takže to, že chýbajú rúška je vlastne správne - pretože sa dajú nahradiť kusom handry a vec je vybavená. Hlúpi Taiwanci - načo majú 3 rúška na obyvateľa, ktoré okamžite zadarmo uvoľnili.

      A vlastne ani nechápem načo vláda objednávala tých 10 miliónov, čo majú doraziť v nedeľu a prečo sa vôbec ospravedlňovali.

   • Janko Paliga
    14:52 17.03.2020

    "Totéž slovenská, taky pozdě, ale přeci (chválím Pellegriniho, bude ho škoda v opozici)."

    Jura, žiaľ nemáš pravdu. Pelleho škoda nebude. Tie veľkohubé reči, ktoré táral doteraz, bude aj tam. Či arogantné vyjadrenia -
    "Dodal, že podľa jeho informácií sa vo štvrtok rokuje a robí prieskum trhu s vybranými firmami, ktoré by vedeli dodať ochranné rúška. Štát sa ich pokúsi nakúpiť za čo najlepšiu sumu, povedal Pellegrini.

    "Nerobme paniku, že musí päť miliónov ľudí behať s rúškami po krajine," podotkol Pellegrini.

    Premiér tiež poznamenal, že privátne ambulancie mali rozmýšľať a zaobstarať si rúška skôr. "Nemôžeme všetko robiť na úkor štátu. Štát sa musí postarať o štátne a verejné zariadenia, ale ak tých rúšok bude dosť, poskytneme ich aj súkromným lekárom," hovorí Pellegrini." - https://domov.sme.sk/c/2235094... To povedal 5.3.2020. V nižšom linku si prečítaj, odkedy o tom rokoval krízový štáb a ČO SPRAVIL....

    Už len pre toto - https://www.branik.info/post/p...

  • technik
   08:46 17.03.2020

   Takhle blbě plakat umí každý druhý Čech už je to prostě naše vlastnost. Věřím tomu že vy osobně jste řídil, jestli vůbec maximálně tým o 50 lidech, kdežto vámi jmenování představitelé řídí tisíce podřízených a bohužel Babiš ani ministr zdravotnictví nemohou za selhání jednotlivců ale chápu že lidé jako vy to musí na někoho hodit. Taktéž pochybuji že vy osobně byste vydržel pracovní tempo Babiše a dokázal v této těžké době vydávat nařízení která v historii ČR nemají obdobu. Mluvíte tady o karanténě lidi co byli v Itálii ale nepozastavuje se nad povahou Čechů kteří do Itálie odjeli na dovolenou ikdyz věděli že tam hrozí nákaza a tyhle lidi kritizovat nebudete?? To je podle vás v pořádku??
   Žádný stát EU nebyl na tohle připraven a roušky chybějí všude nejen v ČR tak nechápu kde by jste chtěl ty roušky nakoupit kdyby vy byste byl u kormidla.
   Dokonce i Němci nepustili kamiony se zdravotnickým materiálem na naše území tak co byste vy jako ministr s tím nadělal?
   Vytáhněte si hlavu ze zadku a zkuste v krizi něco udělat než blbě plkat.

   • Scotty
    09:03 17.03.2020

    Nením jak vy, ale já jsem zaznamenal mnoho prohlášení od Babiše a spol. že zdravotnického materiálu je dost a kdo tvrdí opak tak lže. Nakonec se ukázalo že lhal někdo jiný a stát nemá v rezervách prakticky nic. Myslím že to byla babišova vláda která seškrtala rozpočet SSHR s tím že držet rezervy je přežitek.
    Víte pokud někdo prohlásí že každý má ochranné pomůcky a kdo ne tak lže a má zavolat Babišovy působí jako výsměch těm co jsou reálně v terénu a ví jak situace vypadá. Když premiér lže v téhle věci proč by mu měli lidé důvěřovat v jiných věcech a například nevykupovat obchody?
    P.S.
    Nasazení vojáci mají ochranné pomůcky? Nebuďte slušný, řekněte pravdu. Kdo vám to nezjistil. Vy jste moc hodnej.

    • Jura99
     10:40 17.03.2020

     víme jestli za minulých vlád byly ve skladech SSHR roušky a respirátory v milionových řádech? Pokud ano a Babiš je bez náhrady vyřadil, pak patří na pranýř. Pokud nikoliv, udělal jen stejnou chybu jako všichni ostatní, tím že neodhadl že budou potřeba do SSHR nakoupit..

     • Scotty
      11:33 17.03.2020

      Víme to že současná vláda osekala rozpočet SSHS a ještě před několika měšci se vláda tvářila že držet rezervy je přežitek. Babiš sedí ve vládě už sedmým rokem a tedy jistě nese politickou odpovědnost. Jistě ne jen on, ale se současným stavem už mohli dávno pohnout.

     • Jura99
      11:54 17.03.2020

      Scotty: takže nevíme, jestli nemít skladem roušky a respirátory byl dlouhodobý trend, který jen vláda (či ředitel SSHR) špatně nevyhodnotili jako chybu. Kdo chce psa bít, hůl si najde.

     • Jirosi
      12:34 17.03.2020

      Jura99: V hmotných rezervách bylo 50 000 ks PPF 3, jen zdravotnictví jich potřebuje 150 000 ks denně. Stát měl přes 30 dní na přípravu.

     • Jura99
      14:37 17.03.2020

      Jirosi: otázka zněla trochu jinak. Jaký je dlouhodobý počet roušek a respirátorů v rezervách? Pokud to nevíte, nepište o něčem jiném.

     • major
      19:16 17.03.2020

      Jura99: Čo s tým majú dlhodobé počty? Blížila sa pandémia a vláda na ňu bola opakovane upozorňovaná dopredu a dotazovaná na stavy zásob. Vládni predstavitelia opakovane o stave zásob klamali. Tým by som túto tému uzavrel.

    • technik
     11:37 17.03.2020

     To Scotty.
     To že chybí materiál je jasný fakt ale jestli jsem já dobře zavnimal to co řekl Babiš, tak řekl že týmy urgentního příjmu, posádky záchranných vozu,infekční oddělení nemocnic mají zajištěné základní roušky a respirátory. Ostatní lékaři jsou až v druhé lajně a těm se to samozřejmě nelíbí a pyskuji. O soukromých lékařích ani nemluvím, snad každý lékař by měl byt vybaven na tyto případy a obviňovat stát a řvát dej dej je od nich sprostota.
     Co se týká kluků na hranicích včera jsme odjeli a dnes už máme roušky i respirátory k dispozici.
     Jinak souhlasím osobně se neztotožňují například s odprodejem hutního materiálu ze skladu hmotných rezerv. Osobně si myslím že tohle je škola k nezaplacení a může nás to velmi kvalitně připravit na daleko horší doby.

     • Jirosi
      12:39 17.03.2020

      Ve zdravotnictví je problém v tom, že jich potřebují více kusů za den/os.

     • Scotty
      12:50 17.03.2020

      technik
      U roušek změnil Babiš prohlášení ve chvíli kdy bylo jasné že dostatek roušek a respirátorů prostě nebude.
      Doslova řekl řekl "Není pravda, že zdravotníci nemají pomůcky, mají je," ač to zjevně nebyla pravda. Možná by měli dostat členové vlády školení o vedení krizové komunikace.
      To už je ale vcelku jedno. Důležité je aby se stát z téhle lekce poučil a vyvaroval se těchto chyb do budoucna. Mohlo by totiž přijít ještě nějaké mnohem horší nemoc u které by nakažení mohlo být opravdu fatální důsledky. To že systém začíná pomalu nabíhat je dobře a také to že jste dostali potřené ochranné pomůcky. Včera tomu tak ještě nebylo.

     • Scotty
      13:29 17.03.2020

      technik
      Další věc co mi tedy silně vadí je honění si trika nad Itálií. Jsem přesvědčen že kdyby byla například Praha zasažena jako první v Evropě dopadneme stejně jako Italové.

     • technik
      14:04 17.03.2020

      To Scotty
      Souhlas a popravdě ještě u nás není konec a zatím počty stoupají tak snad to nebude mít tak tragické následky jak v Itálii.
      Bohužel i v tak špatných dobách politici nezapomínají na honění politických bodů a Andrej to umí set sakra dobře což může v některých vyvolávat nechutenství ale o tom už bohužel je na se politická scéna.

     • Jura99
      14:39 17.03.2020

      Scotty: mě tedy honění trika nad Itálií přijde na místě. Itálie má s přehledem nejvyšší úmrtnost na covid, tam zjevně nejde o to, že byli první, ale že jim zcela selhala organizace a úroveň zdravotnictví, Už to že mají 5x méně plicních ventilací na počet obyvatel než má ČR jistě má vliv na mortalitu.

     • Scotty
      17:13 17.03.2020

      Jura99
      Nevím co vás vede k přesvědčení že být na místě Itálie zvládneme situaci lépe. Zatím vše svědčí o opaku. Možná by u nás bylo o něco méně úmrtí, ale to je tak všechno.

   • fotr
    09:38 17.03.2020

    ty jdi už opravdu do hajzlu, ty jsi neskutečný debil a neustále nás tu o tom přesvědčuješ

    • fotr
     09:39 17.03.2020

     zapoměl jsem dodat že to je pro technika.

   • Jirosi
    09:51 17.03.2020

    Pokud se podívám na seznam opatření co se dělají v takové situaci, pak je zákaz vývozu jednou z prvních věcí. Jen hlupák čeká, že ostatní tam mají něco jiného.
    https://manipulatori.cz/hoax-n...

    Vláda měla možnost vydat zákaz cest do Itálie, místo toho vydávala jen doporučení.
    Když se vrátily opět to byla vláda kdo měl vydat 14 denní karanténu všem, opět jen někteří.
    Ten kdo to celou dobu zlehčoval místo vydání rázného opatřeni a snaží se to zpětně žehlit i neúčinnými opatřeními je stále vláda.

 • cejkis
  07:46 17.03.2020

  Příznivci liberálního chaosu mizí jak pára nad hrncem. Za 14dnů bude mít Německo 100tis nemocných a lidé budou umírat ve velkém. A pak, pokud Německo nezachvátí vlna nepokojů svrhnou svou kancléřku o které si mimochodem myslím, že je závislá na kokainu.
  EU se bude muset vrátit před lisabonskou smlouvu a nebo se rozdělí či rozpadne.

  • Scotty
   08:19 17.03.2020

   Já si zase myslím Rusko v nejbližší době zachvátí vlna rabování a Putin je závislí na Pervitinu. Jistě bude svržen v nejbližší době.
   Ruská federace se bude muset vrátit před zvolení Putina nebo se rozdělí či rozpadne.

   • Grull
    08:56 17.03.2020

    Rusko a rusové všeobecně, jsou zvyklí na pevnou ruku, která se o ně stará.

    Takže:
    Až dlouho žije Car Putin I.

    Pls. Ber to jako vtip a škodolibé pošťouchnutí v těchto krušných dobách.

    • Scotty
     09:08 17.03.2020

     To co jsem psal také samozřejmě není myšleno vážně. Ovšem když jsem četl tu stupiditu od cejkise tak mi to nedalo.

     • cejkis
      11:28 17.03.2020

      Napíšeme si za měsíc a uvidíme. V tuto chvíli už má Německo 100tis a ještě o tom většina Němců neví.

     • Janko Paliga
      22:33 17.03.2020

      .... aby skôr nepadol báťuška z KGB, keď mu klesá príjem z ropy .... :-D

    • Janko Paliga
     22:31 17.03.2020

     "Rusko a rusové všeobecně, jsou zvyklí na pevnou ruku, která se o ně stará."

     Ešte len bude pevná, keď nahradí sušienku Lenina v mauzóleu .... :-D

  • Danieeel
   00:46 18.03.2020

   Asi si odbornik. A mozno to Merekelova uziva preventivne. Pri zlyhavani pluc sa nejaka forma morfinovych pripravkov podava. "Zlepsuje to dych" - roztahuje plucne alveoly. Ale nie som lekar, neviem v ktorych pripadoch. Ale za mesiac - dva si mozeme dat vediet, ci nam to na JIS/ JIP "smakovalo" :)

 • Jura99
  03:30 17.03.2020
  Oblíbený příspěvek

  Zde opravdu není na místě zastávat se EU, vlastně ani žádné organizace napříč světem. Všechny tragicky selhaly. Od prosince máme záběry z Číny, které vypadaly jako ze sci-fi filmu. Jediné na co jsme se zmohli, byl posměch, že to řeší pozdě, že toho a tamtoho umlčeli, že izolovali město o 15mil. obyvatelích, což by v našem civilizovaném světě ani náhodou nebylo možné a blablabla. Nikoho kupodivu nenapadlo, že fungující letecké spojení s Čínou nutně virus dříve či později k nám importuje. Málo toho, když se virus objevil v Itálii, všichni zůstali v klidu a nikdo nevyužil čas k výrobě alespoň ochranných pomůcek, nikdo nesebral odvahu Itálii odstřihnout od Evropy. Můžeme se tu klidně hádat, jestli EU má nebo nemá pravomoci, ona když je mít chce, tak si je zajistí, viz. omezení držení zbraní. A pokud EU pravomoci nemá, tak našemu světu prostě chybí autorita, která podobné situace predikuje a koordinuje nutná opatření. WHO se ukázala jako onen zmatkující pan král z pohádky, jsou to jen diváci, kromě receptu na výrobu desinfekce z nich nic nevypadlo. Selhání stojí a bude stát biliony eur, nepřu se, jestli EU něco mohla či nemohla, v každém případě nepodnikla nic účinného, kromě mlčení a pozdějšího chaosu z úst předsedkyně komise. Chaos jde i z úst Merkelové, Macrona i Johnsona (byť už v EU není). Nákaza nás zastihla se staženými kalhotami, jako už mockrát v historii. Zprávy co se děje v italských nemocnicích zní jak z počátku minulého století. Přitom jedna plicní ventilace stojí pouhých 40tis €. Pokud se vrátíme k vojenské tématice, nemám žádnou důvěru, že by naše autority dokázaly reagovat na útok z východu. Tak jako chybí ochranné pomůcky, zřejmě by chyběl třeba olej a mnozí státníci by varovali před obranou, protože by to ohrozilo volný pohyb nebo podobný nesmysl.

  • PavolR
   07:48 17.03.2020

   Nemyslím, že ventilátory budú o peniazoch, skôr o rýchlosti výroby a nulových rezervách. Mimochodom, jeden z najväčších výrobcov je na SK: https://domov.sme.sk/c/2235996...

   • Grull
    08:08 17.03.2020

    Myslím, že hlavním bodem příspěvku je to, že když se nic neděje tak EU vše zvládá, řídí, nařizuje a rozděluje, ale když dojde k průseru, tak je bezmocná, bezradná a bezzubá.

    Jako, také jse si říkal:
    Jo Čína. Je jich jak much, to nemůžou ukočírovat.
    Jo Irán. Režim. Kdo ví, čím se tam léčí, pokud vůbec.
    Jo Itálie. To už je Evropa, EU, Civilizace. Ti to v pohodě dají. A ono prdlajs.

    A pak sedíš, v jakém stavu je tam zdravotnictví, podfinancované, nepřipravené, že rozhoduji, koho léčit a koho nechat umřít.
    Brrrr.
    Než tohle tady, tak raději tvrdá opatření. Nechci sem tahat politiku, ale Babišovi v tomhle fandím a nemyslím, že by, kdyby byl u kormidla Demoblok, že by si troufli nebo se alespoň dohodli, na tak tvrdých opatřeních. Ať už teď vyřvávají co chtějí.

    • Scotty
     08:26 17.03.2020

     Grull
     Co mělo vedení EU v této situaci tedy dělat? A to s tím Babišem, přečtěte si to co napsal fotr pár příspěvků nahoře. Má totiž naprostou pravdu. Babiš si vytváří kolem sebe vytváří zdání zachránce a ti jednoduší mu na to skáčou.

     • Grull
      08:52 17.03.2020

      Já s tebou souhlasím. Je to politik a je jasné, že si na tomhle přihřeje polívčičku. A pokud to zvládne, tak preference ANO vystřelí do nebe.
      Ale...
      To by dělal KAŽDÝ politik na jeho místě. Při představě, še by u kormidla byl Kraďousek nebo Fiala, je mi špatně.
      Jako z toho co tam, na špici pyramidy máme, si myslím že Babiš je nejlepší z nejhorších.

     • Scotty
      09:18 17.03.2020

      Problém je že prostě nemůžeme vědět co by udělal kdokoli jiný v téhle situaci. Mám ovšem pocit že přijímaná opatření nepochází z Babišovi hlavy, ale od pana plukovníka v. v. Prymuly.

     • Jura99
      10:49 17.03.2020

      Babiš mi je v zásadě lhostejný. Pro ilustraci si představte, že na čele vlády je cvičená opice. A teď si vezměte, že cvičená opice začala zavírat hranice a ukončovat trasy přenosu viru v době, kdy zde byly řádově jednotky nakažených. Dále si představte, že ostatní bohaté státy s dlouhou tradicí prosperity mají na čele profesionální studované akademiky. Tito profesionálové nejprve začnou prohlašovat, že zavírání škol, hranic atp. je nepřípustné, nikam nevede a že neudělají ze svých států jednu nemocnici a kritizují naši cvičenou opici. Chvíli jim to vydrží, než začnou registrovat stovky mrtvý denně a pak najednou otočí a dělají stejné kroky jako dělala naše cvičená opice už před časem. Budete rád za cvičenou opici, i když třeba tajně vyžrala sklad banánů ? Já tedy ano.

     • Scotty
      11:44 17.03.2020

      Jura99
      Politici se většinou radí s odborníky a co odborník to názor. Myslíte že Babiš se ráno probudí a ví jaké opatření má zavádět? Takže všechny opatření pochází od těch vašich akademiků-profesionálů.
      Mimochodem mám pocit že se u nás věci značně rozhýbali až po tom co Merkolvá prohlásila že se pravděpodobně nakazí až 70% Němců.
      Máte pocit že kdyby se nákaza místo Itálie první rozjela u nás byla by naše opice schopná zareagovat lépe? Stěží.

     • Jura99
      14:45 17.03.2020

      Scotty: zajímavé, že na vojenská témata vás považuju za zdejší etalon správného komentáře, ale bohužel tady mám názor o dost jinde.
      Naše cvičená opice nepochybně své vlastní akademiky poslouchá, možná i proto reaguje celkem včas. Státníci-akademici na čele jiných států asi neposlouchají nikoho a sami si rady nevědí, protože kopírují to, co dělala naše cvičená opice před týdnem.

    • major
     10:53 17.03.2020

     - „na skladě je milion roušek“
     - „osobně vám je rozvezu“
     - „otevřeme galanterie“

     Fandiť tomu chlapovi môžeš, ale to čo predvádza nie sú tvrdé opatrenia ale totálna neschopnosť. Áno, mediálny obraz supermana (ktorý všetko a sám zariadi) má skvelý, ale to lekárom nepomôže.

   • Jura99
    08:22 17.03.2020

    otázka, do jaké míry je ten výrobce závislý na dílech z Číny. Nejspíš jako všichni, tedy z 90%. Každý výrobek není jen o penězích, ale o výrobním čase. Ptám se jestli se někdo probral třeba v lednu a objednal znásobení výroby ventilátorů ? Naše vyspělá civilizace už umí jen kliknout na objednávku v eshopu a předpokládá, že to "někdo" dodá. On ten "někdo" je čínský dělník. Ten se teď porouchal a my jsme bezradní, sami nevyrobíme ani kondenzátor natož mikročip. Divíme se, že ty roušky a respirátory nejdou zakliknout v eshopu a trvá nám než pochopíme, že si je musíme ušít sami ze starých hadrů. Než to ale pochopíme, obviníme kdekoho, jaktože roušky nejsou ? Možná by mohla WHO poradit, jak vyrobit ventilátor z ruličky toaletního papíru a kuchyňského mixéru.

   • fotr
    13:17 17.03.2020

    PavolR
    v současné době disponuje ČR údajně asi tisícem plicních ventilátorů, nelze ovšem nijak zjistit kolik jich je provozuschopných, kolik je jich použito pro další pacienty a kolik je jich tedy reálně k dispozici pro nemocné virem Covid.
    Tuto informaci nemá kupodivu prý ani MZ.

 • Majky221
  23:09 16.03.2020

  Na margo Corona vírusu by som chcel povedať ,že tento globálny problém je tu práve kvôli Číne. Doktorka Peková v TA3 to vysvetlila veľmi dobre A sú to jej slová celý život pracuje s vírusmi a genetikou ,vo wuhane existuje stredisko jediné v celej číne kde pracovali s virusami sars,mers a kmene coronavírusov a tento virus ma charakteristiky ktore nevyzeraju ako prirodný izolát. To znamená že bol vytvorený(modifikovaný) V činskom laboratóriu. A spolu s inými svetovými odborníkmi sa zhoduje ,že ide pravdepodobne o náhodný únik tohoto vírusu . Určite ale nejde o biologicku zbraň. A čínska reakcia úsmevná“ Zlodej kričí chyťte zlodeja .“

  • Poly
   23:50 16.03.2020

   Ale prd, je to normální mutace. Čína za to může to ano. Čína může za každého mrtvého, který na koronavirus zemřel. Jenže to je pouze tím, že to jsou primitivové, žerou hady, netopýry, různé pochybné hlodavce, masožravce,...A mají děsnou hygienu na těch jejich úchylných trzích, všude krev, zvířecí výkaly... Takhle "vyrobili" SARS, MERS , Covid-19 a historicky pravděpodobně Španělskou chřipku,. A není to konec, za pár let vznikne zase něco nového.

  • Sidon
   01:05 17.03.2020

   No tak to se obavam, ze bude spise hoax, naopak rezervoarove organismy (ty, ktere virus maji a nijak zvlast jim neskodi) pro koronaviry zname, jsou to casto netopyri (to se predpoklada o SARS). Predstava, ze by vedci ve velkem chytali jedince z kazde vetsi kolonie, sekvenovali ve velkem a pod tlakem to cpali do databazi, je bohuzel mylna, na to nejsou penize a donedavna na to nebyla ani technologie. Verte mi, kdyby se, v dnes dobre zname sekvenci koronaviru nasly stopy genetickeho inzenyrstvi, byla by to top zprava, co by se udrzela v mediich celeho sveta na titulce nekolik dni.

   Ze nejaky komunista (jeste ke vsemu z Ciny) neco rika, by mel byt automaticky duvod ke skepticismu.

 • Kichot
  21:01 16.03.2020

  Jako dojná kráva a hromosvod na vlastní neschopnost je EU nejlepší možné zřízení. Vždycky je lepší vlastní chyby hodit na někoho jiného než na sebe. [Čeští lyžaři, nedodržování karantény, nenošení roušek, neschopní politici atd, atd] Takže si chraňme Unii, protože až se ta čínská chřipka přežene, zase budeme první v řadě s nataženou rukou a hubou plnou keců.

 • ArcheologJD
  20:44 16.03.2020

  Dost často se v této i jiných diskuzích opakuje, příklad J koreje a taiwanu jako příkladů zemí které zvladli CVirus. Bohužel pro nás a všechny státy EU se v těchto diskusích zapomíná na to, že oba tyto státy si díky svým sousedům museli udržet silné armády, zdravotnické a logistické systémi dimenzovavané na možný masivní útok potencionálního nepřítele za pomoci chemických, biologických nebo případně jaderných zbraní a to jim při této pandémii dává zásadní výhodu. Jedinou západní zemí s podobnou výhodou bude ještě izrael.

  • dusan
   21:22 16.03.2020

   Myslím, že to bude tým, že už zažili SARS ..... a teda nešli do neznámeho.

   My stále žijeme v ilúziách "nám sa to stať nemôže" ... veď sme bohatí .... vyspelí .. to hrozí len tam niekde v "zapadákove" .....

   Doteraz ma šokuje "kľud" Holanďanov, Francúzov či Anglánov .... i Španieli a Taliani boli dlho takí pokojní ......a vieme čo sa to deje.

   Múdri sa učia na chybách iných .... blbci evidentne len na vlastných.

   Myslím, že u nás "pomohlo" k rýchlemu zavedeniu karantény znalosť zlého stavu našich zdravotných systémov .... hlavne toho slovenského. Keby sa to u nás prevalili rýchlo.... tak Taliansko je len slabý odvar ako by to vyzeralo na Slovensku ....

   Štátne hmotné rezervy sa u nás "zviditeľňovali" len škandálmi .... a keď ich raz za 30 rokov potrebujeme tak nemajú takmer nič ....

   • Scotty
    22:49 16.03.2020

    S těmi hmotnými rezervami je to i u nás tragické. Na tenhle rok jim dokonce seškrtali požadované peníze. Protože držet rezervy je v dnešní době prý zbytečné.

   • Janko Paliga
    23:03 16.03.2020

    ... a ešte len zviditeľnia .... - čítal si? -
    "Krajinu pred koronavírusom majú prostredníctvom dodávky rúšok a ďalších ochranných pomôcok zachrániť tri firmy. Okrem jedného domáceho výrobcu ide o dve neznáme jednoosobové eseročky. Jedna z nich pred dvoma mesiacmi ešte neexistovala, druhá sa do Registra partnerov verejného sektora zapísala až predvčerom. Teraz majú tieto dve firmy dodať štátu ochranné prostriedky za takmer 26 miliónov eur, pričom technická špecifikácia dodávaného tovaru je v zmluve v jednom prípade uvedená len všeobecne, v druhom, dôležitejšom prípade úplne chýba. Náhoda?
    Predseda správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetán Kičura v nedeľu verejnosti slávnostne oznámil, že podpísal zmluvy na dodávky 30 miliónov chirurgických rúšok a ďalších ochranných prostriedkov potrebných na zvládnutie koronavírusu.

    V Centrálnom registri zmlúv boli včera v podvečerných a večerných hodinách postupne zverejnené tri zmluvy, ktoré SŠHR podpísala s dodávateľmi." - viac - https://dennikn.sk/1803703/kor...

 • Tom384
  20:08 16.03.2020
  Oblíbený příspěvek

  Dlouhodobe vnimam medialni tlak, ktery ma za ukol zdriskreditovat EU. Ani jedna z velkych mocnosti si nepreje aby se staty EU dokazaly domluvit na jednotnem politickem a ekonomickem postoji a proto delaji vsepro to, aby EU rozbily.

  Clanek poukazuje na to jak je EU bezbrana v boji proti koronaviru. Otazka je jake politicke zrizeni by bylo lepsi?
  EHS? Pochybuju ze by zmohlo neco vic nez EU ted.
  Nejaky druh Evropske federace po zpusobu USA? Kdyby neexistovaly hranice mezi jednotlivymi staty tak by se covid siril jeste rychleji.
  Diktatura? Myslim ze je pro me prijatelnejsi ten virus.

  Clanek tedy jen sproste vyuziva Covid k manipulaci verejnym minenim. Ja osobne si myslim, ze nechat reseni teto situace na jednotlivych statech je nejefektivnejsi. Hodne dulezita role EU bude az tahle potvora zmizi z nasich zemi a proto je potreba ted drzet pri sobe. A tim myslim cela EU. Nepodlehejme ted tendencnim clankum a nedestabilizjme jednu z mala instituci ktera ma jeste schopnost pomoc nam se z tohohle pruseru vyhrabat.

  • palo satko
   21:06 16.03.2020

   Je asi treba rozlišovat to, čo naozaj narody potrebuju, od toho čo si v EU presadia rozne zaujmove skupiny. Obyčajneho občan si lahko zvykne na otvorene hranice a bezlimitne informacie, ale vytočia ho blbosti, ktore sa okrajova skupina ludi snaži pretlačit väčšine ako zaväznu normu.

   • Jirosi
    21:12 16.03.2020

    Ekonomická zona vydává normy podle kterých se na jejím trhu obchoduje. Co by měla dělat jiného¨?

    • palo satko
     22:51 16.03.2020

     Niektore technicke normy su skor ekoterorizmom, mnohe normovane nakladanie s udajmi, normativne zdanenia ako su autorske poplatky, povinne subvencie stratovych eko srandiciek,

 • Grull
  19:57 16.03.2020

  Co jsem pochopil, tak roušky nejsou a "možná" budou. Máme si je ušít sami z čehokoli, je to jen přeloženej hadr a pár cancourků. (ironie). Jo nebude to cool ale alespoň něco.

  To nemá stát pravomoc přikázat nějaký textilce to vyrábět? Nebo udělat razii v Sapě a ze zabavených triček nechat nastříhat roušky?
  Myslím že dost podniků má teď volné zaměstnance co by se chopili nůžek a jehel.

  Dobře asi blbej nápad, jen je mi divné čekat na letadlo z Číny, jestli nám něco pošlou. Třeba za 14 dní.

  • Grull
   20:05 16.03.2020

   https://www.seznamzpravy.cz/cl...

   Tak už nic, už se to rozjelo samo.

  • palo satko
   20:46 16.03.2020

   Už dlhe desatročia vidime, že ludia v Cine, Japonsku a Korei nosia ruška nielen pre znečisteny vzduch, ale aj z ohladuplnosti pri chorobe. U nas sa to proste nedeje, ved miname tisice na kozmetiku a desattisice na skrašlovacie operacie a treba ukazat bud krasny alebo sebavedomy ksicht. Preto je problem s tym, že ruška nie su celkom bežnou domacou vybavou ako Alpa, alebo Indulona. Je zbytočne z toho vinit vladu, ked odrazu nastane globalna svetova spotreba. Jednoducho platime za individualisticky a niekedy bezohladny spôsob života.

   • Jirosi
    20:56 16.03.2020

    Přesto epidemie nepropukla v Evropě, ani v EU. Ale v té vybavené Asii.

    • palo satko
     22:54 16.03.2020

     Europania sa napriklad dokazu kvalitne vyzabijat cinskym vynalezom - pusnym prachom.

   • Poly
    23:44 16.03.2020

    Ale prd, nedělají to kvůli ohleduplnosti, ale kvůli tomu, že pokud by to nedělali, tak budou tvrdě potrestáni. Důvod proč třeba na Tchajwanu COVID19 není, byˇt je Tchaj-pej enormně vytížena migrací.

 • Poly
  19:55 16.03.2020

  Ach jo, to je zase...Žádné evropské impérium nebude a nikdo si ho ani nepřeje a ani nepřál. EU je politická a ekonomická unie. Vytvoření unie mělo za cíl stabilizovat Evropu po válce, okrouhnout vliv Německa a vyrobit mašinu na peníze. Všechno s úspěchem plní. Není to policejní unie ani vojenská unie. V tomhle směru kope každý stát sám za sebe.

 • Tesil
  19:48 16.03.2020

  Nejsmutnější na tom je fakt,že pár idiotů prostě nevzalo na vědomí varovné signály a nedokázali si dovolenou v Itálii odříci.A ještě se chlubí,že nějaká karanténa je jim volná,protože mohou pracovat z domova.
  Pouze apelovat na zdravý rozum jak je vidět asi nestačí.Zákonitě musí nastoupit restrikce a jako vždy na to doplatí i ti disciplinovaní.

 • Sidon
  19:42 16.03.2020

  Trochu niz jsem chytil hodne negativnich reakci nad svym postesknutim, ze se malo testuje. Dovolte, abych se podelil o svuj vhled do technologie:
  1. Dnes se hodne mluvi o rychlotestech (cca 30 min), co se dovezou z Ciny. Jde o test protilatek v krvi, ktere se objevi, pokud jsme vystaveni cizorode strukture, v tomto pripade viru, behem 48-72h, koncentrace vsak kulminuje o dost pozdeji, typicky po 7-10 dnech. Tohle neni snadne na kolene vyrobit a je urcite dobre, ze je tento test k dispozici. Stinna stranka je, ze test ma (podle mych informaci) asi jen 80% uspesnost pozitivni detekce.
  2. Rozsirenejsi testovani pritomnosti viru, ktere by naopak mohla delat (alespon pro prvotni screening) velka rada pracovist a to nejen klinickych, ale i vedeckych, jde o to jen docasne odstranit nutnost certifikace, ktera by v krizovych situacich mela jit stranou.
  Koronaviry jsou RNA viry, tzn. ze jejich geneticka informace neni ulozena v DNA, ale v jednodussi RNA. (Pro nas, co jsme ze skoly uz dele pryc, RNA je ta molekula, podle ktere se delaji proteiny, zatimco DNA jen sedi v bunecnem jadre a ceka, az se podle ni nejaka RNA vyrobi). Detekce vyuziva polymerazove retezove reakce (PCR), kdy si pomoci enzymu polymerazy muzeme namnozit byt i jednu jedinou molekulu DNA do mnozstvi, ktere jsme schopni detekovat. Kouzlo PCR spociva v tom, ze si dopredu muzete urcit, kterou molekulu DNA namnozit na zaklade toho, ze znate jeji sekvenci - a to pro koronavirus zname. Moment, ale co kdyz nemame DNA, ale RNA, protoze koronavirus je RNA virus? Pak musime do naseho protokolu pridat jeden dalsi krok, kdy si prevedeme RNA na DNA pomoci dalsiho enzymu, tzv. reverzni transkriptazy. Tohle vsechno jsou velmi bezne veci, co se rutinne delaji v kazde (druhe) molekularne-biologicke/biochemicke laboratori. Potrebujete k tomu, krome pristroju, kterych jsou v CR stovky, chemikalie, ktere ty laboratore uz tak jak tak maji, jen male zlomky DNA, ktere odpovidaji sekvenci koronaviru, aby se zacala behem PCR mnozit prave jeho DNA a zadna jina a nejakou "pozitivni kontrolu", aby jste vedeli, ze cely postup funguje (umele syntetizovany kousek koronavirove DNA, co se chystate mnozit pomoci PCR). Tyhle dve veci se daji pripravit pres noc v mnozstvi dostatecnem pro desitky, mozna stovky tisic testu a pokud se nepletu, i v CR jsou firmy, co to komercne delaji, navic je to prekvapive levne. Kazdeho, kdo docetl az sem, obdivuji.

  • Jirosi
   20:00 16.03.2020

   Certifikace v tuhle chvíli asi není otázka papírování. Ale dané zařízení musí průběžně identifikovat slepé testy ze 100% účinností. Jak pak řešit zpětně vydané neplatné výsledky?

   • Sidon
    20:11 16.03.2020

    Distribuce mixu pozitivnich a negativnich kontrolnich vzorku podle meho neni problem. Nevim, o jakych "neplatnych" vysledcich mluvite. V teto chvili jde o to zvysit zoufale nizkou kapacitu testovani, zatim to ale vypada, ze prioritou je vydelek tech spravnych spolecnosti, ne vcasna identifikace pozitivnich jedincu a jejich izolace.

    • Jirosi
     20:37 16.03.2020

     Distribuce vám je k ničemu, vy je potřebujte ověřit. Před pár dny se ještě všechno posílalo na ověření do Berlína.
     Problém dnešních dní není počet laboratoří, ale počet testů.
     Lidé co mají problémy, nebo podezdření bez výsledku mají domácí karanténu. Neakutní stavy nemocnice už neberou. Test je důležitý jen pro ukončení karantény.

     • major
      21:52 16.03.2020

      Vysoké percento ľudí chorobu prekoná bez príznakov. Bez plošného testovania ich do štatistík nezachytiš.

      Ďalšie vysoké percento má ľahké príznaky a ak nikde necestovali, tak tiež nebudú v karanténe.

     • Jirosi
      08:42 17.03.2020

      Ti všichni chorobu šíří, zvyšují počet pacientů z horším průběhem (15%).

     • major
      10:43 17.03.2020

      Jirosi: Presne tak - zvyšujú a to vinou chýbajúcich testov. Väčšie množstvo doborvoľných testov by znamenalo viac ľudí v domácej karanténe, z ktorej by sa dostali až po viacnásobnom negatívnom teste.

      Teraz testovaní nie sú a ak nemajú príznaky, tak nemajú ani dôvod byť doma izolovaní - roznášajú nákazu ďalej (obchody, práca, MHD).

  • palo satko
   20:05 16.03.2020

   Ako prebieha v Čine testovanie opisal v tomto videjku Pavel Dvorak mladši, syn znameho spisovatela o dejinach Pavla Dvoraka, ktory tam už dlho žije. https://www.youtube.com/watch?...

 • palo satko
  18:58 16.03.2020

  Vraj na zasadnuti NATO ohladom cvicenia chytil Covid najlepsi polsky general Jaroslaw Mika. Co na to napisat?

 • satai
  18:50 16.03.2020
  Oblíbený příspěvek

  Zatím nejlepší výsledky předvádějí Jižní Korea, Tchajwan, Singapur...

 • ARES
  18:41 16.03.2020
  Oblíbený příspěvek

  Nejde o to, zda souhlasíme či nesouhlasíme s názory a stanovisky autorů. Vedou nás k tomu, abychom si uvědomili, že ve své době pominutelná událost může zcela změnit politické uspořádání a běh světa. Už jsme zapomněli, že historie světa není plynule bez zádrhelu se rozvíjejícím procesem. Události v posledních sto létech nám dávají dost příkladů. Čin Gavrilo Principa vyústil v rozpad třech císařství, nástup Hitlera ve vytvoření bipolárního světa a v rozpad koloniálního systému, nejposlednější kdy s nadějí očekávané Arabské jaro vyústilo do svého opaku, v rozklad Středního východu jehož důsledkem je i evropská emigrační krize.

  Proto je považuji názory Jacka Bartosiaka za podnětný impuls k zamyšlení nad tím, zda i pandemie koronaviru Covid-19 není pouze zdravotnický problém, ale problémem změny politického uspořádání světa, minimálně Evropy, se všemi sociálními, ekonomickými a vojenskými důsledky, kterým budeme muset čelit.

  • Jura99
   18:50 16.03.2020
   Oblíbený příspěvek

   Naprostý souhlas. Dnešní realita včera nepředstavitelného (karanténa napříč Evropou) je snad dostatečný důkaz, že věci se nějak zdají, ale dopadnout mohou úplně jinak. Kupodivu velmi dobře placení politikové a profesionálové v Bruselu snad teprve nyní ve světle zpráv z Itálie začínají tušit, že se něco děje. Mám společnou Evropu rád, ale přestávají mě bavit lidé, kteří tvrdí, že černá je bílá a bílá je černá.

   • Jirosi
    08:45 17.03.2020

    Tak se ještě naučte jak funguje, případně jaké má pravomoci a co stále spadá pod národní státy. Pak se vám ty barvy vyjasní.

 • Jura99
  18:19 16.03.2020

  Tak všichni kdo tvrdí, že EU nemá pravomoce něco podniknout, odpověď najdou zde https://www.idnes.cz/zpravy/za...

  Škoda, že s křížkem po funuse. Je to katastrofální nemohoucnost EU a to se nadále považuju za eurooptimistu.

  • PavolR
   18:36 16.03.2020

   "Evropská komise totiž členské země VYZVALA, aby zboží zajistily volný průchod přes hranice." - to fakt neznie ako dôkaz kompetencií. Mnohé z toho, čo od EU zjavne očakávate nemôžu normálne ani jednotlivé členské štáty bez vyhlásenia výnimočného stavu, nieto ešte EU ...
   Priestor je robiť niečo s rozpočtom, ten budúci ale ešte stále musia schváliť konsenzuálne členské krajiny a v rámci aktuálneho už nie je toľko priestoru, koľko by malo byť. Ale zdá sa, že aspoň jednotlivým štátom prepustia na využitie nevyčerpané peniaze z EU fondov.

   • Jura99
    18:45 16.03.2020

    ten odkaz není o nákladní dopravě ......."Evropská unie dočasně zakáže občanům cizích států vstup do unijních zemí s výjimkou nezbytných případů. V pondělí to navrhla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Zákaz má platit 30 dní......."

    • Jirosi
     18:59 16.03.2020

     Nemá, proto je tam "navrhla" teď tam bude proces schvalování. Pokud nemá státy sami uzavřené hranice, jak by asi hlasovali o hranicích EU?

 • Jiří Vojáček
  18:03 16.03.2020
  • (0)
  Oblíbený příspěvek

  Jacek Bartosiak:
  - známý polský šiřitel konspiračních teorií
  - ačkoli se vyjadřuje ke geopolitice, nikdy nestudoval historii, politologii ani ekonomii, je to právník
  - renomovaní polští vědci jej v polském tisku opakovaně označili za pavědce
  - opakovaně usvědčen ze lži, selektivního nakládání s fakty a chybného používání zdrojů
  - opakovaně usvědčen z elementárních neznalostí (například chybná posloupnost historických událostí)
  - opakovaně kritizován za citace filozofů, z nichž čerpal Adolf Hitler
  - opakovaně označil nacistickou politiku „Lebensraum” za správnou

  Takže asi tak.

 • Jirosi
  16:57 16.03.2020

  Tak se dělá politika. I Čína musela přiznat, že se jí ve Wuanu podařilo z těch 15m lidí zachytit karanténou jen 5m.
  Co pak chce pán po EU, když většinu pravomocí v tomhle ohledu mají národní státy.

  • Jirosi
   17:01 16.03.2020

   "Druhou cestu se ubírá Velká Británie ‒ Londýn chce, aby Covid-19 postupně prošel celou společností a tímto způsobem jí imunizoval. Znamená to ale nechat doslova umřít tisíce lidí. Podle Londýna ale tento postup zachrání z delšího hlediska více lidí."

   V jaké matematice je 3,7-10% z populace UK hodnota v tisících?

   • major
    17:30 16.03.2020
    Oblíbený příspěvek

    Navyše pokiaľ sa epidémia nechá voľne plynúť, tak vinou preťaženého zdravotného systému budú umierať ľudia, čo by sa za normálnych okolností vyliečili.

    Takže to môže byť aj desaťnásobný rozdiel v počte úmrtí.

    A myslím, že dnes sa už o zastavení šírenia ani nebavíme.

    • PavolR
     17:49 16.03.2020

     ... a umierať nielen na koronavírus ...
     Cielená "imunizácia" je psycho, obzvlášť ak stačí drobná mutácia a ide sa odznova - ale čo môže človek očakávať od takého Borisa Johnsona.

     • Jirosi
      17:56 16.03.2020

      Nevím kolik politiků si může dovolit říct, že cíleně zabije miliony vlastních občanů.

     • PavolR
      18:23 16.03.2020

      Ide na to štýlom "vyhraj voľby a môžeš všetko" a Británia je na takýto štýl politiky absolútne nepripravená a bez účinných prostriedkov.
      Pred Brexitom nahovoril svojim voličom, že sa im to hospodársky úžasne oplatí. Ak by jeho plán vyšiel s "preňho prijateľnými" stratami na životoch, dúfa, že rozdiel v hospodárskych ukazovateľoch UK a EU bode dosť výrazný na to, aby sa bil do pŕs, že "mal som celý čas pravdu".

      Mimochodom, osobne sa mi zdá, že aj v Maďarsku sa koketuje s myšlienkou obetovania časti populácie výmenou za lepšie hospodárske ukazovatele, len Orbán ako ostrieľaný manažér strachu si to netrúfa vysloviť.

    • Danieeel
     03:05 17.03.2020

     To je fakt drsne. Co sa tyka Britanie.
     Pan evidentne chce "odlahcit" Britsky socialny system od starych ludi - vseobecne odkazanych na pomoc. Taketo rozhodnutie moze urobit naozaj iba psychopat. Ale tych je v politike silna koncentracia.

     Taketo reci mu ale budu ludia zrat iba dovtedy, kym sa to neobjavi "u susedov". Potom strach a panika urobia svoje.
     Ak ma moznost a pravo svojimi orzhodnutiami uchranit svojich ludi a neurobi to - je to zlocin proti ludskosti.

 • Sidon
  16:46 16.03.2020
  • (2)
  Oblíbený příspěvek

  Tak jiste, jakakoliv prilezitost je pro nektere odborniky dobra, jak si kopnout do EU. Divim se, ze pan Bartosiak do toho jeste nezamotal Gretu Thurnbergovou a homosexualy, kdyz uz doslo na spalovaci motory. Ona EU je pomerne volnym sdruzenim suverennich statu, ktere se rozhodly uzce spolupracovat zejmena hospodarsky, tech pravomoci, ktere ma, je celkem malo. Koneckoncu EU proti vuli svych clenu (Recko, Italie) prave nemohla ucinne (spolecne) chranit ani sve vnejsi hranice. Takze psat o "evropskem imperiu" je nesmysl, ikdyz vzhledem k urovni clanku mozna jen autorova neznalost cizich slov.

  Proste a jednoduse, pravomoce EU v oblasti zdravotnictvi se omezuji zejmena na licencovani leku, pomucek a pristroju. Ze EU nevydava zadna narizeni ani v oblastech, kde by k tomu mela narok, je spise dobre, protoze sireni Covid-19 je v Evrope nerovnomerne a je logicke, ze je lepsi nechat na jednotlivych statech, at si to resi podle okamzite potreby.

  Jen se se divim panu Grohmanovi, ze neco podobneho mu stoji ze pretiskovani. Kdyz uz sem neni co placnout, tak lze prece vzdycky vytahnout nejaky zajimavy historicky clanek, ikdyby to melo byt o vyznamu nekvalitnich tkanicek do bot pro uspech husitskeho hnuti.

  • otecko
   17:07 16.03.2020

   No, vám bych doporučil se seznámit s Lisabonskou smlouvou, pak by jste nepsal o tom, že "EU je volným sdružením suverenních států". Píšete totiž hlouposti.

   • Jirosi
    17:31 16.03.2020

    Stále mají všichni možnost se rozhodnout, že odejdou.

   • Sidon
    17:52 16.03.2020

    Vyjadril jsem se nepresne, nebo mozna prilis strucne, volnym sdruzenim v porovnani s USA, Ruskem nebo Cinou.

  • Scotty
   19:38 16.03.2020
   Oblíbený příspěvek

   Naprosto přesně řečeno. Jen ještě dodám že ti co nejvíc nadávají na "diktát bruselu" tak teď, když rozhodují národní státy, zase křičí že EU nic nedělá.
   Čas na společný postup v rámci unie příde až se bude zachraňovat krachující Itálie.

   • liberal shark
    10:46 17.03.2020

    Osobně jsem ten poslední, kdo by žádal EU o nějakou akci :-).

 • Jura99
  16:26 16.03.2020

  Přiznám se, že jsem jindy výřečný Brusel v doporučení na téma koronavirus velice postrádal, vlastně jej postrádám dodnes. Pokud vím, tak jediné, na co se van Layenová zmohla, byl jakýsi divný výrok, že nesouhlasí se zavíráním hranic. Je mi známo, že EU nejspíš nemá bez prohlasování jednotlivými státy pravomoc cosi závazného nařídit, úplně by ale stačilo, kdyby orgány EU včas pochopily, že jde o nebývalou katastrofu lidskou, ekonomickou a bezpečnostní a ujaly se návrhu alespoň doporučujícího postupu. V Bruselu se točí biliony eur na různé pitominy, vůbec nejsem schopen pochopit, že v 21. století v civilizované severní Itálii umírají lidé kvůli nedostatečnému počtu plicních ventilací a mimotělních okysličování. Chybějící přístroje jsou možná v hodnotě menší, než je rozpočet nějakého fondu, o kterém ani nevíme že existuje. Samozřejmě selhala Itálie jako země, údajně má asi čtvrtinu ventilátorů na počet obyvatel ve srovnání s ČR, která jich má údajně pro změnu nejvíc v Evropě. Takže za mě je EU jednoznačně obr na hliněných nohách, ale současně jsem vlastně rád, že lidé s logikou Merkelové, Makrona a zástupce teď už bývalého člena EU Johnsona nerozhodují a neplánují, co máme dělat. Oni ty hranice a pohyb lidí nakonec zakázali či zakážou taky, ale s tragickým zpožděním, kterým zahubí tisíce lidí a způsobí bilionové ztráty. Nemám bohužel nápad, jak fungovat alespoň stejně dobře jako v EU, ale bez EU, protože naši politikové potřebují nad sebou aspoň náznak biče, ale EU je ve věci migrace a koronaviru jedna velká tragedie. Uprchlíky by po Evropě přerozdělovali, co tak si raději přerozdělit italské pacienty, kteří nemají doma plicní ventilátory ? Zde mi naprosto chybí mezinárodní pomoc, že by zrovna dohlížela na podvyživené mnohočetné rodiny v Africe ? Samozřejmě dalším tragédem je WHO, schopnost predikce nula.

  • PavolR
   16:42 16.03.2020
   Oblíbený příspěvek

   Elementárne pravidlá civilnej ochrany: 1.- nakazení sa zásadne nerozvážajú po krajine, aby sa nešírila nákaza (prerozdeľovať a presúvať sa má materiál!!!), 2.- ľudia v núdzi sa zásadne rozptyľujú, aby pre ich vysokú koncentráciu nevznikla epidémia.

   • Jura99
    18:16 16.03.2020

    Možná jste jen nepochopil nadsázku, samozřejmě bych nerozváže italské důchodce v kritickém stavu po Evropě, asi by to byl jejich poslední výlet. Ale mezinárodní pomoc ve smyslu polní nemocnice, nebo zásilky plicních ventilací s obsluhou, to by řešení bylo. Kupodivu tato možnost z tisíce drobných výmluv k dispozici není, ačkolik jde o zanedbatelný finanční náklad.

    • PavolR
     18:42 16.03.2020

     Zobral som do úvahy možnosť nadsádzky, no nezdala sa mi to vhodná.
     Tak áno, za pochodu sa prichádza na to, na čo všetko sa ešte nemyslelo, zvlášť keď treba riešiť ešte aby vôbec istý štát (NEMECKO) prepustilo prechod materiálu legálne patriacemu iným členským štátom, nieto aby sa poskytlo z vlastných rezerv.

     • Jura99
      18:52 16.03.2020

      Omlouvám se za tu nadsázku. O to problému s Němci zadrženým materiálem jsem také četl a přijde mi šílený.

     • Scotty
      20:19 16.03.2020

      Proč šílený, to je naprosto racionální rozhodnutí. Náš stát také zabavil veškeré zásoby respirátorů.

     • Jirosi
      20:19 16.03.2020

      PavolR: Když to udělala CR v podobě zákazu vývozu toho samého materiálu pár dní před tím je to OK? Naštvaně na to reagovali zástupci Belgie co na svém území dané výroby ani nevyrábí.

     • PavolR
      21:49 16.03.2020

      Jirosi: Rozdiel je iba v tom, že o tom som ešte nepočul. ;-)

     • Janko Paliga
      23:55 16.03.2020

      @ PavolR

      Toto si zachytil?
      "Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba poprel slová slovenského premiéra Petra Pellegriniho, že na Ukrajine chcelo Slovensko kúpiť dva milióny rúšok, ale nepodarilo sa to, pretože „priekupník z Nemecka to celé preplatil“. Kuleba to poprel s tým, že nič také sa neodohralo a ide o výmysel slovenského premiéra."

      "Pellegrini odmietol reagovať na ukrajinského ministra, ktorý poprel jeho slová o našom záujme o ochranné pomôcky. „Nebudem radšej nič komunikovať, aby sme nevstupovali do súboja o ochranné pomôcky,“ povedal."
      - https://dennikn.sk/minuta/#/te...

     • Jura99
      02:57 17.03.2020

      Scotty: tentokrát nejste přesný, náš stát nezabavil respirátory, pouze zakázal prodej FFP3 fyzickým osobám. A i kdyby zabavil, stále je obrovský rozdíl zabavit subjektům vlastního státu a zabavit majetek cizího státu.

     • Scotty
      08:32 17.03.2020

      Jura99
      Zabavili veškeré zásoby respirátorů FFP3 na našem území a zakázal s nimi obchodovat. Tedy ty co měli výrobci na skladech pro své zákazníky zadrželi pro potřeby státu.
      Není v tom vůbec žádný rozdíl. Jen pokud se zboží neodešle ani od výrobce není to tak vidět.

    • Jirosi
     20:22 16.03.2020

     Jura99: Vy žijete v jiné realitě? Když vláda začátek února řešila pomoc Číně, nastala silná společenská nevole. To byla nákaza na druhé straně světa.

     Dnes máme pár stovek pacientů, zákaz vycházení, kolik by jste byl ochoten obětovat lékařů a přístrojů na pomoc Itálii?

    • Scotty
     20:42 16.03.2020

     Jura99
     Problém je že tenhle zdrav. je materiál těžce nedostatkové zboží. Logicky nikdo nemůže rozdávat když sám nemá.
     No a s tou polní nemocnicí, řekněme že by ji AČR vyslala. Ovšem za dva týdny by začal koabovat zdravotní systém u nás. Potom by vyházeli pacienty a stáhli se zpět do republiky? Nebo by nějaký politik prohlásil že armáda nemůže pomoct protože je na humanitární misi v Itálii? To první je horší než nedělat nic a to druhé by byl konec politické reprezentace co o tom rozhodla.

     • Jura99
      03:01 17.03.2020

      ČR je stát, jenž v rámci 500mil. občanů EU tvoří 1/50. Asi by nás nezlomilo, pokud by třeba EU organizovala takovou nemocnici řekněme o 500 lékařích, kdybychom jich těch 10, které by na nás připadli, poslali. A zřejmě ani o 10 ventilací by nás neubylo.

     • Scotty
      08:39 17.03.2020

      Jenže EU žádnou nemocnici ani lékaře nemá a vše by museli vyčlenit členské státy. Žádný soudný stát teď neuvolní své lékaře ani materiál. Protože teď nemůže nikdo říct jak se bude situace vyvíjet a jestli jsou k dispozici nějaké postradatelné kapacity.

     • Jura99
      10:52 17.03.2020

      Scotty: jasně, nejde to, nic nejde...No comment. Znovu opakuji, že 10 lékařů by nás nevytrhlo. 500 lékařů z celé EU by pro Itálii byla krev do žil.

     • Scotty
      11:57 17.03.2020

      Stále nevím co na tom není k pochopení. Vy by jste šel pomáhat zasaženým povodní když víte že voda za pár minut dorazí i k vám?

     • major
      12:29 17.03.2020

      Jura99: Plačeš na nesprávnom hrobe - vojenských lekárov nemá Brusel, ale jednotlivé štáty.

      A civilov vysiela jedna neziskovka - Lekári bez hraníc.

     • Jura99
      14:49 17.03.2020

      Scotty: ano, k pochopení to není. Stále dokola tvrdím, že nás 10 lékařů ani nezachrání ani nezabije. Pokud příslušný počet k počtu obyvatel vyčlení každý stát EU, máme skupinu 500 lékařů. To je slušná síla.

      major: však jsem nepsal, že by lékaři seděli někde v Bruselu a čekali. Šlo by o sebranou pomoc ze všech zemí EU.

     • major
      19:10 17.03.2020

      Jura99: A čo s tým má teda Brusel? Babiš zavolá Orbánovi a miesto lyžiarov pôjdu to Talianska lekári.

  • Larry
   19:23 16.03.2020

   Že EU neudělala ve věci Koronaviru vůbec nic pro ČR by nebylo to nejhorší. Vůbec se vykašlali na Itálii, pro které je pandemie národní pohromou. Stačí si zadat do googlu syntaxu Italy, coronavirus, hospital atd.... a rychle získáte pravdivý výjev toho co se děje pár stovek kilometrů od našich hranic.

   • Scotty
    19:57 16.03.2020

    Co konkrétního může pro Itálii udělat EU? Má někde sklady zdrav. materiálu nebo volné lékaře? Ne nemá. Takže co může konkrétně dělat.

   • Jirosi
    20:04 16.03.2020

    Myslíte tu zemí, kam značná část našich občanů vyjela trávit dovolenou přes varování?

  • Scotty
   20:09 16.03.2020

   Naopak. To že vedení EU nijak nezasahuje do opatření jednotlivých států, je to nejlepší co můzou momentálně dělat.
   Která země v téhle situaci upřednostní cizince před vlastnímy občany? To že se rozvezou italští pacienti do okolních zemí, které na tom za pár týdnů můžou být stejně, je naprosto zcestná. V téhle situaci žádná evropská země nemá kapacity které by mohla postrádat. Je to kruté, ale taková je realita.

 • PavolR
  15:55 16.03.2020

  Tak neviem, či je horšia pandémia, alebo blázniví odborníci na geopolitiku. :-D

  EU je ešte stále príliš voľné spoločenstvo, aby priamo mohlo niesť zodpovednosť za niečo, čo je úplne v kompetencii národných vlád - ťaží fakticky z demokratického princípu rozloženia zodpovednosti. Pád niektorých vlád v dôsledku nezvládnutia pandémie (napr. talianskej) môže priniesť dielčie problémy ale EU už v nejakej podobe za každých okolností pretrvá, podobne ako pretrváva povedzme Nemecko, hoci už zďaleka nie v takom rozsahu v akom v roku 1871 vzniklo.

  Osobne by som sa skôr, než na koronavírus, zameral na ceny ropy - tá môže spôsobiť podobné zmeny geopolitického obrazu sveta, ako to urobila na konci 80. rokov minulého storočia.

 • major
  15:36 16.03.2020

  A ešte ku kontrole pohybu osôb: to nie je schopné kontrolovať ani Čína. Ak by to tak bolo, tak dnes nemáme pandémiu v Európe. Nejako sa tá názaka sem z Číny dostať musela.

  Nik nevie hermeticky uzavrieť hranice. Zavretie hraníc je len málo účinné a v momente keď máte v spoločnosti stovky nakazených (ČR a SR) tak je to len lacné PR. V dnešnej situácii pomôže len obmedzenie sociálnych kontaktov.

  • Míša
   15:43 16.03.2020

   Naprostý souhlas, namísto dřívějšího přemístění navrátilců z ALP do kupříkladu uprchlických táborů, či jiných míst do karantény. Te´d, když máme nákazu pod střechou budeme zatloukat dveře a okna. :D Vzhledem k naší povaze a postoji občanů k zákazům se obávám, že dopadnem podobně, jak Itálie.

   • Míša
    15:47 16.03.2020

    Alp(myšleno z Italských) a některý čárky jsem též vynechal, tak prosím o schovívavost. Nebo si prostě kopněte.

  • palo satko
   15:59 16.03.2020

   Doniesli ju cinski turisti do Benatok. Napr. pacienti "nula" v Nemecku, je manzelsky par co to doniesol 15.2.2020 z Benatok. To si este Nemci podchytili, ale tych co prisli zo severneho Talianska uz sa tak nepodarilo.

   • liberal shark
    10:49 17.03.2020

    Italský pacient nula si to údajně dovezl z Mnichova. Byl tam prý na firemním školení, kterého se účastnil i nakažený Číňan.

  • major
   16:23 16.03.2020

   A ešte k diktatúra vs demokracii - trošku optimizmu:

   Južná Kórea a Taiwan krízu tiež zvládli, takže o tom, že diktatúru potrebujeme to rozhodne nebude. Skôr to bude o tom, že nepotrebujeme pseudovedenie, ktoré napr. zakáže labáku testy kvôli chýbajúcej zmluve s poisťovňou.

   • Sidon
    16:53 16.03.2020

    Kdyz ona to bebyla labina Agrofertu... Navic kazili ceny, za trinact stovek delali neco, co chtel Bures prodavat aspon za tri litry. Protoze dobre vim, jak test probiha, tak je mi jasne, ze jeden laborant bez problemu dokaze otestovat sto, sikovnejsi tak tri stovky, lidi s relativne beznym vybavenim. Jestli neco bude stat hodne zivotu, je to snaha bezohledne vydelat i na soucasne infekci. Ze se netestuje ve velkem a zdarma, jak to dela Jizni Korea, je chyba.

   • Jirosi
    18:19 16.03.2020

    Ta certifikace a zpětná kontrola je základ snahy pro podchycení nemoc v populaci.
    Komu by se asi nadávalo, kdyby laboratoř pouštěla nemocné zpět do populace?

    • major
     19:14 16.03.2020

     Zmluva s poisťovňou je v prípade false-negatives irelevantná - o spätnej kontrole nič nevypovedá (a ani príslušné ISO, ktoré je podmienkou jej získania).

     A mimochodom - testujú sa len ľudia v karanténe, takže tí by tam zostali preventívne aj naďalej aj v prípade false-negative.

     • Jirosi
      20:14 16.03.2020

      Laboratoře se testují pomocí slepých vzorků. Aby někdo mohl testovat dané zařízení musí napřed sám bych schopen zaručit svoji schopnost testovat.

      V karanténě měli být všichni z Itálie byly vyhlášena 7.3., je 16.3. a stále počty nakažených stále rostou.

     • major
      21:36 16.03.2020

      Jirosi: Áno, tak sa to testuje. Ale toto ministerstvu nestačilo - požadovali zmluvu s poisťovňou, čo je väčšine labákom na nič - prečo by to mali mať? Pritom testy dokážu preukázateľne spoľahlivo realizovať aj bez toho (dôkazom sú práve testy slepých vzoriek). Motív ministerstva ponechám na láskavom čitateľovi, výsledkom je ale zbytočné zníženie kapacity testov (a zrejme aj vyššia cena za test), čo sa prejavilo tak, že ľudia v karanténe ochotní za test zaplatiť otestovaní neboli.

      Príklad z Wuhanu ukazuje, že aj v prípade kompletnej karantény ešte 12 dní rastú oficiálne denné počty novonakazených - reálne ale počty novonakazených začali okamžite klesať (akurát sa začali prejavovať príznaky u starých prípadov, zlepšila sa aj diagnostika atď.).

 • major
  15:32 16.03.2020

  Trošku by som pána autora vyviedol z pokoja:
  - tých 3500 pľúcnych ventilácií je horný odhad, ak sa úplne všetko zmobilizuje, lenže pokiaľ nie je sú dlhé týždne schopní doručiť respirátory, či čo i len rúšky lekárom na urgentoch, tak dosť pochybujem o tom, že budú schopní zabezpečiť toľko ventilácií (kecá sa ľahšie než koná - že bude premiér krajiny osobne rúška roznášať už nie je ani vtipné...)
  - aj keby bolo toto číslo reálne, tak značná časť z nich je používaná a nečaká kým sa nejaký človiečik z rizikovej skupiny nakazí a skončí na JIP - tie prístroje nie sú vyhradené len pre pacientov COVID-19 a zachraňujú životy aj bez toho
  - určite nie je dosť personálu, ktorý je schopný oblsuhovať pľúcne ventilácie vo vysoko infekčnom prostredí v prísnych bezpečnostných podmienkach

  Na druhú stranu 80 % nakazených je je schopných vyliečiť sa doma a veľká časť dokonca ani nezistí príznaky. Takže nakazený určite neznamená (a pri súčasnom množstve testov ani nebude znamenať) jeho vyradenie z ekonomiky.

 • Míša
  15:27 16.03.2020

  Vladimír vladimirovič zvaný "věčný" bude mít určitě radost z tohoto zdroje i článku. Ovšem realita je taková, že si členské státy přáli zachovat právo na takováto rozhodnutí a tak se nám Brusel do toho ne.... Počkat! Vždy´t Eu odpůrci si přeci právě toto přejí! Nebo jsem se spletl?

  Jen stále nevím, proč trpím na pocit, že Polsko a jejich názorový tlak se čím dál víc podobá ruskému. Tlak na sexuální menšiny a také protlačování náboženských klamů do všech sfér společnosti, dalším bolem justice a jako dobrý ústřel působí též zákaz stěžování na školách. Proč se tyto národy vlastně nemají rádi, říká se, že protiklad se přitahuje a naopak. Sem mi to bohužel dobře zapadá.

 • Miroslav
  15:24 16.03.2020

  ,,Želanie je otcom myšlienky..."

  Mám rád tento citát lebo je pravdivý a v súčastnosti nanajvýš aktuálny. Týmto článkom ste opäť ulahodili malej, ale zato o to krikľavejšej skupine ľudí ktorí veria, že EÚ je opäť o krok bližšie ku kolapsu. Únia má množstvo nedostatkov ale iste nie je na pokraji kolapsu. Deštrukcii totiž musí predchádzať integrácia a tá neprebehla a ani neprebehne. EÚ je a bude ekonomický spolok viacmenej politicky a ekonomicky nezávislých krajín a v tomto smere to aj funguje. EÚ nie je superštát kde mocný vodca tiahne do boja proti nepriateľovi. Mám pocit, že niekto si zase mýli pojmy a dojmy.

  • Jura99
   16:33 16.03.2020
   Oblíbený příspěvek

   EU není spolek ekonomicky a politicky nezávislých států. Je to spolek jednak států, které jsou závislé na eurodotacích a a jednak států, které ty dotace sponzorují a zjevně nebo méně zjevně si za to vynucují moc. Zkuste si u vás na Slovensku udělat anketu, co budou vaši lidé říkat na členství v EU, když místo pozitivního salda (příjmu peněz), bude mít Slovensko zápornou bilanci a ročně odvádět nějakou tu miliardu eur do rozpočtu EU.

   • Jirosi
    17:06 16.03.2020

    Když je v tomhle smyslu masírují politici už pár desítek let. Tak čemu se divíme?

   • Miroslav
    18:04 16.03.2020

    Keď sa na to pozeráš len skrze peniaze tak áno. Ale tak to nie je. To, či si prijímateľ alebo sponzor záleží od výkonu ekonomiky. Ak bude naša ekonomika dostatočne silná a my sa staneme sponzormi tak to znamená, že sme investovali správne a ekonomika šľape. Alebo si myslíš, že terajší prispievatelia z toho nič nemajú?

    Ja podnikám. Myslíš, že by som sa dostal na nemecký, rakúsky či belgický trh bez EÚ a Eura? Asi nie.

    Ja nie som nadšený Eurohujer ale tých pozitív je rádovo viac ako negatív bez ohľadu na eurofondy.

    • Jura99
     19:34 16.03.2020

     Svobodny pohyb osob a zbozi si lide nespojuji s nutnosti "zivit" Brusel. Brusel si lide predstavuji jako barak, ktery hloupe zvani, ale posila penize na kanaly, dlazby a silnice. Jakmile ty penize posilat prestane, naopak zacne nemale penize za to zvaneni chtit, uvidite co to s popularitou Bruselu nahle udela.

     • Jirosi
      20:16 16.03.2020

      To je jako představa auta, co jen jezdí. Ale benzín ani nové gumy netřeba.

     • Jura99
      08:14 17.03.2020

      Jirosi: Ne, tak to není. Je to jako mít dnes z auta větší užitek, než do něj vkládám zdrojů (aneb ty peníze na kanály, dlažby, silnice atp.). Pak když dojde ke změně, že každá jízda autem mě bude stát generálku motoru, asi moje nadšení velice ochabne a budu hodně zvažovat, jestli to auto ještě potřebuju. Státy východní Evropy nejsou svou mentalitou připravené na to, aby např. 100mld. Kč činil ročně záporný "výnos" z členství v EU. Stačí šikovný populista, který lidem vysvětlí, že v EU si platíme tlučhuby, kteří pobírají půl milionu měsíčně plus diety, definitivy atp., ale nerozpoznají virovou nákazu.

     • major
      10:32 17.03.2020

      Jura99: No a takého tlčhubu je ochotná voliť tretina národa napriek tomu, že doteraz nebol schopný zabezpečiť ani základné ochranné pomôcky pre lekárov (nieto rúška pre obyvateľstvo) - pričom mohol jednať minimálne mesiac pred prvým prípadom v ČR, a ktorého "vedenie" krajiny už nie je ani na smiech.

      Ak chceš po Bruseli zodpovednosť, tak mu daj najprv právomoci - tie si ale stále držia členské krajiny a je to teda len a len ich zodpovednosť aké preventívne kroky (nulové) podnikli a ako sa správajú dnes.

      Áno, šikovný populista to využije - tak ako Čína s Ruskom tvrdia, že SARS-CoV-2 do Číny zavliekli USA, tak môže za všetky problémy v ČR kalous, či aspoň Kalousek.

     • liberal shark
      10:52 17.03.2020

      Přísně vzato, k volnému obchodu skutečně není žádný "Brusel" potřeba. A k výstavbě kanálů, dlažby a silnic také ne.

     • Jura99
      11:59 17.03.2020

      liberal shark: no právě. Takže když "Brusel" přestane rozdávat dárečky, ale peníze naopak bude chtít, lidé ho odmítnou. Proto je potřeba předtím i lidem na východě vymýt mozek, aby se báli říct svůj názor.

     • Jirosi
      11:20 18.03.2020

      liberal shark: Není, jen si všechny věci do posledního puntíku musíte vypsat ve smlouvě. Tu co cca 5. let obnovovat, a doufat, že vám ji nevypoví.
      Viz. Trump a obchodní dohody USA.

 • dusan
  15:03 16.03.2020

  Dosť úsmevné ...

  Autor asi nepočul, že ak niekto uteká zo svojho systému tak sú to práve Číňania .... a naopak, nik u nás netúži po čínskej diktatúre.

  Zdravotníctvo je v réžii každého členského štátu. Je síce pravda, že mnohí svoju neschopnosť chcú hodiť na EÚ ... ale reálne každému pri zmysloch je jasné, že v tomto je si každý členský štát strojcom svojho šťastia ...

  • Miroslav
   15:13 16.03.2020
   • (0)
   Oblíbený příspěvek

   Čína je asi tak socialistická ako KĽDR demokratická. Čína je naopak tvrdý kapitalistický štát . Oveľa kapitalistickejší ako poznáme my Európania. Je tam hŕstka superboháčov a masa skromných zamestnancov. Darmo, už aj súdruhovia pochopili, že ekonomické úspechy nestoja na tom, koľko mlieka sa nadojí alebo zemiakov nakope.

   • dusan
    21:40 16.03.2020
    • Scotty
     22:24 16.03.2020

     A kde je mlíkař?

   • liberal shark
    10:55 17.03.2020

    Je to tak. Zákony kapitálu, popsané Marxem, objektivně fungují i v "socialistických" a "komunistických" státech. Skutečným politickým protip´olem socialismu totiž není žádný "kapitalismus" ale individualismus. Otázka zda ve státě rozhoduje zájem občana, nebo "lidu", rozuměj státního aparátu.

 • palo satko
  14:34 16.03.2020

  Takze o buducnosti sveta sa nerozhodne v Pentagone, ale za sijacimi strojmi v nejakej chudobnej cinskej provincii? Inac ten Poliak je cudny zdroj. Myslim, ze nik zodpovedny nechce aby mu v case problemov do rieseni kecali bruselski darmozraci. A nielen bruselski. Uz aj domaci "aktivisti" su na vedlajsej kolaji, co je krajsi vyraz pre v prd....

  • Danik
   14:51 19.03.2020

   O budoucnosti světa se bude rozhodovat všude po světě překvapivě. Někde se vyvíjí vakcíny (v USA je to tým pod vedením Čecha, Izrael, Čína také určitě nebude pozadu), vlády zavádějí opatření, záležet bude také na (ne)zodpovědnosti lidí. Roušky se šijí všude možně, Čína je na špici s výrobou jako v mnoha odvětvích. Zajímavé bude sledovat rozdíl mezi např. českým a britským řešením a ekonomické dopady, případně politický vývoj v rovině USA - Čína.