Koronavirus Covid-19 a konec impéria Evropské unie

Koronavirus Covid-19 a konec impéria Evropské unie
Jacek Bartosiak / Strategy and Future (Zvětšit)

Pandemie koronaviru Covid-19 není pouze zdravotnický problém, ale může zcela změnit politické uspořádání světa. Pandemie podle polského odborníka na geopolitiku Jacka Bartosiaka nejen obnažuje základy geopolitiky, ale jde o dějinotvorný fenomén. Pandemie může způsobit konec Evropské unie (EU), která zcela selhává v základní povinnosti každého impéria ‒ nedokáže zajistit bezpečí svých obyvatel.

Obnažení zásad geopolitiky

Bartosiak v polském rádiu Wnet.pl v pátek 13. března uvedl, že Covid-19 obnažuje zákonitosti geopolitiky: „Podstatou geopolitiky jsou strategické toky. Tedy podíl práce ve společnosti a mezi zeměmi, vyplývající z přesunu lidí, zboží, technologií, kapitálu, investic a projekce vojenské síly. Uvědomte si, že to co se děje, v každém z těchto aspektů ukazuje, kde jsou hlavní strategické toky, kde jsou přerušovány a jaký to má vliv a dopady [na lidi].“

Covid-19 mimo jiné vážně ohrožuje alianční cvičení Defender 2020, tedy obří cvičení NATO testující obranu východního křídla Aliance. Spojené státy, jakožto největší účastník cvičení, zvažují mnohem menší účast.      

Zda epidemie v Číně skončila nedokázal Bartosiak říct. Upozornil ale, že Čína přijala drastická až brutální opatření proti šíření viru. V karanténě mělo skončit 400 milionů lidi, celé oblasti, bytové bloky nebo jednotlivé domy byly nemilosrdně uzavřeny (nikdo nemohl dovnitř ani ven).

V Číně jde o největší světovou operaci na zastavení šíření viru. Jen ve Wu-Chanu 15 milionů lidí zůstalo doma po dobu jednoho měsíce. Čína také zaktivovala 40 000 „dobrovolníků“, kteří pomáhali zdravotnickému systému. Taková brutální opatření podle Bartosiaka nelze v Evropě uplatnit. Číňané navíc masivně vyrábějí hygienické a zdravotnické výrobky, takže měli prostředky na řešení krize. Ale i tak na měsíc zastavili ekonomický život v celé provincii Wu-Chan.


Bartosiak o vlivu Covidu-19 na geopolitiku

Covid-19 a čínsko-americký střet

Nyní na chvilku odbočíme a podíváme se na pravidelný report polského think-tanku Strategy and Future, který založil a vlastní právě Bartosiak.

Strategy and Future si v případě Číny všímá twitteru čínského ministra zahraniční Zhao Lijiana, který obvinil Spojené státy ze zanesení koronaviru do Číny. Zhao je znám svým kontroverzními výroky ale jeho prohlášení bylo jistě konzultováno s vedením komunistické strany. 

„Logickou extrapolací tohoto prohlášení je, že podle čínských úřadů USA použily [proti Číně] biologickou zbraň, což vedlo ke ztrátám stovek miliard dolarů a k úmrtí více než 3100 občanů. V souvislosti s tímto prohlášením byl ve čtvrtek velvyslanec Číny v USA pozván ‚na kobereček‘,“ píše Strategy and Future.

Již dříve čínská tisková agentura Xinhua varovala, že Spojené státy jsou závislé na čínské farmaceutické výrobě ‒ ​​a pokud Peking bude chtít, Ameriku „zaplaví vlna koronavirů“.

Zároveň ale Čína pracuje na svém PR, když poskytla Itálii milion chirurgických masek a tisíce respirátorů, což se „rychle dostalo do kontrastu s rozhodnutím USA uzavřít hranice a s nečinností orgánů EU během celé krize.“

Státy (tedy některé) si tedy uvědomují, že Covid-19 je dějinotvorný fenomén (jako bylo a je například Arabské jaro) a může pro některé vládnoucí elity znamenat konec.

Vedení komunistické strany v Pekingu se přitom oprávněně obává, že jeho vlastní lidé (a svět) ho začnou čím dál silněji obviňovat ze zamlčování a podcenění rizika pandemie Covidu-19.

Ostatně popírání reality a umlčování lidí (např. čínského lékaře Li Wen-liang, kterého čínská policie obvinila z šíření poplašné zprávy, když se už v prosinci snažil varovat ostatní kvůli koronaviru) se železnou pravidelností opakují všechny diktátorské režimy. Sovětský svaz to udělal u Černobylu, Čína to udělala u Covidu-19.


Kde se vzal Covid-19? Podle Číny v tajných amerických superlaboratořích... nebo možná na podobném asijském tržišti (pozor, kdo má rád psy, kočky a zvířata, nedívat).

Dvě cesty

Zpět k rozhovoru a k Evropě. Podle Bartosiaka se zdá, že v Evropě se zvažují dvě cesty, jak se s virem vypořádat. První je čínská cesta, po které se zdá jde Polsko (a zřejmě i Česká republika), a to je snaha k zastavení šíření koronaviru, aby se získal čas k přípravě zdravotnického systému a k dokončení vývoje léku a vakcíny. K podobnému kroku přistoupila také Jižní Korea, Singapur nebo Hong-Kong, tedy státy, které mají bohaté zkušenosti s bojem s virem SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome).

Druhou cestu se ubírá Velká Británie ‒ Londýn chce, aby Covid-19 postupně prošel celou společností a tímto způsobem jí imunizoval. Znamená to ale nechat doslova umřít tisíce lidí. Podle Londýna ale tento postup zachrání z delšího hlediska více lidí.

Podle Bartosiaka je největším rizikem Covidu-19 vyjmutí lidí z hospodářského soukolí a kolaps základních životních funkcí státu a ekonomiky. Stačí si představit, když masově onemocní prodavačky, řidiči kamionů, zdravotní sestřičky...

Velký problém je těžba ropy. Pokud přestanou létat letadla nebo se utlumí hospodářství, cena ropy spadne. Těžba ropy se přitom nedá jednoduše zastavit. Ale když nikdo nebude kupovat ropu, kde se bude skladovat? Navíc nyní zuří ropná válka mezi Spojenými státy, Saúdskou Arábii a Ruskem.

Bartosiak se v rozhovoru odvolával na analytickou skupinu MacroVoices, což je skupina lidí, kteří radí investorům. Bartosiak uvedl, že se poprvé cítil zneklidněný, protože MacroVoices doporučila investorům, aby se nyní hlavně soustředili na zajištění vlastní rodiny, majetku a bezpečí.

Ve Spojených státech žije 300 milionů lidí, pokud se nakazí 10 %, půjde o 30 milionů lidí a z těchto nemocných bude 10 % potřebovat hospitalizaci, tedy tři miliony lidí. Ve Spojených státech je ale méně než jeden milion zdravotnických lůžek. Již brzy se přitom chystají ve Spojených státech prezidentské volby, Covid-19 a zdravotnická péče bude nepochybně jedním ze zásadních témat.

Pro ČR uveďme, že dle údajů z roku 2017 bylo v ČR 77 500 zdravotnických lůžek (pro dlouhodobou až akutní péči) a podle posledních údajů je k dispozici 3500 plicních ventilací a postupně ČR chce nakoupit další stovky ventilací. Mimochodem Česká republika má k poměru na obyvatele nejvíce plicních ventilátorů v Evropě. V hrubých číslech více než Itálie.

Berme tedy, že ČR bude mít k dispozicii 5000 plicních ventilátorů a 50 000 lůžek. Český zdravotnický systém (z technického hlediska) tedy zvládne zhruba 500 000 lidí nakažených Covidem-19 (spousta z nich ale ani nepozná, že je nakažená ‒ průběh nemoci bude velmi mírný). Zvládne v tom smyslu, že lidé nebudou umírat doma nebo na ulicích.

Samozřejmě 500 000 nemocných způsobí brutální zásah do běhu státu, ekonomiky a společnosti. Další věcí jsou lidské zdroje schopné starat se o takovou masu nemocných. Chybět nebudou ani tak lékaři, ale především zdravotní sestry.

Můžeme se podívat na pandemii španělské chřipky, která v letech 1918 až 1919 zabila 50-100 milionů lidí. Wilmer Krusen, zdravotnický šéf města Filadelfie, během pandemie španělské chřipky uvedl: „Pokud byste se mě zeptali na tři věci, které Filadelfie nejvíce potřebuje v boji s epidemií, řekl bych vám: ‚Zdravotní sestry, více sester a ještě více sester.‘“


Diktatura pomáha demokracii

Diktatura nebo demokracie

Podle Bartosiaka nyní jde také o to, kdo lépe zvládne současnou krizi. Západ nebo východ? Protože současná koronavirová krize může některé státy katapultovat v potravinovém řetězci vzhůru, některé naopak dolů.

Lidé budou podle polského odborníka porovnávat, zda krizi lépe zvládne diktátorsky řízená Čína nebo demokratická Evropa. Bezpečnost (fyzická, ekonomická, zdravotní atd.) je totiž nejzákladnější lidská potřeba a lidé jsou ochotni velmi mnoho obětovat, aby se cítili v bezpečí. Dohnáno do extrému, jakýkoliv teroristický systém je pro lidi přijatelnější než strach a nejistota ‒ ostatně díky tomu fungoval i Islámský stát.

„Všichni nyní tápeme a vidíme, že bezpečnost je nejdůležitější věcí. Pokud neexistuje bezpečnost, lidé jsou schopni obětovat hodně, aby ji měli. Doufám, že v Polsku se situace nebude vyvíjet, jako tomu bylo v Itálii,“ uvedl Bartosiak.


Na jižní hranici EU probíhá invaze, podporovaná tureckou armádou.

Konec evropského impéria

Host polského rádia také upozornil, že každý evropský stát postupuje podle sebe a tedy že EU není žádnou sjednocenou entitou: „Nemyslím si, že v EU v současné době existuje koordinovaná politika řešení problému s koronaviry. Je zapotřebí jednotná politická vůle, přemístění výroby a budování vlastního dodavatelského řetězce [zdravotnického a farmaceutického materiálu]. Problém v Evropě je ale v tom, že to nikdo nemůže udělat. Evropa je skvělé místo k životu. Avšak kvůli historii a množství evropských národů neexistuje jediné rozhodovací centrum.“

Slabost Evropy není jen v tom, že je zcela závislá na dovozu zdravotnického a farmaceutického materiálu z Číny, ale také v tom, že není schopná centrálně kontrolovat toky lidí, tedy ani možné rozšiřování pandemie nebo jiných destabilizujících prvků (drogy, zbraně, extrémistické ideologie a kultury atd.).

EU jednoduše nedokáže lidem zajistit tu nejzákladnější existenční lidskou potřebu, bezpečnost. První ztrátu důvěry lidí v tomto směru EU zažila při migrační krizi v roce 2015.

„Američané již mnoho let říkají, že Evropská unie není žádnou skutečnou sjednocenou entitou, ale jde jen o konfederaci lidí, kteří si užívají pohodu a dostatek jídla,“ říká Bartosiak.

Ke změně postoje a směřování EU je nutná silná politická vůle, aby bylo možné vytvořit skutečné evropské impérium s charismatickým vůdcem, silným vlastním kapitálem, silnou vědecko-technologickou základnou a silnou armádou (nutnou ke kontrole strategických toků a nárazníkových zón).

Něco takového ale v Evropě nejde. Podle Bartosiaka problém Evropy spočívá ve zcela rozdílných zájmech evropských národů (dané rozdílnou historií a geografií). Bartosiak si myslí, že představitelé EU uvěřili myšlence o konci dějin a tomu, že se vše vyřeší diplomacií, tedy nikoliv vojenskou silou a projekcí vojenské síly (např. na hranicích s Tureckem).

Nyní ale představitelé EU zistili, že „necivilizované lidi“ (Turky, Rusy, Američany, Číňany) diplomacií nepřesvědčí a že EU potřebuje vojenskou sílu a schopnost projekce vojenské síly k uplatňování své vůle. Proto snaha o vznik evropské armády.

EU se kvůli rozdílným zájmům národů (Portugalsko má prostě jiné potřeby než Finsko) tedy nemůže stát skutečným impériem a nedokáže tedy poskytnout skutečné bezpečnostní záruky svým obyvatelům. Obnaženou ukázkou této slabosti je probíhající invaze na řecké hranici

Kdysi evropské mocnosti kontrolovaly světové oceány, Afriku a Střední východ, nyní nekontrolují nic. Je to Turecko, které ovládá most z Asie do Evropy a otevírá a zavírá ho zcela podle své potřeby. Zavírá ho, pokud Evropa platí, otevírá, pokud Evropa neplatí, neposlouchá nebo je namyšlená.

To vše, včetně existenčních obav lidí, zesiluje a obnažuje pandemie koronaviru. Covid-19 tedy nezpůsobí jen smrt lidí, ale možná také EU. Až skončí epidemie, uvidíme, jak lidé budou reagovat na další „zelené“ nápady EU, jako je například omezení automobilů se spalovacím motorem.

Přitom právě automobily se spalovacím motorem, které zajišťují dopravu osob, zboží, policejní / zdravotnické / vojenské síly a dalších klíčových schopností státu, nyní drží nad vodou základy celé společnosti.

Zdroj: wnet.pl

Nahlásit chybu v článku


Související články

Geopolitická tragédie Evropy

Ve Varšavě 18. července letošního roku proběhla velmi zajímavá diskuse o geopolitických problémech ...

Geopolitická realita: Krásný svět vytvořený USA končí

V dnešním článku opět přinášíme pohled na polské pojetí geopolitiky. Jacziek Bartosiak v nedávném ...

Ropa a plyn: Ruské kroky ze širší perspektivy

Za vlády Vladimira Putina udělalo Rusko celou řadu ofenzivně laděných kroků. Oč Rusku ve skutečnosti ...

Geopolitické úsilí jde do plynu

Jakkoliv jsou Spojené státy označovány jako viník mnoha vojenských konfliktů ve světě kvůli ropě, je ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  20:20 26.05.2020

  Viac než 2/3 Európanov by chcelo posilnenie kompetencií EU v oblasti boja proti epidémiám. Priemer je 69%, u Poliakov je to 70% a Česi sú na chvoste so 43% ;-) : ...Zobrazit celý příspěvek

  Viac než 2/3 Európanov by chcelo posilnenie kompetencií EU v oblasti boja proti epidémiám. Priemer je 69%, u Poliakov je to 70% a Česi sú na chvoste so 43% ;-) : https://www.europarl.europa.eu... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:57 20.05.2020

  Jacek, Jacek, ešte že nie si burzový maklér, ale iba "odborník na geopolitiku": https://svet.sme.sk/c/22408361... ;-p

  Jacek, Jacek, ešte že nie si burzový maklér, ale iba "odborník na geopolitiku": https://svet.sme.sk/c/22408361... ;-p

 • PavolR
  20:54 07.04.2020

  V Nemecku začínajú skúšať nový model obrany proti Covid-19, ktorý sa nebude zakladať na splošťovaní krivky za cenu tvrdých obmedzení, ale na brzdení šírenia vírusu neustálym ...Zobrazit celý příspěvek

  V Nemecku začínajú skúšať nový model obrany proti Covid-19, ktorý sa nebude zakladať na splošťovaní krivky za cenu tvrdých obmedzení, ale na brzdení šírenia vírusu neustálym masívnym pretestúvaním podľa počítačových modelov násobiacich efektívnosť testovania, čo má brániť šíreniu vírusu bez drastických opatrení (fakticky by krajina fungovala viacmenej normálne) až do zavedenia vakcíny. Ako by vyzerala krivka nakazenosti podľa tejto metódy je ukázané v tomto videu, cca na 3:50 - http://www.atv.hu/videok/video... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   21:10 07.04.2020

   Pre porovnanie, po dosiahnutí plánovaných kapacít 3000 vzoriek denne, by s pomocou počítačového modelu bolo možné otestovať celú populáciu Slovenska cca za mesiac (jeden test môže ...Zobrazit celý příspěvek

   Pre porovnanie, po dosiahnutí plánovaných kapacít 3000 vzoriek denne, by s pomocou počítačového modelu bolo možné otestovať celú populáciu Slovenska cca za mesiac (jeden test môže pokryť aj 60 osob) a potom znova a znova a znova ...Skrýt celý příspěvek

   • sanityangel1
    21:39 07.04.2020

    To je dobra zprava, otazka je, zda a za jak dlouho by bylo mozne to zavest u nas. Skoda, ze to neni v AJ.

    To je dobra zprava, otazka je, zda a za jak dlouho by bylo mozne to zavest u nas. Skoda, ze to neni v AJ.

    • PavolR
     22:32 07.04.2020

     Ide v princípe o metódu, ktorou armáda v týchto dňoch masovo pretestuje rómske osady. Chcelo by to celoštátny počítačový algoritmus plné vyťaženie testovacích kapacít a robiť ...Zobrazit celý příspěvek

     Ide v princípe o metódu, ktorou armáda v týchto dňoch masovo pretestuje rómske osady. Chcelo by to celoštátny počítačový algoritmus plné vyťaženie testovacích kapacít a robiť státisíce testov - 90-100k mesačne.
     Aktuálne sa to vo väčšom meradle skúša v Hessensku: https://www.moneycontrol.com/n... Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  15:00 07.04.2020

  Na koronavirus si zvykejme, bude tu s nama navzdy a vracet se kazdy rok jako chripka. Ted to vypada dalece hur nez chripka, neb je to pravidla menici prvni rok, neco na co jsem ...Zobrazit celý příspěvek

  Na koronavirus si zvykejme, bude tu s nama navzdy a vracet se kazdy rok jako chripka. Ted to vypada dalece hur nez chripka, neb je to pravidla menici prvni rok, neco na co jsem nebyli ani nemohli byt poradne pripraveni. Kazdy dalsi rok ale bude mirnejsi, protoze jsme lidi, kdeco vymyslime, k ledacemu se prispusobime a ano, i proto ze ti nejslabsi z nas zemrou. Hola realita kterou by si meli zacit uvedomovat vlady od kterych bychom meli ocekavat krom rozmelneni epidemie v case predevsim praci na tom jak fungovat v novem, koronavirusovem svete. A konecne opustit tu pohadku o tom jak se korony nekdy zbavime (coz teda postupne zacina pripoustet i ceska vlada, usmevne, kdyz se predtim bila do prsou jak nemci s nevyhnutelnym promorenim populace sili a cesi to prece delaj lip).

  PS: Nezapomenme Cine za tento darecek podekovat a tesme se co nam sem nekdy v budoucnu zase posle.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   19:57 07.04.2020

   Ono moc řešení není, buď by se to muselo úplně vytlačit z populace jako už jiné věci co tu byli. Nebo se to bude dál šířit a další vlnu tu máme na podzim a podstatně silnější. ...Zobrazit celý příspěvek

   Ono moc řešení není, buď by se to muselo úplně vytlačit z populace jako už jiné věci co tu byli. Nebo se to bude dál šířit a další vlnu tu máme na podzim a podstatně silnější. Protože počet přenašečů bez příznaků hodně naroste proti současnému stavu.
   Bohužel jakmile se to dostalo do celého světa není možné to zastavit, ohniska vždy někde budou.
   Ekonomika, ale musí začít zase fungovat, nebo bude mít svět problém vedle kterého je Covid jen sranda.Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  16:24 06.04.2020

  https://www.idnes.cz/zpravy/do... Pojdme se spolecne zamyslet nad strategii ...Zobrazit celý příspěvek

  https://www.idnes.cz/zpravy/do...

  Pojdme se spolecne zamyslet nad strategii postupneho promorovani. Nekolikrat bylo na webu napsano, ze nase zdravotnictvi je dimenzovano zhruba na 35 000 soucasne probíhajících pripadu Covid19 (Podle me se jedna o prestreleny udaj - protoze mame cca 2000 volnych ventilatoru a pocet pripadu na ventilatorech se udava 1/10 z poctu pozitivne testovanych). Pokud prijmeme predpoklad, ze bezpriznakove nemoc probiha az u ½ populace (nektere studie hovori pouze o 10% a nektere o 30% obyvatel), tak muze byt soucasne nemocno az 70 000. V prumeru nemoc muze trvat cca 1 mesic. Tzn. za rok promoříme 12 * 70 000 = 840 000 lidi, tak aby se jednalo o rizene promorovani. At nezerem, zaokrouhleme to na 1 mio. lidi za rok. Tzn. potrebnou imunizaci 70% obyvatelstva dosahneme za 7 let. Ne, ve skutecnosti ji nikdy nedosahneme, protože vytvorena imunita na Covid19 rozhodne nebude 7-leta, ale bude tak 0.5-1.5 roku maximalne.
  https://neviditelnypes.lidovky...

  a navíc je pravdepodobne, ze virus behem tech 7 let zmutuje. Dále pokud onemocneni proběhne mirne (tzn. bez horecek) tak s velkou pravdepodobnosti se imunita nevytvori vůbec. Pro lidi, které téma zajima doporucuji link, kde to lekar vysvětluje velmi dobře, ze pochopi i laik.
  https://www.youtube.com/playli...

  Samozrejme obrovskym rizikem postupneho promorovani je, ze se rizeni nezvladne a budeme mit zde stejnou situaci jako v Italii nebo Spanelsku.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   18:03 06.04.2020

   Jenže k promoření populace stejně jednou dojde, dřív nebo později. Současná opatření jsou dlouhodobě neudržitelná.

   Jenže k promoření populace stejně jednou dojde, dřív nebo později. Současná opatření jsou dlouhodobě neudržitelná.

   • sanityangel1
    19:47 06.04.2020

    Ne nezbytne. Staci pockat na vakcinu a do te doby chytra karantena a pritahovat oprate, pokud se to zacne rozjizdet.

    Ne nezbytne. Staci pockat na vakcinu a do te doby chytra karantena a pritahovat oprate, pokud se to zacne rozjizdet.

    • Scotty
     21:33 06.04.2020

     Optimistický odhad dostupnosti nové vakcíny je minimálně za rok. Jak říkám stávající opatření jsou tak dlohou dobu neudržitelá. To by naše ekonomika v žádném případě neustála. Cena ...Zobrazit celý příspěvek

     Optimistický odhad dostupnosti nové vakcíny je minimálně za rok. Jak říkám stávající opatření jsou tak dlohou dobu neudržitelá. To by naše ekonomika v žádném případě neustála. Cena lidskéhé života není nekonečná.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      21:42 06.04.2020

      Ak sa však zmeníte stratégiu voči ostatným krajinám a stanete sa európskym ohniskom, to bude práve to, čo vaše hospodárstvo neustojí. Kurz koruny začne prudko padať, investori ...Zobrazit celý příspěvek

      Ak sa však zmeníte stratégiu voči ostatným krajinám a stanete sa európskym ohniskom, to bude práve to, čo vaše hospodárstvo neustojí. Kurz koruny začne prudko padať, investori začnú z krajiny sťahovať peniaze, okolité štáty vás v panike blackoutnú a a vaše miesto na ich trhu rýchlo nahradí niekto iný.

      Boj s epidémiou je vlastne informačná vojna a treba si ju predstaviť asi ako zápas proti Enigme. Ak chcete získať situáciu pod kontrolu, nesmie vírus "prestaviť kódy", čoho pravdepodobnosť sa však zvyšuje priamo úmerné s tým, koľko získa hostiteľov ... a akonáhle sa mu podarí prestaviť kódy, ide sa odznova.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:53 06.04.2020

      Tak pro nás je důležité nebýt na tom hůř než Německo. Ideálně vývoj u nich pokud možno kopírovat, aby jsme byli připraven až se začne jejich ekonomika znovu zvedat. Pokud nás bude ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak pro nás je důležité nebýt na tom hůř než Německo. Ideálně vývoj u nich pokud možno kopírovat, aby jsme byli připraven až se začne jejich ekonomika znovu zvedat. Pokud nás bude blokovat Slovensko nebo Polsko tak to bez problémů přežijeme.Skrýt celý příspěvek

     • sanityangel1
      23:01 06.04.2020

      Drahy Scotty, pojdme se bavit o cislech. Dle oficialni metodiky WHO je odhadovana smrtnost za Z.Evropu, Japonsko, S. Korea + Cechy cca 8.18%. Proc je tento odhad chybny jsem ...Zobrazit celý příspěvek

      Drahy Scotty, pojdme se bavit o cislech. Dle oficialni metodiky WHO je odhadovana smrtnost za Z.Evropu, Japonsko, S. Korea + Cechy cca 8.18%. Proc je tento odhad chybny jsem vysvetloval v komentarich k minulemu clanku. Realny odhad je pak 14.2%. Pokud prijmeme nikym nepotvrzeny nejoptimistictejsi predpoklad, ze cca 50% je bezpriznakovych (jak jsem jiz psal nize odhady se ruzne mezi 10%-50%), tak potrebujeme promorit ze 7 mio Cechu cca 3.5 mio obyvatel. Pri WHO smrtnosti to znamena 286 430 mrtvych. Pri realnem odhadu pak 496 874 mrtvych lidi. Dale k tomu je mozno pocitat jeste zhruba shodny pocet, kteri budou mit trvale nasledky - snizenou kapacitu plic z titulu plicni fibrozy.

      Preji Vam hodne stesti pri promorovani, budu doma s rodinou a bastit popkorn. Treba toho zlateho darwina nevyhrajete.Skrýt celý příspěvek

     • sanityangel1
      23:04 06.04.2020

      A kdyz narazite na Nemecko, nezdaji se Vam ty cisla krapanek divna? Vypada to, ze jsou jediny stat, ktery zaokrouhluje mrtve na cele desitky a uzdravene na cele sta :)

      A kdyz narazite na Nemecko, nezdaji se Vam ty cisla krapanek divna? Vypada to, ze jsou jediny stat, ktery zaokrouhluje mrtve na cele desitky a uzdravene na cele sta :)

     • Scotty
      23:16 06.04.2020

      sanityangel1 Dělejte si co pokládáte za nutné. Doporučuji najít nejbližší jeskyni a minimálně dva roky nevylézt. Budete mít jistě dost času tak doporučuji zhlédnou ...Zobrazit celý příspěvek

      sanityangel1
      Dělejte si co pokládáte za nutné. Doporučuji najít nejbližší jeskyni a minimálně dva roky nevylézt. Budete mít jistě dost času tak doporučuji zhlédnou tohle.
      https://video.aktualne.cz/dvtv... Skrýt celý příspěvek

     • major
      08:53 07.04.2020

      sanityangel1: Ty ale predpokladáš, že nik nebude liečený. Čo je hlúposť. Nejaká "prirodzená" smrtnosť má zmysel možno kdesi v Amazonskej džungli. Aj ľudia, čo sa liečia doma majú k ...Zobrazit celý příspěvek

      sanityangel1: Ty ale predpokladáš, že nik nebude liečený. Čo je hlúposť. Nejaká "prirodzená" smrtnosť má zmysel možno kdesi v Amazonskej džungli. Aj ľudia, čo sa liečia doma majú k dispozícii napr. paracetamol.

      Zrejme nik z nás neuvažuje o tom nechať to voľne plynúť do miery, ktorá zahltí zdravotníctvo.Skrýt celý příspěvek

     • sanityangel1
      22:00 07.04.2020

      Majore, luzek s plicni ventilaci, ktere nejsou obsazena je max 2000. Ted jsou obsazeny z 1/20. Jakmile se tato kapacita vycerpa pri promorovani, tak to tady bude vypadat jako v ...Zobrazit celý příspěvek

      Majore, luzek s plicni ventilaci, ktere nejsou obsazena je max 2000. Ted jsou obsazeny z 1/20. Jakmile se tato kapacita vycerpa pri promorovani, tak to tady bude vypadat jako v Italii, Spanelsku, Anglii, Svycarsku nebo Francii. Mimo jine odhad smrtnosti zahrnuje prumerny pocet luzek s ventilatory ve vsech statech - takze nikdo nerika, ze budeme jako v dzungli. Paracetamol je pri virovem zapalu plic uplne na hovno, naopak je kontraproduktivni, pokud horecka neprekroci 40C.
      Jestli chces vedet, co muzes jako jedinec delat, tak si projdi tyto videa - mas tam informace ohledne typu imunity, moznych leku atd. jedna se o lekarska videa pro laiky:

      https://www.youtube.com/playli...

      "Zrejme nik z nás neuvažuje o tom nechať to voľne plynúť do miery, ktorá zahltí zdravotníctvo."
      Majore, mi prijdes neuveritelne naivni. Stat nezvladl zabezpecit zdravotni pomucky vcas. Stat nezvladl zavrit hranice vcas. Stat nezvladl vcas vyhlasit karantenu na vracejici se lidi z Italie. Stat nezvladl vcas navysit kapacity testovani - ani ted se netestuje tolik kolik by se melo, ale Ty veris, ze uridi promorovani tak, aby se to nerozjelo - neboli, ze budou dost bystri, aby vcas slapli na brzdu. Ver a vira Tva te spasi.

      Scotty - ne, nehodlam zalezt na 2 roky. Me to staci, tak do zacatku cervence. Protoze jestli pusti skolaky do skol v polovine kvetna, tak do 1 mesice se to rozjede tak, ze uz se to nezastavi a pak skoncime v karantene vsichni jako v Italii s tim rozdilem, ze Ti muzu doporucit koupit si cisticku vzduchu. Az pojedou krematoria naplno, tak nebudou k sehnani.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:51 08.04.2020

      sanityangel1 Jistě by bylo daleko prozíravější nechat školáky doma další dva roky. Vy opravdu myslíte že je jiná cesta než nechat tuhle nemoc omezeně projít populací? Protože to ...Zobrazit celý příspěvek

      sanityangel1
      Jistě by bylo daleko prozíravější nechat školáky doma další dva roky. Vy opravdu myslíte že je jiná cesta než nechat tuhle nemoc omezeně projít populací? Protože to že vakcína nebude dřív než za rok se shodují prakticky všichni.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    21:25 06.04.2020

    V skutočnosti nemusí dôjsť k vzniku kolektívnej imunity ani v prípade, že sa podniknú kroky k premoreniu spoločnosti - paradoxne práve pre vysokú infekčnosť vírusu. Covid-19 je o ...Zobrazit celý příspěvek

    V skutočnosti nemusí dôjsť k vzniku kolektívnej imunity ani v prípade, že sa podniknú kroky k premoreniu spoločnosti - paradoxne práve pre vysokú infekčnosť vírusu. Covid-19 je o dosť infekčnejší ako chrípka, čo znamená, že i mutuje rýchlejšie, v čoho dôsledku možno nájsť v jednom nakazenom jedincovi i viacero kmeňov Covid-19 naraz. Všetky prognózy ohľadom doby, po ktorú získa vyliečený pacient imunitu sú momentálne iba ničím nepodložené varenia z vody. Ďalším veľkým problémom je, že sa vírus v nakazenom veľmi dlho "schováva" (pričom sa samozrejme bez rozpakov šíri ďalej). Za takýchto okolností majú je akýkoľvek pokus o riadené premorenie spoločnosti, kde musí všetko klapať ako hodinky, zaručeným receptom na Černobil.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     21:37 06.04.2020

     Řízené nebo neřízené, jednou k tomu dojít musí. Nebo myslíte že je možné držet nastavená optření dlouhodobě?

     Řízené nebo neřízené, jednou k tomu dojít musí. Nebo myslíte že je možné držet nastavená optření dlouhodobě?

     • PavolR
      21:57 06.04.2020

      Teraz sme ešte vo fáze, kedy vírusu vo vzájomných pretekoch hádžeme pod nohy všetko, čo nám príde pod ruku. To samozrejme aj nás stojí čas nejaký čas a energiu, preto sa čassom ...Zobrazit celý příspěvek

      Teraz sme ešte vo fáze, kedy vírusu vo vzájomných pretekoch hádžeme pod nohy všetko, čo nám príde pod ruku. To samozrejme aj nás stojí čas nejaký čas a energiu, preto sa čassom nevyhnutne dostaneme k efektívnejšiej selekcii toho, čo sa mu pod nohy hodiť oplatí a čo už nie. Ale úplne prestať nebudeme môcť, inak nás predbehne ...Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      21:58 06.04.2020

      ... tak ako nás predbiehajú osýpky, akonáhle sa poľaví v neustálom očkovaní spoločnosti ...

      ... tak ako nás predbiehajú osýpky, akonáhle sa poľaví v neustálom očkovaní spoločnosti ...

     • Scotty
      22:46 06.04.2020

      Ono to taky nikdo nechce dělat úplně živelně. O tom co a proč Prymula plánuje je dobré si poslechnout rozhovor s ním na ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono to taky nikdo nechce dělat úplně živelně. O tom co a proč Prymula plánuje je dobré si poslechnout rozhovor s ním na DVTV.
      https://video.aktualne.cz/dvtv... Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      08:20 07.04.2020

      Ani v prípade Černobylu nikto nechcel, aby došlo k neriadenej reakcii a predsa k nej došlo - a to je regulácia atómovej elektrárne neporovnateľne jednoduchšia, než vírusu, ktorý ...Zobrazit celý příspěvek

      Ani v prípade Černobylu nikto nechcel, aby došlo k neriadenej reakcii a predsa k nej došlo - a to je regulácia atómovej elektrárne neporovnateľne jednoduchšia, než vírusu, ktorý ani netušíte, ako je skutočne rozšírený a ako sa presne bude správať. Takže akurát tak zažijete prymulacídu a premorovanie narobí nakoniec viac škôd, než štyri desaťročia komunizmu.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:18 07.04.2020

      PavolR Co tady navrhujete, vyhlásit na dva roky karanténu? To je přece nesmysl, jakmile se rozvolní opatření začne přirozené proměřování. Pokud se tuhle nemoc nepodaří vymýtit ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR
      Co tady navrhujete, vyhlásit na dva roky karanténu? To je přece nesmysl, jakmile se rozvolní opatření začne přirozené proměřování. Pokud se tuhle nemoc nepodaří vymýtit alespoň celoevropsky tak se bude nepochybně vracet a znovu zavádět takováhle drastická opatření už nebude možné.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      09:57 07.04.2020

      Nie karanténa, ale rozvaha. Súčasný stav je výlučne dočasnou prudkou reakciou na mieru nepripravenosti, v akej nás vírus zastihol. Vyvodzovať na základe neho zbrklé závery typu ...Zobrazit celý příspěvek

      Nie karanténa, ale rozvaha. Súčasný stav je výlučne dočasnou prudkou reakciou na mieru nepripravenosti, v akej nás vírus zastihol. Vyvodzovať na základe neho zbrklé závery typu "všetko lepšie, než toto" by bolo podobne nezodpovedné, ako kapitulovať pri pohľade na zbombardované Coventry.

      Samozrejme, nebude na škodu urobiť na nejakých "pokusných krysách" aj scenár premorovania a ak sa na to hlásite, je to vaša vec, no ja by som na vašom mieste ešte počkal, nech to urobia najprv Maďari (u nich sú už prípravy v plnom prúde, len to Orbán nekomunikuje otvorene, ako to robil Johnson), lebo zatiaľ nie sú (ani ešte nemôžu byť) žiadne relevantné údaje ako reaguje na premorenie COVID-19. zatiaľ je to ruská ruleta so štyrmi až piatimi ostrými nábojmi.Skrýt celý příspěvek

     • major
      10:13 07.04.2020

      PavolR: Nik predsa netvrdí, že sa dá vírusu voľný priebeh. Plán je: pripravení zdravotníci (snáď - každopádne myslím, že lepšie než na Slovensku), ochrana rizikových, podrobné ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR: Nik predsa netvrdí, že sa dá vírusu voľný priebeh. Plán je: pripravení zdravotníci (snáď - každopádne myslím, že lepšie než na Slovensku), ochrana rizikových, podrobné stopovanie nakazených a ich kontaktov a kontrolované dodržiavanie ich karantény, plus postupné uvoľnovanie reštrikcií tak, aby to nezahltilo zdravotný systém.

      Nik nepripravuje oslavné zhromaždenia desiatok tisíc ľudí s nácvikom (...teda okrem Ruska).Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:36 07.04.2020

      Přesně jak píše major. Postupným uvolňováním opatření se bude populace ponořovat přirozeně a zároveň to nebude pro zdravotnictví jednorázový nápor. Jak říkal Prymula v tom ...Zobrazit celý příspěvek

      Přesně jak píše major. Postupným uvolňováním opatření se bude populace ponořovat přirozeně a zároveň to nebude pro zdravotnictví jednorázový nápor. Jak říkal Prymula v tom rozhovoru, pokud by vakcína byla v dohledu mělo by smyl na ni počkat. Ovšem to je záležitost ještě více jak roku a současná opatření se nedají držet do nekonečna.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      14:04 07.04.2020

      major: Ale veď to všetko, čo píšete, je možné urobiť aj bez premorovania a čakať zatiaľ na vakcínu. V súvislosti s premorovaním vidím riziko, že až nakoniec bude vakcína, nemusí ...Zobrazit celý příspěvek

      major: Ale veď to všetko, čo píšete, je možné urobiť aj bez premorovania a čakať zatiaľ na vakcínu.

      V súvislosti s premorovaním vidím riziko, že až nakoniec bude vakcína, nemusí byť dostatočné účinná na kmene, ktoré ste si medzitým lokálne vypestovali a ohrozíte aj ostatné populácie, ale čo je ešte znepokojivejší scenár, že sa vám to premorovanie "zacyklí" a budú neustále vznikať kmene, proti ktorým dosiahnutá imunita neochráni. A to ešte stále hovorím o úspešnom premorovaní a nie o scenári, kedy sa to všetko vymkne spod kontroly.Skrýt celý příspěvek

     • sanityangel1
      22:05 07.04.2020

      Zjevne Vam nic nerika ADE syndrom, kde se aktualne nevi, zda jej SARS2 zpusobuje:
      https://en.wikipedia.org/wiki/...

      Zjevne Vam nic nerika ADE syndrom, kde se aktualne nevi, zda jej SARS2 zpusobuje:
      https://en.wikipedia.org/wiki/...

     • major
      08:31 08.04.2020

      PavolR, Scotty, sanityangel1: OK, nebavme sa o premorení - akurát to odvádza pozornosť. Čo my z tejto debaty vychádza, že všetci chceme aby zdravotníctvo zvládlo ošetrovať ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR, Scotty, sanityangel1: OK, nebavme sa o premorení - akurát to odvádza pozornosť.

      Čo my z tejto debaty vychádza, že všetci chceme aby zdravotníctvo zvládlo ošetrovať všetkých pacientov. sanityangel1 vážne pochybuje o schopnosti štátu to ukočítrovať, preto ako jedinú možnosť vidí prísnu karantnénu.

      Bohužiaľ schopnostiam vlády neverím ani ja - takže jeho argumenty chápem. Ja len tajne dúfam, že sa nájde dosť inteligentných hláv, ktorí to zvládnu aj napriek pôsobeniu tohto štátu a o pol roka nebudeme banovať, že karanténa netrvala štvrť roka, keď ešte mohla.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:00 08.04.2020

      Já jen říkám že si nemůžeme dovolit rozvrátit hospodářství ve jméno svaté války s tohle nemocí. Navíc tohle opravdu není nemoc která může vyhubit lidstvo a je vidět že když nedojde ...Zobrazit celý příspěvek

      Já jen říkám že si nemůžeme dovolit rozvrátit hospodářství ve jméno svaté války s tohle nemocí. Navíc tohle opravdu není nemoc která může vyhubit lidstvo a je vidět že když nedojde k zahlcení zdravotnického systému dá se to udržet na uzdě viz. Německo.Skrýt celý příspěvek

  • major
   18:34 06.04.2020

   Včera (5.4.) v ČR na ventilácii alebo mimotelovom obehu 2% z celkového počtu známych nakazených. Takže pri 2000 ventilátoroch a zachovaní súčasného pomeru odchytov by to znamenalo, ...Zobrazit celý příspěvek

   Včera (5.4.) v ČR na ventilácii alebo mimotelovom obehu 2% z celkového počtu známych nakazených. Takže pri 2000 ventilátoroch a zachovaní súčasného pomeru odchytov by to znamenalo, že zdravotníctvo zvládne cca 100 000 oficiálne nakazených. Reálne nakazených môže byť 10x viac - ak by ich bolo len 5x viac, tak premorenie polovice populácie (ktoré by malo stačiť na zastavenie šírenia), je zvládnuteľné za 10 mesiacov. Ani dnes sa totiž netestujú nielen bezpríznakoví ale ani všetci príznakoví pacienti.

   Ďalej - ak sa ochráni riziková populácia, tak môže byť nakazených ešte viac a zdravotníctvo to nezaťaží.

   Snaha kompletne zlikvidovať vírus má 2 riziká:
   - dlhodobé zastavenie ekonomiky (pár týždňov evidentne nestačí) má nielen ekonomické dopady, ale zasahuje aj zdravie obyvateľstva. A to buď priamo (odkladanie neakútnych úkonov, preventívnych prehliadok, ...) alebo nepriamo v podobe zvýšeného stresu (zhoršenie finančnej situácie), či životného štýlu. Je dosť možné, že o pár rokov bude v bilancii viac mŕtvych vinou opatrení než priamo na COVID-19 (zvlášť keď u ťažkých prípadov je COVID-19 len posledný, no nie jediný klinec do rakvy)
   - ak sa aj podarí vírus lokálne zlikvidovať (čo vôbec nie je isté, keďže nové prípady sú neustále hlásené aj z Kórei, Číny, či Taiwanu), tak hrozí jeho opätovné zavlečenie o nejaký čas neskôr. Čo potom? Opäť celoštátna karanténa na štvrť roka?

   A čo sa týka napr. Talianska, tak pre predstavu: aj bez COVID-19 tam denne zomieralo 1800 ľudí. V ČR denne vyše 300 (z toho 30 na chrípku!). A opakujem - prípady, ktorým zostávalo pár mesiacov života vám touto štatistikou nezahýbu. Ak sa ale niekomu vinou zanedbanej diagnostiky včas neodstráni nádor, tak ho to môže pripraviť o pár rokov - ostatné choroby s príchodom COVID-19 totiž nezmizli.

   Zhodneme sa na tom, že zahltený zdravotnícky systém je peklo. Veľkým problémom, ale je aj ochromená spoločnosť.Skrýt celý příspěvek

   • sanityangel1
    19:46 06.04.2020

    Hele a neni ten 10-nasobek malo, ja si umim vycucat z prstu vyssi cislo treba 20-nasobek, nebo 30-nasobek. Jestli sis neracil vsimnout, tak se tady testuje od 25.3 cca 5200 testu ...Zobrazit celý příspěvek

    Hele a neni ten 10-nasobek malo, ja si umim vycucat z prstu vyssi cislo treba 20-nasobek, nebo 30-nasobek. Jestli sis neracil vsimnout, tak se tady testuje od 25.3 cca 5200 testu denne. 80% je na nove pripady. Podil zachycenych novych pripadu je od 28.3 zhruba na urovni 6% s vyjimkou 31.3. kdy to bylo 13% a ma setrvalou tendenci. Pokud by to bylo jak rikas, ze nakazenych je 10 nasobek, tak by % novych pripadu v testovanych pripadech rostlo a to se nedeje. Muzes si to spocitat zde:
    https://onemocneni-aktualne.mz...

    Pokud nechces vychazet z odhadu MZCR o 35 000, tak jsi ve svem vypoctu zapomel na ty mrtve, protoze spravne je, ze 162/4587 = 3.53% potrebovalo plicni ventilaci nebo ECMO. Tzn. pokud mam 2000 luzek k dispozici, tak je to 56 630 pri nezmenenem pomeru. Ale je treba si nechat aspon 10% rezervu, kdyby se pomer zmenil -> to je zhruba 51 000. Vzhledem k tomu, ze studie rikaji ze maximalne 30-50% je bezpriznakovych, tak jsi na 102 000 za mesic. Tzn. za rok to je 1.2 at nezeru 1.3 mio obyvatel a za 1,5 roku (obdobi, na kolik jim vydrzi imunita) to je 1.9 mio obyvatel. Promoreni je nesmysl.

    Predpokladas, ze ochranis rizikove skupiny - v CR je 2.9 mio duchodcu,
    V České republice trpí hypertenzí kolem 40 % lidí ve věku 25–64 let - 5 * 0.4 = 2 mio obyvatel. Takze celkove se da bavit o rizikove skupine velikosti 5 mio vice - protoze jsme nepocitali kardiaky, onkologicke pripady atd. Muzes mi prosim objasnit, jak chces ochranit tyto pripady?

    https://www.zpmvcr.cz/o-nas/ak...

    Jedine co dava smysl je vakcinace obyvatelstva a chytra karantena jako v Jizni Koreii a pokud se to zacne rozjizdet, tak je to nutne znova stopnout.

    Ja nevim o zadne studii, ve ktere by delali randomizovany sampling a testovali by lidi nahodne, aby zjistili skutecne promoreni populace. Jedine co se chysta je Prymulovo testovani 25000 lidi a v Rakousku se chystaji smesny vzorek 2 000. Vim. ze Prymula vychazi z techto modelu:

    https://www.imperial.ac.uk/med...

    Jenze kluci odhadli, ze pocet nakazenych je v Italii neco mezi 1 a 12 mio obyvatel jestli si to dobre pamatuji, coz je rozptyl jak prase. To taky muze znamenat, ze pri rizenem promorovani tady zarve 0.5 mio Cechu.Skrýt celý příspěvek

    • major
     09:53 07.04.2020

     Percento zachytených by určite nerástlo - ak máš obmedzený počet testov, tak testuješ tých, u ktorých je veľká šanca, že chorobu majú. Čím viac testov máš, tak začínaš testovať aj ...Zobrazit celý příspěvek

     Percento zachytených by určite nerástlo - ak máš obmedzený počet testov, tak testuješ tých, u ktorých je veľká šanca, že chorobu majú. Čím viac testov máš, tak začínaš testovať aj bezpríznakových (ktorí reálne nemajú COVID ale iné chorobu, príp. sú zdraví) - teda percento zachytených by ti malo klesnúť. Ak je stabilé, tak to znamená, že sa stále zachycuje rovnaké percento reálne chorých, čo je málo. OK - je možné, že aj 5x je prestrelené číslo (nie sú dáta).

     Na mŕtvych som nezabudol - tí ale už ventiláciu nepotrebujú. A odpočítal som aj vyliečených - preto 2% (presne toľko zo súčasného počtu hlásených nakazencýh potrebuje ventilátor). 100 000 je dosť optimistických, uznávam - budeme radi ak bude tých ventilátorov skutočne 2000 (s personálom!) a nie všetky budú pre pacientov s COVID-19.

     Inými slovami hovoríš, že riziková je viac než polovica českej populácie. Dobre, majú zvýšené riziko. To ale neznamená, že všetci potrebujú v prípade nakazenia hospitalizáciu, či dokonca ventilátor. Nech dnes máme reálne nakazených 3x viac než je oficiálny počet - na ventilátoroch máme tým pádom cca 0,65% všetkých nakazených. Predpokadajme, že je nakazená reprezentatívna vzorka populácie - to znamená, že kriticky ohrozená skupina v celej ČR (ľudia, ktorí by skončili na ventilácii) je cca 70 000 ľudí.

     Ide o to, že nemusíš do jaskyne zavrieť celý národ, stačí izolovať dajme tomu 300 000 najviac ohrozených ľudí. Je jasné, že občas sa niekto z nich nakazí, ale kapacity sú na dajme tomu 1000 ľudí mesačne na ventilácii, takže pri dôslednej ochrane by si mal byť schopný ojedinelým nakazeným poskytnúť plnú starostlivosť.

     Druhá vec je "chytrá" karanténa. To ja počítam tiež za ochranu rizikovej populácie - akurát z druhej strany: spomalenie šírenia.

     "Premorenie populácie" neznamená, že sa má nechať vírusu voľný priebeh - len že sa ho nebudeme snažiť úplne zlikvidovať, pretože:
     - stálo by to možno viac škody než prinieslo úžitku
     - je dosť možné, že by to bolo len dočasné

     A k vakcíne/lieku. Nič takého nie je ani na obzore, takže je to bezpredmetná úvaha momentálne. Ak by sa niečo také objavilo, tak sa všetky úvahy kompletne zmenia a napr. plošné očkovanie populácie by malo zmysel (otázka aká by bola účinnosť, keď aj proti chrípke je potrebné očkovať každý rok a nie je to na 100 %).Skrýt celý příspěvek

     • sanityangel1
      22:37 07.04.2020

      Majore placas nesmysly. To s cim Prymula operuje, ze nakazych Sars 2 neni 5000(aktualni cislo), ale rekneme 50-100 tisic, jak naznacuje dana studie. Pokud by tento predpoklad byl ...Zobrazit celý příspěvek

      Majore placas nesmysly. To s cim Prymula operuje, ze nakazych Sars 2 neni 5000(aktualni cislo), ale rekneme 50-100 tisic, jak naznacuje dana studie. Pokud by tento predpoklad byl realny, tak jak by rostlo promoreni populace, tak a) by Ti rostla pravdepodobnost zachytu techto lidi a b) vysoke procento testovanych by bylo pozitivni jako v Italii. Ani a) ani b) se nedeje. Tzn. je otazkou zda nakolik je ten predpoklad spravny. S velkou pravdepodobnosti ne. Uvidime po nahodnem testovani, ovsem otazkou je, jak dobre bude vybran vzorek, zda bude dostatecne reprezentativni.

      Na mrtve jsi zapomel protoze jim trva i 15 dni nez umrou. S podporou leku dele. Takze bych se ridil 35 000, coz je oficialni cislo MZV. Obrovskym problem bude vycerpanost personalu, protoze Ti lide nebudou moci jet na 100% cely rok promorovani - stres bude maximalni, jak bude pribyvat pocet mrtvych.

      K tomu jak je kdo rizikovy si muzes pustit nasledujici videa - jedno z nich obsahuje jak, jsou jednotlive skupiny rizikove:
      https://www.youtube.com/playli...
      Tzn. vysoce rizikovych neni 300 000, ale tak 1.5-2 mio lidi. Presne to nikdo nevi. Dale zapominas, ze hospitalizovani zdaleka nejsou rizikovi nebo vysoce rizikovi pacienti - tech je cca 70%, zbytek jsou normalni lide.

      Leky jsou - Favipinar, Plaquenil, Remdesivir - problem je neschopnost je zajistit v pripade 1 a 3, nebo ordinovat v pripade 2. I kdyz u 1 se snad blyska na lepsi casy, ale ten funguje pri lehcich a strednim prubehu.

      Vakciny - co jsem zahledel, tak mas 5 nebo 6 ruznych tymu a minimalne 3 uz delaji prvni testovani na lidech. Na zacatku pristiho roku mohou byt k dispozici.

      K rizenemu promorovani jsem Ti napsal vyse. Stat toho zpackal fakt hodne v oblasti pandemie. Je nejaky racionalni duvod verit, ze zde slapne na brzdu vcas, kdyz se to zacne rozjizdet - zvlaste, kdyz vezmu nedostatecne kapacity testovani? Ne rizene promorovani je cesta, jak dohnat Svycarsko.Skrýt celý příspěvek

     • major
      08:49 08.04.2020

      sanityangel1: Len poznámka k Švajčiarsku - aktívne zachytené prípady im vyše týždňa klesajú. Na to, že boli po Taliansku hneď druhou najzasiahnutejšou krajinou to zvládajú dobre.

      sanityangel1: Len poznámka k Švajčiarsku - aktívne zachytené prípady im vyše týždňa klesajú. Na to, že boli po Taliansku hneď druhou najzasiahnutejšou krajinou to zvládajú dobre.

 • Tecka
  18:00 05.04.2020

  A tutaj ,ciekawy wywiad z którym zgadzam się w 90% . Sporo wyjaśnia , dlaczego taki człowiek jak Kaczyński rządzi teraz Polską , warto przetłumaczyć i przeczytać , żeby zobaczyć ...Zobrazit celý příspěvek

  A tutaj ,ciekawy wywiad z którym zgadzam się w 90% . Sporo wyjaśnia , dlaczego taki człowiek jak Kaczyński rządzi teraz Polską , warto przetłumaczyć i przeczytać , żeby zobaczyć genezę kryzysu w którym tkwimy po uszy:

  Prof. Zbigniew Mikołejko: życie w trzewiach Bestii [WYWIAD]
  "Stajemy dziś przed wyborem: bezpieczeństwo czy anarchia?"
  "Obecna władza jest groteskowym ucieleśnieniem tęsknot za silnym państwem"
  "Żyjemy w dobie, w której polskie »historyczne« warstwy i klasy społeczne, takie właśnie jak »inteligencja« czy »lud«, w warunkach globalnej, liberalnej formacji kapitalizmu, musiały ustąpić przed nowymi już warstwami i klasami społecznymi"
  "Ale jak wytłumaczyć to wszystko niedouczonemu inteligentowi z Żoliborza, który nie zna żadnych języków, ani nie posługuje się internetem?"
  "Inwestycja PiS-owskiej telewizji w promocję tandetnej kultury, obnaża ją więc teraz jeszcze bardziej niż ten cyniczny, propagandowy wyziew, który się stamtąd wydobywa"
  "Pan prezydent – w szczycie pandemii! – »wyczaił«, że istnieje się coś takiego jak TikTok i koniecznie musi się w nim objawić…"
  "Na szczycie hierarchii wartości postawiłbym dziś autokrytycym"
  "Dżuma przewartościowała wszystkie wartości, jak mówi inny Francuz, również szalony", pisał Rafał Wojaczek, odwołując się do "Dżumy" Camusa. Czy koronawirus przewartościuje wszystkie wartości?

  Prof. dr hab. Zbigniew Mikołejko*: Na pewno będzie jakoś inaczej. Zaraz obnażyła nie tylko kruchość naszej egzystencji, która wydawała się nienaruszalna, ale przede wszystkim słabość naszej globalnej cywilizacji. Dało się to łatwo zrobić, bo jest dziś ona gęstą cywilizacją sieciową, a nie hierarchiczną. Z epidemią więc w miarę sprawnie poradziły sobie kraje, w których panuje quasi autorytarny i hierarchiczny system sprawowania rządów, społeczeństwa zaś są zdominowane przez władzę. Choć też nie wszędzie tak to przebiega, bo w Iranie – jak czytamy – jest bardzo dużo ofiar.

  Sukces w walce z pandemią w krajach, w których obywatele są poddani systemowej obserwacji i inwigilacji, to klęska systemu demokratycznego na globalną skalę? Systemu liberalnej demokracji, który i tak od kilku lat przeżywa kryzys i chwieje się pod naporem nacjonalizmów, populizmów, ksenofobii.

  To raczej obnażenie słabości i zaniechań, nierzadko karygodnych, tej demokracji. Może pojawić się jednak, wzniecona przez obecną pandemię czy inne podobne nieszczęścia, jej nieuprawniona totalna krytyka. I, w efekcie, pokusa jej zastąpienia oświeconą dyktaturą na wzór absolutystyczny, jak to miało miejsce w XVIII wieku we Francji, w Austrii czy Portugalii. Ale moim zdaniem to jest błędny wniosek. Nasza demokracja musi się zmienić w trochę innym sensie.

  W jakim?

  Musi stać się mniej permisywna. Powinniśmy skończyć z myśleniem, że wszystkie nasze wybory są równoprawne i zasługujące na aprobatę. Nie można przyjąć, parafrazując Dostojewskiego, że kiedy w praktyce społecznej wszystko jest dozwolone, to Boga – czyli jakiegoś mocnego kośćca moralnego czy kulturowego – nie ma. Jeśli tak myślimy i tak działamy, pojawia się straszliwa klęska.

  Zygmunt Bauman dawno pisał, że stajemy przed tragicznym wyborem: bezpieczeństwo albo wolność. W dzisiejszej sytuacji ten dylemat nabiera tragicznej mocy. W państwach, w których obywatele pozbawieni są wolności, państwo gwarantuje większe bezpieczeństwo.

  Niezupełnie zgadzam się z Baumanem. Ustawiłbym to inaczej: bezpieczeństwo czy anarchia? Nam dziś bardziej zagraża anarchizacja życia społecznego. Odwrót od jakiejkolwiek hierarchiczności, przekonanie, że wszystkie wartości mogą funkcjonować równoprawnie, jest bowiem zgubne. Tak nie jest. Często myślę sobie o najbardziej demokratycznym społeczeństwie przedwojennej Europy, czyli o Czechosłowacji, gdzie wszystkie instytucje demokratyczne istniały, ale jednak hierarchie były zachowane. Woźny sądowy nie znaczył tyle co sędzia, a uczeń nie miał prawa dominować nad nauczycielem. Nie da się stworzyć społeczeństwa idealnej równości. To jest utopia, złudzenie, którym nas karmią skrajne ruchy prawicowe i lewicowe. Tymczasem w moim przekonaniu tym, co dziś zagraża demokracji, jest nazbyt szeroko rozumiane pojęcie równości. Owszem, powinniśmy być równi wobec prawa, choć to też niestety bywa fikcją, ale z tego założenie absolutnie bym nie rezygnował. Nie jesteśmy natomiast sobie równi we wszystkich dziedzinach naszego życia.

  Leszek Kołakowski pisał, że ludzie powinni być równi wobec prawa, ale nie są równi między sobą.

  No oczywiście. Różnią nas kompetencje, umiejętności, zdolności. Niestety politycy żerują i zbijają kapitał na zbyt szerokim pojęciu równości i – tym samym – wolności.

  Od lat panowała moda nad zrównywaniem wartości, kultur, dzieł sztuki. I w jakimś sensie byliśmy za tym. Chcieliśmy być poprawni politycznie. Było modnie uważać, że opowieści przekazywane ustnie w plemionach afrykańskich są równe dziełom Szekspira. Powstały po prostu w innej kulturze, w innym kontekście, w innej tradycji.

  Ja nie byłem tego zwolennikiem. Jestem orędownikiem silnej demokracji, ale też silnego państwa, które w sposób rozumny tworzy granice dla zbyt szeroko rozumianej wolności. Takiej, która pozwala każdemu na wszystko, co mu się żywnie podoba.

  To brzmi niebezpiecznie, otwiera drogę politykom o zakusach autorytarnych. Z próbami ograniczenia wolności artystów przez obecną władzę borykamy się na co dzień. Niepokorni nie dostają pieniędzy na realizację swoich działań. To dotyczy też instytucji kultury, obsadzania kluczowych stanowisk w państwie. Gdzie jest ta granica między państwem autorytarnym a państwem, które pilnuje, żeby jeden człowiek nie naruszał granic wolności drugiego.

  Obecna władza jest raczej groteskowym – choć groźnym – ucieleśnieniem tęsknot za mocnym porządkiem państwowym. Proszę zwrócić uwagę, że jest ona absolutnie zamknięta na dialog, na negocjacje. Bo to jest władza zdeprawowanego odłamu polskiej inteligencji, która karykaturalnie i z maniackim uporem trzyma się romantycznej, Mickiewiczowskiej – i z gruntu fałszywej – dialektyki "ognia" i "wnętrza", "dzieweczki" i "szkiełka mędrca", "ludu" i "łże-elity". Tymczasem nie ma żadnej "dzieweczki", nie ma – i to od dawna – żadnego "ludu". Nie żyjemy już w polskim XIX stuleciu. Żyjemy w dobie, w której polskie "historyczne" warstwy i klasy społeczne, takie właśnie jak "inteligencja" czy "lud", w warunkach globalnej, liberalnej formacji kapitalizmu, musiały ustąpić przed nowymi już warstwami i klasami społecznymi. Takimi, gdzie – jak w modelowym dla tych systemów Lewiatanie Tomasza Hobbesa – system utrwala się w ostrym zmaganiu interesów, aby następnie, w wyniku negocjacji i "umowy społecznej", ustalić odpowiednie wartości, pozycje społeczne, hierarchie. W sytuacji, gdy gada się o jakimś "suwerenie", "ludzie", "pseudoelitach", gdy odwołuje się do "woli", nie zaś prawa i negocjacji między różnymi grupami, musi rodzić się karykaturalny i archaiczny sposób sprawowania władzy. Zohydza on na wszelkie sposoby klasę średnią, choć na niej pasożytuje, i jej kulturę prawną, intelektualną czy gospodarczą – choć to ta klasa właśnie jest "solą" i podstawą sprawnych społeczeństw nowoczesnych. I wynosi pod niebiosa rzekomy "lud", "suwerena", którego emanacją jest rzecz jasna grupa rządząca i "wódz", "mesjasz", wcale nieemerytowany "zbawca narodu".

  Stąd też – wielokrotnie o tym mówiłem – ten dziwaczny mariaż żoliborskiego inteligenta z mrożkowskim Edkiem, starszymi pobożnymi niewiastami i drobnomieszczaństwem wszelkiej maści – jako rzekomymi wcieleniami nieistniejącego "ludu". Stąd i promocja tandetnej kultury stadnej, wspierającej się na wulgarnych i kolektywnych mitach – ziemi, wiary i krwi. Kultura klasy średniej, z jej indywidualizmem, niezależnością i krytycyzmem, jest natomiast poniewierana, represjonowana i wyszydzana. Zawsze zresztą w podobnych systemach tak było – i za czasów pierwszego cesarza Chin, i za maoistowskiej "rewolucji kulturalnej", i w epoce, w której obwieszczano istnienie "sztuki zdegenerowanej", "realizmu socjalistycznego" albo innego diabła. Tyle że dzisiaj – w warunkach masowej kultury globalnej i świata wirtualnego – to i śmieszne, i straszne. Ale jak wytłumaczyć to wszystko niedouczonemu inteligentowi z Żoliborza, który nie zna żadnych języków, ani nie posługuje się internetem. Albo innemu jeszcze, który wprawdzie zna te języki i posługuje się internetem, ale nie bywa raczej w teatrze i nie jest w stanie przeczytać żadnej powieści Tokarczuk.

  Politycy się kompromitują, ale też globalna hierarchia bohaterów zbiorowej wyobraźni. Czy odzyskają szacunek, także w wymiarze materialnym, ludzie ratujący nasze życie, pracujący z poświęceniem dzień i noc?

  Oczywiście świat globalny nie jest bez winy. Musi więc dostąpić – i z pewnością dostąpi – jakiejś przemiany. I wydaje mi się, że jeśli chodzi o hierarchię wartości, to jakieś w niej przewartościowanie następuje właśnie teraz, na naszych oczach. Podczas pandemii okazało się bowiem drastycznie, że bohaterami nie są jacyś przelotni "celebryci" czy piłkarze zarabiający krocie, tylko spauperyzowani pracownicy służby zdrowia. Piłkarze i "celebryci" mogą co najwyżej przekazać pieniądze na walkę z wirusem. I niektórzy, co bardzo chwalebne, to robią. Głosy uznania należą się choćby panu Kubie Błaszczykowskiemu czy państwu Lewandowskim, którzy dzielą się majątkiem i przekazują krocie na walkę z pandemią.

  Nasza demokracja dokonała wielu niewłaściwych wyborów. Na szczycie sukcesu finansowego i medialnego są więc często ludzie, którzy nie tworzą trwałych wartości, nie pracują dla wartości i rzeczy naprawdę istotnych. Wiadomo, że oglądalność disco polo w telewizji będzie większa niż oglądalność wyrafinowanego teatru lub filmu. Tyle, że po piosenkach disco polo nie zostaje w nas nic, one nic w nas nie zmienią, niczego nie nauczą, nie rozproszą naszych lęków. Zostaje tylko – z reguły bezczelne – usprawiedliwienie dla złego gustu, dla schlebiania mu i zwolnienia ludzi z myślenia.

  I o to mam największy żal do telewizji publicznej, że promując disco polo nie tylko promuje zły gust, ale zwalnia z wysiłku myślenia. To zresztą chyba nie jest przypadkowe działanie. Łatwiej steruje się bezmyślnymi masami, niż świadomym i myślącym społeczeństwem.

  Elity naszej polityki i gospodarki, które o kulturze stanowią lub, to chyba trafniejsze, powinny stanowić, zaniechały tego, co leży najgłębiej u podstaw europejskiej tradycji. Zaniechały paidei, czyli wychowania i to wychowania do życia w bogatej i zróżnicowanej kulturze demokratycznej. Spłaszczyły ją i zrezygnowały z tego czegoś, co się kiedyś nazywało dosyć nieładnie, "awansem kulturowym". Dziś przynosi to opłakane skutki. Przecież nawet w warunkach komunizmu udawało się kultywować ideę kształcenia i wychowania, czasem brutalnego i zideologizowanego, ale jednak dość skutecznego. Paradoksalnie komunizm wykształcił świadomych robotników i nową inteligencję o chłopskich i robotniczych rodowodach (bo inteligencja została w czasie wojny bardzo mocno przetrzebiona) – wszystkich tych niepokornych, którzy potem ten komunizm obalili. Bez edukacji, bez paidei, bez kulturowego awansu byłoby to niemożliwe. Dzisiaj natomiast brak wychowania do demokracji i bardzo słaby poziom edukacji – za cenę pozornej jej powszechności – owocuje miałkością. Wystarczy prześledzić bunty młodych generacji, np. protesty w sprawie Acta czy ruch Occupy Wall Street. Wybuchają – i natychmiast się spalają. Nie ma w tym głębszej idei, trwałości. Przypomina to bunt w więzieniu, który się emocjonalnie rozpala i kończy się na krótkotrwałym proteście, po którym nic nie zostaje poza rozczarowaniem, stratami i rozgoryczonym powrotem do cel. Bunt, żeby miał szansę wymusić trwałe zmiany, musi mieć podłoże intelektualne.

  Wielkie rewolucje zaczynali młodzi, świetnie wykształceni ludzie, którzy mieli wizję zmiany, jakiś rodzaj utopii przed oczami.

  Tymczasem dzisiejszy świat jest jak sieć nierówno zawiązana. Łatwo wejść przez dziury w tej sieci, łatwo z niej wyjść. Sieć nie stawia oporu. Niczego nie wymaga. Nie zmusza do wysiłku, ani do walki. Jest w niej mnóstwo wartościowych i szeroko dostępnych informacji, ale i mnóstwo badziewia. Zatem wiedzy zdobywanej z internetu powinna towarzyszyć tradycyjna edukacja oparta na hierarchii i autorytetach. Tymczasem permisywne społeczeństwo, które budujemy od lat 60. na Zachodzie, właściwie przekreśliło i autorytety, i hierarchię. Sam jestem z generacji ukształtowanej przez zryw 1968 roku. Mimo że byliśmy po tej stronie żelaznej kurtyny, to echa tej zmiany docierały i do nas. Oprócz wolności politycznej pojawiła się swoboda, czyli obok liberty zaistniała i freedom. Tyle, że swoboda rozrosła się ponad miarę. Jakiś czas temu czytałem zresztą manifest tych, którzy rozluźnili francuski system edukacji – manifest, w którym bili się oni w piersi i przepraszali za grzechy nadmiernego permisywizmu.

  Wszystkie książki Houellebecqa traktują o wypaleniu pokoleń wychowanych w duchu swobody 68 roku, czy wręcz samozniszczeniu przez nadmierną wolność.

  Te wszystkie manifestacje skrajnego indywidualizmu ostatecznie prowadzą donikąd. Często w Europie przywołuje się przykład sukcesu amerykańskiego szkolnictwa. Ale osiągnięć naukowych Amerykanie nie zawdzięczają tysiącom absolwentów tandetnych college'ów i stanowych uniwersytetów, ale starannie wyselekcjonowanym studentom elitarnych uczelni, choćby tych z Ligi Bluszczowej, którzy muszą koszmarnie ciężko pracować na sukces. Nie łudźmy się więc, że stworzone pośpiesznie dla zysku uczelnie wykształcą nam elity. Licencjaty, marne magisterki, mnożone w dziesiątkach tysięcy, nierzadko kupione w "sieci", to edukacja, która nie przygotuje młodych ludzi do wyzwań przyszłości.

  Przed jednym z nich stajemy dziś twarzą w twarz. Żyliśmy w przeraźliwym pędzie. Coraz więcej pracy, obowiązków, nowych umiejętności do opanowania. Zewsząd informacje reklamy, zachęty do konsumpcji. Dni, tygodnie, lata umykają nie wiedzieć kiedy. Był poniedziałek, już jest niedziela wieczór. Bliskich widzimy rano i wieczorem, i to też często przelotnie. Za szybko, za dużo wszystkiego i nagle pauza. Jakby ktoś wyłączył ze świata prąd. Czy to zmieni nasz sposób bycia w świecie?

  Unieważniliśmy bezpośrednie relacje między nami – i czas. Przynajmniej tak nam się wydawało. Sprzyjała temu łże-religia "wiecznego życia", wiecznego szczęścia i dobrobytu. I uwierzyliśmy niemal, że jesteśmy nieśmiertelni. Tym bardziej, że dla młodszych pokoleń internet jest "jedyną prawdziwą" przestrzenią, w której nawiązuje się kontakty, buduje więzi. To, co realne, zostało więc zastąpione przez rzeczywistość wirtualną – i to ona dla wielu stała się realnością. A oto nagle, za sprawą tej przeklętej pandemii, dopada nas prawdziwe życie, w którym ciągle jesteśmy śmiertelni i musimy z bliskimi spotkać się twarzą w twarz. Jest mnóstwo memów na ten temat. Jeden szczególnie lubię: "Dużo czasu spędzam teraz z rodziną. To super ludzie! I okazało się, że córka rok temu wyszła za mąż!". Pewnie wielu z nas przeżywa obecnie takie odkrycia człowieczeństwa swych bliskich.

  Wszyscy przypomnieli sobie teraz o kulturze. Na Skypie politycy siedzą na tle biblioteki, ludzie zamknięci w domach czytają, oglądają filmy, spektakle teatralne. Czy to zatrzymanie zmieni nasz stosunek do kultury? Zaczniemy patrzeć na nią nie przez pryzmat rozrywki ale klucza do świadomego przeżycia?

  Coś z tego zainteresowania z pewnością zostanie. Deklarują to zresztą ludzie, którzy i tak mieli w sobie taką tęsknotę do przeżywania kultury i teraz mają czas na realizację swoich pasji.

  A jeszcze nie tak dawno telewizyjni decydenci kazali usuwać z mieszkań bohaterów seriali biblioteki, bo odstraszały widzów. Różni też pseudocelebryci chwalili się, że nie mają w swoich mniej lub bardziej wystawnych mieszkaniach książek, bo zbiera się na nich kurz. A teraz, proszę, biblioteka stała się najbardziej pożądaną scenografią. I więcej, zbawienie na dziś możemy właśnie odnaleźć w tym właśnie kurzu. Nie da się nas zatem wyleczyć z lęku przed epidemią przy pomocy disco polo, z całym szacunkiem dla pana Zenka Martyniuka... A podobnie tasiemcowe seriale o miłości, chorobach i śmierci realizowane na wzór latynoskich telenowel. Tam, w tych biednych krajach adresowane były one do półanalfabetów, do ludzi, którzy z powodu nędzy i braku wykształcenia potrzebowali nieskomplikowanych przekazów. I nagle okazało się, że te prościutkie obrazkowe opowieści doskonale sprzedają się w zamożnych społeczeństwach, takich jak nasze, które na dodatek umie czytać i pisać. Choć większego z tego użytku nie czyni, mimo że literatura była i jest naszą "wizytówką". Tymczasem pan prezydent – w szczycie pandemii! – "wyczaił", że istnieje się coś takiego jak TikTok i koniecznie musi się w nim objawić…

  A no właśnie co pandemia mówi o klasie naszych polityków? Politycy dalej toczą wojnę. Rządząca partia upiera się przy utrzymaniu terminu wyborów 10 maja.

  Ja z reguły mówię o tej klasie, co mówił o przedrewolucyjnych arystokratach francuskich rozumny konserwatysta, wróg rewolucji i piewca kata, czyli Joseph de Maistre: "Niczego nie zapomnieli i niczego się nie nauczyli".

  Po epidemii Czarnej Śmierci w średniowieczu, która zabrała od 20 do 80 proc. populacji w zależności od miejsca, zaczęło się odrodzenie. Myśli pan, że my też możemy się spodziewać przemiany idei, myśli, duchowości i odrodzenia w kulturze ?

  Po średniowiecznym doświadczeniu Czarnej Śmierci – tym mniej więcej z lat 1348-1349 – z jednej strony objawiła się drastyczna pobożność i zrodziła się rozbudowana "kultura śmierci". Na obrazach zaczął więc królować nie Chrystus, Pantokrator, przemieniony, odcieleśniony i majestatyczny gwarant zbawienia, lecz Chrystus Boleściwy, cierniem koronowany, obnażony, ubiczowany. I pojawiły się powszechnie danses macabres, "tańce śmierci", wizje Sądu Ostatecznego. Z drugiej strony niemal natychmiast "wybuchło" w miastach włoskich, południowoniemieckich, flamandzkich odrodzenie. I zaczął się wyłaniać ktoś, kogo nazywamy "człowiekiem nowoczesnym". Tam zatem, w tej epoce tuż po zarazie, należy szukać początku naszego współczesnego dobrostanu. W kulturze Zachodu – mówiąc zaś przy okazji – słowo "kryzys", z racji swego greckiego pochodzenia pierwotnego, oznacza dwie rzeczy naraz: stan załamania i stan przesilenia, czyli i krytyki tego, co było dotychczas. Przesilenie takie może zaowocować myśleniem mistycznym, niekoniecznie zresztą otwarcie religijnym. Ale też z krytycznego stosunku do przeszłości może narodzić się coś zupełnie nowego. Boccaccio w "Dekameronie" pisze o czterech strategiach przetrwania zarazy. Wszystkie są jednakowe skutecznie i nieskuteczne, bo wszystkie ostatecznie prowadzą do śmierci. Zwycięskie okazało się w końcu jednak nowe myślenie, któremu on sam dawał początek i które poszło w kierunku głęboko krytycznym: bo na tym właśnie został ufundowany renesans.

  Jeśli miałby pan zbudować współczesną hierarchię wartości, co by pan postawił dziś na jej szczycie?

  Zdecydowanie autokrytycyzm. Nie możemy dławić krytycznego spojrzenia na samych siebie ośmielani – bez różnicy – przez hasła równości, politycznej poprawności czy plemienności. Nie ma tu znaczenia czy prawica, czy też lewica wysuwa te hasła. Skutek jest taki sam.

  Na drugim miejscu postawiłbym przewartościowanie wszystkich wartości, o czym mówiliśmy na początku naszej rozmowy. I w wyniku krytycznego myślenia zbudowanie na nowo hierarchii dla naszej cywilizacji – takiej, która nie niszczyłaby podstaw demokracji, ale mówiłaby też wyraźnie, że nie we wszystkich sferach życia społecznego jesteśmy równi. Ja nie mam kompetencji ślusarza czy mechanika samochodowego, ale ślusarz i mechanik nie powinni pouczać profesora uniwersytetu czy lekarza. A już dziś przecież zdarzają się ataki na ratowników medycznych czy lekarzy, którzy przyjeżdżają z pomocą do chorych na koronawirusa. Robią to wprawdzie grupki meneli, ale jakiś przypadkowy tłumek daje na to przyzwolenie. To jest kolejny efekt kultury permisywności. Wraca do mnie też mój spór z pop feministkami sprzed paru lat, które – na równi zresztą z konserwatystkami – zaatakowały mnie za felieton o "wózkowych", czyli matkach z dziećmi, którym wydaje się, że cała przestrzeń wspólna należy do nich. Otóż nie, jeszcze raz to powtórzę. Granicą twojej wolności jest moja wolność. Mam do przestrzeni takie samo prawo jak krzykliwe, niesforne matki z dziećmi. Sam bowiem fakt, że istniejemy, nie uprawnia nas do robienia tego, co nam się podoba.

  Symbolicznym dzisiaj przykładem klęski wartości jest upadłe miasto Detroit, gdzie straż pożarna musi przyjeżdżać pod ochroną milicji, bo inaczej zostałaby zaatakowana. W Detroit załamała się bowiem produktywna linia radykalnego kapitalizmu, a z nią upadł cały dotychczasowy kształt życia. I nagle okazało się, że system jest całkowicie wobec tego bezradny. Że tylko pojedyncze osoby i niewielkie lokalne wspólnoty próbują w tym mieście-fantomie ratować resztki życia, godności.

  Warto więc mieć dziś Detroit przed oczami. Taki krajobraz po pandemii może rozlać się bowiem na duże obszary – dziś aktywne, żywe, pełne rozmaitych "biznesów" i atrakcji. Nie wyciągnęliśmy wniosków przecież ze zniszczeń, które przyniosły huragany, tsunami czy wcześniejsze pandemie, więc trudno powiedzieć, jak będzie tym razem, mimo że pandemia ma globalny charakter.

  Zastanawiam się czy groźniejszy dla nas jest wirus, czy efekty ekonomiczne i społeczne, które pojawią się w wyniku zatrzymania świata?

  Każde z tych zjawisk ma swój własny czas i swą gorzką wymowę, choć są ze sobą sprzęgnięte w jeden gordyjski węzeł. Żyjemy jednak w jego zacisku – i zarazem w wielkim drastycznym procesie, w trzewiach Bestii – więc trudno cokolwiek pewnego powiedzieć o przyszłości. Zbyt różowo to jednak nie będzie.

  Nasz system opieki zdrowotnej jest nastawiony na leczenie chorób cywilizacyjnych lub tych, które pojawiają się wraz ze starzeniem. Ale z drugiej strony, czy można się zabezpieczyć przed kataklizmami?

  Można. Zamiast inwestować w potencjał zbrojny, można było zainwestować w strategie ochrony przed takimi wydarzeniami albo przynajmniej w sposoby wychodzenia z masowej klęski. Na to są potrzebne rezerwy budżetowe, który polski rząd nie ma, bo zużył je na kupno głosów w kolejnych wyborach. Już nie wspomnę o niedoinwestowanej w Polsce służbie zdrowia… Tymczasem rząd kupował samoloty F-35, kompletnie nam niepotrzebne (bo to są samoloty bojowe, zaczepne) lub inwestował w propagandową telewizję.

  Pyta mnie pani, jak będzie wyglądała nasza przyszłość? Przed nami raczej – niestety – rysuje się spełnienie dystopii niż utopii. Utopie już były, już je spełniliśmy. I hurraoptymizm naszej kultury dobiegł kresu. Jestem jednak umiarkowanie pesymistyczny co do naszej przyszłości – z lekką dawką nadziei, że nie będziemy się pogrążać w autodestrukcji. Pozytywną rzeczą jest w każdym razie, że teraz dostaliśmy coś, co było towarem całkowicie deficytowym, czyli czas na refleksję. Św. Augustyn pisał: żeby, szukając prawdy, nie chodzić na rynek – że trzeba wejść w głąb siebie, bo "we wnętrzu człowieka mieszka prawda". Podobnie mówi też niechrześcijanin, cesarz-filozof, Marek Aureliusz: inni szukają jakiegoś ustronia, a ty wstąp do głębi swej duszy. Kryzys jest chorobą duchową, z której można wyjść – podpowiadają nam oni – głównie takim sposobem.

  Tyle mieliśmy kryzysów w ostatnich latach, które miały nas Polaków przemienić: śmierć papieża, kryzys gospodarczy, katastrofa w Smoleńsku niestety nas nie zmieniły. Myśli pan, że pandemia ma szansę zasypać rów podziału w polskim społeczeństwie?

  O, tak naiwny to ja nie jestem! A z drugiej strony formuła – znowu wywleczona z Mickiewicza – "Kochajmy się!" jest niebezpieczna i złudna. Bo to formuła eskapistyczna – płynąca z pragnienia ucieczki w świat bezpieczny i błogi, w świat "świętego spokoju". U Mickiewicza jest ona zrozumiała: była w "Panu Tadeuszu" wyrazem tęsknoty, idylliczną utopią Litwy utraconej dlań na zawsze. I miał on też świadomość, że poprzedzała ona wielką katastrofę dziejową Polaków. Nas tymczasem czekają "krew, pot i łzy". No i są w ojczyźnie – skoro już przywołuję poetów – "rachunki krzywd", których tak łatwo nie da się zabliźnić i przejść jak gdyby nic do "normalnego życia". Czeka nas więc raczej bolesna naprawa, jeśli zależy nam na życiu godziwym, rozmaitych połaci naszego zbiorowego istnienia. Także rekonstrukcja prawa i sprawiedliwości. I elementarnego poczucia prawdy.

  *Prof. dr hab. Zbigniew Mikołejko – filozof i historyk religii, eseista, kierownik Zakładu Badań nad Religia w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.Skrýt celý příspěvek

  • archeopteryx
   02:26 12.05.2020

   Ostrzegam przed czytaniem i braniem na poważnie tego komunistycznego bełkotu. Tecka to lewacki agitator. Polacy mają dosyć neokomunistów, tak jak nigdy nie zaakceptowali ...Zobrazit celý příspěvek

   Ostrzegam przed czytaniem i braniem na poważnie tego komunistycznego bełkotu. Tecka to lewacki agitator. Polacy mają dosyć neokomunistów, tak jak nigdy nie zaakceptowali komunistów. Wspomniany Zygmunt Bauman to stalinowski morderca, oficer służby bezpieczeństwa w randze majora, który po zakończeniu kariery zabójcy, stał się wziętym, marksistowskim filozofem. Mikołejko, to jego uczeń znany z jawnej nienawiści do obecnego rządu w Polsce. To towarzystwo nie może się pogodzić z tym, że tracą władzę. A tracą ją przez głupotę, czego dowodem są notowania polskiej opozycji z kandydatką na prezydenta z ramienia Platformy Obywatelskiej, która ma dzisiaj ok. 2% poparcia i jest obiektem szyderstw nie tylko ze strony przeciwników politycznych.Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  12:33 21.03.2020

  Jeśli ktoś tego jeszcze nie czytał , to warto : https://www.foreignaffairs.com...

  Jeśli ktoś tego jeszcze nie czytał , to warto : https://www.foreignaffairs.com...

 • Tonotime
  23:42 19.03.2020

  Viac krát som tuna písal myšlienky, že Poliaci prehnane silno zbroja. Že využívajú na premrštené zbrojenie silno, Ruskú hrozbu a protiruskú propagandu. V skutočnosti s ruskou ...Zobrazit celý příspěvek

  Viac krát som tuna písal myšlienky, že Poliaci prehnane silno zbroja. Že využívajú na premrštené zbrojenie silno, Ruskú hrozbu a protiruskú propagandu. V skutočnosti s ruskou hrozbou veľmi nerátajú. Ak by rusi zaútočili na Poľsko museli, by rátať s treťou svetovou vojnou. Pre Rusko by bolo nezmyselná invázia do Poľska, komu by už potom predávali plyn a ropu? Poliaci sa nemôžu riadne vojenskí rovnať Rusku ani keď dostanú od USA rakety tomahawk. S konvenčnými náložami môžu Poľské tomahawky, akurát tak poštípať Rusko ako komár ľudí. Možno im čosi pomôže protiraketový štít v štýle Izraelskeho štítu. Ale dá sa rozumne predpokladať, že dlho by im v konflikte z Ruskom nefungoval.
  Tak prečo tak silne zbroja? Už dlhšie upozorňujem, že Poliaci vážne rátajú s rozpadom EU!
  Aj výklad Bartosiaka v tomto článku to jasne naznačuje.
  Za druhé Poliaci prevzali úlohu hlavného pudlíka a úlohu lobistov USA v EU! Po odchode Britov! USA im za lobovanie ich záujmov a tokov, naoplatku schvaľujú predaj supermoderných vojenských zbraní a techník! Ja si veľmi neviem dobre predstaviť, že by SR alebo ČR schválili predaj rakiet tomahawk.
  Ja neviem či poľské elity svojimi geopolitickými hrami a zbrojením robia dobre. Ako stanovisko majú k veci zaujať ich susedia ako ČR, SR. Historickí s SR a ČR nikdy veľmi poľské elity nerátali. Aspoň pominuli poľské pohraničné nároky voči ČR a SR do zabudnutia a tým trecie plochy. Ja len pripomínam, že poľské elity rátajú s rozpadom EU vážnejšie ako s ruskou hrozbou! Aké majú potom svoje geopolitické a strategické plány neviem. Mali by aj v našich štátoch vypracovať stratégie, čo robiť, ak bude hroziť rozpad EU, alebo či sa nezaangažovať silno do vytvorenia silnejšej armády EU. Časy keď USA podporovali Európske štáty už skončili, nejaký novy Maršalov plán nám z ich strany nehrozí. Tie rúška nám kľudne radšej dodá Čína. Ale už ťažko svetová ekonomika číslo 1 USA! Už nám nejaké embarga aj hodili, nielen Číne. Čosi si už schytali Nemci, Francúzi a podobne. Zo slov amerických geostratégov cítiť slová a plány na rozbitie EU. Nielen od Britov a Rusov. Napríklad poučný a mrazivý link na geostratéga Friedmana Místem války Evropa: https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   08:33 20.03.2020

   Sdílejte než to smažou!!!! Teď vážně, Polsko z vašeho pohledu silně zbrojí, z mého pohledu třeba málo zbrojíme my a tak se nám proporčně zdá polský zbrojní program přehnaný. Řeší ...Zobrazit celý příspěvek

   Sdílejte než to smažou!!!!

   Teď vážně, Polsko z vašeho pohledu silně zbrojí, z mého pohledu třeba málo zbrojíme my a tak se nám proporčně zdá polský zbrojní program přehnaný. Řeší se to tu stále dokola, Evropa nemůže (nebo by neměla) očekávat pomoc od USA ve chvíli kdy se pramálo zajímá o svojí obranu. Nikdo moc nepočítá, že se Poláci nebo ČR dlouhodobě ubrání RF, proto NATO stále existuje. V EU si vesele lobují Číňané, Američané, Rusové, Němci, Francouzi a dříve i Britové (plus každý jiný stát uvnitř i vně EU, např. Turecko). Zkrátka EU jak mimochodem i Friedman správně popisuje není homogenní těleso. Je to smutné, ale je to tak. Evropa v současné chvíli je místem, které se pramálo zajímá o svojí bezpečnost (máme přece USA), nemá žádnou společnou vizi nebo tah na branku, má minimum společných zájmů, státy si navzájem hází klacky pod nohy a jedou primárně sami na sebe. Tohoto stavu pak využívají všichni ostatní světoví hráči, společná armáda EU je a bude ve stavu přání ze strany Fr a Něm. Spojená Evropská armáda by se mi v ideálním světě líbila více než se spoléhat na spojence za velkou louží, ale v ideálním světě nežijeme. Poláci počítají hlavně s tím, že v případě krize je lepší mít než nemít. Američané budou prodávat a Poláci kupovat, protože je to oboustranně výhodné. Američtí geostratégové nemusí vymýšlet plány na rozbití EU, protože reálná síla EU je mizivá a tedy není potřeba se jí zbavovat. Nevím co na tom linku bylo mrazivé, Friedman jen cynicky (realisticky) popsal některé jevy a dodal svůj pohled jak by USA mělo vést zahraniční politiku ve 21. století. Rozděl a panuj je koncept starý jako lidstvo samo a používali/jí ho všechny mocnější země. Když se do jeho projevu zaposloucháte tak můžete slyšet, že i sám Friedman, který tvrdě jede America first, že počítá s Evropou jako spojencem. Nehledě na to, tohle je jen jeden z konceptů americké geopolitiky, např. jiným přístupem je větší integrace Ruska do světové hry.Skrýt celý příspěvek

  • Janko Paliga
   14:39 20.03.2020

   .... a teraz tú o Červenej čiapočke ..... :-D "Že využívajú na premrštené zbrojenie silno, Ruskú hrozbu a protiruskú propagandu. V skutočnosti s ruskou hrozbou veľmi nerátajú. Ak ...Zobrazit celý příspěvek

   .... a teraz tú o Červenej čiapočke ..... :-D


   "Že využívajú na premrštené zbrojenie silno, Ruskú hrozbu a protiruskú propagandu. V skutočnosti s ruskou hrozbou veľmi nerátajú. Ak by rusi zaútočili na Poľsko museli, by rátať s treťou svetovou vojnou."

   Taká Ukrajina si to vravela tiež .... :-D
   A vidíme, kto je agresor.... Reči sú reči, ale skutky sú podstatné.

   " Poliaci sa nemôžu riadne vojenskí rovnať Rusku ani keď dostanú od USA rakety tomahawk."
   Niečo mi ušlo? Poľsko sa chce stať celosvetovou mocnosťou? Alebo sa chce aspoň tak tváriť, ako jeho sused? :-D
   Mimochodom, Tomahawky nie sú rakety. Pre Poľsko by bolo zbytočné ich vlastniť, keď majú dolet 1300-1700 km...

   "Tak prečo tak silne zbroja? " Spýtaj sa Ukrajiny, prečo zbroja....

   "Ja si veľmi neviem dobre predstaviť, že by SR alebo ČR schválili predaj rakiet tomahawk. "
   Ja si to predstaviť viem, len netuším, načo by nám boli.... Sovietskej a ruskej muzeálnej techniky máme dosť, hlavne tá potrebuje súrnu náhradu. Nieto ešte, aby sme vyhadzovali peniaze na Tomahawky.

   "Ja neviem či poľské elity svojimi geopolitickými hrami a zbrojením robia dobre." Azda Poľsko chce ovládať svet? :-D

   " Historickí s SR a ČR nikdy veľmi poľské elity nerátali."
   No to nerátali ani obyvatelia SR a ČR, že im dvaja mocibažní hamižní panáci rozvrátia vlasť. Tak ako to mohli vedieť v takom Poľsku ...

   "... alebo či sa nezaangažovať silno do vytvorenia silnejšej armády EU"... a načo by nám to bolo, keď nevedia vybudovať jednotky pre NATO.... Stačí vybudovať tie, a budú aj pre ochranu Európy....Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   15:06 20.03.2020

   "Pre Rusko by bolo nezmyselná invázia do Poľska, komu by už potom predávali plyn a ropu?" Pro Hitlera by byla nesmyslná invaze do Polska, co by tím Německo získalo? Hitler v té ...Zobrazit celý příspěvek

   "Pre Rusko by bolo nezmyselná invázia do Poľska, komu by už potom predávali plyn a ropu?"

   Pro Hitlera by byla nesmyslná invaze do Polska, co by tím Německo získalo? Hitler v té době už dosáhl maximum, rozšířil Říši tak jako nikdo před ním, proč by začínal válku? A s kým by pak obchodoval?

   Pro Putina bylo nesmyslné zaútočit na Ukrajinu, se kterou měl těsné ekonomické vazby a ruský vojenský průmysl byl na Ukrajině závislý. Navíc Rusko v té době potřebovalo západní technologie, bylo by nesmyslné jakkoli vytvářet napětí mezi Ruskem a Západem a ohrožovat vzájemné vztahy, a nejenom ty obchodní.Skrýt celý příspěvek

 • Danik
  16:54 19.03.2020

  Vskutku zajímavý článek s titulkem na úrovni Blesku. EU není impériem (potencionálně by mohla být) a jsem lehce zmaten jestli odpůrci EU chtějí, aby měla tato unie více nebo méně ...Zobrazit celý příspěvek

  Vskutku zajímavý článek s titulkem na úrovni Blesku. EU není impériem (potencionálně by mohla být) a jsem lehce zmaten jestli odpůrci EU chtějí, aby měla tato unie více nebo méně pravomocí na úkor členských států (pokud chcete rychle a účinně řešit problémy tak potřebujete buď velmi schopnou vládu nebo diktátora, když se Řím ocitl v ohrožení, Římané si diktátora zvolili. Je to jakási vrozená vada svobodnějších systémů, která je však vyvážena mnohem příjemnějším životem a jak nám ukazuje Izrael nebo Tchajwan, s rozumnými politiky se tato vada dá do značné míry eliminovat). Jistá názorová skupina tuto situaci už galantně využila pro útok na EU, NATO a celkově západ zatímco vyzdvihují schopnosti východu. Zde jsem také zmaten, protože nevím v čem by nás Rusko nyní zachraňovalo internetem kolují obrázky které narážejí na jakousi Ruskou pomoc) a to, že kupujeme od Číny (které můžeme připsat část viny za vznik tohoto onemocnění) potřebný materiál mi také nepřijde jako nic průlomového. To co dle mého názoru současná situace ukázala (nebo spíše zvýraznila) je nutnost v první řadě být schopen se alespoň do jisté míry spolehnout sám na sebe (teprve poté se může účinně pomáhat druhým), zásadní systémové vady a nedostatky opatření, poněkud laxní přístup k problému (alespoň v počátku), nepřipravenost státu a hlavně obyvatel na problém a kritické nedostatky v zásobách a rezervách zdravotnického materiálu.

  Pozitivně vnímám poněkud vřelejší vnímání AČR a PČR ze strany veřejnosti (AČR jede těžkou informační kampaň aby ukázala svůj přínos v této krizi), celkově názornou ukázku pro širší veřejnost, že věčný blahobyt a ekonomický růst je sen a stát (když správně funguje), armáda, policie, atd. jsou potřebné složky pro chod společnosti, většinově rozumné spoluobčany (moc lidí bez roušek nevidím) a také míru solidarity (šití a rozdávání roušek mezi lidmi, vietnamská komunita se vskutku předvedla, podniky, které nosily chlebíčky a občerstvení pro příslušníky armády a IZS) a částečného stmelení společnosti, která se zdá být rozdělenější od přímé volby prezidenta a nástupu Babiše. Dále také pozitivně hodnotím většinu kroků vlády i když některé mohli přijít dříve (nedostatky tam jsou a obecně rozumná kritika je na místě, ovšem házet všechno na Babiše nebo EU je zbytečná a primitivní simplifikace).

  To co to lehce kazí jsou naopak někteří bezohlední spoluobčané, kteří zřejmě potřebují zákazy i na to aby nestrkaly děti do mikrovlnky a politizace problému na úrovni Babiš, západ/východ, svoboda/diktatura. Poté vznikají některé zajímavé argumenty, třeba jako to, že někteří se stále nesmířili s nákupy vrtulníku (tedy "předražený šrot z Vietnamu").

  Co se roušek týče, pokud to nejsou přímo respirátory, obleky, masky nebo roušky z nanovláken tak neposkytují maximální ochranu. Značně však snižují riziko nákazy a hlavně brání nakažení dalších lidí v okolí. Reálně tedy nechráníte primárně sebe, ale osoby okolo vás. Dnes v 11 hodin odletěl do číny Ruslan, který nám přiveze první dávku zdravotnického materiálu tak doufejme, že se situace začne zlepšovat.

  Zajímavé bude sledovat jak dopadne Británie oproti nám a jaké budou ekonomické a politické (geopolitické) dopady. Můžeme se modlit aby nebyl osekán rozpočet MO. Spor také bude na úrovni USA - Čína (vzájemné obviňování a možná jakýsi wake up call pro západní státy aby zvážili, jestli je přesunutí kritických výrobních prostředků za své hranice a absolutní závislost na dodávkách ze zahraničí dlouhodobě rozumným řešením.

  Co se různých názorových táborů týče, shrnul bych to asi tak, že jsme Češi a kdyby nám teď vládl W. Churchill nebo Ježíš Kristus tak ho stejně v hospodách a v internetových komentářích z**beme do bezvědomí.


  Každopádně přeji zdraví vám a vašim rodinám ať to společně v pořádku přečkáme.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   15:00 20.03.2020

   Z rouškou je to složité. -Nechrání zdravotníky(proti šíření této nákazy), kteří jsou proškoleni, a zvyklí na její správné používání. -Pro řadovou populaci přináší trvalí kontakt ...Zobrazit celý příspěvek

   Z rouškou je to složité.
   -Nechrání zdravotníky(proti šíření této nákazy), kteří jsou proškoleni, a zvyklí na její správné používání.
   -Pro řadovou populaci přináší trvalí kontakt z kontaminovanými předměty. Bez školení, z rizikem vytvoření nových bodů šířeni.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    15:30 20.03.2020

    Vy tu gramtiku střílíte od boku, že ? Dnes už asi úplně každý ví, že obyčejná ústenka brání tomu, aby nakažený rozprašoval během mluvení a odkašlávání aerosol s viry po okolí. ...Zobrazit celý příspěvek

    Vy tu gramtiku střílíte od boku, že ? Dnes už asi úplně každý ví, že obyčejná ústenka brání tomu, aby nakažený rozprašoval během mluvení a odkašlávání aerosol s viry po okolí. Pokud si ústenku ocucáte, kontaminujete si ji především svým "materiálem". A samozřejmě je dobré si ji průběžně měnit.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     16:01 20.03.2020

     Už je použití slova "brání" místo slova omezuje naznačuje co každý ví. Kapesník máte používat jednorázový, aby si nevracel infekci. Roušku potenciálně plnou materiálu máte před ...Zobrazit celý příspěvek

     Už je použití slova "brání" místo slova omezuje naznačuje co každý ví.

     Kapesník máte používat jednorázový, aby si nevracel infekci. Roušku potenciálně plnou materiálu máte před obličejem celý den.
     https://cdn.alza.cz/Foto/or/ar... Skrýt celý příspěvek

    • PribylV
     02:12 21.03.2020

     Ono když se podíváte na testy roušek proti průniku ven tak ta současná snaha vybavit každého provizorní rouškou není zrovna účinná a to se tehdy testoval průnik řádově větších ...Zobrazit celý příspěvek

     Ono když se podíváte na testy roušek proti průniku ven tak ta současná snaha vybavit každého provizorní rouškou není zrovna účinná a to se tehdy testoval průnik řádově větších bakterií a nikoli virů.

     https://www.dtest.cz/clanek-67... Skrýt celý příspěvek

   • petres
    09:01 21.03.2020

    S rouškou, jak píšete je to sice složité, ale respirátor s ventilkem (který je v naprosté většině výdechový) má také pro laické použití úskalí. Uživatel je sice chráněný, ale pokud ...Zobrazit celý příspěvek

    S rouškou, jak píšete je to sice složité, ale respirátor s ventilkem (který je v naprosté většině výdechový) má také pro laické použití úskalí. Uživatel je sice chráněný, ale pokud je sám nakažený, šiřitelem zůstává. Tudíž takovým to respirátorem nemůžete vybavit nakaženého, abyste zabránili dalšímu šíření infekce. V tom má sice nedokonalá, ale "oboustranná" rouška (ústenka) výhodu.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     20:06 22.03.2020

     Pokud by měli respirátor všichni, byli by i chráněni. Ale opět největší úskalím jsou zásady použití, stejně jako zásady manipulace z použitými. Ty jsou považovány za zdroj ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud by měli respirátor všichni, byli by i chráněni.
     Ale opět největší úskalím jsou zásady použití, stejně jako zásady manipulace z použitými. Ty jsou považovány za zdroj infekce.

     "Oboustranná" to fakticky neřeší, filtru je jen naprosté minimum to se bavím o chirurgické. Ty doma udělané mají tolik vad, stejně jako chyby při používání.Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  16:23 18.03.2020

  Dzisiaj , nasz panujący obecnie rząd ogłosił pakiet, który ma ratować gospodarkę w wysokości 212 miliardów złotych. Przypuszcza się, że będziemy mieli pierwszy raz recesję ...Zobrazit celý příspěvek

  Dzisiaj , nasz panujący obecnie rząd ogłosił pakiet, który ma ratować gospodarkę w wysokości 212 miliardów złotych. Przypuszcza się, że będziemy mieli pierwszy raz recesję ,szacunkowo minus 3 procent . Chyba trzeba zapiąć pasy..Skrýt celý příspěvek

  • ARES
   17:53 18.03.2020

   Překlad: Naše vláda dnes oznámila balíček na záchranu ekonomiky ve výši 212 miliard PLN. Očekává se, že poprvé budeme mít recesi, odhadovanou minus 3 procenta. Musíte si připnout ...Zobrazit celý příspěvek

   Překlad:
   Naše vláda dnes oznámila balíček na záchranu ekonomiky ve výši 212 miliard PLN. Očekává se, že poprvé budeme mít recesi, odhadovanou minus 3 procenta. Musíte si připnout bezpečnostní pásy ...
   Převedeno na Kč: 212 miliard PLN = 1,3 bilionu Kč, neboli 1 300 milionů Kč. Recese 3 % by znamenala pro ČR pokles HDP o 170 miliard Kč.Skrýt celý příspěvek

 • ARES
  10:50 18.03.2020

  Vážení antibabišovci a babišovci, přestaňte se tlouct po hlavě snůškou planých argumentů, co kdo zavinil a nezavinil, kdo je schopnější či neschopnější. Kdybych chtěl být ...Zobrazit celý příspěvek

  Vážení antibabišovci a babišovci,

  přestaňte se tlouct po hlavě snůškou planých argumentů, co kdo zavinil a nezavinil, kdo je schopnější či neschopnější. Kdybych chtěl být ironický, svoji vinu nese i BIS jako hlavní vládní informační sbor, že ji na mysl vůbec nikdy nevytanulo, že nepřítelem rozvracejícím ČR se může stát i zcela neviditelný conavirus. O tom ve svých zprávách nemá ani písmenko. Ale v tom ji musím omluvit. Protože myslí stejným způsobem, jako my všichni ostatní. Že není nad naši euro-atlantskou společnost a její celosvětovou nadřazenost. Zapomínáme na to, že celá historie je lemována pomníky těch, kteří si mysleli, že budou věčně vládnout.

  Protože AN jsou portálem vojenské problematiky, proto prosím všechny, aby zanechali planých politických půtek. Diskusi je třeba zaměřit na to, jak dál pokračovat ve výstavbě a úloze AČR v současné nejen zdravotnické krizi, ale i z ní plynoucích ekonomických a vojensko-politických dopadů nejen v ČR a EU, ale i celého globalizovaného světa. To rozhodně ovlivní koncepci výstavby AČR. Stěží bude možno dále pokračovat podle závěrů nedávno přijaté „KV AČR“.Skrýt celý příspěvek

  • Larry
   11:23 18.03.2020

   Protože nás coronavirus stojí denně 2mld Kč, kdy to skončí nikdo není schopen říci, kurz koruny vůči se propadá, avizovala paní Schillerová nutné změny ve státním rozpočtu. ...Zobrazit celý příspěvek

   Protože nás coronavirus stojí denně 2mld Kč, kdy to skončí nikdo není schopen říci, kurz koruny vůči se propadá, avizovala paní Schillerová nutné změny ve státním rozpočtu.
   Předpokládám, že složky IZS, řízené MV a MZ na tom asi budou dobře, MO očekávám, že "ostrouhá"
   A celkově bych se nedivil zavedení nějaké solidární koronavirové daně. Inspirace "povodńovou daní"Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   17:43 18.03.2020

   určitě souhlasím, pouze poznámku v tom, že se nepočítám ani do jednoho tábora. Babiš není můj politik, ale současně mě neberou obsese jeho odpůrců. Oni ráno otevřou skříň a tam ...Zobrazit celý příspěvek

   určitě souhlasím, pouze poznámku v tom, že se nepočítám ani do jednoho tábora. Babiš není můj politik, ale současně mě neberou obsese jeho odpůrců. Oni ráno otevřou skříň a tam Babiš. Hrozný život. Korona nás určitě nachytala na švestkách. Nás myšleno úplně všechny, napříč politickými stranami, napříč Evropou. Něco jako Hitler v roce 38. Poučení je nejspíš takové, že lidé poučitelní nejsou. Ani dobře placení politici či odborníci neumí predikovat co bude zítra s přesností větší než je přesnost loterie. S tím pochybením BIS bych souhlasil i bez ironie. Nezbývá než rány i do budoucna očekávat a jediné východisko je se ztrátami ustát první úder a později vyhrát, jako svět ustál Hitlera nebo Ukrajinci ustáli první úder Putina.
   Velmi by mě mrzelo, kdyby úsporná opatření zase odskákala AČR. Investice by naopak dostat měla, příští nečekaný úder může být vojenský a situace s ústenkami se může opakovat tentokrát v chybějících BVP.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
   18:45 18.03.2020

   ARES
   Nemáš pravdu.V článku se píše o ekonomice,politice,zdravotnictví.Takže celkem logicky se v tomto duchu nesou komentáře.
   Naopak armády se příspěvek téměř nedotýká.

   ARES
   Nemáš pravdu.V článku se píše o ekonomice,politice,zdravotnictví.Takže celkem logicky se v tomto duchu nesou komentáře.
   Naopak armády se příspěvek téměř nedotýká.

   • Danik
    15:30 19.03.2020

    Článek řeší geopolitický rozměr epidemie Covid-19 a výzvy EU. Politika, ekonomie i zdravotnictví jsou spjaté s armádou a zde jsme na armádních novinách, takže se tu primárně řeší ...Zobrazit celý příspěvek

    Článek řeší geopolitický rozměr epidemie Covid-19 a výzvy EU. Politika, ekonomie i zdravotnictví jsou spjaté s armádou a zde jsme na armádních novinách, takže se tu primárně řeší armádní problematika. AČR v současné chvíli provádí činnosti ve prospěch IZS.

    Článek se také zaobírá vojenskou silou a schopnosti projekce síly. Ekonomie a politika jsou obecně úzce spjaty s armádou.Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   14:56 19.03.2020

   Tak ona BISka varovala před kritickým nedostatkem zdravotnického materiálu. Každopádně souhlasím, že tento problém je bohužel některými degradován na proBabiš nebo antiBabiš ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak ona BISka varovala před kritickým nedostatkem zdravotnického materiálu. Každopádně souhlasím, že tento problém je bohužel některými degradován na proBabiš nebo antiBabiš rétorikuSkrýt celý příspěvek

 • fotr
  09:31 18.03.2020

  Jura99 07:48 18.03.2020 fotr: raději už nemíchejte to hovno, které jste zadělal. Domnívám se, že technik nemusí dělat své "chvalitebné" aktivity díky (daním) soukromého ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99
  07:48 18.03.2020


  fotr: raději už nemíchejte to hovno, které jste zadělal. Domnívám se, že technik nemusí dělat své "chvalitebné" aktivity díky (daním) soukromého sektoru. Dělá je zdarma ve svém volném čase. A ze mzdy státního zaměstnance odvádí daně jako každý.
  xxx
  Pro někoho hovna, pro někoho zásadní věc. Vážně nehodlám koukat jen tak na to jak si někdo z mých poctivě odvedených daní odsává do vlastní kapsy a pak ani nezbyde na běžný chod státu. Že to tu jde od desíti k pěti je snad jasné každému.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   17:45 18.03.2020

   nestačím se divit, že za vším vidíte vládu (Babiše). Mám za to, že příspěvek, na který reagujete, byl o tom, že technik provádí obecně prospěšné aktivity bez nároku na odměnu a ...Zobrazit celý příspěvek

   nestačím se divit, že za vším vidíte vládu (Babiše). Mám za to, že příspěvek, na který reagujete, byl o tom, že technik provádí obecně prospěšné aktivity bez nároku na odměnu a také, že z platu odvádí daně. Babiše tam hledám marně.Skrýt celý příspěvek

 • technik
  05:32 18.03.2020

  ...Zobrazit celý příspěvek

  https://www.novinky.cz/zahrani...

  Co s takovým zmetkem udělat? Řádný soud a tepláky natvrdo?Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   07:42 18.03.2020

   však dole jistý fotr psal, že ví o nešťastných firmách, které sedí na skladu respirátorů, nesmí je prodávat a strašně rády by je nabídly státu. Takže problém je vyřešen, už se s ...Zobrazit celý příspěvek

   však dole jistý fotr psal, že ví o nešťastných firmách, které sedí na skladu respirátorů, nesmí je prodávat a strašně rády by je nabídly státu. Takže problém je vyřešen, už se s nimi stát konečně spojil ;-).....P.S. Nemám žádnou radost obecně z jakékoliv konfiskace, je ovšem vyhlášen nouzový stav, takže zde není co řešit. Vyspekulovat slušné miliony muselo být lákavé. Jestliže cena za kus vyskočila o pár stokorun, tak při 750tis. ks se bavíme o vyšších desítkách až stovkách milionů.Skrýt celý příspěvek

   • fotr
    09:19 18.03.2020

    Jura99 Uvádíte to nepřesně, skutečnost je taková že stát zakázal výrobcům a distributorům expedovat ochranné prostředky komukoliv jinému než státu. Zda je chtěl zaplatit nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99
    Uvádíte to nepřesně, skutečnost je taková že stát zakázal výrobcům a distributorům expedovat ochranné prostředky komukoliv jinému než státu. Zda je chtěl zaplatit nebo vyvlastnit nevím, tuto informaci nemám. Faktem ale je že zatím ležely marně ve skladech a když jsem četl dnes informaci že prostředky nemáme protože je MZ nedokázalo objednat a zaplatit (skuteční odborníci) tak už mě nic nepřekvapí, jen to dosvědčuje že vláda a odpovědní úředníci zcela selhali.
    Podotýkám že tu informaci že leží ve skladech a nesmí se expedovat mám pouze z telefonů když jsem obvolával výrobce a distributory a marně se snažil ochranné prostředky sehnat pro naše zaměstnance. Nemá ji tedy osobně a na místě ověřenou, to jsem tu už ale psal.
    K dnešnímu datu a hodině příspěvku ještě obě nemocnice kde pracuje moje žena a dcera nedostali nic!Skrýt celý příspěvek

    • stronger.p
     12:18 18.03.2020

     fotr: protože je MZ nedokázalo objednat a zaplatit Je potřeba dodat proč. Ministr vnitra řekl , že prý to nešlo před stavem nouze kvůli nutnosti vypsat výběrové řízení dle zákona ...Zobrazit celý příspěvek

     fotr: protože je MZ nedokázalo objednat a zaplatit

     Je potřeba dodat proč. Ministr vnitra řekl , že prý to nešlo před stavem nouze kvůli nutnosti vypsat výběrové řízení dle zákona a po vyhlášení nouzového stavu už nebylo kde koupit....

     zdroj:

     https://www.idnes.cz/zpravy/do...

     Ti, co zákon o veřejných zakázkách vymýšleli, to zcela jistě mysleli dobře, ale je známo že cesta do pekel....

     Jako nevoliče Babiše a všech, co jsou dnes ve vládě mě sere, že ti mí v opozici jen vyzývají a deklarují. Kdyby to šlo, dal bych jim takovou facku....Skrýt celý příspěvek

     • major
      17:13 20.03.2020

      Mno... 20 000 respirátorov na sklade tam je od roku 2006 a odvtedy to žiadna vláda (resp. MZ) nezvýšila. Na tento rok bolo v rozpočte na nové nákupy Štátnych hmotných rezerv ...Zobrazit celý příspěvek

      Mno... 20 000 respirátorov na sklade tam je od roku 2006 a odvtedy to žiadna vláda (resp. MZ) nezvýšila. Na tento rok bolo v rozpočte na nové nákupy Štátnych hmotných rezerv vyčlenených celých 0 Kč a tento stav trvá!

      Až niekedy vo februári zadalo MZ požiadavku na navýšenie respirátorov o ďalších 200 000. ŠHR vypísali tender, ten po pár dňoch ale zrušili, pretože vláda nákupy centralizovala.

      Takže áno - v čase krízy skutočne nie je dobrý nápad čakať na zrealizovanie tendra. Na druhú stranu v časoch keď kríza nie je (opakujem - keď nie je kríza a je čas!), je to jediné správne riešenie - pretože nie je nič jednoduchšie než nakúpiť 100 milión rúšok po 50 h a predať ich ŠHR potichu bez súťaže hoc aj za 2 Kč.).

      Že ale prišli až vo februári na to, že 20 000 respirátorov pre celú republiku asi stačiť nebude je... no nechám na každom nech si to rozoberie sám (27.1. minister deklaroval, že všetkého je dosť - teda 20 000 respirátorov pre celú republiku sa mu 27.1. dalo dosť).

      A niekto spomínal, že zásoby mali mať aj nemocnice - ale oni ich mali! Spravili presne podľa odporúčaní zásoby na 4 mesiace - ale tie sú v čase takejto pandémie preč okamžite.

      Nuž a pokiaľ chceme, aby každý občan / praktický lekár / nemocnica mala byť pripravená na katastrofu, tak OK. Neviem, či to je správne riešenie, ale dobre. Očakávam ale, že MZ aspoň upozorní: ŠHR vám nič nedajú - zásoba respirátorov je určená pre úrad vlády a prezidentský palác, starajte sa sami. Oni ale celý čas tvrdili, že všetkého je dosť, hlavne pohodka a majte nás radi.

      Ja viem presne komu by som tie facky rozdal - vládne totiž vláda, nie opozícia. Opozícia môže 4 roky akurát deklarovať, tak to v demokracii chodí.Skrýt celý příspěvek

  • Larry
   10:33 18.03.2020

   Vůbec se nepohoršujte, stačí se podívat, kolik šmelinářů na aukru prodává (prodávalo) roušky a respirátory a za jaké ceny. Vnitro nakupovalo předražené roušky kdesi v Ostravě za ...Zobrazit celý příspěvek

   Vůbec se nepohoršujte, stačí se podívat, kolik šmelinářů na aukru prodává (prodávalo) roušky a respirátory a za jaké ceny.
   Vnitro nakupovalo předražené roušky kdesi v Ostravě za 295 kč od firmy, která nemá ani pořádnou adresu.
   Přítelkyně je diplomovaná zdravotní sestra na plicní klinice jedné velké nemocnice (z kliniky vytvořili korona centrum) upozornila mne na dodavatele roušek, od kterého vždy nakupovali Rouška za 5Kč/kus nyní za 25Kč/kus. (přítelkyně a její kolegyně mají nyní neomezeně k dispozici služební auta naší firmy, s CCS kartami, aby mohli dojíždět na pracoviště, bez závislosti na veřejné dopravě)
   Všichni spekulanti (i za právnickými osobami jsou fyzické osoby, viz výpis OR) co šíří chaos a zmatek, skupují bezdůvodně jídlo, by měli být hnáni k odpovědnosti. Jejich štěstí a k mé smůle je, že zde neúřaduje Wehrmacht nebo Rudá armáda. Rozstříleli by je na místě. A vše zabavili.
   Kecy o neštastných firmách jsou jen lži, stačilo poslat email nebo zavolat armáda by materiál rozvezla.I to potvrzení by dostali a ¨¨stát peníze uvolnil.Do Číny zaplatil promptně. Ještě více mě dojímají kecy některých restauratérů, že už dnes prý krachují, co to je za šupáky co nemají žádný kapitál ??? I obyčejný řadový občan by měl mít "bokem" rezervu 2-3 měsíčních platů.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   11:02 18.03.2020

   Kdy jindy... Ale několikrát jste se tu zastávali vlády, že se nemohla připravit. Dobrá, ale karanténa je tu 7 den. Ochranné prostředky 7 dní chybí. Přesto to 7 dní, nedochází ke ...Zobrazit celý příspěvek

   Kdy jindy...

   Ale několikrát jste se tu zastávali vlády, že se nemohla připravit. Dobrá, ale karanténa je tu 7 den. Ochranné prostředky 7 dní chybí. Přesto to 7 dní, nedochází ke kontrolám firem a skladů výrobců, distribuce. Opět, až v podstatě šly do jediné firmy na "udání" vlastní aktivita 0.Skrýt celý příspěvek

  • major
   16:53 20.03.2020

   Nuž a po pár dňoch vysvitne, že 20 % z toho bola humanitárna zásielka čínskeho Červeného kríža pre Taliansko. Čo na to povedať, zvlášť keď sa tu pred pár dňami riešilo zadržanie ...Zobrazit celý příspěvek

   Nuž a po pár dňoch vysvitne, že 20 % z toho bola humanitárna zásielka čínskeho Červeného kríža pre Taliansko. Čo na to povedať, zvlášť keď sa tu pred pár dňami riešilo zadržanie českej zásielky v Nemecku...

   Neviem, či zmetek, ale zmatek to je určite určite.Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  16:45 17.03.2020

  Ještě něco pro místní obdivovatele Babiše Právě sem si zašel nakoupit nějaké potraviny, kousek od potravin je i květinářství a ejhle, to mělo otevřeno. Dost jsem se divil ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě něco pro místní obdivovatele Babiše

  Právě sem si zašel nakoupit nějaké potraviny, kousek od potravin je i květinářství a ejhle, to mělo otevřeno. Dost jsem se divil protože v seznamu povolených květiny nejsou ale když sem se vrátil a podíval se na Novinky, pochopil jsem. Je tam článek o tom jak Babiš nedávno koupil síť květinářství Flamenco (nebo tak nějak) a nějakého dovozce a tak si pro sebe prostě udělal výjimku, karanténa nekaranténa, opatření neopatření, to je vykuk, že?
  Osobně tedy kytky za základní a nezbytnou komoditu nepovažuji ale holt když je to Burešovo, musíme držet hubu.
  Možná to myslel tak že si místo ochranných pomůcek koupíme kytku.Skrýt celý příspěvek

  • technik
   17:58 17.03.2020

   Asi vás nenapadlo že to je zejména kvůli důstojnému pohřbu lidí. Babiš vlastní přes 250 různých firem zkrze všechny obory, to by bylo abyste si něco nenašel že? Doporučuji si ...Zobrazit celý příspěvek

   Asi vás nenapadlo že to je zejména kvůli důstojnému pohřbu lidí. Babiš vlastní přes 250 různých firem zkrze všechny obory, to by bylo abyste si něco nenašel že? Doporučuji si nastudovat seznam živnostenských oborů které mají výjimku, naleznete tam desítky živnosti které nejsou potřeba k životu a výjimku mají.
   A v neposlední řadě to že někdo dokáže ocenit nasazení a práci Babiše neznamená že je jeho volič či obdivovatel na rozdíl od vás , zapšklýho a neustále nespokojeného vulgárního stěžovatele.Skrýt celý příspěvek

   • fotr
    18:13 17.03.2020

    Technik Jdi už do háje, kašpare a máš pravdu, na hlupáky jsem poslední dobou vážně vulgární. Mám jich totiž už plné zuby. A ne, není to kvůli důstojnému pohřbu, je to jen ochrana ...Zobrazit celý příspěvek

    Technik
    Jdi už do háje, kašpare a máš pravdu, na hlupáky jsem poslední dobou vážně vulgární. Mám jich totiž už plné zuby.
    A ne, není to kvůli důstojnému pohřbu, je to jen ochrana vlastního kšeftu jinak by byla otevřena jen květinářství na hřbitovech.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     19:10 17.03.2020

     Antibabisove delate si medvedi sluzbu, docela diskuse ctu a fakt vam z Babise hrabe. S kytlama ma technik samozrejme pravdu. Muze nas cekat tisice pohrbu nad plan, prectete si neco ...Zobrazit celý příspěvek

     Antibabisove delate si medvedi sluzbu, docela diskuse ctu a fakt vam z Babise hrabe. S kytlama ma technik samozrejme pravdu. Muze nas cekat tisice pohrbu nad plan, prectete si neco o Italii, tam je kolaps dustojneho odchodu ze zivota.Skrýt celý příspěvek

     • Huml
      21:48 17.03.2020

      Já si myslím opak Juro99. Čím víc se udavač a chorobný lhář bureš ukazuje v televizi, tím víc by se mělo ukazovat na jeho pofiderní minulost a bohužel i současnost. Politika byla ...Zobrazit celý příspěvek

      Já si myslím opak Juro99. Čím víc se udavač a chorobný lhář bureš ukazuje v televizi, tím víc by se mělo ukazovat na jeho pofiderní minulost a bohužel i současnost. Politika byla vždycky špína, co se děje ale dnes, to je oberšpína. Nějaký sprosťák, který sám jednou psal něco o jisté špetce slušného vychování, někde dole v diskuzi něco počal psát o zadku a sám by si ji měl vytáhnout a ti co se bureše zastávají. Na jeho rozhazovačné osmileté vládnutí dojedeme všichni, to už hlásali nezávislí ekonomové dávno před Koronou. Apropo už jsem četl, že nákup BVP zřejmě čeká redukce a to tady někteří básnili o Lightningu.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      22:41 17.03.2020

      Huml: me ty politicke putky ani trochu nezajimaji. Politiku sice stale sleduju uz 30let, ale za tu dobu tam nebyl nikdo dokonaly, presto jsem rad kde jsme. U kazdych voleb mam ...Zobrazit celý příspěvek

      Huml: me ty politicke putky ani trochu nezajimaji. Politiku sice stale sleduju uz 30let, ale za tu dobu tam nebyl nikdo dokonaly, presto jsem rad kde jsme. U kazdych voleb mam dilema komu to hodit. Nyni, kdyz jde o zivot jsem doslova znechuceny z antibabisu, jak pleveli vsechny diskuse. Z rousek se stalo tema, misto tech kecu jich mohlo byt tisice usitych. Podivejte se na diletanta Johnsona, tam bude stat jeho vahani tisice zivotu.Skrýt celý příspěvek

     • major
      00:54 18.03.2020

      Jura99: Mohlo, ale nie je. Nakoniec si ľudia vystoja front pred galantérkou, aby si ich mohli ušiť svojpomocne, pretože vláda len kecá. Nič sa nerieši koncepčne - vždy sa len hasia ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99: Mohlo, ale nie je. Nakoniec si ľudia vystoja front pred galantérkou, aby si ich mohli ušiť svojpomocne, pretože vláda len kecá. Nič sa nerieši koncepčne - vždy sa len hasia jednotlivé medializované prípady, ktoré chce Babiš riešiť osobne.

      A nakoniec vypláva na povrch, že MZ nevie objednať rúška z Číny a pohne sa to až keď sa toho chytí Hamáček a to až v sobotu 14.3. - tomu hovorím bleskurýchla reakcia!

      Áno, republiku zavreli rýchlo - ale za to ich nik z opozície nekritizoval. Ja som zas znechutený z toho ako tu zúfalo brániš pochybenia vedenia štátu a to len preto, že vydali jeden papier o pár týždňov skôr než Taliani. Áno, dobrý krok - ale to predsa neznamená, že všetko ostatné robia dobre. Získali nám nejaký čas, ktorý ale teraz trestuhodne prežierajú.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      07:44 18.03.2020

      major: tento národ není tak tupý, aby kvůli čtverci látky musel stát frontu před galantérkou.

      major: tento národ není tak tupý, aby kvůli čtverci látky musel stát frontu před galantérkou.

     • major
      08:29 18.03.2020

      Jura99: Videl som aj rektora ČVUT s maskou z PET fľaše. Ale však pohoda - takto je to asi normálne a hlavne nekritizovať vládu. Radšej si kopnúť do EÚ, ktorá v oblasti verejného ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99: Videl som aj rektora ČVUT s maskou z PET fľaše. Ale však pohoda - takto je to asi normálne a hlavne nekritizovať vládu. Radšej si kopnúť do EÚ, ktorá v oblasti verejného zdravia nemá žiadne právomoci.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:11 18.03.2020

      Major: Mnohem lepší byl pokus o odvolání šéfa Bulovky za to, že si dovolil napsat pravdu o rouškách. Ale naštěstí asi pochopil a už bude držet stranickou linii.

      Major: Mnohem lepší byl pokus o odvolání šéfa Bulovky za to, že si dovolil napsat pravdu o rouškách. Ale naštěstí asi pochopil a už bude držet stranickou linii.

     • Scotty
      15:50 18.03.2020

      Jirosi
      Nejlepší je že to ředitel Bulovky ani nenapsal. Napsala to jedna z lékařek, ředitel jen odmítl na ní zakleknout.

      Jirosi
      Nejlepší je že to ředitel Bulovky ani nenapsal. Napsala to jedna z lékařek, ředitel jen odmítl na ní zakleknout.

    • technik
     19:49 17.03.2020

     Kdyby to byla ochrana vlastního kšeftu výjimek na jeho podnikání by bylo víc a rozhodně ne květinářství který momentálně v této době žádný extra kšeft nebude. Hlupak jste maximálně ...Zobrazit celý příspěvek

     Kdyby to byla ochrana vlastního kšeftu výjimek na jeho podnikání by bylo víc a rozhodně ne květinářství který momentálně v této době žádný extra kšeft nebude. Hlupak jste maximálně vy protože kdyby jste měl rozum tak by vám docvaklo že těch pár květinářství na hřbitovech nestihnou pokrýt spotřebu. Jestli máte už dost hlupáků jako já, máte možnost se prosadit ve veřejné sféře a svými názory zaujmout voliče a místo keců něco proto udělat, leč člověk jako vy umí jen kritizovat a špinit ostatní.Skrýt celý příspěvek

     • fotr
      20:22 17.03.2020

      technik další výplod chorého mozku a kecy o něčem o čem nic nevíš. Trh s kytkama je ročně za cca 4 miliardy, to rozhodně není zanedbatelné a pokud tu chceš tvrdit že květinářství u ...Zobrazit celý příspěvek

      technik
      další výplod chorého mozku a kecy o něčem o čem nic nevíš. Trh s kytkama je ročně za cca 4 miliardy, to rozhodně není zanedbatelné a pokud tu chceš tvrdit že květinářství u hřbitovů nezvládnou poptávku tak si asi dlouho nikde nebyl.
      Co se toho prosazování týče, myslím že sem toho udělal na rozdíl od jiných docela dost a moje rodina také. Nejen za komančů ale i po revoluci kdy jsem dával práci cca 130 lidem a dodnes jich zaměstnávám ještě 50 a dodnes přes můj věk makám cca 300 hodin měsíčně. Angažoval jsem se dlouhá léta na obci a na rozdíl od tebe mě není jedno co dnešní vláda (ANO a ostatní) dělají s mou zemí. Na rozdíl od tebe (s největší pravděpodobností) tedy nejsem ten kdo ze státu jen bere ale rozhodně jsem mu i hodně dal a ledasco obětoval. Možná že právě tebe jsem dlouhá léta živil ze svých dost velikých daní a odvodů a třeba právě moje firma ti vydělala na tvůj důchod.
      Mimo jiné jsem také cca 40 let dával bezplatně krev a 15 let chodil na separátor, mám 3 děti ze kterých jsme vychovali slušné, pracující lidi.
      Myslím že to není až tak špatné CV, ne? Čím se pochlubíš ty? Co jsi ty přinesl naší zemi a jak se staráš aby bylo lépe a nevládli nám tu grázlové?Skrýt celý příspěvek

     • technik
      22:13 17.03.2020

      ano a celý 4 miliardy jsou babišovi do kapsy, hlavně teď v tomhle čase :-))). Co ostatní babišovy firmy co mají vyjímku??? No co se týká Vaši podnikatelské činnosti, ta rozhodně ...Zobrazit celý příspěvek

      ano a celý 4 miliardy jsou babišovi do kapsy, hlavně teď v tomhle čase :-))). Co ostatní babišovy firmy co mají vyjímku???
      No co se týká Vaši podnikatelské činnosti, ta rozhodně nemá co dělat se službou pro stát. Vaše podnikatelská činnost je pro váš osobní zisk stejně jako vašich 300 odpracovaných hodin. I my ostatní pracujeme a odvádíme daně, víte? Pokud vaši angažovanost na obci berete jako obětování, pak ok tohle vám vyvracet nebudu. Ve vašem příspěvku nevidím nic čím by jste se mohl chvástat, snad kromě Vašeho dárcovství, za což Vám ale i tisícům jiným dárcům můžeme všichni poděkovat.
      Co se týká ANO a politiky vůbec, politiku aktivně vnímám od roku 1998 a neznám stranu se kterou bych ze 100 či 70 % souhlasil, a tak je to i v případě ANO a byť nejsem jejich volič, ale dokážu uznat že se jim hodně věcí povedlo a že Babiš tak či onak prostě pro republiku dělá víc, než například vy osobně, taktéž dokážu přiznat že pro některé tento estébák zná víc světových jazyků než 99,9% zdejších diskutujících, zaměstnává cca 35 tisíc občanů, pracuje 12 až 16 hodin denně a svůj premierský plat věnuje samoživitelkám, myslím že tento člověk si zaslouží trochu respektu i přes jeho stinné stránky. V poslanecké sněmovně lze najít daleko viditelnější politické mrtvoly, které se někdy i přes 20 let vezou a vlastně nikdy nic kloudnýho nevyprodukovali. Jmenujete mi prosím vaši politickou stranu která hájí Vaše zájmy a názory, moc mě to zajímá.
      A v neposlední řadě bohužel já se nemám čím pochlubit, jsem jen hloupý státní zaměstnanec, vlastně taková vyžírka pro Vás podnikatele, kteří nás všechny z vašich obrovských daní živíte :-)))
      Mám jen na rozdíl od Vás skromné aktivity které dělám bezplatně
      - člen SDH v POII
      - plavec záchranář člen vodní záchranné služby
      - instruktor branných dovedností pro dětské tábory a dětské dny
      - příležitostný figurant pro výcvik služebních psů
      ke své služební činnosti se rozhodně vyjadřovat nebudu, beru za ni plat.Skrýt celý příspěvek

     • fotr
      07:18 18.03.2020

      technik že jsi státní zaměstnanec mě bylo vcelku jasné, měl by sis ale uvědomit že peníze na platy pro vás vytváří hlavně soukromý sektor a díky tomu můžeš dělat i další svoje ...Zobrazit celý příspěvek

      technik
      že jsi státní zaměstnanec mě bylo vcelku jasné, měl by sis ale uvědomit že peníze na platy pro vás vytváří hlavně soukromý sektor a díky tomu můžeš dělat i další svoje (chvalitebné) aktivity (ať je státní sektor sebepotřebnější a já si práce spousty lidí cením a vážím, někdo na něj musí vygenerovat prostředky)
      Nechápu ovšem jak pro tebe může být omluva toho že nám vládne bývalý komunista a spolupracovník STB, to že plat ,,dává,, samoživitelkám nebo že umí více jazyků. To je směšné, Babiš může svůj plat klidně rozdávat protože si díky postavení zařídil příjmy vedle kterých je jeho plat zcela marginální. To že zaměstnává 35 K lidí je také slabý argument protože se jedná hlavně o cizince a na své podnikání dostává takové dotace že jejich částka převyšuje jeho daně a tak z toho ČR, respektivě naše ekonomika vlastně nic nemá. Na druhou stranu úspěšně likviduje ostatní malé a střední podnikatele a vytváří pro ně zcela nepřátelské prostředí. Pokud si sám nikdy nepodnikal, naprosto netušíš jak se za jeho vlády navršila administrace, buzerace a veškeré poplatky, zatím co on si zařídil veškeré možné úlevy a výhody. To by se mě to podnikalo kdybych všechny povinné odvody dostal zpět formou dotací.Uvedu jen pár příkladů, Babiš skoupil reprodukční centra a najednou se u nich skokově navýšily úhrady a ze dvou placených pokusů jsou najednou tři. Jen tohle mu vyneslo podle odborníků 1,3 - 1,6 miliardy ročně. Kolik mu nese praktický monopol (když zničil konkurenci) na přísady do PHM I. generace si dohledej sám, důležité je ale to že si zařídil pokračování něčeho co se jinde už prokázalo jako nesmyslné, škodlivé a neudržitelné. Dále, o tom že účelově manipuloval s firmou Čapák aby dosáhl na dotace už snad dnes nikdo ani nepochybuje a ani o tom že mařil vyšetřování. Zabránil také aby se vyšetřoval podnět z Německa na daňové úniky z údajné reklamní činnosti na Čapáku. Normálnímu podnikateli by z toho neprošlo ani 1% a byl by stíhán, pokutován a trestán.
      Zmiňuješ předchozí vlády, jejich nepravosti jsem kritizoval úplně stejně, rozhodně nejsem zaměřen jen na Babiše, ČSSD a komunisty. Teď jsou ale u vlády oni a tak se zaměřuji logicky na ně a je pravda že tolik svinstva nedokázali spáchat snad žádné z těch předcházejících.Jistě si pamatuješ aféru Vodnaňské kuře kde na Babiše prasklo že za český produkt vydává kuřata dovezená z Polska, navíc plná zakázaných antibiotik a hormonů, jakékoliv jiné firmě by tohle zlomilo vaz ale tady to vyšumělo do ztracena, byla sice udělena (směšná) pokuta cca 200 tisíc ale proti té bylo podáno odvolání a dodnes to spí jak Šípková Růženka, stejně jako jeho dovoz separátu z Německa, který je sice u nás zcela zakázán jako součást uzenin ale on ho dováží ve velkém a nic se neděje,
      A tohle je právě to co mě vadí, to že si někdo může porušovat zákony jak chce a lidem se jen směje. Proto ho nepřestanu kritizovat a nepřestanu poukazovat na jeho všivárny ani na ostatní.Skrýt celý příspěvek

     • fotr
      07:27 18.03.2020

      technik tady máš odkaz na další podivné čachry na který jsem teď náhodou ...Zobrazit celý příspěvek

      technik
      tady máš odkaz na další podivné čachry na který jsem teď náhodou narazil
      https://www.seznamzpravy.cz/an... Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      07:48 18.03.2020

      fotr: raději už nemíchejte to hovno, které jste zadělal. Domnívám se, že technik nemusí dělat své "chvalitebné" aktivity díky (daním) soukromého sektoru. Dělá je zdarma ve svém ...Zobrazit celý příspěvek

      fotr: raději už nemíchejte to hovno, které jste zadělal. Domnívám se, že technik nemusí dělat své "chvalitebné" aktivity díky (daním) soukromého sektoru. Dělá je zdarma ve svém volném čase. A ze mzdy státního zaměstnance odvádí daně jako každý.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      12:50 18.03.2020

      Jura99 státní zaměstnanci daně neplatí, protože z daní jsou placení. Fakticky pouze vracejí část peněz tam odkud se vzal.

      Jura99 státní zaměstnanci daně neplatí, protože z daní jsou placení. Fakticky pouze vracejí část peněz tam odkud se vzal.

     • Jura99
      07:10 20.03.2020

      Torong: to jste příliš vyšrouboval logiku toku peněz. Státní zaměstnanci samozřejmě daně platí z peněz, které jsou jejich mzdou. Tak jako všichni ostatní zaměstnanci. Vaší logikou ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong: to jste příliš vyšrouboval logiku toku peněz. Státní zaměstnanci samozřejmě daně platí z peněz, které jsou jejich mzdou. Tak jako všichni ostatní zaměstnanci. Vaší logikou byste musel také říct, že firmy, které dodávají do státního sektoru zboží a služby, rovněž neplatí daně, protože za zboží a služby dostávají zaplaceno státními penězi.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      02:27 21.03.2020

      "Vaší logikou byste musel také říct, že firmy, které dodávají do státního sektoru zboží a služby, rovněž neplatí daně, protože za zboží a služby dostávají zaplaceno státními ...Zobrazit celý příspěvek

      "Vaší logikou byste musel také říct, že firmy, které dodávají do státního sektoru zboží a služby, rovněž neplatí daně, protože za zboží a služby dostávají zaplaceno státními penězi."

      To je v zásadě pravda, firmy, které pracují pro stát, neplatí daně, ale úplatkySkrýt celý příspěvek

  • Tesil
   22:43 17.03.2020

   Když vidím jak Babiš trpělivě novinářům odpovídá na stále se opakující otázky, někdy stupidní,tak si myslím, že získá sympatie i těch co ho doposud nemuseli. Když se stavěl proti ...Zobrazit celý příspěvek

   Když vidím jak Babiš trpělivě novinářům odpovídá na stále se opakující otázky, někdy stupidní,tak si myslím, že získá sympatie i těch co ho doposud nemuseli.
   Když se stavěl proti odeslání ochranných prostředků do Číny dostal od některých za uši.Co by ti chytráci říkali asi teď.Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    22:12 21.03.2020

    V té době bylo v pořádku poslat nějaké ochranné pomůcky do Číny, chránil tím i Česko. Jenomže současně bylo třeba zkontrolovat počty a ihned objednat nové pomůcky. Bohužel, vláda ...Zobrazit celý příspěvek

    V té době bylo v pořádku poslat nějaké ochranné pomůcky do Číny, chránil tím i Česko.
    Jenomže současně bylo třeba zkontrolovat počty a ihned objednat nové pomůcky.

    Bohužel, vláda nekonala a přikázala koupit nové až na konci února, a ještě v polovině března se Babiš veřejně divil že ve hmotných rezervách je málo respirátorů.Skrýt celý příspěvek

  • Larry
   10:50 18.03.2020

   Náš nasmlouvaný autoservis má také otevřeno. Pokud by zavírali autoservisy, tak máme za chvíli v republice vrakoviště na ulicích. Mimochodem zjistěte si, kolik květin se dováží z ...Zobrazit celý příspěvek

   Náš nasmlouvaný autoservis má také otevřeno. Pokud by zavírali autoservisy, tak máme za chvíli v republice vrakoviště na ulicích.
   Mimochodem zjistěte si, kolik květin se dováží z Holandska - země tulipánů.
   S´ˇíť Flamenco je nic v celkovém objemu prodeje květin na trhu. V květinářstvích budou fronty akorát před vysvědčením (pokud vůbec v červnu budou dětem vydány)
   Mě iritují jiné vyjímky. npř. montovna PC z Tchaiwanu která je ve východních Čechách už 20let a zaměstnává jen několik domorodců. Zbytek agenturní zaměstnanci za pár korun na hodinu.
   tahle "firma"má 20let takové úlevy na daních, že by jste se nestačil divit. Proč?? V době prosperity?? Přitom 20let prosperuje. Kousek od této "firmy" další výrobci autoelektroniky, tlumičů a spol. Montovny s nulovou přidanou hodnotou, které "stále jedou" a zaměstnávají smeteninu z celé Evropy a okolí.
   Mimochodem ta společnost z Tchaiwanu zajistila dovoz soudružky pracovnice z Mongolska s otevřenou TBC. Jako bonus, co mám zprávy od klientů a zákazníků, tihle agenturní borečci dodnes běhají v krajském městě po hlavních třídách přes jakákoliv omezení a zákazy volně bez roušek.Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  13:20 17.03.2020

  Granica Polsko -Slowacka.. zaczęło się! ;)
  https://www.facebook.com/TheMi...

  Granica Polsko -Slowacka.. zaczęło się! ;)
  https://www.facebook.com/TheMi...

  • Scotty
   13:33 17.03.2020

   Ovšem tak by jste to zase přehánět ...Zobrazit celý příspěvek

   Ovšem tak by jste to zase přehánět nemuseli.
   https://www.novinky.cz/zahrani...
   Vím že buzerování na hranicích je v Polsku národní tradice, ale co je moc je moc.Skrýt celý příspěvek

   • Tecka
    13:39 17.03.2020

    ..niestety, to chyba dopiero początek poważnych kłopotów. Obyśmy to jakoś wszyscy przetrwali. Pozdrawiam!

    ..niestety, to chyba dopiero początek poważnych kłopotów. Obyśmy to jakoś wszyscy przetrwali. Pozdrawiam!

    • Larry
     10:56 18.03.2020

     Včera večer byla fronta z Náchoda Běloves až do Hradce Králové. Potřeboval jsem pracovně do Krkonoš, musel jsem přes Hořice, Dvůr Králové.

     Včera večer byla fronta z Náchoda Běloves až do Hradce Králové. Potřeboval jsem pracovně do Krkonoš, musel jsem přes Hořice, Dvůr Králové.

 • dusan
  12:43 17.03.2020

  Na Slovensku sa rozpútala veľká diskusia o "zlých" Nemcoch a EÚ .... lebo bol problém s nejakou dodávkov ochranných prostriedkov z Nemecka .... "fuj, fuj" .... strašné pohoršenie ...Zobrazit celý příspěvek

  Na Slovensku sa rozpútala veľká diskusia o "zlých" Nemcoch a EÚ .... lebo bol problém s nejakou dodávkov ochranných prostriedkov z Nemecka .... "fuj, fuj" .... strašné pohoršenie ...

  A zaujímavé, pľúcne ventilátory i rúšky sa vyrábajú i u nás ... a nikomu ich nedodáme, len pre seba : )Skrýt celý příspěvek

  • Janko Paliga
   14:23 17.03.2020

   Hej, a začiatkom februára sme odoslali do Číny s požehnaním úradov 3 milióny rúšok: "Hrozby plynúce z náhleho vzniku epidémie v lokalite Wuhan boli verejne známe už 10. januára ...Zobrazit celý příspěvek

   Hej, a začiatkom februára sme odoslali do Číny s požehnaním úradov 3 milióny rúšok:

   "Hrozby plynúce z náhleho vzniku epidémie v lokalite Wuhan boli verejne známe už 10. januára 2020 zo správy Úradu verejného zdravotníctva SR, pričom premiér a vláda priebežne o vývoji situácie a rizikách s ňou spojených získavali aj utajené informácie spravodajského charakteru od príslušných zložiek a tiež správy získané diplomatickou cestou.

   Neskôr bola verejnosť o postupujúcej nákaze informovaná aj v správe z 23. januára 2020 - a v tom čase už boli oveľa dôkladnejšie informovaní aj ústavní činitelia zodpovední za krízový manažment a tiež predstavitelia bezpečnostných zložiek štátu.

   Dňa 27. januára 2020 sa teda na základe týchto viac ako dva týždne zhromažďovaných informácií uskutočnilo zasadnutie krízového štábu, ktoré zvolal premiér a zastupujúci minister zdravotníctva Peter PELLEGRINI pre hrozby súvisiace so šírením koronavírusu do Európy a na Slovensko.

   Jedným z poznatkov získaných členmi krízového štábu bol aj fakt, že Slovenská republika v tom čase nemala dostatok ochranných prostriedkov triedy FFP3 a Správa štátnych hmotných rezerv nedisponovala aj viacerými inými komoditami, ktoré sú na zvládnutie hroziacej vírusovej pandémie nevyhnutné. Boli prijaté viaceré závery, ktoré zaväzovali konkrétne orgány k rýchlemu a efektívnemu riešeniu tejto situácie.

   Zároveň bolo spravodajskými službami zistené, že na trhoch okolitých štátov a aj vo Francúzsku a aj na Slovensku dochádzalo v tom čase k masívnemu skupovaniu zásob zdravotníckeho materiálu použiteľného pri prevencii, resp. likvidácii nákazy koronavírusom úzkou skupinou podnikateľov a jeho uskladňovaniu v konkrétnych priestoroch. O týchto skutočnostiach boli informovaní oprávnení ústavní činitelia, pričom osobou s najväčším oprávnením bol práve slovenský premiér. Ako s touto informáciou naložil, neviem. V žiadnom z viditeľných krokov sa však jej závažnosť neprejavila. Naopak.

   29. januára 2020 vydal Úrad verejného zdravotníctva SR správu o zabezpečení informačného manažmentu medzi Slovenskom a Čínou v spolupráci s Ministerstvom zahraničia SR, takže pribudol ďalší oficiálny kanál, ktorým boli získavané nové a nové informácie o skutočnej povahe a závažnosti infekcie.

   5. februára 2020 sa objavila v médiách informácia o snahe získať povolenie na pristátie čínskeho lietadla, pričom Peter PELLEGRINI uviedol: “Ide o lietadlo, ktoré by malo na letisku vyzdvihnúť humanitárnu pomoc, ktorú poskladali aj niektoré slovenské firmy.” Že ide o humanitárnu pomoc uviedol opakovane s tým, že by údajne nebolo spravodlivé, aby sme bránili jej odvozu do Číny, ak už je pripravená. Ako sa neskôr ukázalo, premiér niekoľkokrát nehovoril pravdu. O žiadnu humanitárnu pomoc nešlo."

   Podrobnjšie - https://www.branik.info/post/p... Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
   16:45 17.03.2020

   Janko, naco tu kopirujete tamtie Branikove vyfabulovane zlomyselnosti. Ziadne "sme odoslali". Skupina slovenskych podnikatelov nakupila a predala do Ciny zdravotnicky material. Nic ...Zobrazit celý příspěvek

   Janko, naco tu kopirujete tamtie Branikove vyfabulovane zlomyselnosti. Ziadne "sme odoslali". Skupina slovenskych podnikatelov nakupila a predala do Ciny zdravotnicky material. Nic na bozom svete im v tom nebranilo a nezakazovalo okrem dodrzania hygienickych predpisov na letisku. Vlada nemala ziadne pravo im vyvoz zakazat, lebo nemala na zaklade coho vyhlasit iny pravny stav. Nebol tu jediny nakazany.Skrýt celý příspěvek

   • Janko Paliga
    22:21 17.03.2020

    "Janko, naco tu kopirujete tamtie Branikove vyfabulovane zlomyselnosti. " Vyfabulované? Už niekto na neho podal trestné oznámenie za ohováranie? Bol už usvedčený z lži za svoj ...Zobrazit celý příspěvek

    "Janko, naco tu kopirujete tamtie Branikove vyfabulovane zlomyselnosti. " Vyfabulované? Už niekto na neho podal trestné oznámenie za ohováranie? Bol už usvedčený z lži za svoj článok o tých rúškach? To, že začal kričať len dotknutý šmelinár, poukazuje skôr na verziu Bránika.... Ja si počkám, či ho niekto usvedčí z klamstva ..... Dovtedy mu budem veriť, že sa to tak udiať mohlo....

    "Nic na bozom svete im v tom nebranilo a nezakazovalo...." Ve´d práve, pomaly 2 týždne od zasadania krízového štábu, kde MUSELI VEDIEŤ, ŽE CHÝBAJÚ prostriedky pre občanov a HLAVNE zdravotníkov, a tí poskoci si budú radšej riešiť kšeft.... :-DSkrýt celý příspěvek

 • Pilot
  12:37 17.03.2020

  Bigotním Polákům bych věřil málo co míň, než geopolitické teze ať už ohledně viru, či jiné události :) Na druhou stranu ohledně zbrojení to dělají nesrovnatelně lépe než my. ...Zobrazit celý příspěvek

  Bigotním Polákům bych věřil málo co míň, než geopolitické teze ať už ohledně viru, či jiné události :) Na druhou stranu ohledně zbrojení to dělají nesrovnatelně lépe než my. Nicméně EU není a nikdy nebyla nic víc a nic míň, než ekonomicko-sociální-průmyslová, dejme tomu, skupina zemí, která nemá svoji armádu, ani sklady materiálu či doktorů, či vojáků. Prostě názory těch dvou ušmudlánků jsou úplně mimo mísu.
  Jen podotýkám, a věřím tomu, že spoustu pisatelů zde, kteří kritizují EU pro nečinnost, ji jindy kritizuje za činnost a vůbec její existenci.Skrýt celý příspěvek

 • Kikirík
  12:09 17.03.2020

  Kritika na EÚ je teraz veľká, to je pravda. Ja som napríklad v robote počul kolegov nadávať na EÚ ako nič nerobí atď. Počítam, že viacerí teraz nadávajú na EÚ, aj keď sú to skôr ...Zobrazit celý příspěvek

  Kritika na EÚ je teraz veľká, to je pravda. Ja som napríklad v robote počul kolegov nadávať na EÚ ako nič nerobí atď. Počítam, že viacerí teraz nadávajú na EÚ, aj keď sú to skôr “krčmové” kecy.

  Avšak kritika EÚ nie je oprávnená, keď že je to výhradne ekonomická a politická únia. Takže nevidím dôvod, aby EÚ mala niečo riešiť, keď že každý štát má vlastných politikov, “vodcov”, ktorí krajinu riadia a riešia problémy individuálne. EÚ tak isto neriadi armády členských krajín a tak isto nie je problém s uzatváraním hraníc, čo štáty robia tiež individuálne.

  Jediné, čo mohla podľa mňa EÚ zabezpečiť a kde zlyhala, je nedostatok zdravotníckeho materiálu a ochrana hraníc. EÚ mala hneď, keď sa vírus objavil v Európe, obmedziť alebo zakázať cestovanie. Alebo zatvoriť hranice. EÚ nevydala žiadne zákazy, ani nič neobmedzila ešte na úplnom začiatku. Všetko to riešili štáty individuálne. Vyššie som písal, že by EÚ za to nemala byť kritizovaná a teraz hu sám kritizujem, ale na druhú stranu, na takéto niečo sa dá ťažko pripraviť. Aj Čína, Taliani a ostatní, všetci boli prekvapení a situáciu podcenili. A po bitke je každý generál, takže som to myslel v tomto slova zmysle.

  Tak isto dúfam, že EÚ pomôže krajinám aj finančne, keď že to má veľké ekonomické dopady a vydá nejaké stimuly, čo by pomohlo vynahradiť alebo zmenšiť straty firmám. Horšie to bude potom, keď vírus aj trochu poľaví.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  10:38 17.03.2020

  Myslím, že nejhorší na tom je poznání, že můžete mít smlouvy se zahraničím na co chcete (respirátory), ale když teče do bot, tak se prostě plnit nebudou. Takže pro příště platí ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že nejhorší na tom je poznání, že můžete mít smlouvy se zahraničím na co chcete (respirátory), ale když teče do bot, tak se prostě plnit nebudou. Takže pro příště platí staré známé - jen to, co je doma, se počítá. A opravdu počítat mlžete jen s tím, na co si můžete ve skladu opravdu šáhnout. České jaderky mají fyzické zásoby jaderného paliva, ale co ostatní části kritické infrastruktury ?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3