Strach na Golanských výšinách

UNDOF
Foto: Obrněná kolona příslušníků UNDOF na Golanských výšinách, ilustrační foto / UN Photo/Wolfgang Grebien

Syrští rebelové zajali, „pohostili“ a poté zase propustili 21 filipínských členů mise OSN (UNDOF), kteří monitorovali situaci v neklidném regionu na Golanských výšinách. Muži v modrých přilbách padli do zajetí minulou středu. Po vyjednáváních a komplikacích s převozem, vzbouřenci nakonec všechny členy mírové mise OSN v neděli propustili na hranici s Jordánskem. 

Podle dostupných informací s nimi bojovníci zacházeli dobře a oni se tak cítili spíše hosty, než vězni. Je však velmi zvláštní, že rebelové (nejen v Sýrii) mohou „pozvat“ zástupce OSN na kávu, „hostit“ je několik dní a ještě si diktovat podmínky propuštění. Vše prozatím beztrestně a bez následků.

Bohužel je to jeden z dalších incidentů, které příliš nepřidávají důvěru syrským vzbouřencům. Otázka je, kolik dalších důkazů je potřeba v OSN i jinde k pochopení, s kým mají v Sýrii tu čest.

Infografika: Golanské výšiny / maps.google.com

Syrští rebelové: spojenec i nepřítel

Incident se stal ve středu v noci minulý týden, kdy Mučedníci z Jarmúku, jak se nazývají členové vzbouřenecké skupiny, zastavili konvoj OSN. Vzbouřenci zajali posádku konvoje a požadovali stažení syrských vládních jednotek z Golanských výšin.

Dopustili se zvláštního paradoxu, kdy zajali příslušníky organizace, jenž stojí za rebely (přesněji řečeno za podstatnou částí rebelů), tedy i za Mučedníky z Jarmúku v boji proti režimu Bašára Asada. Posílá jim jídlo, vybavení a přes perské monarchie i zbraně. Rebelové však nelogicky po OSN požadovali, ať donutí Asada stáhnout vojáky z Golanských výšin.

Video: Syrská občanská válka posledních dní. Syrští rebelové ničí vládní tank / YouTube

Pozorovatelé jsou však jednoduchou kořistí a v případě, že není nikdo jiný po ruce, proč to s nimi nezkusit. OSN je pro místní teroristy bezzubou organizací a hrozí od ní tak maximálně předvolání k soudu do Štrasburku.

Otázka zní, kdo je na „Golanech“ i celé Sýrii vlastně spojenec? Podporuje OSN a Západ opravdu tu „správnou stranu“? To jsou závažné otázky, které je třeba si vyjasnit dříve, než se začnou posílat zbraně. 

 

Mise OSN v Sýrii jen na ozdobu?

Minulý pátek se již izraelskými médi šířily informace o nových bezpečnostních opatřeních, které OSN v oblasti přijalo. Asi tím nejvýznamnějším je ukončení hlídkových činností během nočních hodin kvůli strachu z možného přepadení, anebo únosu.

Mise se tak stane slepou a v regionu jaksi zbytečnou. O motivaci některých jejích členů svědčí i fakt, že po středečním incidentu jich osm ustoupilo ze svých pozic pod ochranu Izraelců, jelikož měli obavy z vývoje tamního konfliktu.

Video: Syrská občanská válka posledních dní. Vládní tanky podnikají ofenzívu proti rebelům / YouTube

Pak se ale vynořuje otázka: „Z jakého důvodu modré přilby v regionu vlastně jsou?“ Přestože kvalitně vycvičení, dobře vybavení a vyzbrojení, bez mandátu zasáhnout nic moc neudělají, přestože by mohly.

Jak lze však vidět, někteří příslušníci OSN v případě prvních náznaků nebezpečí utíkají pod křídla izraelské armády.  Je tedy otázkou, jestli vynaložené prostředky do Pozorovatelské mise OSN pro uvolňování napětí UNDOF (United Nations Disengagement Observer Forc) jsou přímo vyhozené, nebo jenom špatně využité.

Izraelské obranné síly IDF se snaží přesvědčit státy, které se ještě podílejí na misi UNDOF, aby ze země neodjížděly. Hraniční pásmo prozatím „pozorují“ muži a ženy z Filipín, Austrálie a Indie. Mírotvorci z řad japonských a kanadských pozorovatelů odešli během několika posledních měsíců. Brzy je budou následovat i jejich kolegové z Chorvatska, kteří tak učiní v nejbližších dnech.

UNDOF (United Nations Disengagement Observer Force) je mise OSN, jejíž členové zajišťují dodržování „mírových“ podmínek na izraelsko-syrské hranici od roku 1974. Její činnost je založená na rezoluci Rady bezpečnosti č. 350 z 31. května, která navazuje na o několik měsíců starší rezoluci č. 338, jež nabádala k okamžitému příměří po skončení jonkipurské války na Golanských výšinách. Až do vypuknutí občanské války v Sýrii, patřila tato část izraelské hranice k nejklidnějším a vyjma několik střetů zde k závažnějším incidentům nedošlo.

Zdroj: Al Džazíra ,Times of Israel ,New York Times

Nahlásit chybu v článku


Související články

Súdánské války o krávy i území

Přes sto mrtvých si vyžádalo přepadení, které se odehrálo minulý týden v Jižním Súdánu. Boje jsou ...

Dva kroky k Intifádě

Poslední dny se Svatou zemí nese střelba a strach. Palestinští vězni drží hladovku, vojáci střílí do ...

Devatenáct mrtvých! Volby v Keni pokračují.

Africká Keňa má již skoro za sebou prezidentské volby. Hlasy jsou odevzdány, nyní je jednotlivé ...

Mochtár Belmochtár - muž, který zrušil „Dakar“

„Je to jeden z nejznámějších vojenských vůdců na Sahaře,“ prohlásil pro BBC na adresu jistého ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • liberal shark
    11:19 15.03.2013

    Stále znovu mě překvapuje naivita civilizovaného světa, který předpokládá respektování našich zákonů a pravidel ze strany divochů a barbarů, kteří se žádnými zákony neřídí a rozumí ...Zobrazit celý příspěvek

    Stále znovu mě překvapuje naivita civilizovaného světa, který předpokládá respektování našich zákonů a pravidel ze strany divochů a barbarů, kteří se žádnými zákony neřídí a rozumí jen namířené zbrani.Skrýt celý příspěvek

  • hovorka11
    08:27 13.03.2013

    Srbský Marko Nicovič objasňuje cíle v Kosovu a současné hrozby, které podporujeme: "Jste profesionální policista, mnoho let jste bojoval s mezinárodním pašováním drog. Toto zlo ...Zobrazit celý příspěvek

    Srbský Marko Nicovič objasňuje cíle v Kosovu a současné hrozby, které podporujeme:

    "Jste profesionální policista, mnoho let jste bojoval s mezinárodním pašováním drog. Toto zlo se každým rokem stále víc šíří po celé Evropě. Mezinárodní organizace vynakládají obrovské prostředky na boj s narkodealery a výsledky nejsou nijak působivé. V čem je příčina: Kdo je dnes hlavním obchodníkem s drogami?

    „Na Balkánu kontrolují drogy Albánci. Byl jsem náčelníkem oddělení pro boj s drogami. A jsem dobře informován. Albánci mají svůj jazyk, své obyčeje i zákony, které se dochovaly ještě z dob středověku. Mají velice přísný a silný systém příbuzenských vztahů a podřízenosti. Hlavním problémem je to, že lidé od policie nemohou nijak proniknout do řad albánské mafie. Ve velkých albánských rodinách se totiž všichni navzájem znají.

    V Německu každý rok mění 200 Albánců-překladatelů, kteří odposlouchávají telefonické hovory mezi Albánci. Ale informace z policejních okrsků se stejně dostanou do rukou albánské mafie.

    Albánci teď mohou koupit kohokoli. Mají velice vlivné lobbisty po celém světě. 35 milionů Kurdů žije mezi Sýrií, Irákem a Tureckem. Ti také svádějí boj o svůj vlastní stát, nikdo na Západě jim v tom ale nepomáhá. A kvůli půldruhému milionu Albánců začali bombardovat Jugoslávii. Tohle dokážou peníze získané prodejem drog, který kontrolují Albánci. Teď se už na Západě narodila třetí generace Albánců, jsou to děti gastarbeitrů, kteří odjeli z Jugoslávie ještě za vlády Tita. Udržují své tradice v kterékoli části světa.

    Myslím si, že z Albánců se brzy stane bílá Al-Káida v Evropě. Albánci potřebují drogy kvůli svému podnikání. A Al-Káida zase potřebuje rozvědku a „bílou“ strukturu v Evropě a Americe. Už jsem na to Evropany a Američany upozorňoval. Zatím je ale albánská mafie stále silnější a vlivnější. Nebo snad s nimi nechce nikdo nic mít?“Skrýt celý příspěvek

  • asdf
    01:19 13.03.2013

    presne jak pise ADM

    presne jak pise ADM

  • ADM
    23:44 12.03.2013

    Tak jako všude jde vlastně o prachy a o moc, že. Je jedno jestli je to Sýrie, Irák, Afghánistán, Libye nebo KLDR. Proč by mělo nějakého Amíka, Brita či Němce zajímat, že někde v ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak jako všude jde vlastně o prachy a o moc, že. Je jedno jestli je to Sýrie, Irák, Afghánistán, Libye nebo KLDR. Proč by mělo nějakého Amíka, Brita či Němce zajímat, že někde v nějaké z těchto výše jmenovaných zemí dochází k porušování lidských práv a svobod? To je samozřejmě nezajímá.

    Je to klasický přístup, který předváděla Evropa v době kolonizování světa. Vysála a okradla bohatství ostatních aby se sama v sobě nerozpadla. Ty bývalé kolonie dostala do takové situace, že bez okupace nebo nějaké kontroly ani nedokáží normálně fungovat.
    V současnosti je to úplně to samé, jenomže je to zabaleno do roušky jménem 'zavedení demokracie'. Všechny ty mírové mise, které mají přinést blahobyt, svobodu a to 'dobro' do zemí, kde to 'nebylo' jsou jenom velké závody o trhy, které tyto země poskytují.

    Celý problém byl v lidech, kteří zde vládli a nedovolili Západu vniknout se svými zákony trhu a demokracií do jejich zemí a proto je důležité zavést demokratický systém, aby poté bylo možné tyto země postupně zadlužit a vysát pod rouškou demokracie a spravedlivého tržního systému.

    Jak se vysekat z krize? Jednoduše. Zavedeme demokracii v některých 'nedemokratických' státech. Napumpujeme do něj nekrytý kapitál, vystavíme infrastrukturu, postavíme firmy. Poté bude země prosperovat a všichni se budou míti dobře. Tak to samozřejmě není. Ty peníze nám vrátíte i s úroky, na které nebudete mít a tím pádem si to vezmeme jiným 'spravedlivým' způsobem a donutíme vás si od nás půjčit abyste mohli splácet vaše dluhy nám. Postupně z vás vysajeme všechno bohatství a poté pokojně demokraticky odejdeme.

    Krásným příkladem je mise ISAF. Západ tam pumpuje obrovský kapitál, který jednou bude chtít splatit. Je to prostě jednoduchá válečná dlouhodobá investice. Nakonec se z 'recesí' a dluhy zmítaného Západu stane věřitel, který opět oddálí svůj zánik. - Ne, neříkám tím, že ten voják co tam bojuje tam je jenom pro prachy. Ten chce aby se ti lidé měli dobře. Nepřeje si aby ti lidé zbytečně umírali, trpěli nebo jiným způsobem strádali. Jsme lidé a chceme si pomáhat.... Jenomže je to opravdu tak? Na každého člověka co se má 'dobře' žije na zemi dalších 10 co se tak dobře nemá. Je to tak, že buď budeme trpět my, nebo oni. Ale je to, co děláme dobře, nebo špatně? Určitě je to cesta, kterou jsme si zvolili, jenomže co se stane až nebudeme mít co vysávat...Skrýt celý příspěvek

  • Nicolai
    20:08 12.03.2013

    Chceme-li se bavit o islamistických radikálech v sýrii, musíme si uvědomit že nejvíce je podporuje právě Assad. Ano, podporuje. Právě způsobem, jakým proti nim bojuje. Nebere totiž ...Zobrazit celý příspěvek

    Chceme-li se bavit o islamistických radikálech v sýrii, musíme si uvědomit že nejvíce je podporuje právě Assad. Ano, podporuje. Právě způsobem, jakým proti nim bojuje. Nebere totiž ohledy a mnohdy se chová k místním lidem hůře než oni ve jménu vítězství nad islámem, čímž dává radikálním muslimům legitimitu k boji v očích civilistů a ti je pak podporují. To je důvod proč západ podporuje "rebely". Doufá že pokut vyhrajou rychle, převezmou moc (možná za mírné pomoci) ti umírněůnějšíu. Naopak čím déle bude Assadův režim vzdorovat, tímm více bude radikálních muslimů v zemi a. budou mít větší podporu.Skrýt celý příspěvek

  • hovorka11
    18:42 12.03.2013

    Autor: Jisrael | Přidán: 12.03.2013 11:23 Podporovat sunnity nebo šiity je jako podporovat hitlera nebo himmlera ------------------------- Naprosto nesouhlasím. Problém je v ...Zobrazit celý příspěvek

    Autor: Jisrael | Přidán: 12.03.2013 11:23
    Podporovat sunnity nebo šiity je jako podporovat hitlera nebo himmlera
    -------------------------
    Naprosto nesouhlasím. Problém je v nás.
    Islamizace je záměrně podporována z naší strany vůči občanům stejné víry jako jsme my (např. Kosovo, Líbye. Sunntští islamisté páchají bombové útoky v Íráku atd. To vše je pouze možné díky finančním zdrojům od našich spřátelených sunitských totalit jako je např. Katar a Saudská arábie. Těm jsme to povolili a kryjeme jim záda mediální cenzurou o nich a válkou za "svobodu a demokracii".
    Jak vidíte, tak historie se opakuje- tentokrát na země od nás na východ děláme most islamistům.
    Problém je v tom, že islamisté se pouze nedrží v bojích těch našich správných koridorů, ale zároveň bojují proti nám. Islamismus je proto silný, protože islamisté jsou lépe a informováni o naší proradnosti vůči vlastním spojencům- a to už tady bylo.Skrýt celý příspěvek

  • hovorka11
    18:21 12.03.2013

    https://www.youtube.com/watch?... Toto video je z přednášky na vysoké škole, kde přednášející uvádí poslední zprávy z návštěvy českých ...Zobrazit celý příspěvek

    https://www.youtube.com/watch?...

    Toto video je z přednášky na vysoké škole, kde přednášející uvádí poslední zprávy z návštěvy českých nezávislých novinářů v Sýrii.
    Je to jen pro lidi s dobrým žaludkem, protože se to zcela zásadně liší od propagandy v našich médií.
    Přímo tam uvádí počet dolarů vyplácených Katarem za zabití vojáka. Uvádí tam částky za uplacení armádního důstojníka a způsoby falšovaného filmování obětí "vládních vojáků" a způsobu přebírání zpráv od islamistů západními médii.
    Pokud by jsme byli křesťani, tak by jsme zachránili lidi v Sýrii, které chrání Assad jako vůdce režimu bránící lidi proti vyvraždění islamistickými sunitskými fanatiky. Pokud Assad padne, tak budou vyvražděni alawité, židé, křesťané a ostatní nesunitští obyvatelé Sýrie- jsou to naši i spojenci reprezentovaní FSA s mluvčími v Londýně.
    ---------------------
    Osobně si myslím, že cílem islamizace Sýrie ze strany západu je zmocnit se důležitých surovinových míst a obsadit tranzitní oblasti surovin.
    Bez radikálních vražedných islamistů to nejde z prostého důvodu- dopadlo by to jako v Afgánistánu, kde proti koalici bojují všichni místní a jednoho člena "rekonstrukčního týmu" musí bránit 50 vojáků s kaplany.
    Islamisté pro nás dělají " vyčišťovací" práce a zavádí středověký režim, který umožní přístup k těžbě surovin za nízké náklady. Stalo se to tak i v Líbyi, odkud je část islamistů bojujících v Sýrii.
    USA by na Sýrii zřejmě zaútočilo pokud by na břehu nebyly protilodní baterie s raketami Yakhont, které udržují spojenecké loďstvo dostatečných 200 km od břehu.

    http://www.youtube.com/watch?v...

    Zajímavé jsou i zprávy o objevení špionážního zařízení Izraele na pobřeží Sýrie. Domnívám se, že je to "nezištná" pomoc spojence pro možnost zaměření a zlikvidování těchto raket, které přesahují rychlost M3 a letí cca 6 m nad hladinou. Jsou takřka nezlikvidovatelné ve fázi, kdy přejdou na nízkou letovou dráhu.
    Sledoval jsem dění v Líbyi s převozy islamistů z Benghází spojenci z NATO do míst bojů.
    Islamisté v Líbyi neměli bez naší válečné podpory sebemenší šanci. GB to stálo cca 7x překročení rozpočtu na svržení režimu a dnes je díky tomu jedna z nejzadluženějších států EU.
    Záměrná islamizace bude s pomocí NATO pokračovat dál a bude držena v patřičných koridorech. Mali do toho nepatřilo.Skrýt celý příspěvek

  • pukovnik
    17:51 12.03.2013

    Na aku p*icu tam su ti vojaci ked sa nedokazu branit a nechaju sa zajat. Cert zober mandat, co by im spravili keby sa branili? Pokarhanie pred velitelom utvaru, vypoved? Keby boli ...Zobrazit celý příspěvek

    Na aku p*icu tam su ti vojaci ked sa nedokazu branit a nechaju sa zajat. Cert zober mandat, co by im spravili keby sa branili? Pokarhanie pred velitelom utvaru, vypoved? Keby boli povstalci extremnesi a odrezali im hlavy ako to ini lubia tak co? Vojak sa necha zajat bez boja, hanba. To niesu vojaciSkrýt celý příspěvek

  • Ultramarinus
    14:58 12.03.2013

    Islam vseobecne nejakemu souziti, nebo kulturni a nabozenske toleranci spis nehovi, ale je lepsi zkouset mluvit s umirnenym muslimem, nez s "ortodoxnim" muslimem. Kdyby nevznikalo ...Zobrazit celý příspěvek

    Islam vseobecne nejakemu souziti, nebo kulturni a nabozenske toleranci spis nehovi, ale je lepsi zkouset mluvit s umirnenym muslimem, nez s "ortodoxnim" muslimem. Kdyby nevznikalo tolik islamskych statu, a islam si udrzoval sekularni nadhled, nepredstavoval by Islam takove potencialni trable. Potiz je v tom, ze na blizkym vychode imama od politika nerozeznas.Skrýt celý příspěvek

  • Jisrael
    11:23 12.03.2013

    Podporovat sunnity nebo šiity je jako podporovat hitlera nebo himmlera

    Podporovat sunnity nebo šiity je jako podporovat hitlera nebo himmlera

  • Standa
    10:20 12.03.2013

    Pro: Jiří Tintera. Zda-li se mýlím, nebo ne, to nedokáže v dnešní době říct absolutně nikdo. Trochu to mám teď nastudované, protože jsem na to dělal práci. V Sýrii se prolíná ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro: Jiří Tintera.
    Zda-li se mýlím, nebo ne, to nedokáže v dnešní době říct absolutně nikdo. Trochu to mám teď nastudované, protože jsem na to dělal práci. V Sýrii se prolíná několik skupin. Že je FSA nejednotnou směsicí různých skupin od pravé syrské opozice po radikální islamisty až po pašeráky a kriminálníky, to už dnes asi ví dost lidí. Otázkou zůstává, kdo z opozice bude uznán jako reprezentant opozice. Já si troufnu říct, že ani Turecko, ani SA a Katar společně se zápaními zeměmi nebudou podporovat radikální islamisty, ale skutečnou syrskou opozici, která by měla vyměnit alavitské vedení země a nahradit ho přechodnou národní radou. Pak by měly být vyhlášeny volby za dozoru OSN. Je to hodně spekulativní, ale není to o moc spekulativní, než ostatní názory. Mnoho lidí vůbec nebere v potaz jednu důležitou věc, a to je Turecko a jeho rozmach v regionální mocnost. I přes nárůst islamismu v Turecku si nemůže Turecko dovolit mít za souseda radikálního islamistu, který by mohl chtít vyvážet svou ideologii do Turecka a rozkolísat tak východní Turecko, beztak zmítané nepokoji kurdské menšiny. V Sýrii se to zamíchalo tak, že už ani nejde tolik o arabské jaro, ale o zájmy regionálních mocnostní a v neposlední řadě už i světových mocností. Ukončení války je závislé hlavně na dohodě světových mocností a jejich podpoře té, či oné straně. Rozhodně ale Hizballáh a Írán nebudou podporovat sunnitský stát. Hizballáh by tím přišel o ideologického spojence, který mu dodával zbraně a Írán by přišel o posledního spojence v regionu, se vzrůstající mocí iráckých šiítů ani nelze vyloučit zapojení Iráku do konfliktu, nemyslím tím přímo vojenského, ale může to být pomocí financí, zbraní a politické podpory. Ten konflikt může gradovat až do zhroucení státu jako takového, pak už to bude jen území, na kterém si budou vyřizovat účty regionální mocnosti. Každopádně podpora rebelů je pro civilní obyvatelstvo nejhorším zlem, Asad započal reformovat společnost, nešlo to tak rychle, ale dělo se to neustále. Stát dokázal zajišťovat základní služby a bezpečnost. Problémem byla nezaměstnanost, ta by ale s uvolněním socialistického řízení ekonomiky mohla být postupně eliminována. Vše by trvalo déle, ale pořád lepší, než válka. Rozdíl mezi např. Libyí a Irákem na jedné straně a Sýrií na straně druhé jsou zásoby surovin využitelných jako příjem pro poválečnou rekonstrukci země. Sýrie měla oproti Libyii i Iráku více diverzifikovanou ekonomiku, s občanskou válkou ale dochází k ničení výrobních prostředků a k narušení dodavatelsko-odběratelských vztahů. Proto je zapojení OSN a potažmo celého světa do rekonstrukce Sýrie nezbytnou podmínkou pro obnovu společnosti jako takové a ekonomické základy jsou podmínkou ke zřízení demokratických institucí na území Sýrie. Pokud bude Sýrie ponechána jak je, bude jen líhní islámského radikalismu.
    Sorry, jsem se nechal unést......Skrýt celý příspěvek

  • Ontos
    10:20 12.03.2013

    Pohled z druhé strany http://www.youtube.com/watch?v...

    Pohled z druhé strany http://www.youtube.com/watch?v...

  • JiriTintera
    09:50 12.03.2013

    Vážený Stando, podle mého názoru se mýlíte. Vše nasvědčuje tomu, že jedno méně nesnášenlivé muslimské uskupení bude nahrazeno militantní bandou, která usiluje o celosvětovou ...Zobrazit celý příspěvek

    Vážený Stando,
    podle mého názoru se mýlíte. Vše nasvědčuje tomu, že jedno méně nesnášenlivé muslimské uskupení bude nahrazeno militantní bandou, která usiluje o celosvětovou muslimskou hegemonii. Na tuto nesnášenlivou pakáž evropské, či severoamerické, finesy neplatí.

    Podle mého jejich chápání světa zamrzlo na úrovni našeho středověku, takže doporučuji oprášit heslo našich předků, kterému určitě porozumí - Bijte je, nikoho neživte!Skrýt celý příspěvek

  • palo
    09:25 12.03.2013

    a preco by moslimski retardi ktorym slovnik zacina aj konci u alah akbar mali mat nejake sympatie?

    a preco by moslimski retardi ktorym slovnik zacina aj konci u alah akbar mali mat nejake sympatie?

  • Standa
    08:19 12.03.2013

    Martin: Opravdu jde o ropu a plyn? Sýrie už ropy moc nemá a moc jí nestačí ani pro vlastní potřebu. Co se týče plynu, tak ten Sýrie má, ale netěží se v množství, které by někoho ...Zobrazit celý příspěvek

    Martin: Opravdu jde o ropu a plyn? Sýrie už ropy moc nemá a moc jí nestačí ani pro vlastní potřebu. Co se týče plynu, tak ten Sýrie má, ale netěží se v množství, které by někoho vůbec lákalo jako kořist. Plyn se bude možná těžit v budoucnu, až opadne současné válečné nadšení....... V Sýrii jde spíš o to, že je spojenec Íránu a podporuje Hizballáh a ještě hostí na svém území ruskou vojenskou základnu. Když rozbijou Sýrii, tak Írán zůstane sám, na Irák se nemůže moc spolehnout, protože ten je stále pod vlivem USA. A Turecko společně se Saudskou Arábií a Katarem usilují o nastolení vlády sunnitů a tím vytvoří nárazník proti Íránu a Iráku, který se poslední dobou kloní spíše k Íránu,,,,protože je spojuje náboženství a společné hraniční spory jsou již vyřešeny.Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    07:46 12.03.2013

    To je sranda. V Mali francouzi střílej tu samou pakáž jako tady a tohle sou "rebelové" a tamto "teroristi". Nojo, jenže Bašár si v minulosti nenechal do vládnutí moc kecat a ...Zobrazit celý příspěvek

    To je sranda. V Mali francouzi střílej tu samou pakáž jako tady a tohle sou "rebelové" a tamto "teroristi". Nojo, jenže Bašár si v minulosti nenechal do vládnutí moc kecat a nakupoval taky spíš z východu než ze západu, tak to jako ne, to by nešlo. Rebelum dáme, stejně to platí někdo jinej (rozuměj daňoví poplatníci) a oni si pak třeba i něco dalšího koupěj a nechaj nás vybudovat základnu. No a když ne, tak z nich uděláme teroristy a podnikneme další "operaci za dosazení demokracie". Koneckonců vojáci sou doma z Iráku a Afghán taky opuštíme, tak se přece nebudou flákat v kasárnách.

    Ovšem naši rebelové, to je taky pěkná sebranka. Hoši to jsou švarní, slušivě oblečení, akorát ten slovník mají trošku jednodušší - nic víc než Alláhu akbar z nich nedostaneš. To by mě zajímalo, jak se ptají na cestu. A co má Alláh společnýho s tím, že PTŘS zničí tank, taky.

    No, dosti ironie. Že jsou mise OSN bezzubé se všeobecně ví a také mají poměrně smutnou (ale bohatou) tradici stáhnout ocas a utéct, když by měly začít dělat to proč jsou na konkrétním místě nasazený (Rwanda, Bosna). Na druhou stranu - kdo by se nechal dobrovolně zastřelit od bandy hadrohlavů, který má chránit a oni na něj místo toho mířej kvérem.

    Doufám, že Bašárovi nedojde dech, poslední zprávy nebyly dvakrát příznivý, možná že Rusko zvedne pomoc jeho armádě, otázka je, nakolik Sýrii tahle válka ekonomicky zničí, válka je vždycky drahá kratochvíle a obnova zničené země taky není za hubičku.Skrýt celý příspěvek

  • Martin
    07:19 12.03.2013

    S teroristy se nevyjednává. Teroristé se střílí. Syrští povstalci jsou jen banda teroristů podporovaných wahabistickou Saudskou Arabii, USA, VB, Francii. Jde jen o ropu a plyn. ...Zobrazit celý příspěvek

    S teroristy se nevyjednává. Teroristé se střílí. Syrští povstalci jsou jen banda teroristů podporovaných wahabistickou Saudskou Arabii, USA, VB, Francii. Jde jen o ropu a plyn. Nikoho nezajímá nějaká demokracie, která v Syrii byla v minulosti mnohem větší než v současných USA - spojených státech fašistických. Doufám ve vítezství vojsk prezidenta Assada který se brání zahraniční okupaci. Více by se v boji proti terorismu mělo zapojit i Rusko. To jako jedno z mála nazývá vše stále stejně. Ne jako NATO pro které jsou to v Afganistanu teroristé, v Syrii spojenci. Arabský extremismus je hrozba pro Evropu, tak proč jí místo likvidace ještě podporovat.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...