Maďarskou protivzdušnou obranu posílily komplexy NASAMS

Maďarskou protivzdušnou obranu posílily komplexy NASAMS
Maďarský NASAMS / honvedelem.hu (Zvětšit)

Maďarský 205. raketový pluk protivzdušné obrany PVO (MH Dánielfy Tibr 205. Légvédelmi Rakétaezred) převzal první dvě palebné jednotky (nebo její části) norsko-amerického komplexu NASAMS (National Advanced Surface-to-Air Missile System). K předávce došlo na základně v Györu za účasti maďarského ministra obrany Kristófa Szalaye-Bobrovniczkého.

„Bezpečnost Maďarů je ode dneška mnohem lépe chráněna a zaručena. Žádná národní suverenita, bezpečnost a obrana státu se neobejde bez dobře fungujícího pozemního systému protivzdušné obrany,“ prohlásil maďarský ministr obrany při slavnostním aktu předání. „Maďarské ozbrojené síly mají zcela nový a nejmodernější raketový systém protivzdušné obrany, který je novým dílkem velké skládačky.“

„Jednou z největších schopností tohoto systému je možnost síťového propojení na základě řídicích stanic [FDC], což poskytuje bezkonkurenční flexibilitu,“ dodal maďarský ministr obrany.

Maďarsko objednalo šest palebných jednotek a technické vybavení pro menší jednotku NASAMS na podzim roku 2020. Palebná jednotka (fire unit) je podle západní terminologie nejmenší možná sestava pozemní PVO schopná samostatného působení – u západního komplexu PVO jde klasicky o kontejnerové místo velení a řízení palby, radiolokátor a odpalovací zařízení.

Slavnostní předání komplexů NASAMS

Vše doplňuje „posilující“ komunikační (pro bezdrátové datové propojení prvků jednotky) a energetická (generátory) infrastruktura. Základním rysem západní „fire unit“ je právě rozprostření a bezdrátové sesíťování prvků jednotky na velkém prostoru. Nepřítel takovou jednotku prakticky nemůže celou zničit. Sesíťování také dovoluje větší flexibilitu – jde o stavebnicový systémy škálovatelný (prvky, senzory) podle místa nasazení a typu úkolu.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Litva kupuje systémy protivzdušné obrany NASAMS

Litva pokračuje s výrazným posilováním svých ozbrojených sil. Po pořízení 88 bojových vozidel ...

Protivzdušný systém NASAMS 2 pro Maďarsko

V únoru letošního roku maďarská média přinesla první informace o zájmu armády nakoupit raketový ...

Maďarsko kupuje systémy protivzdušné obrany NASAMS. Co Česká republika?

Americký velvyslanec v Maďarsku David Cornstein a maďarský ministr obrany Tibor Benkő společně ...

Podepsáno: Maďarsko získá systémy protivzdušné obrany NASAMS

Poslední říjnový den generálplukovník Ferenc Korom, velitel maďarských ozbrojených sil, podepsal ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.