Tomáš Soóky: Přál bych si, abychom byli mezi zeměmi NATO absolutní špičkou ve využívání 3D tisku

Tomáš Soóky: Přál bych si, abychom byli mezi zeměmi NATO absolutní špičkou ve využívání 3D tisku
Polní verzi 3D tiskárny Markforged lze použít i v bojových podmínkách – kde a kdy je právě třeba / Markforged (Zvětšit)

Logistika je jednou z priorit každé armády, bez její modernizace to nepůjde. Pro armádní logistiku je klíčové udržet techniku funkční na bojišti i v zázemí. 3D tisk má v tomto ohledu sehrávat zásadní roli. „Současné konflikty, včetně toho na Ukrajině, ukazují, že optimální využití aditivní výroby může být klíčem k úspěchu,“ říká Tomáš Soóky, zakladatel společnosti 3Dwiser.

Česká armáda i český obranný průmysl mají o aditivní výrobu, tedy o 3D tisk stále větší zájem. Praktickým využitím se zabývají i vědecká a univerzitní pracoviště, včetně brněnské Univerzity obrany. Ta hostila ve spolupráci s neziskovou organizací DefSec Innovation Hub konferenci, která svedla dohromady soukromý sektor, akademiky a zástupce armády. „Pro naši univerzitu není aditivní výroba nic nového, se soukromým sektorem spolupracujeme. Všichni si ale přejeme, aby tempo zavádění inovativních technologií do budoucích vojenských schopností bylo o poznání rychlejší,“ říká Zuzana Kročová, rektorka Univerzity obrany.

Česká armáda je zatím se zaváděním 3D tisku pozadu. „Souhlasím s paní rektorkou, že musíme zvýšit tah na bránu. Máme všechny předpoklady k tomu, abychom byli v této disciplíně úspěšní. Musíme se zamyslet, jak zrychlit akviziční procesy. Od spolupráce s Univerzitou obrany si slibujeme, že bude katalyzátorem těchto změn,“ zdůrazňuje Tomáš Soóky.

Univerzita obrany je díky svému těsnému propojení s Ministerstvem obrany logickým partnerem. Nezpochybnitelnými a odhodlanými partnery jsou ale i civilní univerzity a jejich vědecká pracoviště. Konference tohoto typu se neobejdou bez účasti expertů z Českého vysokého učení technického. V Brně se ve sdílení informací a aktuálních trendů dobře doplňovali se svými protějšky se Západočeské univerzity. „Jsme připraveni podpořit rozvoj útvarů aditivní výroby v armádních jednotkách, aby byla připravena na rychlý budoucí růst aditivní výroby pro armádní užití,“ shrnul jménem akademiků profesor Michael Valášek z pražského ČVUT.


Akviziční proces je pomalý, proto 3D tisk v armádě zatím nenaplňuje potenciál, říká Tomáš Soóky, ředitel 3Dwiser; větší foto / Adhog

Americké námořnictvo je v nasazení 3D tisku nejdále

3Dwiser je v Česku absolutní špičkou v oboru. Zastupuje u nás i světově proslulé značky ve všech klíčových segmentech aditivní výroby. V Brně zaujala společnost Nikon SLM Solutions, firma charakteristická japonskou technologickou vyspělostí a německou precizností. Její aditivní výroba z kovů využívající vícelaserové 3D tiskárny nachází uplatnění v leteckém, obranném nebo automobilovém průmyslu či ve zdravotnictví. „Naše nejmodernější tiskárny umí vyrábět lehké a zároveň robustní a tvarově velmi složité díly – od lopatek turbín a raketových motorů až po konstrukční prvky,“ zdůraznil úvodní řečník programu Benjamin Baeumer, zástupce společnosti.

Globální věhlas má také společnost Markforged. Pro armády NATO připravila unikátní 3D tiskárnu X7 Field Edition pro výrobu lehkých a odolných kompozitů, které lze vytisknout doslova kdy a kde je právě třeba. Slouží mj. přímo na palubě atomové ponorky U.S. Navy a využívá ji také americká námořní pěchota. Letadlem ji lze v odolném pouzdře převážet i do těch nejodlehlejších oblastí a shodit padákem na místo určení. Desítky těchto tiskáren už najdeme hned v několika zemích, model X7 slouží také na Univerzitě obrany v Brně. Spolupráci s ozbrojenými silami NATO Markforged neustále rozšiřuje, vytištěný díl dnes najdete třeba u dveří podvozku letounu F-35, který se stane v blízké budoucnosti nejvýznamnější akvizicí Armády České republiky.


Rozvoj inovací a novátorských přístupů je hlavním cílem Kristiny Soukupové, zakladatelky DefSec Innovation Hub; větší foto / Adhog

Kouzlo inovace a reverzního inženýrství

„3D tisk ale může pomoci nahradit i starší díly pomocí reverzního inženýrství. S využitím 3D skeneru mohou jednotky v terénu nasnímat zastaralé a polámané díly, upravit data a poslat je do tiskárny, kde vzniknou nové. V armádě často pracujete se zbraňovými systémy, které jsou v provozu více než 20 let. Náhradní díly proto na trhu již nemusejí být dostupné,“ říká Miloš Jovanovič, host konference z americké společnosti Markforged.

Možnost rychle a aspoň dočasně nahradit byť jen jeden poškozený díl bojové techniky tak, aby stroj mohl opustit bojiště, nebo aby si voják mohl opravit či vylepšit výstroj, je něco, co armády a obranný průmysl stále silněji přitahuje k 3D tisku. A právě válka na Ukrajině jeho zavádění urychluje. 3D tisk dnes pracuje s různými materiály, zdaleka nejen s plasty. Stále častěji nacházejí uplatnění lehké a překvapivě odolné kompozity se spojitou uhlíkovou výztuží, stejně jako ultra polymery a špičkové kovy.

Všech výhod, které materiálová různorodost nabízí, lze využít pouze při zajištění konzistentní kvality: od sledování probíhajícího procesu tisku přes analýzu prototypů až po kompletní kontrolu prvního výrobku. Právě v této disciplíně je světovým expertem společnost ZEISS; poskytuje plně digitalizované pracovní postupy, které pomáhají zlepšovat kvalitu, pochopit příčiny poruch, řídit trvalé zlepšování procesů a stanovovat standardy pro budoucí sériovou výrobu.


3D tisk tradiční výrobu úplně nenahradí, dokáže ji ale skvěle doplnit – třeba o tvarově složité výtisky z kovů, jak ukazuje precizní díl od Nikon SLM Solutions; větší foto / Adhog

3D tisk šetří čas i peníze

3D tisk může vstoupit i do oblastí, které na první pohled s pokročilými technologiemi nesouvisejí. I tady zdání klame. Mezi účastníky konference v Brně byla i firma Kříž, specialisté na výšivky, které zdobí uniformy vojáků, policistů a hasičů. Tato produkce je už nyní technologicky poměrně náročná. I tyto společnosti ale hledají způsob, jak prostřednictvím té nejvyspělejší aditivní výroby dodat svým výrobkům co nejvyšší přidanou hodnotu. „Myslím, že výsostné znaky nemusejí být jen krásné a reprezentativní. Chtěl bych jim do budoucna dodat ještě vyšší uplatnění, třeba schopnost měřit vitální funkce nositelů našich uniforem. Budu rád, když najdu partnery, kteří mi s vývojem a výrobou pomohou,“ říká Libor Kříž, majitel společnosti.

Těžko si představit – i ve vzdálenější budoucnosti – že půjde vytisknout úplně vše. 3D tisk má ale obrovský potenciál. „Technologie a stroje se rychle vyvíjejí, přednosti 3D tisku se stále víc prosazují v praxi. Aditivní výroba nemá nutně nahradit tradiční výrobní postupy, ale dokáže je výborně doplnit a přináší zcela nové možnosti. Už teď nabízí větší flexibilitu, umožňuje vyrábět mnohem složitější tvary, na míru přizpůsobené díly v menších sériích i kusově na zakázku, v celkovém součtu umí být levnější,“ zdůraznil na závěr konference Tomáš Soóky.

DefSec Innovation Hub je česká nezisková organizace. Jejím cílem je vytvořit funkční obranný a bezpečnostní inovační ekosystém. Hledá netradiční partnery a netradiční řešení, sehrává roli zprostředkovatele komunikace mezi vládními a organizacemi, akademickou sférou a soukromým sektorem. DefSec Innovation Hub je českým uzlem v rámci "NATO Innovation Network".

Společnost 3Dwiser vznikla v roce 2014 s cílem nabídnout profesionální a specializované služby náročným zákazníkům a firmám na dynamicky se rozvíjejícím trhu 3D technologií. Patří k nejrychleji rostoucím společnostem v segmentu s nejširší nabídkou v oblasti 3D tisku a 3D skenování. Od roku 2020 je 3Dwiser součástí mezinárodní sítě ADMASYS International působící v zemích střední a východní Evropy.

Markforged je americká veřejná společnost zabývající se aditivní výrobou, která navrhuje, vyvíjí a vyrábí průmyslovou platformu 3D tiskáren, softwaru a materiálů (The Digital Forge) umožňující výrobcům tisknout díly v místě potřeby. Společnost sídlí ve státě Massachusetts. Markforged založili Gregory Mark a David Benhaim v roce 2013. Společnost vyrobila první 3D tiskárny schopné tisknout spojité výztuže z uhlíkových vláken.

Nikon SLM Solutions je německý výrobce průmyslových 3D tiskáren, který se zaměřuje na aditivní výrobu kovů a vícelaserovou technologii. Je předním dodavatelem těchto strojů v oboru. Společnost Nikon koupila společnost SLM Solutions v roce 2023, a stala se tak globálním lídrem v oblasti aditivní výroby kovů. Společnost sídlí v německém Lübecku.

Carl Zeiss AG je německá firma, vedoucí mezinárodní skupiny společností v oboru optiky a opto-elektroniky s celosvětovou působností. Společnost patří mezi nejstarší firmy na světě podnikající v oboru optiky. Sídlem společnosti je Oberkochen. Společnost byla založena německým optikem Carlem Zeissem v Jeně.

KŘÍŽ s.r.o. Za 30 let se firma vypracovala ve společnost s několika desítkami zaměstnanců. Kříž jsou specialisté na výšivky a tisk. Mají zkušenosti i s velkými státními zakázkami, mezi spokojené zákazníky patří i Armáda ČR, Hasičský záchranný sbor či Policie ČR.

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Kapoun: Česká republika umí vyrábět satelity i rakety

Petr Kapoun je ředitelem a zakladatelem brněnské společnosti S.A.B. Aerospace, která je ...

Český průmysl a Univerzita obrany: Využití 3D tisku pro potřeby české armády

Rektorka Univerzity obrany Zuzana Kročová si velmi dobře uvědomuje, že je stále ještě mnoho ...

Rychlejší zbrojní výroba: Tištěné raketové motory

Coloradský start-upový výrobce raketových motorů Ursa Major (latinsky Velká medvědice) představil ...

FPV drony: Revoluce ve válčení

Válka na Ukrajině bezpochyby a absolutně ukázala význam malých bezpilotních systémů SUAS (Small ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • pjaro77
  12:09 13.12.2023

  https://www.czdefence.cz/clane... V některých armádách NATO však prosazují jiný přístup, a to vyrábět „kdy a kde je potřeba“, což je schopnost, ...Zobrazit celý příspěvek

  https://www.czdefence.cz/clane...
  V některých armádách NATO však prosazují jiný přístup, a to vyrábět „kdy a kde je potřeba“, což je schopnost, která by se neměla podceňovat. Příkladně pro výrobu náhradních dílů (ND) a opravy používá 3D tisk již nějakou dobu armáda USA. Na svých letadlových lodích např. využívá i autonomní systém (robotický prostředek) ke kontrole a případné okamžité opravě částí trupu lodě. Tato technologie má stále větší podíl dokonce při výrobě nových bojových letounů. Do výroby on-line investuje značné prostředky i Polsko. Tento přístup by umožnil rychlé opravy (výměnu poškozených komponentů) na bojišti, vést bojové operace s menšími skladovými zásobami, rychle a flexibilně reagovat na situaci na bojišti a redukovat nároky na dopravu vojenského materiálu.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  19:27 08.12.2023

  Chce to nakoupit 3D tiskárny přímo do armády, materiál pro tisk a začít sami. S nákupem techniky by měli požaovat postupně i SW pro tisk dílů, které lze 3D tiskem pořídit. V ...Zobrazit celý příspěvek

  Chce to nakoupit 3D tiskárny přímo do armády, materiál pro tisk a začít sami. S nákupem techniky by měli požaovat postupně i SW pro tisk dílů, které lze 3D tiskem pořídit. V ideálním stavu tak jen na logistice otevřít soubor pro příslušnou součást a vytisknout díl. Jen tak se dá hovořit o úsporách. Dnes si s 3D tiskem hrají děcka na školách, tak proč ne vojáci?
  Pokud se to zvrhne pouze na nákup tisknutých dílů od privátních firem, tak si na tom každý naloží rabat, že se armáda nebude stačit divit.Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
   14:22 09.12.2023

   Nehovoriac o tom že vo firme ani nevstanú z postele, ak bude objednávka len niekoľko kusov.

   Nehovoriac o tom že vo firme ani nevstanú z postele, ak bude objednávka len niekoľko kusov.

   • martink
    08:03 12.12.2023

    Není pravda. 3D tisk je vhodný právě na kusovou či maloobjemovou výrobu. Existují přímo firmy, kam můžete poslad 3D model, vybrat si tiskovou metodu a materiál a oni vám vytisknou ...Zobrazit celý příspěvek

    Není pravda. 3D tisk je vhodný právě na kusovou či maloobjemovou výrobu. Existují přímo firmy, kam můžete poslad 3D model, vybrat si tiskovou metodu a materiál a oni vám vytisknou a zašlou klidně jen jeden kus.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  07:59 08.12.2023

  Byl bych radši, kdybychom měli ve skladech alespoň 300 000 granátů 155 mm a 300 raket do systému SPYDER.

  Byl bych radši, kdybychom měli ve skladech alespoň 300 000 granátů 155 mm a 300 raket do systému SPYDER.

 • CerVus
  18:00 07.12.2023

  Priorit? Od kdy? Vždyť to neni nikde vidět. Nic není, na nic nejsou peníze, na opravy se čeká týdny.

  Priorit? Od kdy? Vždyť to neni nikde vidět. Nic není, na nic nejsou peníze, na opravy se čeká týdny.

 • pjaro77
  16:56 07.12.2023

  https://www.facebook.com/profi... "Minulý měsíc nás navštívili kolegové z Univerzity Obrany. Přivezli s sebou 3D tiskárny, na kterých tiskli ...Zobrazit celý příspěvek

  https://www.facebook.com/profi...
  "Minulý měsíc nás navštívili kolegové z Univerzity Obrany. Přivezli s sebou 3D tiskárny, na kterých tiskli různé součástky a náhradní díly, které se čas od času na cvičení zničí. Vše, co vyrobili, pečlivě změřili a vložili do společné databáze AČR. V blízké budoucnosti bude náš pluk disponovat vlastní 3D tiskárnou, což nám ušetří nemalé částky a hlavně nervy".Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
   17:06 07.12.2023

   Zaujíma ma tá armádna databáza 3D dielov. Dobrý projekt.

   Zaujíma ma tá armádna databáza 3D dielov. Dobrý projekt.

  • matu
   09:22 08.12.2023

   Zajímalo by me kolik nahradnich dilu je mozne vytisknout na 3D tiskarne... Jsem si uplne jisty, ze to budou maximalně jednotky procent.

   Zajímalo by me kolik nahradnich dilu je mozne vytisknout na 3D tiskarne... Jsem si uplne jisty, ze to budou maximalně jednotky procent.

   • pjaro77
    11:34 08.12.2023

    Plastové všetky, kovových neviem. Ono je to určené zrejme ako pomoc v dobe bojov, keď vojak pri fronte ale aj v tyle nemá čas čakať týždeň na dodávky náhradných dielov z priemyslu. Zobrazit celý příspěvek

    Plastové všetky, kovových neviem.
    Ono je to určené zrejme ako pomoc v dobe bojov, keď vojak pri fronte ale aj v tyle nemá čas čakať týždeň na dodávky náhradných dielov z priemyslu.Skrýt celý příspěvek

    • PaSt
     18:52 08.12.2023

     Hlavně aby byla domyšlená logistika. Je supr mít poblíž fronty 3d tiskárnu, na který vytisknu třeba pojezdové kolo k bevku, ale pokud nebude materiál, nevytisknou ani knoflík. Aby ...Zobrazit celý příspěvek

     Hlavně aby byla domyšlená logistika. Je supr mít poblíž fronty 3d tiskárnu, na který vytisknu třeba pojezdové kolo k bevku, ale pokud nebude materiál, nevytisknou ani knoflík. Aby se pak neřešilo, jestli se poveze prášek na DMLS nebo konzervy a munice pro mužstvo... :P A aby ten prášek byl k dispozici a nemuselo se na dodávku čekat dva měsíce... :/Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      05:46 09.12.2023

      Takže je to jasné - prášky naskladniť do systému hmotných rezerv.

      Takže je to jasné - prášky naskladniť do systému hmotných rezerv.

    • matu
     11:31 12.12.2023

     Plastove vsetky? :) Jako opravdu? Videl jste nekdy jak vypadaji funkcni plastove vylisky a jak vypada 3D tisk? Bez pochyby neco by vytisknout slo, ale bude to velka mensina z bezne ...Zobrazit celý příspěvek

     Plastove vsetky? :) Jako opravdu? Videl jste nekdy jak vypadaji funkcni plastove vylisky a jak vypada 3D tisk? Bez pochyby neco by vytisknout slo, ale bude to velka mensina z bezne pouzivanych dilu mechanizmu. Nehlede na to, ze casto plastovy vylisek obsahuje kovou vlozku, treba se zavitem, kluznym futrem atd. coz 3D tiskem neudelate.
     Ohledne kovovych dilu je to obdobne s rozdilem, ze tiskarna pro kov je prakticky laboratorni zarizeni s velkou energetickou narocnosti.
     Zname nedostatky 3D tisku jsou stale stejne, mala rozmerova presnost a velmi spatna kvalita povrchu a skutecne dlooouha doba tisku. Pokud ted potrebuju nahradni dil, nemuzu cekat, az mi ho 3D tiskarna vytiskne za 20 hodin. Pokud pocitam, ze ho mam skladem, muzu ho vyrobit standardne.
     3D tisk je bezpochyby super vec a sve pouziti si uz nasel a bude dal vzrustat, presto je ale zatim mala a vzadnem pripade v 99% pripadu neni konkuretem triskoveho obrabeni ani vstrikolisovani plastu.
     Takze nadseni nad tim jak od ted pouzivame 3D tisk jako univerzalni reseni je mirne receno mimo.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...