FPV drony: Revoluce ve válčení

FPV drony: Revoluce ve válčení
Ukrajinský s FPV dronem / X, Vozíme drony na Ukrajinu (Zvětšit)

Válka na Ukrajině bezpochyby a absolutně ukázala význam malých bezpilotních systémů SUAS (Small Unmanned Aircraft Systems) pro úspěch na moderním válečném poli. FPV (First Person View) drony se prakticky stávají nejdůležitější zbraní na bojišti. Česká organizace Vozíme drony na Ukrajinu Armádním novinám poskytla postřehy o nasazení dronů na Ukrajině. A my je předkládáme v dnešním článku.

Způsob nasazení

FPV drony jsou původně civilní technologií známou z tzv. „FPV závodů“. Takový dron je schopen krátkodobě vyvinout rychlost i 200 kilometrů za hodinu. Díky vysoké rychlosti se Ukrajinci pomocí FPV dronů několikrát pokusili „sundat“ íránský dron Šahed.

Vysoká agilita FPV dronů je velkým přínosem v boji – dron umí přejít do střemhlavého letu, otočit se na místě, zvládá se proplétat mezi stromy či vletět do přesně vybraného okna v budově. Problém není ani velmi rychlý „kradmý“ let nízko při zemi a okamžitá změna směru letu.

Další výhodu FPV nám říká samotný název – tedy „first person view“. Díky použití kamery snímající přední polosféru a živému přenosu pilot svůj dron navádí velmi přesně. V případě nerušeného signálu mluvíme o přesnosti doslova několik centimetrů. To je extrémně přínosné při útoku na bojová vozidla. Pilot může velmi přesně zacílit na nechráněná místa, například mezi bloky reaktivního pancíře. FPV drony se díky své přesnosti a nízkým nákladům používají pro likvidaci nepřátelských technologií, jakou jsou kamery, radary či antény na střechách.

Pilot FPV díky vysoké rychlosti, agilitě a schopnosti přesného navedení umí zasáhnout jedoucí auto, které bylo dříve objeveno dronem DJI Mavic (běžně dostupný komerční dron čínské výroby). FPV dron může fungovat také jako průzkumně-úderná platforma – vlétne do oblasti / line nepřítele, samostatně vyhledá nebo vybere cíl, a pak zaútočí dle uvážení pilota.

Další obrovskou výhodou, na rozdíl od různých protitankových raketových kompletů nebo reaktivních granátometů, je schopnost působit mimo přímou viditelnost s cílem. Piloti FPV jsou zpravidla schování v krytu, domě nebo zákopu. Pilot je tedy chráněn, a přitom vede munici, tedy FPV dron, přesně na cíl vzdálený několik kilometrů.

 
Čeští FPV operátoři na Ukrajině; větší foto / X, Vozíme drony na Ukrajinu

FPV drony patří, a to dokonce z historického hlediska, mezi nejefektivnější zbraňové systémy, minimálně z poměru cena / výkon. FPV dron za 300 dolarů (6700 Kč) zvládne zastavit i tank. Díky tomu se FPV drony staly velmi dostupné a „postradatelné“ – lze je poslat na průzkum tam, kde je rizikové nasadit drahý dron, například DJI Mavic. Ten podle výbavy přijde na 50 000 až 200 000 korun (s termokamerou).

Běžná praxe nasazení FPV dronu je následující. Nejprve dron typu DJI Mavic hledá cíl a po jeho nalezení a identifikaci vyletí na místo FPV dron. Ten do cíle narazí a podle typu bojové hlavice doje k odpovídajícímu poškození cíle. FPV drony se mohou vydat i na osamocený lov, typicky do nepřátelských zákopů, kde si sami najdou cíl a zaútočí.

FPV je na bojišti velmi obávaná zbraň. Lidé z Vozím drony na Ukrajinu často viděli panickou reakci ruských vojáků, kteří po zaslechnutí bzučení dronů začali v noci opouštět techniku. FPV drony jsou totiž velmi zákeřná zbraň. Umí velmi rychle přiletět na místo, prudce změnit směr a s velmi vysokou pravděpodobností zasáhnout cíl.

Proti Mavicům, kteří shazují „jen“ granáty a létají pomalu, je obrana jednouší. Stačí se chovat nenápadně a schovat se do krytu. Avšak FPV dron dokáže vojáka pronásledovat, letět za nim mezi stromy i do krytu.

 
České FPV drony ARCZ07 připravené k exportu; větší foto / X, Vozíme drony na Ukrajinu

Výroba

Velkou výhodou FPV je velmi jednoduchá konstrukce a software. Stačí doslova připájet komponenty k sobě (dnes je vše krásně popsáno a je to práce na hodinu) a nahrát „opensource“ software. Ten lze nechat i ve výchozím nastavení. A můžeme letět. Samozřejmě jsou lepší vlastní konstrukce a upravený software do řídící jednotky (flight controller), ale pro nováčky zde prakticky není žádná překážka.

V našem českém prostředí nemá smysl objednávat tisíce FPV dronů najednou. Výhodnější je objednat materiál a vyrábět FPV drony po menších sériích. Požadavky na FPV drony se totiž neustále mění. Pokud je například potřeba vyměnit kameru za jinou, nebo u vysílače změnit protokol, tak je to pouze otázkou hodiny komponentu vyměnit.

Můžeme tedy u FPV použít označení „modulární architektura“ – tedy to, co Američané považují za jednu z hlavních předností všech moderních zbraňových systémů. Proto se snaží „modulární architekturu“ zavést do jakýchkoliv zbraňových systémů, od pušek až po stíhačky.

Člověčinou řečeno, „modulární architektura“ je schopnost neustále, průběžně, snadno a levně vylepšovat zbraň podle aktuálních a neustále se měnících požadavků bojiště. V případě FPV dronů to může být klidně i v týdenních intervalech. Neustála inovace a přizpůsobování je cesta k překonání nepřítele.

Pro výrobu FPV dronů nebo bojové hlavice se běžně využívá 3D tisk. Prakticky na každém FPV dronu najdete součástku zhotovenou na 3D tiskárně. Aditivní výroba umožňuje okamžitě zavést změny a iterace do výroby, a dokonce velmi rychle upravit dříve vyrobené a sestavené FPV drony, podle aktuálních požadavků.

Na Ukrajině se často lze setkat s jednotkami, které od ukrajinské armády dostaly velké a drahé drony, ale kvůli novým požadavkům je nechtějí používat.

 
Český FPV dron; větší foto / X, Vozíme drony na Ukrajinu

Výhodou vlastní stavby FPV je plná kontrola nad software. Neexistuje omezení výrobce − FPV dron tedy lze vylepšovat libovolným způsobem. Je možné kompletně přepsat či napsat úplně nový řídící software.

Například u DJI Mavic je základním problémem uzamčený čínský software. Před odesláním Mavica na frontu je nutná jeho úprava a odstranění částí kódů, které nejsou na frontě žádoucí. Takové dovednosti ale ovládá jen pár lidí, a proto vznikají prostoje před odesláním Maviců na frontu.

Výcvik

Ukrajinská armáda zavádí různá výcviková zařízení pro FPV piloty. Studenti se na počítačových simulátorech seznamují s pilotáží, jinde se učí FPV drony sestavovat.

Piloti se učí různé sestavy, od startu, visu, přes shazování granátů, až po nalétávání pod sítě. Existují také „mini turnaje“, kdy se dron snaží zasáhnout model letadla. Jde o způsob procvičování pilotáže. Pilot se také učí létat krokem, vyhýbat se překážkám či prolétnout úzkým otvorem.

Piloti FPV dronů se musí často seznamovat s novými technologiemi. Jak fungují antény, přenos obrazu, kvalita signálu nebo jak nastavit řídící jednotku. Také si osvojují využití a úpravy běžné munice pro FPV drony. Současně se objevila paleta různých výbušných prostředků určených přímo pro drony a pro konkrétní použití. Jde například o termobarické granáty nebo různé 3D tištěné kontejnery naplněné plastickou trhavinou a šrapnely. Dost často lze vidět různé modifikace RPG, které si vojáci často upravují a následně fixují na FPV drony.


Sada dronů ARCZ07; větší foto / X, Vozíme drony na Ukrajinu

Další vývoj

FPV urazily za necelý rok od plného nasazení poměrně bouřlivou cestu vývoje plnou inovací. U víceméně uzamčeného DJI Mavic moc novinek vymyslet nelze, ale u FPV záleží na vynalézavosti a šikovnosti každého konstruktéra.

Obecný cíl FPV je následující: Unést co nejtěžší náklad na co největší vzdálenost a zároveň odolat prostředkům elektronického boje nepřítele.

Dolet FPV dronu se zvýšil z několika kilometrů na 20 kilometrů. Dnešním standardem je, podle typu dronu, schopnost unést zátěž od jednoho do šesti kilogramů, ale i více. Ve velkém se začínají používat antény s prodlouženým dosahem, či dokonce jiné drony jako retranslátory pro přenos signálu, a tedy pro větší dolet a přesné koncové navedení útočných FPV dronů. Retranslační drony také umožní důkladnější krytí a odstup operátorů dronů. Velké oktokoptéry pak slouží i jako mateřský dok pro malé útočné FPV drony.

Dalším inovačním prvkem je častější použití termovizních kamer pro noční operace. Termokamera se hojně používá i ve dne, protože pilot lépe vidí maskovaný cíl.

Některé FPV drony obsahují i automatické režimy, a přitom cenovka zůstává stejná (jde opět jen o software). Důvodem nasazení automatických režimů je eliminace problému s chybějícími piloty schopnými řídit dron v plně manuálním režimu. S automatikou nemusí voják používat vysílačku a VR náhlavní sadu, ale vystačí si pouze s tabletem.

Mnoho týmů také experimentuje se softwarem využívající řešení strojového učení (AI, umělá inteligence). Tak lze prakticky zcela nahradit pilota a vyřešit problém s rušením signálu prostředky elektronického boje. Takový dron, zejména v závěrečné fázi letu, například za radiovým horizontem nebo v případě silného rušení, zvládne sám vyhledat, rozpoznat, identifikovat, uzamknout a zaútočit na vybraný cíl. Případně dokončit sám některou část z popsaného řetězce kroků.


Ukrajinský útočný dron Backfire má dolet až 35 kilometrů. Pomáhá zasáhnout ruské dělostřelectvo, logistické uzly, nepřátelské sklady a velitelská stanoviště; větší foto / X, Vozíme drony na Ukrajinu

AI se běžně používá. FPV dron s AI skutečně dokáže bez zásahu pilota najít cíl, uzamknout ho a následně zasáhnout. Skvělé natrénovaný model, který lidé z Vozím drony na Ukrajinu viděli v praxi, dokázal rozeznat ohořelý tank od funkčního, nebo označit téměř úplně zamaskované BVP.

Vše zní skvěle. Avšak je třeba si uvědomit – 95 % součástek pochází z Číny. Alternativy se dají najít i v USA, ale co se týká poměru cena / výkon, kraluje Čína. Vozím drony na Ukrajinu mají pro zájemce následující radu – předzásobit se součástkami, kdyby s Čínou byl v budoucnu nějaký problém. Pokud dojde ke konfliktu USA a Číny, Evropa velmi rychle ztratí schopnost dodávat FPV drony nebo jiné SUAV na Ukrajinu. Bohužel Rusko i v takovém případě se bude moci na Čínu spolehnout. Na takovou eventualitu je bezpodmínečně nutné se připravit.

Klasické FPV drony s konstrukcí quadcoptera / hexacoptera unesou těžkou bojovou hlavici, ale mají krátký dosah. Proto Ukrajinci a jejich spojenci v mnoha týmech pracují na alternativách k ruskému kamikadze dronu Lancet. Jde například o malá bezpilotní letadla vyráběná na 3D tiskárnách s doletem 20 až 50 kilometrů. Může je obsluhovat pilot, ale spíše se počítá s autonomním chováním, a tedy stylem nasazení „vystřel a zapomeň“.

Shrnutí

Využití komerčních malých dronů na bojišti:

  • Termokamery odhalují běžným okem (denní kamerou) neviděné. Nepřítel při útoku již nemá takovou výhodu. Poučka „nechodit na kraj lesa, ale zůstat hlouběji v lese“, dnes již také vždy nepomáhá. Termokamery vidí „teplo“ a co není v přírodě úplně přirozené. Různě teplý povrch dokonce vyzrazuje vyježděné koleje v půdě nebo maskovanou techniku. Termokamery mohou také lépe identifikovat raněné, doktorovi umožňují rychlejší a snadnější rozhodování, kdo potřebuje akutní pomoc a kdo ne. Termokamera umí najít i miny;
  • Drony slouží jako běžná výbava pro velitele různých brigád. Ti sledují vysílání z různých dronů a vyhodnocují, jak a zda začnou s útokem. Velitelé vzdálení několik desítek kilometrů jsou on-line, společně sledují vysílání z dronů a vyhodnocují situaci. Drony poskytují živý přehled nad bojištěm, nemusí se čekat na satelitní snímky a dron navíc vidí až tři kilometry za šera, v noci, dešti či sněžení;
  • Drony dovolují zavádět nové a dříve nepraktické, nebo obtížné použití zbraňových systémů. Umožňují například snadno zavést pozorovanou nepřímou palbu z tanků, minometů a dělostřelectva. Tím výrazně klesá spotřeba munice. Nepozorovaná palba díky dronům prakticky vymizela;
  • Drony kromě munice slouží jako nosiče senzorů, ať už se jedná o kamery nebo detektory různých rádiových signálů. Slouží také jako retranslátory;
  • Dron je skvěly způsob pro zásobování. Pokud je nějaká cesta nebo prostor zaměřen nepřátelským dělostřelectvem (a sledován nepřátelskými drony), drony se používají pro dodávku zdravotnického materiálu a potravin;
  • Když vojáci chystají útok, dron plní zásadní roli pro provedení rozvědky, do jaké situace se vojáci dostanou a co je čeká. Při samotném postupu je dron používán pro dohled nad bojištěm a hledání nepřátelských krytů a pro identifikaci míst, odkud je vedena palba. Když pilot dronu zná počasí a umí toho využít, jednoduše využije aktuálního času a postavení Slunce na obloze, které skvěle prozradí střílející techniku.

Malý komerční dron, ať už jde o pozorování pomocí Mavicu nebo útok pomocí FPV dronu, představuje „neférovou výhodu“, která dokáže zastavit i nastupující útok, tank či zničit minometné postavení. A to velmi rychle a efektivně.

Na bojišti dnes vyhrává množství dronů, zkušení piloti a vlastní použité technologie.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dron-střely pro vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom

Transformující se americká námořní pěchota (USMC) se připravuje na případný střet s Čínou na ...

PREMIUM Válka dronů: Pentagon začne masově vyrábět a nakupovat drony

Během 18 až 24 měsíců Pentagon pro všechny složky Ozbrojených sil Spojených států koupí tisíce ...

Lovec íránských dronů Šahed: Polský dron HAASTA s karabinou ráže 5,45 mm

Na běžící polské vojenské výstavě MSPO 2023 domácí výzkumný institut „Lukasiewicz“ (Sieć Badawcza ...

PREMIUM Kvadrokoptera Hydra 400 s protitankovými střelami Brimstone

Britská armáda na londýnské výstavě DSEI 2023 (Defence & Security Equipment International 2023) ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Mr.Carbon
    14:24 05.06.2024

    Je neuvěřitelné jak se tato "hobby" technika přizpůsobuje válečným podmínkám. Sám jsem si pořídil FPV dron na Freestyle létání od kluků z FYFTu https://www.fyft.cz/fpv-drone/... Už ...Zobrazit celý příspěvek

    Je neuvěřitelné jak se tato "hobby" technika přizpůsobuje válečným podmínkám. Sám jsem si pořídil FPV dron na Freestyle létání od kluků z FYFTu https://www.fyft.cz/fpv-drone/... Už létám nějakou dobu a vždy mě napadne jaké jsou nuance mezi mým akrobatickým dronem a dronem, který létá například na Ukrajině. Doufám, že se někomu podaří rozjet výrobu této z pohledu dnešního světa primitivní elektroniky i u nás v Evropě, abychom se oprostili od Číny a tím i přestali nepřímo dotovat RuSSáka.Skrýt celý příspěvek

  • marek.charlie
    12:44 01.12.2023

    Moja otázka je..nemali by naše armády pracovať na zavedení nového druhu vojska-dronového u svojich jednotiek,tak,ako to bolo aj u iných ,kedysi nových zbraní ako napr. ...Zobrazit celý příspěvek

    Moja otázka je..nemali by naše armády pracovať na zavedení nového druhu vojska-dronového u svojich jednotiek,tak,ako to bolo aj u iných ,kedysi nových zbraní ako napr. tanky,lietadlá,či rakety?Skrýt celý příspěvek

    • Dzin
      17:43 01.12.2023
    • flanker.jirka
      20:13 01.12.2023

      Ne, stále jde pouze o prostředky využívající vzdušný prostor, jen pilot-operátor sedí na zemi. Drony všech kategorií se musí dostat ke všem současným jednotkám, protože všude ...Zobrazit celý příspěvek

      Ne, stále jde pouze o prostředky využívající vzdušný prostor, jen pilot-operátor sedí na zemi. Drony všech kategorií se musí dostat ke všem současným jednotkám, protože všude najdou uplatnění. Stačí, že průzkum má extra prapor bezpilotních prostředků. (AČR už i tak má dost zbytečných plukovníků a podplukovníků)Skrýt celý příspěvek

  • tomas.foldyna
    16:28 30.11.2023

    Letecká válka, další kolo. K bojům mezi drony už dochází a jen otázkou času, kdy se budou stíhací drony používat ve velkém měřítku. Zde bude použití částečně či úplně autonomních ...Zobrazit celý příspěvek

    Letecká válka, další kolo. K bojům mezi drony už dochází a jen otázkou času, kdy se budou stíhací drony používat ve velkém měřítku.
    Zde bude použití částečně či úplně autonomních dronů o něco jednodušší protože rozpoznání správných cílů na zemi je obtížnější, ve vzduchu můlže dron dostat oblast, ve které neočekáváme vlastní "nestíhací" drony a bude tam sestřelovat všechno, co uvidí létat.
    Pokud by i sestřelil omylem vlastní dron, nenadělá takovou škodu jako při zničení vlastní techniky nebo vojáků.Skrýt celý příspěvek

  • Dzin
    11:08 30.11.2023

    Výborný článek a velmi vypovídající. UAV všech typů mají velkou budoucnost a nepochybně mění tvář války. Ovšem trochu bych zde vypíchl věc, která je sice v článku probíraná, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Výborný článek a velmi vypovídající. UAV všech typů mají velkou budoucnost a nepochybně mění tvář války. Ovšem trochu bych zde vypíchl věc, která je sice v článku probíraná, ale přijde mi, že z toho neplyne, že se jedná o to nejdůležitější, čím UAV přispívají k vedení bojových operací.

    Začnu trochu zeširoka. Přestože se UAV věnuje nyní velká (mediální) pozornost, hlavně co se týká jejich útočných schopností, "bohem války" stále zůstává dělostřelectvo (od minometů po raketomety). I Rusko-Ukrajinská válka toto bezezbytku potvrzuje. Dělostřelectvo na obou stranách způsobuje jasně nejvyšší ztráty jak na živé síle, tak na technice, materiálu, výzbroji a výstroji. Pro obě strany je to alfa a omega pro vedení jejich bojové činnosti a úspěšný útok nebo obranu.

    V rámci dělostřelectva je velmi důležité včas a přesně zasahovat nepřítele. A právě zde se velmi prosazují UAV, které posunuly monitorování bojiště na zcela novou úroveň. Díky tomu umožňují dělostřelectvu zahajovat, vést a korigovat palbu s několika násobně vyšší efektivitou, než tomu bylo doposud. K tomu je samozřejmě současně nutno mít dostatečně robustní komunikačně-informační systém, ale to už bych moc zabíhal od tématu.

    Iniciativa Vozíme drony na Ukrajinu dělá velmi záslužnou práci, kterou nelze slovy dostatečně ocenit. Ale jak bylo zmíněno i zde v komentářích, důležité je se nikdy neupínat jen k jednomu druhu zbraně, ale snažit se budovat všechny schopnosti moderní armády. Proto je stejně tak žádoucí, že na Ukrajiny jsou dodávány i další zbraně, munice, technika a výstroj. A je nutné, aby to tak zůstalo i do budoucna, pokud má Ukrajina mít relevantní šanci na vítězství.Skrýt celý příspěvek

    • tomas.kotnour
      15:58 30.11.2023

      Ovšem drony naváděna dělostřelecká palba není zas tak nic nového, uvážíme-li, že vlastními drony korigovaly palbu už bitevní lodě.

      Ovšem drony naváděna dělostřelecká palba není zas tak nic nového, uvážíme-li, že vlastními drony korigovaly palbu už bitevní lodě.

      • Dzin
        16:27 30.11.2023

        V zásadě ano, ale je to asi jako napsat, že dělostřelectvo se používalo už za Napoleona. Fakticky správně, ale vůbec to nepostihne vývoj, kterým si vše prošlo.

        V zásadě ano, ale je to asi jako napsat, že dělostřelectvo se používalo už za Napoleona. Fakticky správně, ale vůbec to nepostihne vývoj, kterým si vše prošlo.

        • tomas.kotnour
          17:34 30.11.2023

          Já bych to situoval do Francouzsko-pruské války z roku 1870, kdy se poprvé vedla nepřímá palba. Spíše je zajímavé, že i přes relativní nasycení bojiště průzkumnými prostředky, je ...Zobrazit celý příspěvek

          Já bych to situoval do Francouzsko-pruské války z roku 1870, kdy se poprvé vedla nepřímá palba.
          Spíše je zajímavé, že i přes relativní nasycení bojiště průzkumnými prostředky, je zde stále čas na korekci palby.Skrýt celý příspěvek

          • Dzin
            20:56 30.11.2023

            To je právě možno díky tomuto. Je stále dostatek informací, které je možno ke korekci palby používat. Stejně jako je lepší přehled o tom, kde se nachází nepřítel a jaké jsou jeho ...Zobrazit celý příspěvek

            To je právě možno díky tomuto. Je stále dostatek informací, které je možno ke korekci palby používat. Stejně jako je lepší přehled o tom, kde se nachází nepřítel a jaké jsou jeho možnosti pro odvetnou palbu resp. celková opatření.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    10:53 30.11.2023

    Článek o FVP dronech. Jsou velmi efektivní, ale není to "stříbrná ...Zobrazit celý příspěvek

    Článek o FVP dronech. Jsou velmi efektivní, ale není to "stříbrná kulka".
    https://defence-ua.com/army_an...
    Každá ukrajinská brigáda měsíčně spotřebuje tisíce FPV dronů. Pokud jsem to pochopil správně, tak ze všech vypuštěných FPV dronů zhruba třetina skutečně zasáhne cíl. Takže efektivitu lze rozhodně dále zvyšovat. Lancet prý má podobnou účinnost.
    https://defence-ua.com/army_an... Skrýt celý příspěvek

  • dosage3561
    19:36 29.11.2023

    Zaujala mě zmínka o opensource a neustálých úpravách. Je možnost se zapojit a pomoct s tímhle jako programátor?

    Zaujala mě zmínka o opensource a neustálých úpravách. Je možnost se zapojit a pomoct s tímhle jako programátor?

  • flyfun70
    18:01 29.11.2023

    Úžasné, jen mě děsí myšlenka, co bude se znalostmi a schopnostmi nabytými za války, až válka skončí. Kde najdou uplatnění a hlavně jaké.

    Úžasné, jen mě děsí myšlenka, co bude se znalostmi a schopnostmi nabytými za války, až válka skončí. Kde najdou uplatnění a hlavně jaké.

    • Matus1993
      11:20 30.11.2023

      Agroriesenia. Dron zbierajuci ovocie uz vlastni izrael. Drony v skladoch, v dorucovani.... Ma to obrovske vyuzitie v civile

      Agroriesenia. Dron zbierajuci ovocie uz vlastni izrael. Drony v skladoch, v dorucovani.... Ma to obrovske vyuzitie v civile

      • pjaro77
        00:21 20.01.2024

        V spojení s termokamrami - monitorovanie skrytých požiarov, teploty pôdy, povrchu miest, úniky chemikálií, radioaktivity.
        Existujú hasiace drony.

        V spojení s termokamrami - monitorovanie skrytých požiarov, teploty pôdy, povrchu miest, úniky chemikálií, radioaktivity.
        Existujú hasiace drony.

    • pjaro77
      20:04 30.11.2023

      Všetci pôjdeme na rekvalifikačný kurz ovládania dronov.

      Všetci pôjdeme na rekvalifikačný kurz ovládania dronov.

  • Hammerkeg
    16:34 29.11.2023

    Úprimne nechápem, ako je možné že sa takéto drony dokážu na bojisku použiť. Tak isto ako sa dajú kúpiť tieto drony za 300 dolárov, tak sa dajú kúpiť aj rušičky za podobnú cenu. Keď ...Zobrazit celý příspěvek

    Úprimne nechápem, ako je možné že sa takéto drony dokážu na bojisku použiť. Tak isto ako sa dajú kúpiť tieto drony za 300 dolárov, tak sa dajú kúpiť aj rušičky za podobnú cenu. Keď vidím kvalitu toho signálu čo majú na tých kamerách tak som si istý že to prebije pár wattov z rušičky.
    A keď už nie to, tak základný radio direction finding by mal takýchto operátorov v podstate hneď vystaviť delostreleckej paľbe.

    Teda aspoň tak si to predstavujem s mojou možno limitovanou znalosťou.Skrýt celý příspěvek

  • markus223
    09:01 29.11.2023

    95% komponentů pro FPV drony je z Číny. Tak to je hodně smutnej příběh.

    95% komponentů pro FPV drony je z Číny. Tak to je hodně smutnej příběh.

    • pjaro77
      11:00 29.11.2023

      Vyrobiť motory, elektroniku a telo z duralu či plastu vieme aj v Europe, len sa byrokratickému molochu s tým nechce pohnúť. Takže zásobovanie dronmi ostane na občianskej ...Zobrazit celý příspěvek

      Vyrobiť motory, elektroniku a telo z duralu či plastu vieme aj v Europe, len sa byrokratickému molochu s tým nechce pohnúť.
      Takže zásobovanie dronmi ostane na občianskej spoločnosti, pretože v EU sa to neprediskutovalo na piatich konferenciách, neposúdila sa výroba z hľadiska EIA , nevytvoril sa fond na tento účel. Až byrokracia bude vcajku tak sa bude pár rokov vajatať, kto prvý zadá objednávku pre zbrojárske firmy v ráde milárd, aby sa im vyplatilo. Nadiktujú si cenovku bude 5x drahšiu ako bastl z číny.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        15:35 29.11.2023

        Zřejmě nejhorší okamžik přijde až se evropská komise dotáže umělé inteligence jakého je pohlaví.

        Zřejmě nejhorší okamžik přijde až se evropská komise dotáže umělé inteligence jakého je pohlaví.

        • pjaro77
          19:15 29.11.2023

          dobrý nápad, spýtam sa GPT

          dobrý nápad, spýtam sa GPT

  • memo
    22:30 28.11.2023

    Ještě by to chtělo také nějaké stíhací drony na dogfighting těch dronů šturmoviků! Snad se někde na něčem takovém pracuje... doufám tedy!

    Ještě by to chtělo také nějaké stíhací drony na dogfighting těch dronů šturmoviků! Snad se někde na něčem takovém pracuje... doufám tedy!

  • flanker.jirka
    21:02 28.11.2023

    A pak že češi neumí stealth letadla. Má to stealth charakteristiku a v poměru cena versus vykonaná práce je to super!

    A pak že češi neumí stealth letadla. Má to stealth charakteristiku a v poměru cena versus vykonaná práce je to super!

Načítám diskuzi...