Útočná puška F90 z Austrálie

F90
Foto: Australská útočná puška F88 od firmy Thales Australia / Thales Australia

Na světovém trhu s útočnými puškami se objevil další významný hráč. Australská společnost Thales Australia představila na pařížské výstavě Eurosatory 2012 novou útočnou pušku F90. Jde o zbraň kategorie bull-pup vycházející z rakouské zbraně Steyr AUG.

Společnost Thales Australia vyrábí pro australské ozbrojené síly v licenci rakouskou útočnou pušku Steyr AUG. Australská verze, označována jako F88, je však oproti originálu poměrně zásadně upravená (vývrt hlavně, přepínač střelby).

Nejnovější australskou modifikací je verze EF88, což je výrazně modernizovaná puška F88. F90 je pak dále vylepšená verze zbraně EF88, určená především pro export.

Puška F90 je zbraň kategorie bull-pup ráže 5,56 mm. V základní verzi je 700 mm dlouhá a váží pouze 3,25 kg. Zbraň má také nezvykle dlouhou 16“ (406 mm) hlaveň – většina nových útočných pušek/karabin má  jen 14“ hlavňe. Delší hlaveň znamená vyšší úsťovou rychlost a tím pádem větší zastavovací účinek.

Varianty:

  • F90 Karabina: 16" hlaveň (406 mm), 27.5" celková délka (700 mm), 3,25 kg

  • F90(G) Karabina s granátometem: F90 Karabina s 40mm granátometem, 4,10 kg

  • F90M Pro ostrostřelce: 20" hlaveň (508 mm), 31.5" celková délka (802 mm), 3,39 kg

  • F90M(G) Pro ostrostřelce s granátometem: F90M Pro ostrostřelce s 40mm granátometem, 4,34 kg

  • F90CQB Karabina pro blízký boj: 14,17" hlaveň (360 mm), 25.7" celková délka (653 mm), 3,15 kg

O pušce EF88 jsme již psali v článku „Modernizace australských pušek Austeyr F88“. Exportní varianta F90 využívá všechny její vylepšení. F90 však má navíc tlačítko uvolnění závěru.

Dle přání zákazníka může mít zbraň až čtyři polohy přepínače střelby. Kromě polohy „zajištěno“, je to střelba jednotlivými náboji, tři-raná dávka a automatická střelba. V režimu automatické střelby funguje zbraň jako původní Steyr AUG - jemné namáčknutí - jedna rána, plné zmačknutí - automatická střelba. 

Dalším vylepšením je zlepšená ergonomie těla zbraně, upravené okénko pro vyhazování prázdných nábojnic, upravenou úsťovou brzdu, integrované montážní lišty nebo upravené vrchní pouzdro závěru pro snížení hmotnosti zbraně. F90 také přebírá po EF88 volně plovoucí hlaveň s vnějším drážkováním

"F90 je ideální zbraň pro moderní bojiště. Lehká, kompaktní a adaptabilní, nabízí ozbrojeným sílám ekonomicky efektivní modernizaci, plnící ve velkém rozsahu budoucí požadavky. Zbraň je vyvinutá z osvědčené platformy, která byla testovaná znovu a znovu v bojových operacích, a je podpořena 100 let zbraňového inženýrství, stejně jako rozsáhlými odbornými znalostmi, v našem zařízení v Lithgow, Austrálie. " Thales Austrálie generální ředitel Chris Jenkins

Thales Australia nemá zrovna malé ambice. Kromě australské armády, která chce zavést pušky EF88 do výzbroje, se chtějí Australané zúčastnit také výběrového řízení francouzské armády na novou útočnou pušku. Ta v rámci programu vojáka 21. Století FELIN hledá nástupce za své pušky FAMAS.

Zdroj: The Firemarm Blog, WWD

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Modernizace australských pušek Austeyr F88

Řada vyspělých zemí světa pracuje na nových osobních zbraních jednotlivce, které mají ve světových armádách nahradit letité konstrukce staré několik desetiletí. Ne jinak tomu je i u protinožců v Austrálii. Avšak australská armáda se místo nákupu zcela nových útočných pušek/karabin rozhodla zásadně modernizovat své pušky Austeyr F88, což je australská varianta rakouských pušek Steyr AUG. Cílem je vytvořit modulární a lehkou zbraň pro pravoruké i levoruké střelce. Součástí nového zbraňového systému bude i vývoj nové moderní 5,56 mm munice a originálního australského 40 mm granátometu.

Modifikace CZ 805 BREN podle Armádních novin

Již nějaký ten pátek je v Armádě České republiky zavedena útočná puška CZ 805 BREN z produkce České Zbrojovky. Bohužel mezi vojáky se nedočkala vysloveně vřelého přijetí. Na internetových diskuzních fórech se objevují kritické názory zejména k pažbě, zásobníkům nebo k optice. Armádní noviny se proto rozhodly vytvořit vlastní modifikace útočné pušky CZ 805 BREN, za použití dílů od předních světových výrobců. Za tímto účelem jsme se spojili s panem Radkem Bartoníčkem, odborníkem na 3D grafiku, který zrealizoval naše vize a představy do následujících obrázků.

Beretta LTLX7000 – zranit, ale nezabít

Vojenské a policejní povolání se v poslední době čím dál více prolíná. Samozřejmě máme na mysli současné zahraniční operace, kde vojáci musí kromě nepřítele čelit také často zfanatizovaným davům burcujících agresivních jedinců. Zde vystává problém, jak potenciálně nebezpečný dav nebo jedince zastavit či zpacifikovat. Řešením může být nová generace tzv. "méně než smrtících" zbraní, jako je např. italská brokovnice Beretta LTLX7000.

Gilboa Snake – dvouhlavňová karabina pro blízký boj

Pamatujete si náš článek o dvouhlavňové pistoli Colt 1911? Tak dnes vám představíme něco podobného. Izraelská firma Silver Shadow před několika dny oficiálně odhalila svou originální dvojhlavňovou karabinu Gilboa Snake. Ostrou premiéru si Gilboa Snake odbyde někdy v těchto dnech na evropské výstavě Eurosatory 2012.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře