Válečný hrdina Jiří Regi Schams a nové breny

Regi BREN
Foto: Společné foto Regiho s vojáky z baterie STA / autor

"Ahoj, Regi, jak se máš? Rád Tě vidím!" Srdečná slova přivítání doprovázely neméně srdečné stisky ruky, jimiž vojáci 13. dělostřelecké brigády přivítali novodobého válečného hrdinu a kolegu Jiřiho Regiho Schamse. Řada z nich ho osobně zná ze společného působení v zahraničních misích na území Bosny, Kosova, Iráku i Afghánistánu.

Nadpraporčík ve výslužbě Schams absolvoval celkem šest misí. Ta poslední, afghánská, kde působil roku 2008 v jednotce vojenské policie SOG, bohužel citelně zasáhla do jeho života – vážným zraněním. Po dlouhé rekonvalescenci se znovu a rád vrací mezi kolegy, kamarády a vůbec všechny, s nimiž si v bojovém nasazení častokrát vzájemně "kryli záda".

Navzdory drsným klimatickým podmínkám a sněhové nadílce připomínající spíše leden dorazil Jiří se svým terapeutem a přítelem Martinem Janoudem do Jinců přesně na čas. Po krátké prohlídce kasáren a uvítání plukovníkem Liborem Pokorným, zástupcem velitele, vedla jeho cesta do Výcvikového tábora Jince (VVP Brdy). Tady na stejnojmenné dopadové ploše Brda tou dobu probíhal výcvik vojáků 131. dělostřeleckého oddílu ve střelbě z nových útočných pušek CZ 805 BREN.

Regi BREN Foto: Regi si prohlédl novou útočnou pušku CZ 805 BREN. / autor

Regi si s nadšením novou pušku prohlédl. Vzápětí ji profesionálně sevřel v rukou a instinktivně natáhl. Jako by si chtěl připomenout okamžiky, kdy se sám připravoval na profesi vojáka. I když Jirkovi z ledového větru slzely oči, nedal na sobě znát, že je mu zima, a chtěl se dozvědět o práci dělostřelců a o nové zbrani co nejvíce. Odměnou mu byly velká ochota a zájem ze strany cvičících vojáků.

Další zastávkou v Brdech byla pěchotní střelnice ve Velcí. Tady trénovali dělostřelečtí průzkumníci z baterie STA pudovou střelbu, tentokrát z mnohokrát ověřených samopalů. Jirka vzal do rukou i tuto zbraň a hned hodnotil: "Breny jsou o něco těžší, ale mají dobrou optiku a líbí se mi." Právě vojáci z baterie STA, zejména svobodník Vladimír Chyba, který s Regim strávil v roce 1997 šest měsíců v Bosně, byli hlavními iniciátory návštěvy.

Regiho pozvání do Jinců velmi potěšilo. Chtěl se totiž nejen pozdravit s kamarády a zavzpomínat na staré časy, ale také vojákům připomenout důležitost a nezastupitelnost jejich profese. Po dobrém obědě odjížděl nadpraporčík Jiří Regi Schams domů spokojenější a bohatší o nové zážitky.

                                                                                                                       Redakčně upraveno.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Modifikace CZ 805 BREN podle Armádních novin

Již nějaký ten pátek je v Armádě České republiky zavedena útočná puška CZ 805 BREN z produkce České ...

Modifikace CZ 805 BREN podle Armádních novin

Článek, kde jsme graficky upravili uherskobrodskou pušku CZ 805 BREN, měl mezi čtenáři obrovský ...

Jiří REGI Schams – i Česko má své hrdiny

Sedím v  kanceláři sdružení REGI Base, soukromé nadace, která si klade za cíl starat se o novodobé ...

Dokument: Česká útočná puška CZ 805 BREN

S potěšením vám dnes představujeme náš vlastní mini dokument o české útočné pušce CZ 805 BREN. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jakub S
  16:00 09.05.2013

  2:Ultramarinus Doufám, že nevdí, když sem vložím tento odkaz, přecijen byl kdysi umístěn i na těchto stránkách. Můžete si na něm zjistit více informací a určitě koupit triko ;) ...Zobrazit celý příspěvek

  2:Ultramarinus

  Doufám, že nevdí, když sem vložím tento odkaz, přecijen byl kdysi umístěn i na těchto stránkách. Můžete si na něm zjistit více informací a určitě koupit triko ;)

  http://www.regibase.cz/regi-ji... Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  15:23 09.05.2013

  Díky, takovéhle články jsou potřeba. Lidi na ulici si často ani neuvědomují, že ČR MÁ dnešní hrdiny, kteří pro zájmy vlasti a lidí často zaplatili až moc, nebo i všechno. ...Zobrazit celý příspěvek

  Díky, takovéhle články jsou potřeba.

  Lidi na ulici si často ani neuvědomují, že ČR MÁ dnešní hrdiny, kteří pro zájmy vlasti a lidí často zaplatili až moc, nebo i všechno.

  Nikoliv jen tuneláře ve vládě, pro které je slovo "vlast" významově někde mezi dojnicí a ovcí připravenou na očesání.

  Je rozumná šance, že se zmiňovaný "Regi" zcela uzdraví?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2