Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

ReVISOR: Radiolokační průzkumné čidlo pro Armádu ČR

Datum přidání 05.02.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Koncem srpna minulého roku objednalo Ministerstvo obrany ČR radiolokační průzkumná čidla krátkého dosahu ReVISOR (RVR) od firmy RETIA. V současné době se ReVISOR podrobuje vojenským zkouškám u 25. protiletadlové raketové brigády ve Strakonicích. Pokud půjde vše podle plánu, od letošního dubna do konce listopadu 2015 Armáda ČR převezme celkově čtyři systémy ReVISOR.

Foto: Radar ReVISOR. / RETIA

Foto: Radar ReVISOR. / RETIA

 

Radar ReVISOR je určen pro protivzdušnou obranu velmi krátkého dosahu VSHORAD (Very-SHort-Range Air Defense) a krátkého dosahu SHORAD (SHort Range Air Defense). Najde uplatnění při ochraně základen nebo jednotek před vrtulníky, bitevními letouny a zejména před bezpilotními letadly.

Právě význam malých bezpilotních letadel a vrtulníků geometrickou řadou roste. Bezpilotní vzdušné systémy nejsou již doménou jen nejvyspělejších států, ale i nestátních útvarů – můžeme zmínit nejrůznější teroristické skupiny, kriminální bandy, pašeráky drog apod.

 

RBS-70 Armáda ČR

Foto: RBS-70 v akci. / 25. plbr

 

Na civilním trhu je možné již za několik tisíc korun (případně desítek či stovek tisíc za výkonnější modely) koupit nejrůznější bezpilotní létající stroje. Nikomu tak nebrání na tyto modely umístit nejrůznější „užitečné zatížení“, například výbušninu.

Na boj s podobnými cíli se mimo jiné specializují jednotky vzdušné obrany Armády ČR ve Strakonicích vybavené raketovými systémy RBS-70. Právě obsluhám RBS-70 má ReVISOR dodávat komplexní informace (včetně informace vlastní/cizí letadlo) o blízké vzdušné situaci.

 

Radar ReVISOR

Foto: Radar ReVISOR / RETIA

 

ReVISOR dokáže předávat informace buď přímo obsluhám systému RBS-70 nebo velitelskému stanovišti. Stejně tak lze ReVISOR, díky modulům řízení/velení a komunikace, využívat v různých taktických konfiguracích. V případě potřeby může fungovat i jako systém, který řídí a velí protiletadlové raketové četě.

Radarové čidlo ReVISOR je možné díky kompaktním rozměrům umístit na korbu malého terénního automobilu nebo, jako v případě verze pro Armádu ČR, na jednoosý přívěs. Rotující anténa je umístěná na výsuvném hydraulickém stožáru, který lze umístit až do výšky 6,5 metrů. Při uvedení do provozu se vysunují také čtyři stabilizační hydraulické nohy.

 

Radar ReVISOR

Foto: Možné začlenění radaru ReVISOR do systémů protivzdušné obrany. / RETIA

 

Cíl o běžné velikosti, jako jsou vrtulníky (včetně vrtulníků ve visu), lze odhalit na vzdálenost 25 kilometrů. Malé bezpilotní letadla nebo bezpilotní vrtulníky pak na vzdálenost 19 kilometrů. Zjišťování probíhá s vysokou přesností - vzdálenost cíle lze určit s přesností na 50 metrů.

 

Obsluha spravuje radar pomocí počítačových modulů C2. Pracoviště slouží především k předávání informací a ke koordinování palby protivzdušných systémů RBS-70.

 

Radar ReVISORFoto: Přenositelné řídící moduly C2 radaru ReVISOR. / RETIA

 
Moduly C2 a samotný radiolokátor lze začlenit do struktury PVO na různých úrovních velení a v různých taktických konfiguracích, hlavně jako zdroj radiolokační informace, jako prostředek velení a řízení nebo jako autonomní prvek řídící činnost prostředků VSHORAD.

 

Fotogalerie

Radar ReVISOR

 

Zdroj: RETIA

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr