Armáda ČR získá nanodrony Black Hornet 3

Armáda ČR získá nanodrony Black Hornet 3
Nanodron Black Hornet / Prox Dynamics (Zvětšit)

Podle polského magazínu MilMag začátkem září podepsali zástupci Ministerstvo obrany ČR s pražskou firmou Three s.r.o. smlouvu o dodávkách osmi sad norských nanodronů Black Hornet 3, a to včetně simulátoru a výcvikové podpory. Cena zakázky dosahuje téměř 19 milionů Kč.

ždé

Jednání o dodávkách Black Hornetů začaly v dubnu 2019. Každá sada se skládá ze tří bezpilotních vrtulníků, ochranné dokovací stanice (pro dva drony), sady náhradních dílů  (každá sada obsahuje dva náhradní rotory, baterii a náhradní pozorovací senzory). Součástí sady je zodolněný tablet a jednoruční ovládací „gamepad“.

Black Hornet 3, nazývaný také osobní průzkumný systém PRS (Personal Reconnaissance System), je miniaturní vrtulník vyvinutý norskou společností Prox Dynamics. Vrtulník a veškerá prodejní práva ale v roce 2016 odkoupila společnost FLIR Systems. Vrtulník měří na délku pouze 168 mm, průměr rotoru je 123 mm a hmotnost 33 gramů. 

Výdrž ve vzduchu je 25 minut, zabezpečené komunikační systémy sady Black Hornet mají dosah 2000 metrů a maximální rychlost vrtulníku je 21 km/h. Senzorovou hlavici nanodronu tvoří dvě denní a jedna termovizní kamera. Denní kamery dokáží zachytit video s rozlišením 640×480 px a fotky s rozlišením 1600×1200 px. Termovizní kamera zaznamenává video a fotí v rozlišení 160×120 px.

Senzorová hlavice i baterie jsou samozřejmě v polních podmínkách lehce vyměnitelné. Dron může být vybaven například senzorovou hlavicí s LED diodou pro operace v tunelech nebo tmavých prostorách budov.  Black Hornet nabízí také zajímavé schopnosti při boji proti improvizovaným výbušným systémům (IED) nebo například při pátrání po odstřelovačích na střechách budov. Stejně je tak možné využít nanodrony pro zjištění účinku minometné a dělostřelecké palby, či leteckého útoku.


Koncept použití nanodronu Black Hornet

Dron umí létat díky GPS po předem naplánované trase, automaticky viset na místě a pozorovat konkrétní místo, provést automatický návrat, a to i při ztrátě nebo rušení signálu. Vrtulník umí pomocí GPS (mimo zásahy operátora) rovněž automaticky pořídit snímky / video zájmového území nebo trasy.

Volitelně lze Black Hornet vybavit vizuální navigací VBN (Vision-Based Navigation), která pomocí prvků umělé inteligence a kamer umí rozpoznat objekty, jejich velikost a také vzdálenost od nich (stejnou technologii využívají autonomní vozidla). Dron pomocí VBN, a to bez zásahu operátora nebo GPS, umí létat ve složitém vnějším (ulice měst, trosky budov) nebo vnitřním prostředí (kanály, odpadní roury, atd.).


Záběry z denní TV kamery dronu Black Hornet; větší foto / FLIR Systems

Problém pro provoz nejsou teploty od -10°C do +43°C, vrtulník ustojí vítr o rychlosti 28 km/h (15 uzlů) a poryvy větru až 37 km/h (20 uzlů). Dron odolá i mírnému dešti (2,5 mm srážek za hodinu).

Zajímavé je, že Black Hornet není ve výzbroji Armády ČR novinkou. Minimálně od roku 2017 Black Hornety používá česká 601. skss. Dokazuje to fotografie ze cvičení Dark Shadow 2017. Podle informací Armádních novin nebylo ještě o přesném rozdělení dronů mezi jednotky Armády ČR rozhodnuto. Není ani jasné, zda se nepočítá s dalším nákupem Black Hornetů pro českou armádu.

V každém případě Black Hornety ale nezískají (ani v blízké budoucnosti) všechny bojové jednotky Armády ČR. V každém případě první tři sady Black Hornetů mají dorazit do Armády ČR nejpozději do 15. října 2020, zbytek pak o rok později.


Tablet a dokovací stanice s ovládačem; větší foto / FLIR Systems

Nedávno drony Black Hornet koupila také polská speciální jednotka JWK (Jednostka Wojskowa Komandosów). Za 40 sad Poláci zaplatili 14,38 milionu zlotých (85 milionů Kč).

Drony Black Hornet jsou ve výzbroji armád devíti zemí, včetně Spojených států. Americká armáda nakoupila 60 sad dronů Black Hornet v roce 2016. Tři roky ale trvalo, než na začátku roku 2019 armáda Black Hornety poslala k bojovým jednotkám. Během jmenovaných tři let totiž probíhalo experimentální testování a hledání nejlepší taktiky nasazení dronů u malých bojových jednotek (čety, družstva). V americké armádě jsou drony Black Hornet označovány jako Vojákem nesený senzor SBS (Soldier Borne Sensor).


Dokovací stanice VRS pro vozidla

„Je to malý dron pro úroveň družstva, který umožňuje vojákům získat obraz toho, co je za rohem, co je za kopcem,“ uvedl Nathan Heslink, jeden z projektových manažerů programu SBS, s tím, že cílem je poskytnout za každé situace vojákům informace o tom, kde se nachází nepřítel.

Americká armáda na základě zkušeností s testováním Black Hornetů provedla nedávno velkou objednávku za 39,6 milionu dolarů (928 milionů Kč), která pokrývá dodávku tisíce dronů. Jak uvádí společnost FLIR Systems, do dnešního dne po světě létat na 8000 dronů Black Hornet.

Společnost FLIR Systems také nabízí velké dokovací boxy VRS (Vehicle Reconnaissance System) pro bojová vozidla. Tyto boxy mohou být umístěny na lehká terénní vozidla, ale i bojová vozidla pěchoty nebo tanky. Posádkám vozidel poslouží k získání situačního povědomí ve městech (nebo jiných členitých terénech), k boji s IED nebo např. ke kontrole účinku vlastní palby.

Zdroj: The Drive, MilMag

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Evropský bojový dron: Velká Británie a Francie společně

Velká Británie a Francie podepsaly dohodu o společném vývoji bojového bezpilotního letounu. Vývoj ...

Nové kladivo na protivzdušnou obranu: Drony Perdix

Pentagon před několika dny uveřejnil video z testování malých dronů Perdix. Malé drony jsou usazený ...

Dron MQ-25 Stingray: Klíč v boji proti ponorkám

Americké námořnictvo (US Navy) přiznává ztrátu schopností vést efektivní boj proti ponorkám, tzv. ...

Drony Perdix: Testování zabijáků ruských systémů protivzdušné obrany S-400

Americké námořnictvo ze stíhaček F/A-18E Super Hornet poprvé zkušebně vypustilo inteligentní roj ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • cejkis
  19:39 19.09.2019

  A pořád budou nakupovat zbraně od země, která krade děti...

  A pořád budou nakupovat zbraně od země, která krade děti...

 • Grugh
  23:38 11.09.2019

  Drahé, pomalé, přehajpované. Max. rychlost pouze 21km/h. I obyč DJI Spark je vice než dvakrát rychlejší. Slabší vítr to spolehlivě odnese do neznáma. Na autonomní let v ...Zobrazit celý příspěvek

  Drahé, pomalé, přehajpované.

  Max. rychlost pouze 21km/h. I obyč DJI Spark je vice než dvakrát rychlejší. Slabší vítr to spolehlivě odnese do neznáma.

  Na autonomní let v kanále nebo interiéru to nemá dostatek protikolizních senzorů.

  Proč je tak málo skutečných záběrů s tohoto dronu? Protože kvalita videa je tragická.
  Tohle je skutečný obraz přešený na zem (předchozí verze):
  https://youtu.be/4o7mRg74qcY?t...

  A cena je směšně vysoká. (Ale mě ten smích přejde, až si vzpomenu, že to jde z mých daní).

  @flanker.jirka
  Ještě větší nesmysl. Obrana by mohla být třeba ta zmiňovaná helma nebo tenisová pálka. ;-)
  Pusťte si velmi zpomaleně detail "nárazu". Je poznat nejenom, že výbuch a výšleh plamene vyšel z figuríny. Ale je tam i vhodně udělaný střih:
  1) Nejprve je tam podivné video s postprocesingem jak dron letí směrem k figuríně. Kamera míří přímo na figurínu i když by měla mířit pod určitým úhlem k zemi.
  2) Pak detail velké hlavy a ve vhodném směru letící dron. Ale ten je o proti hlavě příliš malý.
  3) Dron je na čele figuríny a s výbuchem odlétává pryč. Výšleh je směrem z čela figuríny ven. Dron je natočen správným směrem, i když by při obratu okamžitě ztratil výšku.
  Proč asi nikde není zobrazen detail letu dronu k figuríně bez střihu?Skrýt celý příspěvek

 • Sunet
  22:04 11.09.2019

  Zajímavý dron, tichý, malý, nenápadný. Ještě k jedné sadě, podle výrobce jedna sada obsahuje dva drony. Je to myšleno tak, že jeden lítá a druhý se nabíjí, čas nabití je stejný ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavý dron, tichý, malý, nenápadný. Ještě k jedné sadě, podle výrobce jedna sada obsahuje dva drony. Je to myšleno tak, že jeden lítá a druhý se nabíjí, čas nabití je stejný jako výdrž v letu, takže je pořád k dispozici plně nabitý vrtulník. Cena je asi přiměřená, cca 1,2 mil za dron, poláci se dostali na cenuu lehce nad 1 mil Kč za dron, američné pod 1 mil Kč/dron. Ale to asi souvisí s počtem objednaných kusů.

  Jedna zajímavost, na vývoj dronu bylo vyčleněno cca 20 mil liber (kontrakt zahrnoval i 160 sad) a prvně jej dostaly anglické jednotky v Afganistánu v roce 2013.Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  13:49 11.09.2019

  Tak hlavně že vojáci nemají helmy pač se testoval levný šunt co neprošel zkouškami.

  Jakou bojovou hodnotu má tento hightech kolibřík?

  Tak hlavně že vojáci nemají helmy pač se testoval levný šunt co neprošel zkouškami.

  Jakou bojovou hodnotu má tento hightech kolibřík?

  • Scotty
   16:14 11.09.2019

   To že neprošly helmy u vojskových zkošek přece neznamená že MO zastavý veškeré ostatní akvizice. To že helmy neprošly jen ukazuje že soutěžit armádní výstroj na cenu nemůže dobře ...Zobrazit celý příspěvek

   To že neprošly helmy u vojskových zkošek přece neznamená že MO zastavý veškeré ostatní akvizice. To že helmy neprošly jen ukazuje že soutěžit armádní výstroj na cenu nemůže dobře dopadout.
   Bojová hodnota je stejná jako u každého jiného průzkumného prostředku.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:53 11.09.2019

  Nijak malá cena, 2,5mil. Kč za jednu hračku. Na alibabě by to asi vyšlo podstatně levněji, sice by snímky v kopii odcházely do Číny :).

  Nijak malá cena, 2,5mil. Kč za jednu hračku. Na alibabě by to asi vyšlo podstatně levněji, sice by snímky v kopii odcházely do Číny :).

  • Scotty
   13:33 11.09.2019

   Tak ono ti jistě bude po všech stránkách odolnější než hračka z Číny. Taky k tomu nedostanete zodolněný tablet, sadu náhradních dílů, simulátor a výcvik.

   Tak ono ti jistě bude po všech stránkách odolnější než hračka z Číny. Taky k tomu nedostanete zodolněný tablet, sadu náhradních dílů, simulátor a výcvik.

   • Grugh
    23:54 11.09.2019

    To je jasné. Norský karbon a plast prostě musí být pevnější než čínský karbon a plast. Zvlášť za tu cenu. A to nemluvím o motorech. Když má činský účinnost 75%, tak norský bude mít ...Zobrazit celý příspěvek

    To je jasné. Norský karbon a plast prostě musí být pevnější než čínský karbon a plast. Zvlášť za tu cenu.
    A to nemluvím o motorech. Když má činský účinnost 75%, tak norský bude mít minimálně dvojnásobek. ;-)Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  12:21 11.09.2019

  Šikovná hračka, ale existují už i zajímavější systémy, na odkazu v čase 1:22
  https://www.youtube.com/watch?...

  Šikovná hračka, ale existují už i zajímavější systémy, na odkazu v čase 1:22
  https://www.youtube.com/watch?...

  • Charlie
   23:02 12.09.2019

   Tohle je starý fejkový video pro jednu kampaň, nic takovýho zatím nikdo nenabízí...

   Tohle je starý fejkový video pro jednu kampaň, nic takovýho zatím nikdo nenabízí...

 • juhelak
  12:04 11.09.2019

  Pro specialisty pro budouci bvp to nebude kuli malému dosahu, ale pro družstvo pěkna věcička. Snad to nejsou poslední vrtulníky letos.

  Pro specialisty pro budouci bvp to nebude kuli malému dosahu, ale pro družstvo pěkna věcička. Snad to nejsou poslední vrtulníky letos.

Načítám diskuzi...