Část jednotek 71. mechanizovaného praporu absolvovala první letošní polní výcvik

Foto: Příslušníci 71. mechanizovaného praporu na prvním letošním polním výcviku. / kpt. Radek HAMPL
Příslušníci 71. mechanizovaného praporu na prvním letošním polním výcviku. / kpt. Radek HAMPL

Druhá polovina ledna se pro příslušníky hranického praporu stala první zatěžkávací zkouškou.

Po vánočním a novoročním odpočinku, ovšem zpestřeném nepřetržitým týdenním střežením vybuchlých muničních skladů ve Vrběticích, nejprve všichni vojáci absolvovali v teple učeben povinná mandatorní zaměstnání.

Všichni byli proškoleni z oblasti bezpečnosti práce, předpisů z oblasti požární ochrany, ekologie i ochrany před úrazem elektrickým proudem, zásad ochrany utajovaných skutečností i práce s prostředky komunikačních a informačních systémů, připomenuty byly povinnosti řidičů i velitelů vozů. Hned poté příslušníci 2. mechanizované roty, minometné baterie vyrazili do Vojenského výcvikového prostoru Libavá, aby zde zdokonalili své profesní schopnosti.

Foto: StÅ™elba z RPG-7. / kpt. Radek HAMPLStřelba z RPG-7 / kpt. Radek HAMPL

„Pro naše vojáky jsme připravili intenzívní výcvik ve střelecké přípravě, zaměřený na základní drily při manipulací se zbraní, na správné spouštění a míření. Střelbu z vložné hlavně PRG-7

absolvovali i pancéřovníci," přibližuje první letošní pobyt v terénu nadrotmistr Martin Hula, vedoucí praporčík 2. mechanizované roty.

Opomenuta nebyla ani taktická příprava, vojáci si procvičili činnost pátracího družstva za přesunu a čety při zajištění přesunu v noci. Nejnáročnější zkouškou byl tentokrát noční pěší, téměř třicetikilometrový přesun zpět do kasáren. „Přesvědčil jsem se, že sváteční dny na našich vojácích žádné stopy nezanechaly, všichni přesun zvládli v časovém limitu," hodnotí splnění úkolu zástupce velitele roty nadporučík Michal Bělaška.

BVP-2 při nočních střelbách. / kpt. Radek HAMPL

„Hlavním cílem komplexního polního výcviku velitelské roty bylo udržet a zvýšit schopnosti organických družstev a týmů roty a stmelit je pod vedením nových velitelů," říká zástupce velitele roty nadporučík Luděk Rak. Také velitelská rota plnila nácviky střeleb z ručních a lafetovaných zbraní ve dne i v noci. Vojáky čekal výcvik bojových drilů i odborná taktická příprava, která vyvrcholila nočním cvičení.

„Jednotlivá družstva a čety přitom musely řešit napadení silným nepřítelem při rozmístění mimo boj a v téměř nulové viditelnosti, zapříčiněné mlhou a velmi tmavou nocí, vojáci museli sbalit veškerý materiál, provést přesun do záložního místa rozmístění a zde znovu vybudovat např. spojovací uzel, či pozorovací stanoviště," objasňuje úkoly podřízených vrchní praporčík roty nadrotmistr Aleš Machálka.

Vojáci 71. mpr při přesunu. / kpt. Radek HAMPL

Příslušníci velitelské roty také absolvovali noční zaměstnání z topografické přípravy, které navíc prověřilo jejich schopnosti v oblastech zdravotní, lezecké a střelecké odbornosti, znalosti tematicky přežití a schopnosti týmové práce. Ženijní četa ještě „návdavkem" provedla ostré trhání.

Velitel minometné baterie pobyt ve VVP využil jako přípravu na blížící se nasazení v zahraniční operaci. „Vojáci si prozkoušeli taktickou činnost malých jednotek i celé čety a součástí cvičení byly i ostré střelby z ručních zbraní a bojové střelby družstva. Zároveň se seznamovali i s problematikou C-IED," popisuje činnost podřízených velitel baterie kapitán Lukáš Chalupa.

Druhá část jednotky, která se nechystá do zahraniční mise, se mezitím cvičila ve všech taktických činnostech minometčíků, a to jak ve dne, tak i v noci, s cílem efektivně plnit požadavky kladené na minometnou baterii i v době působení části jednotky v Afghánistánu.

Zdroj: 7. mpr
Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

7. mechanizované brigádě přibyl nový úkol

Za ochranu vnějšího perimetru muničního areálu ve Vrběticích je od pondělí 15. prosince plně ...

M-134D-H Minigun pro české vrtulníky Mi-171š

Modernizované české vrtulníky dostaly nové zuby v podobě rotačních kulometů M-134D-H Minigun od ...

Armáda ČR uvažuje o nákupu bitevních vrtulníků

Během včerejší tiskové konference ministr obrany ČR Martin Stropnický shrnul významné milníky ...

NÁZOR: Má voják vypadat jako komiksový hrdina?

Mnoho z nezasvěcených, ale i zasvěcených, má určité představy o tom, jak by měl vypadat, a co by měl ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • JosefŠ
  20:09 04.02.2015

  Aha, takže z fotky je poznat, že ten první je amatér, kterej neví, že na hlavu se nemíří a že prostřední voják na druhé fotce je blb typu socialistického úderníka. Pokud ...Zobrazit celý příspěvek

  Aha, takže z fotky je poznat, že ten první je amatér, kterej neví, že na hlavu se nemíří a že prostřední voják na druhé fotce je blb typu socialistického úderníka. Pokud netrolíte, tak musím napsat pověstné: Pane Vachmajstr Vy jste hlava....Skrýt celý příspěvek

 • Fran
  19:58 04.02.2015

  Jo a ještě k té druhé fotce, ten prostřední blb drží brena za zásobník jako správný socialistický úderník. Taktická chyba amatéra.

  Jo a ještě k té druhé fotce, ten prostřední blb drží brena za zásobník jako správný socialistický úderník. Taktická chyba amatéra.

 • Fran
  19:56 04.02.2015

  Tak ty fotky jsou k popukání, na první to vypadá na těžkou chybu, je evidentní, že první míří doleva a ten druhý míří prvnímu skoro na hlavu a to by se měl dívat doprava. Amaterská ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak ty fotky jsou k popukání, na první to vypadá na těžkou chybu, je evidentní, že první míří doleva a ten druhý míří prvnímu skoro na hlavu a to by se měl dívat doprava. Amaterská chyba. A k druhé fotce, to je komedie nebo co? Proč se ten nejbližší a prostřední koukájí do Brenu evidentně shora, takle by určitě viděli prd a trefili by ještě větší prd. Takže doufám, že autor fotografií tyhle vybral pro pobavení, nebo lepší se nepovedly.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2