První průzkumný dron Global Hawk pro NATO vzlétl

Foto: Global Hawk pro NATO program průzkumu pozemních cílů. / Northrop Grumman
NATO Global Hawk pro průzkum pozemních cílů; větší foto / Northrop Grumman

Dne 19. prosince loňského roku proběhl v Palmdale v Kalifornii první let bezpilotního letounu Global Hawk od společnosti Northrop Grumman určený pro program Severoatlantické aliance sledování pozemních cílů AGS (Alliance Ground Surveillance). V rámci tohoto programu NATO získá schopnost monitorovat dění na pozemním bojišti.

První Global Hawk určený pro program AGS byl vyroben v závodě Northrop Grumman v americkém San Diegu 4. června loňského roku. První let v prosinci minulého roku o délce dvě a půl hodiny sloužil zejména ke kontrole základních systémů letounu.

Během letu Global Hawk vystoupal do výšky 12 200 m a následně přistál na letecké základně Edwards v Kalifornii. Podle představitelů Northrop Grumman je velkým úspěchem, že se podařilo první let zvládnout v tak rychlém časovém horizontu.

Letouny určené pro program AGS vycházejí z bezpilotních letadel RQ-4B Global Hawk Block 40, se kterými mají společných 94 % dílů. V rámci AGS NATO pořídí pět kusů letounů Global Hawk.

Během roku 2016 budou na letadla systému AGS instalovány nové radary MP-RTIP (Multi-Platform Radar Technology Insertion Program), které jsou novou generací staršího systému Joint STARS (Joint Surveillance Target Attack Radar System).

MP-RTIP jsou primárně určeny k monitorováni pozemního bojiště a byly speciálně upraveny pro instalaci na tento typ bezpilotních letadel.

Systém AGS se skládá ze tří částí. První tvoří zmiňované bezpilotní stroje Global Hawk a jejich řídící systémy. Druhou pozemní část tvoří systémy zajišťující přenos dat mezi AGS a vyššími stupni velení a zapojující AGS do společného velitelského a řdícího systému C2ISR (command, control, intelligence, surveillance and reconnaissance). Třetím segmentem AGS je logistická podpora.

Pro vytvoření AGS se NATO rozhodlo po zkušenostech z bombardováni Libye v roce 2011, kdy se ukázalo, že si evropští členové NATO nedokáží bez asistence průzkumných a sledovacích prostředků USA udržovat povědomí o dění na bojišti.

Po zkušenostech se společným projektem letecké přepravy Strategic Airlift Capability (společný provoz Boeing C-17 Globemaster III), bylo rozhodnuto zahájit obdobný program. Hlavním cílem AGS je zajistit velitelům operací informace o pohybu pozemních sil protivníka, a umožnit tak spojeneckému velení snáze plánovat a navádět letecké údery.


Propagační video NATO Global Hawk

„AGS je průzkumný systém, který bude hlavním pilířem pro ochranu aliančních vojáků na bojišti a umožní Alianci vést nepřetržitý a efektivní průzkum a identifikaci pozemních stacionárních a pohyblivých cílů v zájmovém prostoru. Cílem je dosažení informační převahy nad protivníkem," říká Petr Tichý z české společnosti RETIA, která se na programu AGS podílí.

Jako domovská základna pro systém AGS byla vybrána italská Sigonella, kde budou umístěny jak samotné letouny, tak pozemní část systému. Do programu je zapojeno 15 zemí NATO - Bulharsko, Česká Republika, Dánsko, Estonsko, Německo, Itálie Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Norsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Spojené státy.

Francie a Velká Británie se zavázaly doplnit AGS po dosažení jeho plných operačních schopností o vlastní zpravodajské kapacity a poskytovat do systému data získaná vlastními zdroji.

Celý systém se začal budovat od roku 2012, kdy byly objednány první stroje Global Hawk. Počátečních operačních schopností AGS dosáhne v průběhu roku 2017, dosažení plných operačních schopností se plánuje o rok později.

Zdroj: NATO

Nahlásit chybu v článku


Související články

RQ-4 Global Hawk: Nucené dítě amerického letectva

Uběhlo již 17 let od prvního vzletu průzkumného bezpilotního letadla RQ-4 Global Hawk. Letoun měl ...

Cvičení NATO EMBOW XIV. v Německu

Ve dnech 24.-30.9. proběhlo v německém Noervenichu již 14. cvičení NATO EMBOW, kterého se zúčastnily ...

Trident Juncture 2015: Největší cvičení NATO

Před několika dny začalo největší cvičení Severoatlantické aliance od roku 2002 - Trident Juncture ...

Mocenské soupeření pokračuje: Černá Hora přistupuje k NATO

Černá Hora se přece jen dočkala. Ministři zahraničí členských zemí NATO se na začátku prosince ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • shal
    23:36 11.01.2016

    pjek: myslíš, že v budoucnu budou mít tyto drony i lasery? A myslíš, že pak bud mít ruské PVO nějakou možnost jejich likvidace? Ale spíše GlobalHawk je určený pro asimetrickou ...Zobrazit celý příspěvek

    pjek: myslíš, že v budoucnu budou mít tyto drony i lasery? A myslíš, že pak bud mít ruské PVO nějakou možnost jejich likvidace?

    Ale spíše GlobalHawk je určený pro asimetrickou válku aby operoval nad územím nepřítele a získával pro velení potřebné informace o dění na zemi.Skrýt celý příspěvek

  • pjek
    16:26 11.01.2016

    Globální Jestřábi jsou malinou pro ruské protiletecké systémy, takže je otázka, kde se při vědomí tohoto reálně v nasazení objeví. Dále, jejich operační výška je v dosahu ...Zobrazit celý příspěvek

    Globální Jestřábi jsou malinou pro ruské protiletecké systémy, takže je otázka, kde se při vědomí tohoto reálně v nasazení objeví. Dále, jejich operační výška je v dosahu prostředků REB, které v tomto případě mohou snadno znefunkčnit řízení těchto UAV. Takže bych byl opatrný cokoli stran těchto UAV sebevědomě komentovat.Skrýt celý příspěvek

  • HonzaH
    14:46 06.01.2016

    Hm, tohle vypadá moc zajímavě. V podstatě z evropských států, které jsou do programu zapojeny, by něco takového finančně zvládlo asi jedině Německo. Takovéhle spolupráci zemí NATO ...Zobrazit celý příspěvek

    Hm, tohle vypadá moc zajímavě. V podstatě z evropských států, které jsou do programu zapojeny, by něco takového finančně zvládlo asi jedině Německo. Takovéhle spolupráci zemí NATO fandím. Pokud si evropské státy budou hrát na vlastním písečku, tak nemáme proti USA, Rusku, Číně nebo Indii žádnou šanci. Nemyslím teď bojově, ale v zavádění vyspělých zbrojních systémů.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...