F-35 zvítězí díky kognitivním systémům elektronického boje

F-35B Lightning II; ilustrační foto / Public Domain

Stíhačka F-35 Lightning II nevyniká svou rychlostí, manévrovatelností ani nosností zbraní. Síla stíhačky leží především v elektronickém vybavení, senzorech, výkonném počítači a pokorčilém softwaru. F-35 se má proto stát první stíhačkou vybavenou kognitivními systémy elektronického boje.

Elektronický boj

Elektronický boj (EB) se odehrává v elektromagnetickém (EM) prostředí, tedy v prostředí, kde probíhá bezdrátové spojení, velení a řízení, ovládání zbraňových systémů, sledování, průzkum nebo navigace.

V současné době je drtivá vojenské techniky a schopnosti armád závislá na elektronických prostředcích a systémech využívající EM prostředí (např. radary). EB využívá slabých stránek elektronických prostředků protivníka a snaží se eliminovat slabé stánky u vlastních elektronických systémů.

Cílem EB je vybojování a udržení elektronické nadvlády v prostoru bojové činnosti. EB narušuje nebo znemožňuje správné funkce elektronických prostředků protivníka a přispíváním k ochraně vlastních systémů proti vlivům protivníka.

Piloti bojových letadel využívají EB k rušení radarů letadel protivníka nebo radarů protivzdušné obrany. Pomocí elektronického útoku lze s radarovými signály protivníka manipulovat nebo je rušit. Naopak elektronická ochrana brání rušení vlastních radarových systémů protivníkem.

Snahou každé armády je budovat co největší datábaze EM signálů, chcete-li EM “podpisů” jednotlivých elektronických systémů. Databáze umožní okamžitě odhalit a poznat konkretní systém v prostoru a pomůže zvolit vhodné protiopatření.

Kognitivní systémy elektronického boje

Co jsou tedy kognitivní (poznávací) systémy elektronického boje? Jde o elektronické systémy, které se mohou v reálném čase učit a přizpůsobovat se měnícím podmínkám. Letoun s těmito systémy dokáže okamžitě reagovat (ve zlomku sekundy) na neznámé typy EM signálů, elektronických útoků a protiopatření protivníka a vyhledávat v systémech protivníka slabá místa.

“V současné době na F-35 najdeme jen málo prvků kognitivního elektronického boje, ale kde se opravdu díváme, je budoucnost,” říká Lee Venturino, prezident a generální ředitel First Principles, společnosti poskytující analýzy o F-35 Pentagonu. “‘Uvažujte o tom (kognitivní EB - pozn. red.) jako o přístupu krok za krokem. První krok je pravděpodobně na straně ESM (Electronic Support Measures, elektronická podpora - pozn. red.). Jak mám prostě identifikovat signály, které jsem nikde neviděl?”

Konvenční radary pracují se stejnými EM signály. Podobné radary lze snadné odhalit, s jejich signály manipulovat nebo signály rušit. Nově zaváděné digitálně programovatelné radary však mohou využívat nikdy neviděné EM signály a tím se chránit před elektronickým útokem.

V roce 2013 organizace Defense Science Board (DSB) doporučila vyvinout nové systémy EB, které mohou detekovat a působit proti novým senzorům protivníka. Důvodem je právě zavádění nových, proti rušení odolných, radarů schopných odhalit i nejmodernější stealth letadla.

“V minulosti, pokud se něco stalo, vyslali jsme náše EA-18 (letadlo EB - pozn. red.)” uvedl minulý měsíc Bob Work, náměstek ministra obrany. “Pokud jsme však našli nový typ signálu, nebyl žádný způsob, jak na to reagovat. Pilot se musel vrátit zpátky, podat hlášení a signál repordukovat a napodobit. Pak jste museli vše vložit do výpočetní mašinky, počítat, počítat, počítat a pak jste možná dostali nějaký výsledek, který jste mohli v budoucnu nějakým způsobem využít.”

Podle Roberta Steina z DSB, takový proces může trvat měsíce nebo roky. Ale v reálu potřebují vojáci informace o nových signálech získat v řádu hodin nebo dokonce sekund. V leteckém souboji, při pokusu rušit digitální radar, může jít o mikrosekundy.

Kognitivní EB je tedy v podstatě systém s určitým stupněm umělé inteligence, který dokáže okamžitě reagovat na nové neznámé EM signály - například nových digitálních radarů - a okamžitě najít způsob, jak s nimi manipulovat nebo je rušit.

Důležité je však vědět, že tyto nové systémy EB se zdokonalují na základě zkušeností. Čím více přijdou do styku s novými EM signály, tím lépe mohou příště reagovat na další neznáme signály. Samozřejmě nutností je obrovský výpočetní výkon, pokročilá elektronická architektura a pokročilé vlastní senzory.

Zájemcům o hlubší studium: Kořenem kognitvních systém EB je Bayesova věta z teorie pravděpodobnosti, která udává, jak podmíněná pravděpodobnost nějakého jevu souvisí s opačnou podmíněnou pravděpodobností.

Nová generace radarů

V budoucnu se budou piloti F-35 Lightning II potkávat s novu generaci digitálních radarů, jako je ruský Nebo-M.

Nebo-M se skládá ze tří radarů na třech vozidlech - VHF radar poskytuje přehledové informace, UHF a X-Band radary poskytují přesnější údaje o poloze a výšce cíle. Nebo-M díky inteligentnímu zpracování dat ze všech tří senzorů dokáže odhalit cíle na velké vzdálenosti cíle nepatrné velikosti nebo dokonce stealth letadla.

“Radar Nebo-M je navržen tak, aby automaticky detekoval a sledoval vzdušné cíle, jako jsou balistické rakety, stealth letadla, drony nebo hypersonické cíle. V celokruhovém režimu sledování je radarový komplex schopen sledovat až 200 cílů na vzdálenost větší než 600 km. V režimu skenování prostoru dokáže Nebo-M sledovat až 20 balistických cílů na vzdálenost 1800 km až do výšky 1200 km,” uvedla na začátku minulého roku ruská státní televize RT.

Podle ruských médií nové radary Nebo-M pokryjí ruské území do konce roku 2020. Nebo-M se však může (ve vývozní verzi) objevit i v dalších zemích, pravděpodobně ne příliš nakloněných Západu.

V případě války mezi vojenskými velmocemi, jako je USA, Rusko nebo Čína, je velká pravděpodobnost střetu stíhaček F-35 s novou generací radarů typu Nebo-M. Jak poznamenává Patrick Tucker, technický editor magazínu Defense One, proto hrozí nové kolo zbrojení, ale tentokrát se bude odehrávat ve světě elektronického a kybernetického boje.

V současné době Spojené státy na poli elektronického boje ztrácejí, resp. nemají nyní technologie, jak porážet nové nepřátelské radary (vzdušné, lodní, protivzdušné obrany, radary ve střelách). Z toho důvodu Pentagon projevuje obrovský zájem o kognitivní systémy EB, které se mohu sami učit a vyvíjet.

Na kognitvních systémech elektronického boje nyní intenzivně pracuje BAE Systems, dodavatel balíčku elektronického boje pro stíhačky F-35.


Zdroj: DefenseOne

Nahlásit chybu v článku


Související články

Elektronický boj: Americká armáda zaspala

Válka na východě Ukrajiny přinesla americké armádě nepříjemný poznatek – na rozdíl od ruské armády ...

Izraelský radar ze systému IRON DOME pro Armádu ČR

Izraelský státní podnik vyrábějící radary ELTA Systems, který je členem skupiny Israel Aerospace ...

Ruské systémy elektronického boje: Mýty a fakta

Vojenský blog Russian Defense Policy přinesl přepis článku Elektronický boj - mýty a fakta ruského ...

Radary GM200 a GM400: Francouzské řešení pro Armádu ČR

V současné době je v plném proudu výběrové řízení na nákup nových mobilních 3D radarů protivzdušné ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • jsk1
    08:30 22.01.2016

    Vždy, když čtu u ruských radarech, tak mě napadá: nikdy nebudete mít to, co my už máme dávno na papíře...

    Vždy, když čtu u ruských radarech, tak mě napadá: nikdy nebudete mít to, co my už máme dávno na papíře...

  • Iceman8241
    08:10 22.01.2016

    Onehdy bylo i létání sci-fi.

    Onehdy bylo i létání sci-fi.

  • Sustr
    06:50 22.01.2016

    Pokaždé když čtu o nějaké feature na těchto strojích tak se mi připomene věta: Nikdo Vám nedodá to co my Vám slíbíme.

    Ale díky za pěkný článek.

    Pokaždé když čtu o nějaké feature na těchto strojích tak se mi připomene věta: Nikdo Vám nedodá to co my Vám slíbíme.

    Ale díky za pěkný článek.

  • crusader
    06:41 22.01.2016

    Podle Roberta Steina z DSB, identifikace neznámého signálu dnes může trvat měsíce nebo roky. Ale máme přece nepřekonatelnou ba přímo božskou F-35, dáme do ní nový Lenovo od IBM a ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle Roberta Steina z DSB, identifikace neznámého signálu dnes může trvat měsíce nebo roky.
    Ale máme přece nepřekonatelnou ba přímo božskou F-35, dáme do ní nový Lenovo od IBM a - a okamžitě najdeme způsob, jak s nimi manipulovat nebo je rušit.
    To je snad stejný sci-fi jako o bojovém nasazení laseru v nejbližších letech.
    Ale určitě to dobře zní, vůbec když používáme slova, kterým běžný Američan vůbec nerozumí, o politicích nemluvě.Skrýt celý příspěvek

  • armataratata
    00:33 22.01.2016

    Americký pilot F-35 na základně v Japonsku, táááák dneska se proletím na ruský straně Amuru a budu se tvářit jako, jako, jako třeba Chengdu-J20, klik ...

    Americký pilot F-35 na základně v Japonsku, táááák dneska se proletím na ruský straně Amuru a budu se tvářit jako, jako, jako třeba Chengdu-J20, klik ...

  • Roland
    21:24 21.01.2016

    jak jsou tyhle věci chráněné proti EMP? je na to někde nějaký článek / studie?

    jak jsou tyhle věci chráněné proti EMP? je na to někde nějaký článek / studie?

  • RiMr71
    20:03 21.01.2016

    Zajímavý článek, díky. A vyvážený, na rozdíl od toho o té přesné nepřesné ruské munici :) Tyhle hightech fičurky jsou velmi zajímavé a teprve budou. Ale zajímalo by mě, jestli ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímavý článek, díky.
    A vyvážený, na rozdíl od toho o té přesné nepřesné ruské munici :)

    Tyhle hightech fičurky jsou velmi zajímavé a teprve budou. Ale zajímalo by mě, jestli dokáží nové technologie využít i proti islamistům zakopaným pod městem, proti sebevražedným jednotkám, zkrátka, pomoci bigošům.
    Nemyslím ani tak drony, roboty a programově explodující granáty, jako spíš "odebrání" spojovací kapacity nepřítele a její nahrazení falešnou a matoucí, REB lov na TOWkaře, vyvolání friendly fire u nepřítele...Skrýt celý příspěvek

  • jacky3115
    18:24 21.01.2016

    J.D.
    Datum: 21.01.2016
    Čas: 17:21
    Blbě. Stejně jako my - blackout spolehlivě vyhubí 90% obyvatel velkoměst. A ti co přežijou rozhodně nebudou mezi vyvolenými co by za to stáli.

    J.D.
    Datum: 21.01.2016
    Čas: 17:21
    Blbě. Stejně jako my - blackout spolehlivě vyhubí 90% obyvatel velkoměst. A ti co přežijou rozhodně nebudou mezi vyvolenými co by za to stáli.

  • J.D.
    17:21 21.01.2016

    no kdysi někdo prohlásil že tyhle chytrý hračky můžeme přebít je něčím obyčejným.... tak jsem zvědaví jestli někdo přijde na to jak tyhle drahý věcičky ukotví za něčim levným.. a ...Zobrazit celý příspěvek

    no kdysi někdo prohlásil že tyhle chytrý hračky můžeme přebít je něčím obyčejným.... tak jsem zvědaví jestli někdo přijde na to jak tyhle drahý věcičky ukotví za něčim levným.. a docela by mě zajímalo jak jsou ty jejich systémy chráněný před sluneční erupcí,, nebo výbuch atomové pumy v atmosféřeSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2