Jižní Korea kupuje stíhačky F-35 Lightning II

Foto: Dvojice F-35A Lightning II. Letouny F-35A pomohou Jižní Korei čelit letecké konkurenci z Číny a Ruska. / Lockheed Martin
Foto: Dvojice F-35A Lightning II. Letouny F-35A pomohou Jihokorejcům čelit letecké konkurenci z Číny a Ruska. / Lockheed Martin

Armáda jižní části Korejského poloostrova plánuje od firmy Lockheed Martin nakoupit 40 stíhaček F-35 Lightning II. Stíhačka F-35 dostala přednost před dalším americkým strojem – Boeing F-15E Silent Eagle.

 

Jižní Korea na přelomu tohoto tisíciletí spustila ambiciozní plán na přezbrojení svého letectva. Celkově 120 nových letadel v rámci programu F-X Next Generation Fighter Program mělo nahradit stárnoucí stroje F-4 Phantom II a F-5 Tiger.

 

Program byl rozdělen do tří etap. V rámci první fáze F-X Phase I si jihokorejské letectvo ROKAF (Republic of Korea Air Force ) pořídilo 40 stíhaček Boeing F-15K, derivát verze F-15E Silent Eagle. V roce 2008 (F-X Phase II) pak následovalo dalších 20 strojů F-15K s vylepšeným hardwarem a softwarem.

 

V letošním roce vrcholila poslední třetí fáze (F-X Phase II), ve které kromě F15E Silent Eagle bojoval také evropský Eurofighter a americký F-35 Lightning II. Jihokorejci v průběhu konání soutěže vyřadili jak Eurofighter (není k dispozici dvoumístná bojová verze) i F-35 Lightning II (velká cena).

 

Potvrzení vítězství stíhačky F-15 se tak zdálo býti pouhou formalitou. V záři letošního roku však Soul soutěž nečekaně restartoval a vyzval znovu účastníky k podání nových nabídek. Před pár dny ROKAF nakonec rozhodl o definitivním vítězí – stane se jim stíhačka F-35A Lightninig II s klasickým startem a přistáním.

 

Korea však nakoupí pouze 40 stíhaček F-35, a to z důvodu velkých pořizovacích nákladů. Zbylých 20 strojů (avšak ne nutně F-35) získá letectvo Jižné Koreje později. Dodávky stíhaček F-35 jsou naplánovány na roky 2018 až 2022.

 

"F-35A je strategickou zbraní pro získání konkurenční výhody a poražení nepřítele v rané fázi války," citovala tisková agentura Yonhap mluvčího sboru náčelníků štábů Eom Hyo Sika. "Jihokorejská armáda rovněž využije letadlo pro efektivní vypořádání se s provokacemi."

 

Spekuluje se, že za neúspěchem F-15E Silent Eagle stojí nedostatečné vlastnosti stealth. Jižní Korea se v posledních letech dívá s obavami na nové čínské a ruské stealth stíhačky - Suchoj T-50 nebo J-20 „Mocný Drak“. Podle jihokorejského tisku panovala obava, že stíhačky F-15E Silent Egale, byť modernizované s ohledem na vlastnosti stealth, neuspějí proti nejmodernější ruské a čínské konkurenci.

 

Zdroj: Aviation Week, The Diplomat

Nahlásit chybu v článku


Související články

F-35 Lightning II: Letoun za dvě a půl miliardy

Stíhačku F-35 v posledních letech stíhají technické i rozpočtové problémy, ostatně jako každý nový ...

Lockheed Martin a Boeing společně vyvinou nový bombardér

V americkém programu na nový dalekonosný bombardér LRS-B (Long-Range Strike – Bomber) se zrodila ...

F-35 Lightning II: První ostrý odpal AIM-120 AMRRAM

Program F-35 úspěšně dosáhl další klíčové mety. Letoun F-35A Lightninig II před několika dny provedl ...

F-35 Lightning II pro státy Perského zálivu?

Bohaté státy Perského zálivu projevují vážný zájem o stíhačku nové generace F-35 Lightning II. Vláda ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • David
    14:05 27.11.2013

    Pro Libertz - to byl jen takový pokus o vtip. Rozdíly mezi Japonci a Korejci jsou mi známy

    Pro Libertz - to byl jen takový pokus o vtip. Rozdíly mezi Japonci a Korejci jsou mi známy

  • Libertz
    16:25 26.11.2013

    David:

    to teda neni jedno, to je jako keby si povedal ze cech a nemec je to iste, lebo sme rovnaka rasa....

    David:

    to teda neni jedno, to je jako keby si povedal ze cech a nemec je to iste, lebo sme rovnaka rasa....

  • Laci
    13:36 26.11.2013

    Samozřejmě jsem omylem zaměnil Jížní Koreu za Japonsko, za to se omlouvám :D :)

    Samozřejmě jsem omylem zaměnil Jížní Koreu za Japonsko, za to se omlouvám :D :)

  • David
    10:02 26.11.2013

    Tak i sám kontrakt je výrazně odlišný od toho japonského. Zajímavý je i ten poměrně malý počet letadel. Domnívám se, že záměrem bylo především získat technologie (a F-35 je přeci ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak i sám kontrakt je výrazně odlišný od toho japonského. Zajímavý je i ten poměrně malý počet letadel. Domnívám se, že záměrem bylo především získat technologie (a F-35 je přeci jen pokročilejší než F-15, který zas naopak vyniká únosností, doletem atd.) a ty pak zúročit ve vývoji vlastního letounu 5té generace.
    A jinak - Japonci, Korejci, to je vlastně jedno, všichni jsou žlutý a maj šikmý vočiSkrýt celý příspěvek

  • Charlie
    08:12 26.11.2013

    Laci: jseš si vědomej toho že článek píše o Koreji?

    To by tě Korejci hnali, splést si je s Japoncema :)

    Laci: jseš si vědomej toho že článek píše o Koreji?

    To by tě Korejci hnali, splést si je s Japoncema :)

  • Laci
    14:16 25.11.2013

    Tak oni vyředej Eurofighter Typhoon, protože sice má dvoumístnou verzi, ale ne dvoumístnou bojovou a pak se v novým tendru rozhodnou pro F-35A Lightning II, která nemá ani jedno ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak oni vyředej Eurofighter Typhoon, protože sice má dvoumístnou verzi, ale ne dvoumístnou bojovou a pak se v novým tendru rozhodnou pro F-35A Lightning II, která nemá ani jedno ani druhý :D Tomu řikám efektivita nákupu alias očividně čistý obchod :D
    Na druhou stranu jsou ale Japonci chytrří, že si tyto stroje pořídí pouze v tak malém počtu na zastrašování a možné preventivní údery, kterých by měla být, díky vlastnosti stealth, F-35ka schopná.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...