Masivní protiletecká výzbroj stíhačky F-15 Eagle

Foto: Potenciál stíhačky F-15 Eagle ještě není zdaleka vyčerpán. / Boeing
Potenciál stíhačky F-15 Eagle ještě není zdaleka vyčerpán. / Boeing

Firma Boeing představí na konferenci Air Force Association koncept stíhačky F-15 Eagle schopné nést až 16 střel vzduch-vzduch středního doletu AIM-120 AMRAAM. Firma Boeing doufá, že nové schopnosti zatraktivní letadla F-15 v očích amerického letectva, zahraničních provozovatelů i potenciálních nových zákazníků.  

Boeing je výrobcem dvou světoznámých stíhacích letadel - F/A-18 Hornet a F-15 Eagle. Oba typy letadel však firma Boeing přestane v dalších letech vyrábět. Poslední F/A-18 Hornet sjede z výrobní linky příští rok a F-15 Eagle na konci tohoto desetiletí.

Výrobu F-15 Eagle "na poslední chvíli" zachránila masivní objednávka 84 víceúčelových stíhacích letadel F-15SA pro Saudskou Arabii. F-15SA je vybavená vylepšeným motorem, nejmodernější avioniku nebo radarem.

V současné době je úspěch F/A-18 a F-15 na dalších trzích nejistý. Po konci výroby F/A-18 a F-15 tak Spojené státy budou vyrábět jediný typ letadla - F-35 Lightning II.

Boeing se snaží svá letadla zatraktivnit různými modifikacemi a udržet tak výrobní linku v provozu. V případě F/A-18 Hornet Boeing představil například stealth kontejner na rakety vzduch-vzduch, který významně snižuje radarovou stopu letadla.

V roce 2009 Boeing představil koncept F-15SE Silent Eagle. Původní konstrukce F-15 získala některé prvky snižující radarovou stopu. Kromě úprav draku F-15SE dokáže pojmout až čtyři střely vzduch-vzduch do vnitřních zbraňových šachet. Prozatím se ale kupec pro "Kradmého orla" nenašel.

F-15 EagleF-15 Eagle s 16 střelami vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM. / Boeing

Možné zákazníky snad zaujme nový koncept "leteckého křižníku" F-15 Eagle, označovaný jako F-15 Advanced Eagle. Díky přidání záchytných bodů pro podvěšenou výzbroj dokáže představený F-15 unést až 16 protiletadlových střel středního dosahu, jako je např. AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile). Taková masivní výzbroj otevírá nové možnosti v taktice leteckých soubojů.

Střely lze umístit v párech na čtyři závěsné body pod trup (komforní nádrže na palivo) nebo po čtveřicích na nové křížové pylony (s křížovými pylony počítá i verze F-15SA) pod křídla. Alternativně je místo pro pár raket AMRRAM také na druhém závěsném křídle uprostřed křídla. Jako nosič 16 střel AMRAAM lze upravit i stávající letadla F-15.

V současné době americké letectvo USAF (US Air Force) provozuje 193 letadel F-15C/D Eagle a 219 letadel F-15E Strike Eagle . Všechny stroje zůstanou ve službě minimálně příští desetiletí a projdou rozsáhlou modernizací. Letadla získají nový "skleněný" kokpit, nejnovější systémy elektronické boje nebo infračervný vyhledávací senzor typu IRST (Infra-Red Search and Track).

Stíhačka F-15 v mnohem překonává nastupující letadla F-35 Lightning II, ztrací však ve vlastnostech stealth. Jak připomíná blog Foxtrot Alpha, oba letouny však mohou efektivně spolupracovat.

F-15 Advanced Eagle se 16 střelami AIM-120D AMRAAM dokáže ničit cíle až na vzdálenost 180 km. Letoun může sloužit jako masivní nosič raket, zatímco kradmé letadla, jako F-35 nebo F-22, poletí jako předsunutá hlídka o několik desítek kilometrů napřed. Tím se dá také eliminovat omezená nosnost F-35 a F-22 nést protileteckou výzbroj.

Díky datové provázanosti mohou F-35 a F-22 předávat informace o cíli F-15 a dokonce převzít kontrolu nad střelami vzduch-vzduch z letadla F-15.

Zdroj: Foxtrot Alpha

Nahlásit chybu v článku


Související články

F-15 Silent Eagle: Příležitost mezi generacemi

V nedávné době jsme se často věnovali zcela novým nebo chystaným stíhacím letounům 5. generace. ...

F-15 Silent Eagle pro Jižní Koreu

Soutěž na dodávku 60 nových stíhaček pro Jižní Koreu běží do finále. Z posledních tří finalistů ...

F-15E Strike Eagle bude vypouštět satelity

Americká vojenská agentura DARPA plánuje v rámci programu ALASA (Air Launched Assist Space Access ) ...

Špion F-22A Raptor v Sýrii a Iráku

Americké stíhačky F-22A Raptor provádějí bojové akce nad Sýrii a Irákem více než deset měsíců. Díky ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • jj284b
  20:41 17.09.2015

  RiMr71: Phoenix bol aj tak pouzitelny len proti bombarderom na tu vzdialenost... AMRAAM-D je pouzitelny aj proti manevrujucim cielom.

  RiMr71: Phoenix bol aj tak pouzitelny len proti bombarderom na tu vzdialenost... AMRAAM-D je pouzitelny aj proti manevrujucim cielom.

 • KOLT
  16:59 17.09.2015

  A to si většina Amíků myslela, že jejich nepřítelem je Husajn :-)

  A to si většina Amíků myslela, že jejich nepřítelem je Husajn :-)

 • RiMr71
  16:33 17.09.2015

  ...prostě to Obamovo zaříznutí F-22 je skutečně "betelný zářez" na Husejnově pažbě...

  ...prostě to Obamovo zaříznutí F-22 je skutečně "betelný zářez" na Husejnově pažbě...

 • Shania
  12:11 17.09.2015

  Z toho posledniho videa https://www.dvidshub.net/video... 39:00: stealt vs antistealt, jamming Zatim hned ...Zobrazit celý příspěvek

  Z toho posledniho videa
  https://www.dvidshub.net/video...

  39:00: stealt vs antistealt, jamming
  Zatim hned F35, F22 hi-lo mix

  Transkript posledni casti:

  Question:
  You know, we had the F-15, F-16 mix in the past, we envisioned an F-22, F-35 mix, where the F-22 would be the big daddy on air supremacy. But now with that, by having been truncated, and a fairly small fleet, we're going to be relying on the F-35 for air superiority as well. Would you talk about it's capabilities in that arena?

  ---

  Gen. Carlisle:
  So, I think this is not a news flash for anybody; we do not have enough F-22s, that's a fact of life. We didn't buy enough, we don't have enough. If you look at the way we're using them today, in the current fight we're in, when you look at what we'd do in a future, we flat don't have enough F-22s, that's a fact. But we have what we have, and they're doing incredible work, and what the airmen flying those things are doing is phenomenal.

  So the F-35 is, in again, it's in a developmental stage, it's still got some challenges, but I truly believe it's ahead of the F-22 at the same stage in its development, and I think the F-35's going to be a fantastic airplane. It is not a supercruisin', it's not a maneuverability airplane, that's not what it was designed for, it's a multirole airplane, that has an incredibly comprehensive, powerful, integrated avionics and sensor suite. It has incredible electronic warfare in both the ECM and ECCM capability, so I think in the future, I do believe, that there's still going to be still that high-low mix.

  You're going to need the Raptors to be able do some of those things against a high-end fight, to take some things down, to allow the rest of the force, which will include leading-edge F-35s, to penetrate denied airspace. So you're still going to have to do that, and we're going to do that with 180 or so F-22s we have.

  But the F-35, you know, I know there was a lot of press about the F-16 vs F-35, you know that's not what the airplane was designed to do. It's designed to do that incredible multirole capability, with the sensor suite, and the integration, and the SA it provide the pilot, it's electronic warfare piece of that; it's all those things that make it the airplane that it is. They're going to be used in a role, and F-35, against any 4th generation airplane, probably other than a close-end maneuvering fight, is going to do exceedingly well. It's capability to detect adversaries when they don't even know it's there, its weapons capability and how it's loaded out, depending on what that looks like, it's going to be a great airplane and do great work. But it's going to be a combination of F-22s and F-35s in the fleet.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:56 17.09.2015

  USAF melo konferenci, velmi zajimavá videa. V prvnim Chief of Staff of the Air Force Gen. Mark Welsh zodpoví mýty jako USAF nema rado CAS, F16vsF35 a dokonce se opre do ...Zobrazit celý příspěvek

  USAF melo konferenci, velmi zajimavá videa.
  V prvnim Chief of Staff of the Air Force Gen. Mark Welsh zodpoví mýty jako USAF nema rado CAS, F16vsF35 a dokonce se opre do blogeru:)
  33:30 az 44:30
  https://www.dvidshub.net/video...

  Tady je text:
  http://www.nationaldefensemaga...

  A tady další o budoucich technologiich, cyberwarfare, laserech atd.

  https://www.dvidshub.net/video... Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:50 17.09.2015

  RiMr71: tezsi rakety jsou pro US asi mimo hru, maximalně specializované zbraně pro ničení balistických cílu jako modifikovaný patriot na F15. Priorita ted je nex gen rakety ...Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: tezsi rakety jsou pro US asi mimo hru, maximalně specializované zbraně pro ničení balistických cílu jako modifikovaný patriot na F15.

  Priorita ted je nex gen rakety které maximalizují nesený pocet strel v internich pumovnicich.Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  11:22 17.09.2015

  RiMr71: AIM-120D bude zrejme nahradou.

  RiMr71: AIM-120D bude zrejme nahradou.

 • RiMr71
  11:12 17.09.2015

  ...umí vůbec v USA ještě někdo nosit Phoenixe? Nebo to opravdu definitivně padlo s F-14?
  Mají USA raketu s podobnými výkony, jako měla AIM-54?

  ...umí vůbec v USA ještě někdo nosit Phoenixe? Nebo to opravdu definitivně padlo s F-14?
  Mají USA raketu s podobnými výkony, jako měla AIM-54?

 • CerVus
  15:57 16.09.2015

  F-15SE- 100mil usd
  Typhoon - 100 mil eur

  F-15SE- 100mil usd
  Typhoon - 100 mil eur

 • Rase
  15:01 16.09.2015

  Zajmalo by mě porovnání cen nadupané F-15SE oproti moderním strojům jako je Rafale nebo Typhoon. Mám pocit že jsou tyhle modernizace sice pěkné, ale cenově dost mimo finanční ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajmalo by mě porovnání cen nadupané F-15SE oproti moderním strojům jako je Rafale nebo Typhoon. Mám pocit že jsou tyhle modernizace sice pěkné, ale cenově dost mimo finanční možnostiSkrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:03 16.09.2015

  CerVus: silet eagle je pouze koncept a nejspis nikdy nevznikne. Vyvoj by zabral par let + to musi nekdo zafinancovat.

  CerVus: silet eagle je pouze koncept a nejspis nikdy nevznikne. Vyvoj by zabral par let + to musi nekdo zafinancovat.

 • CerVus
  12:35 16.09.2015

  Kdyby dovedli upravit Silent Eagle aby mohl nést více radarem pohlcujících kontajnerů, tak by to bylo ještě zajímavnější.

  Kdyby dovedli upravit Silent Eagle aby mohl nést více radarem pohlcujících kontajnerů, tak by to bylo ještě zajímavnější.

 • KOLT
  09:40 16.09.2015

  pro Shania: Jestli ho za to platí Boeing, tak si s odpuštěním se*ou do vlastního hnízda. Vždyť krom jiného hudrá na F-15, zvláště v novějších variantách. A jeho žvanění proti ...Zobrazit celý příspěvek

  pro Shania: Jestli ho za to platí Boeing, tak si s odpuštěním se*ou do vlastního hnízda. Vždyť krom jiného hudrá na F-15, zvláště v novějších variantách. A jeho žvanění proti pokročilé avionice ap. se hodí na všechno, co Boeing produkuje – snaží se F-15 i F/A-18 zachránit právě pomocí nových "junků" :-)Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  23:42 15.09.2015

  KOLT: je mozne, ze ty roky ve spolecnosti stihaci mafie na nem zanechali stopy a jeho pohled na letectvo zustal v 70 letech. Ale to by asi chtelo dost tvrdou palici, kdyz se znovu ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: je mozne, ze ty roky ve spolecnosti stihaci mafie na nem zanechali stopy a jeho pohled na letectvo zustal v 70 letech. Ale to by asi chtelo dost tvrdou palici, kdyz se znovu a znovu ukazuje, ze to co tak nenavidi funguje (pokrocila avionika, viceucelova letadla).

  Nebo ho za to nekdo plati (Boeing).Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:57 15.09.2015

  :-)) Mmchd, docela by mě zajímalo, jestli tomu, co říká, P.S. skutečně věří. Nebo jestli mu někdo nasypal do kapsy. Nechci ho nijak obviňovat. Jen mám prostě pocit, že člověk s ...Zobrazit celý příspěvek

  :-))

  Mmchd, docela by mě zajímalo, jestli tomu, co říká, P.S. skutečně věří. Nebo jestli mu někdo nasypal do kapsy. Nechci ho nijak obviňovat. Jen mám prostě pocit, že člověk s jeho vhledem do problematiky, který jistě není malý, musí být hodně omezený, aby dokázal říkat takové věci, jako on. A prostě by mě zajímalo, zda to omezení je od přírody nebo od konta.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  20:18 15.09.2015

  Pro pobavení: parodie na jisty pořad kanadské TV o F 35 a hlavně o Pierre Spreyovi

  https://www.youtube.com/watch?...

  Pro pobavení: parodie na jisty pořad kanadské TV o F 35 a hlavně o Pierre Spreyovi

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Atlan
  21:05 14.09.2015

  tak možná z těch modernizovaných F15tek udělají nakonec něco na způsob dronů kdy by ve finále byl zbytečný i pilot. Tak by jedna F-35 mohla mít letku robotických F15. Koncept je to ...Zobrazit celý příspěvek

  tak možná z těch modernizovaných F15tek udělají nakonec něco na způsob dronů kdy by ve finále byl zbytečný i pilot. Tak by jedna F-35 mohla mít letku robotických F15. Koncept je to dobrý a vyšlo by to i dobře finančně.Skrýt celý příspěvek

 • Arccos
  20:27 14.09.2015

  Nijak zvlášť oproti normálu. AMRAAM váží kolem 150kg, šestnáct jich bude i se závěsníky vážit ani ne tři tuny. Tedy míň, než celkem běžný náklad pum. S aerodynamickým odporem to ...Zobrazit celý příspěvek

  Nijak zvlášť oproti normálu. AMRAAM váží kolem 150kg, šestnáct jich bude i se závěsníky vážit ani ne tři tuny. Tedy míň, než celkem běžný náklad pum. S aerodynamickým odporem to bude podobné.
  Větší problém asi bude, že pod takto ověšený stroj není kam dát přídavné nádrže (a ty konformní to samy nevytrhnou).Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  20:19 14.09.2015

  Jak takovej naklad zamava s doletem letadla?

  Jak takovej naklad zamava s doletem letadla?

 • Arccos
  19:57 14.09.2015

  Chytrý záměr, impersivní náklad.

  Doufám, že nevyvolám flame: Pro srovnání, Su-30/35 nosí standardně 12 střel, což mně teda přijde taky dost slušné.

  Chytrý záměr, impersivní náklad.

  Doufám, že nevyvolám flame: Pro srovnání, Su-30/35 nosí standardně 12 střel, což mně teda přijde taky dost slušné.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2