Modernizace dělostřelectva Armády České republiky

DANA
Foto: Páteř dělostřelectva AČR tvoří 152mm samohybná houfnice SkKH vz. 77 DANA / AČR , Autor: Jan Kouba

Dělostřelectvo v Armádě České republiky stojí na důležité křižovatce. V nejbližších letech musí Armáda chtě-nechtě modernizovat svou dělostřeleckou techniku, která je v současné době již beznadějně zastaralá. Nemluvíme však jen o výměně letitých dělostřeleckých systémů a minometů, ale také o potřebě nové přesně naváděné munice, nových elektronických systémů palebné podpory, atd. Rozhodli jsme se proto pro naše čtenáře zjistit, jaké jsou modernizační plány a vize AČR pro nejbližší roky. Výsledek najdete v dnešním článku.

Vize Armády začínají u nových minometů

Pokud se podíváme do „Bíle Knihy“ popisující žádoucí stav armádního dělostřelectva pro nejbližší dekády, dočteme se mimo jiné následující požadavky. Armádní dělostřelecké systémy musí vést palbu přesně naváděnou municí až do vzdálenosti 40 kilometrů, a to za všech povětrnostních podmínek. Dělostřelectvo musí mít schopnost mimo jiné klást miny na dálku a být schopné zadýmovat zájmový prostor. K tomu všemu budou potřeba nejen nové dělostřelecké systémy, ale také nové druhy munice.

První krok na cestě k modernímu dělostřelectvu se uskuteční již v letošním roce, kdy je plánován nákup nových minometů ráže 81 mm. Minomety jsou určeny pro výsadkové-mechanizované prapory a lehké motorizované prapory. Cena celého kontraktu je 80 miliónů korun.

V této oblasti se nabízí nákup minometů britské výroby M252 nebo slovenského 81mm minometu vz.98. Pro britský minomet mluví výrazně menší váha – 41,3 kg oproti 64,5 kg u vz. 98. Slovenský minomet má naopak větší maximální dostřel ležící na hranici až 6700 metrů, M252 dostřelí zhruba o 800 metrů méně.

Sněžka Foto: Modernizací podstopí také průzkumný prostředek Sněžka / AČR

Další etapou, která proběhne v letech 2014-2015, bude modernizace průzkumných prostředků LOS a PzPK Sněžka. Cílem je vyměnit letité (a již neopravitelné) radiolokátory, elektro-optické senzory, ovládací prvky, řídicí a komunikační software. Nákup nových průzkumných prostředků kategorie LOS/Sněžka se však v nejbližších letech neplánuje.

Naopak v delším časovém horizontu se počítá s nákupem lehkých obrněných vozidel pro předsunuté dělostřelecké návodčí. Je pravděpodobné, že se bude jednat o typ Iveco LMV, který je již s úspěchem používán v Armádě České republiky.

Nové dělostřelecké systémy ráže 155 mm

Nejdůležitější a hlavní etapa je naplánovaná na roky 2016–2017, kdy má proběhnout nákup nového 155mm děla NATO, jako náhrada za 152mm samohybnou kanónovou houfnici vz. 77 DANA.

DANA Foto: Páteř dělostřelectva AČR tvoří 152mm samohybná houfnice SkKH vz. 77 DANA / AČR , Autor: Jan Kouba

Samohybná houfnice DANA byla vyvinuta v polovině 70. let. Přes svou pokrokovost v době vzniku bohužel dnes již vůbec neodpovídá požadavkům moderní doby. Mluvíme především o ráži 152mm, která není kompatibilní s ráží NATO, dostřelu pouze 18 kilometrů a o zastaralém řídicím systému palby.

Možnosti modernizace těžkého dělostřelectva je více. V úvahu připadá nákup zcela nové západní dělostřelecké techniky. Je otázkou, zda bude Armáda vyžadovat dělostřelecké systémy na pásovém nebo kolovém podvozku. V případě pásového podvozku se nabízejí typy jako americký M109 Paladin, britský AS 90 nebo německý PzH 2000. Jedná se však o nejdražší řešení s největšími provozními náklady – tedy v podmínkách AČR za nejméně pravděpodobné řešení.

ARCHER Foto: Švédská samohybná houfnice ARCHER / Wikipedia, Autor: Ibaril

Levnější a schůdnější řešení je nákup 155mm dělostřeleckých systémů na kolovém podvozku. Můžeme zmínit lehký francouzský typ CAESAR, švédský ARCHER nebo jihoafrickou houfnici M6. Pokud budeme chtít spekulovat, vzhledem k silné pozici švédských zbrojařských firem v České republice, má nejlepší startovací pozici právě švédský ARCHER.

Modernizace SkKH vz. 77 DANA

Když si však nalijeme čistého vína a sundáme si růžové brýle, s největší pravděpodobností se uskuteční poslední varianta, a tou je modernizace současných 152mm samohybných kanónových houfnici vz. 77 DANA. Důvod je velmi prostý, nedostatek peněz v armádním rozpočtu a ne příliš povedené nákupy zcela nové obrněné techniky v posledních letech.

Jaké jsou tedy možnosti modernizace SkKH vz. 77 DANA? Modernizační balíček pro SkKH vz. 77 DANA nabízí např. česká firma Excalibur Army, která zdá se, se svým produktem přišla v pravou chvíli. Její verze je označovaná jako DANA-M1 CZ, neřeší však přechod na NATO ráži 155 mm, ale zachovává si původní dělo ráže 152 mm.

DANA Foto: Modernizovaná samohybná houfnice DANA-M1 CZ / Excalibur Army

Základem modernizované samohybné kanonové houfnice DANA-M1 CZ je nový systém řízení palby, který zvyšuje efektivitu bojového systému a zjednodušuje obsluhu. Jeho součástí je mimo jiné nový balistický počítač a navigační jednotka hlavně. Nezávislá navigační jednotka trvale přenáší aktuální pozici zbraně a náměrové i odměrové úhly do balistického počítače. To umožňuje vynechat složitou a časově ná­ročnou topografickou orientaci zbraně.

Vylepšený je také prostor řidiče kabiny, který má nově k dispozici velkorozměrová pancéřová skla. Doplněno bylo elektronické řízení převodových stupňů, úpravou prošel i původní motor T3-930. Součástí modernizace je i nové osvětlení vozidla, kamerový systém, elektronické ovládací pulty pro velitele a střelce, atd. Pokud bude však chtít typ DANA-M1 CZ uspět v tendru AČR, bude muset také vyřešit výměnu hlavní zbraně, aby byla kompatibilní s dělostřeleckou municí NATO ráže 155 mm.

Součástí nových dělostřeleckých systémů bude i nákup nové munice. Počítá se s přesně naváděnou municí jako je typ Excalibur IA-2, „inteligentními granáty“, submunicí a speciální dělostřeleckou municí (dýmové a infračervené granáty).

Zdá se, že Armádu České republiky čekají v nejbližší době mnohamiliardové investice do nákupu nové techniky nebo modernizace stávající. V době, kdy armádní rozpočet dosahuje výše kolem 1,1 % HDP (v dalších létech ještě méně), se bude jednat opravdu o nezáviděníhodný úkol.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Revoluční materiál znásobí ničivou sílu zbraní

Rakety a bomby mohou být ještě ničivější! Americký úřad pro námořní výzkum testuje nový druh ...

Infračevená munice udělá z noci den

V současných konfliktech jsou neocenitelnými pomocníky brýle pro noční vidění (NVG). Bohužel, ač se ...

Excalibur IA-2 - přesná dělostřelecká munice jde do akce!

Excalibur je přesně naváděná dělostřelecká munice ráže 155 milimetrů vyvinutá společnostmi Raytheon ...

Elektromagnetické zbraně o krok blíže reálnému nasazení

Vývoj elektromagnetických (EM) zbraní má v americkém námořnictvu US Navy stále nejvyšší prioritu. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jaroslav Maršálek
  13:24 05.06.2013

  Modernizace dělostřelectva AČR je jistě důležitá zejména v souvislosti s kompatibilitou k NATO, ale mnohem pohodlnější než nakupovat naprosto nové systémy je provést modernizaci ...Zobrazit celý příspěvek

  Modernizace dělostřelectva AČR je jistě důležitá zejména v souvislosti s kompatibilitou k NATO, ale mnohem pohodlnější než nakupovat naprosto nové systémy je provést modernizaci stávajícího systému Dana-převodem na samohybný systém Zuzana 2 ráže 155, který koncepčně vychází ze systému Dana a jehož modernizace by proběhla v mnohem lepším prostředí, zejména když do nákupu nové techniky nejsou započítány náklady na výcvik pro nový zbraňový systém a další secvičování coby palebné podpory s jednotkami, které jsou již zvyklé na stávající systém.Skrýt celý příspěvek

 • Ferdy
  20:05 02.04.2013

  Výrobca Zuzany pod vedením politických nominantov tak zredukoval strojový park, že už žiadna Zuzana pravdepodobne nebude.

  Výrobca Zuzany pod vedením politických nominantov tak zredukoval strojový park, že už žiadna Zuzana pravdepodobne nebude.

 • butters
  20:45 14.01.2013

  @Laco:
  takyto obchod (zuzany za alcy) sa uz medzi CR a SR riesil, nejako sa nakoniec obe strany nedohodli, co je celkom skoda.

  @Laco:
  takyto obchod (zuzany za alcy) sa uz medzi CR a SR riesil, nejako sa nakoniec obe strany nedohodli, co je celkom skoda.

 • Laco
  19:47 14.01.2013

  Neviem či som slepý ale nezachytil som tu nič o Slovenskej húfnici Zuzana ktorú používa Armáda Slovenskej Republiky, ktorá má delo ráže 155mm, a nemyslím si že je natolko zastaralá ...Zobrazit celý příspěvek

  Neviem či som slepý ale nezachytil som tu nič o Slovenskej húfnici Zuzana ktorú používa Armáda Slovenskej Republiky, ktorá má delo ráže 155mm, a nemyslím si že je natolko zastaralá aby nemohla najbližších 10 rokov slúžiť či už to v Slovenskej ale aj Českej armáde.A tento projekt by bol velmi výhodný a dal by sa spojiť aj s kúpou L-159 ALCA do ASR.Skrýt celý příspěvek

 • Fulcrum
  13:00 19.12.2012

  Jsou nějaké nové informace o v článku uvedeném nákupu nových minometů ráže 81mm? Uskutečnil se?

  Jsou nějaké nové informace o v článku uvedeném nákupu nových minometů ráže 81mm? Uskutečnil se?

 • libor
  15:41 17.11.2012

  myslim si pani ze najlepsia pre vas by bola zuzana je automatizovana cize ma aj mensiu posadku ako dana a vacsi dostrel ako paladin as90 a inych zapadnych typov okrem toho je na ...Zobrazit celý příspěvek

  myslim si pani ze najlepsia pre vas by bola zuzana je automatizovana cize ma aj mensiu posadku ako dana a vacsi dostrel ako paladin as90 a inych zapadnych typov okrem toho je na podvozku tatry cin podporite vlastny priemysel a mechanici aj posadka su na nu zvyknutySkrýt celý příspěvek

 • Lubomír Průcha
  12:13 14.07.2012

  O budoucnosti dělostřelectva je obšírná diskuze zde :

  http://www.palba.cz/viewtopic....

  Mám tam příspěvky i já, pod označením KOMISAŘ

  O budoucnosti dělostřelectva je obšírná diskuze zde :

  http://www.palba.cz/viewtopic....

  Mám tam příspěvky i já, pod označením KOMISAŘ

 • Milan
  22:44 14.04.2012

  Češi, majíc nejlepší kolový podvozek na světě budeme kupovat něco jiného co nikam nedojede? To tu dělal Vašek Havel, zavíral naše zbrojaře a preferoval "cizí". Teď jak telata to ...Zobrazit celý příspěvek

  Češi, majíc nejlepší kolový podvozek na světě budeme kupovat něco jiného co nikam nedojede? To tu dělal Vašek Havel, zavíral naše zbrojaře a preferoval "cizí". Teď jak telata to meleme dokola. Tatra(pod houfnicema Dana) je nepřekonaná naše(Ledwinkova) koncepce. Proč se mají utrácet naše prachy za cizí techniku?Skrýt celý příspěvek

 • David
  22:40 14.04.2012

  Vždyť jsme už napadeni obchodně, armáda je k ničemu. Prodali, zaprodali jsme se sami za vidinou "cizího lepčééšího"

  Vždyť jsme už napadeni obchodně, armáda je k ničemu. Prodali, zaprodali jsme se sami za vidinou "cizího lepčééšího"

 • @Rewer
  19:26 06.04.2012

  Sory, ale na co (Češi) potřebujem dělostřelectvo, když nejsou peníze. A navíc tohle už není armáda, to je malá skupina lidí co se snažej nějak říct obyvatelstvu, že v případě ...Zobrazit celý příspěvek

  Sory, ale na co (Češi) potřebujem dělostřelectvo, když nejsou peníze. A navíc tohle už není armáda, to je malá skupina lidí co se snažej nějak říct obyvatelstvu, že v případě napadení nás nejsou schopni ubránit.Máme sice profesionály ale je jich málo. (Za ty peníze může stát, na obranu má jít až 2 % HDP a tady je 1,1 % a bude to klesat.)Skrýt celý příspěvek

 • ANTI ARMY
  19:39 04.04.2012

  OMFG dost uz :D :D ...
  lekce c1
  Kazda investice do armady postrada jakykoli smysl.

  OMFG dost uz :D :D ...
  lekce c1
  Kazda investice do armady postrada jakykoli smysl.

 • Jan Grohmann
  18:10 04.04.2012

  Možná, že modernizace DANY na 155 mm postradá technicko-ekonomický smysl, tak detailní informace nemám. Každopádně AČR plánuje přejít u dělostřelectva na standardní ráži NATO, což ...Zobrazit celý příspěvek

  Možná, že modernizace DANY na 155 mm postradá technicko-ekonomický smysl, tak detailní informace nemám. Každopádně AČR plánuje přejít u dělostřelectva na standardní ráži NATO, což je 155 mm.Skrýt celý příspěvek

 • ANTI ARMY
  16:03 04.04.2012

  Jasne a my to zaplatime, aby si nekdo mohl hrat na vojacky. OMFG!
  Tahnete s celou armadou vite kam, vite ze

  Jasne a my to zaplatime, aby si nekdo mohl hrat na vojacky. OMFG!
  Tahnete s celou armadou vite kam, vite ze

 • Ramaar
  11:29 04.04.2012

  Pro autora článku (a jak tak pročítám diskusi, tak i pro další): Pane Grohmanne, věta v odstavci o modernizované DANĚ "Pokud bude však chtít typ DANA-M1 CZ uspět v tendru AČR, ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro autora článku (a jak tak pročítám diskusi, tak i pro další):

  Pane Grohmanne, věta v odstavci o modernizované DANĚ "Pokud bude však chtít typ DANA-M1 CZ uspět v tendru AČR, bude muset také vyřešit výměnu hlavní zbraně, aby byla kompatibilní s dělostřeleckou municí NATO ráže 155 mm." postrádá z technicko-ekonomického hlediska logiku. Přechod z ráže 152 mm na ráži 155 mm není spojen pouze s výměnou hlavně, ale prakticky celé věže a dalších zařízení (viz ShKH ZUZANA), takže do takové modernizace stávajícího systému DANA se nikdo nepustí.Skrýt celý příspěvek

 • Haness
  07:53 02.04.2012

  @Leguin: Archera ani Ceasara na podvozek Tatry nedáš, už kvůli tomu že by výrobci neprodali pouze zbraně, byli by sami proti sobě. Dalším důvodem je to, že třeba Archer je ...Zobrazit celý příspěvek

  @Leguin: Archera ani Ceasara na podvozek Tatry nedáš, už kvůli tomu že by výrobci neprodali pouze zbraně, byli by sami proti sobě. Dalším důvodem je to, že třeba Archer je konstruovaný přesně pro základní podvozek, kdo ví jak by to cenově dopadlo, kdyby musela být takto upravovaná Tatra, zvlášť tady v ČR:-/Skrýt celý příspěvek

 • HU
  15:38 14.03.2012

  ..nebude nic..nejsou peníze :-)

  pro Grohmana, měl jsem dojem, že je to HIMARS?? Asi krátká paměť :-)

  ..nebude nic..nejsou peníze :-)

  pro Grohmana, měl jsem dojem, že je to HIMARS?? Asi krátká paměť :-)

 • Left
  00:22 11.03.2012

  Archer vypadá jako nejlepší řešení pro AČR. Je to cenově dosputný systém s velice moderními technologiemi. Je to plně automatizovaný komplet, kdy není potřeba ani jediná osoba mimo ...Zobrazit celý příspěvek

  Archer vypadá jako nejlepší řešení pro AČR. Je to cenově dosputný systém s velice moderními technologiemi. Je to plně automatizovaný komplet, kdy není potřeba ani jediná osoba mimo vozidlo. Archer potřebuje pouze řidiče a obshluhu rízení střelby o jedné osobě. Já bych viděl tuto možnost jako nejreálnější a nejoptimálnější pro Českou republiku. Obávám se však, že proběhne modernizace, po které DANA stále nebude se západními systémy vůbec srovnatelná. A jestli by ani nepředělali ráži na 155mm, tak by ta modernizace byla uplně na nic. Archeru od BAE Systems přeju hodně štěstý, pokud se uskuteční výběrové řízení.Skrýt celý příspěvek

 • Petr
  09:28 09.03.2012

  No neni to špatné,ale neřeší to jeden z hlavních problémů a to je ten,že dělostřrelectvo je na tom žalostně co se týče personální stránky.Obsluha 6-8 osob nebo kolik jich je ...Zobrazit celý příspěvek

  No neni to špatné,ale neřeší to jeden z hlavních problémů a to je ten,že dělostřrelectvo je na tom žalostně co se týče personální stránky.Obsluha 6-8 osob nebo kolik jich je potřeba k tomuto typu děla(pouze hádám, skutečný počet neznám) je nereálná,proto potřebujeme automaty s obsluhou 2-3 osob.
  Jak sem již psal níže,tak by takový typ zbraně vyhovoval pouze v případě,že by třetina dělostřelců byla profesionální a zbytek zálohy.Skrýt celý příspěvek

 • Padouch
  00:25 09.03.2012

  takto by mohla vypadat houfnice ATMOS na podvozku Tatry 815-7 http://postimage.org/image/ymm...

  takto by mohla vypadat houfnice ATMOS na podvozku Tatry 815-7 http://postimage.org/image/ymm...

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3