Poučení pro Armádu ČR: Nad iráckým Mosulem zuří válka dronů

Dron Islámského státu zasáhl munici ve vozidle irácké armády. / Print Screen YouTube

Boj o irácké město Mosul je zřejmě první případ, kdy bojující strany masově nasadily malé drony pro útoky na pozemní cíle. Islámský stát například pomocí civilních kvadrokoptér shazuje upravené granáty na irácké jednotky.

Válka dronů je zde

Po mnoho let vojenské drony využívaly jen nejvyspělejší západní armády. V současné době ale výkonné vojenské drony provozuje nebo vyvíjí mnoho států - Rusko, Turecko, Čína, Írán, Pákistán nebo Polsko. Navíc drony všech velikostí se čím dál častěji využívají k útokům na pozemní cíle. Obrovské popularitě se těší tzv. loudavá munice (Loitering Munition), známá spíše jako “kamikadze drony”.

Závažným bezpečnostním problémem je šíření technologie bezpilotních letadel mezi nejrůznější polovojenské, extrémistické a teroristické skupiny. Komplikace způsobuje především neregulovaný export technologií bezpilotních letadel od čínských firem. Díky čínským dílům dokáží teroristické skupiny postavit i poměrně výkonná taktická bezpilotní letadla.

Na civilním trhu jsou k dostání lehké kamery s vysokým rozlišením nebo infračervené senzory. Proto i drony v ceně desítek tisíc dobře poslouží k průzkumným účelům nebo jako nosiče improvizovaných bojových hlavic.

Problémem se stává i rušení těchto dronů. Na internetu lze koupit systémy pro přenos dat (datalinky) fungujících na čím dal vyšších frekvencích, které mohou přeskakovat mezi několika frekvencemi. To vše činí drony odolnější proti prostředkům rádioelektronického boje.

Ozbrojené malé civilní drony v rukou teroristických organizací jsou tedy v podstatě létající improvizované výbušné systémy IED (Improvised Explosive Device). Díky možnosti pořizovat z dronů efektní obrázky útoků, se z “létajících IED" stál skvělý nástroj propagandy. Samotné útoky mají jen omezenou vojenskou účinnost, ale poutají pozornost, šíří strach a chaos a nutní protivníka investovat čas a finance do protiopatření.

V Mosulu ale drony nepožívá jen Islámský stát. Hned poté, co Islámský stát začal používat drony k útokům, přistoupila ke stejné taktice irácká armáda.

Poučení z Mosulu

Taktiku nasazení dronů v Mosulu sleduje pozorně americká armáda. V okolí Mosulu americká armáda také nasadila mobilní systém boje proti dronům AUDS (Anti-UAV Defence System). AUDS k zaměření a rozpoznáni dronů používá radar a malý elektro-optický senzor. K rušení slouží směrová anténa.

“Používání malých dronů v Mosulu Islámským státem v několika případech připomínalo taktiku útoku v rojích (hromadný útok mnoha dronů - pozn. red.). Poznáváme úplně novou oblast,” vysvětluje generálporučík Michael Lundy s tím, že zprávy přicházející od Mosulu “zásadně ovlivňují výcvik a technologie boje proti dronům.” Podle The New York Times dokáže Islámský stát provést koordinovaný útok pomocí tří až pěti dronů.


Kvadrokoptéra irácké armády s improvizovanými pumami v podobě dvou 40mm granátů se stabilizací z badmintonových míčků. / Public Domain

V blízké budoucnosti budou drony hrát ve vojenských konfliktech čím dal větší úlohu. Prakticky každý voják pomoci dronu dokáže bodově zasáhnout cíl kilometry, nebo desítky kilometrů daleko. Navíc pomocí explozí tvarovaných projektilů (EFP) lze pomocí malých dronů ničit i obrněnou techniku.

Vyspělé armády uvažují o nasazení dronů přímo na vozidlech, včetně bojových vozidel pěchoty nebo tanků. Díky nasazení dronů se zcela změní způsob vedení boje. K zahájení střetu mezi pozemními jednotkami bude docházet již na vzdálenosti desítky kilometrů a pomoc dronů půjde utočit do značné hloubky protivníkova území. Revoluci přinese především taktika nasazení spolupracujících rojů desítek nebo stovek dronů.


Rušící systém AUDS. Na horním obrázku nákladní automobil americké armády se systémem AUDS u Mosulu. / US Army

Bohužel podobnou technologii čím dál častěji uvidíme i v rukou teroristů. Je jen otázkou času, kdy teroristé pomocí dronů zasáhnou měkké cíle v Evropě.

Americká armáda proto v důsledku nové hrozby investuje stovky milionů dolarů do vývoje systémů boje proti dronům, konkrétně do tři oblasti - detekce, identifikace a neutralizace. Vyřadit drony lze pomocí systémů rádioelektronického boje nebo “kinetickými” nástroji.

Například nová generace malých radarů MHR (Multi-Mission Hemispheric Radar) při vlastní hmotnosti 104 kg (čtyři ploché antény MHR pro celokruhový rozsah) dokáže odhalit malé drony (velikosti RQ-11 Raven) na vzdálenost minimálně 5 km. Maximální detekční vzdálenost MHR je 40 km.

Americká armáda plánuje antény MHR umístit na novou multifunkční robotickou stanici RIwP (Reconfigurable Integrated-weapons Platform). Na stanici RIwP lze volitelně lafetovat kulomety, granátomety, automatická děla až do ráže 30 mm nebo kontejnery s střelami TOW nebo Javelin.

Věž díky MHR a elektrooptickým senzorům dokáže automaticky sledovat vzdušný cíl a na povel zahájit palbu.

Zdroj: Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Heron TP-XP: Exportní verze izraelského bitevního dronu

Izraelská společnost IAI (Israel Aerospace Industries) na výstavě Aero India 2017 představila ...

Český nákladní dron CQ-100 Courier: Reálnější, než se zdá

Bezpilotní letecké prostředky UAV (Unmanned Aerial Vehicle) zažívají raketový rozmach. Poněkud ...

“Kamikadze” námořní dron zaútočil na saudskou fregatu

Na konci ledna se v Rudém moři stala terčem útoku fregata Saudské Arábie. Saudskou fregatu zasáhl ...

Německo kupuje průzkumné drony MQ-4C Triton

Německo poptává tři výškové námořní drony MQ-4C Triton pro vedení signálového zpravodajství SIGINT ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • pjek
    12:28 23.03.2017

    Mimochodem to video se zakuklenci IS (?) je video nikoli se zakuklenci IS a nikoli s dronem, který IS používá... Propaganda pomocí fake videí je nejen u IS běžnou součástí boje...

    Mimochodem to video se zakuklenci IS (?) je video nikoli se zakuklenci IS a nikoli s dronem, který IS používá... Propaganda pomocí fake videí je nejen u IS běžnou součástí boje...

  • pjek
    12:24 23.03.2017

    Klíčové je rušit spojení operátora s dronem. Dnešní technologie na to bohatě stačí...

    Klíčové je rušit spojení operátora s dronem. Dnešní technologie na to bohatě stačí...

  • KOLT
    14:00 20.03.2017

    :-) Hezká hračka.

    Njn, však ještě pár útoků náklaďákem, a zakážou je taky...

    :-) Hezká hračka.

    Njn, však ještě pár útoků náklaďákem, a zakážou je taky...

  • RiMr71
    13:06 20.03.2017

    RiMr nemlčí, RiMr testuje... drona :) MAvic Pro - když vidím co to dokáže... Jasně zarušit se to dá - jenže mu to vůbec nevadí... Dokáže dopravit "náklad" (i tenhle prcek unese v ...Zobrazit celý příspěvek

    RiMr nemlčí, RiMr testuje... drona :)
    MAvic Pro - když vidím co to dokáže... Jasně zarušit se to dá - jenže mu to vůbec nevadí... Dokáže dopravit "náklad" (i tenhle prcek unese v pohodě půl kila - jakou paseku nadělá půl kila TNT?) i "OFF LINE", používá GPS i GLONASS.
    A dokáže s tím lítat kdokoliv bez jakéhokoliv výcviku:
    https://www.youtube.com/watch?...

    Skutečně ve špatných rukou nebezpečná věc! Ale zakazovat to? Auto je taky nebezpečná věc...Skrýt celý příspěvek

  • jsk1
    10:55 20.03.2017

    Na malé, křehké drony je ideální AESA radar v "electronic attack" modu. takový dron má pak hodně krátký poločas rozpadu..

    Na malé, křehké drony je ideální AESA radar v "electronic attack" modu. takový dron má pak hodně krátký poločas rozpadu..

  • KOLT
    08:19 19.03.2017

    Myslím, že Wenet01 tentokrát trefil hřebíček na hlavičku s naprostou přesností. RiMr si bude muset hledat novou kobylu... :-( Mmchd, když už jsem zmínil RiMra, tak ten tuším už ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že Wenet01 tentokrát trefil hřebíček na hlavičku s naprostou přesností. RiMr si bude muset hledat novou kobylu... :-(

    Mmchd, když už jsem zmínil RiMra, tak ten tuším už před pěkně dlouhou dobou psal, že se diví, že teroristi už nějaký ten "vzdušný" útok neprovedli. Takže až se na dlouho odmlčí, můžeme se dohadovat, jestli ho unesla BIS nebo IS ;-)Skrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    05:38 19.03.2017

    To byla ironie... Vyrobit si zásobník je ještě jednodušší, nemluvě o sáhnutí do skříně. EK a EU obecně je mistrem v buzeraci slušných zákonadbalýc tzn. pár modelářů ostrouhá, ...Zobrazit celý příspěvek

    To byla ironie...
    Vyrobit si zásobník je ještě jednodušší, nemluvě o sáhnutí do skříně. EK a EU obecně je mistrem v buzeraci slušných zákonadbalýc tzn. pár modelářů ostrouhá, zbytek bude páchat kriminální činnost a občas vyletí do luftu něco co bude z luftu iniciovánoSkrýt celý příspěvek

  • royal
    22:42 18.03.2017

    Wenet01:
    Vyrobit si doma drony je poměrně jednoduché, takže bych riziko terorismu nepodceňoval..

    Wenet01:
    Vyrobit si doma drony je poměrně jednoduché, takže bych riziko terorismu nepodceňoval..

  • KOLT
    20:50 18.03.2017

    S ohledem na cenu těch dronů bych programovatelnou munici neviděl jako nějak dramaticky drahou. Otázkou je výškový dostřel, třicítka moc vysoko nedosáhne, padesátsedmička už je na ...Zobrazit celý příspěvek

    S ohledem na cenu těch dronů bych programovatelnou munici neviděl jako nějak dramaticky drahou. Otázkou je výškový dostřel, třicítka moc vysoko nedosáhne, padesátsedmička už je na tom lépe a stopětadvacítka dokáže sestřelit asi většinu nevojenských strojů schopných představovat risiko. Spíš mám obavu, co by na takový způsob likvidace řekli civilisté – ona taková wolframová kulička žuchnuvší z kilometrové výšky umí nadělat docela paseku. Člověka zabije vcelku spolehlivě... Nad bojištěm to ještě jakž takž jde, tam se dá vcelku v pohodě spočítat, zda převažuje riziko dronu nebo vedleších ztrát "způsobených" jeho likvidací. Ale střílejte takhle nad stadiónem plným lidí...

    Problémy bych viděl také ve způsobu detekce – v civilní sféře je sice možné použít radary. Jenže to jimi chcete pokrýt celé území státu a neustále "svítit"? Pro vojenské účely pak mají radary jasnou nevýhodu, neb jsou hodně vidět. Což tedy nevadí v asymetrických konfliktech, při střetnutí regulérních armád už je to horší.Skrýt celý příspěvek

  • Falko
    20:26 18.03.2017

    Pouzivat a tvorit taketo ,,provizórne "drony, to by malo byt zahrnute v zakladnom vycviku u pozemnych sil v 21 storoci.

    Pouzivat a tvorit taketo ,,provizórne "drony, to by malo byt zahrnute v zakladnom vycviku u pozemnych sil v 21 storoci.

  • Wenet01
    19:00 18.03.2017

    Terorismu bych se ve spojení s drony nebál...jakmile bude toto riziko aktuální Evropská komise zakáže jejich držení civilními osobami, nebo omezí jejich dolet či nosnost a bude po ...Zobrazit celý příspěvek

    Terorismu bych se ve spojení s drony nebál...jakmile bude toto riziko aktuální Evropská komise zakáže jejich držení civilními osobami, nebo omezí jejich dolet či nosnost a bude po potížích...Skrýt celý příspěvek

  • Aldus
    14:18 18.03.2017

    Přesně tak, tyhle drony a roboty způsobí revoluci nejen ve vojenství, ale hlavně v terorismu a nebude to trvat dlouho, protože to, co funguje v Iráku bude v Evropě fungovat taky. ...Zobrazit celý příspěvek

    Přesně tak, tyhle drony a roboty způsobí revoluci nejen ve vojenství, ale hlavně v terorismu a nebude to trvat dlouho, protože to, co funguje v Iráku bude v Evropě fungovat taky. Takže spíš než se ptát, jak před nimi ochránit pozemní jednotky, je třeba se ptát, jak ochránit obyvatelstvo.
    A taky pro hybridní válku budou ideální, místo zelených mužíčků budou z nebe padat roboti ala "my nic, asi UFO ..."Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    09:41 18.03.2017

    Elkora: Problém je, že je jen otázkou času, kdy 20 "kamikadze" dronů vletí na stadion plných lidí. Zabránit tomu asi nepůjde, ale že o problému nebudeme mluvit neznamená, že nebude ...Zobrazit celý příspěvek

    Elkora: Problém je, že je jen otázkou času, kdy 20 "kamikadze" dronů vletí na stadion plných lidí. Zabránit tomu asi nepůjde, ale že o problému nebudeme mluvit neznamená, že nebude existovat.
    Nechápu, proč jste slovo "účelový." Účel byl jediný - upozornit na riziko českou veřejnost.Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
    07:44 18.03.2017

    proti dronu nejlepší staticky dron nebo meteorologicky balon který staticky visi nad vlastními jednotkami a likviduje priblizující se drony na vzdálenost několika set metru, nastoj ...Zobrazit celý příspěvek

    proti dronu nejlepší staticky dron nebo meteorologicky balon který staticky visi nad vlastními jednotkami a likviduje priblizující se drony na vzdálenost několika set metru, nastoj bud laser za několik let a nebo něco na způsob gatlingu. při dobrem ovládání a dobře kamere by mohl obrany dron likvidovat nepřátelské klasickym taranovaním :)Skrýt celý příspěvek

  • elkora
    01:16 18.03.2017

    prvada je, že všechny tyhle rádoby vzdušné IED nemají ani zdaleka tak velký účinek destrukční, jako spíš ten propagandistiský...Ne-li účelový...Protože nějak netuším, jaký byl ...Zobrazit celý příspěvek

    prvada je, že všechny tyhle rádoby vzdušné IED nemají ani zdaleka tak velký účinek destrukční, jako spíš ten propagandistiský...Ne-li účelový...Protože nějak netuším, jaký byl záměr článku...
    Pokud byl záměr poukázat na slabost chránit tzv měkké cíle, tak ta tu bude vždy...ta je konstantní a nemění se...Vzrůstá pouze s liknavostí aprátu, který ji má chránit...
    Ta je ostatně poslední dobou dostatečně vidět napříč celou evropou..
    Problém rozhodně nebude v tom, že je tu technlogie, která dovolí používat bezpilotní řízení podle GPS, nebo zpětou vazbou FPV...Rozhodně ne v tom, že si chce pár našenců udělat hezký záběry...Stejně tak, jako vidlička nikdy nebyla stvořena k zabíjení, ale k jídlu a přesto s ní už prokazatelně bylo zabito přes 10 000 lidí, tak vidličky nikdo nezakázal...Bohudík tahle technologie častěji zachraňuje životy, naž-li by je mařila a za to bychom ji měji být vděční...I za ty statísíce lidí, kteří ji takto pomáhají rozvíjetSkrýt celý příspěvek

  • Rase
    23:52 17.03.2017

    Doufám, že proti dronům by mohly začít hrát prim laserové zbraně. Přeci jen v ní vidím potenciál jako "neomezenou" aktivní ochranu vozidla napájenou třeba hlavním motorem. Přeci ...Zobrazit celý příspěvek

    Doufám, že proti dronům by mohly začít hrát prim laserové zbraně. Přeci jen v ní vidím potenciál jako "neomezenou" aktivní ochranu vozidla napájenou třeba hlavním motorem. Přeci jen současné systémy APS jsou omezené počtem vezené anti-munice - viz třeba systém Iron Fist. Pokud by dokázaly lasery ničit i třeba ninometné granáty a jiné pomalejší střely, tak by to bylo skvěléSkrýt celý příspěvek

  • jj284b
    19:14 17.03.2017

    elkora: pozri si to prilozene video.. je tam zopar koordinovanych utokov, dokonca tam skombinovali utok dronom a utok autom nalozenym vybusninami...

    elkora: pozri si to prilozene video.. je tam zopar koordinovanych utokov, dokonca tam skombinovali utok dronom a utok autom nalozenym vybusninami...

  • elkora
    18:57 17.03.2017

    ""“Používání malých dronů v Mosulu Islámským státem v několika případech připomínalo taktiku útoku v rojích (hromadný útok mnoha dronů - pozn. red.). Poznáváme úplně novou oblast,” ...Zobrazit celý příspěvek

    ""“Používání malých dronů v Mosulu Islámským státem v několika případech připomínalo taktiku útoku v rojích (hromadný útok mnoha dronů - pozn. red.). Poznáváme úplně novou oblast,” vysvětluje generálporučík Michael Lundy s tím, že zprávy přicházející od Mosulu “zásadně ovlivňují výcvik a technologie boje proti dronům.” Podle The New York Times dokáže Islámský stát provést koordinovaný útok pomocí tří až pěti dronů."

    To ale zřejmě opravdu jen připomínalo
    Koordinovaný útok, ať už je jakkoliv provedený za útok v rojích nelze považovat...US nedávno testovali roje stovek dronů...To je roj..Tři drony dokáže ovládat tým 5-6ti lidí včetně dvou pozorovatelů a zároveň navaděčů, popřípadě velitele. Často používaná taktika, ja zautočit dronem...ehm hračkou... z několika míst na jedno, kde je největší koncentrace nepřátelských sil, ale to je vlastně jen taktika konvenčního bojeSkrýt celý příspěvek

  • elkora
    18:34 17.03.2017

    Ne ERA pardubice...teda spíš její americký partner měl myslím kocept vcelku kopaktního radaru, včetně zaměření frekvence radiových signálů...Doplněním systémů zaměření, čí rušení ...Zobrazit celý příspěvek

    Ne ERA pardubice...teda spíš její americký partner měl myslím kocept vcelku kopaktního radaru, včetně zaměření frekvence radiových signálů...Doplněním systémů zaměření, čí rušení by asi takovej problém nebyl..
    Když se vezmou v úvahu omezení takovýchto "dronů" a prosím neříkejme jim drony...jsou to opravdu jen hračky pro děti, stejně jako autíčko na ovládání... Tak účinná obrana opravdu není tak složitá...Jen armády vyspělých zemí zaspali oněch 5 let, kdy se tu o tom živě diskutovaloSkrýt celý příspěvek

  • JirkaT
    18:24 17.03.2017

    Pak už zbývá vyvinout jen stíhacího drona, protože bobardovací tu už jsou... :)

    Pak už zbývá vyvinout jen stíhacího drona, protože bobardovací tu už jsou... :)

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2