Fotografie jako zbraň

Novináří v Gaze
Foto: Novináři shromáždění kolem vojáka IDF. /  Jiří Kalát

Dým, špína na tvářích smísená s krví, zoufalý výraz brečícího dítě hledícího z fotografie, to vše je s poutavým titulkem umístěno na první stránku novin k textu, jenž informuje o dalších střetech v palestinsko-izraelském konfliktu. Hrůzný obrázek ilustrující tamní problémy. Ne vždy však objektivně zachycující realitu místních bojů.

Válka mezi Izraelem a Palestinou je poslední léta vedena především politiky na nekonečných jednáních, která prozatím nikam nedospěla. A také v médiích a internetových fórech fotografy, bloggery a propagandisty. Zde se objevují "stoprocentně objektivní videa či fotografie", jež mají dokazovat krutost či nenávist toho druhého, někdy i třetího nebo čtvrtého účastníka konfliktu. Čtenáři jsou mateni, někdy pravda neúmyslně, převážně však naprosto cíleně.

Když už lhát, tak pořádně

Příkladem za všechny je týden stará fotografie palestinského vězně Maysara Abu Hamdiya upoutaného k lůžku, který před několika dny zemřel ve vězení na rakovinu. Věru nepovedená fotomontáž. Kupříkladu vidíme pouta na ruce jiného vězně, rebela uvězněného v Sýrii. Z odepírání lékařské pomoci a nešetrného zacházení je však obviňován Izrael.

Pallywood Foto: Propalestinská fotomontáž. Vlevo je k lůžku připoután syrský rebel (v Sýrii). Vpravo již účelová fotomontáž, kdy je táž ruka zobrazena s profilovou fotkou Maysara Abu Hamdiya.  / IDF Spokesperson

Jde o učebnicový příklad propagandy propalestinských aktivistů. Zavádějící, ba přímo lživá – a hlavně nekvalitně provedená. Pro tento typ boje, tzn. úmyslným falšováním materiálů, přehráváním nebo předstíráním zranění před objektivy fotoaparátů a kamer, se ujal pojem "Pallywood".

Propaganda (lat. propagare = rozhlašovat, rozšiřovat, rozmnožovat) je rozšiřování názorů a informací za účelem vyvolání nebo zesílení určitých postojů či jednání. Je to systematické vytváření žádoucího společenského vědomí pomocí prezentování systematicky uspořádaných idejí, teorií, názorů, doktrín nebo ideologií. Součástí propagandy je tendenční vysvětlování a modifikace postojů podle aktuální situace a přesvědčování o správnosti propagované myšlenky.  Wikipedia

Ten je jednou ze zbraní, jež používají Palestinci ve snaze přitáhnout pozornost ke svému problému a zvýšit pozvolna upadající zájem veřejnosti. Nenechejme se však mýlit, izraelská propaganda je na mnohem vyšší úrovni a je evidentní, že se jí věnuje náležitá péče. Proto je také mnohem těžší ji odhalit.

Izraelská propagandaFoto: Příklad "rafinované" izraelské propagandy. Tento obrázek se v nových obměnách objevuje neustále.  / Autor neznámýSlepí fotografové

Ve světě cílené palestinsko-izraelské propagandy, kde se lži a pravda mísí natolik, že bývá opravdu těžké je od sebe rozeznat, působí také profesionální šiřitelé informací – novináři a fotografové. Objektivita a nestrannost? To je v jejich případě pouze mýtus.

Práce Rubena Salvadoriho (25) o fotografech v Palestině není možná objektivní, přesto je ceněna. Salvadori poskytuje pouze jednostranný pohled nadaného, jenže nezkušeného mladíka, jemuž bohužel chybí hlubší vhled do celého tématu. Navzdory tomu ovšem dokázal upozornit  "přibarvování fotografií" a "překreslování reality".

V Palestině jsou protiokupační demonstrace celkem časté a na mnoha místech se z nich stávají pravidelná setkání. Střetnutí na "checkpointu" Kalandia mají již prakticky ustálený průběh, a tak každý dokáže říci předem, co a kdy se bude dít.

Video: Práce mladého žurnalisty Rubena Salvadoriho ukazuje tragikomickou roli fotografů a novinářů v Gaze. / YouTube

Fotograf to také nemá věru jednoduché. Co má vlastně fotit? Stejné místo, stejné lidi, stejný problém? Ovšem snímky musejí být pokaždé jiné. Tak to chtějí editoři, tak to chtějí čtenáři.

Každá fotografie musím mít příběh, musí vyjadřovat emoce, předávat nějaký vzkaz či zprávu… Jenže jak to udělat, když se demonstrace zúčastní deset kluků, třicet vojáků a několik desítek žurnalistů?

Úmyslně neúmyslná lež

Pod tímto tlakem pak vznikají fotografie, které mají blízko k propagandě, ba co hůře –  k manipulaci. Jsou zavádějící a nepřesné. Fotograf se potýká s problémem, jak dostat ze záběru své kolegy, kterých je častokrát více než samotných demonstrantů.

Obrázky jsou pak líbivé i dramatické, lidé je vidět chtějí – a možná i potřebují k pochopení konfliktu. Je možné zde nafotit prakticky všechno: hrdinství demonstrantů, jejich hloupost i aroganci, neúctu při pálení izraelských či amerických vlajek, profesionalitu i brutalitu izraelské armády, zatýkání a násilí, prostě vše, na co si člověk vzpomene, a to i v případě účasti jen několika přímých aktérů.

Přestože mnozí předpokládají, že je fotografie objektivní, neboť předkládá pouze to, co se děje před objektivem, není tomu tak. Fotoaparát řídí fotograf, on jej zaměřuje na danou událost, on mu dává pokyn, co a kdy zvěčnit.

A právě proto je fotografie pouze subjektivním dílem jedince, který se určité události zúčastnil. A takto je nutné k fotografiím přistupovat. Ne vždy jde o úmyslné zkreslení situace či o propagandu, spíše máme co do činění se snahou zachytit jenom ty zajímavé situace – a ty nezajímavé zkrátka vynechat. Fotografie nemůže dát prostor oběma stranám: cvakne závěrka a tím proces prakticky končí.

Izraelsko-palestinský konflikt je velice komplikovaný fenomén, který již sám o sobě balancuje na neviditelné hranici mezi lží a pravdou. Je proto důležité se vždy nad každým obrázkem zamyslet a dát jej do souvislosti s okolnostmi jeho vzniku. 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Hizballáh se přihlásil k bezpilotnímu letadlu sestřelenému nad Izraelem

Před deseti dny izraelské obranné síly IDF zachytily a sestřelily cizí bezpilotní letoun. Nyní se ...

Detaily a pozadí izraelského náletu na Súdán

Týden nazpět izraelské letectvo podniklo nálet na Súdán. Cílem byla zbrojovka Jarmúk ve městě ...

Izraelská armáda útočí - cílem byly rakety Hamásu

Izraelskému letectvu se v rámci středeční vojenské operace proti pásmu Gazy, nazvané „Pilíř obrany" ...

Izrael: práva na naši posvátnou půdu se nevzdáme

Skutečnost, že Palestina získala status nečlenské pozorovatelské země při Valném shromáždění OSN, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Pavel
  17:49 23.04.2013

  Ultramarinovy výmluvné tirády mi vždycky přijdou lehce úsměvné, většinou s nimi ale člověk nemůže než souhlasit. :)

  Ultramarinovy výmluvné tirády mi vždycky přijdou lehce úsměvné, většinou s nimi ale člověk nemůže než souhlasit. :)

 • Ultramarinus
  10:46 12.04.2013

  Kolčak: Zajímavé, bohužel s tím co už se stalo my nic neuděláme a na to co se STANE máme mizivý vliv v rámci demokratické mašinerie ČR. A MNOHEM menší vliv v rámci EU. Navíc ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolčak:

  Zajímavé, bohužel s tím co už se stalo my nic neuděláme a na to co se STANE máme mizivý vliv v rámci demokratické mašinerie ČR. A MNOHEM menší vliv v rámci EU.

  Navíc se celosvětově a už po desítky let mírumilovným muslimům otevíráme, integraci - TJ přejmutí alespoň ZDÁNÍ místní kultury místo tvorby arabských koloniálních "ostrůvků" v ČR a evropě všeobecně nikdo neřeší a našim místním (původem čechům, nebo i "přiženěným" muslimským věřícím stát (stejně jako křesťany - z DANÍ) dotuje muslimskou "církev" a všechny její případné "humanitární" aktivity v zahraničí.
  Například zasílání (části těchto) peněz "na humanitární pomoc" do nábožensko/vojensky nestabilních oblastí URČITĚ žádný ...terorista... ...nezneužije... Cha cha.

  Protože to už by nám džihádisté mohli rovnou zavést nějákou DAŇ, kterou by si evropané platili na to, aby byli muslimy snáze a rychleji (v případě války děloh), nebo větší silou (v případě postupných pogromů na původní obyvatelstvo k jakým se schyluje v těch severksých zemích). Nebo výbušněji, když by to využili přímo nějácí ti "zlí teroristé", na které stále mnoho pitomců nevěří, nebo "se na věci snaží koukat z jejich úhlu pohledu"a "pochopit jejich jednání". Když jdu a napadne mě vlk nebo jiná šelma, určitě bude důležité zjistit, PROČ se rozhodl mě napadnout. Ale PRVNĚ JE LEPŠÍ JEHO ÚTOK ODRAZIT a pak až zapojit psychologii. Mezi národama, kulturama a civilizacema to až do dnešní "osvícené" doby (do které se však bohužel dostalo jenom mizivé množství populace) fungovalo stejně, jako s tou šelmou. A ve středověkých civilizacích a kulturách, které sice používají techniku 21 století, ale ještě se nepřehouply přez kmenové vyvražďování, to vidí ještě stále tak, jak se na to koukali ve středověku - TJ pošlete na ně Sulejmana a v případě možnosti PODROBIT nadřazenému (muslimskou víru podporujícímu) národu.

  Přesně tímhle postupem přišli Turci (lidé z východní Konstantinopolské říše) o jakékoliv "evropství", které měli. Přesně takhle dělali jižní slované poskoky sulejmanské říši. Přesně takhle vládl Islám ve španělsku a vlastně v jakékoliv zemi, kterou ať už silou, dělohami, nebo pohým naroubováním víry "dobil".

  Brejvik je podle mého názoru hloupej, zlej a přinejlepším "svině", ale docela se trefil v tom smyslu, že Norsko, Švédsko - tyhle státy budou brzo měnit vlajku na něco s půlměsícem, pokud místní obyvatelstvo neukáže konečně těm mírumilovným "menšinám" páteř a koule, nevyhlásí porodnostní kvótu imigrantům, neuškrtí potrubí které jim jich tam pořád denně desítky importuje a HLAVNĚ nezačne od imigrantů CHTÍT, aby když žijí v jejich zemi a požívají všechny výhody tohoto faktu, aby se také CHOVALI a CÍTILI jako občané té země, nikoliv jako nedotknutelní velvyslanci jejich původního tramtáristánu, ve kterém byl patent na právo a morálku, tudíž není zapotřebí se (mimo studia podmínek získání sociálních dávek) cokoliv z místního práva, nebo názoru na morláku učit, nebo, nedej aláh POCHOPIT.

  "Když jsi v Římě, chovej se jako říman" (to samé o evropě) - a HOTOVO. Včetně morálních hodnot, oblékání, věrnosti státu ve kterém žijí, povinností a trestů. NIKOLIV jenom "práv".

  A když to imigranti nechtějí, nebo nedokážou přijmout a dodržovat,... nu, nikdo je k imigraci NENUTIL. Vždycky je můžou poslat zpátky do chudýho tramtáristánu ze kterýho přijeli, s obtisknutou seveřanskou botou na zadní straně arabských kalhot na rozloučenou z Evropy. A když je nade vši pochybnost dokázáno, že ten konkrétní člověk bordel (nebo dokonce násilný zločin) DĚLAL, deportace by měla být prvních dvacet let po imigraci AUTOMATICKÁ MOŽNOST, ať je bílej, černej, žlutej, nebo arabsky očouzenej. TO je totiž pravý význam sousloví "rasová rovnoprávnost", nikoliv pozitivní diskriminace a vyzdvihování "menšiny" na úkor (v některých případech za cenu bezpečí a ŽIVOTA) většiny.

  To už ale je od fotografií docela offtopic a ačkoliv tento svůj příspěvek rozhodně nepovažuju za nějáké bubnování proti jakékoliv menšině nebo náboženství, mohl by být takto dezinterpretován. Proto prosím pana Kaláta (nebo jakéhokoliv jiného autora) o zvážení a případný průmaz svého příspěvku v případě, že by byl "za hranicí" ať už tématu, nebo volnosti v diskuzi.Skrýt celý příspěvek

 • Kolčak
  19:09 11.04.2013

  12-ti členný muslimský gang sedm hodin non-stop znásilňoval mladou Švédku... "Šlo o nejzrůdnější hromadný znásilňovací maraton v dějinách Švédska," řekl státní zástupce. ...Zobrazit celý příspěvek

  12-ti členný muslimský gang sedm hodin non-stop znásilňoval mladou Švédku... "Šlo o nejzrůdnější hromadný znásilňovací maraton v dějinách Švédska," řekl státní zástupce. Znásilňování bylo orální, anální a vaginální, žeba byla používána jako hadr i třemi násilníky v těle najednou. Pouze 7 z 12 násilníků bylo odsouzeno. Muslimětí diváci v soudní síni tleskali a volali ta žena byla "děvka" a "patří jí to" to když muslimští muži popsali jak se chovala. Oběť je nyní upoután na invalidní vozík, navíc utrpěla vážné duševní trauma.
  Švédská média nejprve zatajila národnost pachatelů a rychle odstranit příběh z tisku. Švédská socialistická strana říká, že by bylo "rasistické" deportovat násilníky. Není proto divu, ře je Švédsko nyní považován za hlavní město světa ve znásilňován: http://www.youtube.com/watch?v... Skrýt celý příspěvek

 • Kolčak
  19:03 11.04.2013

  VIDEO - veřejné znásilnění křesťanské (tj. koptské) ženy v Egyptě. Bílý den, pachatelé u toho řvou "allahakbar", ale určitě to nemá nic společného s islámem, ten je přece ...Zobrazit celý příspěvek

  VIDEO - veřejné znásilnění křesťanské (tj. koptské) ženy v Egyptě.
  Bílý den, pachatelé u toho řvou "allahakbar", ale určitě to nemá nic společného s islámem, ten je přece mírumilovný: http://www.youtube.com/watch?f... Skrýt celý příspěvek

 • Anti2t
  17:58 11.04.2013

  No nejedná se jen o válku stejný věci se dějí i u nás .Mám vlastní zkušenost když jsem pomáhal při povodních v Jánské kdy nejmenovaná tv přijela na povodně hned po tom kdy opadla ...Zobrazit celý příspěvek

  No nejedná se jen o válku stejný věci se dějí i u nás .Mám vlastní zkušenost když jsem pomáhal při povodních v Jánské kdy nejmenovaná tv přijela na povodně hned po tom kdy opadla voda a zprůjezdnili se silnice a byla sklamaná že tu teče jen takový malý potůček :-) ovšem nahrávat se dá i na makro tak z potůčku vznikla řeka a večer jsme byli ve zprávách jak povodně i nadále sužují severní čechy (přitom svítilo sluníčko a byl hyc k zalknutí) ale zažil jsem i praktiky českých tv při těch samích povodních a ty byli vskutku již za hranicí čehokoliv !!!Skrýt celý příspěvek

 • Honza
  07:43 10.04.2013

  Videli jste film vrteti psem ? :)

  Videli jste film vrteti psem ? :)

 • asdf
  02:37 10.04.2013

  nevim co resite... media jsou nejvetsi a nejlepsi zbran kterou si muze clovek prat... viz. ruzne revoluce... IRAN, EGYPT atd. umele se da vyvolat jakykoliv odpor, revoluce, ...Zobrazit celý příspěvek

  nevim co resite... media jsou nejvetsi a nejlepsi zbran kterou si muze clovek prat... viz. ruzne revoluce... IRAN, EGYPT atd. umele se da vyvolat jakykoliv odpor, revoluce, valka... co si zamanou to se taky stane... jde jenom o to kdo jim to diktuje...

  http://www.youtube.com/watch?v... Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  23:11 09.04.2013

  Dekuji autorovi, clanek byl jeden z nejlepsich co jsem cetl v poslednich mesicich. Velmi lituji, ze neni na nejakem "viditelnejsim miste" nez w3.arn.cz - treba v nejakych ...Zobrazit celý příspěvek

  Dekuji autorovi, clanek byl jeden z nejlepsich co jsem cetl v poslednich mesicich. Velmi lituji, ze neni na nejakem "viditelnejsim miste" nez w3.arn.cz - treba v nejakych papirovych novinach. Clanek si pozornost rozhodne zaslouzi.

  Fenomen "palywoodu" povazuji za jedno z nejvetsich nebezpeci v konfliktech dnesnich dni. Vnucovani lzi masam je totiz pro "demonizovane imperialisty" s volnosti projevu, MNOHEM nebezpecnejsi, nez nepratelske kulky.

  U "oficialnich" zaberu se propaganda predpoklada, kdezto u "nezavislych zdroju" spis ne.Skrýt celý příspěvek

 • HB
  21:41 09.04.2013
 • Ondra
  19:34 09.04.2013

  Jo jo, chceš-li spolehlivě prohrát, pusť do válečné zóny novináře. Ti bez problému zařídí, aby se proti tobě obrátilo původně sebevíce podporující domácí veřejné mínění.:-D

  Jo jo, chceš-li spolehlivě prohrát, pusť do válečné zóny novináře. Ti bez problému zařídí, aby se proti tobě obrátilo původně sebevíce podporující domácí veřejné mínění.:-D

 • liberal shark
  18:56 09.04.2013

  Je na čase si konečně uvědomit, že informační válka je integrální součástí konfliktu, stejně jako válka informatická (kybernetická) nebo válka o elektromagnetické spektrum. ...Zobrazit celý příspěvek

  Je na čase si konečně uvědomit, že informační válka je integrální součástí konfliktu, stejně jako válka informatická (kybernetická) nebo válka o elektromagnetické spektrum. Typickým příkladem je Vietnam - drtivé vojenské vítězství USA zcela znehodnocené drtivou porážkou v informační válce.Skrýt celý příspěvek

 • Isaak
  16:38 09.04.2013

  On bohužel ten plakát není nic nereálného, ta rovnice je pravdivá.

  On bohužel ten plakát není nic nereálného, ta rovnice je pravdivá.

 • Charlie
  16:10 09.04.2013

  Ten izraelskej plakát je trefnej a docela vystihuje praktiky těch hadrohlavů. Tuším že v Black Hawk Down popisuje jeden voják, že po nich skinnies stříleli tak, že žeská s dítětem ...Zobrazit celý příspěvek

  Ten izraelskej plakát je trefnej a docela vystihuje praktiky těch hadrohlavů. Tuším že v Black Hawk Down popisuje jeden voják, že po nich skinnies stříleli tak, že žeská s dítětem stála a ten vychcandíra ležel na zemi a střílel mezi jejíma nohama.

  Lacina: ale jo, původně totiž byli reportéři součástí armády nebo šli spolu s jednotkou a pokud se dostali až do první linie, tak jim hrozilo stejný riziko jako každýmu vojclovi - protože kulometná dávka nebo mina z minometu se neptá. Jenže dneska jsou vojáci brutálně svázaní předpisama a teroristi si uvědomujou, že vhodná propaganda jim umožňuje zvyšovat popularitu, a tak se reportér pomalu může postavit doprostřed bojiště a má slušnou jistotu, že po něm nikdo pálit nezačně. Čekám, kdy se začnou podle hlavních míst střetů stavět tribuny a prodávat popcorn...Skrýt celý příspěvek

 • Ondřej Lacina
  14:32 09.04.2013

  Proto bych, s prominutím, ty novinářský krysy do konfliktů nepouštěl. Jestli chtěj fotit, tak na vlastní pěst, žádný vesty PRESS, žádná ochrana. Chtěli v konfliktu reportéry, aby ...Zobrazit celý příspěvek

  Proto bych, s prominutím, ty novinářský krysy do konfliktů nepouštěl. Jestli chtěj fotit, tak na vlastní pěst, žádný vesty PRESS, žádná ochrana. Chtěli v konfliktu reportéry, aby jim přinášeli reálný obraz války a oni jim přinesou zkreslenou a překroucenou realitu. To je opravdu z bláta do louže. Jsou věci, do kterých by se "civilní odborníci" jako novináři plést neměli, a ozbrojený konflikty jsou jedno z toho. A když už teda mermomocí potřebujou fotit a nahrávat, tak na základnách, z přepravních vrtulníků, letadel atd. žádná bojová zóna, tak patřej vojáci, ne novináři.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...