Občané České republiky vítají vojáky NATO a hlásí se k demokracii

Foto: Atmosféra při vítání amerických vojáků ve Výškově. / Hana Zelená
Atmosféra při vítání amerických vojáků ve Výškově. / Hana Zelená

Vyškov na Moravě byl jedním ze tří míst, kam včera dorazila kolona amerických vojáků vracejících přes Polsko z cvičení NATO v Pobaltí. Přesto, že původně panovaly obavy, že bude jejich cesta provázena i protiprávními akcemi s útoky na konvoj, ihned po překročení hranic se reakce obyvatel ukázaly v naprosto jiném světle.

Vyškovská kasárna v Dědicích byla v neděli odpoledne v obležení. Poslední autobus místní MHD se mezi přistavěnými auty a přicházejícími lidmi sunul po 16. hodině a další spoj už musel vynechat. Místní, ale i lidé přijíždějící z dalších měst nevadilo projít čtyřkilometrovou trasu od nádraží pěšky.

Cestu ke kasárnám lemovali lidé všech generací a čekání na konvoj krátil písničkář Zbyněk Horváth, který přítomným  hrál písně Karla Kryla.

Texty posluchačům připomínat nemusel. Mnoho lidí je zpívalo spolu s ním a dojetí jednoho z členů Konfederace politických vězňů, která akci pořádala, bylo patrné i ve chvíli, kdy si vzal slovo a řekl, že dnešního dne musí poupravit názor o smýšlení občanů naší země. Jejich početní účast a zejména způsob, jakým vzápětí zdravili přijíždějící kolony byla dokladem, že od tolerování přesunu vojsk se posunula k vítání spojenců.


Výškov 29.3. / Haná Zelená

Stalo se tak naprosto spontánně, nezávisle na doporučení politiků a aktivistů, z nichž část nabádala ke klidu s tím, že jde o běžnou vojenskou akci a část se snažila vyvolat společenský neklid.

Neuspěli ani jedni. Občané šli pozdravit vojáky s vědomím, že jejich přítomnost má v současné světové situaci zcela jasně definovanou symboliku: Přihlášení se k hodnotám, které jsou společné oběma zemím, jejichž příslušníci se coby civilní obyvatelé na jedné straně a příslušníci armády NATO na druhé, včera setkali.

Nedá se hovořit o "demonstraci síly", protože při setkání nezaznívaly žádné hlasy odhodlané útočit a zabírat kteroukoli jinou zemi. Zcela zjevně se ale jednalo o ukázku přátelství a solidarity, kterou provázely emoce: Ty jsou a budou vlastní každé normální lidské bytosti, která s jejich pomocí reaguje na podněty okolního světa a zpracovává své subjektivní pocity.


Výškov 29.3. / Haná Zelená

Vyjádření emocí formou vítání vojáků je zcela běžným rituálem, kterým se odedávna vyjadřovala každá společnost odhodlaná střežit své hodnoty.

Nejen ve Vyškově na Moravě, ale podél celé trasy, kterou konvoj vojáků NATO americké národnosti projíždí naší zemí tak občané České republiky činí.

Jejich vyjádření není dílem sdělovacích prostředků: Ty mohou sehrát roli spouštěče, když zaujmou a vyjádří pocity čtenáře, diváka, posluchače. Pokud by ale neoslovila člověka uznávajícího hodnoty, která tato masmédia  propagují, jejich dopad by byl nicotný.

Výškov 29.3. / Haná Zelená

Totéž se týká i psaných pravidel právního řádu,  kdy i bez jejich detailní znalosti občané vyjadřují:

"...odhodláni budovat, chránit a rozvíjet Českou republiku v duchu nedotknutelných hodnot lidské důstojnosti a svobody jako vlast rovnoprávných, svobodných občanů, kteří jsou si vědomi svých povinností vůči druhým a zodpovědnosti vůči celku, jako svobodný a demokratický stát, založený na úctě k lidským právům a na zásadách občanské společnosti, jako součást rodiny evropských a světových demokracií, odhodláni společně střežit a rozvíjet zděděné přírodní a kulturní, hmotné a duchovní bohatství, odhodláni řídit se všemi osvědčenými principy právního státu":

Z preambule Ústavy České republiky, na jejímž základě je lid "zdrojem veškeré státní moci" a i v těchto dnech ji svobodně uplatňuje.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

NÁZOR: Věrohodné zdroje nejistoty

Redakce Armádní novin oslovila Mgr. Radoslavu Schmelzovou s nelehkou otázkou, o které přemýšlime ...

Angažmá Petra Pavla v NATO

Armádní generál a náčelník Generálního štábu Armády ČR Petr Pavel nastoupí 26. června 2015 na post ...

Českem projede konvoj obrněných vozidel Stryker

Průjezd celkově 516 amerických vojáků v obrněných transportérech Stryker a doprovodných vozidlech ...

FEJETON: Konvoje se blíží k hranicím: Vřava na sociálních sítích

Reakce na článek Armádních novin Českem projede konvoj obrněných vozidel Stryker, který se zaměřil ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 4
 • J.Vraja
  14:38 08.04.2015

  Byl jsem tam s vnoučatama,aby viděli jak vypadá demokratická armáda,aby nemuseli,se jako já v roce 1968 co by student střední školy dívat na okupační ruskou (sovětskou armádu)

 • Hrobař
  09:01 06.04.2015
  Oblíbený příspěvek

  Osobně jsem jim zamávat nemohl ale taky vítám. Jinak měl jsem zajímaví rozhovor s jedním který protestoval proti průjezdu kolonony. Říkal že sice mával Ruskou vlajkou ale že mu šlo spíš o to že je AČR podfinanciovaná a vadilomu že jsme odkázaní na spojence, než že by podporoval RF. Tak jsem ho ujistil že se jeho protest zaručeně minul účinkem protože takhle ho nikdo nepochopil.

 • Luky
  17:22 05.04.2015

  logik:
  jsem si všimnul, že jste na to navázal, tak vám interview posílám:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Viděl jsem tenkrát tento rozhovor v televizi. Vyslankyně pak měla trochu dusno dle toho, co jsem od zasvěcených slyšel. Hovoří o kvalitě "zpravodajství". Těch věcí bylo ale více a hodně to připomínalo Majdan v nafukování první fáze (najatý komparz pro rozbroje a podobně)...

 • KOLT
  18:11 04.04.2015

  Paní Zelená, nenechte se takovými ***** odradit a klidně pište dál. Nejen já si Vaše články rád přečtu.

 • Autorka
  17:54 04.04.2015
  • (6)

  ad strikehawk
  Vzhledem k tomu, že jste vybočil z pravidel diskuse i slušného chování, odpovím vám rovněž v osobní rovině: Kde berete drzost, schován za nicekm, vynášet soudy o mé osobě a případné kariéře?! Notabene ve spojení s komunistickým prokurátorem Urválkem...? Až najdete v mých textech jedinou stopu, kterou bych se hlásila ke komunistickému režimu, který moje rodiče a prarodiče ničil, tak se ozvěte. A pokud máte problém s tím, že v závěru svého článku cituji Ústavu, která byla přijatá svobodně zvolený zástupci této země, případně máte problém se zákony jako s takovými - neřešte si to laskavě útoky na mou osobu a netvrďte, že vám tu někdo VYHROŽUJE,
  Ano: Moje články, jsou, tak jako ostatně všechny články PROPAGANDA, vygůglujte si, co to propaganda je: Posilování a zdůrazňování myšlenke, které jsou určitému okruhu osob blízké. Pokud vám nejdou pod nos hodnoty, které propaguji já, co vás nutí moje články číst?!
  Neznám vás, ani po tom netoužím, nevím, jakým způsobem se pohybujete ve společnosti a ani to nehodlám zjišťovat. Totéž žádám od vás: Pokud vám moje texty nejdou pod nos, nikdo a nic vás nenutí je číst. Na rozdl od Rudého práva, které jste patrně z nějakých důvodů louskat musel

 • Pavel1
  20:58 03.04.2015

  Je vidět, že strikehawk je na rudý právo odborník. Evidentně se jedná o věrného čtenáře a milovníka tohoto naštěstí již neexistujícího komunistického hnusu.

 • strikehawk
  16:08 03.04.2015
  • (10)

  článek jak vystřižený z Rudého Práva počátku 80tých let ( to jsem začínal číst noviny )
  No aspoň změna oproti vysloveně zastrašující, vyhrožující rétorice minulého článku stejné autorky. Narodit se o 50 let dřív jistě by Mgr Zelená udělala "skvělou" karieru u JUDr Urválka. Na takové propagandistické žvásty prostě musí mít člověk nejen žaludek ale i talent.

 • TECHNIC
  21:54 02.04.2015
  Oblíbený příspěvek

  Zajímavé mám malý army shop a nepamatuju že by někdo scháněl Ruskou vlajku.
  Pokud bych udělal nějaký žebříček tak nejvíce se prodávají CZ, USA, ANGLIE a to dluhodobě ne za poslední měsíc. (Žánýho podezřelího typa co schání 1000 vlajek USA sem neviděl.)

 • shal
  19:07 02.04.2015

  Adanedhel: No komunisté vždycky ignorovali trh. Proto dopadli, tak jak dopadli.

 • Adanedhel
  17:11 02.04.2015
  Oblíbený příspěvek

  Český výrobce vlajek ohlásil DESETINÁSOBNÝ růst obratu. A ve většině armyshopů na severu čech, na Moravě a v Praze se zkrátka nedaly žádné americké a NATO vlajky koupit, lidi je zkrátka vykoupili. Je vidět že kremrole už ignorují i trh.

 • 16:53 02.04.2015
  Oblíbený příspěvek

  Sa podržte! Na internete už sa samozrejme šíri od rusofilov, že tí ľudia, čo sa prišli pozrieť a podporiť ten konvoj, mali USA a NATO vlajky a že ich bolo podozrivo veľa s tými vlajkami. Argumentujú to tým, že či niekto pozná suseda, ktorý má doma vlajku NATO, EÚ alebo USA, že to není možné, keď väčšina nemá ani vlastnú národnú vlajku. A vraj kupovať to kvôli konvoju je nezmysel. A samozrejme, zase začínajú konšpirácie, že tí ľudia boli zaplatený a vlajky im dali CIA.

  A všetky tieto bludy šíria len preto, lebo nevedia uniesť to, že väčšina Čechov chce ostať v NATO a podporujú ho, tak isto aj západnú politiku a nie Ruskú. Veď na ten konvoj sa bolo pozrieť tisíce ľudí a odporcov bola len hŕstka, neboli ani len vidieť. Síce na internete to vyzeralo opačne, že ľudia prídu na odpor konvoju a budú prevládať, podľa diskusií a rôznych stránok to vyzeralo skôr tak, že Česi uznávajú viac politiku Putina, ako západu, a tak to vnímal aj svet, ktorý to ostro sledoval. A nakoniec bola realita úplne opačná a som za to aj rád. Ale aspoň sa ukázala pravá Ruská propaganda, na internete prevláda, ale realita je úplne iná. Akurát škoda, že internetu verí až moc ľudí. Určite by to bolo aj tak na Slovensku, na internete len samí krik, ale prax by sa ukázala ako v ČR.

 • logik
  16:23 02.04.2015

  Luky: Aha, takže všechno bylo jinak, akorát to nelze ničím doložit. Ok. Na to se opravdu nedá nic říci.

  --

  btw.: Jsi si vědom toho, že z listiny základních práv a svobod vyplívá, že i kdyby nakrásně si demonstranti začali, tak z Listiny základních práv a svobod vyplývá, že na to proti režimu, který je 25 let terorizoval výjimečným stavem, měli zcela neoddiskutovatelně právo?

  Uvědomuješ si, že jsi v podobné situaci, jako bys např. hájil Čaušeskovy snahy násilím potlačit protikomunistickou revoluci v Rumunsku?

 • RiMr71
  16:23 02.04.2015
  Oblíbený příspěvek

  Jo, s těmi ruskými "zprávami" je to přesné.
  Taky jsem si říkal - pokud dokážu OSOBNĚ porovnat skutečnost a to jak ji tady ty... slušné slovo nenacházím, média interpretují, tak jim rozhodně nebudu věřit v čemkoliv jiném. Ani nos mezi ušima. Ti se odkopali naprosto jednoznačně. Fuj.

 • Dzin
  16:18 02.04.2015
  • (2)
  Oblíbený příspěvek

  Může se to zlehčovat jak chce, dokazovat že je to spíše tak a tak, ale fakta jsou jednoznačná. Tisíce lidí vítalo vojáky USA, proti nim protestovali pouze desítky. Chápu, že pro určitý "světonázor" je to strašná zpráva, ale je to prostě tak.

  Začít kolem toho tanečky, jak je to díky médiím, zmanipulovaným lidem či bůhvíčemu je jen směšné. Kupodivu když se objeví něco, co podporuje "antiamerikanismus" jde najednou o "jasné vyjádření vůle lidu".

  A ještě jednu poznámku, stejně směšná je snaha ruských médií naprosto obrátit vyznění celé události. Jejich zprávy o tom, jak se zde konvoj potkal s odmítavou reakcí obyvatelstva jen nejlepším možným způsobem demaskuje jejich lži. Jak potom se můžeme na ně spolehnout v jakékoliv informaci, kterou vypustí, když takhle nepokrytě lžou?
  A snažit se to zlehčit tím, že lžou i jiní je hloupost. Když někdo krade, je jiný zloděj díky tomu omilostněn?

 • RiMr71
  15:58 02.04.2015

  Já jsem je potkal na dálnici a na Ruzyni, kdyby to někoho tak hrozně zajímalo..

  Ale hlavně už se mi zdá tato sláma vymlácená. Ukázalo se mnohé, leckdo se odkopal, pivo vypité, buchty snězené, jeepy zpátky ve stodolách - pojďme dál.

 • Luky
  15:57 02.04.2015
  • (10)

  Nebyly. Ale vy dva si věřte čemu chcete. Třeba i "spouštěčům" z lidovek. Ty měly také jasno se SARINEM v Damašku a útokem vlády na demonstranty v Kyjevě. Jeden rukopis. To já si raději napsal na OSN pro oficiální zprávu. A světe divse, bylo to jinak.
  Mimochodem o zcela jiné realitě demonstrací hovořila i česká vyslankyně v Syrii Filipiová (Hydepark ČT). Z youtube už to ale zmizelo.

  Tady se ale řešil konvoj.

  Propagandu vidím hlavně v tom, jak se snaží media ( v závěsu i někteří místní diskutující) interpretovat slušnou reakci občanů jako souhlasné referendum s politikou USA v Evropě. To je neuvěřitelné.

 • Adanedhel
  15:52 02.04.2015

  Milý Luky. kde jsem byl, to se ti svěřovat nebudu. Ty jsi beztak dřepěl doma za bukem, čili se s tebou vůbec nebudu zahazovat. Jak jsem řekl v jednom ze svých příspěvků, tvůj názor je pro mně absolutně irelevantní a nezajímavý. Odpovídám pro to, abys neřekl, že se vyhýbám otázce.

 • Zbrojir
  15:52 02.04.2015

  Docela zajímavý pohled na některé záležitosti, doporučuji přečíst.

  http://zpravy.aktualne.cz/zahr...

 • Adanedhel
  15:43 02.04.2015

  Vy Libyii a v Sýrii byl takový pořádek, že se ty tisíce profesionálních teroristů utrhly ze řetězu a události Arabského jara jim jen zajistily pozadí pro ono povstání. Kde se asi vzaly ty tisíce mužů, zběhlých v boji všemožnými zbraněni, ovládající taktiku boje a ovládající schopnost velení. Nebyly to ti teroristé, kteří byli v těchto zemích cvičeni už od dob studené války ?

 • logik
  15:39 02.04.2015

  ASAD začal brutálně potlačovat demonstrace. To je prostě fakt. Např.

  http://www.lidovky.cz/brutalni...

  http://www.aktualne.cz/wiki/za...

  Tedy započetí násilí je jednoznačně vina Asada, nikoli demonstrantů.

  Asad měl z války jednoznačně to, že prostě bez použití síly již byla jeho pozice neudržitelná.

  ------

  Tou velmi nízkou kriminalitou myslíte těch 25 let výjimečného stavu???? Výjimečnému stavu říkáte klid? A co Heidrich - ten je také kladná postava? Za jeho výjimečného stavu také klesla kriminalita....

  ----

  Úvaha o trase plynovodu pak je jen s odpuštěním typická konspirátorská fantasmagořina. Nikdo nebude investovat miliardy do stavby plynovodu přes tak nestabilní území jako je Sýrie - obzvlášť když jen kousek na sever je Turecko, které je v NATO a na jihu je zas daleko věrohodnější spojenci Jordánsko a Izrael.

  Takovoudle blbinu jsou schopni hlásat jen lidé, kteří nechtějí přiznat, že v Sýrii se bojuje, protože je Asad zločinec.

 • Luky
  14:52 02.04.2015

  Pochopte, že Syrie je pro západ zajímavá jako trasa produktovodů ze spřátelených (ovládaných) zemí Perského zálivu. Pro Rusy jako jeden z tradičních spojenců a hráz těchto produktovodů.
  Asad žádnou válku nezačal. Začalo to ze západu podporovaná opozice, Asad by z toho nic neměl. V té zemi byl klid, velmi nízká kriminalita a velká snášenlivost. Pak začala podpora (i vojenská) opozice. To nikdo nepopírá. Také nikdo nepopírá, že ty zbraně skončily u ISIL. To je to, co dnes víme logiku.

 • logik
  14:40 02.04.2015

  Zbrojir: Jenže západ v Sýrii tu válku nezačal. Začal ji Asad. Západ akorát prostě nepomohl v té době ještě vcelku rozumné opozici. To mohla být alespoň šance pro to, aby to tam neskončilo tak jak to skončilo.

  Možná by to tam dopadlo jako v Libii. A všichni by nadávali, jaký je to NATO strašný a že zas rozvrátilo další zemi. Ve skutečnosti, z toho co víme dnes, kdyby to tam dopadlo alespoň jako v Libii, tak by to bylo oproti dnešnímu stavu výrazné zlepšení.

 • Zbrojir
  10:48 02.04.2015

  k Vrata

  Proto jsem také psal o „civilizovaném“ Bašáru Asadovi.

  Z pohledu západního světa na daném teritoriu, kde mezi místním obyvatelstvem a jednotlivými skupinami existují mnohé a těžko překonatelné animozity, přičemž vláda formou funkční demokracie tam není v dohledné době zjevně reálná, potřebujeme alespoň trochu přijatelné vedení, které zajistí stabilitu oblasti a se kterým se dá jednat a na základních věcech také dohodnout.

  Zde je třeba položit si kardinální otázku: když ne Asad, tak kdo, a zda to nebude ještě výrazně horší. Aby to nakonec neskončilo jako v Libyi.

  Problémem dneška je skutečnost, že díky vnitřnímu přetlaku v řadě arabských zemí i neprozíravé politice některých západních států (vojenské intervence bez včasného řešení postkonfliktní fáze) nastala značná destabilizace velkých území se značným množstvím obyvatel. Pokud by se všechny tyto státy v krátkém časovém úseku naprosto zhrotily, na jejich území nastal naprostý chaos, vládu ovládly různé zločinecké a fanatické skupiny, což by bylo jistě provázeno intenzívním exodem obyvatelstva, tak máme jako vyspělá západní civilizace opravdu obtížně řešitelný problém. Popravdě vše toto již probíhá, ale není to až tak katastrofické.

  Pro Sýrii dnes patrně neexistuje z pohledu civilizovaného západu i místního obyvatelstva optimální řešení, bude třeba volit pouze menší zlo. O tuto oblast se nikterak specificky nezajímám, vycházím pouze z běžně pochycených informací.

 • Vrata
  08:49 02.04.2015

  Zbrojir: trosku se pridam k logikovi, co se tyce Asada. Cetl jsem asi 2-3 komentare ohledne Asada a IS. Byly to asi Lidovky nebo podobny mainstream, jeden z komentatoru byl u nas zijici rezisem Issa (jeho syn je asi Samer Issa), puvodem ze Syrie. Issa ve svem komentari ostre odmital jak IS tak Asada.
  Ty komentare maji maji trochu jiny pohled na vec nez je v nasem mainstreamu bezne. Podle nich jsou vice-mene podobne brutalni vsechny strany konfliktu v miste. Hlavni rozdil mezi mezi IS a ostatnimi je ten, ze IS sve zlociny propaguje/propagoval zatimco ostani je skryvaji. To bylo myslim zrejme kazdemu trochu uvazujicimu pozorovateli od zacatku nastupu IS. Co se tyce poctu civilnich obeti, tam tam pry zdaleka nejvice vede Asad, napr v prosinci 2014 mel udajne na svedomi 85% civilnich obeti zatimco IS dejme tomu 15%. Brutalne se tam chovali i siitske jednotky z Iraku a Iranu (znasilnovani sunitskych zen apod), je ovsem mozne ze dnes bylo toto radeni ze strany siitu omezeno - cast sunitskych kmenu i Iraku se pry pridava na stranu Iraku proti IS.

 • Shania
  18:36 01.04.2015

  Vestly: pokud by někco cíleně bombardoval/odstřeloval civilisty, jedno jestli rusko, ukrajina, USA, povstalci tak ti garantuju ze by jsi to poznal.

 • Blake
  18:25 01.04.2015

  Vestly, to je tiez mozne. Akurat ta obcianska vojna by nemusela vzniknut, keby neprilievalo Rusko olej. Podstatnejsie ale je, ze keby prilievat prestalo, o to skor by sa mohli rozpustit extremisticke prapory. Aj ked teda neviem, aka je pravdepodobnost, ze by sa ich vlada pokusila naverbovat do pravidelnej armady, kedze ide o teraz uz skusenych bojovnikov.

 • logik
  18:25 01.04.2015

  zbrojir: S RB OSN je to tak, že je prostě nefunkční. Tvrdit za této situace, že je špatné něco dělat bez jejího mandátu je podobný alibismus, jako tvrdit, že by bylo špatné v zemi, kde nefunguje policie, by se skupina lidí domluvila a začala suplovat její práci a bránit práva obyvatel. Když nebude fungovat policie, tak necháme vrahy vraždit a je vše ok???

  Ad Sýrie: Asad civilizovanej? Víte, že v té zemi byl 25 let výjimečný stav? Víte, že konflikt začal tak, že "civilizovaný" Asad brutálně potlačoval demonstrace?
  To, jaký je tam teď stav není vina Asadovi opozice - tam ke svému jednání měla právo (viz listina základních práv a svobod). Je to vina Asad, že opozici ta práva násilím upíral a tím začal konflikt, který přilákal islamisty z celého světa. Kdyby tenkrát západ neseděl na
  zadku, ale pomohl, tak jsme možná dnes měli v Sýrii jakž takž slušnej režim.

  --

  Vestly: incidenty se v tom konfliktu dají najít na obou stranách, ale na straně povstalců, jak např. vyplívá ze zpráv OBSE, jich bylo rozhodně více. Pokud teda nepočítáte incidenty typu křižování dětí a podobné blbiny, co vyráběla jak na běžícím pásu propaganda. Na obou stranách jdou v každém případě prohlásit za relativně izolované jevy.

  Naopak činnost srbské armády byla v Kosovu (jak např. konstatoval mezinárodní soudní dvůr) byl cíleně zaměřena na vyhnání albánského obyvatelstva z kosova. Stejnětak západ se vložil do dění v Kosovu teprv až když Miloševič několikrát odmítl zastavení akcí armády a dál ji nechal páchat válečné zločiny. Akce NATO pak vedla k zastavení války. Naopak akce Ruské armády válku rozpoutaly a skoro rok pomáhali udržovat. Mezi to dáváte rovnítko??

  Janukovič nepadl, protože něco prý podporovali spojené státy, ale protože se nechal uplatit ruskem, aby porušil své volební sliby (ano, Janukovič před volbami sliboval rychlý vstup do EU) a protože když proti tomu začali lidé normálně protestovat, tak je nechal zmlátit.
  Proamerické vláda v Kyjevě je proto, že prostě lidé na ukrajině jsou posledních X let prozápadní (ano, i strana regionů co vyhrála v 2012 byla pro vstup do EU). Amerika tedy nic nikomu ani nikoho nedosadila, lidi tam prostě volí tak jak volí. Rusko Krym jednoznačně zabralo vojensky a následně napadlo Ukrajinu i v Donbasu. Nevím, kde tam vidíte rovnítko.

 • RiMr71
  18:00 01.04.2015

  to Adanedhel: no záleží, jaké by dostali notičky. Před pár dny měli evidentně úplně nepoužitelné partesy k úplně jinému kusu (který ale nehráli, protože nedorazila kapela a kapelmajstr musel na narozky a tak podobně), tak nevěděli, co podle čeho mají broukat... :)

 • Vestly
  17:55 01.04.2015

  Shania: Nehovorim len o Ukrajinskej armade, aj napriek tomu, ze umyselne bombardovala civilne obyvatelstvo, ale najma o dobrovolnickych praporoch typu Azov, ktore su plne banderovcov. To, co vsetko spravili sa da lahko najst na liveleaku, alebo podobnych weboch.

  A keby USA nepodporovalo zvrhnutie Janukovica, tak by Ukrajinci spokojne zili dalej, kedze aj tak mali mat onedlho volby. Takto sa mozeme hadat do nekonecna. Ako som pisal, su to jednoducho mocenské boje dvoch krajin, Americania vyuzili protest na ziskanie pro-americkej vlady v Kieve, Rusi ho vyuzili na zabratie Krymu.

  Blake: Skor sa Ruskej mensine zapacil osud Krymu a mysleli si, ze ak budu protestovat, tak sa z Donbassu stane Krym 2.0. Nestalo sa a teraz tam je obcianska vojna.

 • Adanedhel
  17:46 01.04.2015

  Nepřipadá vám to komické, že dokud zde byl americký konvoj, že byl tady takový klid a pokoj vést rozumnou diskuzi a sotva se US Army za velkých díků a ovací přesunula na domovskou základnu, tak se nám zde opět probudil aktiv rudokabátníků ? Co by asi dělali, kdyby zde byly dislokovány dejme tomu dvě pěší divize US Army, společně s tankovou brigádou a perutí stíhacího letectva ? Myslíte, že by pak zakrněli nadobro ?

 • Shania
  17:36 01.04.2015

  Supreme: a co jako? Myslíš si že při bombardování ISIS neumírají civilisti?

  Hamba je že USA to zase za nas dělalo špinavou praci a ne to že ji udělali.

 • Blake
  17:34 01.04.2015

  Neospravedlnujem bombardovanie Srbska, neospravedlnujem genocidu, ktora sa v Srbsku diala. Tvrdim len, ze Ukrajina nie je agresor. Uznavam, ze na to, co pise Vestly som asi reagoval nespravne, resp. zrejme tym nechcel povedat to, co som sa ja snazil vyvratit.

 • CerVus
  17:31 01.04.2015

  Tak ho nechte. Ono to je ostatně jedno. ČR se už nikdy nepřikloní na východ. Lidi tu jsou soudní a vidí co přineslo 50 let za oponou a co 20 po ní.

 • Blake
  17:21 01.04.2015

  Superme, hovorim o Ukrajine Srbsko som nespomenul ani raz. Viete, kde je Ukrajina? Medzi Slovenskom a Ruskom. Srbsko, na druhu stranu, sa nachadza na Balkane. To je trochu inde, viete o tom? Potrebujete odomna, aby som prehlasil, ze bombardovanie Srbska bolo zle na to, aby ste uznal, ze ruska argesia voci Ukrajine bola zla? Alebo len chcete pocut to prve a dalej si budete mysliet, ze zlo sposobene jednou stranou ospravedlnuje zlo sposobene druhou stranou? A navyse budete nadalej oznacovat jedno zlo zlom?

  Vasa argumentacia je logicky chybna.

 • RiMr71
  17:19 01.04.2015

  Je vidět, že se to vrací do starých kolejí. Konvoj je za humny, příznivci doma a na fórech se začínají zase množit (doslova) "davy" proruských (nebo těch jakože nad věcí) diskutérů, chtěje vytvořit (opět) dojem, že jich je jako spousta a zastupují "nás".
  Marná práce, ztrapnili jste se už dost, to hnědé pudlo se hned tak nevypere...

 • dante1
  17:18 01.04.2015

  Mě to celé přišlo jako celkem zbytečné medíální divadlo,něco jako když se kdysi chodilo na prvního máje.Kdysi jsem si myslel že po našem vstupu do NATO už máme podobné věci nadobro za sebou ale byl jsem tehdá asi příliš naivní a následný vývoj situace mi už dávno vzal veškeré iluze.

 • Superme
  17:13 01.04.2015

  Shania, Blake - Proberte se, oba!
  https://www.youtube.com/watch?...

 • Blake
  16:26 01.04.2015

  Vestly, ako pise Shania, Ukrajina naozaj nie je agresor. Ze sa malej casti ruskej mensiny miesto vyhliadky clenstva v EU zapacila skor vyhliadka civilnej vojny, ktoru ponuklo Rusko je kombinacia Ruskeho zasahu a dostatocneho poctu blbych ludi, ktorym dali do ruky zbrane (to iste, co robi ISIS, pravdupovediac)

  vies... treba si uvedomit, ze svet nie je ani bielo-cierny.

 • Shania
  16:19 01.04.2015

  Vestly: Ukrajina je stejný agresor jako Srbsko? Divný je že rusové ty masové hroby nemůžou pořád najít. Kde jsou ty dukazy u zverstvech ukrajinske armady? Ukrajinci rozhodně neměli v planu vyhladit dombas, pouze udělali chybu že poslali armadu na Strelkova a jeho soudruhy.

  Uvedom si konecne, ze kdyby rusove dali ruce pryc od Krymu a neposlali pak svoje lidi delat nepokoje na vychode, tak by zadna obcanska valka nebyla, bylo by par demonstraci, pak normalni volby a vse by pokracovalo jako predtim.

 • Vestly
  15:53 01.04.2015

  logik: Aspon pouzivaj rovnaky meter. Ukrajina je taky isty agresor ako aj Srbsko, lenze tento krat zapadu vyhovovalo, ze tam zabijali Rusov a tak sa ziadne humanitarne bombardovanie nestalo. Dokonca ich este NATO dotuje zbranami.

  todo: To, ze sme v NATO neznamena, ze automaticky musime suhlasit so vsetkym ako ovce. Na jednej strane USA podporuje Ukrajinsku vladu (o jej vycinani na vychode sa radsej ani nebudem rozpisovat) a na druhej strane podporuje "povstalcov" v Syrii. Preco ? Jednoducho su to mocenske hry medzi USA a Ruskom.
  Treba si uvedomit, že svet nieje cierno-biely.

 • Superme
  15:45 01.04.2015

  Zbrojir - Děkuji Vám, trefil jste to naprosto perfektně, nemám co vytknout. Tleskám!

 • Zbrojir
  15:29 01.04.2015

  k logik

  bez souhlasu RB OSN, je zde primárně jen konstatování stavu, o složitosti získání mandátu samozřejmě vím, ale zásadní operace bez mandátu jistě nejsou dobrým příkladem pro ostatní.

  O náhradě demokracií autoritářskými režimy vůbec nikde nehovořím, recept na nápravu nemocných západních společností samozřejmě nemám, ale to dnes nemá asi nikdo. Kontaminace a toxicita společnosti jsou však nemalé…

  S tou bývalou Jugoslávií je to poněkud složitější, řekněme, že jsme zde, na „západě“, z mainstreamových médií opět získávali neobjektivní obraz konfliktu. Mj. AN o situaci na teritoriích bývalé Jugoslávie psaly, myslím, že přidaly i něco z doby válečné.

  V Sýrii se také angažují vnější síly, a to nemalým dílem. Popravdě, i USA začíná pomalu docházet, že je lepší variantou „civilizovaný“ Bašár Asad, než to, co by mohlo přijít po něm. Pokud vím, tak Izrael to dal již poměrně jasně najevo.

  k Jura

  Problémem je, že vládnoucí garnitury a zájmové vlivové skupiny již udělaly z principů fungování svobodné demokratické společnosti naprosto formální proces, přizpůsobený výhradně svým mocenským a ekonomickým zájmům a skutečná „vláda lidu“ dnes na západě vlastně vůbec neexistuje.

 • semtam
  15:04 01.04.2015

  Jura99

  To co jsem napsal bych nenazval ani tak naivitou, ale utopii. Ovšem si myslím, že k teto utopii by jsme se měli (jakožto lidstvo) pokud možno přiblížit. Tu shodu o jakém jsem mluvil máme v sobě každý a je to, že každý člověk alespoň na chvíli či spíše neustále hledá štěstí. Všelijaká technologie a podobné věci nás k trvalému štěstí nedostanou. To ale neznamená, že nejsou potřeba. Zájmové skupiny nejsou konspirace, to je čistý fakt. Máme tu firmy, politické strany, občanské skupiny, atd. Jejímž cílem jsou získat moc a vliv. Ovšem mnoho z nich a jsou proto nespočetné důkazy jsou ovládány egocentricky. A přehnaně velká ega nejsou zrovna ukázkou kvality charakteru aby onen charakter měl ty pravé kvality rozhodovat o světovém či jiném dění.
  Určitě jste někdy možná potkal moudrého či rozumějte inteligentního člověka. Tento člověk i když měl autoritu, tak se na Vás nepovyšoval a ani se před nikým neponižoval. To je jedna velmi zajímavá a správná vlastnost opravu moudrých lidí.

 • logik
  14:58 01.04.2015

  Zbrojir: "...vetsinou bez souhlasu RB OSN..."

  A jak to má být se souhlasem RB, když dosti často agresor má podporu někoho z rady bezpečnosti, či dokonce přímo v té RB sedí? Viz např. Srbsko při válkách v Jugoslávii nebo Rusko na Ukrajině?

  Souhlasím s tím, že některé zásahy ve světě byly rozhodně přinejmenším nedomyšlené. Na druhou stranu - např. často se kritizuje západ za Libii, jak ji rozvrátil. Copak dopadla Sýrie, kde intervence nebyla, nějak lépe? Naopak....

  Fungování demokracie jak to popisuješ samozřejmě obrovský problém je. Ale rozhodně ho nevyřeší nahrazení demokracie (polo)autoritářským režimem, jak někteří odpůrci těchto demokracií volají.

  A ad respektování různosti: jsou naprosto dvě různé věci (naschvál vybírám křiklavý příklad): uznávat právo Severní Korei na to, aby terorizovala své občany, protože přeci mají právo na různost, a mezi tím, když naprosto jasně řeknu: "ten režim je zločinný, ale nevíme, jak efektivně Korejcům pomoci".

 • Zbrojir
  14:49 01.04.2015

  k Todomatch

  Víte co se říká: „Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly“. Současný „světový řád“ se „v rovnovážném stavu“ bez občasných vojenských intervencí vůči „gaunerským režimům“ udržet pravděpodobně vůbec nedá, s tím lze souhlasit. Např. pro civilizovaný svět velmi nebezpečný ISIL měl být za použití vojenské síly zlikvidován již v počáteční fázi expanze. Nyní to bude složité, nákladné, zdlouhavé a za cenu mnohem více obětí.

  To ale neznamená, že bychom neměli kritizovat nedomyšlené vojenské operace (okupace), většinou bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN, s evidentně neřešenou postkonfliktní fází, jejichž důsledkem je naprostý rozvrat, chaos, nezměrné ztráty na životech a utrpení obyvatelstva, mnohdy o řády větší, než v původní diktatuře, a samozřejmě celková destabilizace oblasti, či celé části světa.

  Kvalifikovaná kritika všeobecně známých operací USA i členských zemí NATO zní i z velmi renomovaných a odborně fundovaných institucí na západě. Důsledky jsou min. ve formě milionů uprchlíků směřujících do ekonomicky vyspělých zemí vidět i přímo v členských zemích EU.

  Pokud si budeme (západní demokracie) sami, bez mandátu, určovat, které režimy jsou „hodné“ a které nikoli, snadno se dostaneme do pozice nenáviděného agresora, nehledě na velmi podivný metr, kterým se každému měří jinak, budeme v dohledné době čelit rozsáhlé asymetrické válce, kterou neumíme bez použití zbraní hromadného ničení, tedy plošné likvidace celých oblastí a států, vlastně vyhrát.

  Musíme akceptovat různorodost světa a přitom umět důsledně hájit své zájmy, efektivně pomáhat tam, kde to má smysl, a nikoli prosazovat své vize silou, navíc v oblastech, kde našim aktivitám a hodnotám místní nerozumí, nebo je nerespektují a nejsou ani mentálně připraveni k postupnému přechodu k demokratické společnosti. Mnohaletá transformace některých zemí z poměrně vyspělého civilizačního okruhu je zvládnutelná, ale zcela rozvrátit „starý řád“ v necivilizovaných částech světa a navíc na obrovských teritoriích, tak to je doslova sebevražedné jednání.

  Rusko zdaleka není tak nevýznamné, jak zde někdo píše. Je to jaderná velmoc, která při přímé konfrontaci umí zničit prakticky celý svět, ten civilizovaný určitě. Ono je vlastně jedno, kdo bude na konci jaderné války vítěz, myslím, že v současné době by to byli právě islamisté.

  Určitě nepatřím k těm, kteří jen v hospodě kritizují. Za svůj dosavadní profesní život jsem už mnohokrát podstoupil pro mě velmi riskantní boj „za pravdu“, a jelikož z vlastní zkušenosti a zkušeností jiných vím, jak stále těžší až nemožné je dosáhnout nápravy, spravedlnosti, jaké praktiky jsou mocní a lobbistické zájmové skupiny pro potlačení, či likvidaci odpůrců schopni použít, že i orgány činné v trestním řízení se jich bojí, a v praxi většinou nezasáhnou, tak proto hovořím o naprostém úpadku principů svobodné demokratické společnosti. Kdo do fungování státní a veřejné správy nevidí, patrně nepochopí....

 • black hole
  13:28 01.04.2015

  1918, 1939, 1945, 1968, 1989, 1993

 • apache
  13:24 01.04.2015

  Já byl v Pardubicích i v Ruzyni. Překvapilo mě to, atmosféra byla skvělá a neumělá. V reálu se krásně ukázalo, jakým směrem se ubírají sympatie české společnosti, rusofilové umí jen mínuskovat v diskuzích a psát pindy pod falešnými profily na facebooku, nic víc.

 • Firefighter
  13:01 01.04.2015

  RiMr71: tý jo, sem nečekal, konečně od někoho koule a žádná ramena. Jen malá vsuvka. Novináři (ale třeba i vyšetřovatelé) se střílejí i u nás, v americe, v rusku, v egyptě atd...

  Podle mě je nejpodstatnější rozdíl v relativní kvalitě a dostupnosti zboží, v možnosti si relativně myslet co chci, a dát to ústně najevo, můžu se svobodně politicky angažovat bez toho, abych měl sáhodlouhé prověrky a taky relativně svobodně cestovat po světě, kvalitní vzdělávací systémy, zdravotnictví (i když poslední dvě poslední dobou rychle upadávají, rsp jejich dostupnost z hlediska kvality)...

  Za tohle si vážím západu, už méně za to, že zisk je přednější člověku a z toho vyplývající systémové chyby. Jinak já bych ČR neměnil za nic. Mě se tu líbí. Sice jsme takové pavlačové drbny, nicméně se nakonec vždycky nějak dohodnem. A máme nejlepší pivo, nejhezčí holky a nejhorší politiky (nadsázka).

  Pan Grohman: hrát sám se sebou šachy to chce odvahu, za ni palec hore :-)

 • logik
  12:29 01.04.2015

  Beld: Podpora by měla být samozřejmostí, s tím souhlasím. Ovšem evidentně jí nebyla a proto to bylo médii tak pokrýváno - aby se co nejlépe zjistilo, jestli tedy ta samozřejmá podpora tu je či ne.

  Ohledně bezvýznamného Ruska - to bezvýznamné Rusko má jaderné zbraně, hrozí s nimi, a v posledních dvaceti letech vojensky obsadilo části území čtyř okolních států a verbálně i činy hrozí státům dalším (např. pobaltí). Mě to "bezvýznamné" rozhodně nepřijde.

 • J.Vraja
  12:28 01.04.2015

  Patříme na západ! Američané nám několikrát pomohli - při vzniku ČSR, v. r. 1945 nás částečně osvobodili (bohužel jen částečně), nikdy za to vlastně nic nechtěli. Za osvobození rudou armádou jsme tvrdě zaplatili nejen zakarpatím, ale 40-ti lety rusko-komuistické poroby, vpádem vojsk 1968 a 20-ti letou okupací. Jsme součástí NATO a euroatlantické civilizace, není to ráj, ale je to prostor, kde se dá slušně a svobodně žít, je to místo, kde člověk řídí svůj život především sám. To nejmenší co můžeme pro spojence a Američany udělat je být loajální a plnit svoje závazky. Jen tak muže civilizace, které jsme součástí přežít, neb demokracie je ze své podstaty vůči svým nepřátelům velmi shovívavavá, bohužel oni už tolik ne. Každopádně welcome guys!
  Takových rublů Rusové do té propagandy v České republice dali a přitom působí jen na hrstku komunistů a pomatenců, kteří by stejně demonstrovali...
  Zdejší proruská úderka si ještě neuvědomila, že jejich aktivita působí přesně opačně, než zamýšlejí... Je mi jich docela líto
  Myslím si, že VELITEL Vyvadil a další probudili národ. Nebýt ho a jemu podobných, kteří chtěli konvoj blokovat a házet na ně různé věci, nebyla by ani tak obrovská účast lidí, kteří je přišli vítat. Takže tímto děkuji veliteli Vyvadilovi, že nám pomohl dokázat, že to s Čechy není zase tak ztracené, jak si někteří mysleli.

  Zbabělost zdejší komunistů mne přiměřeně komicky zklamala, ale jak je tak desetiletí znám,nijak nepřekvapila..Jsou to pořád titíž. žvanilové, zbabělci, duševní chudáci a především morální mrzáci...

Stránka 1 z 4