Prvních 100 tanků T-14 Armata do roku 2018

Ruský tank T-14 Armata. / Boevaya mashina; CC BY-SA 4.0

Firma Uralvagonzavod podle vlastních slov již zahájila sériovou výrobu nového ruského tanku T-14 Armata. Mezi roky 2017 a 2018 ruská armáda očekává prvních 100 tanků T-14. Celkově se počítá s výrobou 2300 tanků T-14.

Sériová výroba běží

Zahájení sériové výroby T-14 je pro řadu vojenských odborníků překvapením. Start masové výroby tanků T-14 mnozí neočekávali dříve než v roce 2020. Před měsícem ale Sergej Chemezov, výkonný ředitel konsorcia Rostec (kde spadá firma Uralvagonzavod), uvedl, že sériová výroba tanků T-14 již začala.

Prvních 100 tanků T-14 ruská armáda očekává mezi roky 2017 až 2018. "Navržená doba dodávky - 2017 až 2018 - se nebude měnit," řekl pro tiskovou agenturu TASS Vjačeslav Khalitov, náměstek generálního ředitele firmy Uralvagonzavod. V současné době ruská armáda testuje 20 tanků T-14 Armata.

"Testováni Armaty probíhá podle plánu bez jakýchkoliv problémů," řekl Alex Tharich, zástupce ředitele Uralvagonzavod ruskému deníku Izvestija. "Sériová dodávka může začít každý moment - tak rychle, jak zákazník chce." Nyní bude zaležet na vládě v Kremlu, kdy ofciálně schváli zavedení T-14 do výzbroje. 

Ruská firma rovněž pracuje na snížení výrobní ceny. Khalitov poznamenal, že "cena bude určitě snížená dolů." Snížení bude možné "díky velkým výrobním dávkám 100 až 150 tanků a díky efektivnější výrobě." Počítá se například se širším využitím aditivní výroby (3D tisk). V současné době deklarovaná cena jednoho tanku T-14 je 250 milionů rublů (3,8 milionu dolarů).

Není zatím jasné, jaká vozidla na platformě Armata ruská armáda dostane - pravděpodobně půjde "pouze" o hlavní bojové tanky T-14 Armata. O těžkých bojových vozidlech pěchoty T-15 a odtahových/vyprošťovacích vozidlech T-16 zatím nebyla řeč.

Podle ruských médií Uralvagonzavod rovněž vyvíjí těžké útočné vozidlo přezdívané jako "Zabiják tanků" - jde o vozidlo na podvozku Armaty odvozené od samohybného děla 2S35 Koalicja-SV. Zabiják tanků získá dělo ráže 152 mm určené k přímé střelbě. Může jít o speciální verzi "tanku" Armata s velkorážovým dělem, o kterém se psalo již dříve.

Nové záběry ze zimního testování T-14.

Unikátní technika T-14

Poslední zprávy přináší některé detaily o výstroji a výzbroji T-14. Zřejmě nejzajímavější technologií je aktivní obranný systém Afghanit - ten se skládá z radarového pole a prostředků elektronického boje (EB). Prostředky EB ruší naváděcí soustavy protitankových řízených střel (PTŘS), včetně laserem naváděných PTŘS (např. AGM-114 Hellfire).

Radar dokáže sledovat až 40 pozemních a 25 vzdušných cílů na vzdálenost téměř 100 km (není ale jasné, jak velké cíle). Podle deníku Izvestija Afghanit s velkou účinnosti ničí pomoci výbuchem formovaných projektilů příchozí PTŘS, ale také tankovou podkaliberní (s penetrátorem) nebo kumulativní munici. Nejúčinnější je Afghanit proti RPG, PTŘS, nejméně proti tankovým střelám s penetrátorem.

Pokud munice pronikne ochranou systému Afghanit, naráží (pokud nezasáhne nechráněné místo) na dynamický pancíř Malachit a poté na pasivní kompozitní pancíř. Malachit údajně poskytuje výrazně lepší ochranu než starší typy dynamické ochrany Kontakt-5 a Relikt-9.

Malachit patří mezi tzv. těžké dynamické pancíře, které zastavují nejen kumulativní střely, ale také podkaliberní munici. Dynamická ochrana tanku T-14 je údajně schopna ničit i nejlepší západní podkaliberní tankové střely DM53 a DM63. Nejsilnější části předního pancíře T-14 jsou pravděpodobně odolné proti jakékoliv současné západní munici.

Pokrokový je také nový vysokotlaký kanón 2A82-1M ráže 125 mm. Podle deníku Izvestija díky schopnosti 2A82-1M snášet velké tlaky (možnost použití silnější prachové náplně náboje) vykazuje ruský kanón téměř o 20 % větší úsťovou energii, než nejlepší západní typ Rheinmetall L55, který je umístěn na německých tancích Leopard 2. Přitom ruský kanón je o 60 cm kratší než německý konkurent.

Pár slov k výrobci. Uralvagonzavod je předním dodavatelem vojenské techniky pro ruskou armádu. Jen v letošním roce firma ruské armádě dodá 1400 kusů techniky (na 40 typů), například modernizované tanky T-72B3, bojová vozidla pěchoty BMP-2, samohybné houfnice MSTA 2S19M1" nebo transportéry BTR-82AM.

Státní podnik Uralvagonzavod ale před několika dny ohlásil nejvyšší ztrátu od roku 2003, kdy začal zveřejňovat své výsledky. Koncern v loňském roce prodělal 16,1 miliardy rublů (asi 7,55 miliardy korun). Výsledky firmy však dolů táhne civilní část výroby (výroba vagónů), vojenské se naopak extrémně dobře daří - především exportu tanků T-90.

Zdroj: National Interest

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský robot Uran-9: Nepoužitelná hračka nebo revoluce?

Ruské ministerstvo obrany po několik měsíců zásobuje média informacemi o testech pozemního ...

ANALÝZA: Míra ruské vojenské přítomnosti v Sýrii

Tato práce byla na podzim 2015 napsána kolektivem autorů pomocí Analýzy konkurenčních hypotéz. Jak ...

Létající kalašnikov: Rusové sází na bitevní letadla Su-25

V ruské armádě plní úkoly blízké pozemní podpory bitevní letoun Su-25, přezdívaný “Havran”. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Lukas
  20:58 09.05.2016

  https://z-1-scontent-waw1-1.xx... To opis szczęśliwego (dla ...Zobrazit celý příspěvek

  https://z-1-scontent-waw1-1.xx...

  To opis szczęśliwego (dla M60T) trafienia...Skrýt celý příspěvek

 • Pavel75
  15:57 09.05.2016

  To co tady v diskusi zaznívá velmi málo je fakt, že Armata je především drahá a technologicky mnohem náročnější než T-90. To je faktor, který bude mimo odstraňování porodních ...Zobrazit celý příspěvek

  To co tady v diskusi zaznívá velmi málo je fakt, že Armata je především drahá a technologicky mnohem náročnější než T-90. To je faktor, který bude mimo odstraňování porodních nedostatků determinovat ruskou produkci v následujících letech. Může se stát, že nedostatek dílů nebo neschopnost vyrobit je v dostatečné kvalitě bude větším blokem než samotná cena. Do této ceny je nutné promítnout i náklady na vývoj jednotlivých systémů a náklady na sanaci hospodaření vysoce ztrátového UVZ. To bude i jedním z důvodů souběžné služby a pravděpodobně i výroby tanků T-72B3 a T-90.Skrýt celý příspěvek

 • andva
  19:13 07.05.2016

  Myslim, ze osadka tanku mala obravske stastie ze zasah prezila. Z tych zaberov poskodenia je zrejme ze strela zasiahla vezu dostatocne na stranu, ze sa akurat prezrala pancierom ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslim, ze osadka tanku mala obravske stastie ze zasah prezila. Z tych zaberov poskodenia je zrejme ze strela zasiahla vezu dostatocne na stranu, ze sa akurat prezrala pancierom skrz naskrz. Na tom zabere je jasne vidiet tien ktory vrha vrchna cast na spodnu a ze cely bok je prerazeny. Keby bol ten zasah mierne pod uhlom smerom na stred tak vo vnutri asi sotva preziju. Tak ci tak, to ale dokazuje ze zasah tanku sa nerovna jeho zniecenie a aj s modernymi zbranami treba mat trochu stastia.

  Gloton: Ze sa da objekt zasiahnut z pravej strany do kriza na stranu opacnu ti musi byt naprosto zrejme pokial si niekdy hral biliard. Z toho videa sa to tazko urcuje ale moj dojem je, ze pred zasahom mieerila veza na kameru, tak ako tvrdi asdf. Ti islamisti tiez nedokazu natocit poriadne video jak to trafia tak sebou zacnu metat ako sialeny.Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  12:48 07.05.2016

  asdf: ještě dovětek, v tom tvém popisu té situace totiž nebereš v úvahu to, že ten tank nemá hlaveň namířenou na "tebe" (kameru natáčející video), ale právě do směru, odkud ...Zobrazit celý příspěvek

  asdf: ještě dovětek, v tom tvém popisu té situace totiž nebereš v úvahu to, že ten tank nemá hlaveň namířenou na "tebe" (kameru natáčející video), ale právě do směru, odkud přiletěla ta střela.Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  12:44 07.05.2016

  asdf: máš tam jednu zásadní chybu na té malůvce, úplně chybně zakreslený směr, kam míří kanon a tedy celá věž. Ten kanon je totiž namířený z našeho pohledu daleko více vpravo, než ...Zobrazit celý příspěvek

  asdf: máš tam jednu zásadní chybu na té malůvce, úplně chybně zakreslený směr, kam míří kanon a tedy celá věž. Ten kanon je totiž namířený z našeho pohledu daleko více vpravo, než si ty myslíš a tu střelu jsi zase zakreslil více "z prava", než doopravdy přiletěla.
  V tom videu se evidentně moc neorientuješ, máš problémy s prostorovou orientací v něm.
  Nejlépe uvidíš opravdový směr, kam je kanon namířený, v okamžiku chvilku po zásahu, když z oblaku kouře a prachu vystupuje jako první právě jen ten kanon. Pak je krásně vidět jeho směr namíření.....Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  06:11 07.05.2016

  gloton > Na tom videu strela priletela z pravej strany. Tesne pred zasahom je na pravej strane. Tu je pokreslene preco si myslim, ze zasiahla ...Zobrazit celý příspěvek

  gloton > Na tom videu strela priletela z pravej strany. Tesne pred zasahom je na pravej strane.

  Tu je pokreslene preco si myslim, ze zasiahla sikmo.
  http://postimg.org/image/xej24...

  Zober si. Oproti pozororovatelovi mam ciel kolmo. Strelca mam oproti pozorovatelovi posunuteho o nejaku vzdialenost doprava tak, ze strelec zviera z cielom uhol napr 60 stupnov. Pokial viem, tak strela leti po pomyselnej priamke od strelca ku cielu. Ako vie strela, ze tesne pred zasahom sa ma strela natocit o 30 stupnov, aby na ciel dopadla kolmo ?

  Ked strela zasahuje ciel "priamym narazom", to neznamena ze strela na ciel nemoze dopadnu pod nejakym uhlom a nie kolmo.Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  03:01 07.05.2016

  asdf: když se pozorně podíváš na směr, kam je namířen kanon té M60 a tedy celá věž, tak zjistíš, že ATGM letěla na tu věž prakticky čelně a nikoliv z pravé strany. Jak by také ...Zobrazit celý příspěvek

  asdf: když se pozorně podíváš na směr, kam je namířen kanon té M60 a tedy celá věž, tak zjistíš, že ATGM letěla na tu věž prakticky čelně a nikoliv z pravé strany.
  Jak by také mohla z pravé strany zasáhnout levou staranu :))) , když je to střela, která zasahuje cíl "přímým nárazem".
  Normálně směřovala čelně na věž a zasáhla prostě věž z našeho pohledu vlevo od kanonu.Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  19:38 06.05.2016

  semtam > jj284b evidentne chybal v skole, ked sa preberala geometria Ta strela podla toho videa priletela z pravej strany tanku a zasiahla lavu stranu veze. Tesne pred ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam > jj284b evidentne chybal v skole, ked sa preberala geometria

  Ta strela podla toho videa priletela z pravej strany tanku a zasiahla lavu stranu veze.
  Tesne pred zasahom bola ta strela na pravej strane tesne nad kanonom. Takze pokial Rusi nevymysleli specialnu strelu, ktore dokaze natocit kumulativny luc podla uhla dopadu strely, tak ten luc smeroval sikmo z prava do lava a smeroval prec od tanku. Nebol to ziaden kolmy dopad strely na pancier, ale strela dopadla sikmo na pancier tak, ze luc smeroval prec od tanku.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  19:01 06.05.2016

  jj285b Váš rozbor bude asi zase dost mimo, podobně jako u zásahu T-90. Absolutně nechápete úhel zásahu. Už tvrzení, že by RPG-7 v tomto místě probila pancíř M60 je bez úhlu ...Zobrazit celý příspěvek

  jj285b

  Váš rozbor bude asi zase dost mimo, podobně jako u zásahu T-90. Absolutně nechápete úhel zásahu. Už tvrzení, že by RPG-7 v tomto místě probila pancíř M60 je bez úhlu dopadu k pancíři jen výkřik do tmy.Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  15:07 06.05.2016

  Pamatuji si jak tu hodně lidí psalo o turecké armádě, že ty M60 patří spíše do muzea a tady je vidět, že nikoliv. Je pěkné, že i nafotí poničenou část a ne jak minule s tím t90 - ...Zobrazit celý příspěvek

  Pamatuji si jak tu hodně lidí psalo o turecké armádě, že ty M60 patří spíše do muzea a tady je vidět, že nikoliv.
  Je pěkné, že i nafotí poničenou část a ne jak minule s tím t90 - to mě rozesmálo jak někdo ten tank vyfotil a napsal, že se nic nestalo, ale vyfotil ho jen z druhé strany...
  Také by bylo celkem zajímavé info kde hoši z is sebrali tento celkem moderní komplet.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  14:09 06.05.2016

  Lukas: podla fotiek a videi to vobec nevyzera na nejaky "stastny" zasah (pre posadku).. strela zasiahla tank do prednej casti veze, pancier fungoval tak ako mal a prakticky umoznil ...Zobrazit celý příspěvek

  Lukas: podla fotiek a videi to vobec nevyzera na nejaky "stastny" zasah (pre posadku).. strela zasiahla tank do prednej casti veze, pancier fungoval tak ako mal a prakticky umoznil zastaralemu tanku z 60tych rokov prezit zasah modernou ATGM...Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  13:21 06.05.2016

  jarpe: může to souviset i s "dohodami" o "zakázaných" zbraních. Kdyby taková zbraň zasáhla člověka (tankista v průlezu, voják u tanku atd.) mohla by ho oslepit či jinak trýznivě ...Zobrazit celý příspěvek

  jarpe: může to souviset i s "dohodami" o "zakázaných" zbraních. Kdyby taková zbraň zasáhla člověka (tankista v průlezu, voják u tanku atd.) mohla by ho oslepit či jinak trýznivě poranit......Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  08:00 06.05.2016

  Něco méně vážného. Si vždycky říkám, proč se nedělaj třeba rakety jen na oslepení tanku. Třeba nějaká raketa, která rozpráší po nárazu tekutinu na povrch tanku a ta tekutina se na ...Zobrazit celý příspěvek

  Něco méně vážného.
  Si vždycky říkám, proč se nedělaj třeba rakety jen na oslepení tanku. Třeba nějaká raketa, která rozpráší po nárazu tekutinu na povrch tanku a ta tekutina se na vzduchu promnění v pěnu, která pokryje celý tank a po chvíli ztuhne. Něco jako třeba tepelná izolace co se dává do domů. Tank by se stal slepým a neškodným. Místo raket by v ůkrytech seděli lidi z rozstřikovači a jak by tank projížděl kolem, tak by ho postříkali a za chvíli by z něj byla pěnová koule. :DSkrýt celý příspěvek

 • Lukas
  07:11 06.05.2016

  To był szczęśliwy strzał (taki 1 na 1 000 000)
  Szczęśliwy dla M60T - Kornet wbił się wzdłuż burty wieży
  Nieco inny kąt (1-2 stopnie) i wóz byłby spalony...

  To był szczęśliwy strzał (taki 1 na 1 000 000)
  Szczęśliwy dla M60T - Kornet wbił się wzdłuż burty wieży
  Nieco inny kąt (1-2 stopnie) i wóz byłby spalony...

 • jj284b
  22:00 05.05.2016

  vyzera to na klasicky zasah cca 20-30 stupnov od centra veze... povodny pancier na M60 by z takeho uhla asi ani nerozchodil zasah z RPG-7V, takze Izraelsky pridavny pancier naozaj ...Zobrazit celý příspěvek

  vyzera to na klasicky zasah cca 20-30 stupnov od centra veze... povodny pancier na M60 by z takeho uhla asi ani nerozchodil zasah z RPG-7V, takze Izraelsky pridavny pancier naozaj splnil svoj ucel... zaroven to cosi hovori o ochrane Merkav, ktore pravdepodobne vyuzivaju technologicky podobny pridavny pancier na vezi.. co by znamenalo ze by mali byt odolne voci Kornet-E s predu aj bez Hard Kill systemov, presne ako sa aj ocakavalo.Skrýt celý příspěvek

 • papaHoth
  20:37 05.05.2016

  jo a tady je video toho zásahu
  https://www.youtube.com/watch?...

  jo a tady je video toho zásahu
  https://www.youtube.com/watch?...

 • papaHoth
  20:35 05.05.2016

  Nebude to úplně tak Kozlus. Izrealci se zdá odvedli při upgrade Tureckých M-60 dobrou práci :-) třeba tady na tom obrázku je zásah poměrně dobře vidět a i článek napoví víc o ...Zobrazit celý příspěvek

  Nebude to úplně tak Kozlus. Izrealci se zdá odvedli při upgrade Tureckých M-60 dobrou práci :-) třeba tady na tom obrázku je zásah poměrně dobře vidět a i článek napoví víc o zásahu. Vypadá to, že to na hlavní pancíř vůbec neprošlo.

  http://www.liveleak.com/view?i...

  nebo

  http://www.janes.com/article/5... Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  17:53 05.05.2016

  Nekde na Aktualnikonflikty.eu jsem videl fotky. Dopad strely byl pod takovym uhlem, ze k probiti hlavniho pancire veze ani nemohlo dojit - stejne, jako kdyz trefili tu T-90 ...Zobrazit celý příspěvek

  Nekde na Aktualnikonflikty.eu jsem videl fotky. Dopad strely byl pod takovym uhlem, ze k probiti hlavniho pancire veze ani nemohlo dojit - stejne, jako kdyz trefili tu T-90 nedavno. Takze spis spatne trefenj tank, nez ze by odolal.Skrýt celý příspěvek

 • Maroš
  17:11 05.05.2016

  jj284b Sú k tomu aj nejaké fotky alebo video??

  jj284b Sú k tomu aj nejaké fotky alebo video??

 • jj284b
  16:53 05.05.2016

  mozno trochu offtopic, no zatial som to nevidel nikym spomenute: http://strategypage.com/htmw/h... Turecky M-60T odolal zasahu ruskou PTRS Kornet-E ...Zobrazit celý příspěvek

  mozno trochu offtopic, no zatial som to nevidel nikym spomenute:

  http://strategypage.com/htmw/h...

  Turecky M-60T odolal zasahu ruskou PTRS Kornet-E odpalenou ISIS.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 6