Ruský robot Uran-9: Nepoužitelná hračka nebo revoluce?

-
30. 3. 2016
-
34 komentářů
-
Jan Grohmann
Ruské ministerstvo obrany po několik měsíců zásobuje média informacemi o testech pozemního robotického systému Uran-9. Na první pohled vypadá Uran-9 impozantně, ale je podobná kategorie robotických systémů v současné době vůbec použitelná v boji?
Uran-9 je pásový bojový robot patřící do kategorie pozemních bojových bezosádkových vozidel UCCG (Unmanned Combat Ground Vehicle). Robot váží 10 tun a v základu se počítá s 30mm rychlopalným kanónem 2A72, spřaženým 7,62mm kulometem a deseti řízenými střelami. Kanón má kadenci 350 až 400 ran/min.
Robot může odpalovat protitankové střely 9S120 Ataka (čtyři střely v základu) a protivzdušné 9K33 Igla (čtyři střely). Robotickou platformu však lze využít k instalaci nejrůznějších zbraňových systémů.
Senzorové vybavení odpovídá moderním obrněným vozidlům - termální senzory, laserový dálkoměr nebo denní/noční kamery. Systémy robota dokáží automaticky odhalovat, rozpoznávat a sledovat cíle.
Sestavu robotického komplexu tvoří dva bojoví roboti Uran-9, tahač pro jejich transport a mobilní řídící pracoviště. Uran-9 je určen pro ozbrojený průzkum a palebnou podporu pěchoty a protiteroristických jednotek.
Kde je tedy problém? Uran-9 je ve skutečností rádiem ovládaný robot. Není nic známo o tom, že by se Uran-9 dokázal sám pohybovat v komplexním prostředí - jako je například les, město, v těžkém terénu nebo dokonce po cestách.
Roboty Uran-9 je nutné ovládat z kontrolního stanoviště, což vyžaduje přímou viditelnost mezi roboty a kontrolním stanovištěm. Zde je velký rozdíl pozemními a leteckými drony, které díky velké výšce letu lze řídit přímo na desítky nebo stovky kilometrů.
Bezpilotní letadla není problém řídit ani pomocí satelitního přenosu, protože zde nejsou žádné překážky bráníci komunikaci. Dole na zemi však satelitní komunikaci blokují budovy, stromy, hory, přírodní překážky a dokonce listí na stromech.
Propagační video bojového robota Uran-9.
Pro případné ovládání robota přes satelit je navíc nutný velmi rychlý přenos informací (především video) nebo pokročilé zpracování dat. Je otázkou, zda ruské vojenské komunikační satelity dokáží zabezpečit spolehlivý a rychlý přenos tak velkého objemu dat. Dalším rizikem je samozřejmě možnost přerušení vysílání prostředky elektronického boje protivníka.
Existují nástroje, jak problém zmírnit. Tím jsou například další bezpilotní letadla nebo vzducholodě, které poslouží jako komunikační relé. Avšak pořad je nutná pro komunikaci přímá viditelnost, nemluvě o komplexnosti celého systému.
Nelze tedy například očekávat zapojení robotů Uran-9 do zteče po boku tanků nebo bojových vozidel pěchoty v rychlé se měnícím komplexním prostředí.
Největší účinnost Uran-9 dosáhne na velkých rovných plochách s kvalitním komunikačním pokrytím. Ostatně ruská armáda chce robotické bojové systémy nasadit k ochraně vnějšího perimetru základen strategických raketových sil. Tyler Rogoway z blogu Foxtrot Alpha však namítá, že podobné služby mnohem lépe poskytnou klasická vozidla s posádkou.
Na druhou stranu, například Izrael k ochraně své hranice již od roku 2008 úspěšně používá lehké robotické vozidlo Guardium, které má stejné omezení jako Uran-9.
Ruský robot Uran-9 vstoupí do služby v letech 2017 až 2018 a bude také nabízen zahraničním zájemcům.
Zdroj: Foxtrot Alpha
Související články
T-72B3M: Nová verze tanku T-72 vstupuje do služby
Ruská armáda připravuje modernizaci 154 tanků T-72B na nejnovější standard T-72B3M (někdy T-72B4). ...
-
16.03.2016
-
52 komentářů
-
Jan Grohmann
Obojživelné vozidlo námořní pěchoty AAV SU
Science Applications International Corporation (SAIC) předala americké námořní pěchotě první ...
-
17.03.2016
-
30 komentářů
-
Jan Grohmann
Robotická ponorka Echo Voyager mění pravidla hry
Firma Boeing před několika dny představila unikátní robotickou ponorku Echo Voyager. Ponorka o délce ...
-
24.03.2016
-
5 komentářů
-
Jan Grohmann
Ruská obrněná vozidla bodují na světových trzích
Obrněná vozidla všeho druhu, od tanků až po kolové transportéry, jsou klíčové produkty ruského ...
-
29.03.2016
-
13 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
niko: Bezdratove dalkove ovladani funguje uz od 50. let minuleho stoleti a ruzna amaterska auticka, letadelka nebo lode pouzivaji RC asi tak od 70. let. Jinak tady je nove video ...Zobrazit celý příspěvek
niko:
Bezdratove dalkove ovladani funguje uz od 50. let minuleho stoleti a ruzna amaterska auticka, letadelka nebo lode pouzivaji RC asi tak od 70. let. Jinak tady je nove video Uranu-6 z Palmyry, jede rychlosti 15 km/h, coz pri sirce "radlice" 2 metry poskytuje vycistenou oblast 30 000 m2 za hodinu pri vzdalenosti operatora az do 1500 metru od stroje. Vami zminovana Bozena je schopna vycistit pouze 2 500 (verze 4) resp 4 900 m2/hod (verze 5) a to jen u mnohonasobne mensich min.
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekto pks-: Aale prosim ta ake moralne předsudky. Roboticke ozbrojene vozidla vyvyja asi kazda jedna vyspela armada. Ale len Rusi dali dronu nazov robot. Ural 6 ni je nic ine, ako ...Zobrazit celý příspěvek
to pks-: Aale prosim ta ake moralne předsudky. Roboticke ozbrojene vozidla vyvyja asi kazda jedna vyspela armada. Ale len Rusi dali dronu nazov robot. Ural 6 ni je nic ine, ako odolnejsia Bozena. Stara technologia s novym marketingom, nic ine.Skrýt celý příspěvek
Nevím, ale řekl bych, že obzvlášť v těch komplexních prostředích (proti pravidelným silám, nebo obrněným cílům) může být Uran velmi užitečný. Pokud by byl například řízen z tanku, ...Zobrazit celý příspěvek
Nevím, ale řekl bych, že obzvlášť v těch komplexních prostředích (proti pravidelným silám, nebo obrněným cílům) může být Uran velmi užitečný. Pokud by byl například řízen z tanku, který by jej následoval a zároveň jej v případě vhodnosti palebně popdpořil. Jde o to, že tank narozdíl od pěšáka nemá moc vlastních nástrojů jak "vykouknout" za roh zdi, natož jak vést palbu "za roh". Pokud by ale následoval Uran, řešil by se tak jak požadavek na přímou viditelnost robota, tak by se nemálo zvýšila obrana "mateřského" tanku.Skrýt celý příspěvek
Skôr začiatok revolúcie hybridných armad robotov s ľudskými posádkami. Strojom a robotom ešte nemožno dávať plne právomoci. Niektoré čiastočne operácie a rozhodovanie sú už ...Zobrazit celý příspěvek
Skôr začiatok revolúcie hybridných armad robotov s ľudskými posádkami.
Strojom a robotom ešte nemožno dávať plne právomoci. Niektoré čiastočne operácie a rozhodovanie sú už schopné viesť.V niektorých operáciach a reakčných časoch určite prekonávajú ľudské posádky.
Netreba zatracovať všetko čo je Ruské. Rusi toho už veľa dokázali vo vojenstve, ako aj vo vesmírnych technológiach. Neraz riadne prekvapiť a zadať smer v strategiách a efektivite. Zatiaľ nemôžu riadne súťažiť so Západom v ekonomike a šírke nových technologii a inovácii. Musia ísť preto asymetrickými cestami.
Viacej sa mi páči kolesový Scorpion na ktorý odkazoval peter123x na linku
https://www.youtube.com/watch?...
Podľa sú nadejnejšie verzie robotických kolesových obrnecov oveľa rýchlejšie a pohyblivejšie a o niečo ľahšie, ako na pásove. Ale Rusko je veľká zem s rozmatnitým a drsným terénom. Často som písal o konci éry ťažkých tankoch. Protitankové zbrane sú oveľa lacnejšie. Na manévroch v USA prehrávali tanky súboje s helikopterámi v pomere 12:1 a podobne.Tanky začínajú byť oproti iným zbrańovým systémom ťažké ľenochody, potrebujuce nákladnu infraštruktúru aby sa dostali na strategické miesta.
No zároveň som si uvedomoval, že tak rýchlo ešte štáty nemôžu vyraďovať tanky.
Rusi a izraelci ukazujú jedno z riešení.
Ľahších robotických obrnencov ako súčasť obrnených vojsk. Vystuž protivzdušnej obrany.
Napríklad spočiatku 1/3 robotických obrnencov s tankami riadenými ľudskými posádkami. Neskôr by sa mohlo pristúpiť dajme tomu k pomerom 2/3 robotických obrnencom k ľudským posádkam. To by mali naznačiť manévre.
Robotický obrnenci by mohli robiť predvoj v rizikových oblastiach obrnencom s ľudskými posádkami.
Zaiste si uvedomujete aké ťažké bude dobíjať Mosul v Iraku, alebo Rakku v Sýrii.
ISIL, Al-Kaida Taliban a podobne vynikajú zaminovaním, skrytými a samovražednými komandami kde straty na životoch môžu byť kolosálne.
Také Scorpiony. Uran-9, by im tam riadne narušili organizáciu ich rezačov hláv. Aj Rusi majú svoje skúsenosti s Čečencami. V Groznom im obkľúčili Rusku posádku a vôbec sa ju nesnažili dobyť. Rusi nemohli dobre bombardovať oblasti kde mali aj svojich. Stalinistiká doba obetovania v mene matičky Rusi sú už dávno preč. Ruské obrnené jednotky, ktoré zaiste Čečenci plánovane očakavali , že prídu vyslobodiť svojich obkľúčených zdevastovali.
Ak Rusi dostatočne vyriešili spriatelenú paľbu na robotických obrnencov, odvážim sa povedať, že reakčné časy na odvetnú paľbu robotických obrnencov budú oveľa rýchlejšie a presnejšie ako u obrnencov s ľudskými posádkami.
Záleží aj na tom ako sú Rusi vybavení na elektronický boj. Zo Západu, Ruska a Číny málo prenikajú správy o elektronických vedení boja, rušičkách, komunikácii s drónmi a robotmi. USA síce napríklad ponúkli na predaj dróny Poľsku a podobne. Podmieňovali ich predaj, že dróny vlietnu iba s ich súhlasom. Až tak dôležite sú pre USA skôr tajomstvá komunikácie s drónmi.
Predpokladám že USA, NATO a západ má stále náskok v elektronických a komunikačných zariadení, výpočtovej technike, ako aj v rušičkach.
Zoberme to ale s iného pohľadu. Ani v prvej studenej vojne, ani dnes sa nepredpokladá priamy konflikt medzi USA, NATO, Rusmi, Čínou. Ten konflikt by už mal iné rozmery.
V súčasnosti ako aj v minulej studenej vojne ide o lokálne vojny, občianské vojny a protiteroristicke, protipartizánske vojny. Tam dokážu získať rýchlo nadvládu nad vzdušným koridorom a následne aj elektronicky ako USA, NATO tak aj Rusi, Čína.
Ako to bolo s tým zostrelením Ruského lietadla Tureckom v Sýrii?
Rusom to stačilo ako zámienka na rozmiestnenie protivzdušných systémoch S-400 a systémov elektronického boja. (Maju už aj S-500). Turci museli byť potichu a Izrael tiež už veľmi vrčať nemohol. Ak by Rusi chceli, mali už vytvorené podmienky na nasadenie robotických obrnencov v lokálnom neprehľadnom konflikte v Sýrii. Možno aj nejaké skúšky zrealizovali veď také robotického obrnenca možno aj maskovať s nejakým typom ľudského obrnenca. Západ so svojimi sofystikovanými satelitami a špionážou, ešte riadne dodnes nezistil, ako to vyzbrojujú povstalcov na Ukrajine.
Aj Izrael dosť prekvapoval svojimi obrnencami. Link na ich robotických obrnencov poskytol pán pks_
Áno aj SR a ČR by sa možno hodili pri ostrahe napríklad jadrových elektrárni a podobne. Možno by mohli spojiť spoločne výskum a vývoj, alebo aj v rámci V4 a podobne. Až nezmeškáme svetový rýchlik, lebo ich budeme draho nakupovať možno aj s backdoormi. Naše štáty asi ťažko majú na vývoj superstíhačiek a podobne. Ale na spoločný vývoj robotov, dronov a podobne určite majú. Naší vývojari do ktorých veľa investovali naše štáty na ich vzdelanie, nám nemusia odchádzať do zahraničia, kde sa podieľajú na vývoji týchto zariadení.
Nemyslím si že aj USA zaspali vo vývoji robotických obrnencov. Len to ešte nezverejňujú. Čosi zverejňovali kontajnery s robotickou strážov. Majú asi najkvalitnejšie dróny. Viacej idú stratégiami vývoja oveľa pohyblivejších robotických ničiteľov. Vedomí si svojej prevahy v elektronike, navigácii, navádzaní, a výpočetných technikách.Skrýt celý příspěvekAj tá Armata je prakticky robot. Všetko sa ovlada elektronicky, posadka ani nemusi byt v tanku, ale kludne moze byt par km za frontou. To iste plati pre Uran-9.
Aj tá Armata je prakticky robot. Všetko sa ovlada elektronicky, posadka ani nemusi byt v tanku, ale kludne moze byt par km za frontou. To iste plati pre Uran-9.
niko: Z definice robota - stačí když je to řízeno počítačem a umí to autonomně manipulovat (=střílet/odminovávat) a pohybovat. Pokud tomu zadáte příkaz "dojeď do muničáku" a ono si ...Zobrazit celý příspěvek
niko: Z definice robota - stačí když je to řízeno počítačem a umí to autonomně manipulovat (=střílet/odminovávat) a pohybovat. Pokud tomu zadáte příkaz "dojeď do muničáku" a ono si to hodí azimut a dojede (někde v tundře to může takto fungovat), menší překážky to v 10t převálcuje.
To, co Rusové předvedli klidně může být úplně autonomní robot - lišit se bude jen softwarem. Když tohle dají jako hračku VŠ studentům informatiky v každém větším městě, nebo vojákům základní služby z IT profese, tak za pár let budou mít i odpovídající software. Stačí to ještě udělat jako kategorii v tankovém biatlonu a vrazit do toho trochu peněz na ceny ...
Nějak jsem si nevšiml, že by naše armády měly odvahu udělat něco takového ozbrojeného s významnou palebnou silou. Asi neumím hledat, narazil jsem na http://fanda.nova.cz/clanek/mi... (na přání se dá ozbrojit).
"Západ" se bojí něco takového udělat, protože tam jsou velké morální a právní problémy. Stačí se podívat na hysterii Rakušanů kvůli našim jaderným elektrárnám.Skrýt celý příspěveksvang: Vobec sa nejdem bavit o velkosti naloze, ktoru Bozena 5 moze odstranit. Ani o svetovych správách o ruskej vojenskejj technike, ktore vyrobc deklaruje. Chcel som tym len ...Zobrazit celý příspěvek
svang:
Vobec sa nejdem bavit o velkosti naloze, ktoru Bozena 5 moze odstranit. Ani o svetovych správách o ruskej vojenskejj technike, ktore vyrobc deklaruje.
Chcel som tym len povedat, ze princip, ktory vyuziva Uran-6 je v nasich armadach uz zavedeny niekolko dekad. Teda o nejakom super modernom robotovi sa urcite neda hovorit.Skrýt celý příspěvekniko: Bozena je vedle Uranu jen slaba tlusta zena. Jeji ctvrta a pata verze zvladnou naloze pouze do 9 kg TNT, coz je srovani s 60 kg u Uranu-6 uplne nic. Je pritom ale o 20% ...Zobrazit celý příspěvek
niko:
Bozena je vedle Uranu jen slaba tlusta zena. Jeji ctvrta a pata verze zvladnou naloze pouze do 9 kg TNT, coz je srovani s 60 kg u Uranu-6 uplne nic. Je pritom ale o 20% tezsi, vazi totiz celych 12 tun.
http://lvisingr.czweb.org/staz... Skrýt celý příspěvekTady ten výklad toho, co je to robot jsem tu rozporoval už před čase. Ale je to boj s větrnými mlýny. Zkrátka, když Ivan řekne že to je revoluční robot, tak je a basta :) Ale ...Zobrazit celý příspěvek
Tady ten výklad toho, co je to robot jsem tu rozporoval už před čase. Ale je to boj s větrnými mlýny. Zkrátka, když Ivan řekne že to je revoluční robot, tak je a basta :)
Ale určitě by se z něho robot mohl relativně "snadno" stát, to zas jo...Skrýt celý příspěvekto svang: Uran-6 je nieco ako nasa Bozena, ktora je v armade zavedena uz 20 rokov. Okrem toho mi pomenovanie "robot" na toto vozitko pride trochu smiesne. Toto je definicia ...Zobrazit celý příspěvek
to svang: Uran-6 je nieco ako nasa Bozena, ktora je v armade zavedena uz 20 rokov.
Okrem toho mi pomenovanie "robot" na toto vozitko pride trochu smiesne. Toto je definicia robota: Robot je automat, alebo počítačom riadený integrovaný systém, schopný autonómnej, cieľovo orientovanej interakcie s prirodzeným prostredím, podľa inštrukcií človeka. Interakcia spočíva vo vnímaní prostredia, jeho rozpoznávaní, v manipulácii s predmetmi alebo v pohybe v prostredí.
Co take autonomne toto vozitko robi ?Skrýt celý příspěvekPodobne vozitko. Ale na kolesach. https://www.youtube.com/watch?...
Podobne vozitko. Ale na kolesach. https://www.youtube.com/watch?...
Jeho bratra Uran-6, ktery nici miny do 60 kilogramu TNT, uz rusti saperi oficialne testuji v Palmyre a okoli. Je pravdepodobne, ze i dalsi z rodiny Uralu, dalkovy hasic Ural-14, je ...Zobrazit celý příspěvek
Jeho bratra Uran-6, ktery nici miny do 60 kilogramu TNT, uz rusti saperi oficialne testuji v Palmyre a okoli. Je pravdepodobne, ze i dalsi z rodiny Uralu, dalkovy hasic Ural-14, je testovan v realnych podminkach Syrie.
Tech 10 tun je hodne a asi to bude skutecne tak, rusky zdroj jej prirovnava k malemu tanku a take uvadi hmotnost "okolo 10 tun", jsou tam i dalsi videa.
http://sputniknews.com/russia/... Skrýt celý příspěvekUž jenom to , že nemusíte řešit pohodlí a přežití posádky, to dost vylevní. V případě potřeby podpory pěchoty si dovedu představit i ovládání po drátu. Takové vozidlo se mi uplatní ...Zobrazit celý příspěvek
Už jenom to , že nemusíte řešit pohodlí a přežití posádky, to dost vylevní. V případě potřeby podpory pěchoty si dovedu představit i ovládání po drátu. Takové vozidlo se mi uplatní především tam kde je málo krytí a to pak je obvykle volný výhled a v takovém případě by se mohl operátor krýt v okopu. Provést průzkum bojem a pak by nastoupila technika s lidskou posádkou proti již demaskovaným pozicím nepřítele.Skrýt celý příspěvek
Tohle zase tak úplně dementní nápad není, dovedu si představit že operátor takového stroje jede či jde společně s jednotkou pěšáků a tohle je v podstatě jenom takové podpůrné ...Zobrazit celý příspěvek
Tohle zase tak úplně dementní nápad není, dovedu si představit že operátor takového stroje jede či jde společně s jednotkou pěšáků a tohle je v podstatě jenom takové podpůrné vozidlo které významně zvyšuje palebnou sílu pěchoty. Rozměry jsou celkem kompaktní takže ten stroj nebude tak masívní cíl jako např Pandur a zřejmě i pancéřování bude mít slušné. Vzadu na korbě bych tak viděl ještě nějakou tu schránku na drony které by se posílaly na průzkum do členitějšího terénu či městské zástavby. Určitě by se to dalo nějakým způsobem takto vylepšit. Jako variantu bych viděl i něco takového jako přepravní mulu na zásoby pěchoty aby lidi nemuseli tahat všechno na zádech. Řízení takové mašiny pomocí přilby s VR nebo něčím podobným google glas. Když už podobně jsem schopen lítat dnes s dronem tak proč ne tohle.
.Ve své podstatě se vždy řešilo jak zvýšit palebnou sílu pěchoty. Tohle je možná do budoucna jedna z cest jak toho relativně jednoduše a levně dosáhnoutSkrýt celý příspěvekPokud jde o rozměry: jediné vodítko nám může dát ta dřevěná stěna, která má cca 3m na výšku (podle toho pána, který jí zapaluje). Vozítko je zhruba stejně vysoké a dlouhé bude tak ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud jde o rozměry: jediné vodítko nám může dát ta dřevěná stěna, která má cca 3m na výšku (podle toho pána, který jí zapaluje). Vozítko je zhruba stejně vysoké a dlouhé bude tak 4m.
Rase: ono to "levné" je samozřejmě docela relativní. Asi to nebude spotřebka, ale zase to nemusí být super drahé. Co tak na to koukám, vypadá to, že za základ vzali korbu a pojezdovku z BMD, která je zvětšená a má nový motor a věž. Zase ale by to nemuselo být dražší než nové bevko nebo OTčko, co utratí navíc za dálkové ovládání, to ušetří za palivo a údržbu (bevka jsou těžší, mají větší motor - víc žerou, rychlejší opotřebení).
Hodně záleží, s čím to budeme srovnávat - staré BMD nebo BVP s osádkou budou levnější na pořízení, ale musíme mít lidi který je budou řídit. Oproti tomu nový BVP budou určitě dražší (masivní pancíře, výkonný motor, spousta tun hmotnosti) a zase v nich musí někdo sedět. Oproti tomu tahle kraxna je relativně lehká (10 tun není moc), nikdo v ní nesedí (což je výhoda při přepadu a šetří nám to posádku) a přitom to není nějakej sofistikovanej hi-tech, aby to bylo moc drahý (vlastně je to takový přerostlý autíčko na dálku.
Navíc - podle mě není nereálný, aby se v ovládacím centru na tom kompjůtru zadaly body průjezdu, takže vehikl pojede sám a operátor bude mezitím čučet po okolí kamerama, aniž by se musel starat o řízení (čili nám jeden člověk nahradí řidiče a velitele klasickýho bevka/otčka).Skrýt celý příspěvekskelet > Podla tohto by sa dali odhadnut ...Zobrazit celý příspěvek
skelet > Podla tohto by sa dali odhadnut rozmery
http://www.arms-expo.ru/news/n...
Na poslednej fotografii v clanku je tesne vedla neho clovek.
Moj odhad vyska tak nieco cez 2 metre a dlzka do 5 metrov.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...