Pušková munice EXACTO proti pohyblivým cílům

Foto: EXACTO zasahující pohyblivý cíl. Červená trajektorie je původní předpověděná dráha pohybu střely, zelená pak skutečná dráha pohybu. / YouTube, DARPA
EXACTO zasahující pohyblivý cíl. Červená trajektorie je původní předpověděná dráha pohybu střely, zelená pak skutečná dráha pohybu. / YouTube, DARPA

Americká agentura pro obranné technologie DARPA zveřejnila další výsledky testů přesně naváděné puškové munice EXACTO (Extreme Accuracy Tasked Ordnance). Testy prokázaly schopnost munice EXACTO zasahovat pohyblivé cíle.  

Agentura DARPA již dříve ukázala výsledky testování puškových střel EXACTO. Střely prokázaly schopnost měnit trajektorii letu, tedy přizpůsobovat se měnícím podmínkám prostředí, a přesně zasáhnout cíl na velkou vzdálenost.

Vývoj střely akcelerovaly zkušenosti amerických vojáků a mariňáků z Afghánistánu. Kulometné týmy povstalců střílejí na vojáky ze vzdálenost okolo 1200 m. Povstalci dobře znají omezení amerických zbraní.

Například mariňacká puška M40A5 ráže 7,62 mm dokáže přesně zasáhnout cíl na vzdálenost 800 metrů, s rostoucí vzdáleností však přesnost zásahu a také smrtelnost rychle klesá.

Odstřelovací puška M107 ráže 12,7 mm dokáže postřelovat cíle až na vzdálenost 2000 metrů. Avšak jde spíše o teoretickou vzdálenost.

„Naše četa zaznamenala rekord na 1500 metrů za použití munice A606 (kódové označení pro munici Raufoss Mk 211 ráže 12,7 mm – pozn. redakce), ale bylo potřeba vystřelit několik střel abychom zasáhli cíl. To je plýtvaní municí a dává to čas protivníkovi odhalit pozici odstřelovače," uvedl například seržant Steven Winn, odstřelovač americké námořní pěchoty z jednotky „Blackheart".

Američtí mariňáci pozorují okolí skrz otvory ve zdi kalátu. Kalát je typická forma afghánského obydlí. Jedná se o dům s dvorem obehnaným vysokou hlinÄ›nou zdí, která dříve sloužila k obranným účelům. Otvory vÅ¡ak neslouží jen mariňákům, ale i povstalcům. / U.S. Marine CorpsAmeričtí mariňáci pozorují okolí skrz otvory ve zdi kalátu. Kalát je typická forma afghánského obydlí. Jedná se o dům s dvorem obehnaným vysokou hliněnou zdí, která dříve sloužila k obranným účelům. Otvory však neslouží jen mariňákům, ale i povstalcům. / U.S. Marine Corps

Kulometné týmy povstalců navíc často střílí na vojáky z malých otvorů ve zdech (kalát). Zasažení tak malého cíle (otvoru) na velkou vzdálenost je krajně obtížné. Vše samozřejmě zhoršuje nepříznivý vliv prostředí – proměnlivý vítr, prach, atd.

Ideou programu EXACTO je tedy vytvořit munici pro odstřelovací pušky ráže 12,7 mm a umožnit odstřelovačům zasahovat cíle na mnohem větší vzdálenosti, v nepříznivých podmínkách a především na první výstřel.

V nejnovějších testech navíc střela EXACTO dokázala zasáhnout pohybující cíl. „Věrná poslaní agentury DARPA, střela EXACTO prokázala to, co bylo dříve nemyslitelné; průběžné vedení puškové střely na cíl," řekl Jermoe Dunn, manažer programu EXACTO.

Střelba na pohybující se cíl

„Ostré střelecké testy se standardní puškou prokázaly, že EXACTO je schopen zasáhnout pohybující se a uhýbající cíle, s extrémní přesností při vzdálenostech, které jsou nedosažitelné běžnými tradičními náboji. Včlenění naváděcích schopností EXACTO do malých kalibrů ráže .50 (12,7 mm – pozn. redakce) je zásadní průlom a otevírá dveře, co v budoucnu bude možné pro všechny naváděné střely napříč všem kalibry," dodává Dunn.

Testování se účastnili jak začínající, tak pokročilí střelci. Začátečníkům se poprvé v životě podařilo zasáhnout pohybující se cíl. Zkušení střelci pak pohybující a uhýbající cíl opakovaně zasahovali.

Oproti minulým testům se ale očividně střílelo na kratší vzdálenost. Doba letu střely k cíli se pohybovala kolem 3 sekund, v předchozích testech 4 až 5 sekund. Úsťová rychlost střely 12,7 mm je přibližně 900 metrů za sekundu (rychlost samozřejmě postupně klesá).

Úspěšnost testů DARPA nezveřejnila. Stejně tak DARPA nezveřejnila naváděcí soustavu střela- zaměřovač ani způsob, jakým střela mění trajektorii letu.

Zdroj: DARPA

Nahlásit chybu v článku


Související články

M-134D-H Minigun pro české vrtulníky Mi-171š

Modernizované české vrtulníky dostaly nové zuby v podobě rotačních kulometů M-134D-H Minigun od ...

EXACTO: Manévrující puškové střely míří do armády

Američtí odstřelovači již zanedlouho mohou získat manévrující puškové střely EXACTO (EXtreme ...

Američtí vojáci s RPG-7

Americká pěchota v rámci každoročního experimentálního testování nových technologií AEWE (Army ...

Konec Heckler & Koch G36 v německé armádě

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen zpochybnila další budoucnost útočné pušky Heckler ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • alexa123
  10:15 30.04.2015

  Není tomu tak dávno, co jsem zrovna lidi od odstřelvoačů slyšel říkat, že "tydlety elektronický hračičky" jsou de facto na h*vno, protože když v nich dojde baterka, nebo se ...Zobrazit celý příspěvek

  Není tomu tak dávno, co jsem zrovna lidi od odstřelvoačů slyšel říkat, že "tydlety elektronický hračičky" jsou de facto na h*vno, protože když v nich dojde baterka, nebo se rozbijou jsou v pr...

  Obyčajná ješitnosť "majstrov sveta"Skrýt celý příspěvek

 • Horner
  09:25 30.04.2015

  Není tomu tak dávno, co jsem zrovna lidi od odstřelvoačů slyšel říkat, že "tydlety elektronický hračičky" jsou de facto na h*vno, protože když v nich dojde baterka, nebo se ...Zobrazit celý příspěvek

  Není tomu tak dávno, co jsem zrovna lidi od odstřelvoačů slyšel říkat, že "tydlety elektronický hračičky" jsou de facto na h*vno, protože když v nich dojde baterka, nebo se rozbijou jsou v pr...

  Souhlasím, odstřelovač musí umět střílet i "ručně", o tom žádná. Ale argument s baterkama je přece úplně mimo, vždyť i obyčejný holo-kolimátor potřebuje šťavu... a marína je stejěn používá, tak co?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...