RS-26 Rubež: Nová ruská mezikontinentální raketa

Topol-M
Foto: RT-2PM Topol, ilustrační foto / Wikipedia

Ruský Institut tepelné techniky (MITT) vyvíjí novou mezikontinentální střelu označovanou jako RS-26 Rubež. Nová raketa se má vyznačovat menšími rozměry a menší hmotností než moderní ruské střely Topol-M a RS-24 Jars. RS-26 Rubež je podle všeho speciálně vyvinut pro mobilní raketové jednotky.

 

V současné době ruské Strategické raketové síly procházejí rozsáhlou modernizací. Postupně má být vyřazeno všech 136 straších střel UR-100N, které nahradí moderní střely RS-24 Jars.

Rusko se také postupně zbavuje těžkých mezikontinentálních zbraní R-36M. Do roku 2017 zůstane v pozemních silech ukryto pouze 30 střel (nyní 58). Od roku 2016 chtějí Rusové navíc zavádět do výzbroje novou raketu nahrazující těžké R-36M (startovací hmotnost 210 tun).

Páteř ruských Strategických raketových sil v současné době tvoří (a budou tvořit) různé deriváty střely Topol-M (sila, mobilní) a RS-24 Jars. Jejich doplňkem se pak stane menší raketa RS-26 Rubež určená pro mobilní odpalovací zařízení umístěné na nákladním vozidle.



Délka

Startovací hmotnost

RS-26 Ruběž (2014)

18 m (odhad)

36 t (odhad)

RS-24 Jars (2010)

20,9 m

49 t

RT-2UTTKh Topol-M (1997)

22,7 m

47,2 t

RT-2PM Topol (1988)

21,5 m

45 t



RS-26 Ruběž je mezikontinentální raketa „střední třídy“ na tuhá paliva. Střela může nést jednu nebo více bojových hlavic – obě konfigurace byly již testovány v letošním roce. Menší hmotnost RS-24 Rubež se však projevuje na menším doletu, který se odhaduje na 5800 km (Topol, Jars přes 10 000 km). Bohužel více technických informací není k dispozici, neboť parametry a schopnosti střely jsou utajovány.

Podle stránek Russian strategic nuclear forces (odkazující se na ruské blogy) probíhaly testy střely RS-26 Rubež již od roku 2011. Společně s letošním červnovým testem došlo celkově ke čtyřem testovacím odpalům – první skončil neúspěchem.

Podle generálplukovníka Vladimira Zarudnickyje, šéfa Hlavního operačního ředitelství ruského Generálního štábu, má dojít k poslednímu testu ještě do konce letošního roku. Ruské raketové síly následně zavedou střely RS-26 Rubež do výzbroje již příští rok.

 

Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin, podobně jako u Topol-M, mluví o nové RS-26 Ruběž jako o „zabijáku protiraketové obrany“. Naváděcí systém RS-26 Rubež se má postarat o proniknutí skrze nejlepší protiraketovou obranu.

 

Z droj: Defense-Update, Russian strategic nuclear forces

Nahlásit chybu v článku


Související články

Mezikontinentální raketa Bulava - ocelová pěst Ruska

Rusko vstupuje do nové éry jaderného odstrašování. V pátek rusové udělali pomyslnou tečku ve vývoji ...

VIDEO: Mezikontinentální raketa odpalovaná z dopravního letadla C-5 Galaxy

Ne, neděláme si z vás legraci. Titulek je opravdu pravdivý. V 70-tých letech minulého století ...

Izrael opět vylepšuje protiletadlovou a protiraketovou obranu

Diskuze nad preventivním útokem na Írán neutuchají a tak Izrael nadále zvyšuje svou protiletadlovou ...

Indie vyzkoušela raketu dlouhého doletu Agni 5

Indická armáda patří mezi vůbec největší na světě a vedle jiného se snaží také modernizovat a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • korbendalas
    11:00 30.03.2016

    Bodie: všechny protiraketový systémy jsou stavěný na principu že raketa nemanevruje a že letí po balistické křivce proto jeji zaměření a výpočet střetu s protiraketou jsou "poměrne ...Zobrazit celý příspěvek

    Bodie: všechny protiraketový systémy jsou stavěný na principu že raketa nemanevruje a že letí po balistické křivce proto jeji zaměření a výpočet střetu s protiraketou jsou "poměrne jednoduchý" jenže ve chvíli kdyzačne raketa manevrovat aktivně rušit a ještě vypustí klamný cíle tak je jakejkoli system v hajzlu, za prvé neví co má zaměřit a když už zaměří tak cil mu změní traektorii, US anti raketa GBI která má bojovou hlavici EKV navíc muže operovat jen mimo atmosferu jinak by neuchladili optoelektronickej naváděcí system, jeji rychost je 7000m/s a má dičit cíl kinetickou energii, naváděná je do vypočítanýho místa střetnutí, jenže když se cíl rozdělí na několik hlavic a ještě manevrujících tak v místě střetnutí nic nebude.Skrýt celý příspěvek

  • Bodie
    17:05 15.10.2013

    Nejspíš manévrující hlavice, klamné cíle, případně rušení.

    Nejspíš manévrující hlavice, klamné cíle, případně rušení.

  • yndulon
    16:27 15.10.2013

    "Naváděcí systém RS-26 Rubež se má postarat o proniknutí skrze nejlepší protiraketovou obranu."

    by ma zaujimalo ako to chcu dosiahnut. neviete niekto o tom viac?

    "Naváděcí systém RS-26 Rubež se má postarat o proniknutí skrze nejlepší protiraketovou obranu."

    by ma zaujimalo ako to chcu dosiahnut. neviete niekto o tom viac?

Načítám diskuzi...