Ruská armáda získá nové útočné zápalné zbraně

Foto: Verze TOS-1 Buratino má v hlavňovém svazku 30 raket. / Wikimedia Commons/Goodvint
TOS-1 Solncepjok má v hlavňovém svazku 24 raket. / Wikimedia Commons/Goodvint

Ruská Vojska radiační, chemické a biologické obrany (RCHBO) získají v nejbližší době nové útočné zápalné zbraně. Informace o pořízení nových zápalných zbraní přinesl šéf ruských vojsk RCHBO generálmajor Eduard Čerkasov.

Vojska radiační, chemické a biologické obrany jsou speciální jednotkou Ozbrojených sil Ruské federace. Úkolem jednotky je ochrana civilního obyvatelstva a vojenských jednotek před radiačním, chemickým a biologickým nebezpečím, a to v době míru i ve válečném stavu.

V době míru řeší vojáci jednotky také rozsáhle průmyslové havárie při kterých hrozí zasažení obyvatelstva rizikovým radiačním, chemickým nebo biologickým materiálem.

Speciálním úkolem jednotky jsou útoky zápalnými zbraněmi, včetně zápalných aerosolových (termobarické). Ve výzbroji jednotky tak najdeme těžké aerosolové útočné zbraně TOS-1 Buratino a novější TOS-1A Solncepjok umístěné na podvozku tanku T-72. Podle odhadů ruská RCHBO vlastní 15 těchto těžkých zbraní.

TOS-1A Solncepjok má v raketometu umístěno 24 raket ráže 220 mm. Střela je vybavená 100kg termobarickou hlavicí s dostřelem 400 až 6000 metrů. Při jedné salvě se pokryje prostor o velikosti 1 km2.

Ve výzbroji jednotky najdeme také ruční termobarický ruční raketomet RPO-A "Šmel-M" ráže 90 mm, včetně původní verze RPO-A „Šmel". V ruské terminologii je RPO-A označován jako „reaktivní plamenomet".

Hmotnost zbraně je 8,8 kg, efektivní dostřel je 600 m, maximální 1700 m. Účinek termobarické hlavice je údajně srovnatelný s výbuchem dělostřeleckého granátu kalibru 155 mm.

Podle Čerkasova plánují vojska RCHBO nákup dalších zápalných zbraní. Čerkasov plán představil tiskové agentuře Sputnik International, bez uvedení bližších podrobností o počtu nebo typu pořizovaných zbraní.

„Pro budoucí použití jsme vytvořili speciální munici, která dokáže zasáhnout vysoce odolné obrané konstrukce. Brzy získají pěchotní jednotky určené k provádění zápalných útoků nové zbraně s vyšší přesností a penetrací před samotnou explozí, díky čemuž mohou ničit opevněná stanoviště, obrněnou techniku a personál v zákopech," říká Čerkasov.

Např. TOS-1A Solncepjok se používá k prorážení těžkých obranných linií (bunkry, zákopy, kulometná hnízda) protivníka. Po samotném útoku pak nasleduje útok tanků a pěchoty.

Podle Čerkasova účinnost zápalných zbraní značně vzrostla a mají destruktivní účinek na protivníka na krátkou vzdálenost. „Zápalné zbraně jsou velmi účinné v boji na blízko a nejsou jen fyzicky destruktivní, ale mají i psychologický efekt na nepřítele," říká šéf ruských RCHBO.

Zdroj: Sputnik International

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruský tank T-14 Armata v roce 2015

Ostře sledovaný projekt nové ruské tankové platformy Armata vstupuje do závěrečné fáze. Nový ruský ...

Aktuální stav vývoje ruského vojáka budoucnosti Ratnik

Ruský vojenský průmysl již několik let pracuje na projektu vojáka budoucnosti Ratnik. Nejnovější ...

Rusko testuje mezikontinentální rakety

Rusko během několika dní provedlo tři zkušební odpaly mezikontinentálních raket. První listopadový ...

Čínské kopie: Ruský problém nebo kalkul?

Čína dlouhodobě projevuje zájem o nákup ruských protivzdušných systémů S-400 a stíhaček Su-35. V ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
  • Nikdo
    07:40 22.11.2014

    jedna se o TOS-1A

  • sokol.vojtech@gmail.com
    14:56 21.11.2014

    chybka u popisu prvniho obrazku - TOS-1 nema 30 ale 24 raket