Ruské letectvo za oponou ruské propagandy

Su-30SM; ilustrační foto; větší foto / Alex Beltjukov, CC BY-SA 3.0

V ruských médiích se neustále objevují články o nadřazenosti stíhačky Su-57. Ruské letectvo ale do roku 2028 získá pouze 15 sériových stíhaček Su-57. Michail Bolšakov ve svém článku Proč ruské letectvo neporazí USA na webu Vzglajd si však nalil čistého vína ‒ ruské letectvo svého amerického soupeře neporazí.

V úvodu se Bolšakov odvolává na slova Michaila Strelca, šéfkonstruktéra konstrukční kanceláře Suchoj, o technologické a výkonové nadřazenosti Su-57 nad americkými konkurenty F-22 Raptor a F-35 Lightning II. Strelc dokonce upozorňuje na symboliku čísel ‒ prý jde o náhodu, ale součet čísel 22 a 35 dělá právě 57.

Bolšakov upozorňuje na významnější čísla ‒ Rusko zatím neprovozuje jediný sériový Su-57. Dosud vyrobené Su-57 jsou vývojové prototypy. V nejbližších letech ruské letectvo získá pouze 15 sériových Su-57, tedy pouze jednu letku.

Další letouny, jak na svém blogu BMPD upozorňuje Ruslan Puchov, šéf ruského think-tanku CAST (Centre for Analysis of Strategies and Technologies), Kreml získá nejdříve po roce 2028. Je to dáno dvěma důvody. Za prvé přijatý ruský státní vyzbrojovací program do roku 2027 nepočítá s nákupem dalších Su-57 a motory nové generace Izdělije 30 mají být dokončeny (včetně zkoušek a certifikace) nejdřív v roce 2025.

Bolšakov však upozorňuje, že „Spojené státy již vyrobily 187 sériových F-22 a více než 320 sériových F-35“. Zároveň Bolšakov připomíná, že Rusko neztratilo schopnost vyvinout a vyrábět nejmodernější stíhací letouny.

„Ruští designéři a průmysl nejen, že překonali nejlepší americké návrhy [F-22 a F-35 - pozn. red.], ale také se s obtížným procesem vyrovnali dvakrat rychleji než konkurenti,“ píše Bolšakov. Su-57 má dominovat v tom, že výkonově odpovídá F-22, tedy je schopen plnohodnotného boje vzduch-vzduch na krátkou i dlouhou vzdálenost, ale přitom dokáže nést (a to i ve vnitřních zbraňových šachtách) širokou škálu výzbroje vzduch-země (jako F-35), včetně střel s plochou dráhou letu.

Je zde však jeden problém. Cesta od vývoje zbraňového systému až po získání skutečného operačně nasaditelného bojeschopného systému je velmi dlouhá. Ostatně komplexnost tohoto procesu můžeme v živém přenosu sledovat u stíhačky F-35.

Zatímco prototypy lze draze vyrábět „na koleně“, pro sériové letouny se musí vyvinout a postavit výrobní linka (svou komplexností si vývoj linky nezadá s vývojem samotného letadla), nastavit vztahy se subdodavateli (pro plynulé dodávky náhradních dílů), postavit provozní zázemí, vypracovat postupy a procesy, které zajistí udržení nových letadel v provozu, vypracovat novou taktiku nasazení (pro využití všech schopností nového letadla), zajistit výcvik pozemního a leteckého personálu, zajistit komplexní letecké testy letadla a zbraní, testy schopností spolupráce s jinými zbraňovými systémy, atd. atd.

Jak připomíná Bolšakov, Rusko se při vývoji nových letadel muselo vyrovnávat (na rozdíl od USA) s drastickým nedostatkem financí. „Podle některých údajů ruská armáda v 90. letech a na počátku 21. století utrácela až 80 % vojenského rozpočtu země pro základní údržbu. Zatímco na nákup nových typů zbraní vynaložila méně než 20 % celkových vojenských výdajů ‒ což je pro armádu světové mocnosti neúnosně málo,“ píše Bolšakov.

V důsledku toho se Rusko soustředilo spíše než na vývoj nových letounů na rozvoj konstrukce stíhačky Su-27.  Výsledkem byl vznik víceúčelových stíhaček Su-30, Su-35 a stíhacích bombardérů Su-34. Tyto letouny nyní tvoří základ ruského letectva a námořního letectva.

Dle ruského autora bohužel tento osud nepotkal stíhačku MiG-29. Projekt slibné lehké jednomotorové stíhačky MiG-33 byl zrušen a nejnovější stíhačka MiG-35 ještě nebyla uvedená do provozu. Ruské letectvo navíc nakoupí zřejmě pouze 30 stíhaček MiG-35, závazně ale bylo objednáno pouze šest MiGů-35, a to s dodáním do roku 2023.

Po roce 1991 bylo v Rusku vyrobeno 118 ks stíhacích bombardérů Su-34, 630 ks víceúčelových stíhaček Su-30 a 84 ks Su-35. Tyto čísla ale obsahují také letouny určené pro export. Ruské letecké síly podle Bolšakova provozují pouze 108 letounů Su-34, 194 ks Su-30 a 70 ks Su-35.

Otázkou je, kolik těchto letounů je skutečně nasaditelných. Jakákoliv hodnota nad 70 % je úspěch, ale připomeňme, že Američané s letouny F-22 a F-35 dosáhly v roce 2017 nasaditelnosti pouze 50 %. Jinak řečeno, při nasaditelnosti 70 % zhruba 100 letounů Su-30, Su-34 a Su-35 je kvůli servisu a oprav vždy odstaveno. Hodnota 70 % přitom může být obecně klidně menší, ale jen s velkým úsilím větší.

Zajímavé je, že Bolšakov se vůbec nebaví o letounech MiG-29, buď kvůli jejich malému počtu ve výzbroji nebo z důvodů jejich nízkého podílu na celkové bojové hodnotě ruského letectva.

Pokud se budeme bavit o americkém letectvu, tak to má ve výzbroji kromě výše uvedeného počtu F-22 a F-35 také 941 stíhaček F-16C/D, 235 ks F-15C/D a 212 ks F-15E. Nesmíme také zapomenout na americké námořnictvo s 267 ks F-18A/B/C/D a 512 ks F-18E/F. Americká námořní pěchota může nasadit 277 ks F/A-18A/B/C/D. Americké letecké síly tak mají papírově osmkrát více stíhacích letadel než jejich ruští konkurenti. Přitom nepočítáme ostatní země NATO...

Bolšakov také varuje před velkou rozmanitostí typů a verzí letadel zavedených v ruském letectvu, a to dokonce v rámci jedné letky.

„Ozbrojené síly zavádějí letadla podle principu ‚pro každého trošku‘,“ píše Bolšakov s tím, že nejnovější letouny jsou po kusech dodávaný do každé jednotky. „Tento princip, ačkoli umožňuje jemné ‚rozdělení‘ nových letadel podél ozbrojených sil a dává jednotkám alespoň zlomek nové technologie, okamžitě vytváří problémy pokud jde o výcvik pilotů, údržbu, zásobování a opravy samotných letadel.“

Ruské letecké jednotky se tak musí vyrovnat s dvěma úkoly, s přeškolením pilotů na nové stroje a zároveň s prováděním bojových misí se starými letadly, což vede k „frustraci a zmatku v stíhacích plucích.“ Kromě toho pluk často neví, kdy dorazí některý z těchto vzácných strojů, takže nemohou plánovat příslušné personální pohyby,“ píše Bolšakov.

Podle ruského autora v dobách Sovětského svazu se přezbrojovaly celé pluky a divize ve velmi krátkém čase, což umožnilo rychlou rekvalifikaci desítek či stovek pilotů. Plnohodnotné bojové jednotky s novými letouny tak vznikly do dvou až tří let.

„Dnes je údajně bravurní dodávka dvou, tří, čtyř nových letadel do jednoho či druhého pluku ‒ tedy dokonce ani ne do letky! Pouze několik pilotů z celého pluku se školí na nové letouny, ostatní jsou nuceni být spokojeni s morálně a fyzicky zastaralým vybavením,“ uzavírá svůj článek Bolšakov.

Zdroj: Vzglajd

Nahlásit chybu v článku


Související články

Belgie jako nový uživatel stíhaček F-35A Lightning II

Po zdlouhavém výběrovém řízení oznámila minulý týden Belgie vítěze tendru na náhradu letounů F-16. ...

Lobbování za stíhačku Su-57 v ruských médiích

Ruské ministerstvo obrany pořídí prozatím jen jednu letku nových ruských stíhaček páté generace ...

Nasazení ruských stíhaček Su-57 v Sýrii

Před několika dny ruské ministerstvo obrany zveřejnilo video z únorového nasazení dvojice prototypů ...

Sloní chůze stíhaček F-35A Lightning II

Příslušníci 388. stíhacího křídla a přidruženého rezervního 419. stíhacího křídla ze základny Hill ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • premek
  21:54 05.12.2018

  Málokdo ví, že systém VVS RF je organizován zcela jinak než v zemích NATO. Pravdou je, že výroba Su-57 není dostatečně rychlá a také to, že se rozpočet RF drží v minimálním ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Málokdo ví, že systém VVS RF je organizován zcela jinak než v zemích NATO. Pravdou je, že výroba Su-57 není dostatečně rychlá a také to, že se rozpočet RF drží v minimálním zadlužení. Ono na sekeru vyprodukovat něco, co není v bojových situacích vůbec odskoušeno, to je specialitou USA, proto ten obří a stále rostoucí (oficiálně uměle snížený) veřejný dluh. V podstatě je situace VVS RF oproti USAF lepší než se může leckomu zdát. Jde především o důsledný systém národní obrany, který je pečlivě provázán včetně neustále výrazně zlepšovaných prostředků REB na mnoha úrovních a s mnoha prostředky. Vesmírná složka pak disponuje tím, oč kdysi na papíře a na videích usilovaly USA - lasery, elmag flashe atd. jsou tím, co na bázi zcela autonomního elektronického systému je v praxi imunní vůči všemu, čím disponují USA. Navíc těm je odepírán do roku 2014 existující systém globální podpory, což si USA vysloužily za destruktivní parazitování a globální vojenské zásahy destabilizující situaci v různých částech světa a tím i globálně.

  Suma sumárum, omezený náběh Su-57 do aktivní služby by byl tristní, kdyby neexistoval onen obranný systém. v podmínkách, kdy nástupci Chibiny a Krasuchy jsou nyní "onboard", rázem je prosté porovnání sil podle počtu jednotek zcela postavené na hlavu - pár Su-57 může sundat za pomoci PVO vše, co se na nebi komunikující v cizím kódu objeví. Navíc tu jsou ve vývoji věci, o nichž se sami Rusové moc nešíří, protože proč udkrývat karty před záludným protivníkem, který si s mezinárodními dohodami hlavu neláme?
  Skrýt celý příspěvek

  • madrabbit
   09:47 06.12.2018

   Poprosím o specifikaci - vesmírný laser, elmag flash a další. Zajímalo by mne, co je to za systémy a na jakých družicí to Rusko má.

   Jak chceš zavést nový tank, letadlo, ... - vše ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Poprosím o specifikaci - vesmírný laser, elmag flash a další. Zajímalo by mne, co je to za systémy a na jakých družicí to Rusko má.

   Jak chceš zavést nový tank, letadlo, ... - vše je vždy neodzkoušeno, pokud to do výzbroje nezavedeš v dostatečných počtech, nic nevyzkoušíš. A myslet si, že v případě hrozícího konfliktu přezbrojíš za rok celé letectvo na generačně jiný systém je pitomost.

   Prosím o specifikaci "důsledného systému národní obrany" - zejména to, co USA nemají.

   Jaký systém globální podpory je USA odpírán?

   SU-57 může sundat vše, co Perseus na Pegasu také :-D Zatí nesundal nic. Zaveden je jako testovací typ a vyrábět se budou Su-35 - takže takový zázrak to není. Krasucha a Chibiny jsou hezké na papíře, co v reálu umí (kromě marketingu) my asi nikdy nezjistíme, ale Wunderwaffe to zcela jistě nejsou.

   Záludný protivník je USA, ale Rusko také - na druhou stranu, když USA pošlou někam vojáky, tak se za to alespoň nestydí.
   Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
   13:23 06.12.2018

   Wow, ze ty uz ses proletel na fungujici ruske vesmirne loder co ma antigravitacni pohon a teleportoval ses na jeji palubu teleportem ?
   o tom, uz sem slysel ze to maji rusove ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Wow, ze ty uz ses proletel na fungujici ruske vesmirne loder co ma antigravitacni pohon a teleportoval ses na jeji palubu teleportem ?
   o tom, uz sem slysel ze to maji rusove vymyslene :)))

   A skutecne v cem je ten rusky system narodni obrany o tolik lepsi ci provazany, ze by dokazal odolat amikum, resp jim lepe vzdorovat lepe nez kdokoliv jiny ? Vcetne toho kdyby nekdo zautocil na amiky.
   A to cim disponuji ruske vesmirne sily - kde si muzu o cemkoliv z toho precist, byt jen spekulace ?
   A jasne, ty ruske satelity apod sou imuni vuci amickemu emp tim, ze pouzivaji elektronky :)
   A jak a kym je amikum odpiran system globalni podpory ?
   Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:15 02.12.2018

  Czertik: 5) modernizace jsou zaplacené, ale kapacita dep je zatím nedostatečná a je to rozplánované postupně až do FY2020

  ve FY2019 to jde tempem 9-11 strojů čtvrtletně, v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik: 5) modernizace jsou zaplacené, ale kapacita dep je zatím nedostatečná a je to rozplánované postupně až do FY2020

  ve FY2019 to jde tempem 9-11 strojů čtvrtletně, v FY2020 15-22 čtvrtletně. Celkem jde o 141 strojů.
  F-35A LRIP 2-5: 46 strojů (2-6 čtvrtletně)
  F-35A LRIP 6-8: 56 strojů (11-15 čtvrtletně vše v FY2020)
  F-35B 27 strojů (1-3 čtvrtletně)
  F-35C 12 strojů (1-2 čtvrtletně FY-2018-19)

  ---

  system který využívá F-35 rozhodně má ještě dlouhou cestu k tomu než bude plně odladěn, všechno je pořád ve fazi učení a zkoušení nových postupů.

  A do toho vstupují nové technologie, jako 3D tisk součástek.

  https://3dprintingindustry.com...

  https://sldinfo.com/2018/07/3d...

  ---

  Na nekterých ruských základnách mají mít piloti i 100-150h, což je docela dost, hlavně v porovnání s tím co mají naši piloti. A je to rohodně velké zlepšení než co měli v 2000.

  Jejich největší problém ale je, že aspoň pokud vím, tak nic neudělali s doktrínou nasazení letectva a to se nezměnilo od dob SSSR...
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  02:06 02.12.2018

  fenri
  "1.) Vy víte, jaký nálet mají ruští piloti ve srovnání s našimi, či jinými NATO?
  2.) Vy víte, že ten nálet je u všech jednotek +/- stejný?
  3.) Vy víte, že jednotky s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  "1.) Vy víte, jaký nálet mají ruští piloti ve srovnání s našimi, či jinými NATO?
  2.) Vy víte, že ten nálet je u všech jednotek +/- stejný?
  3.) Vy víte, že jednotky s vyšším náletem mají nižší provozuschopnost?
  4.) Vy víte, jaká je provozuschopnost ruských letadel?
  5.) A jaká je ta provozuschopnost očištěná od vlivu momentálního zafinancování (ve válce lze soudit, že armáda bude absolutní priorita)?
  6.) Vy víte, jaká je jejich servisní náročnost, co se týče náročnosti na diagnostiku, technické a personální vybavení? "


  1. nalet pilotu nato neni tezke najit, ty data se bezne zverejnuji (vuz treba acr kdyz zverejni planovany/skutecny pocet hodin na gripena ci pilota.). zjisit to u ruskych pilotu je o neco slozitejsi, ale prave proto sem se tebe ptal jaky je, protze se stavis do pozice experta na rusko.
  2, nalety na konkretni jednotku me nezajimaji. statisticky dulezitejsi je prumerny nalet na jednotky/stroj.
  3. sem tvrdil ale neco jineho - jen to, ze letadla co casteji litaji musi byt casteji v udrzbe. ale abych ti odpovedel - to zalezi na okolnostech.
  a) pokud mas jednotku kde ty letouny predtim jen staly a kdy bylo jendo jestli sou provozuschopne nebo ne, tak u tehle jednotky je temer jistota, ze s vyimi nalety pujde provozushopnost nahoru, protoze budou muset ubojeschopnit i stoje ktre by driv nemusely
  b)jednotka nemela koprivaky, provozovala je bezne, ale mechanici meli spoustu volneho casu, takze pri vysim provozu budu misto hrani karet udrzovat letadla, tady zustane bojeschopnost +- stejna.
  c) jednotka nemela koprivaky, a mechanici se moc nenudily, ale volneho casu moc nemeli. ted kvuli vetsimu naletu nebudou stihat opravy, takze bojeschopnost logicky pujde dolu.

  Samozrejme vse za predpokladu, ze maji na sklade dostatek funkcnich nahradnich dilu, jinak vlivem vetsiho naletu ti zacnou nd dochazet a bojeschopnostr pujde logicky dolu.

  4. prave na to sem se tebe pral jako experta na rusko, dany udaj pro nato neni problem dohledat, bezne se zverenuje.

  5. absolutne irelevantni. pokud sou jak amici tak i rusove v miru , tak pro ne plati stejna pravida (a stejne tak pokud sou ve valce).
  Btw, nepripadas si v tomhle pripade tak trochu pokrytecky ? Na jedne strane se snazis podsunout, ze rusove maji nizkou bojeschopnost kvuli podfinancovani na udzbe ( a ne kvuli kvalite udrzby/letounu , vycviku ), ale na druhou stranu ti nevadi se vysmivat nizke bojeschopnostu f-35 , ktera je prave ze tak nizka i kvuli tomu, ze amici nechteji jen tak dat pres mld dolacu na to, aby se zmodernizivaly nejstarsi letouny a jejich bojeschopnost by se tak zvysila (jak spravne napsal shania)

  6. opet absoslutne irelevantni, protze ja se ptam na VYSLEDEK, ne na to jak moc narocne, at uz financne, lidsky ci vycvikove se k onomu vysledku doberes.


  A pak k tem vasim prihodam z opravy aut apod, mate pravdu v tom, ze treba vymenit uhliky u vadneho dynama je lkevnejsi nez mernit uplne cele, polu s dalsimi komponenty, to same oprava onech vadnych klicu, ale to neplati vzdy.
  Vezmi si treba u toho dynama by nebyly spatne uhliky, ale treba spalene vinuti, to uz by se hledalo a opravovalo o neco hure.
  Vezmi si treba takovy fen za tisicovku ci jen o drazsi, tak ten by se ti pomalu ani nevyplatilo ho rozebirat, protoze pod hodinu opravy se neuctuje, a dneska ti je nikdo nebude opravovat s platem pod 120 kc/h (a firma uctovat pod 200) - takze uz jen to rozebrani by te stalo 20% ceny noveho vyrobku, takze pokud by nebyla rozbitra doslova korunova polozka, tak by vzdy novy vysel levneji nez jeho oprava.

  A nebo si promluv s kymkoliv kdo opravuje pocitace, tiskarny, mobily apod - ztak vsichni ti reknou, ze prakticky vzdy je levneji objednat rovnou cely nahradni dil (desku) nez hledat ktery ze ten kondenzator , svab ci jina soucastka je spatna.

  Co se tyka mechaniky - tak ano, tam muze byt mistni oprava jak rychlejsi tak i levnejsi, ale to narazi na zasadni problem a to mit u te opravy inteligentniho a kvalifikovaneho cloveka. A jak tu bylo spravne vzpomenuto - drviv ti letadla spravovali inzenyri, dneska ti ji delaji lidi pomalu se zakladkou, protoze inzenyr ti pujde za lepsima penezma do soukromeho sektoru, a na vymenu soucastek nic levnejsiho nez cvicenou opcici se zakladkou nesezenes - zvlast v dnesni dobe, kdy je velky tlak na co nejmensi platy, a to, abys vysvetlil vedoucimu ze clovek za 3x vetsi plat by mu byl schopny usetrit 10x tolik na cene nahradanich dilu, prave proto ze vi, co ma delat a kde je problem...by vyzadovalo jeste vzacneji ukaz - mit inteligentniho managera.
  Takze dneska se to dela tak, ze mito toho aby dotycne opravy se delali na miste od 50 ruznych inzenyru, tak ty rozbite dily proste posle 50 cvicenych opic vyrobci, ktery tam ma 5 inzenyru co je opravuji. No a podle marze jakou ma vyrobce tak uz ty dily se rovnou tridi na opravit/vyhodit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Falko
  10:35 01.12.2018

  K samospasitelnosti ruských samolotov.Keď máte v každom lietadle iný typ avioniky,väčšinou nepodporovateľny je vam opravitelnost pajkovackou a kladivom na prd.Rodina SU30/34/35 sú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K samospasitelnosti ruských samolotov.Keď máte v každom lietadle iný typ avioniky,väčšinou nepodporovateľny je vam opravitelnost pajkovackou a kladivom na prd.Rodina SU30/34/35 sú krásne a mechanicky dobré stroje chyba je ,že nie su standardizovane čo sa tyka elektroniky.Naproti tomu standardazicia trebars u F35je vdaka modularnosti vysoka.Je jednoduchšie vymeniť cely box ,ako hľadať poruchu v niečom k čomu nemam riadne podklady to zabere čas aj skvelemu mechanikovi.....O US technike nemám prehnané predstavy,kvôli skusenostiam s renomovanymi vyrobcami.Za posledné roky chodim meniť diely,ktoré sa pár rokov dozadu vôbec nemenili.Hlavne kvôli nižšej materialovej kvalite,poddimenzovaniu a neodbornemu zostaveniu celkov.Takže tak......Podľa mna ani jedna strana nemá úplnú pravdu,ta je niekde v strede.Nasaditelnost v boji bude cca rrovnaká resp.skôr US technika na tom bude kusok lepšie
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  15:21 30.11.2018

  Torong
  O F35 jsem vyjímečně nic nepsal, a do stresu se dostane blbec co neví co dělat když mu vyběhne deset chybových kódů, které zapříčiní jedna laciná věc bez elektroniky tudíž ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Torong
  O F35 jsem vyjímečně nic nepsal, a do stresu se dostane blbec co neví co dělat když mu vyběhne deset chybových kódů, které zapříčiní jedna laciná věc bez elektroniky tudíž ji nemá v seznamu chyb a mění dokola půl auta/letadla bez výsledku.. to je o čem píšu
  Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  15:14 30.11.2018

  @Jara
  Ano,mechanici na F35 jsou lemplové, neumí používat diagnostiku a vlastně Aš ani šroubovák...

  @Jara
  Ano,mechanici na F35 jsou lemplové, neumí používat diagnostiku a vlastně Aš ani šroubovák...

 • gangut
  15:14 30.11.2018

  Jiroši
  Ale tu sa nebavíme o alternátoroch a uhlíkoch v cenách rádovo tisíc a desať Kč.
  Taký Airbus má len pre systém primárneho riadenia 7 počítačov, ktoré elektronicky ovládajú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jiroši
  Ale tu sa nebavíme o alternátoroch a uhlíkoch v cenách rádovo tisíc a desať Kč.
  Taký Airbus má len pre systém primárneho riadenia 7 počítačov, ktoré elektronicky ovládajú 22 aktuátorov a sú prepojené s x čidlami a blokmi autopilota, diagnostiky, zapisovačov atď. Každá položka v cenách rádovo niekolko sto tisíc dolárov. Nikdo nikde nemá plný sklad "krabičiek" aby si ich menil ako ho napadne. BITE je sice fajn, ale pre každý prípad sa nedá použiť a niekedy je vyslovene kontraproduktívny.
  Počítače vám po lete v post flight reporte vyplujú kvantum závad, ktoré za letu nastali. Niekde vyskočí nejaký parameter a počítač ho zaznamená. A údržba rieši.
  Klasický Boeing 737 je konštrukcia zo 60 rokov, v riadení lán ako v chmelnici, zoriadovanie jedna nočná mora, ale v prevádzke len lejete olej. Takže asi tak.
  Moderné technológie sú super ale často sú skor na oštaru. Pretože tú istú prácu dokážete spraviť aj jednoduchšie a hlavne efektívnejšie.
  A to je typické pre ruský a americký prístup k technickým riešeniam.
  Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  15:11 30.11.2018

  Zvláštní je, že ani takového renesančního člověka jako je Fenri nenapadlo, že šťourat se v elektronickém modulu radaru a pájet v něm uhlíky nebo lambda sondu je přímo na letišti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zvláštní je, že ani takového renesančního člověka jako je Fenri nenapadlo, že šťourat se v elektronickém modulu radaru a pájet v něm uhlíky nebo lambda sondu je přímo na letišti nesmysl. V rozumně nastavených procesech se to dělá tak, že se vytáhne špatný modul, osadí se dobrý a ten vadný se pošle do opravy do odborné dílny. Odtud se pak vrátí do skladu jako repasovaný.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  14:59 30.11.2018

  Raziel87
  Ne jsou to lemplové ikdyž mají na dílně špičkovou diagnostiku, tak umí jen načíst chyby, smazat chyby já hodiny proseděl nad nalogovanými daty napěťových křivek veškerých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Raziel87
  Ne jsou to lemplové ikdyž mají na dílně špičkovou diagnostiku, tak umí jen načíst chyby, smazat chyby já hodiny proseděl nad nalogovanými daty napěťových křivek veškerých senzorů a actutatorů spalovacích motorů a nejen to já ty mapy pro jednotlivé členy soustavy řízení spal.m. i psal, takže z toho co je pro nikoho nic neříkající snětí čar já dokážu vidět průběh spalování a funkčnost jednotlivých členů.... a jak říká fenri ty softy jsou triviální, ale je třeba rozumnět tomu co nám říkají;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  14:58 30.11.2018

  Raziel87: +1

  Jara: To byl příklad...

  Tady vedeme diskuzi o tom zda je super opravit si to sám. Což skvěle raziel87 je skoro na plný úvazek práce, získaní informací.

  Tedy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Raziel87: +1

  Jara: To byl příklad...

  Tady vedeme diskuzi o tom zda je super opravit si to sám. Což skvěle raziel87 je skoro na plný úvazek práce, získaní informací.

  Tedy armáda nečeká od pilota, že po 8h letu ještě vezme laptop a udělá si diagnostiku letadla...

  Tohle je totiž přesně to samé jako chytrá munice. Ano, je drahá. Let a jeho zajištění druhý den je asi tak 100x dražší...

  Vždy je rozhodující co je pro vás cennější. Jestli cena času, aby stroj běžel(letadlo bylo připraveno), nebo cena opravy... A kdo má a nemá peníze víme.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  14:37 30.11.2018

  2 jara

  protože jsou to debilové a používají univerzální diagnostiky, místo aby měli konkrétní typ. Např. VIDU v dnešní době seženeš za pár tisíc, OBD zástrčku za pár stovek a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 jara

  protože jsou to debilové a používají univerzální diagnostiky, místo aby měli konkrétní typ. Např. VIDU v dnešní době seženeš za pár tisíc, OBD zástrčku za pár stovek a diagnostikovat si můžeš přes laptop sám. Jako řidič dobře víš, že na konkrétní značku vozu musíš navštěvovat konkrétní servisy - ale člověk musí několik let poctivě den co den sjíždět mezinárodní i tuzermská autofora konkrétních značek a číst, číst, číst.

  Rázem s tebou pak budou v servisu jednat úplně jinak, když jim konkrétně popíšeš typ dílu, ve VIDĚ ukážeš produktový číslo a rovnou jim řekneš, co a jak udělat a co naopak v žádném případě nedělat - pak už si nedovolí tě ojebat, protože ví, že víš.

  Autorizák není záruka kvalitně odvedené práce, dobrejch servisáků je jako šafránu a jejich jména většinou najdeš až v útrobách uzamčených fór, kam se bez registrace nedostaneš. Znovu pardon za OT
  Skrýt celý příspěvek

  • premek
   21:58 05.12.2018

   Nejde o OT, ale o parádní ukázku, jak to funguje v zemích "svobody a demokracie". Tam, kde slova jako vlast, čest a obrana mají hluboký historický kořen, se to bez "dobrých ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nejde o OT, ale o parádní ukázku, jak to funguje v zemích "svobody a demokracie". Tam, kde slova jako vlast, čest a obrana mají hluboký historický kořen, se to bez "dobrých servisáků" na všech podtatných místech neobejde a tak je to i organizováno. Znuvu lze připomenout, že podceňovaná RF dokázal s velmi omezenými prostředky v Sýrii zcela zvrátit dosavadní vývoj a na hlavu porazit vše, co terorizovalo místní populaci.
   Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  14:33 30.11.2018

  Jirosi až na to, že například u toho alternáru ( dalo by se pokračovat) je ta výměna uhlíků, která bývá s diodovým mostem zdržení asi plus deset min k času montáže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi až na to, že například u toho alternáru ( dalo by se pokračovat) je ta výměna uhlíků, která bývá s diodovým mostem zdržení asi plus deset min k času montáže demontáže....rozpajíte dva kontakty ........a tak je tomu u mnohého
  Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  14:29 30.11.2018

  Tyhle diskuze tu byly a budou. Otázku, jestli je lepší vyměňovat celý díl a nebo ho rozebrat a opravit, nevyřešíme. IMHO závisí na tom, jestli zrovna vyhráváte nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tyhle diskuze tu byly a budou. Otázku, jestli je lepší vyměňovat celý díl a nebo ho rozebrat a opravit, nevyřešíme. IMHO závisí na tom, jestli zrovna vyhráváte nebo prohráváte.

  V civilním životě je t první mnohem dražší (telefon, ntb, televize, auta). U válečné situace, jestli vyměnit komponentu a poslat letadlo rychle do akce a nebo se s tím hrabat a hledat ten správný drátek, je otázka jiná a závislá na více aspektech - ergo kladívko - neřešitelná v diskuzi.

  Pojdme k jiné osvědčené klasice - Su-57 vs F-35 :-D a nerozptylujme se několik flamwary v jedné diskuzi :-P
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  14:24 30.11.2018

  Fenri: Vrátím se k tomu "danny". Ano, je super dodat(mít) jen "uhlíky", no a o když se odesralo ložisko.. Ejhle neřešitelný problém, mam jen ty uhlíky...

  Čas se počítá jinak ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: Vrátím se k tomu "danny". Ano, je super dodat(mít) jen "uhlíky", no a o když se odesralo ložisko.. Ejhle neřešitelný problém, mam jen ty uhlíky...

  Čas se počítá jinak ve dvou případech, a to když technik danou věc opravuje. Tedy má poškozenou u sebe a vyměňuje uhlíky čeká na dodání. To je ten váš levný "čas". Ale ve chvíli kdy se vám něco poděla na autě/letadle/stroji atd. Tak i ten stroj má čas práce a svoje náklady, pokud stojí v opravě a čeká až vy si v dílničce rozeberete "alernátor" zjistíte zda to byli "uhlíky"(máte), nebo "ložiska"(jste v ...)
  Tak existuje způsob, že to vyměníte kus za kus. Zákazník vám poděkuje zaplatí, stroj je zprovozněn a opět dělá svoji práci. To je ten drahý "čas" co jste uspořil, a teď si zase můžete sednou do dílničky a do zítra si hrát z hledáním chyby v "alternátoru".
  Než přijde další zakázka.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  14:04 30.11.2018

  Fenri
  Ano je to OT, ale musím reagovat nedá mi to omlouvám se, to přirovnávání s auty nemám rád nicméně jste to vystihl naprosto přesně, přidám k tomu jen takový častý příklad... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri
  Ano je to OT, ale musím reagovat nedá mi to omlouvám se, to přirovnávání s auty nemám rád nicméně jste to vystihl naprosto přesně, přidám k tomu jen takový častý příklad... mnoho takových měničů/jednodušých lidí bez touhy věcem rozumnět Vám je třeba schopno 5 krát za sebou měnit lambda sondu, rozsvítí se kontrolka načtou chyby(jediná funkce diagnostiky kterou ovládají) a ejhle Landa a zase lambda a pak zase lambda u páté už na to serete a jezdíte v nouzáku, přeci jen stojí bůra a už máte pátou:)) přitom by stačilo nalogovat data kouknout na ostatní průběhy třeba buzení cívek, případně vstřikovače na to je ovšem lepší použít osciloskop a rovnou změřit průběhy i na lambdě..co se stane? Jednoduchá věc lambda ukazuje naprosto správně problém je jinde, cívka to není to by vyběhli chyba misfire, bude to jen opálená svíčka za 120 korun a vtip je v tom, že ani nepotřebujete v konečném důsledku drahou autodiagnostiku, když tomu rozumíte (jak píšete) stačí Vám multimetr a osciloskop:))
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:23 30.11.2018

  Jirosi, vtip je v tom, že:
  A.) I za použití celkem základních a dost univerzálních nástrojů se dá velká řada věcí opravit za zlomek nákladů, času a logistiky. Stačí vědět jak. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi, vtip je v tom, že:
  A.) I za použití celkem základních a dost univerzálních nástrojů se dá velká řada věcí opravit za zlomek nákladů, času a logistiky. Stačí vědět jak. velká většina automechaniků )ať se tedy dneska držíme něčeho jednoduchého), jsou prostě jen měniči. Plesknou noťas do VAGu, ten zahlásí o co jde, číslo dílu, pošlou to do skladu a pak vymění. V podstatě pokud zvládáte Lego, Merkur a naučíte se s triválním SW, tak můžete nastoupit. Čest výjimkám. Mechanici už ani neřeší CO tomu je a zda to nejde náhodou opravit. Často jen blbý kabel od čidla, problém na svorkovnici atd. Takových příběhů má každý mraky.
  B.) Z hlediska nákladů, válečné ekonomiky, logistiky... je zatraceně rozdíl vyrobit a dopravit uhlíky a nebo celý alternátor. To pak zle namítnout, proč měnit jen alternátor, není lepší vyměnit celé letadlo?
  C.) Je tu rozdíl v nákladech. Buďto je zaplatíte vy, jako zákazník, nebo válečná ekonomika. V obou případech bojujete s omezenými zdroji.
  Skrýt celý příspěvek

 • kosa2668
  12:27 30.11.2018

  Dakujem pani
  som rad ze sa vam moj prispevok pacil
  Pan Jiros
  samozrejme lietadla na stredne trate boein a airbus teraz ma boom Embraer a bombardier s nadhernym cs 100
  Ono ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dakujem pani
  som rad ze sa vam moj prispevok pacil
  Pan Jiros
  samozrejme lietadla na stredne trate boein a airbus teraz ma boom Embraer a bombardier s nadhernym cs 100
  Ono samozrejme aerolinky su tlacene k tomu aby si kupovali nove lietadla koli emisiam hlučnosti ekonomickej prevadzke
  az mate lietadlo ktore nesplnuje prisne normy smola ne medzinarodnom letisku nepristanete a na regionalnom platite sialene prachy ako ekodaň nehovoriac o tom ze vyrobca ukonci podporu daneho typu a skoncil si... V afrike a v azii prave lietaju stare lietadla jednoduche na udrzbu a lacne diely zo sroťakov aj ked spotreba je brutalna...
  nekupuju olietane airbusy a pod. aj ked ich cena je smiesna lebo nemaju sancu to dat po technickej stranke...
  Pan Gangut
  na zapad od nas je to tak ze clovek sa zaskoli len na jeden celok a ten robi celi zivot napriklad hydrauliku nema licenciu nema typovku nic najhorsie ze na to prechadzaju aj firmy u nas to bola vec co som kritizoval v mojej ex firme
  v Amerike katastrofa...
  preto ludi z východnej a strednej europy proste milujú
  licencovany mechanik + avionik kludne zarobi 60 000kč za týžden a to su chalani 22 ročný
  kludne sa stane ze taký chalan je šef 40-50 ročných chlapov co nemaju ani licenciu nieto ešte typovku ale maju skusenosti...
  Pan Clanek
  rodinu su 27 by som nezatracoval ono je to konstrukcia ktora ma odolat brutalnemu zachadzaniu ale nove mutacie na tom budu horsie...cim modernejsie lietadlo tym zlozitejsia udrzba a sofistikovanejsie zazemie...
  su 57 na tom bude priblizne rovnako ako f 35 aj ked suchoj o nieco lepsie lebo nedokazu vyvynúť take superavioniku a pouzit tolko exotických materialov ako lockheed...Pan balm by vam vysvetlil lepsie ake zlozite je udrziav moderne bojove lietadlo v prevadzke...
  mozete sa opytat priamo na FB su skupiny ja som napriklad v skupine Aircraft mechanic life kde su mechanici od F 35 po sportove lietadla ci rusi ci americania
  radi pokecaju ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  11:52 30.11.2018

  Fenri: Tohle není přece o tom kolik stoji A/B. Ta diskuze je o tom, že mlácením kladivem, kleštěmi by si ten alternátor rozchodil... no nerozchodil.
  Potřebuješ NÁHRADNÍ DÍL!
  a) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: Tohle není přece o tom kolik stoji A/B. Ta diskuze je o tom, že mlácením kladivem, kleštěmi by si ten alternátor rozchodil... no nerozchodil.
  Potřebuješ NÁHRADNÍ DÍL!
  a) máš, pak je jedno jestli vyměníš pul auta/letadla a detailní rozbor rozebere dokonale vybavený technik v dílně.
  b) nemáš, nepojedeš. A může to auto/letadlo mít klidně z Číny.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:39 30.11.2018

  Jirosi: jakože uhlíky na alternátoru jsou dražší, než celý alternátor? No tak to určitě...
  Jiný příklad:
  spadly mi klíče od nového VW do výtahové šachty. Přežily, alr nrfungoval ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: jakože uhlíky na alternátoru jsou dražší, než celý alternátor? No tak to určitě...
  Jiný příklad:
  spadly mi klíče od nového VW do výtahové šachty. Přežily, alr nrfungoval immobilizer. Obvolal jsem snad všechny servisy zaměřené na VW dálkáče a kódování. Tyhle nové NIKDO neumí nakodovat. Kupte si nový v autorizovaném servisu. Cca 5500,- včetně kodování a nechte nám to tu na odpoledne,... Tak jsem poděkoval, klíč rozebral. Přetížením se urvala anténka imobilizeru, co komunikuje s ŘJ. Mikropájka, za pět minut bylo hotovo. Co je rychlejší a levnější? Jenže kdo se dneska umí prdět s mikropájkou?
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  11:38 30.11.2018

  2 kosa2668

  díky za příspěvky, konečně zase člověk, kterej tu neprezentuje oficiální žvásty a vyjádření světových zbrojovek s výrazem, že sežral šalamounovo ho*no - což si umí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 kosa2668

  díky za příspěvky, konečně zase člověk, kterej tu neprezentuje oficiální žvásty a vyjádření světových zbrojovek s výrazem, že sežral šalamounovo ho*no - což si umí přečíst každej, kdo se zajímá o army odvětví a vládne cizím jazykem.

  Kam zmizel náš dislikař? je tu nějak podezřele klid při rozdávání palců dolů a palců nahoru, že by konečně dostal rozum a pochopil, že 10 liků (v některých případech) debilní příspěvek nezachrání?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  10:30 30.11.2018

  Danny: Jinými slovy, dnes ti vymění větší kusy, ale stále potřebuješ náhradní díly jako před tím. Pokud si dříve do toho alternátoru neměl ty "následně vymění uhlíky", tak si byl v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Danny: Jinými slovy, dnes ti vymění větší kusy, ale stále potřebuješ náhradní díly jako před tím. Pokud si dříve do toho alternátoru neměl ty "následně vymění uhlíky", tak si byl v kaši jako dnes. Reálně si je vytahnul z jiného. Dnes to samé, ale děla firma co se zabývá repasy. A tobě šetří čas, protože měníš jen kus za kus.

  Jenže, už nehodnotíš počet závad na daném komponentu. Hodiny vyřazení vozidel z provozu atd.
  Nikde netvrdím, že pokud máš tu smůlu a máš zmetkový výrobek. Dojde k opravě do pár hodin. Jen, že spolehlivost na tyhle tipy závad se řádově zvětšila, a náklady na průměrné opravy značně poklesly.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  10:12 30.11.2018

  Shania: " globalni supply pool a tisice stroju na kanibalizaci" jo, máš pravdu. To, na co upozorňuju, že je to extrémně nákladné a funguje to až ve chvíli, kdy se ti flotila strojů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: " globalni supply pool a tisice stroju na kanibalizaci" jo, máš pravdu. To, na co upozorňuju, že je to extrémně nákladné a funguje to až ve chvíli, kdy se ti flotila strojů rozroste nad nějaké kritické množství. Máš pravdu, že Američanům to fungovat bude. Mají zdroje a budou mít počty techniky, které to umožní. A zároveň budou schopni srazit náklady na nějakou rozumnou úroveň.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  09:51 30.11.2018

  Jirosi: já ti to zkusím popsat na jednodušším, konkrétním příkladu závady u osobního vozidla. Na palubní desce se rozsvítí kontrolka dobíjení - autorizovaný servis zapojí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: já ti to zkusím popsat na jednodušším, konkrétním příkladu závady u osobního vozidla. Na palubní desce se rozsvítí kontrolka dobíjení - autorizovaný servis zapojí diagnostiku, výsledkem je závada alternátor-startér. Bohužel, při jeho výměnně je nutné vyměnit i nerozebiratelné rozvody + vodní pumpu.
  Kvalifikovaný opravář je schopen jít s diagnostikou dál, než k identifikaci vadného technologického celku. Pomocí blbého voltmetru proměří jednotlivé komponenty a následně vymění uhlíky na alternátoru bez demontáže dílu a vyčistí zaoxidované kontakty. Časová náročnost a náklady obou přístupů jsou neporovnatelné.
  Nejedná se o teoretickou konstrukci, ale velmi konkrétní případovou studii.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  09:12 30.11.2018

  kosa2668 v druhem vlakne pise:
  na to aby si udržal lietadlo ako f-35 letuschopne potrebuješ tak 5 ton support materialu+ spotrebné veci(olej hydrauliku atd) a minimalne 10 lidi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kosa2668 v druhem vlakne pise:
  na to aby si udržal lietadlo ako f-35 letuschopne potrebuješ tak 5 ton support materialu+ spotrebné veci(olej hydrauliku atd) a minimalne 10 lidi technickeho personalu na lietadlo


  Prvne diky za zajimave prispevky. Ale k tomu co pisete tady i v citatu nahore: porad vam unika pointa. Pointa neni jestli F-35 potrebuje to nebo ono, pointa je jestli moderni ruske stroje, ktere jako jedine maji jakous takous sanci v eventualnim konfliktu modernim zapadnim strojum vzdorovat, takze se bavime jen a pouze o rodine Su-30 / 34 / 35 a casem Su-57, jsou na tom nejak zasadne lip. Nebo snad pro svou slozitost taky potrebuji sofistikovane zazemi a pravidelnou udrzbu? Pokud je na prvni otazko odpoved "ano" a na druhou "ne" pak se musim zeptat jak se tenhle technicky zazrak Rusum povedl? (zde odpoved neocekavam, protoze by to chtelo skutecne nekoho kdo se kolem modernich sucek mota aby nam tohle objasnil).
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  08:08 30.11.2018

  dusan
  Jedna vec je cena práce, druhá vec je komplexnosť dnešných strojov a kvalifikovaný personál. Dnešný technici totižto nemajú základné znalosti o fungovaní strojov, ktoré ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan
  Jedna vec je cena práce, druhá vec je komplexnosť dnešných strojov a kvalifikovaný personál. Dnešný technici totižto nemajú základné znalosti o fungovaní strojov, ktoré obsluhujú a preto sú odkázaný na manuály a menenie celých podzostáv. A maximálne tristný stav je v tomto smere v armáde. Ja si pamatám doby keď technik lietadla mal mať inžiniersky titul. Myslíte, že schopný chlap s inžinierskym titulom bude niekde na letisku v mraze tahať ojátka? Nie, pokial je schopný, tak sa uživí oveľa lepšie v civilnom sektore.
  A produkcia dnešných vysokých škol, to nemá cenu komentovať.
  V americkej armáde je to ešte horšie ako u nás. Tam si pamatám, že technik nevedel povedať, kde je prípojka pozemného zdroja, lebo vraj on len zakladá špalky.
  V rusku je situácia o dosť iná. Tam je kvalitného a kvalifikovaného personálu stále relatívne dosť. Je tam dosť kvalitných technických škol a aj do letectva ide spravidla kvalita. Chlapi odtiaľ totiž majú problém zamestnať sa v civilnom sektore za dobré peniaze pretože nefungujú pod EASA a majú problém získať licenciu. Preto sa bežne stáva, že kdejaký Janko, ktorému tečie mlieko po brade si u nás po troch rokoch praxe urobí licenciu a ide do Ruska šéfovať starým praktikom s inžinierskymi titulmi.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:30 30.11.2018

  Czertik:

  1.) Vy víte, jaký nálet mají ruští piloti ve srovnání s našimi, či jinými NATO?
  2.) Vy víte, že ten nálet je u všech jednotek +/- stejný?
  3.) Vy víte, že jednotky s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik:

  1.) Vy víte, jaký nálet mají ruští piloti ve srovnání s našimi, či jinými NATO?
  2.) Vy víte, že ten nálet je u všech jednotek +/- stejný?
  3.) Vy víte, že jednotky s vyšším náletem mají nižší provozuschopnost?
  4.) Vy víte, jaká je provozuschopnost ruských letadel?
  5.) A jaká je ta provozuschopnost očištěná od vlivu momentálního zafinancování (ve válce lze soudit, že armáda bude absolutní priorita)?
  6.) Vy víte, jaká je jejich servisní náročnost, co se týče náročnosti na diagnostiku, technické a personální vybavení?

  Nezlobte se na mně, ale vy řešíte rovnici o cca šesti neznámých a z toho vyvozujete skálopevné závěry. To můžete zkoušet na nějaká děcka, nebo babičky z kroužku pletení.

  Obecně se mi zdá, že se v dnešní době zaměňuje pojem OPRAVITELNOST a VYMĚNITELNOST. Věřím tomu, že s kolonou kamionů není těžké udržovat F-35 a spol. v poli, protože měníte komponenty o které si letadlo přes fabriku řekne. Stačí vám k tomu záklaďák s tabletem. a mobil na správného obchoďáka V době míru, nebo když je válka daleko a vy jen zvesela mastíte nějaké hadráky, tak je to výborný a racionální systém. Bez ironie.
  Pak podle rozpočtu rozbité celky buď vyhodíte, nebo se je v týlu pokusí někdo opravit.

  Ve chvíli, kdy nebude letadlo s fabrikou on-line propojený, kdy nebudete mít hromadu náhradních dílů (či spíše montážních celků) máte problém.
  Je pravda, že tahle situace USA a NATO moc nehrozí. Útočit na ně nemá kdo a soupeře si vybírají a rozhodně ne bezhlavě. Tedy bojují za svých podmínek a umí to.

  Rusko je slabé a scénář, kdy bude muset bojovat za podmínek pro něj nevhodných je pravděpodobnější. Válku hluboko na svém území zná.

  Jinak kosa2668 příspěvky se mi také velmi líbí. Nejsou to kecy vycucané z pavrpojtových prezošek PR oddělení zbrojovek a fór intenetových wannabe bojovníků.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  07:28 30.11.2018

  "já bych ti přál slyšet názor našeho garážmistra, který kontinuálně u jedné firmy spravuje cca 20 let flotilu nákladního vozidel jedné značky... A dneska se nic v podstatě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "já bych ti přál slyšet názor našeho garážmistra, který kontinuálně u jedné firmy spravuje cca 20 let flotilu nákladního vozidel jedné značky... A dneska se nic v podstatě neopravuje, jenom se mění... "

  Oprava = vytáhnout díl, vzít náhradní vyměnit. A zpětně zprovoznit. To co tu nazýváte pravou, tedy zastrčit drátek, utáhnout matičku atd. se nazývá údržbou..

  Ano, jasně že je vždy možnost to dělat bez magické krabičky co se může posrat. Ono kontrolovat třeba 20 000 drátků každý den by vás přestalo bavit poněkud dříve.


  Rziel87: "Jak miluju Volvo, tak nenávidím žlutý huby za to, jak jednu z nejprestižnějších evropských značek posílají pomalu ale jistě do hrobu. Vykradou know-how a hodí Volvo ze skály, patriotismus u nich nehrozí. Volvo je mrtvé, ať žije Geely, blbe"

  Volvo už před někololika roky umřelo, ne na čínské zákazníky. Ale právě na takové co si ho dost často nekupovali. Čína ho oživila, ale stále je to čina.... kdo od toho čeká výkony starých modelů je trošku mimo. Oni to nedělají pro slávu značky, aby to položili na buben, ale proto aby vydělali...

  kosa2668: "Pan Jiros tie vase statistiky pisu 24 ročný manažéri a nie technický personal :D "

  Statistika je porovnávání dvou čísel, to může dělat i dítě na základce.
  Celkem by mně tedy zajímalo, jaké letadla podle tebe stále navyšují letové a přepravní hodiny v těch statistikách přepravených cestujících v Evropě(Asii, atd.)
  Každý rok je vykonáno více letů a přepraveno více cestujících. A přitom ty snadno opravitelné letouny končí na leteckých hřbitovech?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  07:23 30.11.2018

  https://breakingdefense.com/20...

  there is a very wide spread in readiness rates for the F-35 fleet, depending on when ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://breakingdefense.com/20...

  there is a very wide spread in readiness rates for the F-35 fleet, depending on when they were built. Generally speaking, the older an F-35 is, the lower its readiness rates. During the first F-35 deployment to Europe last year, Air Force F-35As from the 34th Fighter Squadron deployed to RAF Lakenheath in the U.K. in April and later flew to Estonia and Bulgaria. “Our overall mission capable rate for this F-35 deployment (to the U.K., Estonia and Bulgaria) was 87.5 percent,” Col. David Lyons, the 388th Fighter Wing commander, told reporters. “And my current rate for my F-16s that are doing great work in Spain is 75 percent.”
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  06:48 30.11.2018

  DANY: kde pisu neco o Tom ze je F35 lepsi nez X? Jak see to prosim lisi od jinych modernich stroju? A rad bych pripomnel, ze soveti s Tim prisli prvni, mit Jen omezenou podporu a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DANY: kde pisu neco o Tom ze je F35 lepsi nez X? Jak see to prosim lisi od jinych modernich stroju? A rad bych pripomnel, ze soveti s Tim prisli prvni, mit Jen omezenou podporu a zivotnost a vsechno poslad zpet do fabriky...

  Nahradni dily: globalni supply pool a tisice stroju na kanibalizaci... rek bych ze tady to bude trochu snazsi, hlavne pro mensi provozovatele. Nez kdyz si vse museli drzet na sklade a neco uz se dlouho nevyrabi...
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  23:59 29.11.2018

  Kosa: dík za příspěvky. Dělám v úplně jiném industry, ale zkusenosti velmi podobné. Naštěstí nic, co by litalo. Kamarád seftechnik u prestižní německé automobilky mluví velmi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kosa: dík za příspěvky. Dělám v úplně jiném industry, ale zkusenosti velmi podobné. Naštěstí nic, co by litalo. Kamarád seftechnik u prestižní německé automobilky mluví velmi podobne a další z významné české letecké firmy taktéž. A jak níže zmínil czertik, když rves, tak ti borci s klidem tvrdí "its not bug, it is feature".

  Shania: ty to beres hrozně osobně. Já jsem přesvědčený, že f-35 je nejlepší, nejvymakanejsi, nejkomplexnější ero současnosti. Bez ironie. Ale to, na co naráží cernakus je prostě realita. To vše, co píšeš, bude fungovat za optimálních podmínek. Když budou všude naskladneny ty výměnné moduly, bude jich dost vyrobeno na sklad a budou k dispozici dostatečné transportní kapacity. Ale vzhledem k cenám těch komponent se bude postupně optimalizovat, až budou stavy výroby a zásob úplně optimální. Do změny režimu provozu. Pak se to poděla. najednou ty Ospreye budou potřeba na jiné prioritní cíle a protáhne se ti doba čekání na dodávku motoru. Tak pretizis jiné stroje a už jedeš. Já fakt modulární konstrukce nezavrhuju. Jen je na západě dost často zvykem dělat je nerozebíratelne mimo zázemí dodavatele. Ale to je problém spíš v nastavení obchodního modelu. Tlačí se na minimalizaci akviziční ceny, tak si to holt dodavatel bere na service fee...
  Skrýt celý příspěvek

 • kosa2668
  22:56 29.11.2018

  Jasne myslel som si
  Pan Jiros tie vase statistiky pisu 24 ročný manažéri a nie technický personal :D
  postreh z base maintenance to co sme vedeli opravit sami z vlastných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jasne myslel som si
  Pan Jiros tie vase statistiky pisu 24 ročný manažéri a nie technický personal :D
  postreh z base maintenance to co sme vedeli opravit sami z vlastných naškrečkovaných zasob sme opravili a islo to MIMO platene hodiny zakaznikom aby boli boli lepšie štatistyky a zakaznici sa vracali k nám (lobby firmy potom sa to ukazovalo na prezentaciach firmy :D )
  mam 26 rokov pracoval som na su 22 mi 2 L29 (skola) tu 154 jak 40 cez fokker 100 airbus family embraer boeing... ci na base maintenace (generalka) alebo na line maintenance to je prevádzka...
  na sovieckych lietadlach ti stacil jeden stand a menil si len kable a urobil si zaklad potom boli specialne standy ne preskusavanie celkov easy
  moderne lietadla to tak nemaju pretoze subdodavatelia
  rockvell collins general electrics atd ma vlastne bedne vlstne standy vlstne kable
  nahravas 4 databazy potrebujes 4 rozne media...
  subdodavatelia sa snazia usetrit tak pouzivaju suciastky vyrobene v azii alebo mexiku(klimatizacia)
  priklad Snecma FR pouzili defektne vstrekovače do motorov cfm 56 tym padom neroztrekovali poriadne kerosin a vznikali kvapôčky (detonačne horenie) spalovacie komory prehorene a praskliny motory dole...
  to su problemy ktore sa objavuju coraz castejsie pretoze firmy co vyrabaju celky nemozu zohnat kvalifikovanych pracovnikov a coraz castejsie prichadzaju diely nekvalitne a nefunkčné
  737 MAX čo padol v azii ma velke problemy my mame 8 lietadiel tohto typu a uz 5 z nich malo vazne problemy ktore sme riesili s boeingom priamo
  v priemere stali na zemi 4 tyzdne kym sme prisli na pricinu... a boeing sa hra ze je vsetko v pohode :D
  general dynamics
  lockheed
  bell to vsetko su firmy s ktorými su len problémi
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:44 29.11.2018

  fenri: nevím co je tak těžké na pochopení, že se v průběhu testování dost věcí změnila, poruchové komponenty nahrazeny atd. Depa nebyla dostatečně zafinancovaná, stroje čekají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: nevím co je tak těžké na pochopení, že se v průběhu testování dost věcí změnila, poruchové komponenty nahrazeny atd. Depa nebyla dostatečně zafinancovaná, stroje čekají dlouho na konkretní díl atd. A obecně a hlavně v době škrtů nebývá priorita zafinancovat náhradní díly (ale zaměřit se na nakup co největšího množství strojů, takhle to bohužel funguje) v adekvátním množství a starší stroje-čekající na modernizaci tím trpí ještě víc.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:38 29.11.2018

  KóĎa

  "A dneska se nic v podstatě neopravuje, jenom se mění... "


  Vo všeobecnosti je to tak. A ja to robím v práci tiež : ). Príčina je jednoduchá. Cena práce ide rýchlo hore ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KóĎa

  "A dneska se nic v podstatě neopravuje, jenom se mění... "


  Vo všeobecnosti je to tak. A ja to robím v práci tiež : ). Príčina je jednoduchá. Cena práce ide rýchlo hore a ak je nutné niečo opraviť, tak je nutné to demontovať, analyzovať, preskúšať či premerať nejaké komponenty a zrazu človek zistí, že za cenu demontáže môže kúpiť nový náhradný kus.

  Samozrejme neplatí to všade, ale pri kadejakých pohonoch, armatúrach, čerpadlách to platí a je naozaj dobré si zvážiť či sa niečo oplatí vôbec opravovať. Okrem toho je problém s kapacitami dodávateľov a niekedy je lepšie objednať nový stroj ako zháňať firmu čo má ľudí na opravy .... dnes totálny problém.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  22:37 29.11.2018

  2 jirosi

  ale víš co, jestli na to máš, jdi do čínského sráče Geely XC90 T8, ty statistiko :-))))
  Jak miluju Volvo, tak nenávidím žlutý huby za to, jak jednu z nejprestižnějších ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 jirosi

  ale víš co, jestli na to máš, jdi do čínského sráče Geely XC90 T8, ty statistiko :-))))
  Jak miluju Volvo, tak nenávidím žlutý huby za to, jak jednu z nejprestižnějších evropských značek posílají pomalu ale jistě do hrobu. Vykradou know-how a hodí Volvo ze skály, patriotismus u nich nehrozí. Volvo je mrtvé, ať žije Geely, blbe
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:30 29.11.2018

  pokud ta bezúdržbovost byla na mě... zase kontext... cernakus napsal: "F-16/F-15 .... kvantitou a vytvrdlostí vůči válečným podmínkám pátou generaci zcela zastíní"

  Já F-35 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pokud ta bezúdržbovost byla na mě... zase kontext... cernakus napsal: "F-16/F-15 .... kvantitou a vytvrdlostí vůči válečným podmínkám pátou generaci zcela zastíní"

  Já F-35 srovnával s F-16, což jistě není bezúdržbový stroj, stejně jako Grypen a jakákoliv jiná stíhačka... F-35 ale nevyžaduje klimatizovaný hangár a speciální zázemí...

  K tomu cernakusove scenaři, je zde např článek co cvičí USMC v případě ohrožení letišť v asii čínskými balistickými raketami...

  https://www.businessinsider.co...

  Přezbrojení a natankování mimo letiště

  A obdobné operace nejsou specialita jen F-35, ale u všech strojů se trénuje rozptýlení na jakékoliv použitelné letištní plochy... kterých je dost.

  Většina stíhačů dokáže generovat surge sorties, tzv že mají zvýšené operační tempo, kdy zvládnou několik sorties za sebou, než vyžadují běžnou údržbu.

  demostrovano
  F-35A 3,5 sorties
  F-35C 3,9 sorties
  F-35B 5,5 sorties
  *každý typ/služba má rozdílné trvaní sorties a požadavky na ně...

  USMC plánuje provozovat stroje z provizorních základen delší dobu, ale asi tu bude vždy možnost stroj otočit se na LHD...

  Ostatním složkám stačí provozovat stroje jen pár dní (a naprostá většina toho stejně bude z menších letišť), než se zřídí záložní místa se zázemím...

  Nic z toho není záležitost unikatní pro F-35,Gripen atd..

  ----
  A zima... stroje prošli klimatickými testy a jsou nasazené na Aljašce

  The Lightning II was put through major weather -- the lab can do everything but lightning strikes and tornadoes -- such as wind, solar radiation, fog, humidity, rain intrusion/ingestion, freezing rain, icing cloud, icing build-up, vortex icing and snow, said Friedman.

  It handled temperatures ranging from 120 degrees Fahrenheit to -40 degrees.

  https://www.f35.com/in-depth/d...
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  22:28 29.11.2018

  2 Kóďa, Dusan

  nebudete tomu věřit, ale červenám se. Při psaní se mi to zmotalo dohromady. Označení sssr/ruských letadel mrskám jak baťa cvičky a pak to takhle dojebu.

  2 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Kóďa, Dusan

  nebudete tomu věřit, ale červenám se. Při psaní se mi to zmotalo dohromady. Označení sssr/ruských letadel mrskám jak baťa cvičky a pak to takhle dojebu.

  2 Jirosi

  opět meleš totální ho*na, že mě to u tebe nepřekvapuje. 3 roky jsem dělal správu autoprovu pro Pfizer, teď mimojiné 4 roky v bleděmodrém to samé pro MZe.
  Musím potvrdit Cernakusovu myšlenku. Dnešní auta stojí za vyliž kočku. Kam se poděly nesmrtelné XC90 V8? novej čínskej bazmek od Geely je výsměch, zavolej si do Volva, jak ty sráče odcházejí co po 2 letech, ale po 20 000km, po 3. reklamaci automaticky jiný vůz. Tyhle šmejdy tak na dva roky a rychle se toho zbavit, v žádném případě nehrozí, že to po letech předáš synovi jako daily car. Skoda, VW je na tom o něco lépe, ale i ty jsou ve srovnání s obdobím před rokem 2010 (a spíše 2004) o dost příček dole. O leteckém průmyslu mnoho nevím, z automobilového mám podkladů dost. Raději do své MY 2007 V70II T5 s komponentama od do88 narvu dalších 400 000 na servisech, než abych si koupil dnešní bazmek....

  Ty kluku vůbec nevíš, co žvaníš
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  22:25 29.11.2018

  Jirosi: já bych ti přál slyšet názor našeho garážmistra, který kontinuálně u jedné firmy spravuje cca 20 let flotilu nákladního vozidel jedné značky... A dneska se nic v podstatě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: já bych ti přál slyšet názor našeho garážmistra, který kontinuálně u jedné firmy spravuje cca 20 let flotilu nákladního vozidel jedné značky... A dneska se nic v podstatě neopravuje, jenom se mění...

  "spravuje" - od slova správce
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  22:11 29.11.2018

  Cenrakus:"Ale platí to samozřejmě i obecně. Kdo z vás má REÁLNÉ zkušenosti z REÁLNÉHO provozu složitějších technických celků, musí mít zkušenosti podobné mým nebo má naprosto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cenrakus:"Ale platí to samozřejmě i obecně. Kdo z vás má REÁLNÉ zkušenosti z REÁLNÉHO provozu složitějších technických celků, musí mít zkušenosti podobné mým nebo má naprosto unikátní zkušenost, kterou nemá 99,999999% techniků na celém světě."

  V každém servisu si myslí, že novější technika je ta nejporuchovější na světe a má to nejsložitější opravování.

  A pak je tu statistika, všech vyrobených kusů, jimi najetého počtu km vs těch poruchových.....

  Jasně, to už není cool někde vytahovat co?
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  22:03 29.11.2018

  pánové optimisti, povinně přečíst příspěvek pana

  kosa2668
  Datum: 29.11.2018
  Čas: 21:18

  Aby to nezapadlo. Oproti mně, popisuje dojmy přímo od fochu, o kterém tu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pánové optimisti, povinně přečíst příspěvek pana

  kosa2668
  Datum: 29.11.2018
  Čas: 21:18

  Aby to nezapadlo. Oproti mně, popisuje dojmy přímo od fochu, o kterém tu kecáme.

  Ale platí to samozřejmě i obecně. Kdo z vás má REÁLNÉ zkušenosti z REÁLNÉHO provozu složitějších technických celků, musí mít zkušenosti podobné mým nebo má naprosto unikátní zkušenost, kterou nemá 99,999999% techniků na celém světě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  21:57 29.11.2018

  fenri
  "Řekl bych, že o servisovatelnosti ruských letadel tady nemáme nikdo žádné informace. Snad jen to nasazení v Syrii, které nebude odpovídat realitě u řadových jednotek v týlu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  "Řekl bych, že o servisovatelnosti ruských letadel tady nemáme nikdo žádné informace. Snad jen to nasazení v Syrii, které nebude odpovídat realitě u řadových jednotek v týlu (jako neodpovídá ani u západní techniky - na mise prostě jde vždy to lepší) a tam vidíme, že jak staré, tak nové ruské mašiny dávají drsný zápřah velmi dobře. Nakolik je to relevantní je věcí akademického plácání na roky. Každopádně článkův předpoklad, že ruská letadlo jsou spolehlivá a konto toho, že málo létají je zjevně vyvracen praxí."

  Ok, muzi ti dat velmi jedoduchou otazku - kdyby CELE ruske letectvo litalo daleko vic hodin nez lita ted, melo by celkovou bojeschopnost letadel vetsi, mensi, stejnou ?
  To ze pri castejsim naletu musis letadla casteji servisovat snad nepopres, a po dobu servisu neni proste bojeschopne.

  A presne o tom byl jeho puvodni koment. Ne o tom, ze ruske letouny nedokazi "dopstavat do tela".
  A to, jak dlouho dokazi dostavat do tela idelane dmonstuje to, jak casto (nebo malo) mas rotaci novych letadel za stare, vyetane, vyzadujici dlouhodobou urzbu, jake je v syrii nemozna.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:54 29.11.2018

  Danny - omluva, blbě jsem to asi četl.
  Máte nějaké info o tom, že stroje ze Syrie šly rovnou do šrotu? Já si myslím, že to tak (v řadě případů) nebylo:
  1.) Řada letounů (tuším ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Danny - omluva, blbě jsem to asi četl.
  Máte nějaké info o tom, že stroje ze Syrie šly rovnou do šrotu? Já si myslím, že to tak (v řadě případů) nebylo:
  1.) Řada letounů (tuším hlavně z rodiny Su-24) se v Syrii objevila vícekrát, dostaly více turnusů
  2.) Pochybuji, že by vyřadili nové Su-35, 34, 30? Info?
  3.) Možná se tam dolétaly některé staré Su-25 a Su-24 (to by mim přišlo jako racionální). Ale zase je to v rozporu s Článkovou teorií o vybraných a vymazelých kouscích v Syrii.

  Pilot: v pohodě, stane se.

  Shania: "50% dostupnost u F-35 je na celou flotilu, většina jich je u výcvikových letek a jsou to starší stroje s nižší spolehlivostí a nedostatkem náhradních dílů. "
  -šmarjá, pokud jsou už F-35 staré a s nižší spolehlivostí, tak co pak teprve Su-24, Su-25, Tu-160, Tu-22M..... ty věcy by už ani neměly vzlétnout, jsou-li už i F-35 starší a méně spolehlivé.


  Czertik: "Prave ze se podari, a to dlouhodobe (do doby dokud se nepodari nepriteli toletiste vyradit z provozu). "
  -ehm, takže v míru a na základnách reálně mají 50%, ale ze silnici jim to půjde lépe? Nějak to drhne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  21:41 29.11.2018

  gagnut
  no tak ten tvuj priklas s elektronikou v f-35 a novem boingu co spadl v indonesii je dost mimo.
  Nebo se snad pletu v tom ze indoneske airlinky byly na blaclistu litani do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gagnut
  no tak ten tvuj priklas s elektronikou v f-35 a novem boingu co spadl v indonesii je dost mimo.
  Nebo se snad pletu v tom ze indoneske airlinky byly na blaclistu litani do evropy, protoze v kvalite udrzby zrovna nebyly jaksi na vysi ?
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  21:34 29.11.2018

  tak druhý :-/

  tak druhý :-/

 • KóĎA
  21:33 29.11.2018

  raziel87: jenom technická, Foxbat je kódové označení NATO pro MIG-25, ten už snad v ruských silách zaveden není. MIG -31 má kódovém označení Foxhound ;-)

  raziel87: jenom technická, Foxbat je kódové označení NATO pro MIG-25, ten už snad v ruských silách zaveden není. MIG -31 má kódovém označení Foxhound ;-)

 • Czertik
  21:33 29.11.2018

  danny
  "Jinak tvou skepsi k moderním udelatkum, co vlastně ani nepotřebují obsluhu, plně chápu. Vždy mě znovu překvapí výkřik poslední techniky narvany elektronikou a pak najdeš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny
  "Jinak tvou skepsi k moderním udelatkum, co vlastně ani nepotřebují obsluhu, plně chápu. Vždy mě znovu překvapí výkřik poslední techniky narvany elektronikou a pak najdeš klíčovou komponentu přichycenou obyčejnými samoreznymi vruty do plastu a podobná zvěrstva. A servisaci, co umí akorát přehrát software a zkoušejí tak řešit i prasklou žárovku, to je vůbec výživné."

  Jo, taky sem zazil podobne "experty". Holt asi cekaji ze jim nova verze sw rekne "its not bug, it is feature".
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:32 29.11.2018

  stronger.p

  Vzhľadom na to, že ako zdroj bol uvedený "lokálny zdroj" tak beriem výhradu, že ide o neoverenú správu, lebo dôvod, že by Egypt nakupoval AH-64E pre nespoľahlivosť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stronger.p

  Vzhľadom na to, že ako zdroj bol uvedený "lokálny zdroj" tak beriem výhradu, že ide o neoverenú správu, lebo dôvod, že by Egypt nakupoval AH-64E pre nespoľahlivosť Ka-52 som inde nenašiel ...

  Na druhej strane ani militarybox nezdrojuje to "vyvrátenie" a hlavne predstava, že oficiálna delegácia prezidenta-diktátora by zistila od personálu nejaké vážne nedostatky novej techniky mi pripadá úplne absurdná .... to sa jednoducho nestáva ... bez ohľadu na to aký je reálny stav. Skrátka oficiálna návšteva bola úspešná ... ako obyčajne : )

  raziel87

  Na úvod - MiG-31 je v kóde nato "Foxhound", "Foxbat" bol predchodca MiG-25.

  Nerozporujem absolútne počty .... hovoríme o strojoch v službe ... okrem nich je minimálne taký istý počet v rezerve a je možné, že Rusko navýši počty operačných strojov.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  21:24 29.11.2018

  cernakus
  "To, jak jednoduché je udržovat stroje páté generace nám trochu napovídí prostý fakt, že u obou mají USAF vážné potíže udržet jich dostatečné procento v provozu a to je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus
  "To, jak jednoduché je udržovat stroje páté generace nám trochu napovídí prostý fakt, že u obou mají USAF vážné potíže udržet jich dostatečné procento v provozu a to je prosím pěkně MÍR. Nedělej si iluze, že válkou by se to procento zlepšilo"

  A muzes nam rict jake ze to % je bojeschopne pro jednotlive letouny rf ? nebo ty udaje nezverejnuji ? Pokud ne, proc ne ?
  Amici je nemaji problem zverejnit.
  Skrýt celý příspěvek

 • kosa2668
  21:18 29.11.2018

  no prvý koment sa mi nepodarilo nahrať
  zo skusenosti leteckeho mechanika :D
  za ten výrok o bezudržbovosti by vám kolegovia nastrielali :D
  elektronika-
  zima nefunguje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  no prvý koment sa mi nepodarilo nahrať
  zo skusenosti leteckeho mechanika :D
  za ten výrok o bezudržbovosti by vám kolegovia nastrielali :D
  elektronika-
  zima nefunguje to(vybrat elektronicke bedne a odniest do vykurenej miestnosti inak nepoletis nikam) na to je expert Airbus a Embraer...teplo prehrieva sa system a blbne to musi sa lietadlo klimatizovat...
  nedokazes a ani nesmies to opravovat svojpomocne avionicke celky vsetko sa posiela do shopu niekde kde na to maju vybavenie a dokazu to urobit a aj tak vam poslu spat bednu ktora nefunguje :D lebo America nigga engineer
  fly-by-wire strasne u zapadných lietadiel je to tak zatrepane v konstrukcii ze sa k tomu nedostanes vobec lebo ratali s tym ze sa to nepokazi.. chyba diagnostika ta navedie kde to moze byt ale potom nasleduje menenie komponentov merania a mega nastavovani praca tak pre 2 ludi na 19 hodin minimalne
  konstrukcia a limity na material su extremne male...
  raz mi spadol skrutkovac od smerovky na stabilizator a dent jak hovado samozrejme mimo limit... zaplata mega prace rtg inspekcia a schvalenie od výrobcu Embraer
  lietadlo preleti krupobitim a nasleduje fakt nakladna oprava alebo srotovanie pretoze oprava je nerentabilna...
  nove lietadlo emb 195 nalietane nic a musel sa menit nosnik a rebro lebo konstrukcia je na limite a praskol to!!!
  na doplnanie hydrauliky potrebujete hydraulicky vozik velky ako krava Airbus Emb Fokker boeing ma rucnu pumpicku a na antonove alebo il otvoris bandu hydraulicku a nalejes vedrom!!!
  nejake operovanie mimo zazemia je iba vlhký sen generalov
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  21:14 29.11.2018

  cernakus
  "jenže tím se dostáváme k meritu věci. Z nějakého lokálního letiště nebo dálnice se ti F-22 a F-35 dlouho provozuschopné udržet nepodaří. "

  Prave ze se podari, a to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus
  "jenže tím se dostáváme k meritu věci. Z nějakého lokálního letiště nebo dálnice se ti F-22 a F-35 dlouho provozuschopné udržet nepodaří. "

  Prave ze se podari, a to dlouhodobe (do doby dokud se nepodari nepriteli toletiste vyradit z provozu).

  ¨Je o tom skvely clanek buildinh back expeditionary force (nebo tak nejak) - kde se pise o tom, ze amici uz v dobe misru si za nemale nakaldy postavi prefabrokovane letise, ktere jde bez problemu nalozit do jejich startegickych transportnich letadel ( a ty umi pristavat na polnackach) .

  Jo, je to drahe, ale rozumne, nejen ze to umozni rychle - behem par dni - postavit plne funkci, plnohodnotne letsite, ale az akce skonci, tak letiste zbalit a odvezt zpatky.
  V pripade tehle "recyklace" mas hlavne naklady u toho letite na dopravu tam a zpet + montaz/demontaz.
  narozdil od daleko vetsi na rozsireni/spraveni klasickehoi letiste v miste pusobeni.
  cenu na vybudovani nepocitam.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  20:05 29.11.2018

  2 Dusan

  no dobrá, ale snad nebudete tvrdit, že Foxbaty skončily po pádu SSSR v postsovětských státech. Vím jen o Kazachstánu, kde byly nejstarší Iz.1.
  v počtu max 40-50 ks. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Dusan

  no dobrá, ale snad nebudete tvrdit, že Foxbaty skončily po pádu SSSR v postsovětských státech. Vím jen o Kazachstánu, kde byly nejstarší Iz.1.
  v počtu max 40-50 ks.

  V žádném případě nechci tvrdit, že má tím pádem Rusko +- 450 Mig-31,
  ale napsal jste to dost zavádějícím způsobem ;) shodneme se, že je valná
  většina dávno na onom světě, ale rozhodně rozporuji vaše tvrzení, že rusům zůstalo
  posledních 90 Foxbatů. Číslo bude vyšší
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  18:31 29.11.2018

  infi: podle toho co řekl pilot na TAILHOOKu, tak AIM-9 stroj zasahla, ale neexplodovala, protože byla vypalená pod min. vzdáleností.

  Nicméně, i kdyby selhala, tak to nepoukazuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  infi: podle toho co řekl pilot na TAILHOOKu, tak AIM-9 stroj zasahla, ale neexplodovala, protože byla vypalená pod min. vzdáleností.

  Nicméně, i kdyby selhala, tak to nepoukazuje naprosto na nic. Vždycky je určité % munice co selže, je vypáleno mimo jejich obálku atd...

  ---
  50% dostupnost u F-35 je na celou flotilu, většina jich je u výcvikových letek a jsou to starší stroje s nižší spolehlivostí a nedostatkem náhradních dílů.

  Bojové letky mají dostupnost 70-90%

  Uvidíme v příštích letech, když bude většina v 3F konfiguraci.

  Dostupnost taky nedávno monstroval nedávný sloní pochod.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  17:49 29.11.2018

  Pokud chcete porovnávat schopnosti západních strojů fungovat. Tak tu máte USA NAVY a jejich v podstatě neustálé bojové nasazeni od roku 2001.

  Vždy mně pobaví ty kecy o tom, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud chcete porovnávat schopnosti západních strojů fungovat. Tak tu máte USA NAVY a jejich v podstatě neustálé bojové nasazeni od roku 2001.

  Vždy mně pobaví ty kecy o tom, že na "východní" technice provedete opravdu bez náhradních dílů. Tomu se říká údržba. Proto existují bez údržbové systémy, aby se nemusela před každým spuštěním utahovat spousta matek, atd.

  Neoperují ty F-22/F-35 co se nedají nikde nasadit a dlouho provozovat i nad Syrii?

  Pokud USA má svoje zdroje roztahané po celém světě. Zajímavé, že největší stát světa je má vždy v té oblasti, kde se zrovna útočí překvapivě na něj.
  Tenhle stav bývá výsledkem spíše plánovaného útoku, na cizí stát než obrany.

  Nasazení Tu 160/Ch-102, je takové to klasické máme přece atom..
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  16:10 29.11.2018

  dusan

  V dnes vyšlém článku na Militaryboxu se píše:

  Podle portálu defence-blog Egypt objednal nové AH-64 z důvodu potíží s ruskými vrtulníky Ka-52 Alligator, které začíná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan

  V dnes vyšlém článku na Militaryboxu se píše:

  Podle portálu defence-blog Egypt objednal nové AH-64 z důvodu potíží s ruskými vrtulníky Ka-52 Alligator, které začíná dostávat na základě smlouvy uzavřené s Ruskem v roce 2015. Motory ruských vrtulníků údajně při vysokých okolních teplotách ztrácejí hodně na výkonu a některé elektronické systémy vrtulníků trpí poruchami. Tato tvrzení jsou v rozporu s nedávným hodnocením Ka-52 piloty a operátory při návštěvě egyptského prezidenta u jednotky vyzbrojené těmito stroji. Poněkud pravděpodobnějším zdůvodněním dalšího nákupu AH-64 je prosté doplnění stavů vrtulníků u jednotek působících na Sinaji, které v některých případech působí koordinovaně s izraelskými jednotkami vyzbrojenými taktéž vrtulníky AH-64.

  Více zde: https://www.militarybox.cz/new...

  Někdy může být skutečnost zcela jiná, než si přejete
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  15:58 29.11.2018

  dusan
  A máte aj údaje o tom, že by rušili nákup kamovov? Alebo máte nejaké informácie o ich poruchovosti? Ja som našiel len informáciu o nákupe 10 apačov k tým asi 40, ktoré už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan
  A máte aj údaje o tom, že by rušili nákup kamovov? Alebo máte nejaké informácie o ich poruchovosti? Ja som našiel len informáciu o nákupe 10 apačov k tým asi 40, ktoré už prevádzkujú. V texte ktorý ste postli to autor spojil s nejakými všeobecnými náznakmi že je to kvoli nespolahlivosti ruských. Ale nie je tam nič o tom, že by ich mali nahradiť alebo bol ich nákup zrušený. A pokiaľ viem tak kamovy nakupujú v rámci sútaže pre námorníctvo, v ktorom sútažil s Tigrom.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:29 29.11.2018

  gangut

  Má to totálnu logiku : )

  Treba však vedieť, že Egypt nakupuje nie len námorné Ka-50K pre Mistraly, ale i "normálne" Ka-52 pre armádu ....

  raziel87

  Hocijaká ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gangut

  Má to totálnu logiku : )

  Treba však vedieť, že Egypt nakupuje nie len námorné Ka-50K pre Mistraly, ale i "normálne" Ka-52 pre armádu ....

  raziel87

  Hocijaká publikácia z roku 2016 čerpá počty maximálne z roku 2015 a v posledných rokoch ruské letectvo rýchlo prezbrojuje. MiG-y 29 (9.12, 9.13) už neslúžia u bojových útvarov v Rusku - už ho má len ruský kontigent v Arménsku a ten sa ich zbavuje a mení za MiG-y 29SMT.

  Tie počty vyrobených strojov budú OK, ale značná časť techniky ostala v nástupníckych štátoch ZSSR mimo Ruska, časť bola odpredaná a časť už vyradená.

  https://ru.wikipedia.org/wiki/...

  Myslím, že tieto čísla sedia celkom dosť .... len ten "nestíhací" MiG-31K mi pripadá skôr ako plán než skutočnosť ...
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  14:30 29.11.2018

  2 Dusan

  jste si jistý těmi vámi udávanými počty? nevím, ptám se. Pro zajímavost jsem si otevřel. Ruské vzdušné síly (tuhle knihu doporučuju!) z roku 2016 a tam je "krapet" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Dusan

  jste si jistý těmi vámi udávanými počty? nevím, ptám se. Pro zajímavost jsem si otevřel. Ruské vzdušné síly (tuhle knihu doporučuju!) z roku 2016 a tam je "krapet" jinak.

  MIg-31 byl vyroben (když sečteme všechny verze a protoypy) v počtu 519 strojů
  349 x Mig-31 (iz.01)
  101 x Mig-31 (iz.DZ)
  69x Mig-31 B/BS

  Dále samozřejmě docházelo k přestavbám starých iz.01 na modernizované BM/BSM, kde je počet operačních strojů udáván myslím okolo 90-100ks a dále stále létají i DZ/B/BS v počtu dalších cca 100ks (většinou se ale jedná o úloženky)

  Co se týče starých Migů-29 SMT tak jen těch bylo VMF dodánho mezi lety 2008-2015 44ks. nechci teď sčítat všechny verze od 9.12 až po 9.18, ale určitě se dostaneme na mnohem vyšší číslo než Vámi udávaný počet cca 100ks. Kolik jich je v dnešní době letuschopných, netuším.

  Dále se v knize udává, že Su-27/Su-30/Su-34/Su-35 bylo dohromady vyrobeno
  1 289ks. Nejvíc připadá na stařičké Su-27 P, tam jsme asi na 600ks, další velký počet připadá na Su-27 UB (dalších 186ks)

  Z novějších máme 121 x Su-34....a dál už mě nebaví psát a počítat.

  Mnou uvedená data jsou k roku 2016. Hodně strojů bylo mezitím sešrotováno, popřípadě jsou ve stavu, kdy je lepší je rovnou hodit ze skály :-D ale co jsem teď v rychlosti koukal na ruslet, myslím, že tebou uvedené počty nejsou tak úplně správné
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  13:27 29.11.2018

  dusan
  Ale iste, defence blog. Takže Egyptania nakupujú dalších desať apačov aby nahradili ruské kamovy, ktoré kupovali len kvoli akvizícii rusifikovaných Mistralov. Má to logiku.

  dusan
  Ale iste, defence blog. Takže Egyptania nakupujú dalších desať apačov aby nahradili ruské kamovy, ktoré kupovali len kvoli akvizícii rusifikovaných Mistralov. Má to logiku.

 • Pilot
  13:27 29.11.2018

  Fenri
  Omluva, má chyba. S tím přirovnáním k Mondeu přišel cermakus, nikoliv ty.

  Fenri
  Omluva, má chyba. S tím přirovnáním k Mondeu přišel cermakus, nikoliv ty.

 • dusan
  13:07 29.11.2018

  Ešte aktuálna správa o spoľahlivosti do diskusie Rusko vs ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ešte aktuálna správa o spoľahlivosti do diskusie Rusko vs USA:

  https://defence-blog.com/news/...
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  12:57 29.11.2018

  fenri: to jsme se nějak špatně pochopili, já právě na bezúdržbový provoz čehokoli, co lítá, jezdí nebo jakkoli se hejbe zajištěné přidáním pár drátků a křemíku moc nevěřím. A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: to jsme se nějak špatně pochopili, já právě na bezúdržbový provoz čehokoli, co lítá, jezdí nebo jakkoli se hejbe zajištěné přidáním pár drátků a křemíku moc nevěřím. A švédskou létající chřipku jsem akceptoval jako velmi speciální případ, ale pouze proto, že je od začátku konstruována na provoz z malých letišť a snadnou údržbu. Servisní (a taky business) model amerických produktů je postaven trošku jinak.

  Jinak v té Sýrii si několik strojů odlétalo celou životnost a pak šly rovnou do šrotu. Takže si nedovedu představit lepší důkaz robustnosti konstrukce a snadného servisu.
  Skrýt celý příspěvek

 • infi
  12:42 29.11.2018

  omluva za preklepy
  *amraam

  omluva za preklepy
  *amraam

 • infi
  12:41 29.11.2018

  stronger.p:
  Mate pravdu, jednalo se o drivejsi sestrel SU-22, kde AIM9x minul a nasledoval sestrel ARAAMem 120.

  Ten turecky sestrel toho chudak je docela nejasny, co se tyce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stronger.p:
  Mate pravdu, jednalo se o drivejsi sestrel SU-22, kde AIM9x minul a nasledoval sestrel ARAAMem 120.

  Ten turecky sestrel toho chudak je docela nejasny, co se tyce poctu a typu pouzite munice.

  Na podstate myslenky to nic nemeni :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  12:29 29.11.2018

  @infi
  Zřejmě myslíte sestřel syrského letounu SU-22M4. První raketu "zarušil" z výmetnice klamných cílů, druhá mu byla osudná

  @infi
  Zřejmě myslíte sestřel syrského letounu SU-22M4. První raketu "zarušil" z výmetnice klamných cílů, druhá mu byla osudná

 • infi
  12:20 29.11.2018

  Rad bych pripomnel, ze AIM9X vypalena z turecke F16 nedokazala ze 7mi kilometru trefit nic netusici SU24 ktere si tam poklidu krouzilo nad hadrarema.

  Takze jestli AIM9x nedokaze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rad bych pripomnel, ze AIM9X vypalena z turecke F16 nedokazala ze 7mi kilometru trefit nic netusici SU24 ktere si tam poklidu krouzilo nad hadrarema.

  Takze jestli AIM9x nedokaze trefit cil letici 700km/h, bez zadneho ruseni, mam vazne pochybnosti o super-schopnostech AA strel ve vybave NATO, ale treba na f16net foru pisou neco jineho :)
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:16 29.11.2018

  Pilot: pokud chcete soudit bojeschopnost současných ruských letadel podle starého Mondea, tak je to váš boj. Osobně si myslím, že zcela mimo mísu.

  Řekl bych, že o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pilot: pokud chcete soudit bojeschopnost současných ruských letadel podle starého Mondea, tak je to váš boj. Osobně si myslím, že zcela mimo mísu.

  Řekl bych, že o servisovatelnosti ruských letadel tady nemáme nikdo žádné informace. Snad jen to nasazení v Syrii, které nebude odpovídat realitě u řadových jednotek v týlu (jako neodpovídá ani u západní techniky - na mise prostě jde vždy to lepší) a tam vidíme, že jak staré, tak nové ruské mašiny dávají drsný zápřah velmi dobře. Nakolik je to relevantní je věcí akademického plácání na roky. Každopádně článkův předpoklad, že ruská letadlo jsou spolehlivá a konto toho, že málo létají je zjevně vyvracen praxí.

  Článek, který sice nepopisuje přesně to, o čem je řeč, ale přecijen bude relevantnější, než povídání si o autíčkách:
  https://www.tyden.cz/rubriky/d...
  Skrýt celý příspěvek

 • Pilot
  12:05 29.11.2018

  Clanek:
  "Na jednu stranu tady pod kazdym druhym clankem cteme jak Ruske stroje vlastne za zapadnimi v nicem nezaostavaji, taky pouzivaji kompozity, taky maji vysoce sofistikovane, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek:
  "Na jednu stranu tady pod kazdym druhym clankem cteme jak Ruske stroje vlastne za zapadnimi v nicem nezaostavaji, taky pouzivaji kompozity, taky maji vysoce sofistikovane, ..."

  Tleskám, velmi trefná poznámka. Opravdu si i já uvědomuji, že celou dobu se řešila "přetechnizovanost" US moderních strojů, přičemž sůčka 30, 34, 35 sice "nejsou až tak přetechnizovaná", ovšem náročnost na servis bude asi podobná. Navíc v ruských podmínkách, ,mám takový pocit, že to bude pro ruské mechaniky mnohem náročnější, než pro US mechaniky s americkým zázemím.

  Fenri:
  Vraťme se k přirovnání s tím starým Mondeem. Asi je pravda, že náročnosti ůdržby byla relativně nižší. Ale hlavně v tom, že nebylo třeba tolika špičkových zařízení a nástrojů jako u Mondea poslední generace. Ovšem když si představím, v jakém stavu jsem vídal tu "starou dobrou nenáročnou techniku" a jak často se tato nenáročná technika vracela do servisu, pak musím konstatovat, že ač nákladnější, tak údržba moderních strojů je daleko efektivnější.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  11:18 29.11.2018

  Cela zdejsi diskuse byla o porovnavani. Rada komentujicich zde tvrdila, ze Ruske letadla na servis jednoduchsi maji vetsi sanci na provozuschopnost za skutecnych bojovych podminek. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cela zdejsi diskuse byla o porovnavani. Rada komentujicich zde tvrdila, ze Ruske letadla na servis jednoduchsi maji vetsi sanci na provozuschopnost za skutecnych bojovych podminek. Na to jsem ja reagoval, ne konkretne a jenom na vas, zpochybnujic onu legendarni jednoduchost MODERNI ruske vojenske techniky. Na coz jste se zapojil vy a sel na to "od lesa" s "dukazem" toho, ze to Ruske stroje zvladaji viz jejich stace v Syrii. Nebudu se ted bavit o cele tricitce toho co Rusko v Syrii melo a ma, ani zdaleka vsechno z toho bych nenazval modernim (na coz treba borci z tureckem sestreleneho Su-24 doplatili) jak i sam pisete, ale v predmetu predesle debaty ta vase vsuvka nerozsekava ani jednim ani druhym smerem, a o tom byl muj druhy koment. Na to vase "od lesa" jsem tedy reagoval jen podobne "chytre".

  To vase zpochybneni tedy i nadale beru za takove jalove, na tech par kusech mozna vyberove techniky jsme VE VZTAHU K ZAPADNI TECHNICE CELKOVE, k tomu k cemu se tu neustale porovnavala, nedokazali zhola nic.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:55 29.11.2018

  Clanek: zkuste se prosím zaměřit na to, co píši, když se mnou polemizujete. A ne na to, co by se vám hodilo, abych psal. Kde zatraceně TVRDÍM, že by nedaly Raptory či lightningy? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: zkuste se prosím zaměřit na to, co píši, když se mnou polemizujete. A ne na to, co by se vám hodilo, abych psal. Kde zatraceně TVRDÍM, že by nedaly Raptory či lightningy?
  Já jen zpochybňuji to, že by ruská letadla byla rozumně servisovatelná a měla slušnou bojeschopnost díky tomu, že létají málo, jak tvrdíte.

  Navíc nejde o 4 kousky Súček a pokud jste něco málo sledoval, tak to dobře. Víte. V Hjemimu bázuje a létá víc bojových stojů, než má letectvo leckteré středoevropské země. Bavíme se o balíku cca 20-30 strojů, co zvládaly po několik měsíců ostrý bojový provoz. Nebavíme se o 4 strojích.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  10:46 29.11.2018

  Porovnavat 4 vybrane kousky sucek (treba prioritne v 100% stavu) se stavem komplet letectva snad nelze... ? Nebo jinak, je nekde psano, ze by podobne tempo 4-5 letu denne po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Porovnavat 4 vybrane kousky sucek (treba prioritne v 100% stavu) se stavem komplet letectva snad nelze... ? Nebo jinak, je nekde psano, ze by podobne tempo 4-5 letu denne po nejakou ohranicenou dobu (stejne dlouhou) nezvladlo i vybrane kvarteto 4 raptoru nebo 4 lightningu? Dokud se to nezkusi nemuzeme tvrdit ani ze jo, ani ze ne.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:08 29.11.2018

  Clanek: no, jenže třeba v Syrii jela Sůčka (ať již veteráni jako Su-24 a Su-25, či nové 30,34,35) po docela dlouhou dobu v režimu 4-5 bojových letů denně. V prašném prostředí, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: no, jenže třeba v Syrii jela Sůčka (ať již veteráni jako Su-24 a Su-25, či nové 30,34,35) po docela dlouhou dobu v režimu 4-5 bojových letů denně. V prašném prostředí, hodně podvěšené a na plný kotel ze startu rovnou nastoupat. A to operační tempo dávaly dlouho. A na druhou stranu třeba v Afghanistnu se Tigry provozuschopností zas tak moc nepředvedly.

  Nehledě na detail, že někdo tu vysvětloval, že je jedno, když Rusové mají dobrý poměr cena/výkon a své schopnosti a vývoj dávají levně, kdy Amerika má peněz neomezeně. A najednou nemají na notebook a multitool :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  09:51 29.11.2018

  Na jednu stranu tady pod kazdym druhym clankem cteme jak Ruske stroje vlastne za zapadnimi v nicem nezaostavaji, taky pouzivaji kompozity, taky maji vysoce sofistikovane, trvacne a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na jednu stranu tady pod kazdym druhym clankem cteme jak Ruske stroje vlastne za zapadnimi v nicem nezaostavaji, taky pouzivaji kompozity, taky maji vysoce sofistikovane, trvacne a nezerouci motory, taky maji extra vyspelou a schopnou avioniku a spickove senzorove vybaveni to zapadni dokonce prekonavajici atd. a na druhou stranu mame verit pohadkam o tom jak bude zapad se svymi super extra na udrzbu narocnymi a pretechnizovanymi stroji v pripade konfliktu brzo na holickach a tahat z pouste F-16, zatimco Rus bude sve stroje drzet ve vzduchu pomoci kladiva a sroubovaku. Nejak nevim ktere casti toho pribehu mam verit... ?

  Kazdopadne kolem 50% nasaditelnosti USAF bych se moc netocil, kdyz nemame ani v nejmensim jistotu, ze je na to Rus i s jednoduchsimi stroji nejak zasadne lepe (tak nejak tusim, ze pri nedostatku penez na tom bude spis jeste hure). A uz vubec bych to nedaval za vinu jen slozitosti onoho stroje. 1) Ani pokladna USAF neni bezedna, takze cast tech stroju muze stat jen proto ze momentalne neni na nahradni dily (coz by v pripade konfliktu nikdo neresil) nebo 2) nahradni dily jednoduse vubec nejsou dostupne z duvodu toho, ze si cely dodavatelsky retezec u F-35 teprve seda, anebo za 3) to muze byt i o tom, ze typicky zapadni nalety na letadlo a rok budou nekde jinde nez kolik se zvyklo litat u nas, tim spis dal na vychod, a castejsi servis muze byt jen o tom ze toho flotila F-35 / F-22 odlita solidni kvantum (coz je opet neco s cim by se muselo vyrovnat v pripade konfliktu i Rusko).
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:36 29.11.2018

  Danny. Torong - no, je krásné, jak tu prezentujete, jak F-35 skoro bezúdržbová a nebo jak se dá v klídku udržovat s notebookem a s Leathermaním multitoolem v kapse a já bych vám i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Danny. Torong - no, je krásné, jak tu prezentujete, jak F-35 skoro bezúdržbová a nebo jak se dá v klídku udržovat s notebookem a s Leathermaním multitoolem v kapse a já bych vám i věřil.

  ...jenže proč jich teda 50% USAF nelítá, bo jsou na opravách a údržbě?
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  09:25 29.11.2018

  Torong: jenže to, co popisuješ, je po desetiletí specifikum švédské konstrukční školy a netýká se jen letadel. Je to v DNA jejich doktríny.

  flanker.jirka:já to přitom nemyslím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Torong: jenže to, co popisuješ, je po desetiletí specifikum švédské konstrukční školy a netýká se jen letadel. Je to v DNA jejich doktríny.

  flanker.jirka:já to přitom nemyslím nijak zle, Aeru fandím, a NG považuju za super nápad. Jen prostě na to zkouším koukat realisticky. Mám vážné obavy, že by náš průmysl měl dnes sakra problém vyrábět byť jen tu licenční 21 (myslím samozřejmě s tím podílem vlastní výroby, jako tehdy samozřejmě), natož ji sám vyvinout. Tak to prostě je...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  09:14 29.11.2018

  „Podle některých údajů ruská armáda v 90. letech a na počátku 21. století utrácela až 80 % vojenského rozpočtu země pro základní údržbu. Zatímco na nákup nových typů zbraní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  „Podle některých údajů ruská armáda v 90. letech a na počátku 21. století utrácela až 80 % vojenského rozpočtu země pro základní údržbu. Zatímco na nákup nových typů zbraní vynaložila méně než 20 % celkových vojenských výdajů"

  Kolik sakra vynakládáme my?
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  08:34 29.11.2018

  Torong
  To je fakt detinská predstava posudzovať veci podľa propagačného filmu. Tak to nefunguje. V skutočnosti tú krabičku musíte mať a prípadne pár dalších, aby ste prišli na to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Torong
  To je fakt detinská predstava posudzovať veci podľa propagačného filmu. Tak to nefunguje. V skutočnosti tú krabičku musíte mať a prípadne pár dalších, aby ste prišli na to že to je tá pravá. Občas takým skúšaním odpálite aj novú za pár mega. Tak sú totiž vačšinou troubleshooting procedúry postavené. Čerstvý príklad máte z Indonézie, kde padol fungl nový boeing pretože neboli schopný dlhodobo odstrániť závadu. A to má predpokladám jednoduchšiu avioniku ako Grippen. Z propagačných videí a z leteckých dní skutočne nezistíte aká je údržba náročná. Neviete ani koľko lietadiel trebárs v Českej armáde je momentálne neletuschopných.
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  08:31 29.11.2018

  Cernakus

  Podla mna si stara skola, stary paprda - ktory, bol za sociku zvyknuti veci opravovat na 100X a nevies sa zmierit s tym, ze teraz sa veci menia..

  A ked sa vela krat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus

  Podla mna si stara skola, stary paprda - ktory, bol za sociku zvyknuti veci opravovat na 100X a nevies sa zmierit s tym, ze teraz sa veci menia..

  A ked sa vela krat nejaka cast meni, tak vyvinu novu, aby sa nemusela tolko..

  Takto to funguje na zapade a BODKA.

  A F-35 oproti tomu tvojmu SIEMENSU, ma naliate X-krat viac penazi, aby mohli ryhclejsie urcovat zavadu, ako v tom stroji pri ktorom stojis a opravujes ho..

  Proste sa skopcakom neoplati narvat tolko penazi do diagnostiky
  1) ani nevyrobia tolko kusov toho stroja ako F-35 (moj skromny odhad)
  2) cena toho stroja je asi radovo nizsia ako F-35
  3) dolezitost stroja je asi Ynde - skopcak bude mat vo svete aj doma konkurenciu, F-35 ju jaksi nema (viac menej) -takze F-35 musi fungovat
  4) LM a F-35 je ich TOP priorita a TOP projekt na ktorom doslova pada firma, asi tvoj stroj u skopcaka nebude mat take iste postavenie..

  Preto, ked im nastal pruser s F-35 a spadlo lietadlo, tak do 24H mali flotilu online - v case mieru a tebe ked ti padne stroj tak chodia k tebe na opravy jak na dovolenku.


  BTW: Inak som sa zamyslal, preco tak prudko padla pri F-35 nasaditelnost zo 70% na 55%..
  A napadlo ma, ze sa prave v tom roku dokoncoval vyvoj a plosne sa zavadzal 3F
  Nemohlo by to mat vplyv na celkovu nasaditelnost flotily, kde hlavne u starsich strojov neslo len ctr+c a ctr+v co sa tyka software-u, ale museli sa premontovuvat cele bloky systemov a rozoberat lietadla, testovat a davat dokopy???
  Je to len moj dohad - uvidime o pol roka, tristvrte ked vyjdu cisla za tento rok..

  Snazim sa pouzivat len stary dobry sedliacky rozum - ziadnu vysiiu divci ani F-16.net za tym nehladajte..
  Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  06:14 29.11.2018

  @Cernakus:

  Zajímavý způsob, jak přiznat, že nemáš čím argumentovat a Shania má (jako obvykle) pravdu...

  Doporučím ti podívat se na nějaký dokument o provozu Gripenů ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Cernakus:

  Zajímavý způsob, jak přiznat, že nemáš čím argumentovat a Shania má (jako obvykle) pravdu...

  Doporučím ti podívat se na nějaký dokument o provozu Gripenů ve Švédsku. Tam se dozvíš, jak v tvé oblíbené praxi provozují tyhle letadla se spoustou kompozitů a nabitá elektronikou z dálnic a odstavných ploch vedle nich. Ukážou ti, co všechno se dá změřit s noťasem a univerzálním konektorem a jak se ta supersložitá elektronika opravuje během několika minut vyšroubováním jedné krabičky a našroubováním druhé.
  F 35 byl vyvíjen se stejnou myšlenkou. Opravovat se toho moc nebude. Prostě se vymění díl.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  23:45 28.11.2018

  shania:

  a tady se dostáváme do zapeklité a ihmo neřešitelné situace. Ty mně budeš bombardovat hezkými prezentacemi LM, jak je F-35 bezúdržbová, odolná, prakticky věčná, když se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  shania:

  a tady se dostáváme do zapeklité a ihmo neřešitelné situace. Ty mně budeš bombardovat hezkými prezentacemi LM, jak je F-35 bezúdržbová, odolná, prakticky věčná, když se jí dá trochu té lásky a já tě budu bombardovat mou praxí s obdobnými prezentacemi firem Siemens, Beckhoff, Keynce... které se tak rozchází s realitou mého denního chleba, že už se s jejich zástupci neseru a do očí jim familiérně říkám "lháři".

  A samozřejmě nikdy neuvěřím, že zrovna Lockheed Martin je jediná firma na světě, která to má jinak (zejména, když to jsou jen zasraní ulhaní američané, proti kterým jsou skopčáci ze Siemensu chlapi svého slova).

  Takže bych to tak nějak ukončil, že se shodneme, že se neshodneme :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  23:26 28.11.2018

  danny: važte slova, ať vás tu neukřižují :-D
  ...vyvíjet v aeru sami nadzvuk, to je mimo realitu, stačí se podívat jak velké pytle peněz to stálo švédy.
  Snad jen, že by korejci v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny: važte slova, ať vás tu neukřižují :-D
  ...vyvíjet v aeru sami nadzvuk, to je mimo realitu, stačí se podívat jak velké pytle peněz to stálo švédy.
  Snad jen, že by korejci v Hyundai a Kia rozjeli další linku na již existující FA 50.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  23:16 28.11.2018

  PavolR: hezká myšlenka, ale obávám se, že nad naše síly. Nějak jsem se dostal k insider informacím o porodních bolestech NG a velké naděje to ve mě nevzbudilo.

  PavolR: hezká myšlenka, ale obávám se, že nad naše síly. Nějak jsem se dostal k insider informacím o porodních bolestech NG a velké naděje to ve mě nevzbudilo.

 • danny
  23:12 28.11.2018

  Cernakus: jak jsi správně odhadl, na labutě jsem zapomněl. Bral jsem sice v úvahu kalibrační ponorky, ale jen okrajově. Minulou diskusi o podmořském životě jste mi s fenrim a pár ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus: jak jsi správně odhadl, na labutě jsem zapomněl. Bral jsem sice v úvahu kalibrační ponorky, ale jen okrajově. Minulou diskusi o podmořském životě jste mi s fenrim a pár dalsimi tak zamotali hlavu, že pořád nevím, jestli by se dostaly z toho bastionu a neprehral by se jim motor v Golfským proudu. Ale pořád mi připadá, že by se americký průmysl z pár kalibrů i dárků z blackjacku dokázal vzpamatovat celkem rychle.
  No a z čeho by startovali... Chtěl jsem napsat, že z těch neodhalitelnych ll, ale to by se zase mohlo zvrhnout v pleveleni diskuse, takže mi z toho leze potřeba spousty, ale fakt spousty tankerů.
  Jinak tvou skepsi k moderním udelatkum, co vlastně ani nepotřebují obsluhu, plně chápu. Vždy mě znovu překvapí výkřik poslední techniky narvany elektronikou a pak najdeš klíčovou komponentu přichycenou obyčejnými samoreznymi vruty do plastu a podobná zvěrstva. A servisaci, co umí akorát přehrát software a zkoušejí tak řešit i prasklou žárovku, to je vůbec výživné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:42 28.11.2018

  cernakus: 1) RAM povrch je mnohem citlivější než prostá barva
  - jistě, nemůžeš u nich na udržbu povrchu srát..
  ale mnoho 4gen strojů RAM nátěry dnes používají... a RAM u F-35 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus: 1) RAM povrch je mnohem citlivější než prostá barva
  - jistě, nemůžeš u nich na udržbu povrchu srát..
  ale mnoho 4gen strojů RAM nátěry dnes používají... a RAM u F-35 není jen o nátěru, ale je zapečen do kompozitních materiálů a je velmi odolný, hlavní problém je u panelu které nejsou určené pro běžnou údržbu...

  2) Komponenty jdoucí na hranici odolnosti materiálů (snížené inženýrské marže, zejména u motoru) - jistě a proto drak a motor jsou dělány, aby vydržely déle než stroje předtím... US bude mít daleko menší starosti životností motorů než budou mít rusové...

  3) Pomuchlaný plast (uhlíkový kompozit) kladivem nevyrovnáš
  - kolik že konstrukce Su-35 tvoří kompozitní materiály?

  4) Si v jeho elektronice s páječkou ani neškrtneš
  - to je pravda, ale ta elektronika taky vydří trochu víc...

  A nezapomeň, že většina ruských strojů jsou těžké dvoumotorové stíhače, s mixem západní a ruské/sovětské avioniky co za ty roky splácnuli... Udržovat tyhle stroje mimo letiště taky nebude žádná sranda...
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  22:29 28.11.2018

  PavolIR: řekl bych, že technologie jsou za těch 50let trošku dál. Navíc nevíš jaké byly licenční smlouvy, přeci jen nevznikly žádné československé licenční verze MiG-21F-13, takže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR: řekl bych, že technologie jsou za těch 50let trošku dál. Navíc nevíš jaké byly licenční smlouvy, přeci jen nevznikly žádné československé licenční verze MiG-21F-13, takže tam byl nějaký háček. Namísto toho se Aero zaobíralo nadzvukovými studiemi L-59, následně L-159 (takový československý Jaguár) a posléze Machtrenérem (taková československá F-16).
  Navíc máš problém s levným a dostupným motorem. Čímž se dostáváš oklikou vlastně k motoru Snecma M88, Adour Mk 821, F125 a АI-322F.
  Tyto motory nejsou pod takovým drobnohledem, takže by ti to mohlo u exportu procházet. No a pokud bys chtěl použít francouzský M88, tak je lepší oslovit Srby jestli mají ještě dokumentaci ke svému projektu Novi Avion (jednomotorový Rafale). A pokud dvoumotorák, tak potichu se na to samé zeptat tchajwanců u jejich Ching Kuo.

  Akorát nevím kdo by to nakupoval.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  22:23 28.11.2018

  PavolR: takové letadlo už je i v operačním použití, bohužel, pouze v Asii.
  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  ...verze FA 50

  PavolR: takové letadlo už je i v operačním použití, bohužel, pouze v Asii.
  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  ...verze FA 50

 • PavolR
  22:15 28.11.2018

  V náväznosti na diskusiu o premárnenom projekte Mig-33 a príbuzenskom vzťahu medzi Mig-21 a JF-17 ma napadla taká technická otázka: Dokázalo by Aero vytvoriť lacný nadzvuk na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V náväznosti na diskusiu o premárnenom projekte Mig-33 a príbuzenskom vzťahu medzi Mig-21 a JF-17 ma napadla taká technická otázka: Dokázalo by Aero vytvoriť lacný nadzvuk na podobnej báze?
  Aero z čias licenčnej výroby disponuje dokumentáciou k stíhačke Mig-21. Urobiť potrebné úpravy draku by pre nich nemal byť problém, rovnako tak nahodiť systémy, ktoré už má ALCA. Stačilo by už iba zohnať vhodný moderný motor (pripadne lepší radar) a integrovať patričné zbraňové systémy. keďže by išlo o výsostne exportné lietadlo, neboli by také tlaky na schopnosť čeliť špičkovo vyzbrojenému protivníkovi.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  22:07 28.11.2018

  asfd:

  souhlas. Plus fakt je, že by mu ty nové stroje stejně ti matadoři neopravili. Dnes i "odbornici" z domovských firem opravují způsobem: "může to být problém v komponentě A, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  asfd:

  souhlas. Plus fakt je, že by mu ty nové stroje stejně ti matadoři neopravili. Dnes i "odbornici" z domovských firem opravují způsobem: "může to být problém v komponentě A, nebo B, nebo C nebo D. Postupně vyměníme všechny a jak se to chytí, máme viníka..." Někdy z nich dost rostu, protože mně vždy zajímá příčina a snažím se tomu přijít opravdu na kloub.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  21:57 28.11.2018

  cernakus > K vymene strojov za moderne. U otca nahradzal stroje vo firme novymi. Kde robil, sa robilo v neprtrzitej prevadzke. Samozrejme, bezudrzbove, znizia sa naklady a podobne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus > K vymene strojov za moderne. U otca nahradzal stroje vo firme novymi. Kde robil, sa robilo v neprtrzitej prevadzke. Samozrejme, bezudrzbove, znizia sa naklady a podobne reci. Vo firme poprepustali ludi. Ved naco, ked to netreba urdrziavat. A dopadlo to podla hesla reci sa vedu a chlieb sa je. Kazdu chvilu nieco posrate. K deklarovanym parametrom sa to casto ani nepriblizilo. Ked sa to posralo, tak sa to odstavilo a cakalo sa kym pride dodavatel a opravi to.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  21:48 28.11.2018

  Shania:

  A samozřejmě, že jistě půjde zvýšit dostupnost stíhaček 5. generace odfláknutím nebo ignorováním některých oprav, údržeb atd... Jenže, to pak ty "cutting edge" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania:

  A samozřejmě, že jistě půjde zvýšit dostupnost stíhaček 5. generace odfláknutím nebo ignorováním některých oprav, údržeb atd... Jenže, to pak ty "cutting edge" technologie přestanou fungovat a stane se ti z toho předražená stíhačka 4. generace. Jako příklad za všechny - vyflákni se na poctivou údržbu RAM a co nám udělá stealth? No přece pápá, milé děti ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  21:46 28.11.2018

  Shania:

  protože
  1) RAM povrch je mnohem citlivější než prostá barva
  2) Komponenty jdoucí na hranici odolnosti materiálů (snížené inženýrské marže, zejména u motoru)
  3) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania:

  protože
  1) RAM povrch je mnohem citlivější než prostá barva
  2) Komponenty jdoucí na hranici odolnosti materiálů (snížené inženýrské marže, zejména u motoru)
  3) Pomuchlaný plast (uhlíkový kompozit) kladivem nevyrovnáš
  4) Si v jeho elektronice s páječkou ani neškrtneš

  A F-22 je na tom ještě hůře (anžto od začátku není projektován ani pro provoz ve ztížených podmínkách).

  Než začneš protiargumentovat, tak se nejprve zamysli, jaký zázemí, nástroje a schopnosti je třeba na opravu Forda Mondeo MKI a MKIV. Pokud si to představit neumíš, tak se nějakého automechanika okolo tebe zeptej. A to je menší technologický rozdíl, nežli mezi F-16 monkey verze (tedy maximálně zjednodušená, prakticky stavem techniky odpovídající 80tým letům) a F-35.

  Chápu, že jsi schopen mně zahltit propagačními materiály LM o tom, jak je mnohem jednodušší a sluníčkovější udržovat F-35 než F-16, ale moje praxe říká, že to tak nikdy nefungovalo, nefunguje a fungovat nebude. A opravdu jsem měl možnost restaurovat stroje (linky) ze 70tých let a zároveň i stavím jejich praprapra potomky s nejmodernějšími autodiagnostickými, takřka samoopravovacími subsystémy.

  PS: To, jak jednoduché je udržovat stroje páté generace nám trochu napovídí prostý fakt, že u obou mají USAF vážné potíže udržet jich dostatečné procento v provozu a to je prosím pěkně MÍR. Nedělej si iluze, že válkou by se to procento zlepšilo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:24 28.11.2018

  No nevím, psalo se, že jednosměrný dataliknk bude na Rafalu, u EFT a Gripena se má prý využívat obousměrný datalink.

  No nevím, psalo se, že jednosměrný dataliknk bude na Rafalu, u EFT a Gripena se má prý využívat obousměrný datalink.

 • nvkl
  21:09 28.11.2018

  Ruska propaganda? Ruský weby nečtu, zato v těch našich o smrtelným nebezpečí z Ruska čtu pořád..

  Ruska propaganda? Ruský weby nečtu, zato v těch našich o smrtelným nebezpečí z Ruska čtu pořád..

 • Shania
  20:43 28.11.2018

  Jara: např. absence obousměrného datalinku.

  Cernakus: proc si myslíš, že udržovat F-35 je složitější než F-16?

  F-35 neni B-2, neni to stroj zapakované v klimatizovaných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: např. absence obousměrného datalinku.

  Cernakus: proc si myslíš, že udržovat F-35 je složitější než F-16?

  F-35 neni B-2, neni to stroj zapakované v klimatizovaných hangarech, parkují je v otevřených přístřešcích. Je to stroj dělaný pro operace z provizorních letišť s omezenou logistikou, pro operace v stižených prostor LHD a CVN. Bezna urzba v poli je snadna, pokud budou dostupné nahradni dily.

  Další vec je, že strarší stroje, obzvlášť jejich avionika není na udržbu žádná stranda a spolehlivost těch systémů není nijak skvělá.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:42 28.11.2018

  Shania: jen pozor s HOJ na jednorázové odhazovatelné rušiče, nebo vlečené rušiče.

  Shania: jen pozor s HOJ na jednorázové odhazovatelné rušiče, nebo vlečené rušiče.

 • flanker.jirka
  20:40 28.11.2018

  Shania: HOJ se týká pouze pracovních frekvencí samotné AIM 120 nebo pokrývá i jiné pásma?
  ...z principu lze rušit vše, nejlépe pokud znáte samotný systém, typickým příkladem byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: HOJ se týká pouze pracovních frekvencí samotné AIM 120 nebo pokrývá i jiné pásma?
  ...z principu lze rušit vše, nejlépe pokud znáte samotný systém, typickým příkladem byl Vietnam nebo blízký východ. Jakákoliv kořist nepřátelské elektroniky se projevila jako super devíza v poznání systému.
  Možná se, na místo rušení, dočkáme jiných technik, AESA antény by mohly být účinné na kratší vzdálenost s EMP a když se podíváte na to jak malé a rychlé cíle lze sestřelovat, tak by neměli mít palubní radary problém zachytit střelu a navést na ní svou vlastní. Klidně by to mohla být lehká obranná střela s dosahem max 10 km. Třeba takový prcek s hmotností do 30 kg.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  20:27 28.11.2018

  StandaBlabol:

  mno spíše se překonáváš ty, ale v nechvalné disciplíně ;-)

  StandaBlabol:

  mno spíše se překonáváš ty, ale v nechvalné disciplíně ;-)

 • Jara
  20:19 28.11.2018

  Shania
  Mohl bych se zeptat odkud máte informace, jako že AIM D má kvalitnější avioniku než meteor? Co já vím třeba jste raketový inža, nebo to píšou na f16 netu? Myslím že tohle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania
  Mohl bych se zeptat odkud máte informace, jako že AIM D má kvalitnější avioniku než meteor? Co já vím třeba jste raketový inža, nebo to píšou na f16 netu? Myslím že tohle jsou dost citlivé údaje ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Martin23
  20:16 28.11.2018

  StandaBlábol

  Ne Rusové mají výhodu v tom, že bojovat se bude u jejich hranic, kde budou moct nasadit všechno, co dostanou do vduchu a zespodu to bude kryto špičkovou PVO.

  USA ...
  Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlábol

  Ne Rusové mají výhodu v tom, že bojovat se bude u jejich hranic, kde budou moct nasadit všechno, co dostanou do vduchu a zespodu to bude kryto špičkovou PVO.

  USA (NATO) budou schopny nasadit zlomky svých kapacit.

  Zjednodušeně se tomu říká výhoda vlastního hřiště.

  Proto taky USA masivně vyrábí F 22 a F 35 . Mají dojem, že tyhle letouny prostě proletí ruskou PVO.

  Já osobně tomu moc velkou šanci nedávám.

  I když tohle všechno jsou jen hloupé řeči.

  Každý vážnější útok na Rusko má jediný scénář. Použití JZ.
  Díky Iskanderům by se ve vybraných evropských destinacích nestihli ani poškrábat na prdeli.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  20:03 28.11.2018

  Cernakusi,

  Takze Rusove maji vyhodu v tom, ze jejich letadla jsou sice starsi, ale za to jich maji mnohem min. Dneska se prekonavas...:)

  Cernakusi,

  Takze Rusove maji vyhodu v tom, ze jejich letadla jsou sice starsi, ale za to jich maji mnohem min. Dneska se prekonavas...:)

 • cernakus
  19:32 28.11.2018

  shania:

  jenže tím se dostáváme k meritu věci. Z nějakého lokálního letiště nebo dálnice se ti F-22 a F-35 dlouho provozuschopné udržet nepodaří. A tím se kruhem vracíme k staré ...
  Zobrazit celý příspěvek

  shania:

  jenže tím se dostáváme k meritu věci. Z nějakého lokálního letiště nebo dálnice se ti F-22 a F-35 dlouho provozuschopné udržet nepodaří. A tím se kruhem vracíme k staré dobré klasice průměrných letadel typu F-16/F-15, které sice nejsou tak super, jako jejich následovníci, ale kvantitou a vytvrdlostí vůči válečným podmínkám pátou generaci zcela zastíní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  19:30 28.11.2018

  To sú mi zase údaje, jak vycucané z prstu. :-D
  Ruské letectvo nemá 194 ks Su-30 ani omylom. Celkové objednávky od roku 2012 boli podpísané v úhrnnom počte 116 lietadiel. Z toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To sú mi zase údaje, jak vycucané z prstu. :-D
  Ruské letectvo nemá 194 ks Su-30 ani omylom. Celkové objednávky od roku 2012 boli podpísané v úhrnnom počte 116 lietadiel. Z toho letectvo už dostalo 88 ks a námorníctvo 22 (ešte dostanú 6 kusov). Netreba zabúdať, že 3. mája 2018 sa po štarte zo základne Humajmím jedna Su-30SM zrútila do mora. Čiže Rusko má dnes celkovo 109 stíhačiek Su-30SM.
  Neviem, odkiaľ má Bolšakov informáciu, že Su-30SM sú do každej ruskej jednotky dodávané len po pár kusoch. Rusko pomerne systematicky buduje na každej základni niekoľko letiek po 12 lietadlách:
  Domna - dve kompletné letky po 12 ks (celkovo 24 ks)
  Millerovo - kompletujú druhú letku (celkovo 22 ks)
  Chalino (Kursk) - kompletujú druhú letku (celkovo 22 ks)
  4. štátne centrum bojovej prípravy má v Lipecku 4 ks a v Kubinke 8 ks, čo je pochopiteľné - tam sa kompletné letky neplánujú.
  929. štátne letové skúšobné centrum má v Achtubinsku 4 ks, čo je tiež normálne.
  A nejaké stíhačky (4 ks) sú zrejme stále v Sýrii a mali by byť dislokované na základni Dziomgi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  18:49 28.11.2018

  Rodina střel AIM-120, min C+ dostali hned několik uprav zvyšující odolnost proti rušení.
  Avionika verze D je lepší než co má Meteor

  Proti některým režimům rušení mají střely ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rodina střel AIM-120, min C+ dostali hned několik uprav zvyšující odolnost proti rušení.
  Avionika verze D je lepší než co má Meteor

  Proti některým režimům rušení mají střely režim HOJ, navedení na zdroj rušení.

  Ale nejen proti pokročilým vlečným návnadám je tu klíčová podpora střely po celou dobu letu přes datalink.

  Fanoušci teorie o zarušení AIM-120 by si měli uvědomit, že pokud by Su-35 tohle dokázala.. Tak jsou západní stroje prakticky imunní vůči celé ruské PVO a to včetně těch modernějších ARH střel.

  A v boji na blizko, všechny stroje s AIM-9X, ASRAAM, MICA, IRIS-T, Pythoon atd + HMDS nebudou mít větší problém poradit si i se Su-35 s R-73/74. Zadna ruská nadrazenost se v této oblast ani nahodou nekona, letět pomalu v přítomnosti těchto AAM je sebevražda.

  Omačka: LR AAM jsou hlavně problém na papíře, reálně, obzvlášť pokud by jsi je chtěl použít mimo HVT i na stíhače, tak jich místo desítek co jich mají, potřebuješ stovky - tisíce…
  R-77-1 mají okolo tří -čtyř set, takže prakticky rusové nemají ani dost moderních střel středního dosahu a R-73/74 už taky není špička. Tahle situace vedla k pozastavení všech US next gen AAM, dnes se pracuje min na třech next gen AAM.

  Cernakus: bez atomu s vyřazením letišť moc nepočítej, max můžou doufat že vyřadí některé stroje na zami, než je stačí rozptýlit z hlavních základen. Ani US nemá dost munice.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  18:43 28.11.2018

  JF-17 má právě více společného s tím jednomotorovými MiG-33, než-li s J-7. J-7 měl vlastní vývojovou verzi v podobě F-7FS a posléze F-7MF. Jejich poslední evoluce je v podobě JL-9.
  Zobrazit celý příspěvek

  JF-17 má právě více společného s tím jednomotorovými MiG-33, než-li s J-7. J-7 měl vlastní vývojovou verzi v podobě F-7FS a posléze F-7MF. Jejich poslední evoluce je v podobě JL-9.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  18:39 28.11.2018

  danny:

  Mno, jenže ten konflikt není 2D. Myslíš, že by VVS neposlalo na výlet 160ky s Kh-102? A oba víme, že ty rakety úplně v pohodě proklouznou americkou PVO, protože ta proti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny:

  Mno, jenže ten konflikt není 2D. Myslíš, že by VVS neposlalo na výlet 160ky s Kh-102? A oba víme, že ty rakety úplně v pohodě proklouznou americkou PVO, protože ta proti ŘSPDL prakticky neexistuje (málokdo tušil, že si Rusáci zavedou rakety s doletem 5000km a možná i větším) a nemá nic, čím by v tomto tůčkám efektivně zabránila. Takže nějaké narušování bude. Navíc odkud budou startovat amíci v Evropě? z těch rozmrdaných letišť co koupí Iskandery a spol?
  Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  18:34 28.11.2018

  Rase: "Dřív bylo jednomotorových levných letounů hodně - dnes je to prakticky jen JF-17 a pak už militarizované cvičňáky."

  Mozno stoji za to spomenut aj Chengdu J10.

  Rase: "Dřív bylo jednomotorových levných letounů hodně - dnes je to prakticky jen JF-17 a pak už militarizované cvičňáky."

  Mozno stoji za to spomenut aj Chengdu J10.

 • flanker.jirka
  18:31 28.11.2018

  ... někam se vytratilo pár vět o jednomotorácích, tak to doplňují, je to velkou chybou a bude jim ta jednoduchost a menší náklady na letovou hodinu chybět. Když už se jim daří ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ... někam se vytratilo pár vět o jednomotorácích, tak to doplňují, je to velkou chybou a bude jim ta jednoduchost a menší náklady na letovou hodinu chybět. Když už se jim daří dělat lepší motory, tak by potencionální jednomotorový stroj mohl mít i slušný poměr tahu k váze. Problémem bude ekonomika, stát jim asi nevypíše soutěž o nějaký nový stroj.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:25 28.11.2018

  Článek je velmi blízko realitě, přece jen, pokud někdo nemá hlavu v oblacích, tak si musí být vědom toho, že reálně jsou všechny novější verze suček na úrovni posledních verzí F ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Článek je velmi blízko realitě, přece jen, pokud někdo nemá hlavu v oblacích, tak si musí být vědom toho, že reálně jsou všechny novější verze suček na úrovni posledních verzí F 15, 16, 18 SH, velkou devizou jsou PESA radary a novější systémy výstrahy, oproti původním RWR na starých typech SU 27 a Mig 29. K tomu nutno připočíst i datalinky a novější verze střel, když se tu zmiňuje AIM 120 vs "staré" R 27, tak i tam existují verze s ARH, nejen pouze u střel R 77, kterých mají nejspíše tolik co AČR Amraamů.
  Nic blížícího se F 22 a 35 jen tak rychle mít nebudou. Nezbývá jim nic jiného, než zkoušet účinnější systémy průzkumu na které je současná technologie Stealth krátká.
  K tomu co autor opomněl, tak nejen Migy 29, které jsou v ústraní, ale i Migy 31 se kterými se stále počítá a mají svoji hodnotu.
  Naprostý souhlas s tím, že se v průběhu transformace ruské letectvo zřeklo jednomotorových letadel, posledním typem, který měl být bojový, byl JAK 141.
  Zajímavější by bylo vědět, zda pokročili v systému výcviku a zda jim ekonomika umožňuje vyšší nálety než měli na konci 90. let.

  Pokud se zde zmíní něco jednomotorového z Číny, tak do jisté míry kopie izraelského LAVI v podobě J 10 je zdařilé éro, které možná potěší zdejší fandy eurokachen.
  Skrýt celý příspěvek

 • segal7
  18:04 28.11.2018

  to Poly
  Izraelci testují Stunner pro AA použití a ten má duální navedení ( vlastní AESA + opt. elekt. IR) takže půjde zarušit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Poly
  Izraelci testují Stunner pro AA použití a ten má duální navedení ( vlastní AESA + opt. elekt. IR) takže půjde zarušit těžko

  http://www.thedrive.com/the-wa...
  Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  17:58 28.11.2018

  Ta tmavá kamufláž jako má Su-30 v titulku měla být standartní kamufláž bojových letounů,ale vzhledem k velké kritice k tomu nakonec nedošlo.

  Ta tmavá kamufláž jako má Su-30 v titulku měla být standartní kamufláž bojových letounů,ale vzhledem k velké kritice k tomu nakonec nedošlo.

 • darkstyle
  17:56 28.11.2018

  Jakub2.

  Ja netvrdim nic o terajsom stave, ja hovorim o minulosti.

  Kedy americky dlh okolo toku 2008 bol 10 000 mld a cina vlastnila cez 1000.. teda peknych vyse ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jakub2.

  Ja netvrdim nic o terajsom stave, ja hovorim o minulosti.

  Kedy americky dlh okolo toku 2008 bol 10 000 mld a cina vlastnila cez 1000.. teda peknych vyse 10%..

  Teraz vlastni cca tolko isto..

  Dokym nazaplatenie dlhu vtedy cine, predstavovalo nezaplatit viac ako 10% dlhu, dnes je to menej ako 5%.. a to preslo len 10 rokov a cast tresuries co mali vtedy 20 rocnu splatnost co nakupila cina im neprisla ani splatnost.

  A narazal som na to, ze fed pomocou carovneho prutika v jednej chvili, nechce sa mi to hladat, mal 2400 mld dlhopisov, vdaka spatnemu vykupu a kvantitativnemu uvolnovaniu..

  Ja hovorim o minulosti, nie o terajsku..
  A neberiem mesta ameriky ako celok, ale pekne jednotlivo, tak ako aj obcanov..

  Ano usa ako aj japonsko, vatsinu dlhu vlasnia ich obcania,
  Preco? No v amerike mas najvatsi slobodny kapitolovy trh sveta a.japonci maju prehnanu dovoru v autority..

  Je to off topic prepacte..
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  17:18 28.11.2018

  Ten SU-30 na obrázku v tmavě šedé barvě je prostě nádherný. Su-27 a jeho verze jsou jedny z nejkrásnější letadel historie. Něco jako Spitfire.

  Su-57 se nebude vyrábět, protože ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ten SU-30 na obrázku v tmavě šedé barvě je prostě nádherný. Su-27 a jeho verze jsou jedny z nejkrásnější letadel historie. Něco jako Spitfire.

  Su-57 se nebude vyrábět, protože prostě nesplnil očekávání a oproti 4. generaci nenabízí nic navíc. Poslední odhady RCS už jsou výš než co má třeba Typhoon. Po montáži nových motorů bude to srovnání s Su-35 vycházet o něco líp - díky výzbroji v interních pumovnicích bude umět aspoň supercruise s plnou výzbrojí (Su-35 ho umí taky, ale ne, když se na vnější závěsníky pověsí objemné střely). Do té doby není důvod ho vyrábět.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:16 28.11.2018

  Ano Darkstyle, nebuďte další z řady ignorantů nebo hlupáků, kteří šíří nesmysly. Přenechte to Cernakusovi. Fenrimu, Lukymu a jiným.

  Věřte Jakubovi, který se odvolává na tři roky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano Darkstyle, nebuďte další z řady ignorantů nebo hlupáků, kteří šíří nesmysly. Přenechte to Cernakusovi. Fenrimu, Lukymu a jiným.

  Věřte Jakubovi, který se odvolává na tři roky starý článek/blog s "prognózou hraničící s jistotou"....která se nevyplnila :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • omacka
  17:01 28.11.2018

  alexa123: Máš pravdu i nemáš, bez urážky. US ARMY ať se to komu líbí nebo ne, je prostě hlavně expediční armáda, co se neustále pohybuje po světě, z jakého důvodu je irelevantní, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  alexa123: Máš pravdu i nemáš, bez urážky. US ARMY ať se to komu líbí nebo ne, je prostě hlavně expediční armáda, co se neustále pohybuje po světě, z jakého důvodu je irelevantní, ale je to tak. K tomu potřebuješ ohromnou flotilu tankerů, AWACSů na zajištění případných operací. Samozřejmě Rusové by mohli těch letadel mít více, protože je pravdou, že jich mají relativně málo i na rozlohu RF a vedení jen defenzivních operací. Ale nejde to porovnávat tak jednoduše početně, ale souhlas, že v této kategorii jsou rusové pod tím, co by bylo pro ně optimální, ale to zas není aní 30% tohoto stavu USAF, to je třeba si uvědomit. Jenže tato velká operační závislost USAF, dána oproti RF počty základen ve světě a expedičním typem armády. Jenže to je také hlavní důvod proč Rusové a Čína investují tolik prostředků do vývoje PLŘS s dalekým dosahem s aktivními RL, vím, že už s tím mohu otravovat, jenže to je taky hlavní achillova pata celého operačního působení pro americké letectvo, proto se na tyto PLŘS prioritně zaměřují, protože vědí, že tyto letouny nebudou mít nikdy RCS 100m2, a aktivní radar v PLŘS umožňuje vést skryté přepady těchto strategických leteckých cílů, což v dřívější době nešlo. A jelikož RF a Čína má v porovnání s USA "zanedbatelné" počty těchto letounu, to je taky důvod proč se americké letectvo vykašlalo na vývoj PLŘS dalekého dosahu, a muže se mu to brzy zle vymstít, pokud s tím nezačnou něco dělat.
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  16:39 28.11.2018

  Takmer vo všetkých debatách o kvalite a bojaschopnosti Ruského a Amerického letectva sa donekonečna porovnávajú stíhacie lietadlá F-15 resp. Su-27 a novšie typy F-35 a Su-57. V ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takmer vo všetkých debatách o kvalite a bojaschopnosti Ruského a Amerického letectva sa donekonečna porovnávajú stíhacie lietadlá F-15 resp. Su-27 a novšie typy F-35 a Su-57. V tejto kategórii Rusi ako tak držia krok s Američanmi (otázka znie - dokedy). Zabúda sa však na ostatné kategórie - AWACS-y, tankovacie, protiponorkové, dopravné prípadne iné. Sú to všetko lietadlá, ktoré v prípade Rusov vznikli ešte v časoch ZSSR. U týchto druhov dnes Rusi absolútne strácajú dych - s veľkou biedou ročne zmodernizujú pár kúskov ktoré z hľadiska kvantity (a možno aj kvality-to neviem posúdiť) nemajú nárok na porovnateľné dnešné lietadlá USAF resp. USN. Ak s tým niečo v najbližších rokoch zásadne neurobia, tak tieto lietadlá jednoducho dolietajú a Amíci si s Rusmi budú robiť čo sa im zachce. Aj najmodernejšie Súčka bez dolietaných a modernizovaných tankovacích, námorných, prieskumných AWACS-ov v dostatočnom počte nebudú mať jednoducho šancu. O skutočnej kvalite týchto "nestíhacích" lietadiel hovorí aj to, koľko sa ich predalo do zahraničia v posledných cca 20 rokoch. Ak Rusi niečo predali, tak v zásade iba stíhačky ale zanedbateľné minimum AWACS-ow, tankovacích, dopravných, námorných lietadiel.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:08 28.11.2018

  Na MiGy-29 v ruskom letectve zabudnime ... zdá sa, že končia...

  V AIRFORCES monthly je taký nepatrný článok o prezbrojení 14. stíhlacieho gardového pluku z MiG-ov 29SMT na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na MiGy-29 v ruskom letectve zabudnime ... zdá sa, že končia...

  V AIRFORCES monthly je taký nepatrný článok o prezbrojení 14. stíhlacieho gardového pluku z MiG-ov 29SMT na Su-30SM, ktorý oznamuje, že pôvodné stroje budú prevelené do armánskú základňu v Jerevane, kde je ruský letecký kontingent. Tam nahradia stroje MiG-29S, ktoré Rusko vo veľkom vyradzuje.


  Čiže v ruskom letectve ostane cca 50 MiG-ov 29SMT z toho polovica bude mimo územia PVO Arménska. Vzhľadom na to, že nákup nových MiG-ov 35 je skôr symbolický .... vyzerá budúcnosť rodiny MiG-29/35 v letectve dosť bledo ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  15:56 28.11.2018

  Darkstyle:

  Docela mne pobavil váš příspěvek o amerických vládních dluhopisech (ono je to docela nepřesné označení, dluhopisy jsou jen částí celkového dluhu). Skočil jste na špek ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Darkstyle:

  Docela mne pobavil váš příspěvek o amerických vládních dluhopisech (ono je to docela nepřesné označení, dluhopisy jsou jen částí celkového dluhu). Skočil jste na špek hoaxu, který už hodně let putuje po netu - o tom že Čína vlastní velkou část amerického vládního dluhu.

  To ale není realita, protože Čína nikdy nevlastnila více než pár % z CELKOVÉHO amerického vládního dluhu. Majoritu am. vládního dluhu drží někdo úplně jiný - sama americká vláda, důchodové fondy, jednotlivé americké státy, americké obce.

  Tady je statistika z amerického ministerstva financí ohledně zahraničních vlastníků:
  http://ticdata.treasury.gov/Pu...

  Tady je statistika celkového am. vládního dluhu:
  https://www.treasurydirect.gov...

  Tady je zábavné povídání o struktuře amerického vládního dluhu od člověka, který je akademickým ekonomem (tj. na rozdíl od internetových vševědů má znalosti, přehled a umí věci vysvětlovat):
  https://lubossmrcka.blog.idnes...

  Prosím, nebuďte další z řady ignorantů nebo hlupáků, kteří šíří nesmysly. Přenechte to Cernakusovi. Fenrimu, Lukymu a jiným.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  14:29 28.11.2018

  PavolR: JF-17 vychází z 21, ale je to tak vzdálená evoluce, že už tam z ní nic nezbylo. S 29 má společného docela hodně, např. Klimov RD-93, což je upravený RD-33.
  Myslím, že si v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: JF-17 vychází z 21, ale je to tak vzdálená evoluce, že už tam z ní nic nezbylo. S 29 má společného docela hodně, např. Klimov RD-93, což je upravený RD-33.
  Myslím, že si v Rusku docela drbou hlavu, že nacpali peníze do 35, místo vývoje něčeho jako 33.

  Cernakus: ty to tady chceš zase trochu rozpumpovat, co?:-D Ale tvrzení, že by v případné válce tahaly USAF za kratší konec, to už je trochu přes čáru. Byť máš s tou technologickou náročností na výrobu a opravy pravdu, tak prostě průmyslová převaha, zdroje, aktuální obrovská převaha už hotových strojů je obrovská. Nezapomeň, kde by se takový konflikt odehrával. Určitě ne na území USA, takže by americkému průmyslu nehrozilo narušování klidu na práci nezvanými návštěvami z letadlových lodí. Prostě jsou za vodou. Doslova.
  Skrýt celý příspěvek

 • omacka
  14:23 28.11.2018

  Nikoho ten článek nenaštve, protože porovnávat USAF se stovkami leteckých základen po světě nemá žádnou logiku, v případě velkého konfliktu se ty stroje nedostanou rychle přes půl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nikoho ten článek nenaštve, protože porovnávat USAF se stovkami leteckých základen po světě nemá žádnou logiku, v případě velkého konfliktu se ty stroje nedostanou rychle přes půl zeměkoule z Perského zálivu, nebo Pacifického oblasti už jen protože JZ. Smysl má porovnávat jen to co je operačně dostupné pro vedení překvapivého konvenčního konfliktu v řádu 2 až 3 hodin z obou stran. Zde jasně tahají Rusové za kratší provaz, ale kryje jím zas záda nejlepší PVO síť na světě, takže to chce vidět trochu komplexněji.

  Proč měla západní letadla takovou převahu v BVR v době války v Perské zálivu až defakto do dneška? Je to jednoduché, moderní elektronika, skvělé radary, to je vše v pořádku, ale to není to klíčové i když to s tím souvisí. Ale pokud rusové měli reálně jen polaktivně naváděné PLŘS, tak hlavní přednost západních letounů byly taktické možností AIM-120, které překonávali R-27 ve způsobech možných navedení a ztečí cíle. Žádný letoun, se super elektronikou vlastnostmi stealth, nemůže být lepší ve vzdušném boji na dlouhé vzdálenosti, než jeho nejlepší protiletecká zbraň, tak jak definovala nadřazenost AIM-120 nad R-27 a potažmo všemi sovětskými/ruskými stroji dosud. A USA na tohle doplatí do 20 let, pokud nezačnou urychleně vývoj dalekodosahových PLŘS +300km, úplně stejně jak v případě AIM-120 vs R-27.
  Skrýt celý příspěvek

 • Poly
  14:22 28.11.2018

  Když už jsme u toho rušení. Je vůbec alespoň trochu možné odhadnout, zda to funguje a v jaké míře? Nedohledal jsem, že by AIM-120D byla nějak extra vybavená proti rušení. Naopak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když už jsme u toho rušení. Je vůbec alespoň trochu možné odhadnout, zda to funguje a v jaké míře? Nedohledal jsem, že by AIM-120D byla nějak extra vybavená proti rušení. Naopak třeba v případě Meteoru mají informaci o odolnosti proti rušení v PR článcích snad vždy. Pokud to dobře chápu, proti rušení jsou dost odolné střely, které mají AESA radar.
  Dotaz 2 - proč nemají BVR střely infračervené navádějí v terminálním stádiu? Přece i nějaký minipočítač ve střele v dnešní době musí být schopen rozlišit klamné cíle nebo ne? INS navádění rušit nejde. SU-35 nemůže rušit AESA radar F-35ky, takže pomocí datalinku by šlo korigovat dráhu. Na konci by si už střela pomohla infračerveným naváděním sama. Pokud vystřelí ze vzdálenosti 100 km, tak by F-35/F-22 byl ve značné výhodě, ne? Meteor tak funguje až na to konečně infračervené navádění.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:06 28.11.2018

  PavolR:
  máš pravdu, Číná má velmi bohatou historii pokud jde o překopávky Migů. Chengdu J-7 nevypadal špatně a myslím že měli i věrzi s čumákem. Tohle je vlastně takový hybrid ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  máš pravdu, Číná má velmi bohatou historii pokud jde o překopávky Migů. Chengdu J-7 nevypadal špatně a myslím že měli i věrzi s čumákem. Tohle je vlastně takový hybrid MiG-21 a "F-16". Mě osobně JF-17 přijde jako dobrý nápad, jak nabídnout chudým státům nový letoun, který zvládnou provozovat. Něco levnějšího na provoz než ruské dvoumotoráky a kdo si nemůže pořídit americké F-16 nebo Gripen. Dřív bylo jednomotorových levných letounů hodně - dnes je to prakticky jen JF-17 a pak už militarizované cvičňáky. Jednou z toho letounu třeba ukuchtí i něco se stylovými linkami jako na propagační fotomontáži níže:

  http://www.palba.cz/album/albu...
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  13:29 28.11.2018

  cernakus

  lenze prejde rocik k rociku

  A nebudes mat ziadne su-27 alebo mig-29 - proste zhrdzaveju..
  A ziadna dojicka ti nevyrobi ani F-16 ani su-27 v JRD - na to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus

  lenze prejde rocik k rociku

  A nebudes mat ziadne su-27 alebo mig-29 - proste zhrdzaveju..
  A ziadna dojicka ti nevyrobi ani F-16 ani su-27 v JRD - na to zabudni..

  za par rockov je ohananie sa nimi ako ked sa India ohana dnes mig-21.
  Je super, ze ich ma.. lepsie mat ako nemat.. ale take mig-21 zmozu vlastne dnes nieco?..

  mna velmi udivuje vasa 100% istota ze AMRAAM rusi zarusia..
  Odkial ju berete? mal ste vobec take cosi rozobrate?

  A to zarusene prostredie vytvori kto?
  samotne stihacky? ruske asi tazko - ved ich je dnes menej s takýmito moznostami..
  pozemne stanice, alebo mobilne, ale s moznostou primiestnovat sa v 10-kach minut? ktore budu lahkym tercom pre JASSM-ER?

  dajako by som to na tie klimatizovane hangare predsa len nevidel..
  a mini awacsom je predsa F-35.. a ta ma dostat este vykonejsi DAS, radar aj palubny pocitac..
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  13:20 28.11.2018

  NEOXII

  zabudas, ze ked niekto po tie papieriky pride, tak si vytlacia dalsie a zaplatia nimi tie predosle..

  Neposledy tak spravili pocas 2009/2010..
  V roku 2008 malo najviac ...
  Zobrazit celý příspěvek

  NEOXII

  zabudas, ze ked niekto po tie papieriky pride, tak si vytlacia dalsie a zaplatia nimi tie predosle..

  Neposledy tak spravili pocas 2009/2010..
  V roku 2008 malo najviac dlhopisov vo vlastnictve Cine - cez 1000 mld..
  v roku cca 2010 mal najviac FED - ich centralna banka - pri cca rovnakom mnozstve ako Cina predtym..

  A co s tym spravis? NIC..
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:20 28.11.2018

  Cernakusovi se za "pobavil" timto omlouvam, skutecne pobavil az Martini23 s:

  "USA mají silně útočnou armádu postavenou na námořnictvu a letectvu.
  Rusko má obrannou armádu, kdy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakusovi se za "pobavil" timto omlouvam, skutecne pobavil az Martini23 s:

  "USA mají silně útočnou armádu postavenou na námořnictvu a letectvu.
  Rusko má obrannou armádu, kdy proti tomuto staví především PVO a rakety.
  což je levnější varianta. "
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:18 28.11.2018

  @Rase
  Prave rozhodnuti, ze MiG nepujde cestou jednomotoraku, ale bude se mermomoci snazit dal tlacit levnejsi dvoumotoraky (oxymoron) bude jednou oznaceno za zacatek jeho konce. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Rase
  Prave rozhodnuti, ze MiG nepujde cestou jednomotoraku, ale bude se mermomoci snazit dal tlacit levnejsi dvoumotoraky (oxymoron) bude jednou oznaceno za zacatek jeho konce. To aktualni preslapovani s MiGem 35 je uz jen o oddalovani nevyhnutneho.

  @Cernakus
  Koment jako takovy tradicne pobavil, ale neda mi se nezeptat: neuniklo vam ze USA i ted, i v mirovych dobach (bez extra zamereni na vojensou produkci), zvlada rubat ty extra komplikovane F-35 rychleji nez Rus sve "na kolene opravitelne" MiGy a Sucka?
  Skrýt celý příspěvek

 • infi
  13:10 28.11.2018

  Není mi známo, ze by někdy Rusko, potažmo SSSR mělo ambice přemoct USA, nebo dokonce NATO, ve vzduchu. To je doktrína USA a Rusové jsou toho dobře vědomí.

  Pokud si někdo myslí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Není mi známo, ze by někdy Rusko, potažmo SSSR mělo ambice přemoct USA, nebo dokonce NATO, ve vzduchu. To je doktrína USA a Rusové jsou toho dobře vědomí.

  Pokud si někdo myslí opak, tak uvěřil masáži z medií...

  Rusko má na vývoj hlavy, ale tak jako vždy jim chybí prostředky a to se nejspíše nikdy nezmění.
  Skrýt celý příspěvek

  • premek
   22:03 05.12.2018

   Možná že by stálo za zvážení tvrzení US tématických webzinů o tom, že i vše Su-27 pořínaje představuje nečekaně efektivní prostředek vzdušného boje s některými zcela dominujícími ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Možná že by stálo za zvážení tvrzení US tématických webzinů o tom, že i vše Su-27 pořínaje představuje nečekaně efektivní prostředek vzdušného boje s některými zcela dominujícími vlastnostní profilujícími pojem "získání vzdušné nadvlády".
   Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  13:03 28.11.2018

  Tak asi těžko může Rusko konkurovat v počtu nejmodernějších stíhaček USA. Finance plus nutnost je sypat do všech tří složek, ne jen do dvou jako v USA.

  Na druhou stranu neřekl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak asi těžko může Rusko konkurovat v počtu nejmodernějších stíhaček USA. Finance plus nutnost je sypat do všech tří složek, ne jen do dvou jako v USA.

  Na druhou stranu neřekl bych, že je Ruské letectvo slabší. Má totiž výhodu v asymetrických zbraních. K čemu je jim F-22, když nebude moci využít AWACS, protože Mig-31 a R-37/KS-172? K čemu je jim F-22, když v zarušeném prostředí nebude moci použít AIM-120D na BVR (i pro EOS)? Na vzdálenosti, kde půjde F-22 použít si tuto superdrahou a superskvělou stíhačku podá i mužik na starém dobrém Su-27 nebo Mig-29.

  Dále, jak zajistíme servis F-22? Staré dobré sučko nebo miga opraví zručný opravář s goodiebagem v dešti na poli, F-22 bude potřebovat péči jak formule 1 v klimatizovaném hangárku.

  Jak nahradíme F-22? Výroba jediného letounu trvá přes rok (člověkohodin), vyžaduje vysoce přesné obráběcí a tvářecí stroje a vysoce sofistikované zázemí, Mig-29 v monkey verzi zbouchá parta dojiček v místním JZD za měsíc.

  Prostě v případné válce by tahalo právě letectvo USA za kratší konec a velmi rádo by se vracelo k monkey verzím F-16 a F-15. A nějaké F-22 a F-35? Po těch by neštěkl ani pes.
  Skrýt celý příspěvek

  • premek
   22:08 05.12.2018

   cernakusi, dobrá trefa! Ono totiž nejde o představu, že nějký Geňa opravuje v právě přistávší Suce přední radar. Vtip je v tom, že již dnes jsou vojenská letiště RF z cca 80 % ...
   Zobrazit celý příspěvek

   cernakusi, dobrá trefa! Ono totiž nejde o představu, že nějký Geňa opravuje v právě přistávší Suce přední radar. Vtip je v tom, že již dnes jsou vojenská letiště RF z cca 80 % vybaveny záměnnými moduly, což je na obrovskou rozlohu RF docela zázrak, který svedou jen ti, kteří opravdu milují svou vlast a udělají pro ni i za cenu osobního nepohodlí více než by kdo čekal...
   Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:00 28.11.2018

  ""„Ruští designéři a průmysl nejen, že překonali nejlepší americké návrhy [F-22 a F-35 - pozn. red.], ale také se s obtížným procesem vyrovnali dvakrat rychleji než konkurenti,“ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ""„Ruští designéři a průmysl nejen, že překonali nejlepší americké návrhy [F-22 a F-35 - pozn. red.], ale také se s obtížným procesem vyrovnali dvakrat rychleji než konkurenti,“ píše Bolšakov."

  ...tohle mě nepřestane bavit... přitom je to smutné... v kosmoNAUKAtice to samé... lhaní si do kapsy a sebepřesvědčování sebe sama o své vyjímečnosti nad lahví podřadné samohonky...
  Skrýt celý příspěvek

  • premek
   22:12 05.12.2018

   Proč přispíváte, jako byste byl v bezvědomí? Není uměním udělat díru do rozpočtu a dále ji zvětšovat složitým érem 5+ generace a pak nemít na udržitelný servis toho všeho. Pomalé ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Proč přispíváte, jako byste byl v bezvědomí? Není uměním udělat díru do rozpočtu a dále ji zvětšovat složitým érem 5+ generace a pak nemít na udržitelný servis toho všeho. Pomalé tempo bývá za předpokladu pečlivé strategie mnohem lépe udržitelné a ve svém výsledku mnohem efektivnější a účinnější.
   Skrýt celý příspěvek

 • NeoXII
  12:55 28.11.2018

  Rusi na zbrojenie nedávajú obrovské sumy peňazí, lebo ich nemajú. Za to Američania tie obrovské sumy peňazí dávajú, aj keď ich tiež nemajú. ( pozor, tlačenie niečoho, čo sa dnes ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusi na zbrojenie nedávajú obrovské sumy peňazí, lebo ich nemajú. Za to Američania tie obrovské sumy peňazí dávajú, aj keď ich tiež nemajú. ( pozor, tlačenie niečoho, čo sa dnes tvári ako peniaz, je vytváranie virtuálneho "bohatstva" za nekonečne vysoký úrok.) A diabol si raz pre tie úroky príde. Prosba: Boh ochraňuj Ameriku, už vyslyšaná nebude. THE END..
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:44 28.11.2018

  Rase:
  Tá amatérska vizualizácia je iba počítačovou prerábkou Mig-29, čo ju robí veľmi nepravdepodobnou. Logickejšie by mali vychádzať skôr z konštrukcie Mig-21 a s ňou sa "hrať", ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  Tá amatérska vizualizácia je iba počítačovou prerábkou Mig-29, čo ju robí veľmi nepravdepodobnou. Logickejšie by mali vychádzať skôr z konštrukcie Mig-21 a s ňou sa "hrať", kým z toho nevzíde niečo zmysluplné. Tak napríklad práve ten čínsko-pakistanský JF-17 mi pripadá ako hĺbkovo zmodernizovaný mierne faceliftovaný Mig-21 - proporčne mi tie lietadlá pripadajú dosť podobné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:26 28.11.2018

  Írán tak uvažuje o nákupu lehkých víceúčelových bojových letounů JF-17 Thunder (FC-1 Xiaolong). Podle vyjádření některých íránských vojenských představitelů by v průběhu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Írán tak uvažuje o nákupu lehkých víceúčelových bojových letounů JF-17 Thunder (FC-1 Xiaolong). Podle vyjádření některých íránských vojenských představitelů by v průběhu probíhající vojenské výstavy IDEAS 2018, v pákistánském Karáčí, mohla být uzavřena dohoda o nákupu těchto letounů. Proč to ale píšu. Původně měli zájem o ruské letouny Su-30MK, Su-34 a Su-35, ale okolnosti tomu nepřejí a ruská nabídka starších modernizovaných strojů Su-27SM3 je neoslovila. Rusům zkrátka začíná dost citelně chybět levný multifunkční jednomotorák, podobný JF-17. Je dost škoda, že zrušili projekt lehké jednomotorové stíhačky MiG-33. Pokud by vypadal jako na této amatérské vizualizaci (viz obrázek), nemusel to být špatný letoun. Pro export a vlastně i jako "masová" náhrada zastaralých letounů vlastního letectva.

  https://i.redd.it/v89tscqb4p1z...
  Skrýt celý příspěvek

 • Martin23
  12:12 28.11.2018

  1. Naprosto zásadní při tomto poměřování pinďourů je otázka KDE SE NACHÁZÍ BOJIŠTĚ A KOLIK TOHO JSEM SCHOPEN NA BOJIŠTĚ REÁLNĚ DOSTAT.

  Myslím, že je jasné, že RF nemá kapacity a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1. Naprosto zásadní při tomto poměřování pinďourů je otázka KDE SE NACHÁZÍ BOJIŠTĚ A KOLIK TOHO JSEM SCHOPEN NA BOJIŠTĚ REÁLNĚ DOSTAT.

  Myslím, že je jasné, že RF nemá kapacity a ani chuť bojovat s USA (snad s výjimkou Sýrie) jinde než u vlastních hranic.

  Jediné USA se svým námořnictvem jsou schopny vést boje daleko od svého území.
  Ale i ty jsou v tomto jsou výrazně limitovány.

  Ty cifry, kolik mají USA letadel, jsou sice zajímavé, nikoliv ovšem relevantní.

  USA mají silně útočnou armádu postavenou na námořnictvu a letectvu.

  Rusko má obrannou armádu, kdy proti tomuto staví především PVO a rakety.
  což je levnější varianta.

  USA jsou reálně schopny proti Rusku nasadit zlomek uvedeného počtu.


  2. To že USA zvolily cestu univerzálního letounu, kterým je přepadový stíhač, není dle mého názoru šťastné řešení. Zejména s ohledem na poměr schopnosti a ceny.
  Proto dlouhodobě tvrdím, že Rusko nikdy nebude potřebovat Su-57 více než tři až čtyři desítky. To prostě není stíhací bombardér ani frontový stíhač.
  Stejně jako F 35.

  Samozřejmě, že si někdo může koupit závodní auto a mít ho na nákupy v supermarketu. Ale tuhle službu by mu odvedla i Fabie.

  3. Jestli se mi na ruské armádě dnes něco libí, tak je to koncept, jak levně jsou schopni modernizovat obranu státu.

  4. USA jsou technologická špička, vydávající na zbrojení šílené peníze, ale při hodnocení, jak jsou rozdány geopolitické karty jsou ve větší výhodě Rusové, když dojde na konfrontaci.
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  12:00 28.11.2018

  Jedno se tomuhle clanku musi nechat. Nastve jak fanousky tak odpurce Ruske armady a jejich letadel. Ja jakozto milovnik Evropskych DeltaKachen sem naprosto v klidu :-)

  Jedno se tomuhle clanku musi nechat. Nastve jak fanousky tak odpurce Ruske armady a jejich letadel. Ja jakozto milovnik Evropskych DeltaKachen sem naprosto v klidu :-)

 • darkstyle
  11:50 28.11.2018

  Zaujmave tvrdenie, ze rusky konstuktery a priemysel prekonali americke navrhy a dokonca 2x rychlejsie prekonali proces ako ich konkurenti.

  Pokial viem Rusko (ZSSSR) ako prvy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaujmave tvrdenie, ze rusky konstuktery a priemysel prekonali americke navrhy a dokonca 2x rychlejsie prekonali proces ako ich konkurenti.

  Pokial viem Rusko (ZSSSR) ako prvy ohlasil 5. generaciu stihacky, cca 3 roky pred americanmi - tie roky mam z hlavy, tak ak som sa pomylil prepacte..

  A boli tak 2x rychlejsi ty ich konstuktory a priemyselnici, ze dodnes nemaju seriovu 5. generacnu stihacku vo vyzbroji pricom ich konkurenti davno 1 typ ukoncili s vyrobu a s nadsazkou, aby aj ten druhy neukoncili dokym rusko pri 2x rychlejsom tempe prekonavania problemov zaviedie 2 letky do armady.

  Kdepak udelali vedci z NDR (Ruska) chybu?
  Skrýt celý příspěvek