Remilitarizace Japonska

Japonský voják na cvičení ve výcvikovém prostoru Higashifuji; větší foto / REUTERS/Issei Kato​

V říjnu se v Japonsku uskutečnily předčasné volby do dolní komory parlamentu. Volby ovládla současná vládnoucí Liberálně demokratická strana (LDP) premiéra Šinzoa Abeho, která získala dostatek křesel k prosazení revize japonské ústavy a možná i ukončení ústavního pacifismu.

Japonská ústava přijatá v roce 1947 byla vytvořena americkou okupační správou v čele s generálem Douglasem MacArthurem a žádné japonské vládě se od té doby nepodařilo prosadit jakoukoli její změnu. Se svým stářím sedmdesát let jde o nejstarší neupravenou ústavu na světě.

Její nejdiskutovanější částí je Článek 9, díky kterému si ústava vysloužila přízvisko mírová. Japonsko se v něm zříká práva používat sílu k řešení konfliktů a udržování válečného potenciálu . Mnohoznačné znění Článku 9 sebou nese řadu problémů s výkladem. Japonská levice například trvá na nelegálnosti japonských sebeobranných sil (JSDF), jelikož představují válečný potenciál.

Abe se o prosazení revize japonské ústavy snaží velkou část své politické kariéry a nyní má k úspěchu blíže než kdy dřív, jelikož jeho vládnoucí koalice v dolní komoře parlamentu získala 2/3 křesel nutných k prosazení ústavních změn.  

Poslanecká sněmovna je jen prvním krokem a 2/3 hlasů musí revizi schválit také horní komora. Posledním a nejzásadnější podmínkou je vyhlášení veřejného referenda, kde stačí získat většinu hlasů.

Je velmi pravděpodobné, že se Abe o změnu ústavy v příštích čtyřech letech pokusí. Zřejmě však nepůjde o Článek 9, ale méně vášně vyvolávající části. Největší podporu má dodatek o krizových situacích, který by prodloužil mandát poslanecké sněmovny v případě rozsáhlé katastrofy, aby se předešlo politickému vakuu (například v období voleb). Mezi další navrhované dodatky patří například ústavní právo na čisté životní prostředí nebo větší přenesení moci k jednotlivým správním celkům (prefekturam).

Podle průzkumu agentury Jiji Press je pro úpravu ústavy 44 % obyvatel. Pouze 29 % vyjádřilo podporu úpravě Článku 9, ale celých 62 % je pro přidání dodatku o krizových situací.

Veřejného mínění Abeho ambicím příliš nepřeje, ale úprava ústavy není jediný způsob, kterým může dosáhnout normalizace postavení JSDF a dalších dílčích změn.


Letadlové lodě USS Ronald Reagan, USS Theodore Roosvelt a USS Nimitz plavící se spolu s loděmi japonských námořních sebeobranných sil.

Ústavnost preemptivního útoku?

V roce 2015 se Abeho LDP skrze několik zákonů podařilo prosadit nový výklad Článku 9, bez sebemenšího zásahu do samotné ústavy. Tyto změny JSDF umožňují využít práva na kolektivní sebeobranu a použít smrtící sílu při ochraně japonských subjektů v zahraničí nebo při obraně spojenců . Díky 2/3 většině v poslanecké sněmovně má Abe relativní svobodu v prosazení dalších podobných zákonů, které mohou dát JSDF větší pole působnosti a pravomoci.

Velkým tématem je i akvizice a použití ofenzivních zbraní. Vzhledem k mnohoznačnému znění Článku 9 je jejich legalita otázkou různých ideologických výkladů. V roce 1956 tehdejší premiér Ičiró Hatojama prohlásil, že pokud Japonsku hrozí prokazatelné nebezpečí a neexistuje jiná možnost, je podle ústavy možné provést preemptivní úder . S touto pozicí se sice ztotožňovala většina následujících vlád, ale žádná z nich se nikdy neodhodlala k nákupu jakýchkoli útočných schopností delšího dosahu.

Téma útočných zbraní je aktuální zejména kvůli KLDR a jejím opakovaným testům jaderných zbraní a balistických střel, přičemž dvě z nich v srpnu a září přeletěly nad Japonským územím. Tokio má sice k dispozici poměrně sofistikovanou dvouvrstvou protiraketovou obranu tvořenou systémem Aegis s interceptory SM-3 (Block IIA) a systémem protivzdušné obrany Patriot (verze PAC-2 a PAC-3), ale ke spolehlivému pokrytí celého území to nestačí.

I když by se akvizice střel s plochou dráhou letu nebo balistických střel neobešla bez odporu opozice a protestů z Pekingu, japonská bezpečnostní politika by mohla být obohacena o prvek odstrašení a nespoléhat jen na pasivní obranu.

Zdroj: Foreign Affairs, Defense One
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nový japonský obrněný transportér pro ostrovní války

Japonský průmysl v rámci programu Wheeled Armoured Vehicle (Improved) pracuje na novém kolovém ...

Kaga: Vrtulníková loď pro japonské námořnictvo

Japonské námořnictvo získalo výraznou posilu v podobě vrtulníkového torpédoborce JS Kaga (DDH-184) ...

Revize japonské ústavy a konec japonského pacifismu?

Letošní květen se v Japonsku nese ve znamení 70. výročí přijetí první poválečné ústavy, jejíž Článek ...

Strategický profil čínského vývozu zbraní

Globální geopolitické úsilí Číny, podpořené rostoucím ekonomickým vlivem, udává směr a povahu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Ultramarinus
    16:46 05.12.2017

    1) A BEZE ZMĚN v lidské společnosti v reálném vesmíru platí: "Si vis pacem, para bellum" 2) Pan Abe asi dobře ví, že MOC, či VLIV má mnoho podob a stát (případně člověk který ten ...Zobrazit celý příspěvek

    1) A BEZE ZMĚN v lidské společnosti v reálném vesmíru platí: "Si vis pacem, para bellum"
    2) Pan Abe asi dobře ví, že MOC, či VLIV má mnoho podob a stát (případně člověk který ten stát vede) se k obojímu dostane nejsnáze tak, že (nejenom vzhledově) posílí a dá naprosto otevřeně najevo, že s ním nikdo NIKDY nebude vydrbávat, a že jestli se o to pokusí, že toho bude litovat. HLUBOCE.
    3) S tím, jak jim tam poslední dobou padají do výsostných vod u ostrovů s hlavními populačními centry "cvičné" balistické rakety ze severní koreje a číňani staví "civilní" letiště na každém kusu kamene v Japonském moři, ať už patří komu chce, se jeden nestačí divit, jak dlouho jim tam ten mírovej přístup vydržel.

    Jedinej skutečnej "lék" na snahu být silný a bránit svoje zájmy, nejsou 2 A bomby, ale jedna jediná. Taková co vyhladí stát do posledního člověka. Pak jsou mrtví a nemusí se tudíž chovat racionálně a brousit si nožíky (co by zaživa dělali).Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    10:12 03.12.2017

    Zadny pacifismus jeste mir nezsjistil.

    Zadny pacifismus jeste mir nezsjistil.

  • Takeda
    21:18 02.12.2017

    Na tu mírumilovnost číňanů bych moc nesázel a myslím že ani pan Abé. Oni jsou číňani vůči ostatním dost šovinisti. Jejich propaganda je navíc proti sousedům dost vysazená. Průšvyh ...Zobrazit celý příspěvek

    Na tu mírumilovnost číňanů bych moc nesázel a myslím že ani pan Abé. Oni jsou číňani vůči ostatním dost šovinisti. Jejich propaganda je navíc proti sousedům dost vysazená. Průšvyh nastane, až propagandou vyblázněný Číňani budou pro válku a jejich vláda ne...

    A japonci jsou pacifisti, jasně to ukazuje to, že pro změnu článku 9 je jen 29 procent japonců. Nechtěj válčit. řekl bych že ty dvě A-bomby je z toho docela vyléčily.

    BYlo by fér kdyby se mohli alespoň normálně bránit. Na nějaký útočný skopičiny nebudou mít dost lidí a amíci je udržej na uzdě.Skrýt celý příspěvek

  • Argel
    21:05 02.12.2017

    Tak ty logistické a servisní centra by stačila na provoz jejich techniky ne?

    Tak ty logistické a servisní centra by stačila na provoz jejich techniky ne?

  • PavolR
    20:59 02.12.2017

    Ak je niečo, čo v žiadnom, ale skutočne žiadnom prípade nepresunú, tak to sú technológie. Servisné a logistické centrum, zamestnávajúce pár miestnych, by otvoriť mohli, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Ak je niečo, čo v žiadnom, ale skutočne žiadnom prípade nepresunú, tak to sú technológie. Servisné a logistické centrum, zamestnávajúce pár miestnych, by otvoriť mohli, ale technológie nepresunú. Za to im to nestojí.Skrýt celý příspěvek

  • Argel
    20:31 02.12.2017

    PavolR A poptal se jejich vlády někdo na prodej a zřízení centra pro nějaký stroj(Typ-89, typ 10 apod.)? V regionu asi nic neprodají, ale myslím, že v Evropě by mohli prorazit, ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR
    A poptal se jejich vlády někdo na prodej a zřízení centra pro nějaký stroj(Typ-89, typ 10 apod.)? V regionu asi nic neprodají, ale myslím, že v Evropě by mohli prorazit, kdyby technologie tu přesunuli, protože si nedokáži představit aby na opravy jsme stroje vždy naložili na loď a směr Japonsko...Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    20:21 02.12.2017

    skelet: Zákon, ktorý zakazoval predaj zbraní, zrušili v roku 2014, no nejako sa im zatiaľ nepodarilo takmer nič predať.

    skelet: Zákon, ktorý zakazoval predaj zbraní, zrušili v roku 2014, no nejako sa im zatiaľ nepodarilo takmer nič predať.

  • skelet
    20:37 01.12.2017

    Argel: nedovolí export svých zbraní, kvůli své pacifistické ústavě.

    Argel: nedovolí export svých zbraní, kvůli své pacifistické ústavě.

  • pks_
    20:34 01.12.2017

    Mírumilovnost Číny je čistě otázka politické reprezentace - když dají rozkaz, půjdou bojovat. Jejich technologické schopnosti rostou - ok. Jací jsou ale válečníci - no spíš bych ...Zobrazit celý příspěvek

    Mírumilovnost Číny je čistě otázka politické reprezentace - když dají rozkaz, půjdou bojovat. Jejich technologické schopnosti rostou - ok. Jací jsou ale válečníci - no spíš bych řekl - nic moc. V Číně se válčilo hodně - před sjednocením - každý s každým a pořád dokola, ale potom s izolací ty schopnosti mizely. Postavit velkou armádu Čína dokáže, dnes je dokáže i kvalitně vybavit, ale ve vzájemném konfliktu bych si vsadil spíše na Japonce - i kdyby byli početně 2x slabší. Z konfliktů s Japonskem, Vietnamem a SSSR v minulém století odcházeli spíše poraženi.

    Čínská populační křivka sice neroste tak strmě, jako indická, ale já to považuji spíše za úspěch. Navíc rozvolnili politiku jednoho dítěte a venkov bude armádu spolehlivě zásobovat živou silou (tam na toto nařízení tak trochu kašlou).

    Prostě by se mi vůbec nelíbilo, kdyby Japonci začali šťourat do KLDR - v rámci ochrany spojence (USA). Za 2. světové tam napáchali tolik nepotrestaných válečných zločinů ...Skrýt celý příspěvek

  • Argel
    16:28 01.12.2017

    Proč vůbec Japonci nedovolí export jejich vybavení? Jejich BVP, tanky a další technika by byli v Evropě žádané, jediná nevýhoda by byla, že původce je na druhé straně planety, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Proč vůbec Japonci nedovolí export jejich vybavení? Jejich BVP, tanky a další technika by byli v Evropě žádané, jediná nevýhoda by byla, že původce je na druhé straně planety, ale kdyby svolili na vybudování centra apod. tady, vytěžili by z toho hromadu peněz.Skrýt celý příspěvek

  • Aloha
    09:59 01.12.2017

    Tak s demografii bude mít problém i ta Čína a to by mohlo posílit postavení Indie, která tím trpět nebude. Osobně si myslím, že je potřeba mít silnou armádu a takové zbraně, aby ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak s demografii bude mít problém i ta Čína a to by mohlo posílit postavení Indie, která tím trpět nebude. Osobně si myslím, že je potřeba mít silnou armádu a takové zbraně, aby nikoho ani nenapadlo na mě zaútočit, protože jak již bylo napsáno, nejlepší je válka, která ani nezačne. Jinak válečnické schopnosti Ćíny bych rozhodně nepodceňoval.Skrýt celý příspěvek

  • Tom.
    09:17 01.12.2017

    Incre a Supreme - bylo by vhodné se nejprve alespoň zamyslet, než začnete na někoho hrdině prskat přes monitor. Pks_ se ve svém příspěvku o žádné mírumilovnosti Číny ...Zobrazit celý příspěvek

    Incre a Supreme - bylo by vhodné se nejprve alespoň zamyslet, než začnete na někoho hrdině prskat přes monitor. Pks_ se ve svém příspěvku o žádné mírumilovnosti Číny nezmiňuje.

    Dříve jsem se kolikrát víc těšil na informace z diskuze než z článku a mrzí mě, že dnes jsme tady jako na novinkách, kde každý odešle příspěvek dřív, než se vůbec zamyslí. Rok se s rokem sejde a já se o článku o tanku dočtu, že prezident je debil.

    Mimochodem narážka na demografickou křivku je zajímavá - těžko se buduje armáda v zemi, kde se nedostává mladých lidí. Myslím, že je to tak trochu problém i naší armády, ač zdaleka ne největší.Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
    09:01 01.12.2017

    Japonsko je defacto kolébka technologií..Jejich nevýhodou je že kapitalismus je tam na vrcholu možna už za nim..ekonomika už nemá kam růst, už léta stagnují..Budto prejdou na jinou ...Zobrazit celý příspěvek

    Japonsko je defacto kolébka technologií..Jejich nevýhodou je že kapitalismus je tam na vrcholu možna už za nim..ekonomika už nemá kam růst, už léta stagnují..Budto prejdou na jinou formu udrzitelné spolecnosti a nebo rozjedou nové odvětví které bude nastartuje další vývoj..2 možnosti které vidím je bud armádní nebo kosmický. V obou můžou strčit do kapsy jakýkoli jiný stát včetně USA a to díky jejich povaze a elánu a dostatku technologií.Skrýt celý příspěvek

  • Incre
    08:06 01.12.2017

    :pks_ Čína že je mírumilovná? že není národ válečníků? cože? ať už historicky, nebo nyní......mají hodně velké ambice a ty neustále rostou. A já být Japonci, tak už dávno jsem ...Zobrazit celý příspěvek

    :pks_ Čína že je mírumilovná? že není národ válečníků? cože? ať už historicky, nebo nyní......mají hodně velké ambice a ty neustále rostou. A já být Japonci, tak už dávno jsem využil silné ekonomiky, vyspělé techniky a průmyslu a zbrojím co to jde, protože mít přes průliv Čínu, to už je dobrý důvod. Nelze se donekonečna spoléhat na USA. A doufám jen, že začnou, protože je potřeba aby v té části světa měla Čína protiváhu. A řešit tu co bylo před 70-ti lety je absurdní, svět se vyvíjí a co hrozbou včera nebylo, může být zítra smrtící..Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    05:44 01.12.2017

    pks_ - Jasně, protože "Číňané nejsou válečníci, což je samo o sobě kravina, tak se budou Japonci na toto spoléhat a obranu neřešit. Japonci jsou naopak díky té "mírumilovné" Číně ...Zobrazit celý příspěvek

    pks_ - Jasně, protože "Číňané nejsou válečníci, což je samo o sobě kravina, tak se budou Japonci na toto spoléhat a obranu neřešit. Japonci jsou naopak díky té "mírumilovné" Číně v oblasti, kde zbrojit chtě nechtě prostě musí. Ono to, jak je Čína ve skutečnosti mírumilovná je vidět už dnes v Jihočínském moři nebo to bylo nedávno vidět ve sporu s Indií. Japonsko je spolu s Indií a USA pro tuhle oblast životně důležité.Skrýt celý příspěvek

  • pks_
    22:28 30.11.2017

    Japonsko má neukojenou touhu po vojenské moci. Nejsou demilitarizovaní, jako Němci. Jejich síly sebeobrany jsou výraznou vojenskou silou. Číňanů je sice moc, ale není to národ ...Zobrazit celý příspěvek

    Japonsko má neukojenou touhu po vojenské moci. Nejsou demilitarizovaní, jako Němci. Jejich síly sebeobrany jsou výraznou vojenskou silou.

    Číňanů je sice moc, ale není to národ válečníků - žili si dlouho za zdí.

    KLDR jsou 1:1 pokryti Jihokorejskou armádou a jejími zálohami + je tam USA.

    Neříkám, že by Japonci byli v úplném bezpečí - nějaká raketa přiletět může, případně se mohou trochu porvat o pár skalisek, ale bezbranní určitě nejsou.

    Jedinou hráz Japonským ambicím tvoří jejich demografická křivka.Skrýt celý příspěvek

  • Argel
    21:34 30.11.2017

    Kdyby chtěli potom začít stavět ty ofensivní zbraně, dám příklad:letadlovou loď, tak jde vidět, že oni to pořád nějak obehrávají. Napřiklad Kaga, kde jde vidět, že ty technologie ...Zobrazit celý příspěvek

    Kdyby chtěli potom začít stavět ty ofensivní zbraně, dám příklad:letadlovou loď, tak jde vidět, že oni to pořád nějak obehrávají. Napřiklad Kaga, kde jde vidět, že ty technologie si pořád uschovávají, a nemuseli by začít uplně od nuly. Věřím, že kdyby Japonec chtěl postavit letadlovou loď, tak věřím, že by USS Gerald R. Ford strčila do kapsy.
    Každopádně doufám, že se jim to podaří změnit. Japonsko jakožto hodně militantní národ by byl konečně pořádná protiváha v regionu Číně a NK. USA by se mohli stáhnout na Guam a řešit jiné své priority.Skrýt celý příspěvek

  • drohh
    21:30 30.11.2017

    Konflikt s KLDR je velmi nepravděpodobný. Samozřejmě je to eventualita na kterou se jistě japonská armáda připravuje,poněvadž "to se stát nemůže",pro instituci jako je armáda není ...Zobrazit celý příspěvek

    Konflikt s KLDR je velmi nepravděpodobný. Samozřejmě je to eventualita na kterou se jistě japonská armáda připravuje,poněvadž "to se stát nemůže",pro instituci jako je armáda není argument. Mnohem reálnějším důvodem pro posílení japonské armády je expanze Číny.Skrýt celý příspěvek

  • alea206
    21:29 30.11.2017

    Drzim Japoncum palce, at se jim case povede upravit i ten Clanek 9. Nejlepsi valka je ta ktera nevypukne a pokud nekomu nemuzete oplatit potencialni utok z velke dalky tak vas to ...Zobrazit celý příspěvek

    Drzim Japoncum palce, at se jim case povede upravit i ten Clanek 9. Nejlepsi valka je ta ktera nevypukne a pokud nekomu nemuzete oplatit potencialni utok z velke dalky tak vas to stavi do znacne nevyhody.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...