Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Miniaturní raketa Pike pro puškové granátomety

Datum přidání 13.10.2015    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 11 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká firma Raytheon pokračuje ve vývoji miniaturní střely Pike ráže 40 mm. Raketu lze odpalovat z puškových nebo bubnových granátometů. Pike umožní vojákům ničit cíle na dosud nevídanou vzdálenost.

Miniaturní raketa Pike pro ruční granátomety

Foto: Pike lze vystřelit z jednoranných puškových granátometů, jako je např. M203. / Raytheon

 

Raketa Pike patří do nové rodiny miniaturních přesně naváděných zbraní. Vývoj podobných zbraní umožnil pokrok v mikroelektronice schopné přežít ohromné zrychlení. Například elektronické součástky naváděného dělostřeleckého granátu Excalibur (Raytheon) dokáží přežít zrychlení z 0 na 1000 km/h ve zlomku sekundy.

 

Raytheon vyvíjí celou řadu malé, přesně naváděné munice. Například malá letecká puma Pyros o hmotnosti 5,5 kg a délce 560 mm se navádí na cíl pomocí satelitní navigace a laseru. Větší Griffin o hmotnosti 15 kg a délce 1100 mm lze vypouštět ze vzduchu (např. z bitevních AC-130) nebo z pozemní platformy.

 

Americké námořní pěchotě (U.S. Marine Corps) a americké armádě (U.S. Army) Raytheon dodal přesně naváděnou minometnou munici ráže 120 mm PERM (Precision Extended Range Mortar). Dostřel satelitem naváděné munice je 18 km s kruhovou odchylkou v cíli pouze 10 m.

 

"Dostali jsme se opravdu daleko. Nyní máme v podstatě chytrou munici, kterou můžete držet ve dlaních vašich rukou," říká Frank Antenori, manažer programu Pike ve firmě Raytheon. Antenotri navíc připomíná, že se blíží doba zavedení řízené puškové munice ráže 12,7 mm.

 

Novým členem rodiny je miniaturní řízená střela Pike ráže 40 mm. Střela má hmotnost pouze 0,9 kg a měří na délku 430 mm.

 

Video: Minometná munice PERM je zavedená například u 101. výsadkové divize. / YouTube

 

Střelu lze odpalovat především z jednoranný puškových granátometů, jako je M203 nebo nejnovější M320 Grenade Launcher Module. Během posledních testů na střelnici Mile High Resources zasáhl voják pomocí střely Pike cíl vzdálený 2,1 km. Maximální dostřel je zhruba 2,5 km.

 

Kruhová odchylka v cíli je 4,5 m. Jedná se poměrně o velkou hodnotu. Podle vyjádření firmy Raytheon se však na technických parametrech střely Pike neustále pracuje.

 

"Pike využívá poloaktivní laserový naváděcí systém, aby zasáhl fixní nebo pomalu se pohybující cíle na střední vzdálenost," vysvětluje J.R. Smith, ředitel divize Advanced Land Warfare Systems firmy Raytheon. "Tato nová munice může poskytnout bojovníkům přesnost a dostřel, dosud neviděný u ručních zbraní na bitevním poli. Pike se stává chytřejší a chytřejší, jak stále pracujeme na jeho schopnostech."

 

Munice Pike se na cíl navádí po zakódovaném laserovém paprsku. Cíl musí ozařovat jeden z bojovníků, například pomocí laserového značkovače na pušce. Jeden nebo více vojáků pak odpálí střelu (střely) na cíl.

 

Video: Pike patří do nové rodiny miniaturních přesně naváděných zbraní. / Raytheon

 

Pike lze použít i v uzavřených místnostech. Střela je nejprve vymrštěná z granátometů a teprve ve vzdálenosti tři metrů se spouští raketový motor. Podle firmy Raytheon motor vykazuje malou demaskující kouřovou stopu.

 

Střelu lze navíc umístit na vozidla, malé bezpilotní letadla nebo malé lodě. K dispozici jsou různorodé bojové hlavice - průbojná, tříštivo-trhavá nebo např. termobarická. Počítá se také s různými časovači, zajišťující explozi hlavice před dopadem, při dopadu nebo po dopadu (např. pro ničené cílů uvnitř budov).

 

Pike dává vojákům do rukou unikátní nástroj pro ničení cílů, které v současné době nemohou pěchotními zbraněmi zasáhnout. Maximální efektivní dostřel odstřelovacích pušek pěchoty leží na hranici 1500 m. Pěchota nemá v současné době nástroje, jak ničit cíle na vzdálenost větší než 1500 m.

 

Pomocí miniaturních střel Pike vojáci mohou ničit nejen lehce obrněná vozidla, nebo skupiny protivníků, ale také například pozice odstřelovačů nebo opevněné pozice v městské zástavbě.

 

Jak bude vývoj střely pokračovat, lze zkusit štěstí i proti agilnějším cílům, jako jsou vrtulníky - samozřejmě, při vhodné vzájemné pozici.

 

Zdroj: Raytheon

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 14.10.2015 Čas: 19:31

Souhlasím s fotr, dle mého názoru se také jedná spíš o novou "kategorii" zbraně, než náhradu nějaké současné. I s ohledem na pravděpodobně ne zrovna nízkou cenu si myslím, že cílovou skupinou jsou především speciální a výsadkové jednotky (u nás bych to viděl na 601., 102. a 43.). Minomet ani granátomet to nenahradí prostě díky ceně jednoho výstřelu (alespoň v blízké budoucnosti). A řízené střely jako Javeline to nenahradí určitě, protože kumulativní hlavice ráže 40 mm prostě nedokáže probít silnější pancíř, fyziku nepodvedeme. Navíc jakýkoliv moderní obrněný prostředek je zpravidla chráněn proti kumulativním výbuchům, takže jsou zpravidla k jeho zneškodnění potřebné tandemové hlavice.

Rakety pro CG jsou jiná káva, ráže 84 mm už poskytuje pro kumulativní výbuch slušnou základnu, s ohledem na délku odpalovacího zařízení už je možné použít tandemovou hlavici... to by skutečně byl zajímavý počin, jsem zvědavý, jak se s tím SAAB popere (díky fulcrum za odkaz).

avatar
fotr Datum: 14.10.2015 Čas: 14:18

to Charlie
2) Bude to nahrazovat pancéřovky či lehké minomety ve výzbroji družstev a čet, nebo to bude "nadstavbová" zbraň?

Domnívám se nebude nahrazovat ani jedno, na rozdíl od minometu to asi nebude umět nepřímou palbu bez nějaké další složité navigační technologie, předpokládá se že to má být lehká podpůrná zbraň od úrovně družstva, lehká, levná a jednoduchá a o se týče pancéřovek? Nevím ale ta velkost a ráže asi moc velkou penetrační schopnost proti pancíři mít nebude, navíc se píše: na stacionární a pomalu se pohybující cíle. Bude to spíše takový dalekonosný, přesný, granátomet. Takový rychlý řešitel nečekaných problémů. V podstatě nová kategorie osobní výzbroje jednotlivce. Tak to alespoň vidím já. Pěkný den

avatar
fulcrum Datum: 14.10.2015 Čas: 14:10

Pro Carl Gustav se vyvíjí (respektive se uvažuje o vývoji) řízené střely "Ultra Ligh Missile".
http://armadainternational.com/assets/images/pdf/Whats_up3.pdf

avatar
Shania Datum: 13.10.2015 Čas: 21:04

neco malo ke kodum zde, sekce 4

https://www.google.cz/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://fas.org/man/dod-101/sys/smart/jp3_09_1.pdf&ved=0CCQQFjABahUKEwiY_Y71isDIAhUF1ywKHTfGBXk&usg=AFQjCNHjG2KwaKxyQjfClKDFbZRkLMZk7w&sig2=uOSzdEIXDgh7IrM0rLzA9A

avatar
Kozlus Datum: 13.10.2015 Čas: 20:28

Neslo by, ze by se tim znackovacem jednoduse posvitilo do optiky, co ma ta raketa na predku? Znackovac ma svuj kod, na rakete zmacknu cudl, kterym sklopim clonu, aby se pripadne optika neposkodila a uvedu raketu do rezimu "sparovani" a raketa prijme ten kod a bude se navadet podle nej.

avatar
Jan Grohmann Datum: 13.10.2015 Čas: 19:51

RiMr71 - pokud jsem to pochopil (nikdy to šířeji nepopisují), jednoduše do rakety napíchnou nějaký kabel a rychle ji naprogramují. Pracují také na tom, aby se vše dělo bezdrátově a hromadně.

avatar
RiMr71 Datum: 13.10.2015 Čas: 17:36

Tak to, pak to chápu. Ovšem pak by mě zajímalo, jak mají pořešené to předávání jed. kódů pro ty jednotlivé střely (když to může ozařovat někdo jiný).
Ono je to zajímavé, pak by to mohlo sloužit (a nejspíš i slouží) nejen k tomu klasickému "střílej si na svůj terč" tedy např. 5 cílů=5raket, ale o k napadení jednoho cíle od více "operativců" (taky mi to přijde jak kdyby se někdo styděl za to co vojáci jsou) z různých stran, tedy že by bylo víc střel naváděno jedním laserem...?

avatar
Deutschmann Datum: 13.10.2015 Čas: 15:59

Charlie:
Add1) naváděcí modul k raketě hydra stojí cca 28 500 USD (dle wiki), takže čekejme cenu cca 15 000 USD

Add2) z ceny usuzuji že to bude nadstavbová zbraň

Add3) to nikdo neví, ale jestli ano, tak by to slušně nahrazovalo střely Javelin

RiMr71:
Podle mě slovem kódování myslí to aby se střela náhodou nezachytila jiného paprsku než toho svého (např útok 2 střelami najednou, popřípadě něco podobného)

avatar
yellec Datum: 13.10.2015 Čas: 15:57

RiMr71: Paprsek má kódování aby bylo možné na omezené ploše útočit na víc cílů zaroveň. Konkrétní zbraň se navádí na kód konkrentního značkovače. Se šifováním a hackováním to nemá nic společného.

avatar
Charlie Datum: 13.10.2015 Čas: 15:41

Předně mě zaráží ten newspeak, který se kolem armády začal používat. Vojáci jsou najednou "bojovníci" nebo "operátoři", nepřítel je "protivník"...

1) Kolik tahle sranda bude stát?

2) Bude to nahrazovat pancéřovky či lehké minomety ve výzbroji družstev a čet, nebo to bude "nadstavbová" zbraň?

3) Vyvíjí se něco podobného přebas pro Carl Gustava? To by teprv bylo žrádlo.

avatar
RiMr71 Datum: 13.10.2015 Čas: 15:18

...hm... zakódovaný laserový paprsek? Jako aby ho někdo nehacknul a ten paprsek třeba nezahnu za roh?
Podle popisu to vypadá na standardní označení cíle "ukazovátkem". Jaké kódování?

arr