Proti Číně: Nejnovější stíhačky F-16V Viper pro Tchaj-wan

První tchajwanská stíhačka F-16V Viper; větší foto hccapa.com 

Před několika dny z letecké základny nedaleko tchajwanského města Tchaj-čung odstartovala první modernizovaná stíhačka F-16V Viper tchajwanského letectva (ROCAF). Tchaj-wan počítá s modernizací celé své flotily letadel F-16. Celkově si program vyžádá 5,3 miliardy dolarů (117 miliard Kč).

Páteř letectva Čínské republiky, tedy Tchaj-wanu, tvoří 143 stíhaček F-16A/B dodaných v letech 1997 až 2001. Bojové letouny F-16 doplňuje 46 stíhaček Mirage 2000 a 105 domácích lehkých stíhaček F-CK-1Ching-kuo. Důvod silného letectva je zřejmý ‒ neustálá vojenská hrozba z pevninské Číny.



Vždyť v říjnu minulého roku čínský prezident Si Ťin-pching uvedl, že Čína použije všechny nezbytné prostředky, aby „porazila“ všechny tchajwanské snahy o nezávislost. Peking považuje Tchaj-wan za své území a odmítá jakékoliv snahy Tchaj-wanu o nezávislost.

Tchaj-wan měl původně zájem o nejnovější stíhačky páté generace F-35 Lightning II, ale kvůli tlaku Pekingu se s prodejem F-35 Tchaj-wanu v nejbližší době nepočítá. Místo toho jako kompromisní řešení ROCAF vylepší celou flotilu F-16 na nejnovější standard F-16V Viper – Tchaj-wan se stane první zemí provozující nejnovější verzi F-16V.

Tchajwanské ministerstvo obrany podepsalo s firmou Lockheed Martin smlouvu ohledně modernizace stíhaček F-16A/B Block 30 v roce 2016. Dodávky F-16V byly naplánovány na roky 2017 až 2022 s tím, že modernizace proběhne přímo na Tchaj-wanu ve firmě Aerospace Industrial Development Corporation (AIDC). Stejná firma má na svědomí vývoj a výrobu v úvodu zmíněných stíhaček F-CK-1 Ching-kuo. Program má ale roční zpoždění a nyní se dokončení modernizace očekává v roce 2023. První letka F-16V dosáhne počátečních operačních schopností na začátku roku 2019.

Přestavba prvních čtyř testovacích F-16A/B firmou AIDC začala v lednu 2017. První F-16V (na obrázku) dokončil pozemní zkoušky v červnu a nyní provádí komplexní letové testy.

Nové F-16V Viper značně rozšíří schopnosti ROCAF vést boj proti vzdušným, hladinovým i pozemním cílům. Verze F-16V je postavena kolem špičkového radaru s agilním svazkem SABR (Scalable Agile Beam Radar) APG-83 s aktivním elektronickým snímáním AESA (Active Electronically Scanned Array) od firmy Northrop Grumman. APG-83 sdílí řadu komponentů z radarů APG-77 (F-22 Raptor) a APG-81 (F-35 Lightning II).

APG-83 poskytuje vyšší výkon, vyšší stupeň víceúčelovosti a zejména provozní spolehlivosti. Radar dokáže najednou pracovat v režimech vzduch-vzduch i vzduch-země. APG-83 vyniká větším dosahem při vyhledávání i sledování cílů, je mnohem přesnější v režimu mapování terénu i v režimech zabezpečení navedení zbraní a současně pilotovi poskytuje lepší situační výstrahu. Podle výrobce APG-83 poskytuje F-16V radarové schopnosti letadel páté generace.

APG-83 také souběžně vysílá signály na různých rádiových kmitočtech – prostředky radioelektronického boje protivníka tak jen obtížně dokáží vysílání APG-83 objevit nebo blokovat.


Přehlídka techniky ROCAF

“Radar shromažďuje spoustu dat, to znamená, že jsme přidali vysokorychlostní datovou síť a nový počítačový systém, abychom umožnili přenos informací do nových displejů v kokpitu stíhačky,” uvedl v minulém roce Randy Howard, obchodní ředitel v Lockheed Martin pro prodej F-16. ”Rychlost a hbitost F-16 jsou skvělé, ale v řadě případů to je o informacích proudících do kokpitu –takže pilot se musí dívat na displeje, aby přijal taktické rozhodnutí.”

Informace se pilotovi v kabině F-16V zobrazují na novém centrálním středovém displeji o rozměrech 6×8". Hlavnímu displeji sekunduje dvojice menších displejů po stranách a nový průhledový HUD displej.

Tchajwanští piloti F16V dále získají pilotní přilby s HUD displejem Joint Helmet Mounted Cueing System II. Přilby umožní pilotům lépe (intuitivně) zaměřovat nepřátelské letouny a navádět na ně střely AIM-9X Sidewinder. F-16V obdrží také nový palubní počítač řízení mise, zcela nové navigační a komunikační systémy, systémy elektronického boje AN/ALQ-211 a AN/ALQ-213, datalink Link 16 a nové odpovídače přítel/nepřítel (IFF).

Hlavními konstrukčními změnami je pak použití robustnějšího podvozku (ze stíhaček F-16C/D) a nových motorů F100-PW-229. Motory F100-PW-229 mají tah 79 kN (původní motor F100-PW-220 65 kN) a s přídavným spalováním 130 kN (106 kN). Motory série -229  také pohánějí stíhačky F-15E a využívají technologie z motorů F119 a F135 stíhaček F-22A Raptor a F-35 Lightning II.

Foto: Kokpit F-16V s hlavním stÅ™edovým displejem. / Elbit SystemsKokpit F-16V s hlavním středovým displejem; větší foto / Elbit Systems

Tchajwanské F-16 získají také novou výzbroj, ať už zmíněné střely krátkého dosahu AIM-9X (dolet asi 35 km), protiradiolokační střely AGM-88B HARM nebo klouzavé pumy AGM-154C JSOW s doletem až 130 km. S municí JSOW mohou tchajwanské F-16V provést údery na čínské pobřeží prakticky ještě z vlastního vzdušného prostoru, protože Tchajwanská úžina je pouze 150 km široká.

Stíhačky F-16V Viper budou v oblasti Jihočínského moře tvořit výraznou bojovou sílu. Navíc modernizace tchajwanských F-16 pomocí nejnovějších amerických technologií dokazuje, že Spojené státy mají velmi vysokou důvěru v tchajwanské ozbrojené a zpravodajské složky, případně mají Američané v zemi vlastní silné bezpečnostní a zpravodajské zázemí.

Ostatně administrativa Donalda Trumpa je vůči pevninské Číně více asertivnější – v červnu 2017 Trump podepsal potenciální dodávky zbraňových systémů Tchaj-wanu v hodnotě 1,3 miliardy dolarů. V této částce je zahrnut jak nákup výše uvedené munice, tak rozsáhlá modernizace tchajwanské radiolokační sítě nebo modernizace prostředků radioelektronického boje tchajwanského námořnictva. Dále jde o dodávky námořních protiletadlových střel Standard Missile 2 (SM-2) Block IIIA s doletem 170 km.

Na závěr připomeňme, že stíhačka F-16 je obchodně nejúspěšnější moderní bojový letoun všech dob. Od roku 1978 se vyrobilo 4500 letadel, z toho 3200 stojů je stále v provozu. Americké letectvo počítá s provozem F-16 až do roku 2046.

Zdroj: BMPD

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tchaj-wan zbrojí proti čínské letadlové lodi

Čínské mocenské a vojenské ambice jsou viditelné stále více. Když před rokem vyplula na moře její ...

Nejnovější stíhačky F-16V Viper pro Bahrajn

Americký Kongres souhlasil s potenciálním prodejem 19 nejnovějších stíhaček F-16V do Bahrajnu. Stát ...

Čína hrozí silou a Tchaj-wan musí zapomenout na nezávislost

V reakci na nedávné manévry čínské armády uspořádá Tchaj-wan začátkem června vojenské cvičení. ...

Potvrzeno: Slovensko kupuje stíhačky F-16 Block 70/72

Slovenská vláda oficiálně souhlasí s nákupem 14 amerických stíhaček F-16 Block 70/72. Nyní musí ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Czertik
    12:04 04.09.2018

    angel 1. nechapes souvislosti, schvalne, kdo myslis ze to vydrzi dyl a lip ? Amik 4 roky bez noveho pocitace, nebo cinan 4 roky bez ropy ? A o tezbu si nedelej starosti, kyby na ...Zobrazit celý příspěvek

    angel
    1. nechapes souvislosti, schvalne, kdo myslis ze to vydrzi dyl a lip ? Amik 4 roky bez noveho pocitace, nebo cinan 4 roky bez ropy ? A o tezbu si nedelej starosti, kyby na to prislo, statni kasa je "bezedna".

    2.co se tyka dodavatelu do ciny, tak ano, ti by na blokadu ciny mohly kaslat...tak dlouho dokud by sankce/blokada nedopadla na ne a museli by si zvolit - cina nebo jeji odpurcy ?

    3.ano, tw by cina dobyla relativne rychle, to nikdo nepopira, ale to co nechapes je to, ze by se to se to zbytku sveta jednoduse nelibilo. Rusko obsadilo krym rychle a nekrvave - a dodnes to svet "nestravil".

    A co se tyka toho tveho prekvapiveho utoku ciny..zalezi jak moc by byl prekvapivy. Dodnes si nedokazu vzpomenout na jedinou valku kdy by nejaky stat zautocil na druhy a ten by "nemel ani tucha" ze se na nej neco chysta.
    No jo, existuje jediny priklad, a to 3 deni valka kdy izrael "vyklepal" 1 den jednoho souseda, protoze nabyl znacne jistoty ze se ho chystaji napadnout a tak je proste predesel. A ze oni byly hoooodne prekvapeni.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    09:55 03.09.2018

    sanityangel1: co bude za 5let neví nikdo. Navíc Tchaj-wan je v dosti ošemetné situaci, takže klidně může reaktivovat svůj jaderný program (pokud ho vůbec kdy zastavili). A navíc ...Zobrazit celý příspěvek

    sanityangel1: co bude za 5let neví nikdo. Navíc Tchaj-wan je v dosti ošemetné situaci, takže klidně může reaktivovat svůj jaderný program (pokud ho vůbec kdy zastavili).
    A navíc v době vývoje spolu dosti spolupracovali Israel, Jihoafrická republika a Tchaj-wan. Israel poskytl své jaderné technologie Jihoafrické republice, která provedla v roce 1979 jaderný výbuch. U Tchaj-wanu se stále spekuluje jestli MÁ nebo NEMÁ k dispozici jadernou bombu.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    08:09 03.09.2018

    Nedodat F-35A Tchaj-wanu je samozřejmě vítězstvím Číny. Teď se sice na cca 15 let zachovají vojenské schopnosti touto modernizací na F-16V, ale co pak?

    Nedodat F-35A Tchaj-wanu je samozřejmě vítězstvím Číny. Teď se sice na cca 15 let zachovají vojenské schopnosti touto modernizací na F-16V, ale co pak?

  • sanityangel1
    23:52 02.09.2018

    K tem surovinam- 1) Ano, ale odhadovali, ze rozjeti tezby a zpracovani by proste trvalo 3-4 roky a stalo miliardy dolaru. Schvalne, jak dlouho to vydrzi prumerny evropsky nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    K tem surovinam-
    1) Ano, ale odhadovali, ze rozjeti tezby a zpracovani by proste trvalo 3-4 roky a stalo miliardy dolaru. Schvalne, jak dlouho to vydrzi prumerny evropsky nebo americky volic. USA a Evropa nikdy nemely dopustit, aby Cina mela na tezbu nekterych kritickych surovin monopol.
    2) ohledne dovozu - to je sice pravda, ale dodavatele Ciny na americke sankce pecou - napr. Rusko (kde se tezi snad vsechno), Angola atd. Navic vzhledem k poctu pristavu si namorni blokadu Ciny dost dobre neumim predstavit a Cinane maji jiz prostredky, aby blokadu prolomili. Dale se bavime maximalne o 1 tydnu, nez by po zniceni odstrasujicich prostredku Cina Tai-wan obsadila. Pak uz by Ti blokada byla prd platna.

    To Skelet -
    Na toto jsi prisel jak? "a stále nechápeš podstatnou věc. Nikdo neříká, že se Tchaj-wan ubrání ČLR. Neubrání." Ja s timto plne souhlasim. Pouze rozdil mezi mym a tvym videni situace je pouze v tom, ze si Ty si myslis, ze Tai-wan je pro Cinu dostatecne kysele jablko nato, aby jej pozrela. Ja si myslim, ze behem 3-4 let to Cine nebude delat zadny problem.

    A jeste jeden maly bod k tomu E a ze se jedna o derivat HF2 - viz. wiki
    According to Taiwan Defense Review (TDR), the HF-2E land attack cruise missile is not a derivative of the Hsiung Feng 2 HF-2 anti-ship missile as it is often incorrectly reported. The use of the "HF-2E" designation is the primary cause of this confusion and was intentional misinformation done to divert attention away from the true nature of the project, which is that of a long range offensive cruise missile.

    To Czertik:
    Ohledne lokace svazu letadlove lode se tady vedly vasnive diskuze. Muzes si je dohledat.
    Je treba si uvedomit, kdo by potencialne utocil jako prvni - Cinane, takze pokud se jim povede prekvapivy utok a podari se jim znicit letiste a napr. 80% odpalist raket. Pak PVO ma solidni sanci zlikvidovat zbytek. O tom, jak jsou S-400 dobre si Cinani nenechaji od Rusu veset buliky na nos. Provedou si vlastni testy na svych raketach. Jinak nekde se tady valelo video, kdy S-400 sestrelila raketu ve vzdalenosti pres 400 km, takze srot to asi nebude.

    Jinak dle techto clanku maji uz na pobrezi 15 divizi S-300, a 2 S-400 uz dostali:
    http://www.atimes.com/article/...
    https://www.businessinsider.co...

    K tomu jadru.
    Podle me je zasadni rozdil mezi jadernou bombou a strelou s jadernou hlavici. Nevim o tom, ze by si koupili B2 od Amiku, aby mohli spolehlive dorucit bombu nekde nad Cinu. A ani Trump Tai-wanu neproda strely s jadernou hlavici a to situace uz vyostrena je. Vyvoj/testovani jadernych zbrani a strel obzvlaste neni jednoduchy a utajitelny. Takze pokud by Tai-wan neco mel, tak uz to je vseobecne znamo.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    21:03 02.09.2018

    Ohledně těch prvků – jde o kovy vzácných zemin (lanthanoidy, skandium a yttrium). Jejich získávání z "rud" je skutečně docela svinstvo s masivním využíváním všelijakých nepěkných ...Zobrazit celý příspěvek

    Ohledně těch prvků – jde o kovy vzácných zemin (lanthanoidy, skandium a yttrium). Jejich získávání z "rud" je skutečně docela svinstvo s masivním využíváním všelijakých nepěkných chemikálií. Nicméně několik jejich ložisek mimo Čínu skutečně je, namátkou USA, Kanada a Rusko (Kola). Letos pak byl ohlášen nález velice slibného ložiska na malém japonském ostrově. V případě nutnosti by tedy došlo k rozjetí těžby a zpracování mimo Čínu. Koneckonců ani jeden ze zmíněných států si s ekologickými následky těžby nedělá ani zdaleka takovou hlavu, jako my v Evropě (což je logické s ohledem na rozdíl v hustotě osídlení).

    Má to ale i druhou stranu mince – Čína je také závislá na dovozu surovin. A na rozdíl od těchto vzácných, tudíž používaných v malém množství, jejichž nedostatek by navíc byl jen dočasný, je v Číně nedostatek docela zásadních surovin – kupříkladu ropy, ale také molybdenu ad. Pokud by Čína vyhlásila nějaké sankce tímhle směrem, následná námořní a obchodní blokáda by ji bolela, a to velice.

    Konflikt by prostě přinesl nepříjemné následky pro všechny strany. Jde o to, kdo by je dokázal lépe vstřebat, najít náhradní řešení a zdroje, a především dostatečně dlouho vydržet. Osobně tipuju polovinu světa proti Číně jako vítěze. Pokud by tedy nedošlo na JZ, v tom případě bychom prohráli všichni :-(Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
    18:00 02.09.2018

    angel ano,letadlovky sou uzasne na blokovani namorni dopravy, problem je v tom, ze pokud by to chteli delat blizko ostrova, tak vzdy budou v dostrelu protilodnich raket. A pokud ...Zobrazit celý příspěvek

    angel
    ano,letadlovky sou uzasne na blokovani namorni dopravy, problem je v tom, ze pokud by to chteli delat blizko ostrova, tak vzdy budou v dostrelu protilodnich raket. A pokud by chteli byt dostatecne daleko..ta efektivita blokady pujde dolu.
    A kde beres jisottu ze si s300/400 bez problemu poradi s HS III ? ano, par jish muzou setrelit, ale problem je v tom ze potrebujes 100% uspesposnt abys neprisel o lode.
    A skutecne dodnes sem nikde necetl o uspesnem nasazeni ci testech s-300/400 proti balistickym raketam ci jinym raketam. Ano, teoreticky tu schopnost maji, ale prakticky ?
    A co se tyka one slitiny - cili jde vyrabet i jinde, takze kdyby byla nutnost, tak se to znovu rozjede v usa a jinde. A i amici by uznaly, ze lepsi je mit jen mistne znicene prostredi, nez nemit elektroniku vubec.
    A prave ze rakety s atomkami sou pro tchajwan nejlepsi zarukou toho, ze by je cinani nenapadly, to ze je nemaji ted, neznamena ze by si je nedokazali koupit/vivinout kdyz by se situace zacala vyostrovat.
    A zrovna takovy trump by jim ty rakety velmi rad prodal s dovetkem " o dalsi stat min o ktery se musime starat a chranit".
    Ano, v turecku byly jen bomby, a ty ne nutno na cil dopravit raketou/letadlem a to jde sestrelit, ale jak sem psal vis, kdyz budes sestrelovat, musis mit 100% uspesnost, 95% je sice pekna ale ve vysledku ti nepomuze.
    A cop se tyka s-400..tady dle me hodne precenujes jejich schopnosti , ano diky vyvoji techniky rostou schopnosti PVO ale, zapominas ze zaroven rostou i schopnosti utocnych strel. Vzdyt uz amici maji/testuji "stealth" tomahawk.Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    12:05 02.09.2018

    SofF - Jestli Čínu nepopudí, že Taiwan bude mít 143 nejmodernějších F-16 bych si tak jist nebyl. Přeci jenom Číňani lepší stroj nemaj a jen tak mít nebudou. Má všechny ...Zobrazit celý příspěvek

    SofF - Jestli Čínu nepopudí, že Taiwan bude mít 143 nejmodernějších F-16 bych si tak jist nebyl. Přeci jenom Číňani lepší stroj nemaj a jen tak mít nebudou.

    Má všechny nejdůležitější výhody na své straně? Čína nemá prakticky žádné skutečné spojence mimo KLDR a možná Laosu s Pákistánem. Všechny ostatní země v regionu jsou kvůli čínské agresy znepokojené. Technologický i finanční náskok USA a jejich spojenců v regionu (nejenom) je veliký. Kdyby to bylo tak jednoduché a jasné, Čína by Taiwan okamžitě obsadila, stejně jako to udělala v Tibetu nebo Jihočínském moři. Problém je, že Taiwan není skoro lidu prázdný Tibet ani úplně liduprázdné Jihočínské moře - má vyspělé zbraně a dobře vycvičenou armádu. Navíc nevěřím, že by Američané i třeba Japonci s Indy nechali Taiwan jen tak Číňanům - pevně doufám, že doba, kdy se ustupovalo komunistům se už nevrátí.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    11:41 02.09.2018

    sanityangel1: Hsiung Feng III jsou nadzvukové a dříve nebo později se objeví jejich protipozemní varianta, stejně jako tomu bylo u Hsiung Feng II, které byly podzvukové protilodní ...Zobrazit celý příspěvek

    sanityangel1: Hsiung Feng III jsou nadzvukové a dříve nebo později se objeví jejich protipozemní varianta, stejně jako tomu bylo u Hsiung Feng II, které byly podzvukové protilodní střely, přičemž jejich derivat "E" je protizemní. Yung Feng je obdoba střely Tomahawk, takže s nimi bude mít protiletadlová obrana vcelku problém (profil letu).

    Tchaj-wan se zaobíral vývojem jaderných zbraní od šedesátých let a až prakticky do let devadesátých. Jsou dost výrazné spekulace, že na tomto programu spolupracoval s Izraelem a Jihoafrickou republikou. Takže ofiko nic nemá..

    a stále nechápeš podstatnou věc. Nikdo neříká, že se Tchaj-wan ubrání ČLR. Neubrání. Ale to také není cílem Tchaj-wanské obrany. Cílem Tchaj-wanské obrany je, aby tento útok stál ČLR hodně sil a energie. A tím se pro ni stal nestravitelným.Skrýt celý příspěvek

  • sanityangel1
    10:08 02.09.2018

    To Skelet : Hsiung Feng III (protilodni), Yun Feng jsou super sonicke strely používající ramjet, alespoň dle Wiki. S temi by si mela S-400 a cinske deriváty S-300 poradit. Řekl ...Zobrazit celý příspěvek

    To Skelet :
    Hsiung Feng III (protilodni), Yun Feng jsou super sonicke strely používající ramjet, alespoň dle Wiki. S temi by si mela S-400 a cinske deriváty S-300 poradit. Řekl bych, ze první věc, kterou Cinane udelaji po dodávce je, otestovani PVO proti vlastnim strelam, aby zjistili efektivitu. A vzhledem k dosahu i slabších strel S-400 budou mit pokryty skoro cely ostrov.

    To Czertik:
    Letadlovky potrebuji napr. na blokaci pripadne pomoci ostatních státu nebo kvůli moznosti leteckeho napadani ostrova z obou stran.

    K tem surovinam. Cca před 3 roky psali v E-15 nebo na ihned, ze Cina pouziva techniku zpožďujících se dodavek proti velkym kocernum vyrabejici elektrotechniku jako Sony, Phillips atd. Rikaji, ze nejsou schopni zarucit vcasnost dodavek (bezproblemova produkce navazujicich komponent) a tak firmy radeji presunuly tu část vyroby, které danou slitinu potrebuji do Ciny. Slitina se vyrábi z rudy, která se aktualne tezi pouze v Cine. V 80 letech se vyráběla v USA, ale kvůli dopadum na zivotni prostředí, byla doly zavreny a vyroba premistena do Ciny. Odhadovane znovuzprovozneni produkce a vybudovani zpracovatelských kapacit odhadovali na cca 3-4 roky. Ale co to presne bylo si nevzpomenu.

    Rakety schopne nest jadernou hlavici, vcetne jadernych hlavic na Taiwanu nejsou a nebudou, to si Cinane pohlidaji. V Turecku jsou pouze bomby a ty je nutne pomoci neceho dopravit na cil a to něco se da sestrelit. Napr. když do Turecka Amici umistili jaderne strely, tak Rusove zacali rozmistovat v odvete jaderne strely na Kubu a vznikla Karibska krize. Vysledkem bylo stazeni strel z Turecka a Kuby. A k te spolupraci s Izraelem, jedna věc je na necem spolupracovat a druha mit fukncni otestovane hlavice.

    S-400 umozni sestřelit pripadne odpalene rakety z Taiwanu na Cinu, které nebudou zniceny při prvním utoku. Proste Taiwan kvůli vyvoji techniky neubranitelny, obdobne jako Pobalti.

    To SofF:
    Do jaderne valky kvuli Taiwanu nikdo nepujde. A I do konvecni valky pravdepodobne take ne, maximalne nejake dodavky zbrani.Skrýt celý příspěvek

  • SofF
    23:03 01.09.2018

    to je zase debata :) Tady jde o to že ta dodávka Zmijí je to základní co moc nepopudí Čínu, protože když by s tam BD dodal vše co si by si ostrovani přáli tak by invaze byla ...Zobrazit celý příspěvek

    to je zase debata :)
    Tady jde o to že ta dodávka Zmijí je to základní co moc nepopudí Čínu, protože když by s tam BD dodal vše co si by si ostrovani přáli tak by invaze byla prakticky okamžitě na pořadu dne.
    Navíc v regionu je velmi křehká rovnováha a je třeba postupovat maximálně opatrně.

    Pevninská Čína má všechny nejdůležitější výhody na své straně - nejdůležitější jsou ale zásobovací trasy které má Amerika extrémně exponované. V případě útoku na ostrov by pak došlo na lámání chleba - šli by Japonci do války nebo by vyhlásili neutralitu když by došlo na pohrůžku jaderných úderů na souostroví? Ochutnávku první nedokonalou verzí už zažili a rozhodně by to nechtěli opakovat, takže je dost možné že by se pak celý americký alianční oblastní systém rychle rozpadl.

    Osobně považuji za nejpravděpodobnější že by se obě strany za každou cenu snažili vystříhat použití JZ a ukončit to co nejrychleji kritickým zásahem - takže třeba by se ČLR pokusila o útok z druhé strany kde je očekávání útoku nejmenší a po vyvolání paniky by došlo na invazi přes úžinu. Pokud by se to nepodařilo dost rychle či by se v oblasti potloukaly alespoň tři letadlové svazy tak by došlo ke gigantické materiálové bitvě jakou svět od 2 světové neviděl - a pak už je to jen na hod kostkou...Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
    21:13 01.09.2018

    sanityangel Na to, aby cinani dobyly tai wan neporebuji jedinou letadlovku, naopak jejicj pouziti by bylo pro cinu komlikovane a jen by to nabidlo extremne lakavy cil. A jake ze ...Zobrazit celý příspěvek

    sanityangel
    Na to, aby cinani dobyly tai wan neporebuji jedinou letadlovku, naopak jejicj pouziti by bylo pro cinu komlikovane a jen by to nabidlo extremne lakavy cil.
    A jake ze to suroviny se tezi jen v cine a jinde ne ?
    A kdyz amici skladovali atomky v turecku, proc by je nemohli skladovat na tchajwanu ? S tim, ze by si je mohly "pujcit".
    A nechapu v cem sou ty s-400 zazracne, co maji za uzasne vlastnosti ze by umoznili invazi na tchajwan ?Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    20:38 01.09.2018

    sanityangel1: Tchaj-wan hypersonické střely vlastní. Dokonce si je sám vyvinul a jmenují se Hsiung Feng III. Rovněž se spekuluje nad tím, že se s ním Izrael, respektive Jihoafrická ...Zobrazit celý příspěvek

    sanityangel1: Tchaj-wan hypersonické střely vlastní. Dokonce si je sám vyvinul a jmenují se Hsiung Feng III. Rovněž se spekuluje nad tím, že se s ním Izrael, respektive Jihoafrická republika podělila o své výsledky s vývojem jaderných zbraní.
    Krom toho vlastní řízené střely s plochou drahou letu Yun Feng s dosahem až 2 tisíce kilometrů. A podzvukovou protizemní Hsiung Feng IIE s dosahem 600km.
    Prostě taktika jedovatého kraba jak vyšitá.Skrýt celý příspěvek

  • sanityangel1
    19:56 01.09.2018

    To Jirosi: Co by asi delali, nic. Ale ono ostri ma 2 strany. Cina systematicky nuti vyrobce prenaset vyrobu do Ciny, tim ze tezi nektere suroviny, ktere se jinde ve svete netezi a ...Zobrazit celý příspěvek

    To Jirosi: Co by asi delali, nic. Ale ono ostri ma 2 strany. Cina systematicky nuti vyrobce prenaset vyrobu do Ciny, tim ze tezi nektere suroviny, ktere se jinde ve svete netezi a jsou dulezite pro vyrobu elektroniky. Takze toho cerneho Petra muze mit i USA a Evropa.

    Takze pokud Cina bude chtit, tak az dostane od Rusu ty S-400 a budou mit vyzbrojeny letadlovky, tak muze ostrov obsadit. Jedina sance, jak jim v tom vojensky zabranit, bude vyzbrojit Tai-wan jadernymi zbranemi vcetne moznosti uderu protivnika jako Izrael, aby pripadny uder byl pro neakceptovatelny z hlediska ztrat na zivotech na pevninske Cine. Alternativou by byla moznost vyzbrojeni je hypersonickymi konvencnimi zbranemi, na ktere jsou S-400 kratke, tak aby mohli zlikvidovat napr. cinske vedeni jako moznost protiuderu.

    Jenze, hypersonicke zbrane USA samo nema a jaderne strely jim neprodaji a do jaderne valky kvuli Tai-wanu USA nepujde. Takze jsou v pytli. Zbyva moznost je podojit, co se da a doufat, ze Cinane nejsou tak troufali, aby riskovali potencialne konvencni konflikt s USA.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    13:58 31.08.2018

    marfolodej: A když místo letadel na ně USA, EU uvalí sankce na zboží. Tak by mně zajímalo co by dělali? Když jim vadí pár % cla.

    marfolodej: A když místo letadel na ně USA, EU uvalí sankce na zboží. Tak by mně zajímalo co by dělali? Když jim vadí pár % cla.

  • marfolodej
    13:54 31.08.2018

    Tchajwan podle mě Činu aktuálně netlačí, větší zájem mají o Spratlyho ostrovy a okolí. Ale ani tak bych sílu Číny nepodceňoval. V článku se píše, že modernizace bude dokončena v ...Zobrazit celý příspěvek

    Tchajwan podle mě Činu aktuálně netlačí, větší zájem mají o Spratlyho ostrovy a okolí.
    Ale ani tak bych sílu Číny nepodceňoval. V článku se píše, že modernizace bude dokončena v roce 2023. Šikmoočka vyráběj a vylepšujou prakticky neustále, takže toho budou mít v tom roce 2023 daleko víc a daleko lepšího (neříkám lepšího než Tchajwan), ale vcelku budou dalece silnější, dlě mě.
    Jak někdo uvádí, že kopie Su-27, tedy čínské deriváty J-11, J-15 a J-16 jsou oproti F-16V slabé, tak ty deriváty neustále vylepšují, stejně tak i J-10. Poslední modely už nelze s Su-27 srovnávat a výkonum F-16V se hodně hodně přiblíží.
    A to že vyrobí i další J-20 je nad slunce jasný.
    Takže z mýho pohledu je modernizace F-16A/B na F-16V určitě super krok, ale Čína bude v roce 2023 zcela jistě jinde.
    Konflikt mezi nimi je podle mne hypotetický, ale v dohledné době to nevidím akčně.
    Možná až budou mít CV s kterýmu budou umět zacházet, aby blokovali americký CG od spojenců, pak asi udeří. Ale zda se to stane je vě hvězdácha a v rudých hlavách :-(Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
    13:46 31.08.2018

    Otázka vojenského obsazení nebo neobsazení Taiwanu je naprosto bezpředmětná... 140 ks F-16V by tomu Číně v žádném případě nezabránilo ani náhodou Jak už tady rozvedl ...Zobrazit celý příspěvek

    Otázka vojenského obsazení nebo neobsazení Taiwanu je naprosto bezpředmětná... 140 ks F-16V by tomu Číně v žádném případě nezabránilo ani náhodou
    Jak už tady rozvedl Cernakus….geografická nevýhoda na straně Taiwanu je zřejmá...žádná strategická hloubka území, vše včetně letišt a záložních ploch je v dostřelu z Číny pomocí ŘS a o čínských letadlovkách a ponorkách nemluvě.
    Těch 140 F-16 by bylo spotřebováno během 1 týdne a kde jsou rezervy?

    V případě masivního útoku plnou silou by byl aktivní odpor armády Taiwanu zlomen do 14 dní...dalších 3-6 měs by zabrala likvidace partyzánských ohnisek odporu v horách.

    Největší obranou zbraní těchto zemí jako je Taiwan a Singapur je jejich význam pro mezinárodní obchod a finance......Skrýt celý příspěvek

  • markus223
    12:39 31.08.2018

    cernakus

    S tím Pákistánem si to teda moc netrefil.

    cernakus

    S tím Pákistánem si to teda moc netrefil.

  • Jirosi
    10:37 31.08.2018

    Superme: Nevládne tam už 16.let jeden kandidát a jeho strana!

    Superme: Nevládne tam už 16.let jeden kandidát a jeho strana!

  • Superme
    10:25 31.08.2018

    cernakus: Co není na J.Korei a Tchajwanu (případně J.Vietnamu) demokratického by mě teda fakt zajímalo ;)

    cernakus: Co není na J.Korei a Tchajwanu (případně J.Vietnamu) demokratického by mě teda fakt zajímalo ;)

  • David
    09:42 31.08.2018

    K otázce hypotetického útoku Číny na Tchaj wan, toho, zda by vyhrála. Ano, vyhrála by, dokázala by Tchaj wan obsadit, ale za jakou cenu? Mě Tchaj wan trochu připomíná Singapur. ...Zobrazit celý příspěvek

    K otázce hypotetického útoku Číny na Tchaj wan, toho, zda by vyhrála. Ano, vyhrála by, dokázala by Tchaj wan obsadit, ale za jakou cenu?
    Mě Tchaj wan trochu připomíná Singapur. Malý, městský stát, obklopený mnohem většími sousedy, kteří na něj mají zálusk. A přesto si na něj nikdo nedovolí. Je to dáno i tím, že Singapur má zajímavou obrannou strategii, která je nazývána - zhruba jako strategie škorpiona. Inspirací byl právě tento zajímavý malý tvor, schopný ohrozit i mnohem většího útočníka. Nemůže ho zabít, ale může ho vážně poškodit. A proto si nikdo nedovolí na něj zaútočit, nikdo nechce zbytečně riskovat.
    Samozřejmě, k něčemu takovému je třeba mít sílu. Ta se nikdy nebude rovnat síle hypotetického silnějšího protivníka, ale musí být natolik výrazná, aby jej dokázala odradit. Proto Singapur poměrně intenzivně zbrojí, má početně malé, ale velmi dobře vyzbrojené ozbrojené síly.
    A Tchaj wan evidentně postupuje obdobně. Jeho situace je ztížena tím, že má potíže s obstaráváním moderní výzbroje. Ale částečně to kompenzuje vývojem vlastních systémů. A občas se nějaká akvizice zahraniční techniky vydaří. Takže mě ta koncepce Tchaj wanu dává smyslSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3