Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Ruský tank T-14 Armata zasáhne cíl na vzdálenost 12 km

Datum přidání 23.06.2017    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 64 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

T-14 Armata ze svého děla ráže 125 mm, jako všechny další ruské tanky, dokáže odpalovat protitankové řízené střely (PTŘS). Pomocí nejnovější PTŘS 3UBK21 Sprinter tank T-14 údajně zasáhne cíl na vzdálenost až 12 km.

Foto: Ruský tank T-14 Armata; větší foto / Kremlin.ru

 

Nejprve pár slov o aktuálním stavu zavádění T-14 do výzbroje. Nejnověji, podle vicepremiéra Dmitrije Rogozina, vstoupí T-14 do operačního provozu ruské armády v roce 2019.

 

"Doufám, že vedení společnosti Uralvagonzavod dnes potvrdí, že v roce 2019 odstartuje operační hodnocení tanku Armata, tj. tank již bude nasazen armádou ve výcvikových prostorech, spíše než ve firemních testovacích prostorech, a následně začne sériová výroba,” uvedl před několika dny Rogozin.

 

Schopnost ruského průmyslu vyrábět v dostatečném množství tanky T-14 je kapitolou samou o sobě. Nic to však nemění na skutečnosti, že T-14 získá špičkovou balistickou ochranu a výzbroj. Blog Foxtrot Alpha připomíná, že pomocí nových PTŘS 3UBK21 Sprinter dokáže T-14 ničit cíle na vzdálenost až 12 km.

 

Ruské tanky široce využívají PTŘS odpalované z kanónů. První generace PTŘS 9M112 Kobra (1976) měla dosah 4 km a dokázala údajně prorazit až 700 mm ekvivalentu homogenního válcovaného pancíře RHAe (Rolled Homogenous Armour eqvivalent). Současné střely 9M119 Refleks (1990) zasahují cíl na vzdálenost až 5 km a poradí si s 900 mm RHAe.

 

Ruský průmysl pracuje i na nejnovějších PTŘS Sprinter s více než dvojnásobným dosahem. Průbojnost není známá, ale bude minimálně na stejné úrovni, jako má předchozí generace. Dodejme, že maximální dostřel amerického tanku Abrams (munice APFSDS) je cca 4 km.

 

Video: Odpal PTŘS Refleks z tanku T-80. / YouTube

 

Dlužno dodat, že ve všech třech případech jde o kumulativní střely typu HEAT (High Explosive Anti-Tank). Všechny PTŘS typu HEAT ("západní" i "východní") probíjí pancíř tanku úzkým paprskem plazmatu. Nevýhodou těchto zbraní je, že paprsek po proniknutí do vnitřního prostoru tanku má pouze úzký kužel - pokud tedy paprsek nezasáhne munici nebo nějakou hořlavou kapalinu, tank není zničen.

 

Klasická tanková podkaliberní munice APFSDS (Armour Piercing Fin Stabilized Discarding Sabot) s penetrátorem má při probití na posádku mnohem fatálnější dopady. Penetrátor munice APFSDS po probití vytrhává do vnitřních prostorů tanku kusy pancíře, pokračuje do zadní části tanku, kde naráží na vnitřní pancíř, tříští se a vzniklé střepiny se dále rozlétávají do všech směrů.

 

V případě střely Sprinter je udávaný dostřel působivý, ale je otázkou, zda Armata se svými senzory dokáže na tak velkou vzdálenost zaměřit nepřátelské vozidlo nebo tank. Špičkové termální zaměřovače tanků dokáží odhalit cíl na vzdálenost zhruba 5000 m - avšak pokud chce posádka cíl rozpoznat (auto/tank, atd.) nebo dokonce identifikovat (vlastní/cizí), je nutné výrazně zkrátit vzdálenost mezi tankem a cílem.

 

Video: T-14 Armata na střelnici (střelba klasickou municí). / YouTube

 

Navíc pokud nebojujete na nekonečné rovinaté ruské stepi nebo v poušti, málo kdy lze cíl vidět na tak velkou vzdálenost. Avšak pokud jsou k dispozici externí možnosti zaměření cíle, jako jsou drony nebo předsunutí návodčí palby, lze vést palbu pomocí PTŘS na větší vzdálenost.

 

Ruské PTŘS odpalované z kanónu jsou naváděny po laserovém paprsku - teoreticky tak lze cíl ozářit laserem z externího zaměřovače, který může být na dronu nebo přímo u vojáků na zemi. V takovém případě T-14 dokáže pomocí PTŘS střílet na cíl, který přímo nevidí.

 

Pomocí PTŘS mohou ruské tanky zkoušet ničit i nízko letící vrtulníky. Princip je stejný - “stačí” ozářit vrtulník laserem a pak v tomto směru vystřelit PTŘS.

 

Zdroj: Foxtrot Alpha

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Olivav Datum: 30.06.2017 Čas: 11:01

Demagog,

já o voze vy o koze. Nemá to cenu. V počátku jsem reagoval na úvahy střelby proti vrtulníkům a o tom, že ten vrtulník se ukáže jen na chvíli. Vy jste kontroval je to iba radar. Tak jsem pokračoval reakcí na vás, že ten iba radar právě tomu vrtulníku umožňuje minimalizovat rizika sestřelení a že ten se může lépe krýt, což nebylo de facto nic proti těm vaši tvrzením.

Takže:
1. nechápu vaši reakci na ten vřed pokud nechápete "odlehčení" tak je to váš problém
2. beam riding a SALH jste taky někde nadhodil a snad dobře tak nechápu vaše další úvahy, protože ty rakety z T-14 by měly být beam riding atd...

Tímto debatu s Vámi končím a dál regovat nehodlám a vy si s touto odpovědí naložte a poraďte jak chete.

avatar
demagog Datum: 29.06.2017 Čas: 22:31

Olivav: Tak este raz: stale nevidim suvislost s temou a stale som od vas nedostal odpoved na svoju priamu otazku: "Ale preco sa o tom vlastne bavime? "

"Pokud vypálí nad kopec, tak ta raketa poletí pánu bohu do oken dojde ji palivo a pak po balistické křivce spadně někde v dáli."
To je skoro ako keby som ja napisal ze tomu Apachu sa ten vred odlomi, hnis zaleje prekryt kabiny a potom havaruje. Teraz budem parafrazovat vas prispevok. O priblizovacom zapalovaci ste uz poculi? Asi ani omylom.

Ak sa vasa pripadna odpoved bude niest v rovnakom duchu ako doterajsia diskusia, tak sa dalsiej reakcie odomna pravdepodobne nedockate.

avatar
demagog Datum: 29.06.2017 Čas: 22:16

PavolR: To je "zaujimave" tvrdenie. Viete ho aj nejak dolozit?

avatar
Olivav Datum: 29.06.2017 Čas: 12:35

demagog,

tak polopaticky. Apache radrem zaměří cíl za terénní překážkou za kterou se ukrývá tak že nad ní vystrčí ten rada nad rotorem. Cíl se zaměří připraví se rakta a pak Apache vykoukne na překážku odpálí raketu a ta se navede na cíl pomocí radaru (aktivně vlastním radarem) nebo v rámci zesíťování se nad kopec vyhoupne jiná Apache a vypálí stejně po cíli. Ten manévr je krátký a Apache se tak nevystaví velkému riziku.

T-14 nemá systém jak pálit za překážku. Pokud vypálí nad kopec, tak ta raketa poletí pánu bohu do oken dojde ji palivo a pak po balistické křivce spadně někde v dáli. Prostě T-14 musí mít přímý výhled na cíl, aby jej zasáhla. Pokud existuje jiný system než navádění po laserovém paprsku ze zaměřovaího naváděcího systému tanku tak sem s ním. Ty rakety kontrolují trajektorii tak že ve své zadní části přijímají signál naváděcího laseru a korigují podle něj let. Pokud je to jinak tak sem s informacemi. Jinak palba po vrtulnících schovaných za terénní nerovností je jen vlhký sen pár nadšenců.

avatar
PavolR Datum: 29.06.2017 Čas: 08:05

demagog:
"Palba nad kopec" je terminologický nezmysel. Existuje iba "paľba za kopec", teda akokoľvek realizovaná paľba na akýkoľvek cieľ, nachádzajúci sa za akoukoľvek terénnou prekážkou. Nad kopec sa môže nanajvýš tak "strieľať do vzduchu".

avatar
demagog Datum: 28.06.2017 Čas: 22:41

Olivav: stale nevidim suvislost s diskusiou, navyse ja pisem o obmedzeniach a vy na to ze ten radar navedie raketu uplne v pohode. K tomu snad len tolko ze ten radar tu raketu nenavadza, raketa sa navadza sama, od raradu dostane len polohu ciela a navadza sa sama. Ale preco sa o tom vlastne bavime?

O parametroch rakety nemam ziadne blizsie informacie. Vo svojom prispevku som predpokladal system s navednim po luci. A to som v nom aj uviedol. Tiez som nepisal o palbe za kopec, ale o palbe NAD kopec. To je prave vyhoda systemu navedenia po luci, pretoze SALH nedokaze "oznackovat" oblohu.

avatar
Olivav Datum: 28.06.2017 Čas: 09:24

Demagog,


První část.
Ten "vred" konkretne u AH-64 obsahuje iba radar, takze moznosti rozlisenia a oziarenia vlastneho ciela su obmedzene.

reaguji:
ten radar navede ten Helfire úplně v pohodě - ona ta raketa je naváděná i radarem

https://en.wikipedia.org/wiki/AGM-114_Hellfire

Apache jen vykoukne v moment odpalu raket.

Druhá část byla o střelbe T-14 za kopec. Viz debata s pjek - umí ty rakety více než SACLOS? Dle dostupných dat ne, pokud ano tak bych rád zdroj, že ano. Pokud se pouze vezou na paprsku ze zaměřovače tanku (SACLOS), tak ten tanku musí celou dobu ozařovat cíl. Pjek říká, že si systémy RF umí předávat rakety dle libosti, což by bylo něco co je v rozporu s daty na internetu.

avatar
demagog Datum: 27.06.2017 Čas: 22:28

Olivav: Nie je nahoda ze som na vasu zmienku o "vrede" vo svojej prvej odpovedi nereagoval. Nevidel som totiz ziadnu suvislost s diskusiou. Druhykrat to bola chyba, lebu je nevidim doteraz.

K palbe za kopec pomocou znackovaca atd., len tolko ze nevidim dovod dokazovat nieco co som netvrdil. Ak mate pocit ze ano, tak prosim odcitujte konkretne casti mojich prispevkov.

avatar
Olivav Datum: 27.06.2017 Čas: 22:04

pjek,

takže se snažíš jinými slovi říci, že u RF neplatí terminologie jako SACLOS nebo SALH?

nebo je to některý z těchto? https://en.wikipedia.org/wiki/Missile_guidance#Automatic_Command_to_Line-Of-Sight_.28ACLOS.29

Tak to pak mají zdroje na netu blbě, když uvádějí u Refleksu SACLOS

Nevím nevím škoda, že nemůžeš uvést nějaký zdroj.

avatar
pjek Datum: 27.06.2017 Čas: 19:43

Je mi Kruana líto, že jde o člověka, jemuž nečiní problém ukrást fiktivní identitu a v jejím hávu blábolit totální hlouposti.

avatar
pjek Datum: 27.06.2017 Čas: 19:40

A propos nejsem ruský agent, jsem pouze ten, kdo má vážené zdroje informací a ty si na oplátku váží jeho zdrženlivosti v informační osvětě.

avatar
pjek Datum: 27.06.2017 Čas: 19:38

O čem se nemluví, je strukturované síťové systémové řízení operací. V takovém systému není navádění PTŘS závislé pouze na vlastním mobilním naváděcím systému tanku, ale díky jeho napojení na celou řídící síť si PTŘS přebírá to zařízení, které má pro úspěšné navedení na cíl a jeho zničení nejlepší podmínky. Proto Rf současně s obrněnou, leteckou anámořní technikou vyvíjí vlastní elektronické systémy, které se díky nekompatibilitě s čímkoli západní provenience a současně skvělé elektronické fortifikaci daří fukčně přežívat tam, kde jiné naváděcí systémy dávno selhávají. RF totiž disponuje zdroji, které jsou pro analogický západní vývoj buď nedostatečné nebo zcela nedostupné. Nemohu podat bližší informace, protože podléhají logickému obrannému utajení. Vykecat kdeco útočníkovi je pozvánka pro barbarskou invazi.

avatar
Olivav Datum: 27.06.2017 Čas: 10:33

Demaog,

ještě jedna poznámka k těm schopnostem T-14. 9M119M Refleks má SACLOS navádění a bude asi použáívaná u T-14 před Sprinterem. Lze předpokládat, že bude taky SACLOS a tudíž nějaká palba pomocí značkovače za kopec je nesmysl. Pokud máš zdroj co tvrdí opak a zmiňujě, že nová raketa bude mít SALH navádění tak sem s ním. Zatím to vypadá, že T-14 bude mít 9M119M1 a na nové 3UBK21 Sprinter si bude muset chvíli počkat.

avatar
Olivav Datum: 27.06.2017 Čas: 09:16

Demagog,

a k čemu ten radar v kombinaci s Helfirem je? Viděl jste někdy video jak takový Longbow Apache útočí zpoza překážky? Asi ani omylem.

No a to o té raketě co si snadno najde cíl za překážkou to je skoro sci-fi. Umí si ta raketa sprinter vyhledal paprsek značkovače a najít označkovaný cíl?

avatar
demagog Datum: 26.06.2017 Čas: 22:52

Olivav: Ten "vred" konkretne u AH-64 obsahuje iba radar, takze moznosti rozlisenia a oziarenia vlastneho ciela su obmedzene.

K ohnutiu luca: prave tu sa uplatni system s navedenim po zamernej - strela sa navedie nad prekazku za ktoru sa vrtulnik ukryl, ak sa tento nachadza stale na rovnakom mieste tak ho strela bud znici alebo vazne poskodi. Prave preto po zostupe za prekazku nasleduje uhyb do strany a prave preto je dolezite aby strela doletela k prekazke co najrychlejsie.

arr