Americké kamikadze drony Switchblade na Ukrajině

Americké kamikadze drony Switchblade na Ukrajině
Vypuštění Switchblade 300 z pneumatického minometu / AeroVironment Inc. (Zvětšit)

Washington ukrajinské armádě posílá kamikadze drony Switchblade 300 / 600. Mnohem výkonnější Switchblade 600 dokáže teoreticky zničit tank na vzdálenost až 90 kilometrů.

Podle veřejných informací Washington ukrajinské armádě dodal 100 dronů Switchblade 300 a deset Switchblade 600. Tyto počty nejsou ale plně vypovídající.

Klíčový je počet a typ přenositelných pozemních kontrolních stanic GCS (Ground Control Station). To nám prozradí počet a typ ukrajinských jednotek vybavených těmito drony. Navíc GCS je nejdůležitějším a nejdražším prvkem celé sestavy.

Výrobce AeroVironment nabízí čtyři modulární GCS rodiny Crysalis. Stanice využívají stejné softwarové prostředí, ale liší se svým dosahem, komunikační výbavou a také vizualizačními a ovládacími systémy.

Crysalis RVT (Remote Video Terminal) je velmi lehká GCS pro jednoho vojáka. Vše je ovládáno přes chytrý telefon / tablet v ochranném krytu. Zabezpečený komunikační dosah stanice je pět kilometrů. Voják ovládá dron pomocí dotykové obrazovky.


Pozemní řídící stanice Crysalis

Druhým je Crysalis Ultralight GCS. Jde v podstatě o stejnou verzi doplněnou o joypad Crysalis Controller Pro. Joypad usnadňuje ovládání dronů a jejich senzorů.

Crysalis Tactical GCS využívá joypad a výkonnější anténu s dosahem (v případě přímé viditelnosti) až 20 kilometrů.

Pro úroveň roty nebo dokonce praporu je určena nejvýkonnější Crysalis Command GCS. Opět jde o systém podobný předchozímu, nově ale doplněn o bojový notebook nebo další externí zobrazovací monitory / tablety. Výrobce na webových stránkách píše o dosahu 20 kilometrů, v propagačním videu o 40 kilometrech. Pochopitelně největším problémem není výkon antény, jako spíše tvar terénu a případně přírodní nebo umělé překážky.

Všechny uvedené stanice umí ovládat také drony Wasp, RQ-11 Raven a RQ-20 Puma – právě poslední dron s doletem 40 kilometrů a výdrží ve vzduchu až pět hodin získá ukrajinská armáda darem ze Spojených států. Průzkumné drony Puma a kamikadze Switchblade jsou určeny pro společné operace (viz dále).


Crysals funguje i v běžném operačním systému Android

Vypuštění dronů Switchblade se děje pomocí pneumatického „minometu“ – kompozitního tubusu napojeného na vzduchem natlakovanou láhev. Součástí sestavy je vzduchový kompresor.

Switchblade 300 je kamikadze dron s bojovou hlavicí odpovídající 40mm granátu. Hodí se tak zejména proti živé síle (v zákopech, obsluhy minometů, kulometná hnízda) a proti nepancéřovaným vozidlům. Dron se na cíl navádí pomocí stabilizované denní a infračervené kamery.

Dolet je 10 kilometrů za šest minut, střemhlavá rychlost na cíl až 160 kilometrů za hodinu. Celková výdrž ve vzduchu je 15 minut. Dron je napevno umístěn v tubusu, který slouží k transportu i vypouštění.

Switchblade 600 je mnohem výkonnější dron s tandemovou bojovou hlavicí z protitankové střely Javelin. V kombinaci s útokem z horní polosféry umí dron vyřadit nebo zničit jakýkoliv soudobý tank na vzdálenost až 40 kilometrů, resp. až 90 kilometrů (viz konec článku). Výdrž ve vzduchu je 40 minut a střemhlavá rychlost přes 180 kilometrů za hodinu.


Switchblade 600

Zajímavostí je možnost použití odpalovacího kontejneru MPL (MultiPack Launcher) pro šest dronů Switchblade 300. Kontejner lze opakovaně přebít a při hmotnosti 70 kilogramů a rozměrech 90×90×90 centimetrů je ideální pro převoz na pick-upech.

V případě Ukrajiny vlastně nevíme přesnou strukturu dodávek. Zda se tedy jedná o 100 dronů nebo o 100 „sad“ (drony a pozemní stanice). V případě dronů řady „300“ půjde o stanice typu RVT nebo Ultralight, v případě řady „600“ pak o stanice Tactical nebo Command.

Mluví se o zaslání deseti dronů Switchblade 600 – „pocitově“ se ale autor tohoto článku kloní k tomu, že jde o deset „sad“, tedy deset stanic Tactical / Command a neznámý počet dronů. Poslat deset dronů a třeba jednu stanici nedává žádný smysl. Naopak pomocí deseti stanic GCS lze vybavit schopnostmi zasahovat za-horizontální cíle deset rot nebo dokonce deset praporů.

Navíc Ukrajina dostává neurčitý počet bezpilotních letadel Puma. Samotná firma AeroVironment doporučuje Pumy a kamikadze drony používat v tandemu „lovec-zabiják (hunter-killer). AeroVironment koncept nazývá „senzor ke střelci“ S2S (Sensor to Shooter).


Senzor Mantis i45 dronu Puma

Puma díky své dlouhé vytrvalosti ve vzduchu a výkonnému stabilizovanému EO/IR senzoru Mantis i45 může propátrávat oblast a zaměřovat cíle. Polohy zaměřených cílů se automaticky přenášejí do systému Crysalis a přes něj do letících dronů Switchblade. Při útoku se také automaticky porovnávají obrazy cílů ze senzorů Switchblade a Puma k pozitivní identifikaci. Po útoku Puma zajistí zcela nezbytné vyhodnocení úspěšnosti útoku.

Extrémně se tak zkracuje tzv. řetězec ničení (kill chain), tedy čas od objevení cíle, přes jeho identifikaci, zničení a vyhodnocení útoku.

Puma může současně fungovat jako vzdušné komunikační relé a prodloužit dosah dronů Switchblade nehledě na terénní nerovnosti. Switchblade 300 poté může teoreticky útočit na cíle vzdálené 20 až 25 kilometrů, „šestistovka“ zas na výše zmíněnou vzdálenost až 90 kilometrů.

Obrovskou výhodu je, že Switchblade 300 / 600 i pozemní stanici lze převážet na nenápadných a rychlých pick-upech a start dronů je tichý a vizuálně nenápadný (na rozdíl od dělostřelecké nebo raketové palby). Lze tak provádět „stealth“ útoky na velké vzdálenosti a ničit velmi cenné nepřátelské cíle, jako jsou postavení protivzdušné obrany, velitelská stanoviště nebo prostředky elektronického boje.

Zdroj: TaP, Bloomberg

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rodina víceúčelových dronů Heron

Na základě pozitivních zkušeností s první generací taktických UAS (Unmanned Aircraft Systems) začali ...

Kamikadze drony Hero-120 pro americkou námořní pěchotu

Americká námořní pěchota (USMC) některá svá vozidla a lodě vybaví kontejnery pro vypouštění ...

PREMIUM Zaplaví svět ruské kamikadze drony KUB-BLA?

Koncern Kalašnikov pokračuje ve vývoji různých druhů vyčkávací munice. Podle nejnovějších informací ...

Protitankové raketové komplety Javelin ve východní Evropě

Americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila potenciální prodej 341 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • jozo
  01:28 07.04.2022

  Dobre ak sa Ukrajincom podarí integrovať tento systém do najbližšej ofenzívy Rusov tak potom je to taký malý "game changer" Neviem si predstaviť koncentrovaný útok ruských ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobre ak sa Ukrajincom podarí integrovať tento systém do najbližšej ofenzívy Rusov tak potom je to taký malý "game changer" Neviem si predstaviť koncentrovaný útok ruských obrnencov ak na nich budú páliť switchblady z pár desiatok km. Nejde ani tak ani o ten počet, ale rozvrat morálky bude hrozný. Už teraz je podľa mňa morálka ruských tankistov hlboko pod bodom mrazu. Je len isté množstvo, tankov s odpálenou vežou a zhorenou posádkou, ktoré sa dá vidieť a psychicky uniesť ak ste tankista. Hlavne keď viete, že čo zásah tanku to výbuch munície a domov pošlú malý sáčok miesto rakvy. Je možné, že Rusi zmenia stratégiu a zvolia kobercové bombardovanie vybraných cieľov z veľkých výšok aj keď zase neviem ako je na tom Ukrajinska PVO pre ktorú by to boli ľahké ciele. Jediné čo ešte môžu Rusi nasadiť je raketové ďalekonosné delostrelectvo, ale to zatiaľ nikam neviedlo pretože Ukrajinci si dávajú pozor aby nikdy neboli koncentrovaní na jednom mieste. Takže som fakt zvedavý akú stratégiu Rusi zvolia lebo majú samé dilemy.Skrýt celý příspěvek

  • Pirat49
   04:17 07.04.2022

   bude to ,,prekvapiva,, strategia ,,nas mnogo,, v podani sirokeho frontalneho utoku tankov a BVP z predohrou delostrelectva.

   bude to ,,prekvapiva,, strategia ,,nas mnogo,, v podani sirokeho frontalneho utoku tankov a BVP z predohrou delostrelectva.

   • GlobeElement007
    11:01 07.04.2022

    V pravé poledne vylezou ze zákopů a volným krokem budou pomalu postupovat přes minové pole k nepřátelským pozicím.

    To ukrajinský generální štáb nečeká.

    V pravé poledne vylezou ze zákopů a volným krokem budou pomalu postupovat přes minové pole k nepřátelským pozicím.

    To ukrajinský generální štáb nečeká.

  • Jan Grohmann
   22:00 07.04.2022

   Samozřejmě musí být dobré počasí pro operace dronu. Jaké je vlastně počasí na Donbase?

   Samozřejmě musí být dobré počasí pro operace dronu. Jaké je vlastně počasí na Donbase?

 • Cajk
  20:56 06.04.2022

  Jen doplním, že školením pro obsluhu switchblade zatím prošlo minimálně 12 ukrajinských vojáků, kteří už se delší dobu školili v USA a nyní působí už na Ukrajině. Info podal šéf ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen doplním, že školením pro obsluhu switchblade zatím prošlo minimálně 12 ukrajinských vojáků, kteří už se delší dobu školili v USA a nyní působí už na Ukrajině. Info podal šéf pentagonu Lloyd Austin.Skrýt celý příspěvek

 • Pirat49
  12:25 06.04.2022

  USA dodaju na UA 100 sad switchblade (taktickych systemov) . To znamena nie 100ks dronov ako mnohi pisete. Jedna sada obsahuje 1 ,,ovladac,, a 10 dronov. Takze ukrajinci mozu ...Zobrazit celý příspěvek

  USA dodaju na UA 100 sad switchblade (taktickych systemov) . To znamena nie 100ks dronov ako mnohi pisete.
  Jedna sada obsahuje 1 ,,ovladac,, a 10 dronov.
  Takze ukrajinci mozu znicit 1000 cielov!
  Len som nikde nezistil ,ci ide len o switchblade 300 alebo aj 600. Predpokladam ze kombinacia.Skrýt celý příspěvek

  • petres
   12:48 06.04.2022

   Údajně 90 300 a 10 600, ale nemám to ověřeno.

   Údajně 90 300 a 10 600, ale nemám to ověřeno.

  • vvlk
   13:49 06.04.2022

   Někdo tvrdí 10 řídících jednotek s 10 drony. Ale vlastně i to má 2 významy. Je v tom zmatek. Hlavně ať je dodají a pak dodají další.

   Někdo tvrdí 10 řídících jednotek s 10 drony. Ale vlastně i to má 2 významy. Je v tom zmatek. Hlavně ať je dodají a pak dodají další.

   • samoempire
    20:18 06.04.2022

    Ono je takto. Jeden kus obsahuje 10 dronů a jednu ovládací jednotku. Cena je 75000 dolarů. 60000 stojí 10 dronů a 15000 ovládací jednotka. To mluvím o Switchblade 600. Poměr cena ...Zobrazit celý příspěvek

    Ono je takto. Jeden kus obsahuje 10 dronů a jednu ovládací jednotku. Cena je 75000 dolarů. 60000 stojí 10 dronů a 15000 ovládací jednotka. To mluvím o Switchblade 600. Poměr cena výkon bezkonkurenční.Skrýt celý příspěvek

  • alter01
   20:59 06.04.2022

   To je prúser ! Stihnú rusi dodať dostatok kvalitných cielov ?

   To je prúser ! Stihnú rusi dodať dostatok kvalitných cielov ?

 • tosomjapeter
  20:15 05.04.2022

  no, ja dufam, ze to je iba dymova clona tie pocty. verim, ze americania dodali vysoke stovky tychto dronov na ukrainu. ide o lacnu zbran a mahla by naozaj pomoct - ako nlaw a ...Zobrazit celý příspěvek

  no, ja dufam, ze to je iba dymova clona tie pocty. verim, ze americania dodali vysoke stovky tychto dronov na ukrainu. ide o lacnu zbran a mahla by naozaj pomoct - ako nlaw a javelin … verim, ze schvalne nehovoria pocty dodanych dronov aby cervena armada bola v klude …Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  17:25 05.04.2022

  Pokud vím tak tuhle rodinu dronu používá i ačr.. Myslím tím wasp a puma.. Nebo pumu teprve budou kupovat.. Každopádně by se k nim tohle nabízelo dokoupit.. Případně tyhle kamikaze ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud vím tak tuhle rodinu dronu používá i ačr.. Myslím tím wasp a puma.. Nebo pumu teprve budou kupovat.. Každopádně by se k nim tohle nabízelo dokoupit.. Případně tyhle kamikaze umět navadet mimo výše zmíněných dronu i pomocí budoucího stratomu.Skrýt celý příspěvek

 • McCoolie16
  16:58 05.04.2022

  Nejsem odbornik na vojenske strategie, ale k cemu mame potom vlastne delostrelectvo, kdyz ho muzu celkem lehce eliminovat. Nebo zdani klame?

  Nejsem odbornik na vojenske strategie, ale k cemu mame potom vlastne delostrelectvo, kdyz ho muzu celkem lehce eliminovat. Nebo zdani klame?

  • Mortles
   18:07 05.04.2022

   Hodně jde o konkrétní použití a vlastní obranu: Ty drony nikdy nezařídí takovou "weight of fire" jako houfnice. Tohle dokáže likvidovat (poměrně draze, nejspíše) bodové cíle, ...Zobrazit celý příspěvek

   Hodně jde o konkrétní použití a vlastní obranu: Ty drony nikdy nezařídí takovou "weight of fire" jako houfnice. Tohle dokáže likvidovat (poměrně draze, nejspíše) bodové cíle, houfnice dokážou palbou pokrýt (relativně levně) velké území. Prostě všechny zbraně jsou efektivní se správnou doktrínou jako součást kombinovaných operací: bez pěchoty jsou tanky zranitelnější, bez tanků nemá pěchota palebnou sílu a podobně. Rozhodně se možná bude měnit "poměr" jednotlivých složek, budou se postupně vytvářet další protiopatření (jako protiletadlová BVP, například jak ty nové americké Strykery). Ale zatím bych opravdu nic na "smetiště dějin" neposílal. Navíc dělostřelectvo: v tomhle konfliktu nejspíš zařídilo 50% ztrát.Skrýt celý příspěvek

   • Hawk
    21:33 05.04.2022

    omyl, jsou překvapivě levné... 6 000 USD

    omyl, jsou překvapivě levné... 6 000 USD

    • Mortles
     21:51 05.04.2022

     tak to není špatné

     tak to není špatné

    • SYN_
     23:29 05.04.2022

     Váha 7kilo, "payload" odpovídá 40mm granátu (podvěsný pod útočnou pušku)... ne že by nezaškodil ale ve srovnání s něčím jako 155mm...

     Váha 7kilo, "payload" odpovídá 40mm granátu (podvěsný pod útočnou pušku)... ne že by nezaškodil ale ve srovnání s něčím jako 155mm...

     • Arccos
      16:16 06.04.2022

      Ovšem pokud dokážeš vytáhnou ten granát z batohu a hodit jím na několik kilometrů vzdálený cíl... :)

      Ovšem pokud dokážeš vytáhnou ten granát z batohu a hodit jím na několik kilometrů vzdálený cíl... :)

     • alter01
      21:02 06.04.2022

      Zatial neexistuje nič , čo by ti na 10-20 km vzdialenosť hodila granát na hlavu !

      Zatial neexistuje nič , čo by ti na 10-20 km vzdialenosť hodila granát na hlavu !

    • liberal shark
     12:25 06.04.2022

     Hloupý granát 155 mm stojí kolem 500 - 1000 USD

     Hloupý granát 155 mm stojí kolem 500 - 1000 USD

  • Poly
   21:27 05.04.2022

   Drony mají dočasnou výhodu. Jen málo států vlastní dostatečné kapacity pro vedení radioelektrického boje. Systémů je málo, nejsou moc ozkoušené,... Drony se dají vyrábět čím dál ...Zobrazit celý příspěvek

   Drony mají dočasnou výhodu. Jen málo států vlastní dostatečné kapacity pro vedení radioelektrického boje. Systémů je málo, nejsou moc ozkoušené,... Drony se dají vyrábět čím dál levněji a rychleji. Rusko na UA pohořelo na dronech kvůli neschopnosti používat opatření, které mělo k dispozici. Kdyby ano, tak akční videa s TB2 moc nebudou.
   Když to zjednoduším, tak dělostřelectvo by před tímto typem dronů ochránila krabice s anténou.
   Panuje zde zajímavé nadšení pro drony, někdo v tom dokonce vidí zbraně budoucnosti, gamechangery, apod. Ne, je to jedna z mnoha zbraní, na kterou AKTUÁLNĚ neexistuje dostatečná obrana, protože nikoho dřív nenapadlo, že něco pomalého a malého bude hrozba. Hrozbou bylo to, co bylo rychlé, obrněné, silně ozbrojené a ne úplně malé.
   Tyhle hračky jsou vhodné na cenné cíle, které nejsou proti dronům nijak chráněné. Případně využít chyby nepřítele, když nechá cennou techniku bez ochrany proti dronům. A taky je to komplikace pro obránce. Když ví, že hrozí útoky malými drony, tak prostě ten systém ochrany koupit musí. Potřebuje další obsluhu, řešit logistiku, zázemí,... Když se rozhodne pro válku, tak takových rušiček potřebuje mít mraky a musí mít nacvičeno.Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    23:38 05.04.2022

    Neberte rušičky zase jako všemocné, pokud budou používat "brute force" neboli totální zarušení všech pásem vysokou úrovní signálu tak budou na velkou dálku "svítit" jako ...Zobrazit celý příspěvek

    Neberte rušičky zase jako všemocné, pokud budou používat "brute force" neboli totální zarušení všech pásem vysokou úrovní signálu tak budou na velkou dálku "svítit" jako (radio)maják a prezentovat se tak jako tučný cíl (a protistřela je zcela pasivní a nepotřebuje žádnou komunikaci, nedá o sobě téměř vůbec vědět až do dopadu a rušení jí nevadí, naopak ji přitahuje), pokud se budou snažit analyzovat probíhající komunikaci tak to bude věčný souboj nových frekvencí a nových protokolů, a pak tu máme také "spread spectrum" komunikaci která je velmi obtížně odlišitelná od širokopásmového šumu...Skrýt celý příspěvek

    • Poly
     12:45 06.04.2022

     Svítit můžou klidně, ale moderní protiradiační střela je echt drahá a armády jich mají málo. S nimi se šetří a v případě UA by byly dávno pryč. ČR, SK, Maďarsko, Rakousko, Polsko, ...Zobrazit celý příspěvek

     Svítit můžou klidně, ale moderní protiradiační střela je echt drahá a armády jich mají málo. S nimi se šetří a v případě UA by byly dávno pryč. ČR, SK, Maďarsko, Rakousko, Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Finsko, Rumunsko, Bulharsko (= všechno v okolí Ruska) - má někdo z nich protiradiační střely? Rozhodně nemá. Bude si je pořizovat? Asi těžko. A pokud se nepletu, tak výkonnou AGM-88G AARGM-ER má pouze USA. Teoretický dolet varianty s neprodlouženým doletem není na dnešní dobu právě terno. Navíc se střelou musí mít armáda nacvičeno, musí být sehraný s AWACS atd. A celé to absolvovat kvůli nějakému málo hodnotnému cíli, to se nevyplatí. Ta střela půjde po vyzařování a zničí pouze zdroj rušení, nic víc. Co hůř, může tam být systém krátkého dosahu, který střelu zničí.
     Protiradiační střely mají velice specifické využití. Má smysl je použít na cíle, kde se očekává třeba výkonný radar S-400, který díky nefunkčnosti zkriplí celý systém.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      11:09 07.04.2022

      No, a jak myslíte že je to s účinným dosahem rušičky? Síla elmg. signálu klesá se čtvercem vzdálenosti... takže ano, můžou se schovat mimo dosah (ať už specializovaných AR střel, ...Zobrazit celý příspěvek

      No, a jak myslíte že je to s účinným dosahem rušičky? Síla elmg. signálu klesá se čtvercem vzdálenosti... takže ano, můžou se schovat mimo dosah (ať už specializovaných AR střel, nebo "jen" klasické dělostřelby/raket poslaných na jejich koordináty) ale pak budou vcelku málo účinné.
      Prostě, TOTO jsou ony (některé z) vysoce hodnotných cílů na které chceme mít např. pár řízených dělostřeleckých granátů s dosahem 25km. Ještě lepší by samozřejmě byly (ACCU)LAR případně rovnou ATACMS...
      Samozřejmě v hlubokém zázemí asi možnost napadnout rušičku klesá, a jako obrana (součást obrany) cenných cílů to určitě smysl má, jen bych si nepředstavoval že rušička znamená automaticky konec dronů. Ostatně na některé druhy cílů ty drony dokážou zaútočit i bez vzdáleného řízení operátorem... hm, třeba na zdroje rušení??
      HARM je podle mně primární prostředek pro SEAD/DEAD a takové ambice asi naše letectvo nemá, vzhledem k jeho primárně obrannému určení.Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement007
    07:23 06.04.2022

    Za chvilku přijde doba úplně autonomních dronů, proti kterým žádná elektronická ochrana nepomůže. Budou proti nim muset nasadit klasickou PVO s obrannými drony, bude to obdoba ...Zobrazit celý příspěvek

    Za chvilku přijde doba úplně autonomních dronů, proti kterým žádná elektronická ochrana nepomůže. Budou proti nim muset nasadit klasickou PVO s obrannými drony, bude to obdoba systému jaký známe dnes proti letadlům, jen bude všechno menší a bude toho víc.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
     12:46 06.04.2022

     Co bude, to bude. Bude toho hodně a nebo nic. V budoucnu bude i opatření.

     Co bude, to bude. Bude toho hodně a nebo nic. V budoucnu bude i opatření.

    • Smirnov
     13:44 06.04.2022

     Jo a první kdo je zavede, bude Čína, protože nebude mít morální problém takové technologie vyvíjet, na rozdíl od nás.

     Jo a první kdo je zavede, bude Čína, protože nebude mít morální problém takové technologie vyvíjet, na rozdíl od nás.

    • Technista
     10:59 07.04.2022

     Plný souhlas (viz níže). Ale zatím na ruského průzkumníka s minimální autonomní inteligencí stačí ruční rušičky. UA se šiknou, viz Irpiň:
     https://www.dailymotion.com/vi...

     Plný souhlas (viz níže). Ale zatím na ruského průzkumníka s minimální autonomní inteligencí stačí ruční rušičky. UA se šiknou, viz Irpiň:
     https://www.dailymotion.com/vi...

   • Technista
    10:42 07.04.2022

    Ta "krabice s anténou", tedy zřejmě všesměrovou, byť třeba vyladěná na Switchblade, by měla příliš krátký dosah. V koncových fázích už má Switchblade cíl zamčený v obraze optické ...Zobrazit celý příspěvek

    Ta "krabice s anténou", tedy zřejmě všesměrovou, byť třeba vyladěná na Switchblade, by měla příliš krátký dosah. V koncových fázích už má Switchblade cíl zamčený v obraze optické hlavice a navádí se bez potřeb spolupráce operátora či instrukcí z Pumy. Všimněte si, že AeroVironment zdůrazňuje, že i v této fázi může operátor útok na daný cíl přerušit a nasměrovat a uzamknout Switchblade na jiný, důležitější cíl, který mezitím Puma našla. Pokud bude Switchblade v blízkosti mé houfnice zarušen rušící krabicí, půjde již neomylně na mou houfnici. Tyto rušící krabice mají veliký význam proti NVS u silnice/pod silnicí odpalovaných pomocí mobilů či RC ovládání apod. Protože přijímač v těsné blízkosti mého vozidla potřebuje signál k odpalu.
    Ve velmi blízké budoucnosti, až budou nasazovány i malé drony s autonomní inteligencí (Gremlins od Dynetics apod.), to bude doopravdy vyžadovat prostředky pro ničení dronů. Jako nejefektivnější se jeví obranné drony - "stíhací drony" (např. Coyote II od Raytheon)Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement007
   07:21 06.04.2022

   Tak alespoň zatím dokáže dělostřelecká baterie poslat na nepřítele větší množství munice, rychleji, i to letí rychleji, pro útok na větší území je alespoň zatím lepší.

   Tak alespoň zatím dokáže dělostřelecká baterie poslat na nepřítele větší množství munice, rychleji, i to letí rychleji, pro útok na větší území je alespoň zatím lepší.

   • alter01
    21:10 06.04.2022

    Ale tu nejde o to čo dokáže delostrelecká bateria ! Asi nechápete , že ešte počas letu projektilov má "kvalitný" súper už presnú polohu baterie na 1 cm ! Záleží iba na rýchlosti ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale tu nejde o to čo dokáže delostrelecká bateria ! Asi nechápete , že ešte počas letu projektilov má "kvalitný" súper už presnú polohu baterie na 1 cm ! Záleží iba na rýchlosti reakcie či ju zničia , alebo nie : Pri dronoch je to ťažké , obsluhy sú na dohľad a po výstrele sú do 5 minút stovky metrom ďaleko. Kým sa rus spamätá už môžu začať na novom stanovišti....Hra na mačku a myš.
    A konečne dnes špekulovať , čo bude mať NATO za 10 rokov . Čo bude mať rus , to viem , trt makový !Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement007
     11:04 07.04.2022

     Trt makový je úžasný výraz.

     Je někde k dispozici nějaký slovník těchto slovenských klení?

     Trt makový je úžasný výraz.

     Je někde k dispozici nějaký slovník těchto slovenských klení?

 • Petr xx
  16:10 05.04.2022
 • Petr xx
  16:08 05.04.2022

  rusové již 4.4- začli používat obdobné drony ...Zobrazit celý příspěvek

  rusové již 4.4- začli používat obdobné drony

  https://twitter.com/TPYXAEngli...

  snad tento dron byl použit k záměrnému zabití novinářky
  Ruská verze žurnálu Insider píše o podezření, že dron KUB-BLA zabil v Kyjevě její zpravodajku Oksanu Baulinovou, když natáčela škody způsobené ruským bombardováním ve čtvrti Podil.

  Wim Zwijnenburg, expert na vojenské drony a přispěvovatel investigativního serveru Bellingcat upozorňuje, to mohla být cílená likvidace novinářky, která pracovala pro Fond proti korupci založený vězněným ruským opozičníkem Alexejem NavalnySkrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   15:20 06.04.2022

   jinak na tom twitteru se dobře vzájemně poplácávají po zádech islamisti a Rusové

   jinak na tom twitteru se dobře vzájemně poplácávají po zádech islamisti a Rusové

  • alter01
   21:11 06.04.2022

   Si robíš srandu ?

   Si robíš srandu ?

Načítám diskuzi...