Česká armáda modernizuje stíhačky JAS-39 Gripen

Český JAS-39 Gripen
Foto: Český JAS-39 Gripen. / Michal Voska

Vláda České republiky schválila v polovině března prodloužení pronájmu švédských stíhaček JAS-39 Gripen. Za dvanáctiletý pronájem Češi zaplatí 20,4 miliardy Kč. K ceně je však nutno připočítat ještě 1 miliardu Kč za modernizaci Gripenů.

Českým stíhačkám JAS-39 Gripen chybí některé důležité hardwarové a softwarové vybavení. Chybí slučitelný datalink umožňující datovou komunikaci (např. sdílení radarových informací) s dalšími letouny NATO. Chybějící softwarové vybavení také neumožňuje českým Gripenům provádět útoky na pozemní cíle.

 

Mezery v kapacitách řeší schválený modernizační balíček. České JAS-39 Gripen dostanou nově například nové kódovací zařízení pro komunikaci, kompatibilní NATO datalink nebo pilotní brýle pro noční vidění. Součástí modernizačního kontraktu je také další školení leteckého a pozemního personálu na nové systémy.

 

 „Jde o cenu celého programu (21,4 miliardy Kč - pozn. redakce), tedy nikoli jen samotného pronájmu čtrnácti stíhaček. K původnímu desetiletému pronájmu za 19,6 miliardy je také třeba připočítat náklady na výcvik personálu nad rámec smlouvy či nákup munice,“ Více na: http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/gripeny-spolknou-o-miliardu-vice-nez-tvrdila-obrana-1084130#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink říká tiskový mluvčí českého ministerstva obrany Jan Pejšek.

 

Video: České Gripeny při nácviku tankování. Slovenské MiGy-29 nacvičují eskortu. / YouTube

 

Jaké jsou modernizační náklady? S chopnost útoků na pozemní cíle pro JAS-39 Gripen přijde české daňové poplatníky na 300 milionů Kč. Speciální průzkumné kontejnery na 220 milionů Kč a kompatibilní datalinky na 100 milionů Kč. Pro výcvik pilotů a pozemního personálu je vyhrazeno 170 milionů Kč a pro munici do palubních kanónů a řízené střely 100 milionů Kč.

 

Zajímavá je zmínka o průzkumném kontejneru . Jelikož je smlouva uzavřená se švédskou firmou Saab, půjde pravděpodobně o průzkumný kontejner S aab MRPS (Modular Reconnaissance Pod System).

 

Foto: Gripen z průzkumným kontejnerem MPRS. / Saab Foto: Gripen s průzkumným kontejnerem MRPS. / Saab

 

Švédský průzkumný k ontejner MRPS má hmotnost 730 kg a je zavěšen pod trupem. S enzory kontejneru dokáží pořizovat kvalitní záběry zájmové oblasti ve viditelném i infračerveném spektru.

 

Modernizace posune schopnosti českých JAS-39 Gripen na novou úroveň. Kromě ochrany vzdušného prostoru tak Gripeny získají schopnost provádět průzkumné mise za dne v noci a také útočit na pozemní cíle.

 

Zdroj: E15

Nahlásit chybu v článku


Související články

Brazílie vybrala JAS-39 E/F Gripen

Ve Švédsku je nyní nepochybně velký důvod k radosti. Brazilská armáda v rámci programu F-X2 nakoupí ...

Slovensko uvažuje o stíhačkách JAS-39 Gripen

Ve slovenském letectvu již brzy doslouží letité stíhačky MiG-29AS/UBS. I přes částečnou modernizaci ...

MS 20: Modernizace stíhaček JAS-39 Gripen C/D

Švédská firma Saab vyvíjí a intenzivně nabízí na zahraničních trzích svou nejnovější stíhačku JAS-39 ...

Gripen s infračerveným čidlem Skyward-G

Stíhačka Gripen NG poprvé za letu vyzkoušela infračervené čidlo IRST (Infra Red Search and Track). ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  10:41 29.06.2020

  Práve si čítam jeden pol roka starý článok o maďarských Gripenoch ( https://military-technology.bl... ) a ...Zobrazit celý příspěvek

  Práve si čítam jeden pol roka starý článok o maďarských Gripenoch ( https://military-technology.bl... ) a prekvapila ma informácia, že Poľsko, Maďarsko a ani Česko alebo Egypt technicky nemôžu odpáliť rakety AMRAAM bez predošlého amerického súhlasu. Aj Pakistanci tak učinili pri boji s indickými lietadlami v 2019 "načierno" a dostalo sa im protestnej nóty. :-) Výnimkou sú misie v Pobaltí, kde platí súhlas pre vyvezené rakety.Skrýt celý příspěvek

 • nevertemediam
  01:17 17.05.2014

  No, tak sklady plne municie ako za komunistov uz nikdy nebudu. Ani neviem aka je vlastne rozumna zasoba streliva pre pripad vojny. Vystrelaju vsetky riadene strely a potom mozu ...Zobrazit celý příspěvek

  No, tak sklady plne municie ako za komunistov uz nikdy nebudu. Ani neviem aka je vlastne rozumna zasoba streliva pre pripad vojny. Vystrelaju vsetky riadene strely a potom mozu akurat praskovat...
  Ake palivo pre gripeny? Ja ze tam ide klasicke letecke palivo... ked uz niektore ruske stroje vedia aj na naftu lietat :D napr su 39Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  21:59 16.05.2014

  No vždyť o tom mluvím ! Za sto mega to je tak výzbroj pro ta letadla co jsou neustále v pohotovosti a když by všechny rakety a náboje vystřílely, tak ani nebudou moci doplnit na ...Zobrazit celý příspěvek

  No vždyť o tom mluvím ! Za sto mega to je tak výzbroj pro ta letadla co jsou neustále v pohotovosti a když by všechny rakety a náboje vystřílely, tak ani nebudou moci doplnit na 100 procent. A může mi někdo říct, zda se tady vyrábí palivo pro Gripeny a zda je nějaká rozumná válečná zásoba ? Děkuji .Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  21:43 16.05.2014

  1 střela AMRAAM stála před lety 400 tisíc USD - tj. 8 milionů Kč. Za těch 100 milionů moc parády nepořídíme :-(.

  1 střela AMRAAM stála před lety 400 tisíc USD - tj. 8 milionů Kč. Za těch 100 milionů moc parády nepořídíme :-(.

 • Muž, co zírá na kozy
  16:35 16.05.2014

  Takže na zaměřovací kontejnery, po kterých letectvo volá už řadu let, zase nedojde?

  Takže na zaměřovací kontejnery, po kterých letectvo volá už řadu let, zase nedojde?

 • Adanedhel
  16:21 16.05.2014

  No, za těch 100 milionů by asi opravdu moc raket Sparrow nebo Sidewinder moc nebylo... Teď nevím, jestli vůbec můžeme používat Sidewindery ????

  No, za těch 100 milionů by asi opravdu moc raket Sparrow nebo Sidewinder moc nebylo... Teď nevím, jestli vůbec můžeme používat Sidewindery ????

 • flanker.jirka
  15:36 16.05.2014

  Konečně bude mít AČR Gripen opravdu jako JAS-39, a ne jako prvních deset let ve verzi J-39. Samotná modernizace a dobudování kompability bude ještě nutné předělávat závěsníky pro ...Zobrazit celý příspěvek

  Konečně bude mít AČR Gripen opravdu jako JAS-39, a ne jako prvních deset let ve verzi J-39. Samotná modernizace a dobudování kompability bude ještě nutné předělávat závěsníky pro nesení pum (pro které je postavena Alca) ...pomalu se tak ukazuje jak nekompatibilní stroj se před deseti lety pořizoval.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  13:49 16.05.2014

  Originální zdroj mluví o "řízených raketách", ale nedivil bych se, kdyby šlo ve skutečnosti o nějaké levnější řízené pumy. Brzy uvidíme.

  Originální zdroj mluví o "řízených raketách", ale nedivil bych se, kdyby šlo ve skutečnosti o nějaké levnější řízené pumy. Brzy uvidíme.

 • Adanedhel
  13:39 16.05.2014

  100 000 000 za munici a řízené střely je výsměch. To stačí tak akorát na chabé cvičení. Rozhodně to není zásoba na ostrou akci.

  100 000 000 za munici a řízené střely je výsměch. To stačí tak akorát na chabé cvičení. Rozhodně to není zásoba na ostrou akci.

Načítám diskuzi...