Česká armáda modernizuje stíhačky JAS-39 Gripen

Český JAS-39 Gripen
Foto: Český JAS-39 Gripen. / Michal Voska

Vláda České republiky schválila v polovině března prodloužení pronájmu švédských stíhaček JAS-39 Gripen. Za dvanáctiletý pronájem Češi zaplatí 20,4 miliardy Kč. K ceně je však nutno připočítat ještě 1 miliardu Kč za modernizaci Gripenů.

Českým stíhačkám JAS-39 Gripen chybí některé důležité hardwarové a softwarové vybavení. Chybí slučitelný datalink umožňující datovou komunikaci (např. sdílení radarových informací) s dalšími letouny NATO. Chybějící softwarové vybavení také neumožňuje českým Gripenům provádět útoky na pozemní cíle.

 

Mezery v kapacitách řeší schválený modernizační balíček. České JAS-39 Gripen dostanou nově například nové kódovací zařízení pro komunikaci, kompatibilní NATO datalink nebo pilotní brýle pro noční vidění. Součástí modernizačního kontraktu je také další školení leteckého a pozemního personálu na nové systémy.

 

 „Jde o cenu celého programu (21,4 miliardy Kč - pozn. redakce), tedy nikoli jen samotného pronájmu čtrnácti stíhaček. K původnímu desetiletému pronájmu za 19,6 miliardy je také třeba připočítat náklady na výcvik personálu nad rámec smlouvy či nákup munice,“ Více na: http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/gripeny-spolknou-o-miliardu-vice-nez-tvrdila-obrana-1084130#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink říká tiskový mluvčí českého ministerstva obrany Jan Pejšek.

 

Video: České Gripeny při nácviku tankování. Slovenské MiGy-29 nacvičují eskortu. / YouTube

 

Jaké jsou modernizační náklady? S chopnost útoků na pozemní cíle pro JAS-39 Gripen přijde české daňové poplatníky na 300 milionů Kč. Speciální průzkumné kontejnery na 220 milionů Kč a kompatibilní datalinky na 100 milionů Kč. Pro výcvik pilotů a pozemního personálu je vyhrazeno 170 milionů Kč a pro munici do palubních kanónů a řízené střely 100 milionů Kč.

 

Zajímavá je zmínka o průzkumném kontejneru . Jelikož je smlouva uzavřená se švédskou firmou Saab, půjde pravděpodobně o průzkumný kontejner S aab MRPS (Modular Reconnaissance Pod System).

 

Foto: Gripen z průzkumným kontejnerem MPRS. / Saab Foto: Gripen s průzkumným kontejnerem MRPS. / Saab

 

Švédský průzkumný k ontejner MRPS má hmotnost 730 kg a je zavěšen pod trupem. S enzory kontejneru dokáží pořizovat kvalitní záběry zájmové oblasti ve viditelném i infračerveném spektru.

 

Modernizace posune schopnosti českých JAS-39 Gripen na novou úroveň. Kromě ochrany vzdušného prostoru tak Gripeny získají schopnost provádět průzkumné mise za dne v noci a také útočit na pozemní cíle.

 

Zdroj: E15

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Brazílie vybrala JAS-39 E/F Gripen

Ve Švédsku je nyní nepochybně velký důvod k radosti. Brazilská armáda v rámci programu F-X2 nakoupí ...

Slovensko uvažuje o stíhačkách JAS-39 Gripen

Ve slovenském letectvu již brzy doslouží letité stíhačky MiG-29AS/UBS. I přes částečnou modernizaci ...

MS 20: Modernizace stíhaček JAS-39 Gripen C/D

Švédská firma Saab vyvíjí a intenzivně nabízí na zahraničních trzích svou nejnovější stíhačku JAS-39 ...

Gripen s infračerveným čidlem Skyward-G

Stíhačka Gripen NG poprvé za letu vyzkoušela infračervené čidlo IRST (Infra Red Search and Track). ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • PavolR
  10:41 29.06.2020

  Práve si čítam jeden pol roka starý článok o maďarských Gripenoch ( https://military-technology.bl... ) a prekvapila ma informácia, že Poľsko, Maďarsko a ani Česko alebo Egypt technicky nemôžu odpáliť rakety AMRAAM bez predošlého amerického súhlasu. Aj Pakistanci tak učinili pri boji s indickými lietadlami v 2019 "načierno" a dostalo sa im protestnej nóty. :-) Výnimkou sú misie v Pobaltí, kde platí súhlas pre vyvezené rakety.

 • nevertemediam
  01:17 17.05.2014

  No, tak sklady plne municie ako za komunistov uz nikdy nebudu. Ani neviem aka je vlastne rozumna zasoba streliva pre pripad vojny. Vystrelaju vsetky riadene strely a potom mozu akurat praskovat...
  Ake palivo pre gripeny? Ja ze tam ide klasicke letecke palivo... ked uz niektore ruske stroje vedia aj na naftu lietat :D napr su 39

 • Adanedhel
  21:59 16.05.2014

  No vždyť o tom mluvím ! Za sto mega to je tak výzbroj pro ta letadla co jsou neustále v pohotovosti a když by všechny rakety a náboje vystřílely, tak ani nebudou moci doplnit na 100 procent. A může mi někdo říct, zda se tady vyrábí palivo pro Gripeny a zda je nějaká rozumná válečná zásoba ? Děkuji .

 • liberal shark
  21:43 16.05.2014

  1 střela AMRAAM stála před lety 400 tisíc USD - tj. 8 milionů Kč. Za těch 100 milionů moc parády nepořídíme :-(.

 • Muž, co zírá na kozy
  16:35 16.05.2014

  Takže na zaměřovací kontejnery, po kterých letectvo volá už řadu let, zase nedojde?

 • Adanedhel
  16:21 16.05.2014

  No, za těch 100 milionů by asi opravdu moc raket Sparrow nebo Sidewinder moc nebylo... Teď nevím, jestli vůbec můžeme používat Sidewindery ????

 • flanker.jirka
  15:36 16.05.2014

  Konečně bude mít AČR Gripen opravdu jako JAS-39, a ne jako prvních deset let ve verzi J-39. Samotná modernizace a dobudování kompability bude ještě nutné předělávat závěsníky pro nesení pum (pro které je postavena Alca) ...pomalu se tak ukazuje jak nekompatibilní stroj se před deseti lety pořizoval.

 • Jan Grohmann
  13:49 16.05.2014

  Originální zdroj mluví o "řízených raketách", ale nedivil bych se, kdyby šlo ve skutečnosti o nějaké levnější řízené pumy. Brzy uvidíme.

 • Adanedhel
  13:39 16.05.2014

  100 000 000 za munici a řízené střely je výsměch. To stačí tak akorát na chabé cvičení. Rozhodně to není zásoba na ostrou akci.